Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022!!


Recommended Posts

στις πριν 7 ώρες, ο/η Αναστασια 29 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Έκανα κ εγώ καμπύλη σήμερα και βγήκε αυξημένη… 0’ 98-60’174-120’124… Αλλά το βράδυ πριν την εξετάση είχα φαει αρκετά… ενώ πήρα στο μικροβιολογικο πριν πάω δεν μου είπαν κάτι και η Γυναικολογος μ είπε τώρα οτι έπρεπε να φάω μόνο γιαούρτι και πράσινο μήλο πριν την εξέταση 🤣🤣🤣εγώ έφαγα οτι υπήρχε το βράδυ κατά τις 12 🤣🤣🤣 

Τον προηγούμενο μήνα στις εξετασεις μου το νηστείας ήταν 67… Λέτε να είναι λάθος τα αποτελέσματα;;Γενικά τρώω μικρά γεύματα και δεν το παρακάνω με τίποτα και ούτε πολλά κιλά έχω βάλει… 

Τώρα μου είπε να πάρω μηχάνημα να μετράω το σάκχαρο το πρωί κ μετα από κάθε γεύμα για να δούμε αν ισχύει τελικά το αποτέλεσμα … 

Καμπύλη ζαχάρου η εξέταση που μας τάραξε και μας προβλημάτισε όλες!🤪

Αν είδες παραπάνω, στην ίδια φάση με εσένα ήμασταν αρκετές όταν την κανάμε.

θα περιορίσεις τους υδατάνθρακες, θα προσθέσεις το νερό και το περπάτημα, να μετράς όπως σου είπε και ο γιατρός σου και όλα καλά θα πάνε!!😍

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 9 ώρες, ο/η Αναστασια 29 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Έκανα κ εγώ καμπύλη σήμερα και βγήκε αυξημένη… 0’ 98-60’174-120’124… Αλλά το βράδυ πριν την εξετάση είχα φαει αρκετά… ενώ πήρα στο μικροβιολογικο πριν πάω δεν μου είπαν κάτι και η Γυναικολογος μ είπε τώρα οτι έπρεπε να φάω μόνο γιαούρτι και πράσινο μήλο πριν την εξέταση 🤣🤣🤣εγώ έφαγα οτι υπήρχε το βράδυ κατά τις 12 🤣🤣🤣 

Τον προηγούμενο μήνα στις εξετασεις μου το νηστείας ήταν 67… Λέτε να είναι λάθος τα αποτελέσματα;;Γενικά τρώω μικρά γεύματα και δεν το παρακάνω με τίποτα και ούτε πολλά κιλά έχω βάλει… 

Τώρα μου είπε να πάρω μηχάνημα να μετράω το σάκχαρο το πρωί κ μετα από κάθε γεύμα για να δούμε αν ισχύει τελικά το αποτέλεσμα … 

κι εγώ είχα φάει κανονικά και μάλιστα όπως κι εσύ, γύρω στις 12 τη νύχτα! αλλά ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι δεν παίζει πολύ ρόλο γιατί το "νηστείας" (και σε εσένα) δεν είναι πολύ αυξημένο, είναι κυρίως το 60' (όπως και σε εμένα).  Και δεν είναι θέμα κιλών, όπως έχει πει και η @Sofia33, είναι θέμα "τύχης"...

Θέλει λιγότερους υδατάνθρακες και μάλιστα κυρίως ολικής (είτε ψωμί, είτε ζυμαρικά) όχι πολλά φρούτα μαζί, όχι πολλά τυριά... και περπάτημα μετά το φαγητό.

εμένα με τη διατροφή που μου έδωσε, σε συνδυασμό με το περπάτημα μετά το γεύμα, μένει σε φυσιολογικά επίπεδα. Αύριο-μεθαύριο θα του στείλω τα αποτελέσματα και θα μιλήσω ξανά μαζί του.

Και όχι άγχος! (το λέω εγώ που είχα φρικάρει τελείως, έκλαιγα κτλ...μέχρι που πήρα κ το 2ο μηχάνημα, και ακολούθησα πιο πιστά τις οδηγίες και ηρέμησα...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Dimy3 είπε:

Μπράβο!!! Τα έχεις σχεδόν έτοιμα!!

