Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Καλησπέρα Ναντινάκι μου και σε όλα τα υπόλοιπα κορίτσια!!! Δεν έχω διαβάσει τα νέα σας όμως θα τα διαβάσω αναλυτικά! Από κάποιες ήδη τα γνωρίζω καθώς υπάρχει και η ομάδα στο φεις αλλά και η ομάδα του Απρίλη που παρακολουθώ...

γέννησα λοιπόν κι εγώ το θαυματάκι μου!! Πραγματικά.μονο αυτή η λεξουλα μου βγαίνει για αυτό το πλασματάκι νομίζω ότι είναι ένα μικρό θαύμα! Γεννησαμε λοιπόν στις 8/3...μείναμε μέσα για ίκτερο μια μέρα παραπάνω και τελικά Κυριακή πρωι βγήκαμε! 

Μας έχει ήδη δει και η παιδίατρος! Χτες μας είδε...είναι μια χαρά κι έχει πάρει βάρος...το είχα μεγάλο άγχος εξαιτίας του ίκτερου αλλά και από το γεγονός ότι θηλάζω αποκλειστικά αλλά όπως φαίνεται όλα βαίνουν καλώς.... Είναι ένα μικρό μπουμπουκακι... παρα τις μεγάλες μετρήσεις που μας έδιναν γεννήθηκε 2800 έχασε το 10% του βάρους της όπως όλα τα μωρακια και τώρα είναι πάλι 2800 το μικρακι μας! 

Περιμένω πως και πως και τις υπόλοιπες κοπέλες να γεννήσετε!! Να μοιραζόμαστε εμπειρίες για τα μικρά μας! Σας ευχαριστώ που ήσασταν δίπλα και είστε ακόμα σε όλα τα βήματα...κάποια πράγματα είναι αλλιώς όταν τα μοιράζεσαι!!! 

@Nantinaki μου εσείς πώς είστε; Διάβασα ότι βρήκατε κάπως τα πατήματά σας ε με το μπεμπονι σας;;;;;

@Maira29 να σας ζήσει το μικρουλι σας! Να το δείτε όπως επιθυμείτε!!! 🌺🌺🌺

Μπράβο Διονη μου❤️. Να σου ζήσει αγάπη μου, όλα τα καλά του κόσμου και πάντα υγεία στην μικρούλα σας! Είναι θαύμα αυτό που ζήσαμε, το ομορφότερο, το θαύμα της ζωής! 

Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση και να μην ταλαιπωρηθείς μανούλα καθόλου.

Εμεις έχουμε μπει σε καλούς ρυθμούς, είμαστε 3 εβδομάδων. Χτες είχαμε παιδίατρο και φτάσαμε 4150💪. Το βάρος προχωράει κανονικά, θηλάζουμε συνέχεια και ποια δίνουμε μπουκάλι μόνο βράδυ σαν συμπλήρωμα αν χρειαστεί. Έχουμε τα ξενύχτια μας και τους πρώτους κολικούς! Αλλά με υπομονή θα το περάσουμε κανουμε πολλές αγκαλίτσες κ ηρεμούμε.

Η τομή απ' την καισαρική είναι σούπερ δεν έχω εδώ κ μέρες γάζες ( τα ράμματα  είναι απορροφησημα) δεν με ενοχλεί καθόλου!

@Ονομα χρήστη και κοπέλα μου πως να είσαι; Τι νέα έχεις απ' τον γιατρό; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 15 ώρες, ο/η Euaggelia98 είπε:

Κατάλαβα χαχα!! Άρα μόνο υπομονή πρέπει να κάνω και θα επέλθει μια ισορροπία λες σε λίγο καιρό; Πρέπει να ξεκίνησε να πονάει και η κοιλίτσα της από χθες γιατί έκλαιγε 12 ώρες (με διαλείμματα φυσικά εε χαχαχα) παρόλο που ήταν καθαρή, αλλαγμένη και ταισμενη ..την είχα πάνω μου και στον ύπνο της έβαζε τις στριγγλλιες και δεν ηρεμουσε..πφφ

Μου λένε όλοι ότι φταίμε που την μάθαμε χέρια και τώρα δεν κοιμάται μόνη της ..αλλά άμα το μωρό κλαίει ασταμάτητα τι να κάνω; Να μην το πιάσουμε;...

Ειλικρινά να μην ακούς τέτοια πράγματα 

δν κακό μαθαίνει το μωρό ίσα ίσα αν δν έχει εσάς κοντά του πως θα νιώσει ασφάλεια αγάπη θαλπωρή 

 

ουτε τα παιδιά είναι χειριστικά ούτε φυσικά τ μωρά σ αυτές τις τόσο μικρές ηλικίες! 
 

οσο προσφέρεις αγάπη κ θαλπωρή τόσο θα ανθίζει το μωράκι σας! 
 

