Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022!!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apol είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι;;; έχετε πονακια στην κοιλιά;;; νομίζω όταν η μπέμπα κλωτσάει πολύ με ποναει... Εννοώ ότι με πονάει η κοιλιά σα να τσούζει από μέσα σε διάφορα σημεία...σαν να τεντωνει η κοιλιά μου κ να κλωτσάει κιόλας.. Δεν ξέρω αν καταλαβαινετε αυτό που θέλω να πω 

Ασε ασε, εισαι μεσα στο μυαλο μου! Εχω κ πονο εντονο αριστερα εκει που ειναι ο συνδεσμος του ποδιου, εχω κ τα πονακια στην κοιλια, εχω κ την δυσκοιλιοτητα, με αποτελεσμα να ποναω αρκετα! Και να αισθανομαι και πιεση χαμηλα στον κολπο απο το κεφαλακι της μικρης. Τα χτυπηματα της δε με πονανε, οσο με αγχωνει μην ειναι παραπανω απο οσο πρεπει η πιεση στον τραχηλο. Το σαββατο θα παω για υπερηχο και θα τον βαλω να μετρησει τραχηλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 21/3/2022 at 11:56 ΜΜ, ο/η Alexandra92 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου! Long time no see! Μου λείψατε…♥️♥️ Όλο αυτό το διάστημα σας παρακολουθώ αλλά δεν είχα καθόλου χρόνο να γράψω τα νέα μου… φταίνε οι προετοιμασίες του γάμου βλέπετε😅 τώρα που παντρεύτηκα και τελείωσε επιτέλους το άγχος, οι προετοιμασίες κτλ έχω άπλετο ελεύθερο χρόνο! 

Τα νέα μου πολλά… θα σταθώ όμως στο μείζων θέμα που μας απασχολεί όλες….τα κιλά και η καμπύλη ζαχαρου! 
Τη προηγούμενη εβδομάδα την έκανα και γω και τα αποτελέσματα 60’ - 120’ βγήκαν πολύ καλά.

0’ : 101 mg/dl  (ενώ μέχρι τώρα είχα πάντα 90)

60’ : 160 mg/dl 

120’ : 123 mg/dl. 

Το νηστείας βγήκε λίγο ανεβασμένο αλλά να πω την αλήθεια μου δεν είχα προσέξει καθόλου διατροφή το τελευταίο διάστημα. Γλυκά, υδατάνθρακες σε καθημερινή βάση… Πέμπτη έχω ραντεβού με τη γυναικολόγο όπου και θα ρωτήσω τι πρέπει να κάνω από δω και πέρα για να μην ανεβει άλλο το ριμαδι…😆 Όσο για τα κιλά, δεν έχω ζυγιστεί απ’ το προηγούμενο ραντεβού (28/02). Τότε είχα βάλει 6 σύνολο απ την αρχή της εγκυμοσύνης, τώρα είμαι σίγουρη πως έχω βάλει άλλα 2-3… θα δείξει! 
 

Κορίτσι μου καλώς ήρθες και πάλι ! Να ζήσετε και πάντα ευτυχισμένοι και με το καλό το μωράκι σας ♥️

Μια χαρά τα νέα σου, και τα κιλά σου είναι πολύ καλά ! 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apol είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι;;; έχετε πονακια στην κοιλιά;;; νομίζω όταν η μπέμπα κλωτσάει πολύ με ποναει... Εννοώ ότι με πονάει η κοιλιά σα να τσούζει από μέσα σε διάφορα σημεία...σαν να τεντωνει η κοιλιά μου κ να κλωτσάει κιόλας.. Δεν ξέρω αν καταλαβαινετε αυτό που θέλω να πω 

Αγάπη εγώ το ένιωσα σήμερα το πρωί αυτό ! ένιωσα ένα τσούξιμο κάτω από τα πλευρά στο πλάι, σε σημείο που νιώθω κλωτσιες γενικά αλλά σήμερα ένιωσα για λίγα λεπτά αυτο το τσούξιμο που πέρασε μετά. Να σου πω την αλήθεια νόμιζα πως κάτι με τσιμπισε η με ενόχλησε κάτι από το ρούχο κάτι τέτοιο, δεν βρήκα την αιτία και το ξέχασα μετά επειδή μου πέρασε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσι μου καλώς ήρθες και πάλι ! Να ζήσετε και πάντα ευτυχισμένοι και με το καλό το μωράκι σας ♥️

Μια χαρά τα νέα σου, και τα κιλά σου είναι πολύ καλά ! 

