Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 17 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Ο έλεγχος κυστικής ινωσης γίνεται μόνο στις εγκυμονούσες απ’ όσο γνωρίζω, γιατί δεν ευθύνεται για κάτι απλά την κάνουν γιατί αν έχουν και οι 2 να μην κληρονομηθεί στο παιδί. Είναι υπερβολικό νομίζω να γίνει από πριν. Μπορείς όμως να κανεις ή εσύ ή ο σύζυγος κι αν δεν ειναι φορέας κάποιος από τους 2 ειναι οκ. Η θρομβοφιλία ευθύνεται για αποβολές, νομίζω κυρίως 2ου τριμήνου, συνήθως την ζητάνε μετά από επαναλαμβανόμενες αποβολές. Εγώ είχα 1 παλλινδρομη και 2 αποτυχημένες εξωσωματικές και δεν μου ζήτησε κανείς έξτρα εξετάσεις εκτός από υστεροσαλπιγγογραφία και σπερμοδιαγραμμα που κάναμε στην αρχή. Από μόνη μου ζήτησα να κάνουμε  καρυότυπο ζεύγους, υστεροσκόπηση και έλεγχο θρομβοφιλίας. Τώρα ένα γιατρός μου ζήτησε 𝗽𝗰𝗿 περιόδου, 𝗔𝗠𝗛 που δεν είχα κάνει ΠΟΤΕ ( αν είναι δυνατόν)  και 𝗻𝗸 𝗰𝗲𝗹𝗹𝘀. Την 2η δεν την έκανα γιατί η αιματολόγος θεωρεί ότι δεν χρειάζεται και την εμπιστεύομαι περισσότερο από όλους αυτούς! 

Κοίτα, θα γράψω έναν λόγο για τον οποίο ο έλεγχος κυστικής ίνωσης αξίζει να γίνεται από πριν από όποια κοπέλα είναι κάτοικος Αθηνών και αυτός είναι καθαρά οικονομικός. Δεδομένου ότι οι γυναικολόγοι ζητάνε συνήθως ένα ποσοστό μεταλλάξεων αρκετά υψηλό, που δεν καλύπτεται από το παραπεμπτικό του ΕΟΠΥΥ και δεδομένου ότι τα ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα χρεώνουν αρκετά ακριβά τα πακέτα με τις πολλές μεταλλάξεις (και ο ανταγωνισμός είναι πολύ υψηλός) και δεδομένου ότι η εξέταση αυτή πρέπει να γίνεται έως τη 10η εβδομάδα της εγκυμοσύνης, αλλά επειδή είναι γονιδιακή, μπορεί να γίνει και πριν, μία άριστη λύση είναι να προγραμματίσει η κάθε ενδιαφερόμενη εγκαίρως, εφόσον ξέρει ότι θα κάνει εξωσωματική, και να κλείσει ένα ραντεβού στο Λαϊκό, το οποίο είναι το κέντρο αναφοράς για την κυστική ίνωση, άρα και αξιόπιστο, και μπορεί να εξεταστεί το 90%-92% των μεταλλάξεων εντελώς δωρεάν με παραπεμπτικό ΕΟΠΥΥ. Και αν τυχόν η γυναίκα βγει φορέας, θα έχει ο άντρας χρόνο να εξεταστεί και ο άντρας και να δουν αν υπάρχει πιθανότητα να νοσήσει το παιδί. Σε αυτή την περίπτωση, ο προεμφυτευτικός έλεγχος είναι μια λύση...Το γράφω αυτό δεδομένου ότι τα ραντεβού στο Λαϊκό μπορεί να είναι και μακριά και δεδομένης της πίεσης χρόνου, ένα ζευγάρι να χρειαστεί να επιβαρυνθεί και με αυτό το αναίτιο κόστος, τη στιγμή μάλιστα που το α' τρίμηνο έχει ένα σωρό εξετάσεις και ένα σωρό έξοδα κτλ. κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Εμένα χωρίς κυστική ινωση και καρυότυπο δεν προχωρούσαν μου τα έκαναν από την αρχή αλλά για θρομβοφιλια όχι δν το έκριναν απαραίτητο, σε αιματολογο πήγα μετά την αποβολή μου..τώρα δεν ξέρω αν κάθε κέντρο και κάθε γιατρός έχει διαφορετική γνώμη εμένα ο γυναικολόγος μου θεωρείται από κάποιους και λίγο υπερβολικός που με μια αποβολή με έβαλε αρκετές εξετάσεις..ρωτα τον όμως να σου φύγει η απορία..

