Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Σε ευχαριστώ τόσο μα τόσο πολύ βρε κοριτσάκι μου!!!! Θα πάρω Δευτέρα πρωί πρωί τηλέφωνο!!! Σε ευχαριστώ!!! Και όποια άλλη μπορεί να ξέρει δηλαδή φαρμακείο, ξέρω εγώ;! Το οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει να καλύψουμε άλλον έναν μήνα.... γιατί από τη  Merck φάγαμε άκυρο...! 

 

Αυτό ακριβώς... @kaposetsi πολύ σωστά, σαν ουσία και δόση είναι ακριβώς το ίδιο.. αααν δηλαδή είσαι γυναίκα που χρειάζεται να κάνει ολόκληρη τη δόση μονομιάς, δεν αλλάζει τίποτα απολύτως..! Αν ήταν για εμένα δηλαδή ούτε που θα με απασχολούσε... Αν τώρα είσαι άντρας που κάνει θεραπεία και δεν χρησιμοποιείς όλη τη δόση με τη μια.. κάτσε στον άξονα, ποιος χ@@στηκε άλλωστε..;! Γιατί με τη καινούργια ούτε η βελόνα βγαίνει ούτε η δόση μπορεί να υπολογιστεί ακριβώς.. μάλιστα σε ανάλογη ερώτηση μου σε εκπρόσωπο της εταιρείας μου είπε να το κάνουμε με το μάτι (!) και για τη βελόνα μας είπε να πάρουμε από το φαρμακείο βελόνες να βγάλουμε αυτή που έχει και να βάλουμε την άλλη (!) Δηλαδή ουδεμία επαφή κάν με το τι έχουν αλλάξει ακριβώς και το πώς είναι η καινούργια...!! Και δεν υπάρχει πλέον και η  pregnyl στην Ελλάδα όπως υπήρχε κάποτε.. η οποία μάλιστα έβγαζε και ακριβώς δοσολογίες για χρήση από άντρες.. αλλά είπαμε.. ποιος χ@@στηκε.... 

Υπολογίζεται βασικά.. κάθε κλικ που γυρίζεις αντιστοιχεί σε 282,3iu ή 282,6iu.. κάπου εκεί, ο άντρας μου κάνει 2.826iu για να είμαι ακριβής, τα οποία αντιστοιχούν σε 10 κλικ. Συνολικά η πένα έχει 23 κλικ στα οποία από κάθε πένα μας περισσεύουν 3 κλικ (δηλαδή 847iu) και όταν μας μείνουν 3 πένες οι οποίες έχουν από 3 κλικ η κάθε πένα (συνολικά 9 κλικ και άρα 2.541iu) τότε τις κάνει όλες μαζί για να βγάλουμε άλλη μια δόση.. 

Ακόμα, το ίδιο σημαντικό είναι το ότι βγαίνει η βελονιτσα στη πένα (όπως στη gonal πχ) και μπορεί να κουμπώσει καινούργια αποστειρωμενη βελόνα, σε αντίθεση με τη καινούργια που έτσι όπως το έχουν κάνει είναι πλήρως ενοποιημένη η βελόνα και αναγκάζεσαι να χρησιμοποιήσεις την ίδια.. με ότι αυτό συνεπάγεται όταν επαναχρησιμοποιεις μια βελόνα για υποδόρια ένεση...

Σόκ!!! Δες εκεί τιμή!!! 5,50€;;;;; Εδώ έχει λιανική χωρίς συνταγή 33,47€... 😮😮 Και με συνταγή δηλαδή περισσότερο βγαίνει...

Δυστυχώς κοριτσάκι μου.. δε μπορείς να εισαγεις φάρμακο ακόμα και από χώρες της ΕΕ.. ο μόνος τρόπος είναι να το έχεις μαζί σου περνώντας από τα σύνορα και αυτό με έγγραφη βεβαίωση γιατρού ότι είναι για εσένα και για το λόγο τον οποίο το χρειάζεσαι.. ΚΑΙ αυτό το είχαμε ψάξει.. 😂😂😂😂

Κατάλαβα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Σε ευχαριστώ τόσο μα τόσο πολύ βρε κοριτσάκι μου!!!! Θα πάρω Δευτέρα πρωί πρωί τηλέφωνο!!! Σε ευχαριστώ!!! Και όποια άλλη μπορεί να ξέρει δηλαδή φαρμακείο, ξέρω εγώ;! Το οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει να καλύψουμε άλλον έναν μήνα.... γιατί από τη  Merck φάγαμε άκυρο...! 

 

Αυτό ακριβώς... @kaposetsi πολύ σωστά, σαν ουσία και δόση είναι ακριβώς το ίδιο.. αααν δηλαδή είσαι γυναίκα που χρειάζεται να κάνει ολόκληρη τη δόση μονομιάς, δεν αλλάζει τίποτα απολύτως..! Αν ήταν για εμένα δηλαδή ούτε που θα με απασχολούσε... Αν τώρα είσαι άντρας που κάνει θεραπεία και δεν χρησιμοποιείς όλη τη δόση με τη μια.. κάτσε στον άξονα, ποιος χ@@στηκε άλλωστε..;! Γιατί με τη καινούργια ούτε η βελόνα βγαίνει ούτε η δόση μπορεί να υπολογιστεί ακριβώς.. μάλιστα σε ανάλογη ερώτηση μου σε εκπρόσωπο της εταιρείας μου είπε να το κάνουμε με το μάτι (!) και για τη βελόνα μας είπε να πάρουμε από το φαρμακείο βελόνες να βγάλουμε αυτή που έχει και να βάλουμε την άλλη (!) Δηλαδή ουδεμία επαφή κάν με το τι έχουν αλλάξει ακριβώς και το πώς είναι η καινούργια...!! Και δεν υπάρχει πλέον και η  pregnyl στην Ελλάδα όπως υπήρχε κάποτε.. η οποία μάλιστα έβγαζε και ακριβώς δοσολογίες για χρήση από άντρες.. αλλά είπαμε.. ποιος χ@@στηκε.... 

