Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Joann είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ, μακάρι να είναι αυτό!! Χοριακη μου είπαν στις 25 του μήνα αλλά εγώ θα πάω στις 22 γτ είναι και 3 ημερών λέω εγώ τώρα..δν ξέρω αν θα δείξει αλλιώς θα κάνω και στις 25😊 

25 ειναι αργία. Αμφιβάλλω αν βρεις να κάνεις.🙂 Κάνε στις 24.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

25 ειναι αργία. Αμφιβάλλω αν βρεις να κάνεις.🙂 Κάνε στις 24.

Ναι σωστά...είναι η πρώτη μου φορά και ανυπομονώ για το αποτέλεσμα και δν κοιτάω ποτέ είναι γιορτή ποτέ όχι με καταλαβαίνεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Joann είπε:

Ναι σωστά...είναι η πρώτη μου φορά και ανυπομονώ για το αποτέλεσμα και δν κοιτάω ποτέ είναι γιορτή ποτέ όχι με καταλαβαίνεις....

Κοριτσι μου σ ευχομαι να παρεις μια μεγαλη τεραστια χοριακη .. κ ο πονος ειμαι σιγουρη οτι ειναι απο εμφυτευση .. εγω δεν ενιωσα τπτ κ πηρα 0 .. οποτε μονο για καλο το βλεπω .. εγω βεβαια ειμαι 36 κ αγχωνομαι μηπως ειμαι κ μεγαλη αλλα τι να κανω που τον ιουλιο παντρευτηκα η ταλαιπωρη 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάνει κάποια από την παρέα υστεροσκόπηση (+NGS+GG).
Τι ξέρετε για αυτή την εξέταση?? Πόσο κοστίζει?

ΧΘες πήγα στον Π...(πρώτη επίσκεψη) και μου είπε πως πρέπει να την κάνω για να έχει μια συνολικη εικονα μητρας.

Για πειτε και εσεις...την εχει κανει καποια?

 

Επίσης για τις εξετασεις του αντρα μου αρκεί ενα διαγνωστικό κέντρο? Που πρέπει να πάμε για Σπερμοδιαγραμμα, Καλλιεργεια και κατακερματισμό?
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια😀❤️

Σου στέλνω πμ

Στην ωοληψία χρειάζεται. Στην ετ μπορείς να είσαι μόνη και να φύγεις με ταξί. Έτσι έκανα εγώ. Ο άντρας σου θα είναι συμπαράσταση στην ετ.🙂

 

Πολύ καλά ε΄κανες!!!! Όλα θα πάνε κατ'ευχήν.🙏 Δεν του είπε του Παπά ότι είσαι εγκυος?

Τα κριτήρια θα τα καταλάβεις από τις συζητήσεις... και από την εμπειρία που έχει ο καθένας. Πχ εμένα ο πρώτος γιατρός όταν έμεινα έγκυος πριν 2 1/2 χρόνια και είχα σκούρα υγρά κτλ μου είπε "κάθε 2η γυναίκα έχει αποβολή. Είναι σύνηθες" και ο επόμενος δεν ήταν εξωσωματιστής και όταν έψαξα για γιατρούς ένας μου είπε απευθείας αν δεν πετύχω να παω για δανικά ωάρια. Οι ουρολόγοι το ίδιο...κάποιοι λένε "μην κοιτας dfi. όλα θα φτιαχτούν στην εξωσωματική" Ενώ άλλοι κοιτάνε να βελτιώσουν το σπέρμα. Το νιώθεις όταν κάποιος είναι αξιόλογος.🙂

Πατάς το + δίπλα στην Παράθεση και σου βγάζει πολλάπλη παράθεση🙂

Μετά από 8-10 μέρες συνήθως...🙂

Ακού....δεν υπάρχει "πρέπει" "καλό θα ΄'ηταν" κτλ κτλ κτλ. Μόνο εαν είναι ιατρικό το ζήτημα. Θα κάνεις ετ όταν θελήσεις εσύ!!! Όταν αισθανθείς καλά! Προσωπικά μιλάω εκ πείρας.... Πήγα εγώ μετά απο 2 κύκλους και είχα κάνει ετ. Βιάστηκα νομίζω. έλεγα θα γίνει και θα πετύχει. Πρέπει να πετύχει. κτλ κτλ κτλ. Αλλά τελικά το συναίσθημα δεν το άκουσα 100%. Ενώ τώρα το άκουσα... Είχαμε πει Φλεβάρη, μετά Μαρτη ..... αλλά και τους δυο προηγούμενους κύκλους δεν τους ένιωσα. Δεν θέλω να πιεστώ. Θα έρθει η μέρα που θα πω "τωρα ξεκινάω". Έτσι να κάνεις. Ότι σου λεει η καρδιά σου (και ο σύζηγος). Το αισθάνεσαι, άσχετα αν ψάχνεις να βρεις λύσεις για το σωστό. Σωστό δεν υπάρχει. Μόνο η καρδιά σου ξέρει.

Καταρχας θα σου πω το άλλο... να σκεφτείς όλες τις εκδοχές. Ξέρεις εσύ τι εγκυμοσύνη θα έχεις? Ξέρεις εσύ αν θα μπορείς να είσαι εξω κτλ κτλ κτλ ή αν πρέπει να είσαι ξάπλα? Προς Θεού δεν σου το εύχομαι καθόλου αυτό!!!!!! Να είναι όλα καλά όποτε μείνεις έγκυος. Αλλά ένας γάμος θέλει λιγάκια τρέξιμο και κάθε φορά σκάνε αναποδιές, μα τα τραπέζια, μα οι καλεσμένοι, μα ο στολισμός, μα το φαγητό κτλ κτλ κτλ....

