Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Βρε κορίτσια θα πεταχτώ κ γω εδώ κ ως γυναίκα που έζησα την υπογονιμοτητα. Φυσικά κ νευρίασα με τη διαφήμιση. Πρώτο όπως λέτε κατηγόρησαν τις γυναίκες κ όχι ζευγάρια, ότι δλδ παρακαλάνε οι άντρες για παιδιά κ γάμο κ οι γυναίκες κάνουν τις δύσκολες. Δεύτερο κ πολύ σημαντικότερο, γιατί δε μίλησαν για την ανύπαρκτη στήριξη των γονέων; που είναι οι υποδομές, οι παιδικοί κ η στήριξη στους εργαζόμενους γονείς; που τα βγάζουν πέρα πολύ δύσκολα οι πιο πολλοί κ ειδικά οι πιο νέοι. Πως θα κάνει παιδί ή 25αρα με 400 ευρώ μισθό κ μετά ανύπαρκτο σύστημα δημόσιας υγείας κ παιδικούς; ή θα προσευχομαστε μην κ πάθουν τπτ οι παππούδες για να τους κάνουμε σκλάβους; πρότειναν μέτρα στήριξης που θα διευκολύνουν τους νέους γονείς; όχι... Μόνο κούνησαν το δάχτυλο κ κάλεσαν καλλιτέχνες κ παπάδες να πουν τι; να ρίξουν το ανάθεμα στις εξαλλες που αντί να κάνουν παιδιά γλεντάνε; 

Ναι χρειάζεται σοβαρή ενημέρωση. Αλλά για πείτε στους κυρίους που οργάνωσαν το συνέδριο να μπει αγωγή στα σχολεία κ να μαθαίνεις εγκαίρως τι κ πως. Θα πέσει φωτιά να μας κάψει. 

Οπότε καλώς τους ακύρωσαν κ ας επανέλθουν με καλύτερες προτάσεις αν θέλουν... 

Φυσικά και ισχύουν ολα όσα γράφεις. Η υπογονιμότητα δεν είναι θέμα μόνο των γυναικών ούτε λύνεται με το να μας πουν απλά ότι η γονιμότητα μας μειώνεται μετά τα 35. Ευχαριστούμε πολύ το ξέρουμε.
Αυτο που θα θέλαμε είναι μέτρα στήριξης για νέες οικογένειες, δουλειές και ίσες αμοιβές με τους αντρες συναδελφους μας (ώστε να μπορεί μια γυναίκα να ανταπεξέλθει και μόνη της αν χρειαστεί). 
Επισης ναι, θελουμε επιστημονική ενημέρωση για τις δυνατότητες που πλέον παρέχονται (όταν ήμουν 25 ούτε καν ήξερα για κατάψυξη ωαρίων) αλλά επίσης θελουμε όλες αυτές οι διαδικασιες να προσφέρονται χωρίς να χρειάζεται να πουλήσεις ενα νεφρό και επιπλέον με ασφάλεια.  
Παρεπιπτοντως, με κάνατε να ψάξω αναλυτικά το προγραμμα το οποίο υπάρχει ακομα εδω

https://mdcongress.s3.eu-west-1.amazonaws.com/assets/wp/uploads/2021/05/Prokatarktiko-program_1o-Gonimotitas.pdf

και ορίστε τι αλιεύει κανεις

Συνεδρία Vi: «Προάσπιση της γονιμότητας: Ο ρόλος, της Εκκλησίας, της δικαιοσύνης, και της επιστήμης»
Προεδρείο:, Πρωτοσύγκελος π. Επιφάνιος Ιεράς Μητροπόλεως Αιτωλίας και Ακαρνανίας, Ιωάννης Κωστάκης, Ιωάννης Δήμας


Ανθρώπινη ζωή- Δημιουργία- Ευλογία: Η θέση της εκκλησίας στη Διαμόρφωση Αντιλήψεων περί Γονιμότητας και Αναπαραγωγικής Υγείας Μητροπολίτης Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου Ιερόθεος

Τι θέση έχει η εκκλησία στη διαμόρφωση αντιλήψεων γονιμότητας οεο??? Έχει κάποια άποψη για τη γήρανση ωοθηκών, την αναστροφή των τιμών amh και fsh ή απλά θέλει να μας πει ότι κακώς τρώμε το χρόνο μας και θα πρεπε να παντρευόμαστε στα 18 σαν τις προγιαγιάδες μας?

Στο σημείο αυτό να προσθέσω ότι όλα αυτα τα κομποσκοίνια στα δωμάτια του πρώτου ορόφου το γενεσις πάντα με έκαναν να αισθάνομαι λίγο περίεργα…ευτυχώς όπως και πολλά άλλα, δεν υπάρχουν στο καινουριο κέντρο..

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Να προσθέσω πως σε υψηλές δόσεις, καλύτερα να μοιράζεται καθημερινά, και όχι πχ 25000iu μια φορά την εβδομάδα, για καλύτερη απορρόφηση. Επίσης, καλό είναι σε υψηλές δόσεις να συνοδεύεται από από K2 και Mg, για σωστή εναπόθεση του ασβεστίου, εκεί που πρέπει. 