Φυσικά κ θα βρείτε τις ισορροπίες σας να ξέρεις έτσι ήμασταν οι πιο πολλές μαμάδες με μωράκια στην αρχή 
 

ειδικα τώρα που έχει ενοχλήσεις 

λογικά θα έχει κολικούς 

δν ξέρω αν σας συμβούλεψε η/ο παιδίατρος μπορείς να κανεις μασάζ στην κοιλιτσα δεξιόστροφα μ ένα λαδακι για να κινητοποιείται το εντερικό,  ζεστό ντουζ στην κοιλιτσα (εφόσον έχει πέσει ο ομφάλιος λωρος) , ζεστά πανάκια στην κοιλιτσα, ν κρατάς τ ποδαράκια κ ν τ πιέζεις ελαφρά κοντά στην κοιλιά για να φεύγουν τ αέρια κ να παρατηρήσεις αν το ενοχλεί κάτι όταν ξαπλώνει επίπεδο ή έχει ανησυχία γενικά όλη μέρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Αναστασία31 είπε:

Πόσες γεννησατε?? Τελεία, να ζήσουν τα μικρακια σας να τα χερεστε με υγεία!!! Δε μπαίνω πολύ συχνά γτ είμαι σχεδόν χάλια όλη μέρα. Τα διαβάζω όλα μαζί όμως 😉 εγώ τη Δευτέρα μπαίνω στο Ιασώ να γεννήσω με καισαρική. Άγχος κ αγωνία φουλ! Με το καλό κ οι υπόλοιπες!!! 😘😘😘

Με το καλό μόνο λίγες ώρες έμειναν να αντικρυσεις κ να ακούσεις το θαυματακι σου ❤️❤️❤️❤️❤️ Όλα να πάνε τέλεια! 🙏🏾💪🏽🎉😍🏽👶🥰😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Ειλικρινά να μην ακούς τέτοια πράγματα 

δν κακό μαθαίνει το μωρό ίσα ίσα αν δν έχει εσάς κοντά του πως θα νιώσει ασφάλεια αγάπη θαλπωρή 

 

ουτε τα παιδιά είναι χειριστικά ούτε φυσικά τ μωρά σ αυτές τις τόσο μικρές ηλικίες! 
 

οσο προσφέρεις αγάπη κ θαλπωρή τόσο θα ανθίζει το μωράκι σας! 
 

Φυσικά κ θα βρείτε τις ισορροπίες σας να ξέρεις έτσι ήμασταν οι πιο πολλές μαμάδες με μωράκια στην αρχή 
 

ειδικα τώρα που έχει ενοχλήσεις 

λογικά θα έχει κολικούς 

δν ξέρω αν σας συμβούλεψε η/ο παιδίατρος μπορείς να κανεις μασάζ στην κοιλιτσα δεξιόστροφα μ ένα λαδακι για να κινητοποιείται το εντερικό,  ζεστό ντουζ στην κοιλιτσα (εφόσον έχει πέσει ο ομφάλιος λωρος) , ζεστά πανάκια στην κοιλιτσα, ν κρατάς τ ποδαράκια κ ν τ πιέζεις ελαφρά κοντά στην κοιλιά για να φεύγουν τ αέρια κ να παρατηρήσεις αν το ενοχλεί κάτι όταν ξαπλώνει επίπεδο ή έχει ανησυχία γενικά όλη μέρα 

Αυτί πιστεύω και εγώ..αφού μόνο πάνω μου ηρεμεί..τι να κάνω, να το αφήνει να κλαίει..; δεν μπορώ..ο παιδίατρος την είδε χθες..την βρήκε μια χαρά, έχει ανακτήσει το βάρος γεννήσεις συν 20 γραμμάρια σε 6 μέρες από όταν βγήκαμε από το νοσοκομείο..μας είπε ότι τρώει πολύ καλά.. κολικούς δεν θεωρεί πως έχει από τώρα..απλά μας είπε ότι είναι η φάση τέτοια..μπανακι ακόμα δεν μπορούμε να την κάνουμε ολόκληρη γιατί δεν έχει πέσει ο ομφάλιος λωρος..κοντεύει όμως..θα το δοκιμάσουμε σε λίγες μέρες το ζεστό μπανακι και τα ζεστά πανάκια..ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/3/2022 at 9:23 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Μπράβο Διονη μου❤️. Να σου ζήσει αγάπη μου, όλα τα καλά του κόσμου και πάντα υγεία στην μικρούλα σας! Είναι θαύμα αυτό που ζήσαμε, το ομορφότερο, το θαύμα της ζωής! 

Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση και να μην ταλαιπωρηθείς μανούλα καθόλου.

Εμεις έχουμε μπει σε καλούς ρυθμούς, είμαστε 3 εβδομάδων. Χτες είχαμε παιδίατρο και φτάσαμε 4150💪. Το βάρος προχωράει κανονικά, θηλάζουμε συνέχεια και ποια δίνουμε μπουκάλι μόνο βράδυ σαν συμπλήρωμα αν χρειαστεί. Έχουμε τα ξενύχτια μας και τους πρώτους κολικούς! Αλλά με υπομονή θα το περάσουμε κανουμε πολλές αγκαλίτσες κ ηρεμούμε.

Η τομή απ' την καισαρική είναι σούπερ δεν έχω εδώ κ μέρες γάζες ( τα ράμματα  είναι απορροφησημα) δεν με ενοχλεί καθόλου!

