Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2022


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Καταλαβα… 
Μαρσιπο πηρα κι εγω!!! Στο μαρσιπο δε θα βολευει καλυτερα η φόρμα εξόδου; αφου κουβερτούλα δε θα μπορουμε να βάλουμε απο πανω… 

Κοριτσια με τα μαρσιπο τι φαση τελικα; Εχω και εγω ενα απο την αδερφη μου αλλα διαβαζα κατι μελέτες που λεγανε πως δε κανουν ολα τα μαρσιπο, γιατι τα ποδια του μωρου δε κανει να κρέμονται στην αρχη… πως στην αρχη θελει τα ποδια του να ειναι καπως διπλωμένα και μετα τα αλλα μαρσιπο που κρέμονται τα ποδια τελειως και και και με προβλημάτισε λιγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Καταλαβα… 
Μαρσιπο πηρα κι εγω!!! Στο μαρσιπο δε θα βολευει καλυτερα η φόρμα εξόδου; αφου κουβερτούλα δε θα μπορουμε να βάλουμε απο πανω… 

Δεν νομίζω, γιατί αν ας πούμε μπεις κάπου που έχει ζέστη, τι θα κάνεις???? Θα πρέπει να βγάλεις το μωρό από το μάρσιπο, να του βγάλεις την φόρμα για να το ξαναβάλεις στο μάρσιπο.... ταλαιπωρία. Ενώ αν έχεις κουβερτάκι πάνω από το μάρσιπο το βγάζεις κ τέλος! Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα... Το ολόσωμο το βάζαμε όταν ήξερα ότι δεν θα βγει από το αυγό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Δεν νομίζω, γιατί αν ας πούμε μπεις κάπου που έχει ζέστη, τι θα κάνεις???? Θα πρέπει να βγάλεις το μωρό από το μάρσιπο, να του βγάλεις την φόρμα για να το ξαναβάλεις στο μάρσιπο.... ταλαιπωρία. Ενώ αν έχεις κουβερτάκι πάνω από το μάρσιπο το βγάζεις κ τέλος! Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα... Το ολόσωμο το βάζαμε όταν ήξερα ότι δεν θα βγει από το αυγό 

Οκ καταλαβα!!! Ευχαριστω πολυ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Louna είπε:

Κοριτσια με τα μαρσιπο τι φαση τελικα; Εχω και εγω ενα απο την αδερφη μου αλλα διαβαζα κατι μελέτες που λεγανε πως δε κανουν ολα τα μαρσιπο, γιατι τα ποδια του μωρου δε κανει να κρέμονται στην αρχη… πως στην αρχη θελει τα ποδια του να ειναι καπως διπλωμένα και μετα τα αλλα μαρσιπο που κρέμονται τα ποδια τελειως και και και με προβλημάτισε λιγο

Όπως έχω ξαναπεί έχω αυτό που βάζω παρακάτω σε φωτογραφία... με είχαν φάει (μαμά κ κυρίως πεθερά) πως το εχω έτσι το παιδί, πως του τεντώνω τα πόδια, πως κρέμεται, πως πως πως πως... κάποια στιγμή πήγαμε σε ορθοπεδικό για να ελέγξουμε τα ποδαράκια για άσχετο λόγο κ ρώτησα μπροστά τους αν είναι εντάξει που το βάζω εκεί κ πως το βάζω, η απάντηση του ΔΩΞΑ ΤΩ ΘΕΏ τις έκανε να μην μου ξαναπούν κουβέντα για αυτό το θέμα! Είπε πως ίσα ίσα βοηθάει στην σωστή στάση σώματος που θα αποκτήσει τω μωρό τώρα που αναπτύσσονται τα κοκαλάκια του κ ότι είναι η καλύτερη επιλογή 

Screenshot_20211219-160118_Samsung Internet.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ το λέω , όλα τα περίεργα σε εμένα γίνονται..  μόλις με χτύπησε λίγο το ρεύμα ! 😂😂😂 

Απ' ότι λέει η γυναικολόγος όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

εγώ το λέω , όλα τα περίεργα σε εμένα γίνονται..  μόλις με χτύπησε λίγο το ρεύμα ! 😂😂😂 

Απ' ότι λέει η γυναικολόγος όλα καλά!