Υπολογίζεται βασικά.. κάθε κλικ που γυρίζεις αντιστοιχεί σε 282,3iu ή 282,6iu.. κάπου εκεί, ο άντρας μου κάνει 2.826iu για να είμαι ακριβής, τα οποία αντιστοιχούν σε 10 κλικ. Συνολικά η πένα έχει 23 κλικ στα οποία από κάθε πένα μας περισσεύουν 3 κλικ (δηλαδή 847iu) και όταν μας μείνουν 3 πένες οι οποίες έχουν από 3 κλικ η κάθε πένα (συνολικά 9 κλικ και άρα 2.541iu) τότε τις κάνει όλες μαζί για να βγάλουμε άλλη μια δόση.. 

Ακόμα, το ίδιο σημαντικό είναι το ότι βγαίνει η βελονιτσα στη πένα (όπως στη gonal πχ) και μπορεί να κουμπώσει καινούργια αποστειρωμενη βελόνα, σε αντίθεση με τη καινούργια που έτσι όπως το έχουν κάνει είναι πλήρως ενοποιημένη η βελόνα και αναγκάζεσαι να χρησιμοποιήσεις την ίδια.. με ότι αυτό συνεπάγεται όταν επαναχρησιμοποιεις μια βελόνα για υποδόρια ένεση...

Σόκ!!! Δες εκεί τιμή!!! 5,50€;;;;; Εδώ έχει λιανική χωρίς συνταγή 33,47€... 😮😮 Και με συνταγή δηλαδή περισσότερο βγαίνει... Αυτή είναι η καινούργια πάντως..

Δυστυχώς κοριτσάκι μου.. δε μπορείς να εισαγεις φάρμακο ακόμα και από χώρες της ΕΕ.. ο μόνος τρόπος είναι να το έχεις μαζί σου περνώντας από τα σύνορα και αυτό με έγγραφη βεβαίωση γιατρού ότι είναι για εσένα και για το λόγο τον οποίο το χρειάζεσαι.. ΚΑΙ αυτό το είχαμε ψάξει.. 😂😂😂😂

Ειλικρινά στεναχωριεμαι και θυμώνω πολύ. Δεν φτάνουν τα βάσανα και τα προβλήματά σας, πρέπει να έχετε να αντιμετωπίσετε και αυτό. Την Τρίτη που θα πάω στον γιατρό και μετά στο φαρμακείο, θα ρωτήσω τον γιατρο μου μπας και ξέρει αν έχουν πουθενά στοκ. Ποτέ δεν ξέρεις... επαρχία είναι όλο και κάτι μπορεί να έχει ξεμείνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Σε ευχαριστώ τόσο μα τόσο πολύ βρε κοριτσάκι μου!!!! Θα πάρω Δευτέρα πρωί πρωί τηλέφωνο!!! Σε ευχαριστώ!!! Και όποια άλλη μπορεί να ξέρει δηλαδή φαρμακείο, ξέρω εγώ;! Το οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει να καλύψουμε άλλον έναν μήνα.... γιατί από τη  Merck φάγαμε άκυρο...! 

 

Αυτό ακριβώς... @kaposetsi πολύ σωστά, σαν ουσία και δόση είναι ακριβώς το ίδιο.. αααν δηλαδή είσαι γυναίκα που χρειάζεται να κάνει ολόκληρη τη δόση μονομιάς, δεν αλλάζει τίποτα απολύτως..! Αν ήταν για εμένα δηλαδή ούτε που θα με απασχολούσε... Αν τώρα είσαι άντρας που κάνει θεραπεία και δεν χρησιμοποιείς όλη τη δόση με τη μια.. κάτσε στον άξονα, ποιος χ@@στηκε άλλωστε..;! Γιατί με τη καινούργια ούτε η βελόνα βγαίνει ούτε η δόση μπορεί να υπολογιστεί ακριβώς.. μάλιστα σε ανάλογη ερώτηση μου σε εκπρόσωπο της εταιρείας μου είπε να το κάνουμε με το μάτι (!) και για τη βελόνα μας είπε να πάρουμε από το φαρμακείο βελόνες να βγάλουμε αυτή που έχει και να βάλουμε την άλλη (!) Δηλαδή ουδεμία επαφή κάν με το τι έχουν αλλάξει ακριβώς και το πώς είναι η καινούργια...!! Και δεν υπάρχει πλέον και η  pregnyl στην Ελλάδα όπως υπήρχε κάποτε.. η οποία μάλιστα έβγαζε και ακριβώς δοσολογίες για χρήση από άντρες.. αλλά είπαμε.. ποιος χ@@στηκε.... 