Εγώ λίκνο για αρχή λέω να μη πάρω,θα δοκιμάσω την καλαθούνα του καροτσιού και αν δω οτι δε βολεύει θα πάρω. Πολλά πράγματα η αλήθεια είναι ότι χρειάζονται. Όσο για νυχτικά, εγώ πήρα απο τοπικό μαγαζί στα δέκα ευρώ απλή νυχτικιά με κουμπάκια για να βολεύει στο θηλασμό.

για την καλλιέργεια που αναφέρεις, εγώ δεν έχω κάνει καθόλου.   Μπιμπερό ποια έχεις πάρει; 

Kαλημέρα!! Κι εγω δεν θα επαιρνα λικνο αλλα μου το δωσανε. Την κουνια την εχουμε στο υπνοδωματιο μας γι αυτο. αλλα το πηρα μηπως το χρησιμοποιω μεσα στην ημερα να την εχω μαζι μου σε καθε δωματιο που θα ειμαι πχ στο σαλονι η και για να κοιμαται στο χωριο το καλοκαιρι...

Τελεια, εγω πηγα σε 2 τοπικα μαγαζια και δεν ειχε και δεν εχω αλλο κοντα μου γι αυτο εχω απελπιστει... εχω αγχωθει βασικα που δεν βρισκω... θα παραγγειλω απο το ιντερνετ αναγκαστικα μου φαινεται με ρισκο.... η θα συνεχισω το ψαξιμο σε τοπικα μαγαζια και σε αλλες γειτονιες :P

στις πριν 16 ώρες, ο/η Christipel είπε:

Κορίτσι μου μαζί είμαστε εμείς στις βδομάδες..κ εγώ αρχές μαϊου μπαίνω στον ένατο. Είμαι 30+2 (αν δεν κάνω λάθος την 31η βδομάδα θα λέμε κ επίσημα ότι είμαστε οχτώ μηνών!)

Εγώ είμαι από τις τυχερές θα έλεγα..μου τα έδωσαν οοοολααα γιατί η κουνιάδα μου, η νύφη μου και η αδερφή μου έχουν κορίτσια(☺️☺️)σκέψου έχω ρούχα μέχρι πέντε χρόνων 😂😂..το μόνο που πήρα είναι η πολυμορφική κούνια λόγω ότι δεν έχω μεγάλο χώρο. Την τσάντα την έχω ετοιμάσει, αν και νωρίς, γιατί ποτέ δεν ξέρεις!!

Εδώ στην περιοχή μου (Λάρισα) είναι μια παιδίατρος που κάνει κ μαθήματα ανώδυνου τοκετου, αναπνοές κτλ, μαθήματα θηλασμού και περιποίηση βρέφους. Περιμένω τηλ της να με ενημερώσει πως θα γίνουν τα μαθήματα..ή από skype λόγω κοβιντ ή από κοντά.

Εξέταση κολπικού υγρού δεν μου έχει ζητήσει μέχρι στιγμής να πω την αλήθεια. Να μας πεις νέα την Τετάρτη που θα πας στον γιατρό🤗🤗

Καλημερα κοριτσι μου!! ναι ειμαστε μαζι εμεις ❤️ αν και απο αυτη την εβδομαδα μπηκαμε στον 8ο νομιζω επειδη 30+2 που ειμαι και εγω σημερα ειμαστε ουσιαστικα 31 εβδομαδων... Εσυ εχεις και διδυμα οποτε καλα εκανες και την εκλεισες απο τωρα τη βαλιτσα... και εγω ηλπιζα να την ειχα ετοιμη για παν ενδεχομενο αλλα τα νυχτικα που δεν βρισκω με εχουν καθυστερησει1

Θα σας πω νεα μου την Τεταρτη μετα το γιατρο ναι! θα τον ρωτησω και για μαθηματα τοκετου! ❤️

στις πριν 12 ώρες, ο/η Αναστασια 29 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Έκανα κ εγώ καμπύλη σήμερα και βγήκε αυξημένη… 0’ 98-60’174-120’124… Αλλά το βράδυ πριν την εξετάση είχα φαει αρκετά… ενώ πήρα στο μικροβιολογικο πριν πάω δεν μου είπαν κάτι και η Γυναικολογος μ είπε τώρα οτι έπρεπε να φάω μόνο γιαούρτι και πράσινο μήλο πριν την εξέταση 🤣🤣🤣εγώ έφαγα οτι υπήρχε το βράδυ κατά τις 12 🤣🤣🤣 