Προσωπικά όταν παντρεύτηκα περασα πολύ καλα΄ γιατί ήμουν και καλά. Και μετά απόλαυσα όλα τα του γάμου κτλ. είχα καθαρό μυαλό, χόρευα, γελούσα, κτλ κτλ και μετά έτσι χαλαρά έμεινα εγκυος. Άσχετα την κατάληξη που είχε.

Σου εύχομαι ολόψυχα να περάσεte καλά στο γάμο σας. Nα το γλεντήσετε, είναι όλα όπως τα θέλεις και να απολαύσετε την κάθε στιγμή👰🏽🤵🏽

Όσο για την υστεροσκόπηση νομίζω τα ξαναείπαμε..... μην αναλύσεις ξανά όλα μα όλα όσα έχουν να κάνουν με την υστεροσκόπηση. Διάβασε όλες τις απαντήσεις που σου ΄δωσαμε και βάλε τα κάτω. Θα σου πω όμως ξανά.... η φίλη μου έμεινε απευθείας έγκυος μετά την υσεροσκόπηση χωρίς εξωσωματική. Εγώ δεν έμεινα ούτε φυσιολογικά ούτε με την εξωσωματική. (είχα βιοχημική).  

 

@hope501 ότι αλλες συμβουλες εχουμε για ετ καλοδεχούμενες 🤗🤗🤗🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η noutelitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάνει κάποια από την παρέα υστεροσκόπηση (+NGS+GG).
Τι ξέρετε για αυτή την εξέταση?? Πόσο κοστίζει?

ΧΘες πήγα στον Π...πρώτη επίσκεψη και μου είπε πως πρέπει να την κάνω για να εχει μια συνολικη εικονα μητρας....

για πειτε και εσεις...την εχει κανει καποια?
 

 

Καλημέρα Niutelitsa

Έκανα εγώ στο Γεν.. ις τον περασμένο Ιούλιο, όντως για να αξιολογησουν την μήτρα. 

Είναι διαγνωστική εκτός αν βρεθεί κάτι που μπορεί να αφαιρεθεί τύπου πολυποδας μικρό ινομυωμα κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσι μου σ ευχομαι να παρεις μια μεγαλη τεραστια χοριακη .. κ ο πονος ειμαι σιγουρη οτι ειναι απο εμφυτευση .. εγω δεν ενιωσα τπτ κ πηρα 0 .. οποτε μονο για καλο το βλεπω .. εγω βεβαια ειμαι 36 κ αγχωνομαι μηπως ειμαι κ μεγαλη αλλα τι να κανω που τον ιουλιο παντρευτηκα η ταλαιπωρη 😂

Σε ευχαριστώ πολύ μακάρι να είναι όπωςς τα λες!!!! Και εγώ 33 είμαι δν είμαστε μεγάλες μια χαρά είμαστε🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/3/2022 at 11:00 ΠΜ, ο/η hope501 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια και καλή εβδομάδα!!! 

Δεν μπήκα ΣΚ να διαβάσω κτλ και σας γράφω τώρα ...  @rouseva συμφωνώ απόλυτα με την @BlackCat!!! Όταν "καταπιέζεσαι" προκαλεί μόνο στρες. Βάψε μαλλί με ανταυγες ή μπαλαγιαζ και όχι ρίζα. Ανανέωσε το έτσι το μαλλί σου και αν θες, πήγαινε και φυτική βαφή στο κομμωτήριο σου αν δεν έχουν. Εαν σε απασχολεί το θέμα νύχια μην κάνεις ημιμόνιμο. Και αν δεν θέλεις να τα βάφεις με απλό γιατί χαλάει σε 3-4 μέρες τότε πη΄γαινε απλά να κάνεις καθαρισμό πετσάκια και περιποίηση για να φαίνονται καθαρά. Εκτός να πιάνει το χέρι σου. Εμένα δεν πιάνει το χέρι μου και έχω πολλά πετσάκια με αποτέλεσμα να φαινεται χάλια το νύχι. Δεν τα βάφω πλεον. Εκτός τα Χριστούγεννα που πη΄γα ταξίδι. Δεν τα βάφω και το συνήθισα... Δεν καπνίζω ουτε κανονικό ου΄τε ηλεκτρονικό όπως τα κορίτσια, αλλά μου αρέσει να πίνω ένα ποτήρι κρασι ή απερολ. Έναν ολόκληρο χρόνο δεν έπινα και να σου πω την αλήθεια, οταν έβγαινα έξω αισθανόμουν πως καταπιεζόμουν. Δεν λεω να γίνουμε πότες αλλά αν θέλεις να πιεις, τότε πιες ένα ποτηράκι. 

Όπως λενε η @BlackCat και η @Kiddo θέλει λίγη ισορροπία σε διατρο΄φη και lifestyle. Και αυτό δεν έχει να κάνειο μόνο με το κομμάτι της εξωσωματικής αλλά γενικά και με την ζωή μας. Γιατί αργότερα χτυπάνε τα κουδούνια να εμφανιστούν τα "θεματα υγείας" τύπου χοληστερίνη κτλ κτλ κτλ 

Τέλος συμφωνώ και εγώ με το μαυρογατάκι όσον αφορά τους γιατρούς. Και ε΄γω έτσι θεωρώ πως έχασα χρόνο.. Αυτό να κοιτάξεις πάνω απ'όλα. Να είναι αξιόλογοι γιατροί όσο μπορου΄ν να είναι και αυτοί δηλαδή.