 

Δες και για θυροειδή, αν έχεις θέμα με βιταμίνη D, και δε βλέπεις βελτίωση με φάρμακα. Σχετίζονται οι βλάβες/ αυτοάνοσα του θυροειδή με ανεπάρκεια D. Και τσέκαρε και το Mg, για να χρησιμοποιηθεί σωστά η βιταμίνη D χρειάζονται αποθέματα Mg στο σώμα, αν παίρνεις μεγάλες δόσεις, δες το με διατροφολόγος, να σου πει ανάλογα τη δόση, πόσο Mg  και Κ2 πρέπει να λαμβάνεις ταυτόχρονα

Σου εστειλα μην 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια , @Παρασκευαιδου καλά αποτελέσματα εύχομαι σύντομα να λάμψουν τα τεστ !! @BlackCat συγχαρητήρια για σήμερα , με το καλό η τελική ευθεία !! 
Σας είχα γράψει και τη Δευτέρα αλλα μάλλον χάθηκε το μήνυμα μέχρι να εμφανιστεί . Τη Δευτέρα είχα χοριακη 154 και σήμερα έχω 315 🤞🏻
Τωρα αναμένω οδηγίες από το γιατρό , από συμπτώματα πέρα από υποψία περιόδου , δεν έχω τίποτα !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Στην Οικονομοπούλου θα έχετε τις εξετάσεις σε δυο ξεχωριστούς φακέλους με την σειρά ανα ημερομηνία. Να τα δει όλα. Θα είστε κανα 1 1/2 - 2 ώρες και θα αναλύσει τα πάντα.

Κατάτμηση και οξειδωτικό προτείνω λυμπερόπουλο. Ναι μεν τσιμπημένος αλλά είναι ειδι⁸κότητα και 100% σωστός σε νούμερα κτλ.

Από εδω και πέρα όλα καλά θα σου πάνε. και θα δεις, θα είσαι ε΄να βήμα πιο κοντά στο όνειρο σου❤️

Μου δώσε ο γιατρός τηλέφωνο από συνεργάτη του για κατατμηση και οξειδωτικο.εχουμε κάνει στο λυμπεροπουλο το σπερμοδιαγραμμα.

Καλά τις εξετάσεις τις έχω ήδη ανα ημερομηνία κ χωριστά.κ σήμερα έτσι τις πήγα!ψυχαναγκασμος από μόνη μου...χαχαχαα.

Ξαλάφρωσα πάντως.γιατι κ αυτο έχεις κακής ποιότητα ωαρια που το έχουν καραμελα κ δεν ψάχνουν τπτ αλλο κάπου κουράζει.αλλα αυτός ο άνθρωπος με ηρεμησε.εχει γνώσεις κ πλάνο κ μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η kaposetsi είπε:

όλα τα έχω δει και πάλι σε ευχαριστώ 

Τότε, μήπως να το κοιτούσες σε μοριακό επίπεδο, με πιο εξειδικευμένες εξετάσεις; Για να μην ανεβαίνει η D με τπτ, σημαίνει πως κάτι πάει λάθος με τη βιοχημεία του οργανισμού σου, και θέλει σίγουρα διερεύνηση, για να μην παρουσιαστούν και άλλα προβλήματα στο μέλλον από αυτό. Μήπως οφείλεται σε αλλεργία/ δυσανεξία κλπ, και έχεις θέμα με απορρόφηση στοιχείων; Μόνο με τη D έχεις αυτό το θέμα; Ή γενικά με τα συμπληρώματα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Ανθη7 είπε:

Μου δώσε ο γιατρός τηλέφωνο από συνεργάτη του για κατατμηση και οξειδωτικο.εχουμε κάνει στο λυμπεροπουλο το σπερμοδιαγραμμα.

Καλά τις εξετάσεις τις έχω ήδη ανα ημερομηνία κ χωριστά.κ σήμερα έτσι τις πήγα!ψυχαναγκασμος από μόνη μου...χαχαχαα.

Ξαλάφρωσα πάντως.γιατι κ αυτο έχεις κακής ποιότητα ωαρια που το έχουν καραμελα κ δεν ψάχνουν τπτ αλλο κάπου κουράζει.αλλα αυτός ο άνθρωπος με ηρεμησε.εχει γνώσεις κ πλάνο κ μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη.