Τον προηγούμενο μήνα στις εξετασεις μου το νηστείας ήταν 67… Λέτε να είναι λάθος τα αποτελέσματα;;Γενικά τρώω μικρά γεύματα και δεν το παρακάνω με τίποτα και ούτε πολλά κιλά έχω βάλει… 

Τώρα μου είπε να πάρω μηχάνημα να μετράω το σάκχαρο το πρωί κ μετα από κάθε γεύμα για να δούμε αν ισχύει τελικά το αποτέλεσμα … 

Καλημερα!! Εμενα μου ειχε πει 3 μερες πριν την εξεταση να τρωω παραπανω γλυκα και υδατανθρακες γιατι θελουμε να δουμε πως ειναι η καμπυλη στην χειροτερη φαση και οχι να την κοροιδεψουμε... ειχα ξεσκιστει λοιπον 3 μερες και την προηγουμενη μερα της εξετασης ειδικα στις 9 το βραδυ εφαγα το τελευταιο μου γευμα που ηταν μια ολοκληρη σοκολατα ΙΟΝ μεγαλη. τα αποτελεσματα μου βγηκαν καλα και νομιζα πως θα βγουν χαλια με τοσο γλυκο και υδατανθρακα που ειχα φαει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Kαλημέρα!! Κι εγω δεν θα επαιρνα λικνο αλλα μου το δωσανε. Την κουνια την εχουμε στο υπνοδωματιο μας γι αυτο. αλλα το πηρα μηπως το χρησιμοποιω μεσα στην ημερα να την εχω μαζι μου σε καθε δωματιο που θα ειμαι πχ στο σαλονι η και για να κοιμαται στο χωριο το καλοκαιρι...

Τελεια, εγω πηγα σε 2 τοπικα μαγαζια και δεν ειχε και δεν εχω αλλο κοντα μου γι αυτο εχω απελπιστει... εχω αγχωθει βασικα που δεν βρισκω... θα παραγγειλω απο το ιντερνετ αναγκαστικα μου φαινεται με ρισκο.... η θα συνεχισω το ψαξιμο σε τοπικα μαγαζια και σε αλλες γειτονιες :P

Καλημερα κοριτσι μου!! ναι ειμαστε μαζι εμεις ❤️ αν και απο αυτη την εβδομαδα μπηκαμε στον 8ο νομιζω επειδη 30+2 που ειμαι και εγω σημερα ειμαστε ουσιαστικα 31 εβδομαδων... Εσυ εχεις και διδυμα οποτε καλα εκανες και την εκλεισες απο τωρα τη βαλιτσα... και εγω ηλπιζα να την ειχα ετοιμη για παν ενδεχομενο αλλα τα νυχτικα που δεν βρισκω με εχουν καθυστερησει1

Θα σας πω νεα μου την Τεταρτη μετα το γιατρο ναι! θα τον ρωτησω και για μαθηματα τοκετου! ❤️

Καλημερα!! Εμενα μου ειχε πει 3 μερες πριν την εξεταση να τρωω παραπανω γλυκα και υδατανθρακες γιατι θελουμε να δουμε πως ειναι η καμπυλη στην χειροτερη φαση και οχι να την κοροιδεψουμε... ειχα ξεσκιστει λοιπον 3 μερες και την προηγουμενη μερα της εξετασης ειδικα στις 9 το βραδυ εφαγα το τελευταιο μου γευμα που ηταν μια ολοκληρη σοκολατα ΙΟΝ μεγαλη. τα αποτελεσματα μου βγηκαν καλα και νομιζα πως θα βγουν χαλια με τοσο γλυκο και υδατανθρακα που ειχα φαει...

Πάντως αυτά τα vamp νυχτικα που σου έλεγα έχουν φαρδιά γραμμή γτ είναι για θηλασμό και για εγκυμοσύνη … εγώ πήρα σε Μ και είμαι τώρα 58 κιλά και είναι αρκετά φαρδύ έχω ακόμα δυο δάχτυλα από κάθε μεριά… 