Στο Γένεσις ήσουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Ο έλεγχος κυστικής ινωσης γίνεται μόνο στις εγκυμονούσες απ’ όσο γνωρίζω, γιατί δεν ευθύνεται για κάτι απλά την κάνουν γιατί αν έχουν και οι 2 να μην κληρονομηθεί στο παιδί. Είναι υπερβολικό νομίζω να γίνει από πριν. Μπορείς όμως να κανεις ή εσύ ή ο σύζυγος κι αν δεν ειναι φορέας κάποιος από τους 2 ειναι οκ. Η θρομβοφιλία ευθύνεται για αποβολές, νομίζω κυρίως 2ου τριμήνου, συνήθως την ζητάνε μετά από επαναλαμβανόμενες αποβολές. Εγώ είχα 1 παλλινδρομη και 2 αποτυχημένες εξωσωματικές και δεν μου ζήτησε κανείς έξτρα εξετάσεις εκτός από υστεροσαλπιγγογραφία και σπερμοδιαγραμμα που κάναμε στην αρχή. Από μόνη μου ζήτησα να κάνουμε  καρυότυπο ζεύγους, υστεροσκόπηση και έλεγχο θρομβοφιλίας. Τώρα ένα γιατρός μου ζήτησε 𝗽𝗰𝗿 περιόδου, 𝗔𝗠𝗛 που δεν είχα κάνει ΠΟΤΕ ( αν είναι δυνατόν)  και 𝗻𝗸 𝗰𝗲𝗹𝗹𝘀. Την 2η δεν την έκανα γιατί η αιματολόγος θεωρεί ότι δεν χρειάζεται και την εμπιστεύομαι περισσότερο από όλους αυτούς! 

Σωστά, η θρομβοφιλία ευθύνεται για αποβολές β΄τριμήνου, επειδή τότε αρχίζουν να αναπτύσονται τα αγγεία, ωστόσο υπάρχει μία σπάνια περίπτωση, ένα τύπος θρομβοφιλίας (νομίζω λέγεται αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο) να ευθύνεται και για αποβολές α' τριμήνου και για αποτυχίες εμφύτευσης. Εσύ λογικά θα πρέπει να είσαι καλυμμένη από τον έλεγχο της θρομβοφιλίας, αν σου είπε η Τσεκούρα ότι είσαι εντάξει, το πολύ πολύ να επαναλάβεις κάποιες εξετάσεις όταν με το καλό μείνεις έγκυος (εμένα μου επανέλαβε τις επίκτητης, επειδή δεν πήρα καθόλου αντιπηκτική αγωγή). Για το pcr περιόδου, ρώτα τη γνώμη της, το πιο πιθανό να σου πει να μην την κάνεις. Εγώ έχω συζητήσει μαζί της για τους μοριακούς ελέγχους και μου έχει πει ότι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητοι και μπορεί να σου βρουν κάτι που είχες περάσει παλιά και να πάρεις αχρείαστη αντιβίωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι οποία γνωρίζει; συνειδητοποίησα πως πέρα από τις ορμονικές εξετάσεις, υπερήχους, σαλπιγγογραφιες, σπερμοδιαγραμματα κτλ ούτε εγώ ούτε ο σύζυγος έχουμε κάνει αυτές τις εξετάσεις που αναφέρονται ως προγεννητικός έλεγχος,κυστικης ινωσης ή ακόμα κ θρομβοφιλιας. Θεωρείτε πως είναι αμέλεια ή αν δεν συντρέχει λόγος δε στα προτείνουν οι γιατροί; 

Καλησπέρα κορίτσι μου... Εγώ έκανα έλεγχο κυστικης ινωσης καθώς μου το ζήτησε ο γιατρός. Δεν έκανα θρομβοφιλιας όμως κι αυτό αν μου το είχε πει θα το έκανα. Η αλήθεια είναι πως στην εξωσωματική καλύτερα να γνωρίζουμε από την αρχή όσα πιο πολλά μπορούμε για το σώμα μας και τον οργανισμό μας έτσι ώστε να μην βρούμε πολλά εμπόδια μετέπειτα εάν όλα πάνε καλά. Πλήρωσα 50 ευρώ αν δεν κάνω λάθος συν 20 ευρώ για τα έξοδα αποστολής γιατί είμαι εκτός Αθήνας και θα το έστελναν σε ένα εργαστήριο στην Αθήνα. Αλλά όπως σου είπε μια κοπέλα απ ο, τι είδα υπάρχει στην Αθήνα ειδικό κέντρο που την κάνει αυτή την εξεταση δωρεάν. 

Εάν είσαι κοντά να την προγραμματίσεις.

Για θρομβοφυλια έχω σκεφτεί πολλές φορές αν έπρεπε να κάνω αλλά δεν έχω ρωτήσει ακόμα τον γιατρό καθώς κάθε φορά με απασχολούν αλλα.δε θα το αμελησω όμως. 