Υπολογίζεται βασικά.. κάθε κλικ που γυρίζεις αντιστοιχεί σε 282,3iu ή 282,6iu.. κάπου εκεί, ο άντρας μου κάνει 2.826iu για να είμαι ακριβής, τα οποία αντιστοιχούν σε 10 κλικ. Συνολικά η πένα έχει 23 κλικ στα οποία από κάθε πένα μας περισσεύουν 3 κλικ (δηλαδή 847iu) και όταν μας μείνουν 3 πένες οι οποίες έχουν από 3 κλικ η κάθε πένα (συνολικά 9 κλικ και άρα 2.541iu) τότε τις κάνει όλες μαζί για να βγάλουμε άλλη μια δόση.. 

Ακόμα, το ίδιο σημαντικό είναι το ότι βγαίνει η βελονιτσα στη πένα (όπως στη gonal πχ) και μπορεί να κουμπώσει καινούργια αποστειρωμενη βελόνα, σε αντίθεση με τη καινούργια που έτσι όπως το έχουν κάνει είναι πλήρως ενοποιημένη η βελόνα και αναγκάζεσαι να χρησιμοποιήσεις την ίδια.. με ότι αυτό συνεπάγεται όταν επαναχρησιμοποιεις μια βελόνα για υποδόρια ένεση...

Σόκ!!! Δες εκεί τιμή!!! 5,50€;;;;; Εδώ έχει λιανική χωρίς συνταγή 33,47€... 😮😮 Και με συνταγή δηλαδή περισσότερο βγαίνει... Αυτή είναι η καινούργια πάντως..

Δυστυχώς κοριτσάκι μου.. δε μπορείς να εισαγεις φάρμακο ακόμα και από χώρες της ΕΕ.. ο μόνος τρόπος είναι να το έχεις μαζί σου περνώντας από τα σύνορα και αυτό με έγγραφη βεβαίωση γιατρού ότι είναι για εσένα και για το λόγο τον οποίο το χρειάζεσαι.. ΚΑΙ αυτό το είχαμε ψάξει.. 😂😂😂😂

Εγω θα το πω και αυτο και ας είναι χαζό. Μήπως ο φαρμακοποιός σας μπορεί απ την βελόνα να γεμίζει το σωληνάριο της pen? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σας φτιάξω τη μέρα... για να έχετε και μια όμορφη Κυριακή...

Έλεγα δε γίνονται αυτά τα πράγματα... κι όμως γίνονται!

Σταματάει ο άντρας μου στο σούπερ για να πάρω αυγά και σερβιέτες.  Πάω κουνημένη αγοράζω τις σερβιέτες μου αγκαλίτσα και πάω στο αμαξι ... ανοίγω την πορτα μπαίνω στο αμαξι και κοιτάω περίεργα 🤣🤣🤣🤣 το αμαξι από μέσα άλλαξε χρώμα 🤔🤔🤔 γυρίζω βλέπω τον οδηγό 😳😳😳😳😳 σοκ δεν είναι ο άντρας μου 🤣🤣🤣🤣 οπ sorry  λέω και βγαίνω απ το αμαξι και πάω και μπαίνω στο δίπλα  αμάξι 🤣🤣🤣🤣 φυσικά είχα διπλώσει απ τα γέλια και να μη μπορώ να σταματήσω 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εγω θα το πω και αυτο και ας είναι χαζό. Μήπως ο φαρμακοποιός σας μπορεί απ την βελόνα να γεμίζει το σωληνάριο της pen? 

Όχι δυστυχώς δε γίνεται... Τουλάχιστον αυτό μας είπαν.. εμείς δε το δοκιμάσαμε μόνοι μας... Φοβηθηκαμε μη κάνουμε καμιά βλακεία και χάσουμε εντελώς το φάρμακο.. αλλά θα κάνω ένα πείραμα με νερό να δω αν θα μπει.. έτσι από περιέργεια..😏

στις πριν 12 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ειλικρινά στεναχωριεμαι και θυμώνω πολύ. Δεν φτάνουν τα βάσανα και τα προβλήματά σας, πρέπει να έχετε να αντιμετωπίσετε και αυτό. Την Τρίτη που θα πάω στον γιατρό και μετά στο φαρμακείο, θα ρωτήσω τον γιατρο μου μπας και ξέρει αν έχουν πουθενά στοκ. Ποτέ δεν ξέρεις... επαρχία είναι όλο και κάτι μπορεί να έχει ξεμείνει. 

Εγώ να δεις... Όλα αυτά τα βιώσαμε τον Αύγουστο.. με γιατρούς και εταιρεία να διακοπαρουν.. και άντε βγάλε άκρη μόνος σου..! Σε ευχαριστώ πολύ βρε κοριτσάκι μου!! ♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Kiddo είπε:

Όχι δυστυχώς δε γίνεται... Τουλάχιστον αυτό μας είπαν.. εμείς δε το δοκιμάσαμε μόνοι μας... Φοβηθηκαμε μη κάνουμε καμιά βλακεία και χάσουμε εντελώς το φάρμακο.. αλλά θα κάνω ένα πείραμα με νερό να δω αν θα μπει.. έτσι από περιέργεια..😏

Εγώ να δεις... Όλα αυτά τα βιώσαμε τον Αύγουστο.. με γιατρούς και εταιρεία να διακοπαρουν.. και άντε βγάλε άκρη μόνος σου..! Σε ευχαριστώ πολύ βρε κοριτσάκι μου!! ♥️♥️♥️

Δοκίμασε το με νερό όπως είπες . Απ την βελόνα σίγουρα θα βγει το θέμα είναι εκείνο το σωληνάκι να γεμίζει.  Και να μπορεί να ξανα βιδωνεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Θα σας φτιάξω τη μέρα... για να έχετε και μια όμορφη Κυριακή...

