Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2022


Recommended Posts

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Louna είπε:

Ναιιιιιιιιιι🤩🥳😍

Για το μαιευτήριο

Πανάκια ρεψίματος
Καλτσάκια
Ψιλό κουβερτάκι
Πάνα αγκαλιάς
Μαξιλάρι θηλασμού (το σκέφτομαι... στα προηγούμενα δεν το πήρα)
Βασικά τα δύο πρώτα θα χρειαστούν, για τα άλλα αν δεν θέλουμε να παίρνουμε πολλά βολευόμαστε εκεί!

Για την έξοδο

Ρούχο μωρού
Καλτσάκια
2 εσωτερικά φορμάκια
Σκουφάκι- γαντάκια
Πάνες-μωρομάντηλα
Αλοιφή συγκάματος
Κουβερτάκι
Σεντονάκι
Κάθισμα αυτοκινήτου

Νομίζω για όσες είστε Αθήνα αυτά.... εγώ έχω μεγαλύτερη λίστα εξόδου γιατί έχω ταξίδι μετά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Για το μαιευτήριο

Πανάκια ρεψίματος
Καλτσάκια
Ψιλό κουβερτάκι
Πάνα αγκαλιάς
Μαξιλάρι θηλασμού (το σκέφτομαι... στα προηγούμενα δεν το πήρα)
Βασικά τα δύο πρώτα θα χρειαστούν, για τα άλλα αν δεν θέλουμε να παίρνουμε πολλά βολευόμαστε εκεί!

Για την έξοδο

Ρούχο μωρού
Καλτσάκια
2 εσωτερικά φορμάκια
Σκουφάκι- γαντάκια
Πάνες-μωρομάντηλα
Αλοιφή συγκάματος
Κουβερτάκι
Σεντονάκι
Κάθισμα αυτοκινήτου

Νομίζω για όσες είστε Αθήνα αυτά.... εγώ έχω μεγαλύτερη λίστα εξόδου γιατί έχω ταξίδι μετά 

🤔 αλοιφή συγκάματος για την εξοδο γιατι να εχω; Στο μητερα χωρις καλτσες τα εχουν τα μωρα;😯

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Louna είπε:

🤔 αλοιφή συγκάματος για την εξοδο γιατι να εχω; Στο μητερα χωρις καλτσες τα εχουν τα μωρα;😯

Δεν ξέρω τι διαδρομή έχεις μέχρι το σπίτι... μήπως χρειαστεί καμία στάση στο ενδιάμεσο, λέω τώρα! Ναι δικά μας καλτσάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Froufro είπε:

Δεν ξέρω τι διαδρομή έχεις μέχρι το σπίτι... μήπως χρειαστεί καμία στάση στο ενδιάμεσο, λέω τώρα! Ναι δικά μας καλτσάκια

Οποτε απο ρουχισμό το μωρο θελει μονο Καλτσάκια.. Αχ🥰 Σε ευχαριστω πολυ!!! Βοήθησες απιστευτα πολυ να ξες 😘🌺🧚🏼‍♂️🌸🤩💕🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Louna είπε:

Οποτε απο ρουχισμό το μωρο θελει μονο Καλτσάκια.. Αχ🥰 Σε ευχαριστω πολυ!!! Βοήθησες απιστευτα πολυ να ξες 😘🌺🧚🏼‍♂️🌸🤩💕🌸

Ναι όσο είσαι μέσα τα έχουν με το ρουχαλάκι του μαιευτηρίου, τα αλλάζουν, τα πλένουν εκείνοι, οπότε δεν χρειάζεσαι απολύτως τίποτα μέχρι να βγεις! Να είσαι καλά κορίτσι μου! Θα ήθελα κ εγώ να μου τα έλεγαν την πρώτη μου φορά ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Ναι όσο είσαι μέσα τα έχουν με το ρουχαλάκι του μαιευτηρίου, τα αλλάζουν, τα πλένουν εκείνοι, οπότε δεν χρειάζεσαι απολύτως τίποτα μέχρι να βγεις! Να είσαι καλά κορίτσι μου! Θα ήθελα κ εγώ να μου τα έλεγαν την πρώτη μου φορά ❤

Ευχαριστούμε και παλι κοριτσάρα!!! Να εισαι καλα!! 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Το σάιτ λέει 60€ 