@Παρασκευαιδου στην Γερμανία γενικά είναι διαφορετικοί οι γιατροί και η προσέγγιση τους στο θέμα αυτό. Το ξέρω και απο τους δικούς μου ανθρώπους που μένουν εκεί. Τελείως διαφορετικό σκεπτικό.  

@kaposetsi για πότε έκλεισες ραντεβού? 

@Lacostaki δες την φωτό με τα δικαιολογητικά που σου ανάρτησε το καλή μας @Margitc και κάνε τα ένα ένα. Δεν θέλει βιβλιάριο αλλά όλα όσα γράφει αναλυτικά. Φαντάσου κάποιοι δεν είχαν την υπεύθυνη δήλωση ή την ταυτότητα και τρέχανε εκείνη την μέρα. Οπωσδήποτε μίλησε και με το κέντρο/ιατρείο για να μην κάνεις κανένα λάθος. 

@troia όπως ακούγεται, η Τσεκούρα ήταν πιο αναλυτική από την Οικονομοπούλου και δυστυχώς ή Οικονο δεν μας είπε τίποτα για χόμπυ, βαφή μαλλιών και ούτε αναλυτικά για διατροφή. Αναλυτική ήταν σε όλες τις εξετάσεις. Και τα είδε όλα αναλυτικά όταν πήγαμε εμείς. Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια τι μπορεί να είναι αρνητικό σε χόμπυ, εκτός αν έχει να κάνει με τοξικά. Αλλά έχουμε και εσάς που είδατε την Τσεκούρα και μας είπατε 5 πράγματα παραπάνω.

@Natassou85 καταρ΄χας καλά κάνατε με το σκυλα΄κι!!! Γελάω γιατί τις προάλλες η φίλη μου μου έλεγε για ένα ζευγάρι  που προσπαθούσε κτλ, τελικά πηραν σκυλάκι και λίγο αργότερα ήρθε τελικά και το μωράκι. Με το καλο να δεχτείτε το νεο σας μέλος. 

Σας καρδουλώνω όλες ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ και σας φιλώ😘😘😘

 

 

Κοίτα, η Τσεκούρα όμως μας έλεγε να μην έχουμε εμμονή με αυτά και να είμαστε χαλαρές...Αλλά ναι, εμένα με βοήθησε να τα κωδικοποιήσω και να ξέρω τι κάνει κακό και τι όχι. Π.χ. στο θέμα του αλκοόλ και του γλυκού έτρωγα κι έπινα ένα ποτηράκι όταν βρισκόμουν σε κάποια κοινωνική εκδήλωση (που εκείνη την περίοδο δεν είχαμε και πλούσια κοινωνική ζωή), αλλά δεν ήταν μέρος της καθημερινότητάς μου. Μου είχε δώσει θυμάμαι και λίστα με τροφές πλούσιες σε αντιοξειδωτικά και άλευρα χωρίς γλουτένη κτλ. Αλλά και πάλι δεν μου είχε γίνει εμμονή αυτό, δεν είχα καν το γονίδιο της κοιλιοκάκης, οπότε απλώς την απέφευγα. Είχα καταλήξει να τρώω μια στο τόσο ζυμαρικά και ψωμί ζέας. Και μου είχε εξηγήσει και για τα γαλακτοκομικά και για τα κρέατα και τα πάντα. Τώρα, το θέμα με τα χόμπυ και τα επαγγέλματα έχει να κάνει με τα τοξικά. Αυτό που μου έλεγε πάντα ο γυναικολόγος μου να αποφεύγω τα τοξικά, εκείνη το ανέλυσε. Και κατάλαβα ότι τοξικό δεν είναι π.χ. μόνο το τσιγάρο, αλλά ακόμα και το ημιμόνιμο βερνίκι που η πλειοψηφία των γυναικών γύρω μας έχει μόνιμα στα νύχια της.

Οπότε @rouseva, γνώμη μου πάντα. Του Ασβέστη δεν είναι η δουλειά του να ασχολείται μαζί σου, αλλά επειδή αυτά που σου είπε είναι σωστά (σύμφωνα και με την Τσεκούρα) καλό ήταν που τα άκουσες από κάποιον γιατρό ακόμα κι αν ήταν ουρολόγος. Συμφωνώ σε όλα, αλλά....Δεν χρειάζεται να είσαι απόλυτη. Δηλαδή αν θυμάμαι καλά σου είπε να κόψεις εντελώς το αλκοόλ. Ναι, αν έχεις εξάρτηση από το αλκοόλ θα πρέπει να το κόψεις εντελώς, αλλά στην αντίθετη περίπτωση το να πιεις μια στο τόσο όταν θα είσαι π.χ. σε ένα οικογενειακό τραπέζι δεν πειράζει. Και για τα μαλλιά απλώς εκείνος σαν άντρας που είναι μάλλον δεν θα γνωρίζει ότι υπάρχουν φυτικές βαφές. Κτλ. κτλ. Όσο για τα κιλά, πολλοί εξωσωματιστές, ανάμεσά τους  και ο δικός μου, θέτουν προυπόθεση να έχεις ένα φυσιολογικό βάρος για να ξεκινήσεις και επίσης ο δικός μου έλεγε και ξαναέλεγε για τα τοξικά (βλ. νικοτίνη). Οπότε δεν ΄έχει και τόσο άδικο. Εγώ μετά από πολύ προσωπικό ψάξιμο τα είχα κωδικοποιήσει όλα βάσει του δικού μου ιστορικού και καταλάβαινα τι επιτρέπεται και τι όχι. Επειδή μπορεί να σου φαίνονται όλα αυτά too much και οι αλλαγές δύσκολες σε περιόδους στρες σαν αυτή της εξωσωματικής, μπορείς να κάνεις βελονισμό ή ομοιοπαθητική για να σε βοηθήσουν να χαλαρώσεις και να κάνεις τις αλλαγές που χρειάζονται. Και αν πας σε κάποιον που να έχει εμπειρία στα θέματα υπογονιμότητας, έχεις μ' έναν σμπάρο δυο τρυγόνια!