Για εμένα να την κάνεις της κυστικης ινωσης. Αν την κάνεις εσύ και είναι αρνητικη δε χρειάζεται να την κάνει ο σύζυγος σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Τι μου κάνετε;; Θελω να σας ευχαριστήσω ολες για τα μηνύματα συμπαραστασης!! Πραγματικά νιώθω ότι έχω ανθρωπους να με καταλαβαίνουν εδώ μέσα!!Επισης να καλοσωρίσω κι εγώ τα καινουρια μας μέλη και να ευχηθώ σε ολες (καινουριεσ Και παλιές) καλή επιτυχία σε οποίο στάδιο κ αν βρίσκονται και σύντομα με χαρμόσυνα νέα!! 
Εγώ προσπαθώ να ανασυγκροτηθώ σιγά σιγά για να δω πως θα προχωρήσω παρακάτω! Περιμένω να μου έρθει η περίοδος για την οποία ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε πόσες μέρες μετά από τη διακοπή των φαρμάκων έρχεται;; Ελπίζω να μου έρθει σύντομα μπας και προλάβω και κάνω τη δεύτερη εμβρυομεταφορα τον Ιούλιο γιατί Αύγουστο είναι κλειστά λένε! 
επισης μου είπε ο εξωσωματικός να κάνω scratching ενδομητρίου που γίνεται με υστεροσκοπηση γιατί λέει θα βοηθήσει αρκετά! 
και θέλω να ρωτήσω τώρα εγώ. Γιατί να το κάνω αυτό αφού η εμφύτευση πέτυχε την προηγούμενη φορά; Βοηθάει και στη διατήρηση της κύησης; Έχει κάποια από σας εμπειρία πάνω σ αυτό;; Το έχετε ακούσει; Το έχετε κάνει ίσως; 
επισης μου ειπαν να πάω και σε αιματολόγο! Εκεί τι ελέγχουμε;; 
ολο καινουρια πράγματα μας βγάζουν στη φορά! Έχουμε κάνει ένα σωρό εξετάσεις κι ακόμα δεν έχουμε βρει τι φταίει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Αννια27 είπε:

Κορίτσια καλημέρα πως είστε;; Να σας ρωτήσω βρε τσουπρες πόση ώρα κάθεστε όταν βάζετε κολπικά τα ultrogestan ;; Εγώ μερικές φορές δεν προλαβαίνω να κάτσω και καθόλου , ειδικά τα πρωινά!! Και αυτά τα άτιμα είναι και τρεις φορές την μέρα!!

Εμένα ο γιατρός μου δεν μου είπε να κάθομαι, πρώτη φορά το ακούω από εσάς. Και εγώ παίρνω 3 κολπικά την ημέρα το μόνο που μου είπε να τα βρέχω πριν τα βάλω για καλύτερη και γρηγορότερη απορρόφηση.

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι οποία γνωρίζει; συνειδητοποίησα πως πέρα από τις ορμονικές εξετάσεις, υπερήχους, σαλπιγγογραφιες, σπερμοδιαγραμματα κτλ ούτε εγώ ούτε ο σύζυγος έχουμε κάνει αυτές τις εξετάσεις που αναφέρονται ως προγεννητικός έλεγχος,κυστικης ινωσης ή ακόμα κ θρομβοφιλιας. Θεωρείτε πως είναι αμέλεια ή αν δεν συντρέχει λόγος δε στα προτείνουν οι γιατροί; 

Πρωγενετικο έλεγχο μου έγραψε και σε εμένα ο εξωσωματικος μου να κάνω πριν ξεκινήσουμε ήταν απαραίτητο, μέσα σε όλα τα άλλα ήταν και η κυστική ίνωση, και μάντεψε χωρίς να το γνωρίζω είμαι θετική σε μια από τις μεταλλάξεις, έπειτα έκανε και ο σύζυγός μου που ήταν αρνητικός και όλα καλά. Γνώμη μου είναι να την κάνεις.

Η κυστική ίνωση είναι μια πάθηση που γεννιούνται παιδάκια με προβλήματα στο αναπνευστικό και σε πολλές περιπτώσεις ίσως δεν έχουν και μεγάλο προσδόκιμο ζωής. Εάν έχεις εσύ μια μετάλλαξη και ο σύζυγός σου μια άλλη διαφορετική τοτε το παιδάκι σας ίσως να είναι απλά φορέας και δεν θα έχει πρόβλημα... Το πρόβλημα είναι αν εσύ και ο σύζυγός σου έχετε την ίδια ακριβώς μετάλλαξη που όπως καταλαβαίνεις είναι εξαιρετικά σπάνιο αφού η νόσος των λευκών όπως χαρακτηρίζεται είναι στο 2% του πληθυσμού.. και τσουπ στον πρωγενετικο έμαθα ότι είμαι και εγώ μέσα σε αυτό το ποσοστό.