Μήπως @Froufroείναι 120€ 2 άτομα;

Και εγω στο σαιτ του μητερα 60 ειδα… Αλλα σε κατι σχολια στο μητερα διαβασα 120 και εκει🤷‍♀️ Αν ειναι 120 το ατομο θα κοιταξω αν μπορω να το κανω αλλου και να παω… Ειναι πολλα 240 ευρω για τα τεστ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Το σάιτ λέει 60€ 

Μήπως @Froufroείναι 120€ 2 άτομα;

Κορίτσια ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΓΝΏΜΗ για την παραπληροφόρηση!!!!!!!!! Είναι 60€ αν το κάνεις από την προηγούμενη μέρα... αν το κάνεις την ίδια μερα που πας για γέννα είναι 150€ το άτομο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Froufro είπε:

Κορίτσια ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΓΝΏΜΗ για την παραπληροφόρηση!!!!!!!!! Είναι 60€ αν το κάνεις από την προηγούμενη μέρα... αν το κάνεις την ίδια μερα που πας για γέννα είναι 150€ το άτομο!

Οπότε το κάνουμε νωρίτερα!! Τέλεια !

Εντομεταξυ τώρα θυμήθηκα ότι βάση ΚΥΑ το ανώτερο πόσο είναι 60€ στα μοριακά τεστ και για ραπίντ 10€ . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Οπότε το κάνουμε νωρίτερα!! Τέλεια !

Εντομεταξυ τώρα θυμήθηκα ότι βάση ΚΥΑ το ανώτερο πόσο είναι 60€ στα μοριακά τεστ και για ραπίντ 10€ . 

Μόλις έστειλα στην συνηφάδα μου που γέννησε πριν 4 μήνες κ μου το επιβεβαίωσε. Δεν την είχε προειδοποιήσει ο γιατρός κ το έκαναν την ίδια ημέρα κ τους λένε 300€ κ τρελάθηκε!!! Μετά όμως επειδή ήταν δικό του λάθος τους είπε ότι θα χρεωθεί εκείνος την διαφορά κ τους κράτησε μόνο τα 120€

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Μόλις έστειλα στην συνηφάδα μου που γέννησε πριν 4 μήνες κ μου το επιβεβαίωσε. Δεν την είχε προειδοποιήσει ο γιατρός κ το έκαναν την ίδια ημέρα κ τους λένε 300€ κ τρελάθηκε!!! Μετά όμως επειδή ήταν δικό του λάθος τους είπε ότι θα χρεωθεί εκείνος την διαφορά κ τους κράτησε μόνο τα 120€

Γιατι την ιδια μερα ειναι παραπανω ομως δε καταλαβαινω… Οποτε μονο αν πας με καισαρικη μπορεις να το κανεις τη προηγουμενη μερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Μόλις έστειλα στην συνηφάδα μου που γέννησε πριν 4 μήνες κ μου το επιβεβαίωσε. Δεν την είχε προειδοποιήσει ο γιατρός κ το έκαναν την ίδια ημέρα κ τους λένε 300€ κ τρελάθηκε!!! Μετά όμως επειδή ήταν δικό του λάθος τους είπε ότι θα χρεωθεί εκείνος την διαφορά κ τους κράτησε μόνο τα 120€

Το Σεπτέμβρη δημοσιοποιήθηκε αυτό που λέω απ' ότι είδα τώρα οπότε η συνυφάδα σου λογικά ήταν με τα παλιά! 

Όπως και να έχει θα το κάνουμε πιο νωρίς για παν ενδεχόμενο. Θα ρωτήσω και τη γιατρό τη Τρίτη που θα πάω . 

@Lounaκαι με φ.τ. μπορείς να το δεις και να το κανονίσεις. 

Δεν γέννας έτσι ξαφνικά, υπάρχουν σημάδια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Louna είπε:

Γιατι την ιδια μερα ειναι παραπανω ομως δε καταλαβαινω… Οποτε μονο αν πας με καισαρικη μπορεις να το κανεις τη προηγουμενη μερα

Μάλλον..... Εκτός αν υπάρχει κάποια εξαίρεση στα έκτακτα που γίνονται εισαγωγή (όπως είναι δηλ η γέννα) δεν ξέρω... φυσικά να ρωτήσεις τον γιατρό σου, σίγουρα θα σου πει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Το Σεπτέμβρη δημοσιοποιήθηκε αυτό που λέω απ' ότι είδα τώρα οπότε η συνυφάδα σου λογικά ήταν με τα παλιά! 