Σου εστειλα μην γιατην ενδο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Τότε, μήπως να το κοιτούσες σε μοριακό επίπεδο, με πιο εξειδικευμένες εξετάσεις; Για να μην ανεβαίνει η D με τπτ, σημαίνει πως κάτι πάει λάθος με τη βιοχημεία του οργανισμού σου, και θέλει σίγουρα διερεύνηση, για να μην παρουσιαστούν και άλλα προβλήματα στο μέλλον από αυτό. Μήπως οφείλεται σε αλλεργία/ δυσανεξία κλπ, και έχεις θέμα με απορρόφηση στοιχείων; Μόνο με τη D έχεις αυτό το θέμα; Ή γενικά με τα συμπληρώματα;

Κι εγώ είχα χαμηλή ντε (19) που τη βρήκα σε εξέταση Φλεβάρη του 21 και έπαιρνα στην αρχή 2000 μονάδες που μου έδωσε ο εξωσωματιστης, το διπλασίασα μόνη μου όταν είδα ότι μέχρι τον Ιούλιο 2021 είχε πάει στο 20 (!!) και το τετραπλασίασα πάλι μόνη μου τον Σεπτέμβρη 21, οπότε άρχισα να παίρνω 8000 μονάδες τη μέρα. Τον Γενάρη 2022 έφτασα επιτέλους στο 45 και οταν μείωσα τις μονάδες σε ένα μήνα ξαναπεσε στο 36!! Και εδώ να πω ότι δυστυχώς δεν ξέρουν όλοι οι γιατροί ποσο χρήσιμη είναι η ντε, και κυρίως ποια είναι τα επιθυμητά όρια. Ο ενδοκρινολόγος που είδα στο Έλενα με τρέλανε στην κυριολεξία ότι το 45 που είχα είναι τοξικό και ότι πρέπει να σταματήσω να παίρνω. Μέχρι που μου συνταγογράφησε πάλι την εξέταση για να βεβαιωθεί ότι την έκοψα!!! Έτσι πήρα είδηση ότι μειώθηκε πάλι από 45 στο 36…τώρα πια ξαναπαίρνω μόνη μου, δεν ξαναπάω στον συγκεκριμένο ενδοκρινολόγο και θα δω τί άλλο θα κάνω. Στο μεταξύ να πω ότι ο ρευματολόγος θεωρούσε τη δόση 2000 τη μέρα εντελώς αστεία και μου είχε πει να παίρνω το λιγότερο 5000. Γενικα το θέμα της ντε ειναι άλλο ένα ζήτημα στο οποίο κανένας γιατρός δεν συγκλίνει με τον άλλο και φαίνεται ότι πρέπει να πάρουμε άλλο ένα πτυχίο για να βγάλουμε άκρη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Ανθη7 είπε:

Μου δώσε ο γιατρός τηλέφωνο από συνεργάτη του για κατατμηση και οξειδωτικο.εχουμε κάνει στο λυμπεροπουλο το σπερμοδιαγραμμα.

Καλά τις εξετάσεις τις έχω ήδη ανα ημερομηνία κ χωριστά.κ σήμερα έτσι τις πήγα!ψυχαναγκασμος από μόνη μου...χαχαχαα.

Ξαλάφρωσα πάντως.γιατι κ αυτο έχεις κακής ποιότητα ωαρια που το έχουν καραμελα κ δεν ψάχνουν τπτ αλλο κάπου κουράζει.αλλα αυτός ο άνθρωπος με ηρεμησε.εχει γνώσεις κ πλάνο κ μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη.

Σε πιο κέντρο είναι; Επίσης τώρα για τον ψυχαναγκασμό μην το συζητήσουμε γιατί είμαι τοπ σε αυτό 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Τότε, μήπως να το κοιτούσες σε μοριακό επίπεδο, με πιο εξειδικευμένες εξετάσεις; Για να μην ανεβαίνει η D με τπτ, σημαίνει πως κάτι πάει λάθος με τη βιοχημεία του οργανισμού σου, και θέλει σίγουρα διερεύνηση, για να μην παρουσιαστούν και άλλα προβλήματα στο μέλλον από αυτό. Μήπως οφείλεται σε αλλεργία/ δυσανεξία κλπ, και έχεις θέμα με απορρόφηση στοιχείων; Μόνο με τη D έχεις αυτό το θέμα; Ή γενικά με τα συμπληρώματα;

Όταν περνώ χάπι ανεβαίνει μόλις το κόψω πέφτει. Είμαι βρικόλακας εγώ δεν βγαίνω καθόλου στον ήλιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Μπράβο βρε αρχηγάρα! Ε δεν περιμέναμε και τίποτα λιγότερο από εσένα. Και ο γάτος σου όμως εεεε...έριξε πανηγυρικά την αυλαία! Τελικά παιδιά μας δουλεύουνε με τον κοβιντ. Γιατί και ο δικός μου καλύτερο αποτέλεσμα είχε. Ούτε ξέρουν τι ακριβώς γίνεται ακόμα. Anyway, με το καλό να γίνει μια πανέμορφη βλαστοκύστη, μια κοράκλα να μπει με το γιό σου που περιμένει στα κρύα. 