Καλή επιτυχία κοπέλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Μην απογοητεύεσαι.. Δυστυχώς πολλά πράγματα στην εξωσωματική είναι ανεξήγητα όπως στο κομμάτι της γονιμοποίησης ή μη. Μάζεψε όλες σου τις δυνάμεις κ προχώρα ελπίζοντας ότι η επόμενη φορά θα είναι διαφορετικη κ θα έχει καλή έκβαση!! Εγώ είμαι 32 χωρίς κάποιο προφανές πρόβλημα δικό μου ή του συζύγου εκτός ίσως από κάποιες κύστες στην ωοθήκη που τις έχουμε αφαιρέσει κ ο γιατρός μου δεν τις θεωρεί σημάδι μη γονιμότητας. Έκανα 3 ωοληψιες, τις 2 με φυσικό κύκλο έως ότου καταλήξουμε σε πρωτοκολλο με ενέσεις γιατι ο γιατρός μου δεν θεωρούσε ότι χρειάζομαι ενέσεις για να έχω καλά ωαρια, κ όμως χωρίς τις ενέσεις δεν είχα γονιμοποίησεις. Προχώρα ακάθεκτη κ προσηλωμενη στο στόχο σου κ θα τα καταφέρεις. Έστω κ με ένα εμβρυακι αν είναι να γίνει θα γίνει!! Διαφορετικά ο γιατρός θα βρει το πρωτόκολλο που σου ταιριάζει για να προχωρήσετε αλλιώς. Έτσι έγινε κ με μένα. Ακόμη δεν έχω προχωρήσει βέβαια σε εμβρυομεταφορα αλλά στον επόμενο κύκλο πιστεύω να γίνει κ αυτό κ τρέμω στην ιδέα της μηδενικής χοριακης αλλα πιστεύω πως δε μας δίνονται ποτέ παραπάνω από όσα μπορούμε να αντεξουμε κ όλα αυτά που περνάμε είναι κάποιου δίδαγμα για τη ζωή μας αργότερα!! Καλή επιτυχία σου εύχομαι κ από τις απογοητεύσεις να πας γρήγορα στις χαρές!! 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια....μου δίνουν δύναμη τα λόγια σου..... σου εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου να σου πάνε όλα τέλεια..... ευελπιστώ για όλες μας να έχουμε σύντομα καλά νέα.....θα πατήσω γρήγορα στα πόδια μου.......και θα ξεκινήσω πάλι από την αρχή με θετική διάθεση ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Αννια27 είπε:

Κορίτσια καλημέρα πως είστε;; Να σας ρωτήσω βρε τσουπρες πόση ώρα κάθεστε όταν βάζετε κολπικά τα ultrogestan ;; Εγώ μερικές φορές δεν προλαβαίνω να κάτσω και καθόλου , ειδικά τα πρωινά!! Και αυτά τα άτιμα είναι και τρεις φορές την μέρα!!

Δεν πειράζει που σηκώνεσαι κάτι μένει μέσα και επαρκεί θα δεις ότι ακόμα και το βράδυ που μένεις ώρες ξαπλωμένη πάλι κάτι βγαίνει το πρωί. Στην ουσία είμαστε καλυμμένες και μόνο από αυτό που παίρνουμε από το στόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι οποία γνωρίζει; συνειδητοποίησα πως πέρα από τις ορμονικές εξετάσεις, υπερήχους, σαλπιγγογραφιες, σπερμοδιαγραμματα κτλ ούτε εγώ ούτε ο σύζυγος έχουμε κάνει αυτές τις εξετάσεις που αναφέρονται ως προγεννητικός έλεγχος,κυστικης ινωσης ή ακόμα κ θρομβοφιλιας. Θεωρείτε πως είναι αμέλεια ή αν δεν συντρέχει λόγος δε στα προτείνουν οι γιατροί; 

Δεν πειράζει που δεν τα έκανες τώρα έχεις τα εμβρυάκια σου και όλα καλά. Πολλοί γιατροί προχωράνε και χωρίς αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nikol88 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Τι μου κάνετε;; Θελω να σας ευχαριστήσω ολες για τα μηνύματα συμπαραστασης!! Πραγματικά νιώθω ότι έχω ανθρωπους να με καταλαβαίνουν εδώ μέσα!!Επισης να καλοσωρίσω κι εγώ τα καινουρια μας μέλη και να ευχηθώ σε ολες (καινουριεσ Και παλιές) καλή επιτυχία σε οποίο στάδιο κ αν βρίσκονται και σύντομα με χαρμόσυνα νέα!! 
Εγώ προσπαθώ να ανασυγκροτηθώ σιγά σιγά για να δω πως θα προχωρήσω παρακάτω! Περιμένω να μου έρθει η περίοδος για την οποία ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε πόσες μέρες μετά από τη διακοπή των φαρμάκων έρχεται;; Ελπίζω να μου έρθει σύντομα μπας και προλάβω και κάνω τη δεύτερη εμβρυομεταφορα τον Ιούλιο γιατί Αύγουστο είναι κλειστά λένε! 
επισης μου είπε ο εξωσωματικός να κάνω scratching ενδομητρίου που γίνεται με υστεροσκοπηση γιατί λέει θα βοηθήσει αρκετά! 
και θέλω να ρωτήσω τώρα εγώ. Γιατί να το κάνω αυτό αφού η εμφύτευση πέτυχε την προηγούμενη φορά; Βοηθάει και στη διατήρηση της κύησης; Έχει κάποια από σας εμπειρία πάνω σ αυτό;; Το έχετε ακούσει; Το έχετε κάνει ίσως; 
επισης μου ειπαν να πάω και σε αιματολόγο! Εκεί τι ελέγχουμε;; 
ολο καινουρια πράγματα μας βγάζουν στη φορά! Έχουμε κάνει ένα σωρό εξετάσεις κι ακόμα δεν έχουμε βρει τι φταίει!! 