Όπως και να έχει θα το κάνουμε πιο νωρίς για παν ενδεχόμενο. Θα ρωτήσω και τη γιατρό τη Τρίτη που θα πάω . 

@Lounaκαι με φ.τ. μπορείς να το δεις και να το κανονίσεις. 

Δεν γέννας έτσι ξαφνικά, υπάρχουν σημάδια!

Ναι ήταν τέλος Αυγούστου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Το Σεπτέμβρη δημοσιοποιήθηκε αυτό που λέω απ' ότι είδα τώρα οπότε η συνυφάδα σου λογικά ήταν με τα παλιά! 

Όπως και να έχει θα το κάνουμε πιο νωρίς για παν ενδεχόμενο. Θα ρωτήσω και τη γιατρό τη Τρίτη που θα πάω . 

@Lounaκαι με φ.τ. μπορείς να το δεις και να το κανονίσεις. 

Δεν γέννας έτσι ξαφνικά, υπάρχουν σημάδια!

Δε ξερω να σου πω την αληθεια καν αν θα καταλαβω τα σημαδια 🤣 αν και μαλλον θα παω με καισαρικη… Ευχαριστω κοριτσια για τις πληροφοριες 🥰🌺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανουλες!! Για τα κοχυλια εγω τα χρειαστηκα μονο στην τριτη κορη. Στις δυο πρωτες μονο επιθεματα. Τα κοχυλια με βοηθησαν πολυ να μην κολλαει πανω στο στηθος το υφασμα και να αεριζεται ωστε να αποφυγω τυχον ερεθισμους. Εγω δεν τα ειχα παρει απο νωρις. Μολις γεννησα μου τα συστησαν οι μαιες στο Ιασω και πηγε η μητερα μου στο μαγαζι που εχει μεσα στο μαιευτηριο και μου τα πηρε. Μετα τα δωσαμε στις μαιες να να αποστηρωσουν και τα χρησιμοποιησα. Για αρχη καλα ηταν. Με βοηθησαν. Δεν ειναι ομως για ολες τις ωρες. Δεν μπορεις να ξαπλωσεις με αυτα γιατι εχουν τρυπουλες και χυνεται το γαλα που εχει τρεξει. 

Απο ολα αυτα που εγραψα να σας πω τελικα οτι δεν χρειαζεται να τα παρετε απο τωρα. Αν δειτε οτι τα χρειαστειτε τα παιρνετε απο το μαγαζακι του μαιευτηριου αφου απ οτι εχω δει ολες γεννατε σε ιδιωτικο. 

Για τα απορρυπαντικα καπου το εχω ξαναγραψει οτι παιρνω κυριως προδερμ αλλα μου αρεσει και το babyplanet. Αναλογα τις προσφορες δηλαδη!

Για το σιδερωμα ναι στην αρχη τα σιδερωνουμε ολα αλλα εγω σε καθε παιδι σταματησα το σιδερο ολο και νωριτερα🤣🤣🤣🤣 Και τωρα μολις τα πλυνω θα τα σιδερωνω ολα στην αρχη και οσο αντεξω... Μετα μονο τα εσωτερικα κορμακια και μετα τελος.... Μονο οτι χρειαζεται! 

Για τους συγγενεις δεν εχω να πω πολλα.... Βαλτε ορια γιατι μερικοι ειναι οτι να ναι... Εμενα στην πρωτη κορη ειχε ερθει φιλικο ζευγαρι στο σπιτι λιγες μερες που ειχα γεννησει και η κοπελα ηταν αρρωστη με κλειστο λαιμο. Εγω εφυγα αρον αρον απο το σαλονι και κλειστηκα στο υπνοδωματιο οτι και καλα παω να θηλασω. Τους περιποιηθηκε ο αντρας μου και μετα μολις εφυγαν βγηκα και καθαρισα τα παντα. Τα νευρα μου τα θυμαμαι ακομα παρολο που εχουν περασει 12 χρονια. Στα επομενα παιδια ειχε μπει οριο και τερμα... 