@Ονομα χρήστη και κοπέλα μου πως να είσαι; Τι νέα έχεις απ' τον γιατρό; 

 

Αχ τι ωραία τα νέα από το μπεμπακο σας έχει πάρει και πολύ βαρος!!!🥰🥰🥰

Εγω περασα αρκετά δύσκολη εβδομάδα είχαμε πει με το γιατρό μ να μπαίναμε με πρόκληση Πέμπτη ή Παρασκευή γτφοβομουν την απόσταση για το μαιευτήριο...Ο γιατρός μ αυτή την εβδομάδα βγήκε θετικός οποτε είναι σε καραντίνα...Επαθα ένα σοκ...Τελικά μετά από πολύ σκέψη βρήκα έναν πολύ καλό γιατρό σε ένα δημόσιο μαιευτήριο που είναι περίπου 40 λεπτά από το σπίτι μ..οπότε μετά από πολύ χάλια ψυχολογία ηρέμησα θα καθίσω σπιτάκι μ και οποτε αποφασίσει η μικρούλα μας θα πάω εδώ!!!❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Αχ τι ωραία τα νέα από το μπεμπακο σας έχει πάρει και πολύ βαρος!!!🥰🥰🥰

Εγω περασα αρκετά δύσκολη εβδομάδα είχαμε πει με το γιατρό μ να μπαίναμε με πρόκληση Πέμπτη ή Παρασκευή γτφοβομουν την απόσταση για το μαιευτήριο...Ο γιατρός μ αυτή την εβδομάδα βγήκε θετικός οποτε είναι σε καραντίνα...Επαθα ένα σοκ...Τελικά μετά από πολύ σκέψη βρήκα έναν πολύ καλό γιατρό σε ένα δημόσιο μαιευτήριο που είναι περίπου 40 λεπτά από το σπίτι μ..οπότε μετά από πολύ χάλια ψυχολογία ηρέμησα θα καθίσω σπιτάκι μ και οποτε αποφασίσει η μικρούλα μας θα πάω εδώ!!!❤❤❤

Ωχ σε καταλαβαίνω αυτό με τον covid ήταν το μεγάλο άγχος προς το τέλος. Αγχωνομουν συνέχεια μην κολλήσω εγώ ( κ πρέπει να γεννήσω σε νοσοκομείο αναφορας μακριά απ' τον γιατρό μου) η μην κολλήσει ο γιατρός τελευταία στιγμή.

Ευτυχώς βρήκες λύση κ απ' ότι φαίνεται ακόμα καλύτερη! Εννοείται καλύτερα οπότε θέλει το κοριτσάκι σας να έρθει! Άντε πλησιάζουν οι μέρες σύντομα θα έχεις την μικρούλα αγκαλίτσα♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nantinaki είπε:

Ωχ σε καταλαβαίνω αυτό με τον covid ήταν το μεγάλο άγχος προς το τέλος. Αγχωνομουν συνέχεια μην κολλήσω εγώ ( κ πρέπει να γεννήσω σε νοσοκομείο αναφορας μακριά απ' τον γιατρό μου) η μην κολλήσει ο γιατρός τελευταία στιγμή.

Ευτυχώς βρήκες λύση κ απ' ότι φαίνεται ακόμα καλύτερη! Εννοείται καλύτερα οπότε θέλει το κοριτσάκι σας να έρθει! Άντε πλησιάζουν οι μέρες σύντομα θα έχεις την μικρούλα αγκαλίτσα♥️

Ναι η αλήθεια είναι πως ανυπομονώ να τη γνωρίσουμε!!!!❤❤❤τώρα της έφτιαξα και τη βαλίτσα με τα πράγματα που θα χρειαστεί γτ θα την έχουμε συνέχεια στο δωμάτιο και χαίρομαι πολύ που θα τις έχω τα δικά της πραγματα φορμακια δεντονακια κ τέτοια γτ στα δημόσια μαιευτήρια δεν σου τα παρέχουν αλλα μου αρέσει που θα έχω τα πραγματάκια της!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/3/2022 at 4:12 ΜΜ, ο/η Διόνη είπε:

Γλυκάκι μου!!! Περνάει και για εσένα ο καιρός ε;;;; 💗💗💗

Αγαπη μου ❤️ ναι επιτελους να μπω κι εγω στο club των μαμαδων!!

σημερα μπηκα 30η εβδομαδα!! θα φτιαξω τη βαλιτσα του μαιευτηριου τωρα αυτο ειναι το πλανο μου για τις επομενες 2 εβδομαδες και καποια πραγματακια για το παιδικο δωματιο...

Ευτυχως δεν εχω καμια ενοχληση... εχω ηρεμη εγκυμοσυνη

εσεις πως ειστε? βρηκατε τους ρυθμους σας ? ❤️ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια Καλημέρααα!!! Γέννησα εχθές το πρωί!!! Δε μπορώ να το πιστέψω απλά. Έχω τρελαθεί!!! Εύχομαι να μας ζησουν όσες γεννήσαμε κ με το καλό οι υπόλοιπες!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Αναστασία31 είπε:

Κορίτσια Καλημέρααα!!! Γέννησα εχθές το πρωί!!! Δε μπορώ να το πιστέψω απλά. Έχω τρελαθεί!!! Εύχομαι να μας ζησουν όσες γεννήσαμε κ με το καλό οι υπόλοιπες!!!! 

Να σου ζήσει γερό και καλότυχη να είναι!!!❤❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Αναστασία31 είπε:

Κορίτσια Καλημέρααα!!! Γέννησα εχθές το πρωί!!! Δε μπορώ να το πιστέψω απλά. Έχω τρελαθεί!!! Εύχομαι να μας ζησουν όσες γεννήσαμε κ με το καλό οι υπόλοιπες!!!! 