Καλώς σε βρήκα και πάλι γλυκιά μου♥️ σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις ευχές 🥰 Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα και με το καλό να κρατήσουμε όλες τα μωράκια μας αγκαλιά!!!! Δεν έμεινε πολύς καιρός ακόμη… 

Να ρωτήσω βρε κορίτσια… Εκτός από όλες τις αγορές που έχουμε κάνει για τα μωράκια μας, έχετε ξεκινήσει προετοιμασία; Δηλαδή πλύσιμο ρουχαλάκια, οργάνωση, φτιάξιμο βαλίτσας μαιευτηρίου κτλ;
Έχω αρχίσει και μαζεύω τα δικά μου πράγματα σιγά-σιγά και σκέφτομαι από Δευτέρα να ετοιμάσω και του μωρού τα απαραίτητα. Και όταν θα κοντεύει ο καιρός απλά να τα σιδερώσω & να τα βάλω στη βαλίτσα… Εσείς έχετε ξεκινήσει ή θα τα αφήσετε για αργότερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Ασε ασε, εισαι μεσα στο μυαλο μου! Εχω κ πονο εντονο αριστερα εκει που ειναι ο συνδεσμος του ποδιου, εχω κ τα πονακια στην κοιλια, εχω κ την δυσκοιλιοτητα, με αποτελεσμα να ποναω αρκετα! Και να αισθανομαι και πιεση χαμηλα στον κολπο απο το κεφαλακι της μικρης. Τα χτυπηματα της δε με πονανε, οσο με αγχωνει μην ειναι παραπανω απο οσο πρεπει η πιεση στον τραχηλο. Το σαββατο θα παω για υπερηχο και θα τον βαλω να μετρησει τραχηλο

Για να το έχουμε όλες άρα είναι φυσιολογικοί αυτοί οι πόνοι φαντάζομαι... Έχει γυρίσει κιόλας;κ είναι μόνιμα εκεί;;; εμένα νομίζω πως αυτές τις μέρες γύρισε αλλά κ πάλι δεν είναι εντελώς αισθάνομαι συνέχεια κατω από τα πλευρά σε ένα σημείο κ σε δύο σημεία κοντά στκ αφαλό που λέω πως είναι τα χεράκια έτσι λέω εγώ δηλ 😂😂.. Αλλά συνήθως μαζεύεται από τη δεξιά μεριά.για την δυσκοιλιότητα τι παίρνεις;; εγώ από τότε που ξεκίνησα τα tanilas σώθηκα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσι μου καλώς ήρθες και πάλι ! Να ζήσετε και πάντα ευτυχισμένοι και με το καλό το μωράκι σας ♥️

Μια χαρά τα νέα σου, και τα κιλά σου είναι πολύ καλά ! 

Αγάπη εγώ το ένιωσα σήμερα το πρωί αυτό ! ένιωσα ένα τσούξιμο κάτω από τα πλευρά στο πλάι, σε σημείο που νιώθω κλωτσιες γενικά αλλά σήμερα ένιωσα για λίγα λεπτά αυτο το τσούξιμο που πέρασε μετά. Να σου πω την αλήθεια νόμιζα πως κάτι με τσιμπισε η με ενόχλησε κάτι από το ρούχο κάτι τέτοιο, δεν βρήκα την αιτία και το ξέχασα μετά επειδή μου πέρασε... 