Για τον Ασβέστη: εμείς τον βλέπαμε στο Κολωνάκι και εκεί γραμματέας ήταν η γυναίκα του. Κάποια μέρα είχα πάει με το βιβλίο it starts with the egg και θυμάμαι ότι το συζητούσα με τη γυναίκα του πριν μπούμε μέσα και μου έλεγε ότι φώναζε στα παιδιά του όταν έτρωγαν γάλα με δημητριακά ή επίσης δεν άφηνε να χρησιμοποιούν πλαστικά στην κουζίνα. Οπότε είναι ευαισθητοποιημένος σε αυτά τα θέματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Salvation78 είπε:

Καλημέρα Niutelitsa

Έκανα εγώ στο Γεν.. ις τον περασμένο Ιούλιο, όντως για να αξιολογησουν την μήτρα. 

Είναι διαγνωστική εκτός αν βρεθεί κάτι που μπορεί να αφαιρεθεί τύπου πολυποδας μικρό ινομυωμα κλπ

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...
Ειναι δηλαδη σημαντική εξεταση πριν την εξωσωματική?
Ποναγες? Ξερεις εαν καλυπτεται από τον εοππυ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα! 

Πηγαμε στον γιατρο, τέλειο λεει το μωρό. Παλμοι 174, μέγεθος μεγαλο, τελειο λεει για την ηλικια του. Πηρα μετα τις ορμόνες μου και επεσαν παλι. Την Παρασκευή 966 ε2 και 67,3 προγεστερόνη. Σήμερα 834 ε2 και 57 η προγεστερόνη.

Τον είχα ρωτήσει πριν πάρω τις εξετάσεις γιατι πεφτει και μου ειπε να μην ανησυχω΄ εφόσον το παρακολουθούμε και ειναι σταθερες οι τιμές (αυτήν την πτώση την θεωρει σταθεροτητα) και ότι σε λίγο καιρο θα εκτιναχτει η οιστραδιολη οταν το μωρο θα στηριζεται στις δυνάμεις του. Οποτε το μονο που μενει να κανω ειναι να τον εμπιστευτώ και οπως μου ειπε εγω εχω κανει ο, τι μπορω απο μεριας μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! 

Πηγαμε στον γιατρο, τέλειο λεει το μωρό. Παλμοι 174, μέγεθος μεγαλο, τελειο λεει για την ηλικια του. Πηρα μετα τις ορμόνες μου και επεσαν παλι. Την Παρασκευή 966 ε2 και 67,3 προγεστερόνη. Σήμερα 834 ε2 και 57 η προγεστερόνη.

Τον είχα ρωτήσει πριν πάρω τις εξετάσεις γιατι πεφτει και μου ειπε να μην ανησυχω΄ εφόσον το παρακολουθούμε και ειναι σταθερες οι τιμές (αυτήν την πτώση την θεωρει σταθεροτητα) και ότι σε λίγο καιρο θα εκτιναχτει η οιστραδιολη οταν το μωρο θα στηριζεται στις δυνάμεις του. Οποτε το μονο που μενει να κανω ειναι να τον εμπιστευτώ και οπως μου ειπε εγω εχω κανει ο, τι μπορω απο μεριας μου. 

Έλα και σε περίμενα με αγωνία!!

Πολλά μπράβο στη μαμά και το μωρούλι 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η noutelitsa είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...
Ειναι δηλαδη σημαντική εξεταση πριν την εξωσωματική?
Ποναγες? Ξερεις εαν καλυπτεται από τον εοππυ?

 

Δεν ξέρω αν καλύπτεται απο τον εοπυ, ξέρω πάντως οτι υστεροσκοπηση μπορεις να κανεις και σε δημοσιο νοσοκομειο. Την ngs σιγουρα δεν μπορεις να την κάνεις, την τριτη που έγραψες δεν την ξέρω.

Την υστεροσκοπηση την κάνεις με μέθη οποτε δεν πονάς καθολου. Μπαινουν μέσα στη μήτρα να δουν αν υπαρχουν συμφυσεις, οινομυωματα, πολύποδες κτλ (διαγνωστική). Σε περίπτωση που υπάρχουν, τότε τα αφαιρούν, οπότε γίνεται επεμβατική και κοστίζει παραπάνω. Εγώ είχα πληρώσει στην υστεροσκόπηση 1300 ευρώ υποτιθεται φιλική τιμή και μαύρα λεφτά, αλλά σε εκείνο το κέντρο από ο, τι καταλαβαίνω με κατέκλεβαν. H ngs κοστίζει γύρω στα 300 ευρώ και ουσιαστικά ψάχνει να δει το μικροβιωμα του ενδομητρίου, αν υπάρχουν λακτοβάκιλλοι σε ικανοποιητικό βαθμό και γενικότερα τι βακτηρίδια υπάρχουν. Εμένα μου είχαν βρει πολύ χαμηλούς λακτοβάκιλλους, εκανα εγχυσεις αντιβίωσης και πήρα και αντιβιωση από το στόμα και την επόμενη φορά που επανέλαβα την εξέταση εφτιαξε το ποσοστό.  Η τρίτη εξέταση δεν ξέρω τι είναι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Έλα και σε περίμενα με αγωνία!!