Σε ευχαριστώ πολύ Lunaki γλυκό με το καλό η χοριακή σου..❤️ Τα covid baby να είναι τα τυχερά μας ❤️

στις πριν 2 ώρες, ο/η nikol88 είπε:

@BlackCat μου το γατάκι ετοιμάζεται!! Πολλά μπράβο για σήμερα και καλά αποτελέσματα!! ❤️❤️❤️

Αγαπημένη μου σε ευχαριστώ.. Σε περιμένω να ανακάμψεις κ γιατί όχι πάμε μαζί για Μάιο 🥰🥰

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Κι εγώ είχα χαμηλή ντε (19) που τη βρήκα σε εξέταση Φλεβάρη του 21 και έπαιρνα στην αρχή 2000 μονάδες που μου έδωσε ο εξωσωματιστης, το διπλασίασα μόνη μου όταν είδα ότι μέχρι τον Ιούλιο 2021 είχε πάει στο 20 (!!) και το τετραπλασίασα πάλι μόνη μου τον Σεπτέμβρη 21, οπότε άρχισα να παίρνω 8000 μονάδες τη μέρα. Τον Γενάρη 2022 έφτασα επιτέλους στο 45 και οταν μείωσα τις μονάδες σε ένα μήνα ξαναπεσε στο 36!! Και εδώ να πω ότι δυστυχώς δεν ξέρουν όλοι οι γιατροί ποσο χρήσιμη είναι η ντε, και κυρίως ποια είναι τα επιθυμητά όρια. Ο ενδοκρινολόγος που είδα στο Έλενα με τρέλανε στην κυριολεξία ότι το 45 που είχα είναι τοξικό και ότι πρέπει να σταματήσω να παίρνω. Μέχρι που μου συνταγογράφησε πάλι την εξέταση για να βεβαιωθεί ότι την έκοψα!!! Έτσι πήρα είδηση ότι μειώθηκε πάλι από 45 στο 36…τώρα πια ξαναπαίρνω μόνη μου, δεν ξαναπάω στον συγκεκριμένο ενδοκρινολόγο και θα δω τί άλλο θα κάνω. Στο μεταξύ να πω ότι ο ρευματολόγος θεωρούσε τη δόση 2000 τη μέρα εντελώς αστεία και μου είχε πει να παίρνω το λιγότερο 5000. Γενικα το θέμα της ντε ειναι άλλο ένα ζήτημα στο οποίο κανένας γιατρός δεν συγκλίνει με τον άλλο και φαίνεται ότι πρέπει να πάρουμε άλλο ένα πτυχίο για να βγάλουμε άκρη 

Ειχα D όταν πήγα πέρσι το Μάιο χαμηλή κάτω από 20 κ μου έδωσαν d3 fix 2000miu

Νοέμβριο είχε φτάσει στο 33 κ τώρα που πήγα στην Βενακη ήταν 24 Και μου είπε ότι την θεωρεί πολύ καλή κ ότι πρέπει να διακόπτω κ το συμπλήρωμα ανα τρίμηνο αλλά αν προετοιμάζομαι για ετ να το συνεχίσω.

Εμενα τώρα το 24 μου φαίνεται χαμηλό δεν ξέρω κ ποσό το θέλει ο Σφακ για ετ. Πάντως εδώ κ ένα χρόνο σχεδόν παίρνω το ίδιο συμπλήρωμα κ δεν ξέρω τελικά αν βοηθάει μάλλον την συντηρεί καταλαβαινω..

Αλλα ναι είναι άλλη μια αμφιλεγόμενη βιταμίνη που ανάθεμα κ αν βρούμε κοινή γραμμή 🙁

 

@Παρασκευαιδου έλα πες έκανες τεστ;

Εισαι ήσυχη κ με ανησυχείς 

Πες το εδώ στις φιλες σου να φύγουν τα παντοφλακια😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ Lunaki γλυκό με το καλό η χοριακή σου..❤️ Τα covid baby να είναι τα τυχερά μας ❤️

Αγαπημένη μου σε ευχαριστώ.. Σε περιμένω να ανακάμψεις κ γιατί όχι πάμε μαζί για Μάιο 🥰🥰

Ειχα D όταν πήγα πέρσι το Μάιο χαμηλή κάτω από 20 κ μου έδωσαν d3 fix 2000miu

Νοέμβριο είχε φτάσει στο 33 κ τώρα που πήγα στην Βενακη ήταν 24 Και μου είπε ότι την θεωρεί πολύ καλή κ ότι πρέπει να διακόπτω κ το συμπλήρωμα ανα τρίμηνο αλλά αν προετοιμάζομαι για ετ να το συνεχίσω.

Εμενα τώρα το 24 μου φαίνεται χαμηλό δεν ξέρω κ ποσό το θέλει ο Σφακ για ετ. Πάντως εδώ κ ένα χρόνο σχεδόν παίρνω το ίδιο συμπλήρωμα κ δεν ξέρω τελικά αν βοηθάει μάλλον την συντηρεί καταλαβαινω..