Αυτα θυμαμαι τωρα!!! Για οτι αλλο μπορω να βοηθησω πειτε μου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια !!!! 

@Froufro, ευχαριστούμε πολύ για την λίστα 🥰🥰🥰

Πώς είστε σήμερα ? 

Εγώ τα ρούχα θα τα πλύνω αρχές του μήνα. 

Όσο για το τεστ που είπατε , είναι όντως τόσο ακριβά ? Και πως ξέρουμε πότε θα γεννησουμε για να το κάνουμε δύο μέρες πριν ? 😱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!Πολύ ωραία συζήτηση είχατε εχθές. Εγώ δεν έχω ολοκληρώσει τις αγορές ακόμα οπότε πλύσιμο και εγώ με τον καινούριο χρόνο. Απορρυπαντικό πήρα το αρκάδι για πρώτη φορά και μου άρεσε πολύ το εύρηκα και το proderm. 

Γενικά έχω κάνει μια λίστα αγορών και πάω βάση αυτής αλλά αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι οι ποσότητες που πρέπει να έχω. πχ πόσες κάπες? πόσα σεντόνια κούνιας - λίκνου? πόσες κουβέρτες? πόσες πετσέτες και πολλά άλλα τέτοια. Φόρμα εξόδου θα πάρετε για το μωράκι ή αργότερα?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kallia.Geo είπε:

Καλημέρα κορίτσια !!!! 

@Froufro, ευχαριστούμε πολύ για την λίστα 🥰🥰🥰

Πώς είστε σήμερα ? 

Εγώ τα ρούχα θα τα πλύνω αρχές του μήνα. 

Όσο για το τεστ που είπατε , είναι όντως τόσο ακριβά ? Και πως ξέρουμε πότε θα γεννησουμε για να το κάνουμε δύο μέρες πριν ? 😱

Καλημέρα σε όλες!!!! Ναι επειδή είναι το pcr κ για να κάνεις εισαγωγή την ίδια μέρα κάνουν το ταχύ. Αλλά όπως είπα κ χθες ρωτήστε τους γιατρούς σας για το κάθε μαιευτήριο αν αλλάζει κάτι επειδή είναι έκτακτη εισαγωγή η γέννα. Εγώ ξέρω για την καισαρική που είναι ραντεβού....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η fairydream είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!Πολύ ωραία συζήτηση είχατε εχθές. Εγώ δεν έχω ολοκληρώσει τις αγορές ακόμα οπότε πλύσιμο και εγώ με τον καινούριο χρόνο. Απορρυπαντικό πήρα το αρκάδι για πρώτη φορά και μου άρεσε πολύ το εύρηκα και το proderm. 

Γενικά έχω κάνει μια λίστα αγορών και πάω βάση αυτής αλλά αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι οι ποσότητες που πρέπει να έχω. πχ πόσες κάπες? πόσα σεντόνια κούνιας - λίκνου? πόσες κουβέρτες? πόσες πετσέτες και πολλά άλλα τέτοια. Φόρμα εξόδου θα πάρετε για το μωράκι ή αργότερα?

 

Όσο αφορά την "προίκα" του μωρού που λέμε. Δηλ σεντόνια κουβέρτες η άποψη μου είναι όχι πολλά πράγματα γιατί 100% θα σου φέρουν δώρα κ είναι πράγματα που ειλικρινά από κάποιο σημείο κ έπειτα μόνο βάρος είναι ως προς τον χώρο στο σπίτι... Εγώ έχω ένα λεπτό κουβερτάκι, ένα πολύ χοντρό (που τα έπλεξα εγώ 🥰) κ το κουβερτάκι που εφαρμόζει στο κάθισμα του αυτοκινήτου.... ήδη μου έχουν φέρει άλλα 2 δώρο! Από σεντόνια πήρα ΜΟΝΟ ένα σετ για την κούνια κ οι μαμάδες ήδη έχουν πάρει άλλα 3! Πετσέτες πήρα 2 σετ κ η πεθερά μου έφερε άλλες 3!! Πάνες αγκαλιάς δεν περίμενα να μου φέρουν κ πήρα 5 για να έχω κ στον πάνω όροφο κ στον κάτω κ στο αυτοκίνητο κ στην τσάντα... Κ τελικά έφερε πολλές οι πεθερά μου (ούτε που μέτρησα πόσες είναι) κάπου τα είδε κ της άρεσαν, αν το ήξερα δεν θα έπαιρνα καθόλου. Σεντονάκια για το λίκνο δεν πήρα ποτέ, βάζω ή κανονικά που τα διπλώνω ή τις πάνες αγκαλιάς τις χρησιμοποιώ κ για αυτόν τον λόγο.... Τα έγραψα αναλυτικά για να καταλάβεις ότι παρ' όλο που πήρα περιορισμένα κατέληξα να έχω πολλά, οπότε καλό είναι ένα-δύο το πολύ από αυτά τα πράγματα κ βλέπεις στην πορεία αν σου λείπει κάτι. Ελπίζω να βοήθησα 