Εγώ το έχω νιώσει κ άλλες φορές ίσως να είναι επειση τεντωνει η μήτρα κ μεγαλώνει κ από τις κινήσεις... Υποθέσεις.. Έχω γιατρό την επόμενη εβδομάδα οπότε θα μας πει ο γιατρός... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Alexandra92 είπε:

Καλώς σε βρήκα και πάλι γλυκιά μου♥️ σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις ευχές 🥰 Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα και με το καλό να κρατήσουμε όλες τα μωράκια μας αγκαλιά!!!! Δεν έμεινε πολύς καιρός ακόμη… 

Να ρωτήσω βρε κορίτσια… Εκτός από όλες τις αγορές που έχουμε κάνει για τα μωράκια μας, έχετε ξεκινήσει προετοιμασία; Δηλαδή πλύσιμο ρουχαλάκια, οργάνωση, φτιάξιμο βαλίτσας μαιευτηρίου κτλ;
Έχω αρχίσει και μαζεύω τα δικά μου πράγματα σιγά-σιγά και σκέφτομαι από Δευτέρα να ετοιμάσω και του μωρού τα απαραίτητα. Και όταν θα κοντεύει ο καιρός απλά να τα σιδερώσω & να τα βάλω στη βαλίτσα… Εσείς έχετε ξεκινήσει ή θα τα αφήσετε για αργότερα;

Εμένα έχει επιμεληθεί η μαμά μου όλα του μωρού τα έχει πλύνει όλα τα έχει σιδερωσει κ τα έχει σε μια βαλίτσα να μην σκονιστουν, όπως επίσης κ τα δύο ζευγάρια πυτζάμες κ μια νυχτικια δικά μου κ εσώρουχα είναι όλα έτοιμα μένει μόνο να τα πάρω κ να βάλω στη βαλίτσα τα δικά μου κ τα δύο τρία του μωρού που θα χρειαστούμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Για να το έχουμε όλες άρα είναι φυσιολογικοί αυτοί οι πόνοι φαντάζομαι... Έχει γυρίσει κιόλας;κ είναι μόνιμα εκεί;;; εμένα νομίζω πως αυτές τις μέρες γύρισε αλλά κ πάλι δεν είναι εντελώς αισθάνομαι συνέχεια κατω από τα πλευρά σε ένα σημείο κ σε δύο σημεία κοντά στκ αφαλό που λέω πως είναι τα χεράκια έτσι λέω εγώ δηλ 😂😂.. Αλλά συνήθως μαζεύεται από τη δεξιά μεριά.για την δυσκοιλιότητα τι παίρνεις;; εγώ από τότε που ξεκίνησα τα tanilas σώθηκα! 

Στις 10/03 που ημουν 27 βδομ ακριβως ειχε παρει θεση. Το σαββατο που θα παω θα δω αν συνεχιζει. Αλλα νομιζω δεν ξαναγυρισε γιατι συνεχιζει να μη με πιεζει το στομαχι και να μην εχω τα εντονα φουσκωματα οπως οταν το κεφαλι της ηταν κατω απο το στομαχι μου. Δεν παιρνω τιποτα για τη δυσκοιλιοτητα…. Πηγαινω μια φορα στις 2-3 μερες και αν φαω κατι πχ που θα με πειραξει λιγο παω πιο συχνα χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Στις 10/03 που ημουν 27 βδομ ακριβως ειχε παρει θεση. Το σαββατο που θα παω θα δω αν συνεχιζει. Αλλα νομιζω δεν ξαναγυρισε γιατι συνεχιζει να μη με πιεζει το στομαχι και να μην εχω τα εντονα φουσκωματα οπως οταν το κεφαλι της ηταν κατω απο το στομαχι μου. Δεν παιρνω τιποτα για τη δυσκοιλιοτητα…. Πηγαινω μια φορα στις 2-3 μερες και αν φαω κατι πχ που θα με πειραξει λιγο παω πιο συχνα χαχαχαχα