Και εγώ έτρωγα  κανονικά τις μέρες πριν την εξέταση και υδατάνθρακες κ γλυκά απλά έφαγα αργά την νύχτα πριν την εξέταση τρεις μεγάλες φέτες λευκό ψωμί με ότι μπορείς να φανταστείς από πάνω και κατευθείαν ξάπλωσα για ύπνο και το πρωί είχα την εξέταση στις 8 και ακόμα ένιωθα ότι δεν είχα χωνέψει ενώ άλλες φορές ξυπνάω στις 4-5 το πρωί από την πείνα…και είχα και απίστευτο άγχος που έπρεπε να πιω την γλυκόζη κ  να κάτσω δυο ώρες  εκεί… μετα ήπια την γλυκόζη και άρχισα να ζαλίζομαι πολύ έντονα και μετα αγχώθηκα ακόμα πιο πολύ 🤣🤣🤣… Είπα την γιατρό να ξανακάνω καμπύλη αλλά λέει δεν χρειάζεται να ταλαιπωρηθώ ξανά ας το μετρήσουμε καλύτερα καμία βδομάδα για να είμαστε πιο σίγουρες για το αποτέλεσμα…Και ούτε το φαγητό μου είπε να προσέχω αλλά να τρώω κανονικά.Μόνο τα γλυκά να κόψω τελείως…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια .. 

Έκανα 3 μετρήσεις όπου μου έδειχνε μ.ο 104.. Σάστισα γιατί εγώ ποτε δεν είχα τοςο .. ετσι πήγα σήμερα στο μικροβιολογικό έκανα την εξέταση .. μπήκα στο αυτοκίνητο και μέτρησα το σάκχαρο με το μηχανάκι .. 108!!! Τωρα μου ήρθαν τα αποτελέσματα .. 77 σάκχαρο νηστείας !! Μιλάμε για τρομερή διαφορά .. της contour χρησιμοποιώ !!
 

Άσχετο!! Για νυχτικά κοιτάξτε και στην ιστοσελίδα https://www.casualo.gr 


 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Christyne είπε:

Γεια σας κορίτσια .. 

Έκανα 3 μετρήσεις όπου μου έδειχνε μ.ο 104.. Σάστισα γιατί εγώ ποτε δεν είχα τοςο .. ετσι πήγα σήμερα στο μικροβιολογικό έκανα την εξέταση .. μπήκα στο αυτοκίνητο και μέτρησα το σάκχαρο με το μηχανάκι .. 108!!! Τωρα μου ήρθαν τα αποτελέσματα .. 77 σάκχαρο νηστείας !! Μιλάμε για τρομερή διαφορά .. της contour χρησιμοποιώ !!
 

Άσχετο!! Για νυχτικά κοιτάξτε και στην ιστοσελίδα https://www.casualo.gr 


 

Όντως μεγάλη διαφορά και της contour next θεωρείται απο τους αξιόπιστους μετρητές σακχάρου. Αχ αυτό το σάκχαρο μας έχει τρελάνει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Christyne είπε:

Γεια σας κορίτσια .. 

Έκανα 3 μετρήσεις όπου μου έδειχνε μ.ο 104.. Σάστισα γιατί εγώ ποτε δεν είχα τοςο .. ετσι πήγα σήμερα στο μικροβιολογικό έκανα την εξέταση .. μπήκα στο αυτοκίνητο και μέτρησα το σάκχαρο με το μηχανάκι .. 108!!! Τωρα μου ήρθαν τα αποτελέσματα .. 77 σάκχαρο νηστείας !! Μιλάμε για τρομερή διαφορά .. της contour χρησιμοποιώ !!
 

Άσχετο!! Για νυχτικά κοιτάξτε και στην ιστοσελίδα https://www.casualo.gr 


 

Η γυναικολόγος μου έλεγε ότι έχει διαφορά η μέτρηση που σου παίρνουν από το μπράτσο στο μικροβιολογικό με την μέτρηση που κάνουμε μόνοι μας με το μηχάνημα, όπου παίρνουμε αίμα από το δάχτυλο, δεν μπορείς να τις συγκρίνεις!  Θα ΄έπρεπε να τους πεις εκεί να βάλεις κι εσύ λίγο αίμα από το μπράτσο στο μηχάνημα για να δεις αν θα σου βγάλει το ίδιο αποτέλεσμα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημερα τι κάνετε εύχομαι ολεσ να πάμε καλά με το θέμα ζαχάρου εγώ το παλεύω με διατροφή.Κοριτσια ερώτηση σας έχει πει ο γυναικολόγος σας να μετράτε στο τρίτο τρίμηνο τισ κινήσεις του μωρού ανά ώρα η δυωρο;;;άκουσα πολλά τέτοια.ο δικοσ μου δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο εσάς;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Lina08 είπε:

Κορίτσια καλημερα τι κάνετε εύχομαι ολεσ να πάμε καλά με το θέμα ζαχάρου εγώ το παλεύω με διατροφή.Κοριτσια ερώτηση σας έχει πει ο γυναικολόγος σας να μετράτε στο τρίτο τρίμηνο τισ κινήσεις του μωρού ανά ώρα η δυωρο;;;άκουσα πολλά τέτοια.ο δικοσ μου δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο εσάς;;;

Καλημέρα .. και εγώ το έχω διαβάσει αλλά δεν μου έχει αναφέρει κάτι τέτοιο ο γυναικολογος μου..  ας μη βάλουμε και άλλο άγχος στο κεφάλι μας .. 🤯

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lina08 είπε:

Κορίτσια καλημερα τι κάνετε εύχομαι ολεσ να πάμε καλά με το θέμα ζαχάρου εγώ το παλεύω με διατροφή.Κοριτσια ερώτηση σας έχει πει ο γυναικολόγος σας να μετράτε στο τρίτο τρίμηνο τισ κινήσεις του μωρού ανά ώρα η δυωρο;;;άκουσα πολλά τέτοια.ο δικοσ μου δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο εσάς;;;

Καλημέρα!εγώ έχω αύριο το πρώτο ραντεβού από όταν μπήκα τρίτο τρίμηνο, θα δούμε τι θα μου πεί, πάντως επειδή ο γιατρός μου έχει δικό του site  κ φόρουμ που του κάνουν πολλές ερωτήσεις διάβασα πολλές γυναίκες που τον ρωτάνε κ έχει απαντήσει να νιώθεις το μωρό δέκα φορές περίπου μέσα στη μέρα.. Αν μου πει αύριο θα σας ενημερώσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Καλημέρα!εγώ έχω αύριο το πρώτο ραντεβού από όταν μπήκα τρίτο τρίμηνο, θα δούμε τι θα μου πεί, πάντως επειδή ο γιατρός μου έχει δικό του site  κ φόρουμ που του κάνουν πολλές ερωτήσεις διάβασα πολλές γυναίκες που τον ρωτάνε κ έχει απαντήσει να νιώθεις το μωρό δέκα φορές περίπου μέσα στη μέρα.. Αν μου πει αύριο θα σας ενημερώσω 

Ναι αυτό το διάβασα κ εγώ. Κ μου φάνηκε κ λογικο έπεσα σε ένα άρθρο βέβαια που έλεγε δέκα φορές το δυωρο λέω κ μου φάνηκε υπερβολή.αααα τέλεια μαζί έχουμε ραντεβού κ εγώ αύριο έχω από τότε που μπήκα τρίτο τρίμηνο θα τον ρωτήσω επίσης κ θα περιμένω κ νέα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Lina08 είπε:

Ναι αυτό το διάβασα κ εγώ. Κ μου φάνηκε κ λογικο έπεσα σε ένα άρθρο βέβαια που έλεγε δέκα φορές το δυωρο λέω κ μου φάνηκε υπερβολή.αααα τέλεια μαζί έχουμε ραντεβού κ εγώ αύριο έχω από τότε που μπήκα τρίτο τρίμηνο θα τον ρωτήσω επίσης κ θα περιμένω κ νέα σου

Άντε με το καλό να δούμε τα μωράκια μας!!! Κ εγώ το νομιζω υπερβολή γιατί το μωρό μπορεί να κουνιέται αλλά να μην το καταλαβαίνουμε κάποιες φορές κ κάποιες άλλες να είναι πιο νωχελικο.. Να ας πούμε η μπέμπα μου σήμερα την καταλαβαίνω συνέχεια αλλά δεν είναι τα μπαμ μπουμ τα χθεσινά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Άντε με το καλό να δούμε τα μωράκια μας!!! Κ εγώ το νομιζω υπερβολή γιατί το μωρό μπορεί να κουνιέται αλλά να μην το καταλαβαίνουμε κάποιες φορές κ κάποιες άλλες να είναι πιο νωχελικο.. Να ας πούμε η μπέμπα μου σήμερα την καταλαβαίνω συνέχεια αλλά δεν είναι τα μπαμ μπουμ τα χθεσινά 