Έλεγα δε γίνονται αυτά τα πράγματα... κι όμως γίνονται!

Σταματάει ο άντρας μου στο σούπερ για να πάρω αυγά και σερβιέτες.  Πάω κουνημένη αγοράζω τις σερβιέτες μου αγκαλίτσα και πάω στο αμαξι ... ανοίγω την πορτα μπαίνω στο αμαξι και κοιτάω περίεργα 🤣🤣🤣🤣 το αμαξι από μέσα άλλαξε χρώμα 🤔🤔🤔 γυρίζω βλέπω τον οδηγό 😳😳😳😳😳 σοκ δεν είναι ο άντρας μου 🤣🤣🤣🤣 οπ sorry  λέω και βγαίνω απ το αμαξι και πάω και μπαίνω στο δίπλα  αμάξι 🤣🤣🤣🤣 φυσικά είχα διπλώσει απ τα γέλια και να μη μπορώ να σταματήσω 🤣🤣🤣

Χαχαχαχαχα 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 Τρελαρα μου  🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 συγκοπη ο οδηγός... Κλαίωωωωω !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Χαχαχαχαχα 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 Τρελαρα μου  🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 συγκοπη ο οδηγός... Κλαίωωωωω !!

Μου απάντησε ο άνθρωπος 🤣🤣🤣 δεν πειράζει  🤣🤣🤣 φυσικά μετά γελούσε 🤣🤣🤣 θα λέει στη γυναίκα του που είσαι βρε μια τρελή μπήκε εδώ στο αμαξι 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εκμεταλλεύομαι τις γνώσεις σας για την διαδικασία εξωσωματικής( το έχω πει άπειρες φορές) αλλά εκμεταλλεύτηκα και τις γνώσεις σας σχετικά με τις σειρές στο netflix....τελείωσα το virgin river... Τι να δω τώρα ;;;;;;!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η skorpina78 είπε:

@Tvz για πόσες μέρες είχες αίμα μέχρι να κάνεις την χοριακή; Γιατί εγώ είδα αιμα την 9η μερα πρωτη φορα και συνεχίζετε…και χοριακη είναι να κανω την 12η μερα (21/3)

Α εγώ είχα καφέ μια ή δύο φορές στο σκούπισμα την 8η μέρα μετά την έμβρυομεταφορα με βλαστοκυστες. Κ χοριακη έκανα 4 μέρες αργότερα, στις 12 μέρες από τη μεταφορά δλδ. Αλλά εγώ έπαιρνα κ πολλή προγεστερόνη 3 utro τη μερα, 1 prolutex 2 υπόθετα συν τα cyclacur. Κ όλα αυτά ως την αυχενική περίπου. Μήπως να μιλήσεις με το γιατρό να σου αυξήσει τη δόση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Κορίτσια εκμεταλλεύομαι τις γνώσεις σας για την διαδικασία εξωσωματικής( το έχω πει άπειρες φορές) αλλά εκμεταλλεύτηκα και τις γνώσεις σας σχετικά με τις σειρές στο netflix....τελείωσα το virgin river... Τι να δω τώρα ;;;;;;!!!! 

Δεν βλέπω σειρές για να σε βοηθήσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

 Το έχω ακούσει κι εγώ για το αβοκάντο αλλά δεν μπορώ να τκ φάω έχει απαίσια γευση

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

@LacostakiΔεν είσαι η μόνη και εγω σκέτο με το κουτάλι οσο ώριμο και να είναι δεν το μπορω. Αλλα φτιάχνω smoothies με διαφορά μέσα και έτσι μια χαρά 🥑🥝🍍🍌🍍🍊🥤. Ρε κορίτσια πείτε και αλλες ιδέες πως μπορούμε να το φάμε.... 

@twinkletwinlkle😁

@Lacostaki @ΧΑΡΜΑ σαν λάτρης του αβοκάντο από τα νιάτα μου (ναι είχα και αβοκάντο στο χωριό μου😂😂😂) το λατρεύω και το τρωω σκέτο, αλλά εάν βάλετε λαδολέμονο και μαζί με αυγό και ψωμί κ βιτάμ ίσως να μπορέσετε να το φάτε και σκέτο. 

στις πριν 2 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Μμμ σωθηκες τώρα...περιμένεις από εμένα συνταγές... εγω παιδί μου είμαι ακαματα. Το τρώω με βραστό αυγό. Προχθές το έφαγα με άγριο ρυζι, φασολάκια μαυροματικα, τόνο Αλοννήσου και αβοκαντο όλα μαζι σαν σαλάτα. Λαδάκι, λεμονάκι, πιπερακι...εξαιρετικό!!!

Είχα και έχω την εντύπωση πως δεν κάνει τόνος στην εγκυμοσύνη 🤷🏾‍♀️🤷🏾‍♀️

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Κορίτσια εκμεταλλεύομαι τις γνώσεις σας για την διαδικασία εξωσωματικής( το έχω πει άπειρες φορές) αλλά εκμεταλλεύτηκα και τις γνώσεις σας σχετικά με τις σειρές στο netflix....τελείωσα το virgin river... Τι να δω τώρα ;;;;;;!!!! 