Φόρμα εξόδου δεν κατάλαβα τι εννοείς... Μπουφανάκι ολόσωμο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Όσο αφορά την "προίκα" του μωρού που λέμε. Δηλ σεντόνια κουβέρτες η άποψη μου είναι όχι πολλά πράγματα γιατί 100% θα σου φέρουν δώρα κ είναι πράγματα που ειλικρινά από κάποιο σημείο κ έπειτα μόνο βάρος είναι ως προς τον χώρο στο σπίτι... Εγώ έχω ένα λεπτό κουβερτάκι, ένα πολύ χοντρό (που τα επέλεξα εγώ 🥰) κ το κουβερτάκι που εφαρμόζει στο κάθισμα του αυτοκινήτου.... ήδη μου έχουν φέρει άλλα 2 δώρο! Από σεντόνια πήρα ΜΟΝΟ ένα σετ για την κούνια κ οι μαμάδες ήδη έχουν πάρει άλλα 3! Πετσέτες πήρα 2 σετ κ η πεθερά μου έφερε άλλες 3!! Πάνες αγκαλιάς δεν περίμενα να μου φέρουν κ πήρα 5 για να έχω κ στον πάνω όροφο κ στον κάτω κ στο αυτοκίνητο κ στην τσάντα... Κ τελικά έφερε πολλές οι πεθερά μου (ούτε που μέτρησα πόσες είναι) κάπου τα είδε κ της άρεσαν, αν το ήξερα δεν θα έπαιρνα καθόλου. Σεντονάκια για το λίκνο δεν πήρα ποτέ, βάζω ή κανονικά που τα διπλώνω ή τις πάνες αγκαλιάς τις χρησιμοποιώ κ για αυτόν τον λόγο.... Τα έγραψα αναλυτικά για να καταλάβεις ότι παρ' όλο που πήρα περιορισμένα κατέληξα να έχω πολλά, οπότε καλό είναι ένα-δύο το πολύ από αυτά τα πράγματα κ βλέπεις στην πορεία αν σου λείπει κάτι. Ελπίζω να βοήθησα 

Φόρμα εξόδου δεν κατάλαβα τι εννοείς... Μπουφανάκι ολόσωμο?