Έτσι ακριβώς έχει μέρες που λεσ τι γίνεται; χορεύει;;;χαχαχα.κ έχει μερεσ που το νιώθεις πιο ήρεμα στισ κινήσεις.εγω αύριο 28 κ 1 έχω αγωνία ποσο βαροσ πήρε.εσυ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Lina08 είπε:

Έτσι ακριβώς έχει μέρες που λεσ τι γίνεται; χορεύει;;;χαχαχα.κ έχει μερεσ που το νιώθεις πιο ήρεμα στισ κινήσεις.εγω αύριο 28 κ 1 έχω αγωνία ποσο βαροσ πήρε.εσυ;;

Ακριβώς μια χορεύει και μια χτυπάει λες κ βαριέται 😂😂😂.. Εγώ αύριο 28+2 πιο μαζί να πηγαίνουμε δε γίνεται!!!! Κ έγω εχω άγχος να δω πόσο πήγε γιατί την προηγούμενη φορά ήταν πάνω από το φυσιολογικό.. 25+2 ήταν 970γρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lina08 είπε:

Έτσι ακριβώς έχει μέρες που λεσ τι γίνεται; χορεύει;;;χαχαχα.κ έχει μερεσ που το νιώθεις πιο ήρεμα στισ κινήσεις.εγω αύριο 28 κ 1 έχω αγωνία ποσο βαροσ πήρε.εσυ;;

Κι εμένα ώρες ώρες η μικρή μου δίνει κάτι δυνατές που νομίζω φαίνονται και από έξω! άλλες πάλι κάτι πιο απαλά...

εγώ είμαι σήμερα 28+2 , πήγα τη Δευτέρα στη γιατρό (λόγω αναρρωτικής που ήθελα) και ήταν ήδη 1252γρ., "ολόκληρο παιδάκι" 🥰🥰 όπως μου είπε και η γιατρός! 

Αλλά για να μετράω κινήσεις κτλ δεν μου είπε κάτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια! Οσον αφορα στις κινησεις. Μεχρι την 32-33βδ θα τα νιωθετε πιο εντονα. Μετα επειδη δε θα εχουν πολυ χωρο θα τα νιωθω λιγοτερο εντονα. Δε θα αλλαξει ομως η κινητικοτητα! Μονο η ενταση. Κ για αυτο σας εφιστω την προσοχη, θα δινετε βαση στις ΕΚΟΥΣΙΕΣ κινησεις του μωρου σας. Δηλαδη να ξαπλωνετε, κ να το αισθανεστε να ΚΙΝΕΙΤΑΙ, οχι απλα να βλεπετε την κοιλιτσα να κανει «κυματα». 
Αν για οποιοδηποτε λογο θεωρειτε οτι δεν το ακουτε ή εχει πολυ μειωμενη κινητικοτητα, βουρ στο γιατρο χωρις δευτερη σκεψη. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Apol είπε:

Ακριβώς μια χορεύει και μια χτυπάει λες κ βαριέται 😂😂😂.. Εγώ αύριο 28+2 πιο μαζί να πηγαίνουμε δε γίνεται!!!! Κ έγω εχω άγχος να δω πόσο πήγε γιατί την προηγούμενη φορά ήταν πάνω από το φυσιολογικό.. 25+2 ήταν 970γρ

Εγώ την προηγούμενη ήμουν 24+6 κ ήταν 780γρ κ μου φάνηκε λιγο.Αχ η καθεμία μασ με το αγχοσ άλλη νομίζει είναι πολύ άλλη νομίζει λίγο τι να πεισ.αυριο τα νέα μας

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ σήμερα μετά την καθιερωμένη επίσκεψη είμαι 28+4 κ τον έβγαλε 1200 κ νομίζω είναι λίγο με αγχωσε αυτό σε δύο εβδομάδες πήρε μόνο 200γρ, βέβαια ο γιατρός κατάλαβε πως έχω ψιλοκοψει τα πολλά με το φαγητό γιατί έτρωγα κ κρουασάν κ γλυκά κ μου είπε να τρώω. Επίσης είναι με το κεφάλι επάνω κ για να γυρίσει μέχρι το ντομπλερ σε δύο εβδομάδες από τώρα κάθε μέρα περπάτημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/3/2022 at 10:35 ΠΜ, ο/η Lina08 είπε:

Κορίτσια καλημερα τι κάνετε εύχομαι ολεσ να πάμε καλά με το θέμα ζαχάρου εγώ το παλεύω με διατροφή.Κοριτσια ερώτηση σας έχει πει ο γυναικολόγος σας να μετράτε στο τρίτο τρίμηνο τισ κινήσεις του μωρού ανά ώρα η δυωρο;;;άκουσα πολλά τέτοια.ο δικοσ μου δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο εσάς;;;

Καλημέρα !! Όχι ούτε εμένα δεν μου έχει αναφέρει κάτι τέτοιο...