Αναλόγως το τη θέλεις…: Vikings, the Witcher, Emily in Paris, Gino and Georgia, firefly lanes, sweet magnolias, good girls….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Μου απάντησε ο άνθρωπος 🤣🤣🤣 δεν πειράζει  🤣🤣🤣 φυσικά μετά γελούσε 🤣🤣🤣 θα λέει στη γυναίκα του που είσαι βρε μια τρελή μπήκε εδώ στο αμαξι 🤣🤣🤣

🤣🤣🤣🤣 κυρία εσυ με τις σερβιέτες αγκαλιά μπαστακωθηκες 😅🤣🤣🤣 αχχχ να σαι καλά με έκανες και γέλασα 🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KiddoΔευτέρα θα πάω να ρωτήσω σε φάρμακεια και αν υπάρχει θα  σε ενημερώσω,  ώστε να σου στείλω,  βέβαια λογικά με παγοκυστες θα πρέπει να το στείλω, δεν ξέρω,  υπάρχει θέμα? Για αρχή θα ρωτήσω και τα υπόλοιπα τα κανονίζουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

 

@Lacostaki @ΧΑΡΜΑ σαν λάτρης του αβοκάντο από τα νιάτα μου (ναι είχα και αβοκάντο στο χωριό μου😂😂😂) το λατρεύω και το τρωω σκέτο, αλλά εάν βάλετε λαδολέμονο και μαζί με αυγό και ψωμί κ βιτάμ ίσως να μπορέσετε να το φάτε και σκέτο. 

Είχα και έχω την εντύπωση πως δεν κάνει τόνος στην εγκυμοσύνη 🤷🏾‍♀️🤷🏾‍♀️

Αναλόγως το τη θέλεις…: Vikings, the Witcher, Emily in Paris, Gino and Georgia, firefly lanes, sweet magnolias, good girls….

Ρώτησα τον γιατρό. Μου είπε ότι μπορώ να τρώω μια φορά την εβδομάδα. Εγω φαντάσου ότι έφαγα μισό βαζάκι (δηλαδή το 1/3 της μεριδας) πρώτη φορά τόσο καιρό και δεν έχω σκοπό να ξαναφαω σύντομα. Απλα επειδή δεν είμαι φαν του ψαριού και πρέπει να τρώω έφαγα και λίγο τόνο που μου αρέσει. Περιμένω να αλλάξει λιγο  ο καιρός για να φαω σαρδέλα που μου αρέσει. Πριν καμια βδομάδα έφαγα και ψαροσουπα με κοκκινοψαρο που παίζει να μην έχω ξαναφαει στη ζωή μου. Γενικά ρε γαμωτο είμαι πολύ κακοφαγη.  Μπορώ να ζήσω μόνο με μακαρόνια, ρύζι, ψωμί και σοκολάτες και θαλασσινα (όχι ψάρια) Οπότε ζορίζομαι λίγο να εντάξω αυτά τα φαγητά στη διατροφή μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ρώτησα τον γιατρό. Μου είπε ότι μπορώ να τρώω μια φορά την εβδομάδα. Εγω φαντάσου ότι έφαγα μισό βαζάκι (δηλαδή το 1/3 της μεριδας) πρώτη φορά τόσο καιρό και δεν έχω σκοπό να ξαναφαω σύντομα. Απλα επειδή δεν είμαι φαν του ψαριού και πρέπει να τρώω έφαγα και λίγο τόνο που μου αρέσει. Περιμένω να αλλάξει λιγο  ο καιρός για να φαω σαρδέλα που μου αρέσει. Πριν καμια βδομάδα έφαγα και ψαροσουπα με κοκκινοψαρο που παίζει να μην έχω ξαναφαει στη ζωή μου. Γενικά ρε γαμωτο είμαι πολύ κακοφαγη.  Μπορώ να ζήσω μόνο με μακαρόνια, ρύζι, ψωμί και σοκολάτες και θαλασσινα (όχι ψάρια) Οπότε ζορίζομαι λίγο να εντάξω αυτά τα φαγητά στη διατροφή μου.

Ουφφφφφ σε καταλαβαίνω καλό μου κορίτσι. Κακόγουστη είμαι και εγώ δυστυχώς… εγώ έχω θέμα και με το να φτιάχνω… δεν είμαι φαν αυτού του σπορ και πάντα φτιάχνω για να φτιαξω… ψαρι μου αρέσει και προσπαθώ να τρωω τσιπούρα κάθε εβδομάδα. Να φτιαξω ψαρόσουπα μου είναι λιγακι δύσκολο. Και στα ψάρια δυσκολεύομαι με τα κοκαλάκια. Τόνο έχω να φαω αιώνες. Ενώ μου αρέσει. Σοκολάτες δεν είμαι φαν, αλλα αν μπορούσα να τρώω κρέμες τύπου γιωτης και παγωτά τρελαίνομαι. Μακαρόνια σταθερή αξία που τα έκοψα και περιορίζομαι σε ένα πιατο στις 10 μέρες. Και από κρέατα κοτόπουλο φιλετο. Θαλασσινά λατρεύω όπως επίσης και σουσι… το καλό σουσι όχι το δήθεν 😂😂😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Α εγώ είχα καφέ μια ή δύο φορές στο σκούπισμα την 8η μέρα μετά την έμβρυομεταφορα με βλαστοκυστες. Κ χοριακη έκανα 4 μέρες αργότερα, στις 12 μέρες από τη μεταφορά δλδ. Αλλά εγώ έπαιρνα κ πολλή προγεστερόνη 3 utro τη μερα, 1 prolutex 2 υπόθετα συν τα cyclacur. Κ όλα αυτά ως την αυχενική περίπου. Μήπως να μιλήσεις με το γιατρό να σου αυξήσει τη δόση;

