Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Εμένα μου έγραψε ο γιατρός και έκανα για κυστική ίνωση για συγκεκριμένη μετάλλαξη. Είναι δωρεάν η συγκεκριμένη εξέταση. Προφανώς αυτά που αναφέρεστε είναι για περισσότερες μεταλλάξεις.

Πώς είστε γενικά από συμπτώματα? Εγώ από χθες το απόγευμα πονάω κάτω αριστερά στην ωοθήκη και έχω ανησυχήσει. Περιμένω να δω τι θα μου πει ο γιατρός μου. Δεν ξέρω αν είναι πόνος εντέρου αλλά εμένα μου μοιάζει πιο πολύ πόνος περιόδου.

Καλησπέρα.. Μίλησες με το γιατρό σου? Εμένα οπότε με πιάνει δεξιά κ αριστερά μ λέει ότι είναι το έντερο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Eirinakos είπε:

Καλησπέρα.. Μίλησες με το γιατρό σου? Εμένα οπότε με πιάνει δεξιά κ αριστερά μ λέει ότι είναι το έντερο.. 

Είναι σε γέννα και δεν τον έχω βρει ακόμα. Η μαία μου είπε να μην ανησυχώ. Και εγώ για το έντερο υποψιάζομαι αλλά μια ανησυχία την έχω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Εμένα μου έγραψε ο γιατρός και έκανα για κυστική ίνωση για συγκεκριμένη μετάλλαξη. Είναι δωρεάν η συγκεκριμένη εξέταση. Προφανώς αυτά που αναφέρεστε είναι για περισσότερες μεταλλάξεις.

Πώς είστε γενικά από συμπτώματα? Εγώ από χθες το απόγευμα πονάω κάτω αριστερά στην ωοθήκη και έχω ανησυχήσει. Περιμένω να δω τι θα μου πει ο γιατρός μου. Δεν ξέρω αν είναι πόνος εντέρου αλλά εμένα μου μοιάζει πιο πολύ πόνος περιόδου.

Καλησπέρα...ναι το πακέτο που διαλέξαμε εμείς προσωπικά είναι για όλες...εγω κάνω εμετούς δυστυχώς και έχω πολύ καουρα το βράδυ.. για έντερο μου κάνει αυτός ο πόνος...μήπως είναι ερεθισμένο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Είναι σε γέννα και δεν τον έχω βρει ακόμα. Η μαία μου είπε να μην ανησυχώ. Και εγώ για το έντερο υποψιάζομαι αλλά μια ανησυχία την έχω.

Κι εγώ έντερο θεωρώ. Και το δικό μου είναι λίγο ερεθισμένο σήμερα και με ενοχλεί κι έχω πόνο μια από τη μια μια από την άλλη, αλλά δεν καταφέρνω να πάω τουαλέτα. Δε νομίζω ότι ο πόνος περιόδου (ο κακός εννοώ, γιατί ενοχλήσεις όλες έχουμε) είναι τόσο σημειακός. Νομίζω είναι συνολική κραμπα σε όλη την κοιλιά και οι κοπέλες περιγράφουν και κάπως ότι κάνει συσπάσεις η κοιλιά και πετρωνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Είναι σε γέννα και δεν τον έχω βρει ακόμα. Η μαία μου είπε να μην ανησυχώ. Και εγώ για το έντερο υποψιάζομαι αλλά μια ανησυχία την έχω.

Και εγώ για έντερο το κόβω.. Ησύχασε μέχρι να μιλήσεις και με το γιατρό σου.. Νομίζω οι περισσότερες έχουμε θέμα με το έντερακι αυτή τη περίοδο.. Ρώτα το γιατρό σου όταν καταφέρεις να μιλήσεις αν μπορείς να πάρεις μπουσκοπαν.. Εμένα αυτό μου έχει δώσει κ με ανακουφίζει λίγο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ. Ακόμα δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό. Μάλλον το έντερο είναι αλλά φοβάμαι τόσο πολύ με το κακό ιστορικό που έχω. Στο πρώτο μου παιδί δεν έδινα σημασία σε τίποτα. Τώρα έχω γίνει πολύ μαλθακή.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ. Ακόμα δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό. Μάλλον το έντερο είναι αλλά φοβάμαι τόσο πολύ με το κακό ιστορικό που έχω. Στο πρώτο μου παιδί δεν έδινα σημασία σε τίποτα. Τώρα έχω γίνει πολύ μαλθακή.