Αν βοήθησες λέει!!!!!!! Απάντησες ακριβώς όπως ήθελα. Γενικά έχω προσπαθήσει να μην κάνω καθόλου υπερβολές στις αγορές μου. Όχι από τσιγκουνιά αλλά δεν θέλω να πάρω περιττά πράγματα ή πράγματα που πλασάρουν ως αναγκαία ενώ δεν είναι. Αν και η λαχτάρα μου για αυτό το μωρό ήταν μεγάλη είμαι γενικά πολύ προσεκτική στο τι αγοράζω. Και πράγματα πήρα από μια πολύ καλή μου φίλη που είναι σε άριστη κατάσταση(κούνια, λίκνο, πάρκο κ.α). Αυτά που σίγουρα θα αγοράσω είναι τα στρωματακιά τους.  ΑΑΑ μια και το ανάφερα. Θέλω αυτές τις μέρες να ξεκινήσω να πλένω τα κομμάτια που αφαιρούνται από αυτά που γράφω πιο πάνω. Ότι δεν βγαίνει με τι προτείνεις να το κάνω? ναι φόρμα εξόδου αυτό εννοώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Τι κρίμα @Rasa μου! Μα πόσο κρίμα!🥺 Πολύ στενοχωρηθηκα που προσπάθησες τόσο πολύ! Πόσο χαμηλή ηταν; Αν ήταν πάνω από 10 μπορεί να αυξηθεί, ίσως με πιο αργό ρυθμό. Ετσι κι εγώ περισυ, τρία έβαλα και δεν πέτυχα. Συμβαίνει, δυστυχως. Μεγάλη αγκαλιά απο μενα. Πάρε χρόνο να ηρεμήσεις και να ξεκουρασεις το σωμα σου. Το χρειαζεσαι.❤️
    • Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε εμείς η χοριακή ήταν χαμηλή! Με 4 έμβρυα καλά και παλι δεν μας θέλει! Ο θεός κάτι έχει στο μυαλό του! Ελπίζω να πάνε όλα καλά σε εσένα και σε όλα τα κορίτσια! 
    • Σε αυτό τις φωλιές από jukki έχει. Άρα αφού την έχεις πλύνει εσυ και δεν έπαθε κάτι θα την βάλω και γώ πλυντήριο για να μην την πλένω στο χέρι.      Απλά στα κορίτσια συνήθως έχουν περισσότερες επιλογές στα μαγαζιά…. Δεν έχω πάρει κούνια γιατί είχα απ την αδερφή μου. Μην πάρεις κάτι ακριβό γιατί είναι για πολύ λίγο. Η κόρη μου δεν κοιμήθηκε ΠΟΤΕ και ο γιος κάνα χρόνο. Αλαξιερα Παρε μια απλή και βαλτην πάνω από μια συρταριερα που θα την έχεις για αρκετο καιρό. Πάντα είναι χρήσιμη μια συρταριερα. Εμένα με βόλεψε πολύ το λίκνο τους πρώτους έξι μήνες να πω την αλήθεια.  Το παθαίνει η κόρη μου συνέχεια. Μας είπε η γιατρός να μην κάθεται πολύ ώρα στον ήλιο και να μην κάθεται πολύ ώρα σκυμμένη μπροστά. Δες και την πίεση σου αυτές τις μέρες.    Ποσο πρέπει να μείνεις χωρίς βιταμίνες;;; Δεν μπορείς να πάρεις καμία πιο απλή έτσι για να σε τονώσει; 
    • Καλησπέρα κορίτσι μου!! Εύχομαι σύντομα να τελειώσει ο Γολγοθάς σου και σύντομα να έχεις ένα θετικό τεστ εγκυμοσύνης!! Εδώ στο φόρουμ οι περισσότερες έχουμε έρθει αντιμέτωπες με την υπογονιμότητα και πίστεψε με ο λόγος στο 50% των περιπτώσεων είναι αντιρικος ο παράγοντας! Στο λέω για να το πεις στο σύζυγό!! Το ποσοστό αυτό είναι γενικό δηλαδή παγκόσμιος! Το "η γυναίκα είναι το προβλήματα" δεν ισχύει και  πλέον έχουμε και αποδείξεις γι'αυτό! Άρα δεν είναι ο μόνος! Εμείς προσπαθήσαμε 3 χρόνια με κακό σπέρμα! Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις πολύ καλές! Τριπλές ορμονικές αλλά είχαμε τεράστιο πρόβλημα στην κινητικότητα! Με θεραπεία βιταμίνες και καλύτερη διατροφή είδαμε στους 3 μήνες τεράστια διαφορά! Ανέβηκε και σε αριθμό εκτός από κινητικότητα! Από 2% πήγαμε στο 23% .. φυσικά έγκυος δεν έμεινα εκείνο το διάστημα άρα συνεχίσαμε την θεραπεία για ακόμα ένα τρίμηνο και με το που τελείωσε η θεραπεία κάναμε την σπερμματεγχηση με το σπέρμα να είναι ΤΕΛΕΙΟ!! 