Προσεχε βρε συ πω πω πω😫 Σκιάζομαι οταν γραφεται τετοια κοριτσια… Και κλασικά θα συνεχισω τις ερωτησεις μου 🤣 Σετ περιποίησης (ψαλιδάκι για νυχια, βούρτσα για τα μαλλιά ((εχουν και μαλλια 🤣🤣🤣 θα τρελαθώ 🥰😍)) κτλ) εχετε αγορασει κατι συγκεκριμένο να προτείνεται; Επισης με λαδακι ή κρεμα κανουμε μασαζ στα μωράκια και τι πηρατε; 🤣 Στο τελος θα ρωτησω και τι βρακι φοράτε αχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχαχα Α! Να παρω και γάζες με ορο να καθαριζω ματακια καθε μερα ή πλυσιμο; Κανουμε και μυτούλα καθε μερα; Για τον αφαλό εχω παρει οινοπνευμα καθαρο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

εγώ το λέω , όλα τα περίεργα σε εμένα γίνονται..  μόλις με χτύπησε λίγο το ρεύμα ! 😂😂😂 

Απ' ότι λέει η γυναικολόγος όλα καλά!

Βρε κοριτσι μου προσεχε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

εγώ το λέω , όλα τα περίεργα σε εμένα γίνονται..  μόλις με χτύπησε λίγο το ρεύμα ! 😂😂😂 

Απ' ότι λέει η γυναικολόγος όλα καλά!

Είσαι εντάξει? Πώς τα κατάφερες ρε παιδί μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

😅😅😅😅 

@Louna σετ με βούρτσες είχα πάρει ένα Chico μαζί με frezyderm λαδακι για την νινιδα 

Σετ με ψαλιδακι κλπ είχα στο μαγαζί οπότε πήρα αυτά ! Να κοιτάς απλά να έχουν στρογγυλές άκρες αυτό είναι το θέμα . Εγώ τα πουλούσα πολύ φτηνά και σκέψου ακόμα και τώρα αυτά χρησιμοποιώ οπότε δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι ακριβό.

Ορο ναι να πάρεις. Απλά ψαξτο λίγο γιατί τα μπουκαλάκια είναι πανάκριβα, βρες σε προσφορά! 

Υ.Γ. επειδή η κοιλιά είναι μεγάλη δεν βλέπω τι βρακί φοράω να σου πω τώρα 😂😂😝😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Froufro είπε:

Είσαι εντάξει? Πώς τα κατάφερες ρε παιδί μου 

Είμαι οκ οκ οκ ! 

Δοκίμαζα κάτι χριστουγεννιάτικα λαμπάκια στο μαγαζί και τζζζζζ 😬😬 

Εντάξει πήρα τηλ και είπε ότι είμαι καλά , ούτως ή άλλως δεν ήταν δυνατό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Louna είπε:

Προσεχε βρε συ πω πω πω😫 Σκιάζομαι οταν γραφεται τετοια κοριτσια… Και κλασικά θα συνεχισω τις ερωτησεις μου 🤣 Σετ περιποίησης (ψαλιδάκι για νυχια, βούρτσα για τα μαλλιά ((εχουν και μαλλια 🤣🤣🤣 θα τρελαθώ 🥰😍)) κτλ) εχετε αγορασει κατι συγκεκριμένο να προτείνεται; Επισης με λαδακι ή κρεμα κανουμε μασαζ στα μωράκια και τι πηρατε; 🤣 Στο τελος θα ρωτησω και τι βρακι φοράτε αχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχαχα Α! Να παρω και γάζες με ορο να καθαριζω ματακια καθε μερα ή πλυσιμο; Κανουμε και μυτούλα καθε μερα; Για τον αφαλό εχω παρει οινοπνευμα καθαρο 

Τίποτα συγκεκριμένο από χτένες κ τέτοια, ότι σου αρέσει από βρεφικά! Κρέμα σώματος πήρα frezyderm. Γάζες, ορό για ματάκια κ μυτούλα, εννοείται κάθε μέρα! Κ οινόπνευμα όπως είπες για τον αφαλό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

😅😅😅😅 

@Louna σετ με βούρτσες είχα πάρει ένα Chico μαζί με frezyderm λαδακι για την νινιδα 

Σετ με ψαλιδακι κλπ είχα στο μαγαζί οπότε πήρα αυτά ! Να κοιτάς απλά να έχουν στρογγυλές άκρες αυτό είναι το θέμα . Εγώ τα πουλούσα πολύ φτηνά και σκέψου ακόμα και τώρα αυτά χρησιμοποιώ οπότε δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι ακριβό.