Χαιρομαι που εισαι καλα κοριτσι μου!!! Ανέκτησες δυνάμεις και θα ξεκινήσεις παλι;; Με το καλο!!! Αυτη η φορα να ειναι η στιγμη σου και να πανε ολα καλα!!! 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μου ενώ σας απαντάω  μου το βγάζει κόκκινο και γράφει από κάτω ότι είναι σε αναμονή για έγκριση από συντονιστή, μάλλον επειδή είμαι νέο μέλος???? Έκανα puregon 300 μονάδες και orgalutan ανταγωνιστές.....πραγματική απογοήτευση η αντίδραση μου ...... όπως έλεγα στον γιατρό και γελούσε ακόμα και αρκούδα θα αντιδρούσε σε αυτή την δόση...... δυστυχώς υπάρχουν και οι φτωχές ανταποκρίτριες όπως εγώ.....πέρασα εκεί την πρώτη φρίκη..... ευτυχώς τα 3 που έβγαλα ήταν καλά και ώριμα.....απλά δεν είχα την επιλογή να τα αφήσω για βλαστοκυστες...έτσι έβαλα τα δύο και άφησα το 3 για βλαστοκυστη που έφτασε τελικά......με αγχωνει πολύ το γεγονός της μη εμφύτευσης....θα δω μήπως κάνω και μια υστεροσκοπιση μιας και είναι η μόνη εξέταση που δεν έχω κάνει και θα κάνω και για θρομβοφιλια να το αποκλείσω και αυτό....

Ναι και μένα το ίδιο μου κάνει επειδή είμαστε καινούργιες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η TRigirl είπε:

Ο έλεγχος κυστικής ινωσης γίνεται μόνο στις εγκυμονούσες απ’ όσο γνωρίζω, γιατί δεν ευθύνεται για κάτι απλά την κάνουν γιατί αν έχουν και οι 2 να μην κληρονομηθεί στο παιδί. Είναι υπερβολικό νομίζω να γίνει από πριν. Μπορείς όμως να κανεις ή εσύ ή ο σύζυγος κι αν δεν ειναι φορέας κάποιος από τους 2 ειναι οκ. Η θρομβοφιλία ευθύνεται για αποβολές, νομίζω κυρίως 2ου τριμήνου, συνήθως την ζητάνε μετά από επαναλαμβανόμενες αποβολές. Εγώ είχα 1 παλλινδρομη και 2 αποτυχημένες εξωσωματικές και δεν μου ζήτησε κανείς έξτρα εξετάσεις εκτός από υστεροσαλπιγγογραφία και σπερμοδιαγραμμα που κάναμε στην αρχή. Από μόνη μου ζήτησα να κάνουμε  καρυότυπο ζεύγους, υστεροσκόπηση και έλεγχο θρομβοφιλίας. Τώρα ένα γιατρός μου ζήτησε 𝗽𝗰𝗿 περιόδου, 𝗔𝗠𝗛 που δεν είχα κάνει ΠΟΤΕ ( αν είναι δυνατόν)  και 𝗻𝗸 𝗰𝗲𝗹𝗹𝘀. Την 2η δεν την έκανα γιατί η αιματολόγος θεωρεί ότι δεν χρειάζεται και την εμπιστεύομαι περισσότερο από όλους αυτούς! 