Να σου ζήσει το μωράκι σου κορίτσι μου πάντα καλοτυχο κ ευτυχισμένο 💜🤱🎉🥰😍😘❤️ Καλή ανατροφή κ καλή λοχεία κ σε σένα! Να πάνε όλα οπως επιθυμείτε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε;;; Χαθήκαμε! Αναμένω νέα και ανακοινώσεις από γέννες! @Ονομα χρήστη @Xrisa95 γεννησατε;;

Εμείς κλείσαμε πια μήνα κ είμαι πολύ χαρούμενη! Τα καταφέραμε με τον αποκλειστικό θηλασμό με επιμονή, με βοήθησαν και τα κορίτσια απ' την Φαιναρέτη κυρίως ψυχολογικά! Ευχαριστώ κ όλες που μου δώσατε συμβουλές!

 Πήραμε πάνω από κιλό φτάσαμε 4700 και 6 πόντους φτάσαμε 57,5! Είμαι πολύ χαρούμενη που μεγαλώνουμε καλα ελπίζω η ψυχούλα μου να συνεχίσει έτσι!

περιμένω νέα και απ' τα κορίτσια που γεννησανε αλλά και όσες γεννησατε πως τα πάτε να ανταλλάξουμε νέα κ απόψεις! ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας σε όσες γεννήσατε και με έναν πόνο στην υπόλοιπες εύχομαι! Γεννήσαμε και εμείς στις 18.3, μπήκαμε για πρόκληση καθ΄ώς ανέβασα απότομα πίεση και τελικά ο μικρός δεν ήθελε να παιδευτεί πολύ μου φαίνεται και όταν άρχισαν οι έντονες συσπάσεις άρχισε να χάνει σφυγμούς και μπήκαμε καισαρική. Πάλι καλά από την μία γιατί είχε και διπλή περιτύλιξη. Όλα καλά πήγαν ευτυχώς, κάναμε και λίγο ίκτερο την ημέρα που βγαίναμε από την κλινική αλλά με παρακολούθηση νομίζω το ξεπεράσαμε, την Παρασκευή θα δούμε σίγουρα που θα πάμε παιδίατρο. Με τον θηλασμό με παίδεψε αρκετά, δώσαμε την ημέρα που βγήκαμε από την κλινική ξένο μετά απο συμβουλή της παιδιάτρου της κλινικής λόγω του ίκτερου και μου έπαθε με μια φορά σύγχυση θηλών και δεν έπαιρνε με τίποτα στήθος. Πήρα θήλαστρο για να δίνω τουλάχιστον δικό μου γάλα και μετά απο πολύ υπομονή τα καταφέραμε να επανέλθουμε στο στήθος! Θηλα΄ζουμε πλέον σύντομα (10 λεπτά κάθεται μόνο) και κοιμόμαστε 2-3 ώρες. Εσείς πως τα πάτε με τον θηλασμό; Επειδή μου φάινεται λίγο εμένα και αγχώνομαι αν παίρνει όσο γάλα πρέπει. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/3/2022 at 12:57 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Να σου ζήσει Μαράκι!! ❤️❤️

Καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλά όλα καλά θα πάνε!! Θα κάτσει λίγο στο οξυγόνο κ σε λίγο θα τν εχετε μαζί σας 💙💙

Με το καλό να τον πάρετε σπίτι σας και να ναι γερός και καλότυχος ο μικρούλης!👶🥰🙏

Ευχαριστώ πολύ 🙏🏼🙏🏼🙏🏼Σήμερα ήρθαμε σπίτι μας!!Και ο πρώτος ο γιο μου πρόωρος είχε μπρι σε θερμοκοιτίδα δεν περίμενα και ο δεύτερος κουράστηκα πολύ ψυχολογικά αλλά όλα καλά ευτυχώς μας βοήθησε ο θεός και πήγαν όλα τέλεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maria mariaa είπε:

Ευχαριστώ πολύ 🙏🏼🙏🏼🙏🏼Σήμερα ήρθαμε σπίτι μας!!Και ο πρώτος ο γιο μου πρόωρος είχε μπρι σε θερμοκοιτίδα δεν περίμενα και ο δεύτερος κουράστηκα πολύ ψυχολογικά αλλά όλα καλά ευτυχώς μας βοήθησε ο θεός και πήγαν όλα τέλεια 

Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά και είστε σπιτάκι σας επιτέλους!🙏 Μόνο χαρές από δω και πέρα💜💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/3/2022 at 3:36 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε;;; Χαθήκαμε! Αναμένω νέα και ανακοινώσεις από γέννες! @Ονομα χρήστη @Xrisa95 γεννησατε;;

Εμείς κλείσαμε πια μήνα κ είμαι πολύ χαρούμενη! Τα καταφέραμε με τον αποκλειστικό θηλασμό με επιμονή, με βοήθησαν και τα κορίτσια απ' την Φαιναρέτη κυρίως ψυχολογικά! Ευχαριστώ κ όλες που μου δώσατε συμβουλές!

 Πήραμε πάνω από κιλό φτάσαμε 4700 και 6 πόντους φτάσαμε 57,5! Είμαι πολύ χαρούμενη που μεγαλώνουμε καλα ελπίζω η ψυχούλα μου να συνεχίσει έτσι!