Εγώ κορίτσια πήγα τη Τετάρτη το βράδυ στο γιατρό 30+2 δηλαδή 31 εβδομάδες και η μπέμπα ήταν μια χαρά 1550γρ μας είπε. Έχει γυρίσει έχει πάρει θέση με το κεφάλι προς τα κάτω...  

Τον ρώτησα για τοκετό είπε ότι είναι νωρίς να ξέρουμε πότε και πώς και πώς θα μιλήσω και με τη μαία του αλλά είναι νωρίς ακόμα για οποιαδήποτε επικοινωνία ακόμα... 

Στις 33 εβδομάδες έκλεισα για Doppler ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπέρα εμεισ σήμερα πήγαμε γιατρό 28 κ 1 κ η μικρή είναι είναι 1330 γρ όλα καλά.Τον ρώτησα κ για τις κινήσεις κ μου είπε δεν υπάρχει λόγος για να μετράμε κινήσεις.Ισως στο τέλος της κύησης κ αυτό δεν είναι απαραίτητο από τη καταλαβα αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Lina08 είπε:

Κοριτσια καλησπέρα εμεισ σήμερα πήγαμε γιατρό 28 κ 1 κ η μικρή είναι είναι 1330 γρ όλα καλά.Τον ρώτησα κ για τις κινήσεις κ μου είπε δεν υπάρχει λόγος για να μετράμε κινήσεις.Ισως στο τέλος της κύησης κ αυτό δεν είναι απαραίτητο από τη καταλαβα αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος.

Επίσης ξέχασα να αναφέρω όσο αφορά το ζάχαρο που παρακολουθώ γιατί είχα θεματακι με το νηστείας οι μετρήσεις ειναι φυσιολογικές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Lina08 είπε:

Κοριτσια καλησπέρα εμεισ σήμερα πήγαμε γιατρό 28 κ 1 κ η μικρή είναι είναι 1330 γρ όλα καλά.Τον ρώτησα κ για τις κινήσεις κ μου είπε δεν υπάρχει λόγος για να μετράμε κινήσεις.Ισως στο τέλος της κύησης κ αυτό δεν είναι απαραίτητο από τη καταλαβα αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος.

Ωραιος ο γιατρος σου. Δεν ειπαμε να μετραμε τις κινησεις 1-2-3….

ειπαμε να εχουμε το νου μας να ακουμε το μωρο. Ουτε αυτο στο ειπε; 
ας μην το ειπε, στο λεω εγω λοιπον. Καθε 4 ωρες να εχεις το νου σου να ακους το μωρο σου. Εστω κ ενα χτυπηματακι του. 
Αν κανεις πανω απο 4 ωρες να το ακουσεις, πιεις κρυο νερο ή φας σοκολατα κ δεν το ακουσεις παλι, διακτινιζεσαι στο γιατρο. 
Δε μου αρεσουν οι γιατροι που ειναι τοοοοοσο χαλαροι. Οκ, νταξει, η εγκυμοσυνη ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια, στην πλειοψηφια των περιπτωσεων θα εχει καλο τελος, αλλα υπαρχουν κ καποια ποσοστα στατιστικα που δεν παει κατι καλα. Κ ενας γιατρος οφειλει να εχει την εγκυο ενημερωμενη. Οχι να την πανικοβαλλει, αλλα να την ενημερωσει. 
 

Ως παθουσα λοιπον, θα σου πω να εχεις στο νου σου το μωρακι σου κ οποιαδηποτε αλλαγη στην κινητικοτητα να σε οδηγησει στο γιατρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Ωραιος ο γιατρος σου. Δεν ειπαμε να μετραμε τις κινησεις 1-2-3….