Πολλά μπράβο στη μαμά και το μωρούλι 🥰🥰

Σε καρδουλώνω πολλάκις ❤️❤️❤️❤️😍😍😍

Μα δεν μου λες τι γίνεται με σένα μαυρόγατα; 15 του μήνα έχουμε. Αποφασίσατε πώς θα προχωρήσετε; Πάτε για ωοληψία ή για υστεροσκόπηση και ετ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η noutelitsa είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...
Ειναι δηλαδη σημαντική εξεταση πριν την εξωσωματική?
Ποναγες? Ξερεις εαν καλυπτεται από τον εοππυ?

 

Κοίτα το αν ειναι σημαντική εξέταση ή οχι, εξαρτάται από τον γιατρό. Αλλοι γιατροί δεν την κάνουν πριν την εξωσωματική γιατί θεωρούν ότι δεν πρέπει να επεμβαίνουν στη μήτρα χωρίς λόγο. Μπορεί να την κάνουν ύστερα από 1, 2 ή και 3 αποτυχημένες εξωσωματικές. Ο Παν..  (και εγώ εκεί ειμαι) είναι της αποψης να τα ελεγχεις όλα προτού μπεις στη διαδικασία εξωσωματικής, ώστε να μην έχεις τυχόν αποτυχίες που θα μπορούσαν να αποφευχθούν. Οπότε νομίζω ότι εχει να κάνει με το τι ταιριάζει και σε σενα, στη φιλοσοφία σου γιατι η αληθεια είναι ότι και οι εξετάσεις κοστίζουν πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια😀❤️

Σου στέλνω πμ

Στην ωοληψία χρειάζεται. Στην ετ μπορείς να είσαι μόνη και να φύγεις με ταξί. Έτσι έκανα εγώ. Ο άντρας σου θα είναι συμπαράσταση στην ετ.🙂

 

Πολύ καλά ε΄κανες!!!! Όλα θα πάνε κατ'ευχήν.🙏 Δεν του είπε του Παπά ότι είσαι εγκυος?

Τα κριτήρια θα τα καταλάβεις από τις συζητήσεις... και από την εμπειρία που έχει ο καθένας. Πχ εμένα ο πρώτος γιατρός όταν έμεινα έγκυος πριν 2 1/2 χρόνια και είχα σκούρα υγρά κτλ μου είπε "κάθε 2η γυναίκα έχει αποβολή. Είναι σύνηθες" και ο επόμενος δεν ήταν εξωσωματιστής και όταν έψαξα για γιατρούς ένας μου είπε απευθείας αν δεν πετύχω να παω για δανικά ωάρια. Οι ουρολόγοι το ίδιο...κάποιοι λένε "μην κοιτας dfi. όλα θα φτιαχτούν στην εξωσωματική" Ενώ άλλοι κοιτάνε να βελτιώσουν το σπέρμα. Το νιώθεις όταν κάποιος είναι αξιόλογος.🙂

Πατάς το + δίπλα στην Παράθεση και σου βγάζει πολλάπλη παράθεση🙂

Μετά από 8-10 μέρες συνήθως...🙂

Ακού....δεν υπάρχει "πρέπει" "καλό θα ΄'ηταν" κτλ κτλ κτλ. Μόνο εαν είναι ιατρικό το ζήτημα. Θα κάνεις ετ όταν θελήσεις εσύ!!! Όταν αισθανθείς καλά! Προσωπικά μιλάω εκ πείρας.... Πήγα εγώ μετά απο 2 κύκλους και είχα κάνει ετ. Βιάστηκα νομίζω. έλεγα θα γίνει και θα πετύχει. Πρέπει να πετύχει. κτλ κτλ κτλ. Αλλά τελικά το συναίσθημα δεν το άκουσα 100%. Ενώ τώρα το άκουσα... Είχαμε πει Φλεβάρη, μετά Μαρτη ..... αλλά και τους δυο προηγούμενους κύκλους δεν τους ένιωσα. Δεν θέλω να πιεστώ. Θα έρθει η μέρα που θα πω "τωρα ξεκινάω". Έτσι να κάνεις. Ότι σου λεει η καρδιά σου (και ο σύζηγος). Το αισθάνεσαι, άσχετα αν ψάχνεις να βρεις λύσεις για το σωστό. Σωστό δεν υπάρχει. Μόνο η καρδιά σου ξέρει.

Καταρχας θα σου πω το άλλο... να σκεφτείς όλες τις εκδοχές. Ξέρεις εσύ τι εγκυμοσύνη θα έχεις? Ξέρεις εσύ αν θα μπορείς να είσαι εξω κτλ κτλ κτλ ή αν πρέπει να είσαι ξάπλα? Προς Θεού δεν σου το εύχομαι καθόλου αυτό!!!!!! Να είναι όλα καλά όποτε μείνεις έγκυος. Αλλά ένας γάμος θέλει λιγάκια τρέξιμο και κάθε φορά σκάνε αναποδιές, μα τα τραπέζια, μα οι καλεσμένοι, μα ο στολισμός, μα το φαγητό κτλ κτλ κτλ....