περιμένω νέα και απ' τα κορίτσια που γεννησανε αλλά και όσες γεννησατε πως τα πάτε να ανταλλάξουμε νέα κ απόψεις! ♥️

Καλησπέρα Ναντινάκι!🌸

Εγώ γέννησα 16/3 τη μικρούλα μου🧚‍♀️🤱💗💞 Με έπιασαν οι πόνοι τη νύχτα και η νεραιδούλα μας ήρθε πριν καν το καταλάβουμε, βγήκε με μια σπρωξιά κυριολεκτικά, είχα πολύ εύκολη και γρήγορη γέννα αυτή τη φορά💗🤗

Γεννήθηκε 52 εκατ κ 3060 γραμ.🌸 Ο αφαλός της έπεσε την 3η μέρα στο μαιευτήριο, και μας τον έφεραν για ενθύμιο😄 

Πολύ καλός ο μικρούλης σου, ολόκληρο αντράκι💙 Χαίρομαι που τα βρήκατε και με το θηλασμό!😊

Πώς τα πάτε με τον μικρούλη γενικά; Πώς σας φαίνεται η καθημερινότητα; Κοιμάται ο μπεμπάκος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια κι από εμένα!! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας!! Γερά κι ευτυχισμένα να είναι!! 

Γέννησαμε κι εμείς στις 22/3. Μπήκαμε στο νοσοκομείο γιατί ανέβασα πιεση και πηγαμε με προκληση και εν τέλη λόγω δυσφορίας του μωρό κατάλληξε σε καισαρική. Ένας κουκλος 3010. Αλλά ταλαιπωρηθηκαμε γτ κολλήσαμε στο μαιευτήριο κοβιντ και τη δεύτερη μέρα μας έδωσαν εξιτήριο χωρίς ενημέρωση για να μην μας χρεωθουν ως κρουσμα. Όποτε έχουμε περασει λίγο δυσκολα όλη αυτήν την εβδομάδα. Μονο άγχος για να είναι το μωρό μάς καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/3/2022 at 10:24 ΠΜ, ο/η Konstantina93 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας σε όσες γεννήσατε και με έναν πόνο στην υπόλοιπες εύχομαι! Γεννήσαμε και εμείς στις 18.3, μπήκαμε για πρόκληση καθ΄ώς ανέβασα απότομα πίεση και τελικά ο μικρός δεν ήθελε να παιδευτεί πολύ μου φαίνεται και όταν άρχισαν οι έντονες συσπάσεις άρχισε να χάνει σφυγμούς και μπήκαμε καισαρική. Πάλι καλά από την μία γιατί είχε και διπλή περιτύλιξη. Όλα καλά πήγαν ευτυχώς, κάναμε και λίγο ίκτερο την ημέρα που βγαίναμε από την κλινική αλλά με παρακολούθηση νομίζω το ξεπεράσαμε, την Παρασκευή θα δούμε σίγουρα που θα πάμε παιδίατρο. Με τον θηλασμό με παίδεψε αρκετά, δώσαμε την ημέρα που βγήκαμε από την κλινική ξένο μετά απο συμβουλή της παιδιάτρου της κλινικής λόγω του ίκτερου και μου έπαθε με μια φορά σύγχυση θηλών και δεν έπαιρνε με τίποτα στήθος. Πήρα θήλαστρο για να δίνω τουλάχιστον δικό μου γάλα και μετά απο πολύ υπομονή τα καταφέραμε να επανέλθουμε στο στήθος! Θηλα΄ζουμε πλέον σύντομα (10 λεπτά κάθεται μόνο) και κοιμόμαστε 2-3 ώρες. Εσείς πως τα πάτε με τον θηλασμό; Επειδή μου φάινεται λίγο εμένα και αγχώνομαι αν παίρνει όσο γάλα πρέπει. 

 

Να σου ζήσει κορίτσι μου❤️. Μπράβο για την υπομονή σου και που τα κατάφερες. 

Απ' την δική μου εμπειρία να σου πω ότι πιστεύω ότι το κάθε μωρό κάθεται όσο θέλει για να χορτάσει. Εμένα ο δικός μου είναι ανάλογα την μέρα και την ώρα. Μπορεί να καθήσει 10 λεπτά και να αποκοιμηθεί μπορεί να καθήσει και μισή ώρα. Τον αφήνω όσο θέλει κάθε φορά. Κριτήριο για να επαληθευτει αν έκανα καλά ήταν η επίσκεψη του παιδιάτρου, ο οποίος μου είπε ότι αφού βαζει βάρος να συνεχίσω ότι κάνω!

Οπότε περίμενε μέχρι την Παρασκευή να δεις πως προχωράει το μωράκι σου, αν παίρνει βάρος είστε μια χαρά! 

Ίσως τα υπόλοιπα κορίτσια που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία να σε βοηθήσουν περισσότερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα Ναντινάκι!🌸

Εγώ γέννησα 16/3 τη μικρούλα μου🧚‍♀️🤱💗💞 Με έπιασαν οι πόνοι τη νύχτα και η νεραιδούλα μας ήρθε πριν καν το καταλάβουμε, βγήκε με μια σπρωξιά κυριολεκτικά, είχα πολύ εύκολη και γρήγορη γέννα αυτή τη φορά💗🤗

Γεννήθηκε 52 εκατ κ 3060 γραμ.🌸 Ο αφαλός της έπεσε την 3η μέρα στο μαιευτήριο, και μας τον έφεραν για ενθύμιο😄 

Πολύ καλός ο μικρούλης σου, ολόκληρο αντράκι💙 Χαίρομαι που τα βρήκατε και με το θηλασμό!😊

Πώς τα πάτε με τον μικρούλη γενικά; Πώς σας φαίνεται η καθημερινότητα; Κοιμάται ο μπεμπάκος;

Αθήνα μου καλή να σου ζήσει ο κοριτσαρος σου! Να χαίρεσαι κ τα 2 σου τα παιδάκια να είναι γερά κ καλότυχα 🍀.