Αλλα ναι είναι άλλη μια αμφιλεγόμενη βιταμίνη που ανάθεμα κ αν βρούμε κοινή γραμμή 🙁

 

@Παρασκευαιδου έλα πες έκανες τεστ;

Εισαι ήσυχη κ με ανησυχείς 

Πες το εδώ στις φιλες σου να φύγουν τα παντοφλακια😂

Χαχαχαχα εκλαψα .. παράδοξος είμαι πραγματικά πολύ ήρεμη που με τρομάζω ούτε τεστ ούτε τίποτα δεν έχω παραγγείλει.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Χαχαχαχα εκλαψα .. παράδοξος είμαι πραγματικά πολύ ήρεμη που με τρομάζω ούτε τεστ ούτε τίποτα δεν έχω παραγγείλει.  

Μπράβο το κορίτσι μου έτσι σε θέλω ήρεμη και ζεν!!

Γιατι δεν ξέρω αν στο είπα θα έχεις δίδυμα!!!!

Ας είναι ήσυχα τα τοξοτακια 😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Μπράβο το κορίτσι μου έτσι σε θέλω ήρεμη και ζεν!!

Γιατι δεν ξέρω αν στο είπα θα έχεις δίδυμα!!!!

Ας είναι ήσυχα τα τοξοτακια 😂😂😂😂

Τι ήθελες να της το πεις τώρα αυτό για τα δίδυμα? Δυο δυο θα τα κάνει τα τεστ, ένα για το κάθε μωρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lucia79 είπε:

Τι ήθελες να της το πεις τώρα αυτό για τα δίδυμα? Δυο δυο θα τα κάνει τα τεστ, ένα για το κάθε μωρό!

😂😂😂😂😂😂😂😂
Εκλαψα…

Δεν έχω και reactions το ΚΕΡΑΤΑΚΙ μου μέσα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Μπράβο το κορίτσι μου έτσι σε θέλω ήρεμη και ζεν!!

Γιατι δεν ξέρω αν στο είπα θα έχεις δίδυμα!!!!

Ας είναι ήσυχα τα τοξοτακια 😂😂😂😂

Πραγματικά τόσο ζεν δε μου το είχα.  🤣🤣🤣🤣 την άλλη Παρασκευή θα κάνω τεστ γτ μέχρι 19.04 είναι αρκετά.  Κανονικά έπρεπε 19.04 έπεσα σε αργία   

Αλλα αυτό δεν σκέφτομαι να κάνω τουλάχιστον ακόμα. 

στις Just now, ο/η Lucia79 είπε:

Τι ήθελες να της το πεις τώρα αυτό για τα δίδυμα? Δυο δυο θα τα κάνει τα τεστ, ένα για το κάθε μωρό!

🤔🙃🙃🙃ουπς αυτό δεν το ήξερα 😁🤣 για δίδυμα κάνουμε δυοβδυο τεστ άπαπα.   Πρέπει να κάνω παραγγελία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Κι εγώ είχα χαμηλή ντε (19) που τη βρήκα σε εξέταση Φλεβάρη του 21 και έπαιρνα στην αρχή 2000 μονάδες που μου έδωσε ο εξωσωματιστης, το διπλασίασα μόνη μου όταν είδα ότι μέχρι τον Ιούλιο 2021 είχε πάει στο 20 (!!) και το τετραπλασίασα πάλι μόνη μου τον Σεπτέμβρη 21, οπότε άρχισα να παίρνω 8000 μονάδες τη μέρα. Τον Γενάρη 2022 έφτασα επιτέλους στο 45 και οταν μείωσα τις μονάδες σε ένα μήνα ξαναπεσε στο 36!! Και εδώ να πω ότι δυστυχώς δεν ξέρουν όλοι οι γιατροί ποσο χρήσιμη είναι η ντε, και κυρίως ποια είναι τα επιθυμητά όρια. Ο ενδοκρινολόγος που είδα στο Έλενα με τρέλανε στην κυριολεξία ότι το 45 που είχα είναι τοξικό και ότι πρέπει να σταματήσω να παίρνω. Μέχρι που μου συνταγογράφησε πάλι την εξέταση για να βεβαιωθεί ότι την έκοψα!!! Έτσι πήρα είδηση ότι μειώθηκε πάλι από 45 στο 36…τώρα πια ξαναπαίρνω μόνη μου, δεν ξαναπάω στον συγκεκριμένο ενδοκρινολόγο και θα δω τί άλλο θα κάνω. Στο μεταξύ να πω ότι ο ρευματολόγος θεωρούσε τη δόση 2000 τη μέρα εντελώς αστεία και μου είχε πει να παίρνω το λιγότερο 5000. Γενικα το θέμα της ντε ειναι άλλο ένα ζήτημα στο οποίο κανένας γιατρός δεν συγκλίνει με τον άλλο και φαίνεται ότι πρέπει να πάρουμε άλλο ένα πτυχίο για να βγάλουμε άκρη 

Εγω επειδή μένω σε νησί και είμαι κάθε μέρα στη θάλασσα το καλοκαίρι που την είχα μετρήσει είχα 70. Τωρα με την θετική χοριακη μου είπε ο γιατρός να πάρω d 2000. Τη μέτρησα πριν ένα μήνα και ήταν 34. Τη μέτρησα ξανά χθες και ήταν 42. Βέβαια στο ενδιάμεσο πήγα σε ρευματολόγο που μου είπε ότι το 34 είναι χαμηλή και να παίρνω 2 φορές την εβδομάδα d των 25000.