Α τι ωραία, μακάρι να μείνει εκεί η μπέμπα να περιμένει την ώρα της να βγει!!!! Και την παλεύεις ρε θηρίο να πήγαινες αν 2-3 μερες; εγώ μια να μην πάω ειμαι χάλια.. Αν θες να δοκιμάσεις αυτά είναι σκόνη με γεύση πορτοκαλί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Α τι ωραία, μακάρι να μείνει εκεί η μπέμπα να περιμένει την ώρα της να βγει!!!! Και την παλεύεις ρε θηρίο να πήγαινες αν 2-3 μερες; εγώ μια να μην πάω ειμαι χάλια.. Αν θες να δοκιμάσεις αυτά είναι σκόνη με γεύση πορτοκαλί 

Κοιτα αν σκεφτεις οτι αυτη ειναι η κανονικοτητα μου οσον αφορα στις επισκεψεις στην τουαλετα, δε με ενοχλει κ πολυ τωρα στην εγκυμοσυνη. Ημουν παντοτε δυσκοιλια. Απλα τωρα ποναει η ακινησια του εντερου ποναειιιιι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Για να το έχουμε όλες άρα είναι φυσιολογικοί αυτοί οι πόνοι φαντάζομαι... Έχει γυρίσει κιόλας;κ είναι μόνιμα εκεί;;; εμένα νομίζω πως αυτές τις μέρες γύρισε αλλά κ πάλι δεν είναι εντελώς αισθάνομαι συνέχεια κατω από τα πλευρά σε ένα σημείο κ σε δύο σημεία κοντά στκ αφαλό που λέω πως είναι τα χεράκια έτσι λέω εγώ δηλ 😂😂.. Αλλά συνήθως μαζεύεται από τη δεξιά μεριά.για την δυσκοιλιότητα τι παίρνεις;; εγώ από τότε που ξεκίνησα τα tanilas σώθηκα! 

Εγώ κορίτσια δεν έχω πόνους ευτυχώς.. μόνο τις κινήσεις της καταλαβαίνω! οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Εδώ πολλές φορές κοιμάμαι ανάσκελα, διότι δεν με πιέζει.  Ρούχα και βαλίτσες δεν έχω ετοιμάσει τίποτα.. ιδίως για το νυχτικό του μαιευτηρίου σκέφτομαι να μην αγοράσω ακόμη γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να με φανταστώ πως θα είμαι στον 9ο.χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Κοιτα αν σκεφτεις οτι αυτη ειναι η κανονικοτητα μου οσον αφορα στις επισκεψεις στην τουαλετα, δε με ενοχλει κ πολυ τωρα στην εγκυμοσυνη. Ημουν παντοτε δυσκοιλια. Απλα τωρα ποναει η ακινησια του εντερου ποναειιιιι

Α οκ τότε, εγώ ήμουν σε φάση 3-4 φορές τη μέρα γι αυτό δεν άντεχα 😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Για να το έχουμε όλες άρα είναι φυσιολογικοί αυτοί οι πόνοι φαντάζομαι... Έχει γυρίσει κιόλας;κ είναι μόνιμα εκεί;;; εμένα νομίζω πως αυτές τις μέρες γύρισε αλλά κ πάλι δεν είναι εντελώς αισθάνομαι συνέχεια κατω από τα πλευρά σε ένα σημείο κ σε δύο σημεία κοντά στκ αφαλό που λέω πως είναι τα χεράκια έτσι λέω εγώ δηλ 😂😂.. Αλλά συνήθως μαζεύεται από τη δεξιά μεριά.για την δυσκοιλιότητα τι παίρνεις;; εγώ από τότε που ξεκίνησα τα tanilas σώθηκα! 

Εγώ κατάφερα να ρυθμίσω σε μεγάλο βαθμό τη δυσκοιλιοτητα (ξεκίνησε με τον 2ο σίδηρο, με το 1 χάπι δεν είχα πρόβλημα) με δαμάσκηνα, ακτινίδια και πορτοκάλια! Η γιατρός μου είπε ότι θα βοηθούσε πολύ να πιω πολύ νερό μαζεμένο, γύρω στο 1-1,5 λίτρο, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mati είπε:

Εγώ κορίτσια δεν έχω πόνους ευτυχώς.. μόνο τις κινήσεις της καταλαβαίνω! οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Εδώ πολλές φορές κοιμάμαι ανάσκελα, διότι δεν με πιέζει.  Ρούχα και βαλίτσες δεν έχω ετοιμάσει τίποτα.. ιδίως για το νυχτικό του μαιευτηρίου σκέφτομαι να μην αγοράσω ακόμη γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να με φανταστώ πως θα είμαι στον 9ο.χαχα