Είμαστε καλά ο μπεμπακος σε γενικές γραμμές είναι ήρεμος κοιμάται τα 3 ώρα, βέβαια τώρα που μεγαλώσαμε θέλει να μένει και ξύπνιος και να παρατηρεί οπότε έχουμε και κάποιες ώρες που προσπαθώ να του δίνω ερέθισματα. Έστησα και το γυμναστήριο του, είναι νωρίς αλλά έστω και δέκα λεπτά τον αφήνω να παρατηρεί!

Σήμερα εν το μεταξύ μου έκανε τον πρώτο του εμετό και κατά αγχώθηκα. Όπως φαίνεται απλά έφαγε λίγο παραπάνω, ελπίζω να μην ξανακάνει και να ήταν τυχαίο. Ο γιατρός μου είπε ότι αν μείνει στον 1 δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Κατά τα αλλα είμαστε σε διαδικασία που κάθε μέρα γνωριζόμαστε καλύτερα. Τον έχουμε λιώσει στα χάδια και στα φιλιά. Ακόμα τον κοιτάω και μου φαίνεται απίστευτο πως δημιουργήσαμε αυτό το θαυματακι.

Εσείς πώς είστε; Ο μικρούλης πως υποδέχθηκε την αδερφούλα του;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπερα κορίτσια κι από εμένα!! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας!! Γερά κι ευτυχισμένα να είναι!! 

Γέννησαμε κι εμείς στις 22/3. Μπήκαμε στο νοσοκομείο γιατί ανέβασα πιεση και πηγαμε με προκληση και εν τέλη λόγω δυσφορίας του μωρό κατάλληξε σε καισαρική. Ένας κουκλος 3010. Αλλά ταλαιπωρηθηκαμε γτ κολλήσαμε στο μαιευτήριο κοβιντ και τη δεύτερη μέρα μας έδωσαν εξιτήριο χωρίς ενημέρωση για να μην μας χρεωθουν ως κρουσμα. Όποτε έχουμε περασει λίγο δυσκολα όλη αυτήν την εβδομάδα. Μονο άγχος για να είναι το μωρό μάς καλά. 

Νίκη μου να σου ζήσει ο κούκλος. Να είναι γερός και καλότυχος💙

Καλά έπαθα πλάκα με το μαιευτήριο 😮. Συγγνώμη αυτό είναι για μήνυση... Σε βγάλανε 2η μέρα με καισαρική και με ιστορικό που ανέβασες πίεση; Και ενώ ξέρανε ότι έχετε κολλήσει COVID??? Απίστευτα πράγματα. 

Τώρα πώς είστε; Κόλλησε και το μωράκι;; Ελπίζω να το έχετε ξεπεράσει όσο πιο ανώδυνα 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/3/2022 at 10:42 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Νίκη μου να σου ζήσει ο κούκλος. Να είναι γερός και καλότυχος💙

Καλά έπαθα πλάκα με το μαιευτήριο 😮. Συγγνώμη αυτό είναι για μήνυση... Σε βγάλανε 2η μέρα με καισαρική και με ιστορικό που ανέβασες πίεση; Και ενώ ξέρανε ότι έχετε κολλήσει COVID??? Απίστευτα πράγματα. 

Τώρα πώς είστε; Κόλλησε και το μωράκι;; Ελπίζω να το έχετε ξεπεράσει όσο πιο ανώδυνα 🙏

Γέννησαμε τη τρίτη και πέμπτη πρωι που ανέβασε ο συζυγος πυρετο του είπα προληπτικα να κάνει τεστ και βγήκε θετικός ενώ είχαμε και από το Σάββατο που μπηκαμε στο μαιευτήριο αρνητικό μοριακό και τη τριτη που γέννησαμε. Ενημερώσαμε και χωρίς να μας πουν τι θα γίνει απλά σταμάτησαν να έρχονται στο δωμάτιο και με ενημέρωσαν τηλεφωνικά ότι θα μας δώσουν εξιτήριο και το δικό μου μοριακό θα έβγαινε την επόμενη μέρα. Και αυτό για να μη χρεώνουν ως κρουσμα στο νοσοκομείο. Το μωρό είχε ανεβάσει ίκτερο και σκέψου οτι απλα όταν άρχισα να φωνάζω ότι είναι απαραδεκτοι ότι μας ειπαν οτι θα μας στείλουν την επομενη μερα να του παρουν αίμα στο σπιτι για να βρουμε τι θα γίνει με το μωρό. Και εκ των υστέρων με ενημέρωσαν ότι εάν το μωρό είχε ίκτερο θα επρεπε να το παω στο παιδων γτ αυτοί απο τη στιγμή που μας εδωσαν εξιτήριο δεν έχουν καμία υποχρεωση. Τραγικό?? Ιδιωτικό νοσοκομείο που πληρωνεις υποτίθεται για καλυτερα και εν τέλη σε ξεπετανε. Ασε περασα από την αγωνία μου ολόκληρο Γολγοθά μη κολλήσει το μωρό γτ μέχρι να βγουμε αρνητικοί δεν δέχονται οι παιδιατροι να δουν το μωρό στο σπίτι. Ευτυχώς όλα καλά παροτι κόλλησα κι εγώ το μωρό το είδε τη Κυριακή η παιδιατρος έχουμε ανακτήσει το βάρος γέννησης και μας είπε ότι κ να κόλλησε το περασε στο ποδι. Κανονικά θα έπρεπε να ασχοληθούμε παραπανω αλλά το αφησα αφου ειναι το μωρό μου καλά αυτό μετράει. Τώρα απλά προσπαθουμε να τον χαρουμε οσο μπορούμε και να ξεχάσουμε όλη αυτή τη ταλαιπωρία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια

Είμαι καί εγώ νέα μαμά με ένα 2 εβδομάδων πλέον αγορακι.