Μιλάω και με Λευκού και μου είπε να μειώσω τη δόση σε 1 φορά την εβδομάδα γιατί τώρα καλοκαιριαζει και θα ανέβει από μόνη της.

Οποτε τώρα ακολουθώ τις οδηγίες της Λευκού.  Στον γιατρό μου πάντως που είπα να κάνω εξέταση για τη d μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Οπότε καταλήγω ότι κάθε γιατρός λέει τα δικά του, αλλά εγώ θα ακούσω τη Λευκού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Κι εγώ είχα χαμηλή ντε (19) που τη βρήκα σε εξέταση Φλεβάρη του 21 και έπαιρνα στην αρχή 2000 μονάδες που μου έδωσε ο εξωσωματιστης, το διπλασίασα μόνη μου όταν είδα ότι μέχρι τον Ιούλιο 2021 είχε πάει στο 20 (!!) και το τετραπλασίασα πάλι μόνη μου τον Σεπτέμβρη 21, οπότε άρχισα να παίρνω 8000 μονάδες τη μέρα. Τον Γενάρη 2022 έφτασα επιτέλους στο 45 και οταν μείωσα τις μονάδες σε ένα μήνα ξαναπεσε στο 36!! Και εδώ να πω ότι δυστυχώς δεν ξέρουν όλοι οι γιατροί ποσο χρήσιμη είναι η ντε, και κυρίως ποια είναι τα επιθυμητά όρια. Ο ενδοκρινολόγος που είδα στο Έλενα με τρέλανε στην κυριολεξία ότι το 45 που είχα είναι τοξικό και ότι πρέπει να σταματήσω να παίρνω. Μέχρι που μου συνταγογράφησε πάλι την εξέταση για να βεβαιωθεί ότι την έκοψα!!! Έτσι πήρα είδηση ότι μειώθηκε πάλι από 45 στο 36…τώρα πια ξαναπαίρνω μόνη μου, δεν ξαναπάω στον συγκεκριμένο ενδοκρινολόγο και θα δω τί άλλο θα κάνω. Στο μεταξύ να πω ότι ο ρευματολόγος θεωρούσε τη δόση 2000 τη μέρα εντελώς αστεία και μου είχε πει να παίρνω το λιγότερο 5000. Γενικα το θέμα της ντε ειναι άλλο ένα ζήτημα στο οποίο κανένας γιατρός δεν συγκλίνει με τον άλλο και φαίνεται ότι πρέπει να πάρουμε άλλο ένα πτυχίο για να βγάλουμε άκρη 

Μπες στην ομάδα Θηλασμός και Αλλεργίες στο FB, αν έχεις λογαριασμό, έχει πολλές πληροφορίες σχετικά. Εμένα το ρεκόρ μου είναι 6 να σκεφτείς, πάλευα χρόνια με χαμηλή D και όπως το λες, όλοι ακολουθούν μια συνταγή, μια μεγάλη δόση , μια φορά την εβδομάδα, για 1-2 μήνες και όλα οκ...καλά αυτό για τις τοξικές τιμές πάνω από το 50 το έχουν καραμέλα. Κι εγώ πλεον αποφάσισα, με αυτά που έμαθα από την ομάδα παίρνω μόνη μου τα συμπληρώματα, το καλοκαίρι θα πάω για εξετάσεις και θα δω το γίνεται, για να κάνω μετά συντήρηση με πιο χαμηλή δόση, και από φθινόπωρο θα αυξήσω πάλι τη δοση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η kaposetsi είπε:

Όταν περνώ χάπι ανεβαίνει μόλις το κόψω πέφτει. Είμαι βρικόλακας εγώ δεν βγαίνω καθόλου στον ήλιο 

Τότε δεν υπάρχει λόγος να κόβεις το συμπλήρωμα, απλά τους καλοκαιρινούς μήνες θα κάνεις συντήρηση, με πιο χαμηλή δόση. Είναι πολύ σημαντική βιταμίνη για να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα μόνιμα, ειδικά στη φάση που βρίσκεσαι.

Εγώ δεν είμαι βρικόλακας, αλλα έχω πολλά χρόνια εξωτερικό...βροχή συννεφιά βροχή συννεφια βροχή....kill me! 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Τι ήθελες να της το πεις τώρα αυτό για τα δίδυμα? Δυο δυο θα τα κάνει τα τεστ, ένα για το κάθε μωρό!