Κι όμως δεν κάνουν μόνο στις εγκυμονούσες, έλεγχο κυστικής κάνουν και στους άντρες με αζωοσπερμια και σοβαρή ολιγοσπερμια και εξέταση καρυότυπου μαζί. ο άντρας μου τα είχε κάνει πολύ πριν μπούμε σε εξωσωματική σκεψου..εμένα πάλι για θρομβοφιλια με έστειλε με 1 παλινδρομη. Τι να πεις ο καθένας τα δικά του. Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλύτερα από δω και πέρα και να αφήσεις πίσω σου τα δυσάρεστα που περασες!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να σας πω κάτι πάνω στην κυστικη ίνωση!λοιπον εγώ προσωπικά την θεωρώ έως και την πιο σημαντική εξέταση!βεβαια αν δεν μάθεις κάτι δεν ψάξεις δεν γνωρίζεις και δεν σε ενημερώσουν πάνω σε αυτό νομίζεις ότι απλά δεν θα συμβεί η δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί!ειναι κι οι σπάνιες περιπτώσεις που σου λένε κάποιοι έλα μωρε είναι πολύ σπάνιο αυτό!φιλικο μας ζευγάρι προσπαθούσα παρα πολλά χρόνια να κάνει παιδί γύρω στα 4 το μόνο θέμα που είχαν ήταν κάτι στο σπερμα αλλά όχι κάτι τρομερο!δηλαδη μια η κινητικότητα ήταν σούπερ μια όχι!εκαναν όλες τις εξετάσεις λοιπον και δεν βρήκαν τίποτα!μετα από 4 χρόνια τα καταφέρνουν και κάνουν ένα πανέμορφο κοριτσάκι όμως δυστυχώς πάσχει από κυστικη ίνωση!δεν το πιστεύαμε τρελάθηκαμε όλοι!σκεφτειτε τι έπαθαν οι γονείς του!του έβαλε λοιπον ο παιδίατρος να κάνουν εξετάσεις κυστικης ίνωση και βγήκαν και οι δυο στις ίδιες μεταλλάξεις φορείς!ολοι λοιπον οι γύρω τους κατηγόρησαν ότι δεν είχαν κάνει την πιο σημαντική εξέταση αλλά δεν ήταν έτσι είχε κάνει ο άντρας αλλά είχε κάνει το μικρό ποσοστό που βάζουν οι περισσότεροι γιατροί και στο μικρό ποσοστό δεν φάνηκε τίποτα όταν τους έβαλε ο παιδίατρος να κάνουν το 99% τότε φάνηκε!οταν λοιπον το έψαξαν μετά έμαθαν ότι αυτό με το σπερμα που είχε ο άντρας ήταν ένα σύμπτωμα της κυστικης!μετα φυσικά και ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε ότι δυστυχώς στην Ελλάδα δεν είμαστε ενήμερη γι αυτό το θέμα σωστα!εμενα έβαλε τον άντρα μου να κάνει το μεγάλο πακέτο της κυστικης και τον άντρα της αδερφής μου και ο άντρας της αδερφής μου βγήκε φορέας μετά έκανε η αδερφή μου και ήταν αρντικη! Η κυστικη ίνωση για μένα είναι από τις πιο σημαντικές εξετάσεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι οποία γνωρίζει; συνειδητοποίησα πως πέρα από τις ορμονικές εξετάσεις, υπερήχους, σαλπιγγογραφιες, σπερμοδιαγραμματα κτλ ούτε εγώ ούτε ο σύζυγος έχουμε κάνει αυτές τις εξετάσεις που αναφέρονται ως προγεννητικός έλεγχος,κυστικης ινωσης ή ακόμα κ θρομβοφιλιας. Θεωρείτε πως είναι αμέλεια ή αν δεν συντρέχει λόγος δε στα προτείνουν οι γιατροί; 

Ούτε εγώ τις έχω κάνει 😳🥴🤔🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nansi είπε:

Εμένα ο γιατρός μου δεν μου είπε να κάθομαι, πρώτη φορά το ακούω από εσάς. Και εγώ παίρνω 3 κολπικά την ημέρα το μόνο που μου είπε να τα βρέχω πριν τα βάλω για καλύτερη και γρηγορότερη απορρόφηση.

Πρωγενετικο έλεγχο μου έγραψε και σε εμένα ο εξωσωματικος μου να κάνω πριν ξεκινήσουμε ήταν απαραίτητο, μέσα σε όλα τα άλλα ήταν και η κυστική ίνωση, και μάντεψε χωρίς να το γνωρίζω είμαι θετική σε μια από τις μεταλλάξεις, έπειτα έκανε και ο σύζυγός μου που ήταν αρνητικός και όλα καλά. Γνώμη μου είναι να την κάνεις.

Η κυστική ίνωση είναι μια πάθηση που γεννιούνται παιδάκια με προβλήματα στο αναπνευστικό και σε πολλές περιπτώσεις ίσως δεν έχουν και μεγάλο προσδόκιμο ζωής. Εάν έχεις εσύ μια μετάλλαξη και ο σύζυγός σου μια άλλη διαφορετική τοτε το παιδάκι σας ίσως να είναι απλά φορέας και δεν θα έχει πρόβλημα... Το πρόβλημα είναι αν εσύ και ο σύζυγός σου έχετε την ίδια ακριβώς μετάλλαξη που όπως καταλαβαίνεις είναι εξαιρετικά σπάνιο αφού η νόσος των λευκών όπως χαρακτηρίζεται είναι στο 2% του πληθυσμού.. και τσουπ στον πρωγενετικο έμαθα ότι είμαι και εγώ μέσα σε αυτό το ποσοστό.