ειπαμε να εχουμε το νου μας να ακουμε το μωρο. Ουτε αυτο στο ειπε; 
ας μην το ειπε, στο λεω εγω λοιπον. Καθε 4 ωρες να εχεις το νου σου να ακους το μωρο σου. Εστω κ ενα χτυπηματακι του. 
Αν κανεις πανω απο 4 ωρες να το ακουσεις, πιεις κρυο νερο ή φας σοκολατα κ δεν το ακουσεις παλι, διακτινιζεσαι στο γιατρο. 
Δε μου αρεσουν οι γιατροι που ειναι τοοοοοσο χαλαροι. Οκ, νταξει, η εγκυμοσυνη ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια, στην πλειοψηφια των περιπτωσεων θα εχει καλο τελος, αλλα υπαρχουν κ καποια ποσοστα στατιστικα που δεν παει κατι καλα. Κ ενας γιατρος οφειλει να εχει την εγκυο ενημερωμενη. Οχι να την πανικοβαλλει, αλλα να την ενημερωσει. 
 

Ως παθουσα λοιπον, θα σου πω να εχεις στο νου σου το μωρακι σου κ οποιαδηποτε αλλαγη στην κινητικοτητα να σε οδηγησει στο γιατρο. 

Δεν είπα ότι μου είπε μη δινεισ σημασία με ρώτησε αν κουνιέται αν τη νιώθω κ είπα ποτέ έντονα ποτέ πιο ήρεμα είναι η πρωτη μου εγκυμοσύνη μετά από παλινδομη κ εχω απορίες κ αγωνιες.Μεσα στο τετραωρο τη νιώθω  τη μικρή.ειχα απορία όσον αφορά για το αν πρέπει να μετράω τισ κινήσεις ανά δυωρο οπωσ διάβασα κάπου αλλού γιατί κ ότι διαβάζουμε δε σημαίνει ότι είναι και  απόλυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Lina08 είπε:

Δεν είπα ότι μου είπε μη δινεισ σημασία με ρώτησε αν κουνιέται αν τη νιώθω κ είπα ποτέ έντονα ποτέ πιο ήρεμα είναι η πρωτη μου εγκυμοσύνη μετά από παλινδομη κ εχω απορίες κ αγωνιες.Μεσα στο τετραωρο τη νιώθω  τη μικρή.ειχα απορία όσον αφορά για το αν πρέπει να μετράω τισ κινήσεις ανά δυωρο οπωσ διάβασα κάπου αλλού γιατί κ ότι διαβάζουμε δε σημαίνει ότι είναι και  απόλυτο.

Οκ, απλα ετσι οπως το εγραψες ειναι σα να μην τον ενοιαζε το γιατρο καθολου. Οχι δε χρειαζεται να μετραμε. Αλλα ειναι οντως απαραιτητο το καθε 4ωρες να εχουμε το νου μας.
Ισως να ακουγομαι λιγακι πιεστικη ή αποτομη, αλλα πραγματικα αν μπορουσα να γλιτωσω εστω μια μανουλα απο αυτα που εζησα εγω, θα το εκανα και δε με νοιαζει αν βγαινω κακια καποιες στιγμες! 
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν κορίτσια μου πήγα στον γιατρό και η μπεμπούλα μου είναι 1188 γρ κ μου λέει ο γιατρός κάνεις δίαιτα; λεω έχω το πλάνο αλαλ δεν την κάνω κ ακριβώς... Είσαι αποτελεσματική όμως! Όλα τέλεια ο τράχηλος μου πάρα τις συσπάσεις συνεχίζει να είναι 4,7, ρώτησα τον γιατρό για τις κινήσεις κ μου είπε πρέπει να νιώθω δέκα μέσα στη μέρα αν περάσουν ωρες κ δεν νιώσω το μωρό να όξω μια κόκα κόλα κ να ξαπλώσω αριστερά αν σε μισή με μια ώρα συνεχίζω να μην ακούω το μωρό τον παίρνω κατευθείαν τηλ.. Το μόνο που μας απογοήτευσε είναι ότι δεν την είδαμε είχε το χέρι μπροστά κ όσο κ να την κούνησε ο γιατρός δεν το πήρε πότε, σημασια έχει ότι είναι όλα καλά!!! Αααα επισης 28+2 κ η κυρία κάθεται με τον ποπό! Δεν έχει γυρίσει, αυτά τα νέα μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...