 

Κορίτσι μου και εγώ είχα κάποιες στιγμές πόνους σαν περιόδου έντονους...μην αγχώνεσαι δεν θα είναι κάτι......όλα θα είναι μια χαρά θα το δεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό για την nipt. Δεν ξέρω αν λόγω ηλικίας μου πει να την κάνω. Αν και ο γιατρός μου δεν βάζει εξετάσεις χωρίς να υπάρχει κάτι που τον υποψιαζει. Θα μιλήσω μαζί του την Πέμπτη που έχω ραντεβού. Λογικά θα μου πει να το δούμε μετά την αυχενική.

Κορίτσια εσείς από πού είστε και που με το καλό θα γεννησετε? Σε δημόσιο ή ιδιωτικό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό για την nipt. Δεν ξέρω αν λόγω ηλικίας μου πει να την κάνω. Αν και ο γιατρός μου δεν βάζει εξετάσεις χωρίς να υπάρχει κάτι που τον υποψιαζει. Θα μιλήσω μαζί του την Πέμπτη που έχω ραντεβού. Λογικά θα μου πει να το δούμε μετά την αυχενική.

Κορίτσια εσείς από πού είστε και που με το καλό θα γεννησετε? Σε δημόσιο ή ιδιωτικό?

Εγώ Αθήνα γενναω στο Λητώ. Όπως έχω πει είμαι 38 και αν η αυχενικη μου είναι καλή δεν θα κανω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό για την nipt. Δεν ξέρω αν λόγω ηλικίας μου πει να την κάνω. Αν και ο γιατρός μου δεν βάζει εξετάσεις χωρίς να υπάρχει κάτι που τον υποψιαζει. Θα μιλήσω μαζί του την Πέμπτη που έχω ραντεβού. Λογικά θα μου πει να το δούμε μετά την αυχενική.

Κορίτσια εσείς από πού είστε και που με το καλό θα γεννησετε? Σε δημόσιο ή ιδιωτικό?

Καλησπέρα.. Εγώ είμαι από Νάξο και ο γιατρός μου είναι σε ιδιωτικό στην Αθήνα... Ακόμα το σκέφτομαι όμως να σ πω την αλήθεια.. Αλλά θα ένιωθα πιο ασφαλές με το γιατρό μου.. Δλδ είμαι προς το ιδιωτικό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eirinakos είπε:

Καλησπέρα.. Εγώ είμαι από Νάξο και ο γιατρός μου είναι σε ιδιωτικό στην Αθήνα... Ακόμα το σκέφτομαι όμως να σ πω την αλήθεια.. Αλλά θα ένιωθα πιο ασφαλές με το γιατρό μου.. Δλδ είμαι προς το ιδιωτικό! 

Είναι πολύ σημαντικό να σου εμπνέει ασφάλεια και εμπιστοσύνη ο γιατρός σου. Και εγώ σε ιδιωτικό θα γεννήσω πρώτα ο Θεός και συγκεκριμένα στο Ρέα. Οικονομικά δεν με παίρνει αλλά τον γιατρό δεν τον αλλάζω με τίποτα,ακόμα και σε χωράφι θα γενναγα μαζί του. Χάρη σε αυτόν έχω το πρώτο μου παιδάκι. Είναι άνθρωπος πάνω από όλα και δεν κοιτάει την τσέπη σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2021 at 10:33 ΜΜ, ο/η Eirinakos είπε:

Βρε αγαπούλα.. Επειδή τις τελευταίες μέρες δεν ήμουν καλά.. Γιατί δε σ αφήνει να φας γλυκό.. Καθόλου?? 

Δεν ξέρω κορίτσι μου! Δεν έχω κάποιο θέμα υγείας και ούτε είχα ποτέ μου παραπανίσια κιλά. Είναι γενική οδηγία προς ολες τις εγκύους ασθενείς τους. Τη Δευτέρα όμως το απόγευμα που έχω τον υπέρηχο, θα τον ρωτήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Καλησπέρα.. Μίλησες με το γιατρό σου? Εμένα οπότε με πιάνει δεξιά κ αριστερά μ λέει ότι είναι το έντερο.. 