Κι εγώ αύξησα την προγεστερόνη! Πίνω 5 χαπια των 200 κ 6 σικλακουρ! Πριν δω το αιματάκι στο σκούπισμα επαιρνα 4 χαπια! Για να δουμε!!! Η αισιοδοξια οτι ειναι εμφυτευση είναι τεραστια! Μακάρι να μείνει οτι παλεύει να μείνει!!!Και να γίνει μωράκι στην αγκαλίτσα μου!!! 🙏🏻🙏🏻🙏🏻! Σε λιγο…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μουυυυυυυυυυ

Θέλω να τσιρίξωωωωωωωω

Θετικό το τεστ!!! 🤗🤗🤗 

Έκανα το clearblue το ηλεκτρονικό και εδειξε + 2-3

Αύριο θα παω για την χοριακή μου! Κάτι χαρές που έκανα με τον αντρούλη μου, η μάμα μου τρελάθηκε, η αδερφή μου το ίδιο! Είχα να δω θετικό αποτέλεσμα σε 6 προσπάθειες συνεχόμενες!

εγω βεβαια καιγομαι μέσα μου γιατί εχω ζήσει κ την παλίνδρομη μου!!

ομως αισιοδοξία πως όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά!!!🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Πρώτα η χοριακή αύριο …. κι εδώ είμαστε!!!

Σας φιλώ ♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μουυυυυυυυυυ

Θέλω να τσιρίξωωωωωωωω

Θετικό το τεστ!!! 🤗🤗🤗 

Έκανα το clearblue το ηλεκτρονικό και εδειξε + 2-3

Αύριο θα παω για την χοριακή μου! Κάτι χαρές που έκανα με τον αντρούλη μου, η μάμα μου τρελάθηκε, η αδερφή μου το ίδιο! Είχα να δω θετικό αποτέλεσμα σε 6 προσπάθειες συνεχόμενες!

εγω βεβαια καιγομαι μέσα μου γιατί εχω ζήσει κ την παλίνδρομη μου!!

ομως αισιοδοξία πως όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά!!!🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Πρώτα η χοριακή αύριο …. κι εδώ είμαστε!!!

Σας φιλώ ♥️♥️♥️

Αχ ανατρίχιασα ρεεε!! Συγχαρητήρια!! Ήμουν σίγουρη!! Τα κατάφερες καλή μου! Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!! Όλα να πάνε καλά και να πάρεις τα θαυματακια σου αγκαλιά!! Τα πιο ωραία νέα για να ξεκινήσει όμορφα η ημέρα μας!! ❤️❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μουυυυυυυυυυ

Θέλω να τσιρίξωωωωωωωω

Θετικό το τεστ!!! 🤗🤗🤗 

Έκανα το clearblue το ηλεκτρονικό και εδειξε + 2-3

Αύριο θα παω για την χοριακή μου! Κάτι χαρές που έκανα με τον αντρούλη μου, η μάμα μου τρελάθηκε, η αδερφή μου το ίδιο! Είχα να δω θετικό αποτέλεσμα σε 6 προσπάθειες συνεχόμενες!

εγω βεβαια καιγομαι μέσα μου γιατί εχω ζήσει κ την παλίνδρομη μου!!

ομως αισιοδοξία πως όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά!!!🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Πρώτα η χοριακή αύριο …. κι εδώ είμαστε!!!

Σας φιλώ ♥️♥️♥️

Καλημερααααα θα τρελαθώ από την χαρά μου τι ωραία νέα είναι αυτά σε είχα στο μυαλό μου από χτες...είμαι πολύ χαρούμενη μπραβοοοο💓💓 

Εγώ έκανα τεστακι σήμερα 10 μέρα αρνιτικοοοο...περιμενω και εγώ να έρθουν οι μέρες για το θετικοοο🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Joann είπε:

Καλημερααααα θα τρελαθώ από την χαρά μου τι ωραία νέα είναι αυτά σε είχα στο μυαλό μου από χτες...είμαι πολύ χαρούμενη μπραβοοοο💓💓 

Εγώ έκανα τεστακι σήμερα 10 μέρα αρνιτικοοοο...περιμενω και εγώ να έρθουν οι μέρες για το θετικοοο🙏

Καλημερα! Μην απογοητεύεσαι! Μπορεί να είναι ακόμα νωρίς! Κανε υπομονή μέχρι την ημέρα που σου είπαν και έχει πίστη και αισιοδοξία! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η nikol88 είπε:

Καλημερα! Μην απογοητεύεσαι! Μπορεί να είναι ακόμα νωρίς! Κανε υπομονή μέχρι την ημέρα που σου είπαν και έχει πίστη και αισιοδοξία! 🥰

Καλημέρα σε ευχαριστώ πολύ..ναι αυτό θα κάνω 😘υπομονηηηη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μουυυυυυυυυυ

Θέλω να τσιρίξωωωωωωωω

Θετικό το τεστ!!! 🤗🤗🤗 

Έκανα το clearblue το ηλεκτρονικό και εδειξε + 2-3

Αύριο θα παω για την χοριακή μου! Κάτι χαρές που έκανα με τον αντρούλη μου, η μάμα μου τρελάθηκε, η αδερφή μου το ίδιο! Είχα να δω θετικό αποτέλεσμα σε 6 προσπάθειες συνεχόμενες!