Κ εγώ κοιμάμαι ανάσκελα κ λίγο πλάγια με σηκωμένα μαξιλάρια στο κεφάλι γιατί όλο το βράδυ πλάι πονάνε τα πλευρά μου πολύ.. Τυχερή που δεν πονάς!!! 🙂 Καλά σκεψου ότι όταν τα φορέσεις η κοιλιά σου θα έχει πέσει λίγο θα τα φορέσεις μετά τη γέννα 😂😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η mavi είπε:

Εγώ κατάφερα να ρυθμίσω σε μεγάλο βαθμό τη δυσκοιλιοτητα (ξεκίνησε με τον 2ο σίδηρο, με το 1 χάπι δεν είχα πρόβλημα) με δαμάσκηνα, ακτινίδια και πορτοκάλια! Η γιατρός μου είπε ότι θα βοηθούσε πολύ να πιω πολύ νερό μαζεμένο, γύρω στο 1-1,5 λίτρο, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει...

Κ μενα από το σίδηρο ξεκίνησα κ εγώ δύο παίρνω...εγώ πίνω πάρα πολύ νερό αλλά δεν μου έκανε κάτι ξεκίνησα το duphalac που δε με βοήθησε πάλι κ εκτός αυτού με τρέλανε το έντερο στα αέρια.. Κ μετά τα tanilas κ είμαι κομπλέ εννοείται τρώω κ ακτινίδια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Κ εγώ κοιμάμαι ανάσκελα κ λίγο πλάγια με σηκωμένα μαξιλάρια στο κεφάλι γιατί όλο το βράδυ πλάι πονάνε τα πλευρά μου πολύ.. Τυχερή που δεν πονάς!!! 🙂 Καλά σκεψου ότι όταν τα φορέσεις η κοιλιά σου θα έχει πέσει λίγο θα τα φορέσεις μετά τη γέννα 😂😂 

Κι εγώ έτσι κοιμάμαι ακριβώς.. σωστό κι αυτό θα χει φύγει ένα μέρος της κοιλιάς χαχα.. αχ θεέ μου τι πρωτόγνωρο πράγμα και η γέννα! Για το βρεφακι σας έχετε αγοράσει μακρυμάνικα βαμβακερά φορμακια να φανταστώ για αρχή ε?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mati είπε:

Κι εγώ έτσι κοιμάμαι ακριβώς.. σωστό κι αυτό θα χει φύγει ένα μέρος της κοιλιάς χαχα.. αχ θεέ μου τι πρωτόγνωρο πράγμα και η γέννα! Για το βρεφακι σας έχετε αγοράσει μακρυμάνικα βαμβακερά φορμακια να φανταστώ για αρχή ε?? 

Εγω όχι κ τα φανελάκια κοντομάνικα τα πήρα απλά της πήρα τρία πολύ όμορφα σετακια μακρυμανικα κολανακια με μπλουζάκια κ  μια πλεκτή ζακετουλα . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ βάλλομαι και απο τις δυο πλευρές .. μια κλωτσάει ο ένας, μια ο άλλος και οι δυο μαζι .. ένας χαμός !! 
Εαν είμαι πολλές ώρες όρθια τότε αισθάνομαι την πίεση χαμηλά που λέτε & και η κοιλιά μου γίνεται πιο σκληρή.. 

Το ανάσκελα μου βγαίνει και εμένα ασυναίσθητα το βραδυ (αν και δεν κάνει!) αλλα τουλάχιστον εχω αρχίσει να ξεπιάνομαι ετσι αφού για παραπάνω απο ένα μήνα κοιμόμουν μονο αριστερά λόγω του πόνου στα δεξιά πλευρά μου! 
 