Γεννήσαμε με πρόκληση στις 22/3.

Οι μέρες στο μαιευτήριο ήταν ήρεμες καθώς μου έφερναν τον μπέμπη όταν πεινούσε.

Οι πρώτες μέρες όμως στο σπίτι ήταν πολύ αγχώδεις και είχαμε γκρίνιες.

Το γάλα μου δεν έφτανε για να χορτάσει και έτσι του δίνω και συμπλήρωμα σε επικοινωνία με τον παιδίατρο.

Είχα για μερικές μέρες μια ελαφριά κατάθλιψη, με αρνητικές σκέψεις όπως "τι κάνω τώρα?" "Μήπως δεν έκανα καλά που ήθελα μωρό?"

Ευτυχώς μετά από δύο βδομάδες νιώθω καλύτερα. Θα κάνω ότι καλύτερο μπορω  για το μωρό μου και ότι γίνει. 

Εσείς πώς περάσατε τις πρώτες μέρες?

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Niki5s είπε:

Γέννησαμε τη τρίτη και πέμπτη πρωι που ανέβασε ο συζυγος πυρετο του είπα προληπτικα να κάνει τεστ και βγήκε θετικός ενώ είχαμε και από το Σάββατο που μπηκαμε στο μαιευτήριο αρνητικό μοριακό και τη τριτη που γέννησαμε. Ενημερώσαμε και χωρίς να μας πουν τι θα γίνει απλά σταμάτησαν να έρχονται στο δωμάτιο και με ενημέρωσαν τηλεφωνικά ότι θα μας δώσουν εξιτήριο και το δικό μου μοριακό θα έβγαινε την επόμενη μέρα. Και αυτό για να μη χρεώνουν ως κρουσμα στο νοσοκομείο. Το μωρό είχε ανεβάσει ίκτερο και σκέψου οτι απλα όταν άρχισα να φωνάζω ότι είναι απαραδεκτοι ότι μας ειπαν οτι θα μας στείλουν την επομενη μερα να του παρουν αίμα στο σπιτι για να βρουμε τι θα γίνει με το μωρό. Και εκ των υστέρων με ενημέρωσαν ότι εάν το μωρό είχε ίκτερο θα επρεπε να το παω στο παιδων γτ αυτοί απο τη στιγμή που μας εδωσαν εξιτήριο δεν έχουν καμία υποχρεωση. Τραγικό?? Ιδιωτικό νοσοκομείο που πληρωνεις υποτίθεται για καλυτερα και εν τέλη σε ξεπετανε. Ασε περασα από την αγωνία μου ολόκληρο Γολγοθά μη κολλήσει το μωρό γτ μέχρι να βγουμε αρνητικοί δεν δέχονται οι παιδιατροι να δουν το μωρό στο σπίτι. Ευτυχώς όλα καλά παροτι κόλλησα κι εγώ το μωρό το είδε τη Κυριακή η παιδιατρος έχουμε ανακτήσει το βάρος γέννησης και μας είπε ότι κ να κόλλησε το περασε στο ποδι. Κανονικά θα έπρεπε να ασχοληθούμε παραπανω αλλά το αφησα αφου ειναι το μωρό μου καλά αυτό μετράει. Τώρα απλά προσπαθουμε να τον χαρουμε οσο μπορούμε και να ξεχάσουμε όλη αυτή τη ταλαιπωρία. 

Τι να πω Νίκη μου πραγματικά απαράδεκτοι. Ακόμα το διαβάζω και μου φαίνεται αδιανόητο.

Το σημαντικό είναι ότι είστε όλοι καλά και εννοείται μετά απ' τέτοια ταλαιπωρία και άγχος το σημαντικό είναι να το ξεχάσετε και να ζήσετε ήρεμες στιγμές σαν οικογένεια💙. Καλή ανατροφή στο παιδάκι σας που από ότι φαίνεται είναι πολύ πολύ δυνατό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου χαθήκαμε συγγνώμη με κάποιες μιλάμε στο φβ λόγω ευκολίας 

πως είστε ;;;; 
 

γεννησα κ εγώ 27/03 ένα μπέμπη 3.750 γρ 52 εκ φυσιολογικά με πρόκληση στις 39+6 

10 ημερών πλέον όλα καλά στο σπίτι μας με την κόρη μου! 
 

λοιπόν θα κάτσω τώρα να βρω χρόνο να συμπληρώσω τ πινακακι με τις γεννήσεις 🥰❤️🎉🤱😍

 

να ευχηθώ σε όλες να σας ζήσουν τ μωράκια περάσαμε πλέον στην αντίπερα όχθη! Κάποιες για πρώτη φορά άλλες για δεύτερη φορά όπως κ να χει όμως κάθε φορά είναι μαγική 🎉 καλή ανατροφή εύχομαι κ θα μπούμε στους ρυθμούς μας να μπαίνουμε να τα λέμε πιο συχνά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεννήσεις Φεβρουάριος-Μάρτιος-Απρίλιος 2022 ❤️🥰🎉😍🤱