Προσωπικά όταν παντρεύτηκα περασα πολύ καλα΄ γιατί ήμουν και καλά. Και μετά απόλαυσα όλα τα του γάμου κτλ. είχα καθαρό μυαλό, χόρευα, γελούσα, κτλ κτλ και μετά έτσι χαλαρά έμεινα εγκυος. Άσχετα την κατάληξη που είχε.

Σου εύχομαι ολόψυχα να περάσεte καλά στο γάμο σας. Nα το γλεντήσετε, είναι όλα όπως τα θέλεις και να απολαύσετε την κάθε στιγμή👰🏽🤵🏽

Όσο για την υστεροσκόπηση νομίζω τα ξαναείπαμε..... μην αναλύσεις ξανά όλα μα όλα όσα έχουν να κάνουν με την υστεροσκόπηση. Διάβασε όλες τις απαντήσεις που σου ΄δωσαμε και βάλε τα κάτω. Θα σου πω όμως ξανά.... η φίλη μου έμεινε απευθείας έγκυος μετά την υσεροσκόπηση χωρίς εξωσωματική. Εγώ δεν έμεινα ούτε φυσιολογικά ούτε με την εξωσωματική. (είχα βιοχημική).  

 

Όχι δεν του το είπα. Του το είπε ο αντρας μου όμως μετά που τον συνόδευσε στο αμάξι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσια τα φώτα σας!! Μετά από τον γιατρό εχθές μπουρδουκλωθηκα.. μου είπε οτι είναι καλύτερα νσ μην αφήσω πολύ καιρό για την ετ και του λέω γιατρέ έχω γάμο το Σεπτέμβριο μου λέει θα είσαι 5,6 μηνών μια χαρά θα είσαι!! 

Τι λέτε ρε κορίτσια εσείς? Ποια η γνώμη σας? Είναι καλύτερα να κάνω ετ τώρα και όχι μετά το γάμο! 

Βέβαια θα πάω και στον εξωσωματιστη μόλις έχω αποτελέσματα απο τις αιματολογικές, να δω και αυτός τι θα μου πεί.. 

Τον ρώτησα και για την υστεροσκοπιση και μου είπε γιατί θέλεις να μου δώσεις 600 ευρώ, από την άλλη λέει το scratching βοηθάει την εμφύτευση.. τα έχω κάνει μπάχαλο στο μυαλό μου.. 

 

Αχ Κατερινάκι μου!

Συνεχίζεις και μου αγχώνεσαι. Δεν υπάρχει σωστή και λαθος στιγμή, υπάρχει το πότε νιώθεις έτοιμη. Εγώ προσωπικά δεν θα επέλεγα να μπω στη διαδικασια της εξωσωματικής και να τρέχω και για τον γάμο. Αν ΄τώρα βιάζεσαι για την ετ και το θέλεις γιατι δεν κάνεις τον γάμο αργότερα; Ας πα΄τε μόνο το ζευγάρι να πάρετε την ευχή από τον παπά και παντρεύεστε του χρόνου και κάνετε γαμοβαφτιση!  Αλλιώς απόλαυσε την προετοιμασία του γαμου και αν μέχρι τον Οκτ΄ώβρη, Νοέμβρη δεν έχει έρθει ακόμα, πάτε για ετ.

Επίσης για υστεροσκόπηση, δεν έχω τι να σε συμβουλευσω. Εγώ την είχα κάνει γιατί ηθελα να τα ελ΄έγξω όλα πριν πάω στη δεύτερη εξωσωματική. Αλλά ειναι τι θέλεις εσύ και τι θα σου πει ο εξωσωματικός σου και οχι ο γυναικολόγος σου. Και επίσης το σκράτσινγκ δεν έχει καμία σχέση με την υστεροσκοπηση. Στο σκρατσινγκ σου "τραυματ΄ίζουν" λίγο το ενδομητριο για να μπορεί να εμφυτευτεί το έμβρυο, στην υστεροσκοπηση κοιτάνε τη μήτρα σου και αν υπάρχει κάποιο θέμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Σε καρδουλώνω πολλάκις ❤️❤️❤️❤️😍😍😍

Μα δεν μου λες τι γίνεται με σένα μαυρόγατα; 15 του μήνα έχουμε. Αποφασίσατε πώς θα προχωρήσετε; Πάτε για ωοληψία ή για υστεροσκόπηση και ετ;

χαχαχαχα ελα μου ντε!! Δεν ξέρω!! Δεν θέλω να τα μεταφέρω φοβάμαιιιιιιιιιιιιιιιιι

Μάλλον θα κάνω αιώνια ωοληψίες να μαζεύω έμβρυα έτσι σαν χόμπυ ρε αδερφέ!!!

Η συνήθεια που έγινε λατρεία!! 🤣

Δεν είμαι καλά οπως καταλαβαίνεις λωλάθηκα δεν θέλει και πολύ ο άνθρωποσ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κοίτα το αν ειναι σημαντική εξέταση ή οχι, εξαρτάται από τον γιατρό. Αλλοι γιατροί δεν την κάνουν πριν την εξωσωματική γιατί θεωρούν ότι δεν πρέπει να επεμβαίνουν στη μήτρα χωρίς λόγο. Μπορεί να την κάνουν ύστερα από 1, 2 ή και 3 αποτυχημένες εξωσωματικές. Ο Παν..  (και εγώ εκεί ειμαι) είναι της αποψης να τα ελεγχεις όλα προτού μπεις στη διαδικασία εξωσωματικής, ώστε να μην έχεις τυχόν αποτυχίες που θα μπορούσαν να αποφευχθούν. Οπότε νομίζω ότι εχει να κάνει με το τι ταιριάζει και σε σενα, στη φιλοσοφία σου γιατι η αληθεια είναι ότι και οι εξετάσεις κοστίζουν πολύ.