Καλε μην την ακουτε εχει ηδη κανει συμφωνα με προχειρους υπολογισμους καμια δεκαρια. 😂😂😂περιμενει απλα να μας το πει μετα απο 4 μερες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Karmeliet είπε:

Τότε δεν υπάρχει λόγος να κόβεις το συμπλήρωμα, απλά τους καλοκαιρινούς μήνες θα κάνεις συντήρηση, με πιο χαμηλή δόση. Είναι πολύ σημαντική βιταμίνη για να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα μόνιμα, ειδικά στη φάση που βρίσκεσαι.

Εγώ δεν είμαι βρικόλακας, αλλα έχω πολλά χρόνια εξωτερικό...βροχή συννεφιά βροχή συννεφια βροχή....kill me! 😆

Με βάση τον ενδοκρινολόγο δεν μπορώ να περνώ όταν κάνω ετ και ούτε στο πρώτο τρίμηνο όποτε όταν την κόβω είναι για την ετ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Κι εγώ είχα χαμηλή ντε (19) που τη βρήκα σε εξέταση Φλεβάρη του 21 και έπαιρνα στην αρχή 2000 μονάδες που μου έδωσε ο εξωσωματιστης, το διπλασίασα μόνη μου όταν είδα ότι μέχρι τον Ιούλιο 2021 είχε πάει στο 20 (!!) και το τετραπλασίασα πάλι μόνη μου τον Σεπτέμβρη 21, οπότε άρχισα να παίρνω 8000 μονάδες τη μέρα. Τον Γενάρη 2022 έφτασα επιτέλους στο 45 και οταν μείωσα τις μονάδες σε ένα μήνα ξαναπεσε στο 36!! Και εδώ να πω ότι δυστυχώς δεν ξέρουν όλοι οι γιατροί ποσο χρήσιμη είναι η ντε, και κυρίως ποια είναι τα επιθυμητά όρια. Ο ενδοκρινολόγος που είδα στο Έλενα με τρέλανε στην κυριολεξία ότι το 45 που είχα είναι τοξικό και ότι πρέπει να σταματήσω να παίρνω. Μέχρι που μου συνταγογράφησε πάλι την εξέταση για να βεβαιωθεί ότι την έκοψα!!! Έτσι πήρα είδηση ότι μειώθηκε πάλι από 45 στο 36…τώρα πια ξαναπαίρνω μόνη μου, δεν ξαναπάω στον συγκεκριμένο ενδοκρινολόγο και θα δω τί άλλο θα κάνω. Στο μεταξύ να πω ότι ο ρευματολόγος θεωρούσε τη δόση 2000 τη μέρα εντελώς αστεία και μου είχε πει να παίρνω το λιγότερο 5000. Γενικα το θέμα της ντε ειναι άλλο ένα ζήτημα στο οποίο κανένας γιατρός δεν συγκλίνει με τον άλλο και φαίνεται ότι πρέπει να πάρουμε άλλο ένα πτυχίο για να βγάλουμε άκρη 

Καλά εννοείται πως με την D κανείς δεν έχει βγάλει ποτέ άκρη. Ο καθένας λέει τα δικά του και εμείς πρέπει μόνες μας να κρίνουμε και να πράξουμε όπως νομίζουμε. Επειδή και εγώ είμαι εντελώς βρυκόλακας και παρότι ξανθιά δεν παράγω καθόλου D παίρνω πάντα 2200 καθημερινά φθινόπωρο χειμώνα. Το Δεκέμβριο στο Έλενα μου βγήκε ανεπάρκεια με 25. Και τα προτιμωμενα επίπεδα λέει πως ειναι πάνω από 30. Μου είπε η Οικον. να συνεχισω να την παίρνω κανονικά. Βέβαια σε αλλο εργαστήριο λένε πως τα βέλτιστα επίπεδα είναι 20-50. 51-80 αυξημένος κίνδυνος υπερασβεστιουρίας και άνω των 80 αρχή επιπέδων τοξικότητας. Άρα, ό,τι να'ναι! Δεν υπάρχει κοινή γραμμή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η kaposetsi είπε:

Με βάση τον ενδοκρινολόγο δεν μπορώ να περνώ όταν κάνω ετ και ούτε στο πρώτο τρίμηνο όποτε όταν την κόβω είναι για την ετ 

Δεν έχω εμπειρία σχετικά, αλλά ομολογώ πως αυτή η οδηγία μου φαίνεται περίεργη, ειδικά για το πρώτο τρίμηνο. Ίσως στην εμβρυομεταφορά να παίζει κάπου ρόλο, αλλά στο πρώτο τρίμηνο που θες το σώμα να δουλεύει σε φουλ ρυθμούς, δε θα φροντίσεις για τυχόν ανεπάρκειες;  Αναρωτιέμαι αν οι κοπέλες με εμπειρία έχουν ανάλογη οδηγία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Luna777 είπε:

Καλά εννοείται πως με την D κανείς δεν έχει βγάλει ποτέ άκρη. Ο καθένας λέει τα δικά του και εμείς πρέπει μόνες μας να κρίνουμε και να πράξουμε όπως νομίζουμε. Επειδή και εγώ είμαι εντελώς βρυκόλακας και παρότι ξανθιά δεν παράγω καθόλου D παίρνω πάντα 2200 καθημερινά φθινόπωρο χειμώνα. Το Δεκέμβριο στο Έλενα μου βγήκε ανεπάρκεια με 25. Και τα προτιμωμενα επίπεδα λέει πως ειναι πάνω από 30. Μου είπε η Οικον. να συνεχισω να την παίρνω κανονικά. Βέβαια σε αλλο εργαστήριο λένε πως τα βέλτιστα επίπεδα είναι 20-50. 51-80 αυξημένος κίνδυνος υπερασβεστιουρίας και άνω των 80 αρχή επιπέδων τοξικότητας. Άρα, ό,τι να'ναι! Δεν υπάρχει κοινή γραμμή.