Καλημέρα κορίτσια! Έχω τους ίδιους πόνους. Πόνους που μοιάζουν με αυτούς της περιόδου και γενικά πόνους διάσπαρτους στην κοιλιά. Σαν σουβλιες. Βέβαια έχω μικρή αποκόλληση που τους δικαιολογεί. Και ειμαι σε κατακλιση. Ωστόσο, απ όσο ενημερώνομαι από ιατρικά σάιτ, είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης και οι ήπιοι πόνοι. Όμως, καλύτερα να μας καθοδηγεί ο γιατρός μας. Και η παραμικρή λεπτομέρεια πολλές φορές έχει σημασία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό για την nipt. Δεν ξέρω αν λόγω ηλικίας μου πει να την κάνω. Αν και ο γιατρός μου δεν βάζει εξετάσεις χωρίς να υπάρχει κάτι που τον υποψιαζει. Θα μιλήσω μαζί του την Πέμπτη που έχω ραντεβού. Λογικά θα μου πει να το δούμε μετά την αυχενική.

Κορίτσια εσείς από πού είστε και που με το καλό θα γεννησετε? Σε δημόσιο ή ιδιωτικό?

Καλησπέρα. Εγώ δεν ξέρω τι είναι η nipt. Είναι η αυχενική διαφάνεια μήπως ? Τη Δευτέρα έχω το ραντεβού με το γιατρό μου. Προσωπικά, θα γεννήσω σε ιδιωτικό. Ο γιατρός μου ξεγενναει μόνο σε ιδιωτικό. Ήθελα δημόσιο βέβαια, γιατί είναι και η πρώτη μου εγκυμοσύνη (μακάρι να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους) και φοβάμαι. Όμως λόγω κοβιντ, θα προτιμήσω να αποφύγω το νοσοκομείο. Δεν ξέρω βέβαια ακόμη αν έχω πάρει τη σωστή απόφαση..... Είμαι στην Πάτρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Κοριτσαρες όλες θα κάνετε και τη νιπτ την εξέταση για τα σύνδρομα???

Δεν το έχω συζητήσει καθόλου με το γιατρό μου αλλά πιστεύω θα μου πει ανάλογα πώς θα πάει η αυχενική. Είμαι και 31 οπότε γενικά είναι πιο χαλαροί, αλλα θα δω και πώς θα νιώθω εγώ πιο χαλαρή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Κοριτσαρες όλες θα κάνετε και τη νιπτ την εξέταση για τα σύνδρομα???

Κορίτσι μου εμένα μου ειπε μόνο για κυστική ινωση δεν μου πρότεινε κάποια άλλη εξεταση...εσείς;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό για την nipt. Δεν ξέρω αν λόγω ηλικίας μου πει να την κάνω. Αν και ο γιατρός μου δεν βάζει εξετάσεις χωρίς να υπάρχει κάτι που τον υποψιαζει. Θα μιλήσω μαζί του την Πέμπτη που έχω ραντεβού. Λογικά θα μου πει να το δούμε μετά την αυχενική.

Κορίτσια εσείς από πού είστε και που με το καλό θα γεννησετε? Σε δημόσιο ή ιδιωτικό?

Εγώ μένω σε νησί αλλά ο γιατρός μου που έχει δικό το γραφείο εδώ είναι και στο ΡΕΑ οπότε εκεί κ εγώ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelaki91 είπε:

Κορίτσι μου εμένα μου ειπε μόνο για κυστική ινωση δεν μου πρότεινε κάποια άλλη εξεταση...εσείς;;;

Καλά συνήθως αυτή δεν την προτείνουν γιατί είναι κάτι επιπλέον αν η αυχενική βγει καλή....είναι εξέταση αίματος που κοιτάει κάποια επιπλέον σύνδρομα.....και εγώ σκέφτομαι αν θα την κάνω...θα δω πρώτα τις μετρήσεις από την αυχενική και το βλέπω μετά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Καλά συνήθως αυτή δεν την προτείνουν γιατί είναι κάτι επιπλέον αν η αυχενική βγει καλή....είναι εξέταση αίματος που κοιτάει κάποια επιπλέον σύνδρομα.....και εγώ σκέφτομαι αν θα την κάνω...θα δω πρώτα τις μετρήσεις από την αυχενική και το βλέπω μετά....