εγω βεβαια καιγομαι μέσα μου γιατί εχω ζήσει κ την παλίνδρομη μου!!

ομως αισιοδοξία πως όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά!!!🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Πρώτα η χοριακή αύριο …. κι εδώ είμαστε!!!

Σας φιλώ ♥️♥️♥️

Ιιιιιιιιιιι!!!! Συγχαρητήρια!!!!! Με το καλό ένα χορταστικοτατο νούμερο χοριακης!!!!! 😍😍😍😍😍😍😍😍😍

στις πριν 7 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

@KiddoΔευτέρα θα πάω να ρωτήσω σε φάρμακεια και αν υπάρχει θα  σε ενημερώσω,  ώστε να σου στείλω,  βέβαια λογικά με παγοκυστες θα πρέπει να το στείλω, δεν ξέρω,  υπάρχει θέμα? Για αρχή θα ρωτήσω και τα υπόλοιπα τα κανονίζουμε 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ βρε Κατερίνα μου!!! Αν βρεις, στείλε μου πμ και συννενοουμαστε μετά για την αποστολή, μη σε αγχωνει αυτό..! 🤗☺️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μουυυυυυυυυυ

Θέλω να τσιρίξωωωωωωωω

Θετικό το τεστ!!! 🤗🤗🤗 

Έκανα το clearblue το ηλεκτρονικό και εδειξε + 2-3

Αύριο θα παω για την χοριακή μου! Κάτι χαρές που έκανα με τον αντρούλη μου, η μάμα μου τρελάθηκε, η αδερφή μου το ίδιο! Είχα να δω θετικό αποτέλεσμα σε 6 προσπάθειες συνεχόμενες!

εγω βεβαια καιγομαι μέσα μου γιατί εχω ζήσει κ την παλίνδρομη μου!!

ομως αισιοδοξία πως όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά!!!🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Πρώτα η χοριακή αύριο …. κι2-3  εδώ είμαστε!!!

Σας φιλώ ♥️♥️♥️

Ήμασταν σιγουρεςςςςςςς!!!! 

Συγχαρητήρια κοριτσάκι μου. Όλα θα πάνε τελειαααα.. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μουυυυυυυυυυ

Θέλω να τσιρίξωωωωωωωω

Θετικό το τεστ!!! 🤗🤗🤗 

Έκανα το clearblue το ηλεκτρονικό και εδειξε + 2-3

Αύριο θα παω για την χοριακή μου! Κάτι χαρές που έκανα με τον αντρούλη μου, η μάμα μου τρελάθηκε, η αδερφή μου το ίδιο! Είχα να δω θετικό αποτέλεσμα σε 6 προσπάθειες συνεχόμενες!

εγω βεβαια καιγομαι μέσα μου γιατί εχω ζήσει κ την παλίνδρομη μου!!

ομως αισιοδοξία πως όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά!!!🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Πρώτα η χοριακή αύριο …. κι εδώ είμαστε!!!