Ορο ναι να πάρεις. Απλά ψαξτο λίγο γιατί τα μπουκαλάκια είναι πανάκριβα, βρες σε προσφορά! 

Υ.Γ. επειδή η κοιλιά είναι μεγάλη δεν βλέπω τι βρακί φοράω να σου πω τώρα 😂😂😝😝

Αχαχαχχαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Η κουνιάδα μου μου πήρε δωράκι και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας ! 😁

IMG_20211219_203052.jpg

Έλα ρε 😭 συγκινήθηκα 🥺… Με το καλό όλες μας κορίτσια! Αγάπη και πάλι αγάπη να έχουμε στη καρδιά μας και να τη δωσουμε στα αγγελούδια μας 💕🌺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Louna είπε:

Έλα ρε 😭 συγκινήθηκα 🥺… Με το καλό όλες μας κορίτσια! Αγάπη και πάλι αγάπη να έχουμε στη καρδιά μας και να τη δωσουμε στα αγγελούδια μας 💕🌺

Κι εγώ συγκινήθηκα!! Γι'αυτό ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας ❤️❤️❤️ 

Με το καλό σε όλες μας τα μωράκια μας να έρθουν στις αγκαλιές μας !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christine_ είπε:

Η κουνιάδα μου μου πήρε δωράκι και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας ! 😁

IMG_20211219_203052.jpg

Αααααααχ παρα πολυ ομορφο!!!! 
Με το καλο για ολες μας κορίτσια!!! Με υγεια και αγαπη!!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Louna είπε:

Προσεχε βρε συ πω πω πω😫 Σκιάζομαι οταν γραφεται τετοια κοριτσια… Και κλασικά θα συνεχισω τις ερωτησεις μου 🤣 Σετ περιποίησης (ψαλιδάκι για νυχια, βούρτσα για τα μαλλιά ((εχουν και μαλλια 🤣🤣🤣 θα τρελαθώ 🥰😍)) κτλ) εχετε αγορασει κατι συγκεκριμένο να προτείνεται; Επισης με λαδακι ή κρεμα κανουμε μασαζ στα μωράκια και τι πηρατε; 🤣 Στο τελος θα ρωτησω και τι βρακι φοράτε αχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχαχα Α! Να παρω και γάζες με ορο να καθαριζω ματακια καθε μερα ή πλυσιμο; Κανουμε και μυτούλα καθε μερα; Για τον αφαλό εχω παρει οινοπνευμα καθαρο 

Αχουυυυ.... Καθαρίζουμε ματάκια και μυτουλα με όρο ?? Κορίτσια δεν ξέρω τίποτα 😭😭😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kallia.Geo είπε:

@Christine_, εγώ το έχω σε στολιδακι στο δέντρο 🥰🥰🥰

Πολύ όμορφο , μπράβο της ❣️❣️❣️

IMG-e653e46376c53c787481564fccad90c5-V.jpg

Κι εγώ μετά στο δέντρο το έβαλα!! Η φωτό ήταν τη στιγμή που το πήρα στα χέρια μου !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλομανουλα🤣🤣🤣🤣

Ειδα πιο πανω που γραφατε για μαρσιπο. Το εχω ξαναβαλει το λινκ αλλα θα το βαλω παλι για να διαβασετε τα παντα για εργονομικο μαρσιπο. Εγω ετσι τις μεγαλωσα τις κορες και ετσι θα το κανω και τωρα.... Απλα θελει προσοχη να κοιταξετε για καλο εργονομικο μαρσιπο. 

https://www.babywearing.gr/arthra-gia-to-babywearing/fora-ki-esu-ena-marsipo-agalias/?gclid=Cj0KCQiAzfuNBhCGARIsAD1nu-9l-mko49QZTdCeUP3SXvuf4wr_p8LziQCsL-EUf_Gi33QlLAlmiycaAlpOEALw_wcB

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα κορίτσια! Τι κάνετε; 

Για μάρσιπο και εγω χρησιμοποίησα φουλ κυρίως στο δεύτερο παιδι, γτ ηθελα να εχω όσο γίνεται ελεύθερα χέρια λόγω οτι είχαν μικρή διαφορά ηλικίας τα παιδιά μου και πραγματικά με βόλεψε. Τωρα στο τριτο πρώτα ο Θεός, πάλι θα μου χρειαστεί σίγουρα. 