Καλή επιτυχία κοπέλα μου!

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η geo2222 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να σας πω κάτι πάνω στην κυστικη ίνωση!λοιπον εγώ προσωπικά την θεωρώ έως και την πιο σημαντική εξέταση!βεβαια αν δεν μάθεις κάτι δεν ψάξεις δεν γνωρίζεις και δεν σε ενημερώσουν πάνω σε αυτό νομίζεις ότι απλά δεν θα συμβεί η δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί!ειναι κι οι σπάνιες περιπτώσεις που σου λένε κάποιοι έλα μωρε είναι πολύ σπάνιο αυτό!φιλικο μας ζευγάρι προσπαθούσα παρα πολλά χρόνια να κάνει παιδί γύρω στα 4 το μόνο θέμα που είχαν ήταν κάτι στο σπερμα αλλά όχι κάτι τρομερο!δηλαδη μια η κινητικότητα ήταν σούπερ μια όχι!εκαναν όλες τις εξετάσεις λοιπον και δεν βρήκαν τίποτα!μετα από 4 χρόνια τα καταφέρνουν και κάνουν ένα πανέμορφο κοριτσάκι όμως δυστυχώς πάσχει από κυστικη ίνωση!δεν το πιστεύαμε τρελάθηκαμε όλοι!σκεφτειτε τι έπαθαν οι γονείς του!του έβαλε λοιπον ο παιδίατρος να κάνουν εξετάσεις κυστικης ίνωση και βγήκαν και οι δυο στις ίδιες μεταλλάξεις φορείς!ολοι λοιπον οι γύρω τους κατηγόρησαν ότι δεν είχαν κάνει την πιο σημαντική εξέταση αλλά δεν ήταν έτσι είχε κάνει ο άντρας αλλά είχε κάνει το μικρό ποσοστό που βάζουν οι περισσότεροι γιατροί και στο μικρό ποσοστό δεν φάνηκε τίποτα όταν τους έβαλε ο παιδίατρος να κάνουν το 99% τότε φάνηκε!οταν λοιπον το έψαξαν μετά έμαθαν ότι αυτό με το σπερμα που είχε ο άντρας ήταν ένα σύμπτωμα της κυστικης!μετα φυσικά και ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε ότι δυστυχώς στην Ελλάδα δεν είμαστε ενήμερη γι αυτό το θέμα σωστα!εμενα έβαλε τον άντρα μου να κάνει το μεγάλο πακέτο της κυστικης και τον άντρα της αδερφής μου και ο άντρας της αδερφής μου βγήκε φορέας μετά έκανε η αδερφή μου και ήταν αρντικη! Η κυστικη ίνωση για μένα είναι από τις πιο σημαντικές εξετάσεις!!

Κ εμας μασ εβαλαν να το κανουμε..στον αντρα μου γραφει δεν ανιχνευθηκε μεταλλαξη ΔF508 χωρις ποσοστο και σε εμενα οτι ειναι αρνητικη αλλα μονο για το 54% των μεταλλαξεων. μηπως πρεπει να κανει παλι ενας απο τους δυο μας μεγαλυτερο ποσοστο? Δεν ειναι πολυ λιγο? να σημειωσω εγιναν σε διαφορετικα εργαστηρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η carpe είπε:

Κορίτσια, ποιες βιταμίνες παίρνετε μετά από θετική χοριακή; Σας έχει προτείνει κάποια πολυβιταμίνη ο γιατρός σας; 

Σιγουρα βιταμινη D και φολικο, αργοτερα σου δινουν κ σιδηρο κ μαγνησιο νομιζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η carpe είπε:

Κορίτσια, ποιες βιταμίνες παίρνετε μετά από θετική χοριακή; Σας έχει προτείνει κάποια πολυβιταμίνη ο γιατρός σας; 

Εγώ που από παίρνω glucophage , φολικό,  μια  innohep την ημέρα και 3 utrogestan μέχρι την 10η εβδομάδα. 

Μου είπε ο γιατρός μου ότι όταν περάσει η 10η θα μου δώσει καιρό πολυβιταμινες για δίδυμες κυήσεις. Προς το παρόν δεν θέλει να μου φορτώσει έξτρα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Αννια27 είπε:

Αχχχ ας πάνε όλα καλά κορίτσακι μου και θα σας κερασω όλες μετά 🥰👩‍❤️‍👩

Θα μας κεράσεις σύντομα  :-) 😀

Προς το παρόν βόλτες με τον σύζυγό να χαλαρώσετε:-* 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης κορίτσια είμαι 6η εβδομάδα και έχω πεθάνει στην υπνηλία δεν μπορώ καθόλου.. όλη μέρα τα μάτια μου είναι δακρυσμενα από την νυστα!! Ποια κοπέλα είναι μαζί μου σε αυτό;