Στο Γεν...ις την έκανες εσύ την υστεροσκόπηση?
Πολλά λεφτα βρε @twinkletwinlkle!!! Μου έπεσε το σαγόνι!

Κατι διαβασα πως είναι καλό να την κανεις κοντά στην ΕΤ ...για μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας...ισχύει? Γραφεται τελικά με εοππυ ή μπαααα?


Εχω μπερδευτεί...σκεφτόμουνα να κανω όλες τις εξετάσεις πρώτα και μετα να ξεκινήσω...και ακόμα δεν ειμαι σιγουρη πως θα παω στον Π...λεω να δω και κανα 1-2 ακομα γιατρούς...
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

χαχαχαχα ελα μου ντε!! Δεν ξέρω!! Δεν θέλω να τα μεταφέρω φοβάμαιιιιιιιιιιιιιιιιι

Μάλλον θα κάνω αιώνια ωοληψίες να μαζεύω έμβρυα έτσι σαν χόμπυ ρε αδερφέ!!!

Η συνήθεια που έγινε λατρεία!! 🤣

Δεν είμαι καλά οπως καταλαβαίνεις λωλάθηκα δεν θέλει και πολύ ο άνθρωποσ

Έλα παραδέξου το... Γουστάρεις τον Σφακ.... Δεν εξηγείται διαφορετικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Αχ Κατερινάκι μου!

Συνεχίζεις και μου αγχώνεσαι. Δεν υπάρχει σωστή και λαθος στιγμή, υπάρχει το πότε νιώθεις έτοιμη. Εγώ προσωπικά δεν θα επέλεγα να μπω στη διαδικασια της εξωσωματικής και να τρέχω και για τον γάμο. Αν ΄τώρα βιάζεσαι για την ετ και το θέλεις γιατι δεν κάνεις τον γάμο αργότερα; Ας πα΄τε μόνο το ζευγάρι να πάρετε την ευχή από τον παπά και παντρεύεστε του χρόνου και κάνετε γαμοβαφτιση!  Αλλιώς απόλαυσε την προετοιμασία του γαμου και αν μέχρι τον Οκτ΄ώβρη, Νοέμβρη δεν έχει έρθει ακόμα, πάτε για ετ.

Επίσης για υστεροσκόπηση, δεν έχω τι να σε συμβουλευσω. Εγώ την είχα κάνει γιατί ηθελα να τα ελ΄έγξω όλα πριν πάω στη δεύτερη εξωσωματική. Αλλά ειναι τι θέλεις εσύ και τι θα σου πει ο εξωσωματικός σου και οχι ο γυναικολόγος σου. Και επίσης το σκράτσινγκ δεν έχει καμία σχέση με την υστεροσκοπηση. Στο σκρατσινγκ σου "τραυματ΄ίζουν" λίγο το ενδομητριο για να μπορεί να εμφυτευτεί το έμβρυο, στην υστεροσκοπηση κοιτάνε τη μήτρα σου και αν υπάρχει κάποιο θέμα. 

Κορίτσια μοθ Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. οπότε κρατάω το πότε θα είμαι έτοιμη εγώ και όχι το πότε λένε θα είναι καλύτερα... 

Επίσης την ευχή του παππούλη την πήραμε τώρα μένει ο γάμος, τον γάμο θέλει περισσότερο ο παππούλης απο οτι εγώ,  εγώ απλά νιώθω πώς έτσι θα έρθω πιο κοντά στο στόχο μου περνώντας την ευλογία !  

Εγώ όπως σας είπα έχω μπερδευτεί τώρα γτ αααν σε περίπτωση κάνω ετ μετά το γάμο και δεν τα καταφέρω τότε θα στεναχωριέμαι και θα λέω μήπως θα ήταν καλύτερα να έκανα πιο νωρίς.. νομίζω με καταλαβαίνετε!! 

Ας κάνω τις εξετάσεις να μιλήσω και με εξωσωματιστη και βλέπουμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η noutelitsa είπε:

Στο Γεν...ις την έκανες εσύ την υστεροσκόπηση?
Πολλά λεφτα βρε @twinkletwinlkle!!! Μου έπεσε το σαγόνι!

Κατι διαβασα πως είναι καλό να την κανεις κοντά στην ΕΤ ...για μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας...ισχύει? Γραφεται τελικά με εοππυ ή μπαααα?


Εχω μπερδευτεί...σκεφτόμουνα να κανω όλες τις εξετάσεις πρώτα και μετα να ξεκινήσω...και ακόμα δεν ειμαι σιγουρη πως θα παω στον Π...λεω να δω και κανα 1-2 ακομα γιατρούς...
 

Όχι την έκανα σε προηγούμενο κέντρο που ήμουν. Στο Γεν... θα σου βγάλουν προφανώς ένα πακέτο και για τις 3 εξετάσεις. Σίγουρα θα είναι πιο οικονομικά από οσα πλήρωσα εγώ. Να πας να δεις και άλλους γιατρούς αν δεν έμεινες ικανοποιημένη από τον Παν... Εγώ πάντως έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Δεν ξέρω αν γράφεται στον εοππυ, αλλά σίγουρα γίνεται σε δημόσιο νοσοκομείο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Έλα παραδέξου το... Γουστάρεις τον Σφακ.... Δεν εξηγείται διαφορετικά.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Πνίγηκα!!