Ιδανικά η D πρέπει να είναι γύρω στο 70. Η D βοηθάει στην απορρόφηση του ασβεστίου, αλλά αν δεν υπάρχει αρκετή K2 τότε γίνεται εναπόθεση ασβεστίου σε άκυρα σημεία. Δεν είναι λοιπόν αποτέλεσμα της υψηλής ντε η υπερασβεστιουρια αλλά η έλλειψη Κ2 κυρίως, αλλά και Mg. Γι'αυτό πλέον πολλά συμπληρώματα D συνδυάζονται με Κ2, απλά οι γιατροί δεν ξέρουν, δυστυχώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα παρεούλαααα🧡 Εμένα με έχει χτυπήσει πολύ στο στομάχι κυρίως την τελευταία εβδομάδα. Έχω πρηξίματα και νιώθω συνεχώς χορτασμένη ενώ δεν έχω φάει. Βέβαια όλη αυτή τη κατάσταση μπορεί να την επιβαρύνει και η ζέστη.  Από συμπληρώματα παίρνω μόνο felicine
    • Ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!! 🥰 Με το καλο ν ερθει η μπουμπουκα σου!!!💖💖💖✨️✨️🙏🧿
    • Εννοειται θ σας γραψουμε τα νεα μας κ μακαρι το θεματακι ν γεμισει απο "θετικα" νεα!!! 🙏❤️ Πωωω φανταζομαι... εδω εμεις κ λιωνουμε απ τη ζεστη, ποσο μαλλον εσεις οι εγκυουλες!! Υπομονη γ τα θαυματακια σας!!✨️✨️ αξιζουν ολη την ταλαιπωρια μας!! 
    • Να χαίρεσαι την κορούλα σου αρχικά!! Εγώ θα σου παραθέσω την εμπειρία μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι σωστό αυτό που έκανα.  Έχω και εγώ μια μικρουλα  8 μηνών που είχε πολύ έντονο το αντανακλαστικό moro (αυτό που σαν νεογέννητα κουνάνε πολύ έντονα τα χεράκια και τρομάζουν). Σε τέτοιο βαθμό που ξυπνούσε ανά 10 λεπτά ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Απηυδισμένη μίλησα με την παιδίατρο, εξηγώντας της ότι η μικρή βολεύεται μόνο μπρούμυτα. Αλλιώς δεν κοιμάται ούτε εκείνη ούτε εμείς. Μου απάντησε ότι και η δική της κόρη μόνο μπρούμυτα μπορούσε να κοιμηθεί, οπότε με καταλαβαίνει και off the record μου είπε να την αφήνω έτσι όσο μπορώ να την έχω υπό την επίβλεψη μου. Βέβαια, εγώ είχα και ένα πολύ δυνατό νεογέννητο και έπειτα βρεφακι, που σήκωνε με τεράστια ευκολία το κεφαλάκι της. Έπειτα, γυρνούσε πολύ εύκολα από μπρούμυτα ανάσκελα (με το αντίθετο δυσκολευόταν), οπότε ήμουν και πιο ήσυχη. Την έβαζα όμως στο κρεβάτι μου όσο ήταν πολύ μωρό για να την ελέγχω μέσα στη νύχτα, και εννοείται λαγοκοιμομουν.  Μίλα και με τον παιδίατρο σου να σου πει την γνώμη του, ωστόσο εφόσον το μωράκι σου βολεύεται έτσι, θεωρώ είναι κρίμα να το αλλάζεις στάση και να το ξυπνάς. Όλα αυτά στα γράφω από την προσωπική μου εμπειρία, χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να βάλω σε κίνδυνο οποιοδήποτε μωράκι με την άποψη μου!
    • Ουυυυ!!! Κ τι δν παιρνω...!!!😅 Προγεστερονη απ στομα ανα 8ωρο, κολπικη προγεστερονη ανα 12ωρο, κορτιζονη, σαλοσπιρ, φελισιν, χαπι θυροειδη, αντιπηκτικη ενεση καθε μερα κ επειδη δν μου φτανουν, παιρνω κ μια πολυβιταμινη 😂😂 α κ προβιοτικο!!!😇 Αλλα ευτυχως δν εχω τπτ... μονο λιγη υπνηλια καπως κ λιιιγη κουραση...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...