Μου λέει ο άντρας μου να πάμε βόλτες να πάμε για φαγητό και δεν έχω κουράγιο, κάθομαι σε καρέκλα μισή ώρα και μετά νιώθω ότι θα καταρρευσω από την κούραση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η geo2222 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να σας πω κάτι πάνω στην κυστικη ίνωση!λοιπον εγώ προσωπικά την θεωρώ έως και την πιο σημαντική εξέταση!βεβαια αν δεν μάθεις κάτι δεν ψάξεις δεν γνωρίζεις και δεν σε ενημερώσουν πάνω σε αυτό νομίζεις ότι απλά δεν θα συμβεί η δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί!ειναι κι οι σπάνιες περιπτώσεις που σου λένε κάποιοι έλα μωρε είναι πολύ σπάνιο αυτό!φιλικο μας ζευγάρι προσπαθούσα παρα πολλά χρόνια να κάνει παιδί γύρω στα 4 το μόνο θέμα που είχαν ήταν κάτι στο σπερμα αλλά όχι κάτι τρομερο!δηλαδη μια η κινητικότητα ήταν σούπερ μια όχι!εκαναν όλες τις εξετάσεις λοιπον και δεν βρήκαν τίποτα!μετα από 4 χρόνια τα καταφέρνουν και κάνουν ένα πανέμορφο κοριτσάκι όμως δυστυχώς πάσχει από κυστικη ίνωση!δεν το πιστεύαμε τρελάθηκαμε όλοι!σκεφτειτε τι έπαθαν οι γονείς του!του έβαλε λοιπον ο παιδίατρος να κάνουν εξετάσεις κυστικης ίνωση και βγήκαν και οι δυο στις ίδιες μεταλλάξεις φορείς!ολοι λοιπον οι γύρω τους κατηγόρησαν ότι δεν είχαν κάνει την πιο σημαντική εξέταση αλλά δεν ήταν έτσι είχε κάνει ο άντρας αλλά είχε κάνει το μικρό ποσοστό που βάζουν οι περισσότεροι γιατροί και στο μικρό ποσοστό δεν φάνηκε τίποτα όταν τους έβαλε ο παιδίατρος να κάνουν το 99% τότε φάνηκε!οταν λοιπον το έψαξαν μετά έμαθαν ότι αυτό με το σπερμα που είχε ο άντρας ήταν ένα σύμπτωμα της κυστικης!μετα φυσικά και ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε ότι δυστυχώς στην Ελλάδα δεν είμαστε ενήμερη γι αυτό το θέμα σωστα!εμενα έβαλε τον άντρα μου να κάνει το μεγάλο πακέτο της κυστικης και τον άντρα της αδερφής μου και ο άντρας της αδερφής μου βγήκε φορέας μετά έκανε η αδερφή μου και ήταν αρντικη! Η κυστικη ίνωση για μένα είναι από τις πιο σημαντικές εξετάσεις!!

Εγώ όταν έκανα την εξέταση στην 8η εβδομάδα περίπου ζήτησα να μου κάνουν το μεγαλύτερο ποσοστό που υπάρχει και είναι 95% μου ειπαν ότι δεν υπάρχει η συγκεκριμένη εξέταση σε 99%.  Μου είπαν άραγε ψέμματα από την Βιοιατρική; Δεν ξέρω…  Πάντως την χρυσοπλήρωσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tvz

Σε εμάς καναν προγεννητικό έλεγχο  (Γερμανία κάνουν) αλλά στο πακέτο που είδα δεν είχε την μεσογειακή αναιμία (γιατί δεν υπάρχει εδώ) όταν είπα την γιατρο δεν θα έπρεπε να κάνω μου είπε λόγο ότι έχεις ένα παιδάκι χωρίς τότε δεν χρειάζεται... 

🤔 λες να επιμένω να κάνουμε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας επισυνάπτω και ποια φάρμακα χρησιμοποιούν εδω , ίσως να έχετε έλλειψη αφού συζητήσετε με τον γιατρό να ξέρετε υπάρχουν πολλές παραλλαγές 

20210609_175712.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου κ για τη βοήθεια κ για τις ευχές. Θα πάρω τηλ το γιατρό μου να τον ρωτήσω. Ίσως να μην έχει σημασία γιατί όντως τα εμβρυακια έχουν δημιουργηθεί ήδη. Απλώς ξέρετε με τρομάζει η σκέψη της μη εμφύτευσης ή ακόμα κ μιας αποβολής κ σκέφτομαι αν είναι να έχω κάτι γιατί να μην το ξέρω πριν τη μεταφορά κ να το προλάβω από το να το μάθω κατόπιν εορτής. Τεσπα όπως καταλαβαίνετε είναι μακρά η περίοδος (γύρω στις 10 μέρες) 😁ως την επόμενη περίοδο κ σκέφτομαι διάφορα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...