Μια χαρά... τελικά τι υπέρηχο σου εκανε την προηγουμενη; εμένα πάλι από κοιλιτσα ευτυχως... για την αυχενική σου εφωσε οδηγίες; μου είπε να φάω μια σοκολάτα κανένα μισάωρο πριν και να πιω  μπουκαλακι νερό! Και προχθές μου το είχε πει δλδ για το νερό και κοντεύα να σκάσω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Angelaki91 είπε:

Μια χαρά... τελικά τι υπέρηχο σου εκανε την προηγουμενη; εμένα πάλι από κοιλιτσα ευτυχως... για την αυχενική σου εφωσε οδηγίες; μου είπε να φάω μια σοκολάτα κανένα μισάωρο πριν και να πιω  μπουκαλακι νερό! Και προχθές μου το είχε πει δλδ για το νερό και κοντεύα να σκάσω!!

Εμένα πάλι κολπικό μου έκανε...μου είπε μέχρι την αυχενική κολπικό και μετά κοιλιακό,😔😔... εγώ θα πάω ξανά για υπέρηχο 11 η βδομάδα στις 23 του μήνα και δεν ξέρουμε αν θα καταφέρουμε να κάνουμε την αυχενική γιατί θα είμαι στο όριο, αν δεν τα καταφέρουμε θα την κάνω μετά τις γιορτές...να σου πω την αλήθεια δεν μου είπε να φάω και να πιω κάτι λες να το ξεχάσει μέσα σε όλα αυτά,🤔🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα, είμαι πλέον 5 εβδομάδων και την Τρίτη έχω το πρώτο ραντεβού με τον γιατρό. Εύχομαι σε όλες μια καλή εγκυμοσύνη, από όσα διάβασα εδώ να πω ότι έχω και εγώ αέρια, πονακια και λίγες καούρες. Καλώς σας βρήκα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια καλημέρα, είμαι πλέον 5 εβδομάδων και την Τρίτη έχω το πρώτο ραντεβού με τον γιατρό. Εύχομαι σε όλες μια καλή εγκυμοσύνη, από όσα διάβασα εδώ να πω ότι έχω και εγώ αέρια, πονακια και λίγες καούρες. Καλώς σας βρήκα 😊

Καλώς ήρθες...με το καλό το μωράκι σου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Εμένα πάλι κολπικό μου έκανε...μου είπε μέχρι την αυχενική κολπικό και μετά κοιλιακό,😔😔... εγώ θα πάω ξανά για υπέρηχο 11 η βδομάδα στις 23 του μήνα και δεν ξέρουμε αν θα καταφέρουμε να κάνουμε την αυχενική γιατί θα είμαι στο όριο, αν δεν τα καταφέρουμε θα την κάνω μετά τις γιορτές...να σου πω την αλήθεια δεν μου είπε να φάω και να πιω κάτι λες να το ξεχάσει μέσα σε όλα αυτά,🤔🤔

Μπορεί κορίτσι μου ρώτα τον καλού κακού γτ είχε διαβάσει κ από άλλες κοπέλες ότι τρώνε σοκολάτα πριν.. εγώ θα είμαι 12.5 εβδ ασ σε έβαζε λίγες μέρες αργότερα τότε ..οσο για το νερό ισως παίζει ρόλο γτ μου κάνει κοιλιακό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια καλημέρα, είμαι πλέον 5 εβδομάδων και την Τρίτη έχω το πρώτο ραντεβού με τον γιατρό. Εύχομαι σε όλες μια καλή εγκυμοσύνη, από όσα διάβασα εδώ να πω ότι έχω και εγώ αέρια, πονακια και λίγες καούρες. Καλώς σας βρήκα 😊

Καλώς ήρθες στην παρέα μας με το καλό όλα ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...