Σας φιλώ ♥️♥️♥️

🙂🙂🙂 ωραία νέα είναι αυτά!!! Σου εύχομαι αυριο μια μεγάλη χοριακη 🙏🏽🙏🏽

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εγώ πάντως που το διάβασα κάπου αυτό με το τζίντζερ δεν έπιασε, μου ερχόταν χειρότερα εμετός .. με βοήθησε να τρώω μόνο ότι μπορούσα να ανεχτώ (πχ μπορούσα μπανάνα αλλά με τίποτα κοτόπουλο) κυρίως από τη μυρωδιά κ έτρωγα σχετικά αμέσως μόλις ξυπνήσω ένα κράκερ μια φρυγανιά κ με βοηθούσε .. θεωρώ ότι είναι ότι σου κάνει περισσότερο εσένα ότι μπορείς να φας .. επίσης με βοήθησε το ανθρακούχο νερό , είχα ρέψιμο κ κααααπως βοηθούσε …
    • 8η ΜΤΩ με αρνητικό τεστ σήμερα με πρωινά ούρα. Τζίντζερ αγάπη κ θα σωθείς!! Εγώ ακόμα όταν δεν είναι καλά το στομάχι μου τρώω ένα κομματάκι κ συνέρχομαι. Από κατάστημα με ξηρούς καρπούς μπορείς να πάρεις αποξηραμένο. Καίει λίγο αλλά στρώνεις αμέσως. 
    • Όπως φαντάζομαι θα έχετε ήδη καταλάβει, τα νέα μας δεν είναι καλά. Σκέφτηκα πολύ για να γράψω, γιατί θεωρώ ότι όσο και να μην γνωρίζεις κάποιον είναι ανθρώπινο (και δή ούσα έγκυος) να επηρεαστείς και να στεναχωρηθείς και δεν το ήθελα για καμία σας. Ωστόσο, αποφάσισα να γράψω μόνο και μόνο για να προστατεύσω τυχόν άλλες κοπέλες που θα πέσουν στο θέμα. Επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου και το ένα μωρό πάσχει από σοβαρό σύνδρομο. Είμαι όμως τρομερά θυμωμένη τόσο με το γυναικολόγο, όσο και τον εμβρυολόγο μου. Κανείς από τους δύο δεν μπήκε στον κόπο να μου πει μετά την αυχενική (την οποία έκανα και σχεδόν στην εκπνοή της προθεσμίας γιατί ήταν Αύγουστος, άλλο τραγικό και αυτό), όταν και είχαμε 2 δείκτες να χτυπούν καμπανάκι (καρδιά και αιματολογικές) ότι όσο νωρίτερα διαπιστωθεί τυχόν χρωμοσωμική ανωμαλία σε δίδυμη κύηση και γίνει διακοπή (και δη μέχρι τις 16 εβδομάδες), τόσο καλύτερη είναι η έκβαση για το άλλο μωρό. Δεν με ενημέρωσαν καθόλου, σε δικές μου ερωτήσεις τι θα γίνει εάν μου έλεγαν μόνο γενικά και αόριστα (λέγοντας μου μάλιστα μη προτρέχεις!!ακόμα και στην άμνιο ο εμβρυολόγος μου έλεγε δεν χρειάζεται να ξέρεις από τώρα!!!). Εκ των υστέρων και πολύ αργά, διαπιστώνω ότι έπρεπε να είχα κ΄άνει τροφοβλάστη ώστε να προλάβω να κάνω διακοπή πριν τη 16η εβδομάδα....Τώρα, μου λένε ότι εάν κάνω διακοπή άμεσα η πιθανότητα πρόωρου τοκετού για το άλλο μωρό (που είναι γερό) είναι σχεδόν 50% (με ότι συνεπάγεται αυτό για την υγεία του), προτείνουν δε να συνεχίσω την εγκυμοσύνη και για τα 2 μέχρι 30-32 εβδομάδες, ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες για το δεύτερο!!!Το συνειδητοποιείτε; Να μεγαλώσω ένα μωρό για να γίνει θυσία για το άλλο. Νιώθω τόσο θυμό και με εμένα (που βασίστηκα στο γυναικολόγο και τον εμβρυολόγο και δεν έτρεξα ήδη από την αυχενική να πάρω και δεύτερη και τρίτη γνώμη, κάτι που έκανα τώρα που δεν έχει κανένα πια νόημα) και με τον άντρα μου γιατί με έβγαζε υπερβολική και ήταν σίγουρος ότι είναι όλα καλά (εάν είχε συμμεριστεί την αγωνία μου και δεν με έκανε να νιώθω τρελή, θα το είχα ψάξει περισσότερο, θα είχα πάρει και άλλη γνώμη. Αλλά επέμενε ότι δεν είναι κάτι και εγώ το γιγαντώνω....). Δεν θέλω να σας κουράσω άλλο, απλά ήθελα να πω σε οποιαδήποτε τυχόν βρεθεί σε παρόμοια θέση, εάν υπάρχει κάποια ένδειξη,να ψάξετε όλα τα ενδεχόμενα, μη μείνετε στις θετικές πιθανότητες και ότι αποκλείεται να συμβεί σε εσάς, να πάρετε δεύτερες και τρίτες και τέταρτες γνώμες για να γνωρίζετε και να είστε σε ΄θέση να πάρετε την καλύτερη απόφαση για εσάς και το μωρό σας έγκαιρα. Από την πρώτη στιγμή αυτής της εγκυμοσύνης, μόλις έμαθα ότι είναι δίδυμα, φοβόμουν την προωρότητα και ότι αυτή συνεπάγεται...Τώρα καταλήγω ότι θα προτιμούσα ΄χίλιες φορές να είχε αποφασίσει η φύση, παρά να πρέπει να πάρω και να ζήσω με αποφάσεις που κανείς άνθρωπος δεν θα έπρεπε να πάρει....Εύχομαι σε όλες σας τελειόμηνες εγκυμοσύνες και μακάρι να είμαι η τελευταία που ζει έναν τέτοιο εφιάλτη.
    • Πολύ τρέξιμο έχετε, αλλά θα μπουν σύντομα όλα σε μια σειρά πιστεύω. Ναι όταν περπατάνε πάει άλλο level! Κόβουν και τους υπνους... Εμένα από 13-14 μηνών κάνει έναν ύπνο μόνο μέσα στη μέρα...  Αφού δεν μπορεί η μαμά σου κοίτα για βρεφικό αν βρεις θέση ή/και νταντά. Γιατί θα αρρωσταίνει συνέχεια και πάλι θα θες κάποιον να στην προσέχει. Με το καλό να σβήσετε το πρώτο σας κεράκι 😊 Και μην ανησυχείς. Το 2ο θα έρθει όταν είναι η ώρα του 😊
    • Αναξιόπιστη μέθοδος αντισύλληψης. Εσάς μια χαρά σας έκατσε όμως 😁😁😁 Λες ε; Άντε να δούμε. Γιατί τώρα μόνο μπαμπά θέλει. Ικανοποιείται λίγο με εμένα μέχρι να έρθει από τη δουλειά αλλά άπαξ και έρθει ούτε τουαλέτα δεν τον αφήνει να πάει 🤣
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...