Ο γιατρός μου είπε οτι θα αρχίσουν τα πονάκια στα πλευρά πιο έντονα λόγω του οτι τα πνευμόνια μας κολλάνε πάνω τους και βάρος στο στομάχι διότι Οςο προχωρά η εγκυμοσύνη το στομάχι ανεβαίνει όλο και πιο ψηλά .. 

Εμεις περιμένουμε τις κούνιες απο βδομάδα και θα αρχίσουμε να τακτοποιούμε τα ρουχαλάκια τους κτλ.. Τη βαλίτσα μαιευτηρίου την ετοίμασα για να μην αγχώνομαι .. 😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Christyne είπε:

Κορίτσια εγώ βάλλομαι και απο τις δυο πλευρές .. μια κλωτσάει ο ένας, μια ο άλλος και οι δυο μαζι .. ένας χαμός !! 
Εαν είμαι πολλές ώρες όρθια τότε αισθάνομαι την πίεση χαμηλά που λέτε & και η κοιλιά μου γίνεται πιο σκληρή.. 

Το ανάσκελα μου βγαίνει και εμένα ασυναίσθητα το βραδυ (αν και δεν κάνει!) αλλα τουλάχιστον εχω αρχίσει να ξεπιάνομαι ετσι αφού για παραπάνω απο ένα μήνα κοιμόμουν μονο αριστερά λόγω του πόνου στα δεξιά πλευρά μου! 
 

Ο γιατρός μου είπε οτι θα αρχίσουν τα πονάκια στα πλευρά πιο έντονα λόγω του οτι τα πνευμόνια μας κολλάνε πάνω τους και βάρος στο στομάχι διότι Οςο προχωρά η εγκυμοσύνη το στομάχι ανεβαίνει όλο και πιο ψηλά .. 

Εμεις περιμένουμε τις κούνιες απο βδομάδα και θα αρχίσουμε να τακτοποιούμε τα ρουχαλάκια τους κτλ.. Τη βαλίτσα μαιευτηρίου την ετοίμασα για να μην αγχώνομαι .. 😊😊😊

Πω πω πόσο πιο δύσκολα είναι για σένα κορίτσι μου με δύο μωράκια να κινούνται μέσα σου!!! Υπομονή τι να κάνουμε τον φάγαμε τον γάιδαρο 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mati είπε:

 Για το βρεφακι σας έχετε αγοράσει μακρυμάνικα βαμβακερά φορμακια να φανταστώ για αρχή ε?? 

Εγώ του έχω πάρει:

1 σετακι μακρυμάνικο ζιπουνακι με κολαν και σκουφάκι για την έξοδο από το μαιευτήριο

10 μακρυμάνικα φορμάκια για τον πρώτο διάστημα στο σπίτι και μπόλικα κοντομάνικα ζιπουνάκια/+ σορτσάκια (απο 0 εως 4 μηνών) για όλο το καλοκαίρι! Θεωρώ πως μέχρι Σεπτέμβρη είμαστε καλυμμένοι… μετά θα χρειαστεί να αγοράσω φθινοπωρινά & χειμωνιάτικα… 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! @Apol και εγώ ευτυχώς δεν έχω πονάκια παρά μόνο τις κλωτσιές νιώθω. Εν τω μεταξύ τη μια μέρα μπορεί να κλωτσάει συνέχεια και την άλλη ελάχιστα!🙃

@Mati Εγώ προς το παρόν μόνο μακρυμάνικα πήρα για τον πρώτο καιρό. Δεν άρχισα όμως ακόμα να πλένω. Για αρχή θα πάρω λίγα για τις πρώτες μέρες και μετά βλέποντας και κάνοντας.

@Christyne Αχ κ εμένα μου βγαίνει το ανάσκελα το βράδυ και όταν ξυπνάω και το καταλαβαίνω ταράζομαι. Αλλά συνέχεια στο πλάι πιάνομαι.🥺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Οχι οχι, απλως επειδη ειχα μια μεγαλη ατυχια στην πρωτη εγκυμοσυνη, θα κανω προληπτικα τις ενεσεις κορτιζονης σε περιπτωση που τυχει κατι και χρειαστει να γεννησω πριν τις 37 βδ

Καταλαβα!! Σου ευχομαι να γεννήσεις στους 9 μηνες, και να πανε ολα τελεια!