Για το μαιευτήριο που λέγατε λίστες κτλ, δείτε και για τα κοχυλια. Όχι τόσο για τις διαρροές, γτ το πολυ γαλα συνήθως κατεβαίνει απο την 3η μέρα, αλλά κυρίως γτ επιτρέπει στη θηλή να περνει αέρα. Αν υπάρχει κάποιος ερεθισμος λόγω θηλασμού, βοηθάνε πολύ τα κοχυλια. Κ σίγουρα κρεμα για τις θηλες τύπου purelan. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα ! 

Λίγες οι βδομάδες που έμειναν και θα είμαστε εγκυμονούσες!! 

Εγώ κορίτσια τα κοχύλια ήταν κάτι που μου διαφήμισαν πολύ στο μαιευτήριο, μου το είχε πει και η μαία σαν κάτι που εξυπηρετεί κλπ . 

Ήταν λοιπόν κάτι που ενώ έλεγα να πάρω συνέχεια και το σκεφτόμουν δεν πήρα ποτέ! 😅 

Οπότε δεν ξέρω πόσο βολεύουν αν και απ' ότι έχω ακούσει είναι καταπληκτικά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/12/2021 at 11:37 ΜΜ, ο/η Lisaki 80 είπε:

Εγώ έκανα την 3η δόση την προηγούμενη βδομάδα, 29 εβδομάδων.. μάλιστα το εμβολιαστικο κέντρο που πήγα  ειναι νοσοκομείο που είναι σημείο αναφοράς για εγκυες με κοβιντ.. Ο γιατρος και η νοσοκόμα που με ανέλαβαν μου είπαν πως κάνω πολύ καλα που κάνω 3η δόση και πως γίνεται χαμός από νοσηλείες εγκύων γυναικών με κοβιντ, στην εντατική και έχουν χάσει και αρκετές.. 

επίσης ο γιατρος μου όταν τον ρώτησα ήταν κάθετος για 3η δόση.. Δεν είναι ερώτηση αυτή μου είπε.. 

Να το κάνεις ναι..Λόγω εγκυμοσύνηδς ειδικά στο 3ο τρίμηνο, είμαστε ευπαθείς ομάδες.. 

 

Ακριβώς τα ίδια μου είπε κ εμένα ο γιατρός! Πλέον κορίτσια μου κάθε 6μηνο το πολυ θα κάνουμε εμβόλιο. Αφού τόσο διαρκει η προστασία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Αχουυυυ.... Καθαρίζουμε ματάκια και μυτουλα με όρο ?? Κορίτσια δεν ξέρω τίποτα 😭😭😭

Απο που πηρατε το στολίδι για το δεντρο, ΖΗΛΕΥΩ θελω και γω🥺🥺🥺 Γαζουλες μιας χρησης μικρες και βαζουμε πανω ορο και καθαρίζουμε τα ματακια του μωρου καθε μερα (το καθε ματάκι δικη του γαζουλα) και κανουμε και μυτούλα γιατι ειναι μικρα και δε μπορουν να φυσήξουν μυτούλα 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!!!!! ❤

Κορίτσι μου το εχω βρει εδώ αν το θες.....

https://www.woodseason.gr/?product=ksylino-christougenniatiko-stolidi-ta-prota-christougenna-stin-koilia-tis-mamas-kod-28324

Εγώ έχω πάρει με τα ονόματα μας από το papercraft κ είχε ένα παρόμοιο αν θες να το δεις. Σου στέλνω να δεις της μικρούλας μου... 🥰

20211220_130413.jpg

Αχ τι τέλειο!!! Ευχαριστωωωω 🥰💕😍🌺🤩😘🧚🏼‍♂️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...