52% κινητικότητα!!! Δεν το πίστευα ούτε εγώ! Και η σπερμματεγχηση πέτυχε! Αλλά ξανά λέω ότι το δικό μας θέμα ήταν στην κινητικότητα ..Εγώ θα σου έλεγα να δώσεις ένα τρίμηνο! Πραγματικά αξίζει αν είναι να γλυτώσεις όλη την διαδικασία της εξωσωματικής!! Προσπάθησε να εξηγήσεις στον καλό σου ότι πραγματικά δεν είναι ο μόνος με αυτό το πρόβλημα και όσο περνάνε τα χρόνια θα ψάχνουμε τα σπερματοζωάρια με τα κυάλια μιας και ο τόπος ζωής μας πάει από το κακό στον χειρότερο!! Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να μας πεις τα ευχάριστα σύντομα!! Πάντως είτε με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλον θα τα καταφέρετε να είσαι σίγουρη!!
    • Γεια σου κορίτσι μου. Μην απογοητεύεσαι, αυτά που περιγράφεις συμβαίνουν συνεχώς. Οι μισές (μπορεί και περισσότερες) περιπτώσεις υπογονιμότητας στον ανδρικό παράγοντα οφείλονται. Υπάρχουν τρόποι να αντιμετωπιστούν. Το βρήκατε νωρίς, είστε σε καλό δρόμο. Να ξέρεις ότι κανένα ζευγάρι που προσπαθεί δεν υποψιάζεται ότι είναι υπογόνιμο, ιδιαίτερα αν δεν υπάρχουν εξωτερικά "συμπτώματα" (προβλήματα με την περίοδο, τις εκσπερματίσεις κλπ). Και όταν το εντοπίσεις είναι λογικό να υπάρχει ντροπή και άρνηση, ιδιαίτερα στον άντρα. Νομίζω ότι έχει κομπλάρει ο σύζυγος, νιώθει άσχημα και δεν τον βοηθάς με το να παρεμβαίνεις συνεχώς και να τον σπρώχνεις να κάνει εξετάσεις, πριν χωνέψει καλά- καλά αυτό που συμβαίνει. Επίσης δεν είστε μεγάλοι, μην αγχώνεσαι. Λίγοι μήνες θεραπείας δεν θα κρίνουν το μέλλον σας, αντιθέτως είναι απαραίτητοι για να μπουν τα πράγματα σε μια σειρά.  Σε καταλαβαίνω βέβαια γιατί όλες έτσι αγχωνόμαστε και περνάμε μεγάλη ταλαιπωρία με συνεχείς εξετάσεις. Αλλά ο δρόμος της απόκτησης παιδιού για πάρα πολύ κόσμο δεν είναι εύκολος, δυστυχώς. Στο δια ταύτα, οι θεραπείες στους άντρες συνήθως τρίμηνες είναι. Να την κάνει και να επαναλάβει εξετάσεις. Σε κάθε περίπτωση κερδισμένος θα βγει. Εννοείται ότι στο διάστημα αυτό προσπαθείτε και μόνοι σας, εκτός αν έχετε διαφορετικές οδηγίες. Σε πολλές περιπτώσεις έχουν βοηθήσει οι βιταμίνες στους άνδρες, είναι πολύ πιο αποτελεσματικές σε σχέση με εμάς. Αν παρολ' αυτά καταφύγετε σε εξωσωματική, να ξέρεις ότι υπάρχει τεχνική ακριβώς για αυτές τις περιπτώσεις, η μικρογονιμοποίηση, όπου επιλέγεται σπερματοζωάριο από τους εμβρυολόγους και κάνουν αυτοί τη γονιμοποίηση στο εργαστήριο. Άρα δεν έχει μεγάλη σημασία πόσα σπερματοζωάρια έχει ο σύζυγος, αρκεί να υπάρχουν κάποια δυνατά και δραστήρια. Με την τεχνική αυτή οι κουμπάροι μου έφτιαξαν 12 βλαστοκύστες, απέκτησαν δίδυμα και ο περήφανος μπαμπάς λέει ότι θα κάνει και τρίτο παιδί! χαχα! Με σπέρμα λίγο καλύτερο απ' το δικό σας. Γιατί όχι;🙂 Συνεχίστε την θεραπεία, μην ακυρώνεις τον σύζυγό σου, αφού έχει αρχίσει να συνεργάζεται, δώσε του κουράγιο και όλα θα πάνε καλά.❤️ Πάντα οι γυναίκες είμαστε πιο αποφασιστικές σε αυτά τα θέματα, οι άντρες θέλουν τον χρόνο τους.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...