@geo2222 09/01 κοριτσάκι 👶💜, κοριτσάκι 👶💜

@Nantinaki 25/02 αγοράκι 👶💙

@Vasiliki14 25/02 κοριτσάκι 👶💜 

@Marakiii 26/02 κοριτσακι 💜👶, κοριτσάκι 👶💜, κοριτσάκι 👶💜

@Vasilique 02/03 κοριτσάκι 👶💜, αγοράκι 👶💙

@Maria mariaa 06/03 αγοράκι 👶💙

@Διόνη 08/03 κοριτσάκι 👶💜

@Euaggelia98 09/03 κοριτσάκι 👶💜

@Maira29  09/03 κοριτσάκι 👶💜

@Princess2816/03 κοριτσάκι 👶💜

@Evaki! 16/03 κοριτσάκι 👶💜

@Konstantina93 18/03 αγοράκι 👶💙
@Αναστασία31 21/03 αγοράκι 👶💙

@cherryb90 22/03 αγοράκι 👶💙

@Niki5s 22/03 αγοράκι 👶💙

@Ονομα χρήστη 23/03 κοριτσάκι 👶💜

@Xrisa95 27/03 αγοράκι 👶💙

@Theodora12 05/04 αγοράκι 👶💙

@Riaa 05/04 κοριτσάκι 👶💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Βρε κορίτσι μου όλα φυσιολογικά είναι αν δεν υπάρχει πόνος! Ηρέμησε λίγο... Αν δεν μπορείς καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο το γιατρό σου να σου φύγει το άγχος!!!
    • Να σου ζήσουν λοιπόν οι κορούλες σου!!γτ το βλέπεις σαν τελευταία ευκαιρία..;; Όπως είπες έστω κ με αυτό το σπέρμα έμεινες έγκυος 3 φορές, επομένως ποτέ δεν ξέρεις μην χάνεις τις ελπίδες σου!!! Και εμάς το σπέρμα είχε θέμα κινητικότητας και μορφολογίας ( είναι ο δεύτερος σύζυγος μου , είχε κιρσοκήλη αλλά παρόλα αυτά έχει ένα κοριτσάκι από τον πρώτο του γάμο.... έπειτα αφού ήμασταν μαζί αποφασίσαμε να κάνουμε εξετάσεις και να προχωρήσει σε χειρουργική επέμβαση για την κιρσοκήλη καθώς δεν εμένα έγγυος 3 χρόνια προσπαθειών!! Μετά το χειρουργείο περίπου 3 χρόνια έμεινα έγκυος αλλά το έχασα στο 6 εβδ! 😢 Δεν ξανά έκανε εκείνος εξετάσεις! Είναι κ λίγο περίεργος σε αυτό το θέμα...δεν πάει εύκολα! )  Τι θέμα έχει εσένα στο σπέρμα;;
    • Κορίτσι μου καλησπέρα!  Σου εξήγησε ο γιατρός γιατί συνέβη αυτό; Εγώ δύο φορές που έκανα πρόκληση απλά καθυστέρησε να γίνει η ωορρηξία(αντί για 32-36 ώρες που γίνεται μετά την ένεση εμένα πχ μου έπαιρνε 40 ώρες). Ίσως την επόμενη φορά που θα το δοκιμάσεις να πρέπει να κάνεις και έναν υπέρηχο 1-2μερες μετά την ωορρηξία (έτσι όπως θα έχει υπολογιστεί με βάση την πρόκληση) για να δείτε ότι όντως έσκασε το ωοθηλακιο και έκανες ωορρηξία.  
    • Κορίτσι μου, κι εγώ είχα περάσει ένα τέτοιο εφιαλτικό βράδυ. Μάλιστα η κοιλιά μου ήταν σκληρή και για αρκετή ώρα και έκανα ακριβώς τις ίδιες σκέψεις με σένα. Από τότε ανά διαστήματα μπορεί να την αισθανθώ να σκληραίνει και μετά από λίγο να μαλακώνει. Αλλά όταν μίλησα με τον γιατρό ήταν καθησυχαστικος. Είτε μεγαλώνει η μήτρα, είτε κάνει συσπάσεις ή μπορεί απλά το μωρό να είναι σε τέτοια θέση που η κοιλιά να σκληραίνει σε εκείνο το σημείο που βρίσκεται. Αυτά μου είπε  Πάντως και άλλες φίλες μου που ρώτησα μού είπαν ότι κι αυτές το είχαν αυτό. Και στην εφαρμογή εγκυμοσύνης που έχω το παρουσιάζει ως κάτι απολύτως φυσιολογικό. Αλλά φυσικά πάνω απ' όλα κρατάω ότι μου το επιβεβαίωσε και ο γυναικολόγος μου. Παρόλα αυτά αν αγχώνεσαι στείλε ένα μνμ στον γυναικολόγο σου, για να σου επιβεβαιώσει ότι όλα καλά!! ☺️
    • @Melikara86 για το 3ο. Εχω δυο κοριτσάκια 7 και 5. Ημουν εγκυος τ καλοκαιρι π μας περασε και εκανα διακοπη στην 11η βδομαδα. Τωρα τ μωρακι μου θα ηταν 40 ημερων. Εχει 2 κυκλους π ξεκινησαμε αλλα δ εχω αμαν ελπιδες. Έχουμε θεμα με το σπερμα. Απο παντα. Βεβαια εμεινα 3 φορες εγκυος αλλα πιστευω οτι αυτο τ μωρο π εφυγε ηταν η τελευταία μας ευκαιρια. Ειπαμε θα προσπαθησουμε μέχρι τέλος του χρόνου. Αν ρθει καλως, αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...