Μια ερώτηση που μου προέκυψε, ειναι γιατι τα επιτρεπτά φυσιολογικά όρια γλυκόζης στις έγκυες ειναι πιο χαμηλά απο οτι στον γενικό πληθυσμό που ειναι 106;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lavender είπε:

Καταλαβα!! Σου ευχομαι να γεννήσεις στους 9 μηνες, και να πανε ολα τελεια!

Μια ερώτηση που μου προέκυψε, ειναι γιατι τα επιτρεπτά φυσιολογικά όρια γλυκόζης στις έγκυες ειναι πιο χαμηλά απο οτι στον γενικό πληθυσμό που ειναι 106;

Εννοείς σε κανονικές μετρήσεις ή στην καμπύλη γλυκόζης; 

Στην καμπύλη είναι νηστείας < 92, στα 60'< 180 και στα 120'< 153.

Σε καθημερινές μετρήσεις εμένα ο ενδοκρινολόγος είπε ότι πρέπει το νηστείας να είναι κάτω από 95 και στα 60' κάτω από 130. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η mavi είπε:

Εννοείς σε κανονικές μετρήσεις ή στην καμπύλη γλυκόζης; 

Στην καμπύλη είναι νηστείας < 92, στα 60'< 180 και στα 120'< 153.

Σε καθημερινές μετρήσεις εμένα ο ενδοκρινολόγος είπε ότι πρέπει το νηστείας να είναι κάτω από 95 και στα 60' κάτω από 130. 

Αυτο δεν καταλαβαινω, στην καμπύλη γιατι το νηστείας πρεπει να ειναι κάτω απο 92 ενώ στις καθημερινές μετρήσεις κάτω απο 95, ποια ειναι η διαφορα;

Και γιατι για καποιον που δεν ειναι έγκυος φυσιολογική τιμή θεωρείται μεχρι και το 106, ενώ στις έγκυες μεχρι 92;

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lavender είπε:

Αυτο δεν καταλαβαινω, στην καμπύλη γιατι το νηστείας πρεπει να ειναι κάτω απο 92 ενώ στις καθημερινές μετρήσεις κάτω απο 95, ποια ειναι η διαφορα;

Και γιατι για καποιον που δεν ειναι έγκυος φυσιολογική τιμή θεωρείται μεχρι και το 106, ενώ στις έγκυες μεχρι 92;

 

 

 

Ο μεταβολισμος των εγκυων ειναι διαφορετικος εν συγκρισει με του γενικου πληθυσμου. Μεσα απο πολλες μελετες εχουν προκυψει οι νεες τιμες. Γενικα ομως υπαρχει μια ταση για ολο κ μειωση των οριων που τιθεται η διαγνωση του διαβητη. 
 

το 92 θεωρειται οριακο, δεν ειναι ανησυχητικο οπως πχ το 96 ή 100, αλλα ειναι οριακο και χρηζει παρακολουθησης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia33 είπε:

Ο μεταβολισμος των εγκυων ειναι διαφορετικος εν συγκρισει με του γενικου πληθυσμου. Μεσα απο πολλες μελετες εχουν προκυψει οι νεες τιμες. Γενικα ομως υπαρχει μια ταση για ολο κ μειωση των οριων που τιθεται η διαγνωση του διαβητη. 
 

το 92 θεωρειται οριακο, δεν ειναι ανησυχητικο οπως πχ το 96 ή 100, αλλα ειναι οριακο και χρηζει παρακολουθησης

Ευχαριστώ για το info! Τελικά η γυναικολόγος μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου με το 93 γιατί η μέτρηση του τριμήνου ήταν εντελώς φυσιολογική, αλλά ο ενδοκρινολόγος μου είπε πως αν σε ένα μήνα η μέτρηση είναι πάλι τόσο να κάνω νωρίτερα καμπύλη ζαχαρου. Ουφ, όταν και οι γιατροί δεν συμφωνούν μεταξύ τους, πως να ηρεμήσεις…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...