Ναι θέλω να μου το βλέπει κάθε μήνα!!

Αν τα καταφέρω ποτέ και γεννήσω γερό μωρό θα του στέλνω φωτογραφία..

Όχι του παιδιού....🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! 

Πηγαμε στον γιατρο, τέλειο λεει το μωρό. Παλμοι 174, μέγεθος μεγαλο, τελειο λεει για την ηλικια του. Πηρα μετα τις ορμόνες μου και επεσαν παλι. Την Παρασκευή 966 ε2 και 67,3 προγεστερόνη. Σήμερα 834 ε2 και 57 η προγεστερόνη.

Τον είχα ρωτήσει πριν πάρω τις εξετάσεις γιατι πεφτει και μου ειπε να μην ανησυχω΄ εφόσον το παρακολουθούμε και ειναι σταθερες οι τιμές (αυτήν την πτώση την θεωρει σταθεροτητα) και ότι σε λίγο καιρο θα εκτιναχτει η οιστραδιολη οταν το μωρο θα στηριζεται στις δυνάμεις του. Οποτε το μονο που μενει να κανω ειναι να τον εμπιστευτώ και οπως μου ειπε εγω εχω κανει ο, τι μπορω απο μεριας μου. 

άντε ωραία!!!! και σε σκεφτόμουν πριν..... μια χαρά ακούγονται όλα όσα σου λεει. πολύ χαίρομαι @twinkletwinlkle μου😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

χαχαχαχα ελα μου ντε!! Δεν ξέρω!! Δεν θέλω να τα μεταφέρω φοβάμαιιιιιιιιιιιιιιιιι

Μάλλον θα κάνω αιώνια ωοληψίες να μαζεύω έμβρυα έτσι σαν χόμπυ ρε αδερφέ!!!

Η συνήθεια που έγινε λατρεία!! 🤣

Δεν είμαι καλά οπως καταλαβαίνεις λωλάθηκα δεν θέλει και πολύ ο άνθρωποσ

την ίδια ερώτηση θα σου έκανα και εγω....😀 inspector gadget είμαι....παρακολουθώ στενά εσένα με την @Lucia79 εκτός εαν θέλετε να παμε όλες μαζι και με @Παρασκευαιδου γιατί ούτε εγώ δεν ξέρω πως θα είναι το Mood μου και ποτε θα παω😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! 

Πηγαμε στον γιατρο, τέλειο λεει το μωρό. Παλμοι 174, μέγεθος μεγαλο, τελειο λεει για την ηλικια του. Πηρα μετα τις ορμόνες μου και επεσαν παλι. Την Παρασκευή 966 ε2 και 67,3 προγεστερόνη. Σήμερα 834 ε2 και 57 η προγεστερόνη.

Τον είχα ρωτήσει πριν πάρω τις εξετάσεις γιατι πεφτει και μου ειπε να μην ανησυχω΄ εφόσον το παρακολουθούμε και ειναι σταθερες οι τιμές (αυτήν την πτώση την θεωρει σταθεροτητα) και ότι σε λίγο καιρο θα εκτιναχτει η οιστραδιολη οταν το μωρο θα στηριζεται στις δυνάμεις του. Οποτε το μονο που μενει να κανω ειναι να τον εμπιστευτώ και οπως μου ειπε εγω εχω κανει ο, τι μπορω απο μεριας μου. 

Αντε κοριτσάκι μου τέλεια τα νέα σου. Σταμστα να κοιτάς νούμερα γτ θα σου στείλω παντοφλαααα... 

Ποσο εβδομάδων είσαι τωρα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια μου εγώ επιτέλους σήμερα αρνητική!!! Το πέρασα ελαφριά ! Μια φορά σήκωσα πυρετό και μια φορά πήρα ντεπόν! Τώρα μ χει μείνει λίγο μπούκωμα και κάπου κάπου βήχω!!! Βέβαια οι ναυτίες ναυτίες! Λέω κ γώ ο κορονοιος ήρθε γ ν μ πάρει κ τη ναυτία αλλά τζίφος! Θα γεννήσω με το Nuperal αγκαλιά💊 😩 Αύριο θ στείλω στο γιατρό μ γ ν μ γράψει εξετάσεις γενικές, καμπύλη ζαχαρου κ τ εμβόλιο τ κοκκυτη κ από την επόμενη βδομάδα λέω ν πάω ν τ κάνω! Ν χει ανεβεί κ λίγο το ανοσοποιητικό μ! Θ κλείσω κ ραντεβού γ τον υπέρηχο! Αυτή τη καμπύλη κάθε πρωί π ξυπνάω τη σκέφτομαι 😩😩😩 λέω θ ρθει το πρωινό π θ ξυπνήσω και θ πρέπει ν πάω ν την κάνω !!!! Επίσης θ τ πω κ γ τη βεβαίωση κυοφορίας ν μ στείλει γ ν τη δώσω στον εργοδότη γιατί τον άλλο μήνα σταματάει η αναρρωτική κ μπαίνουμε στις 56 μέρες πριν τον τοκετό !!!! Σαν ψέμα μ φαίνεται 🤪🫠🧿🙏💗 κατ τ αλλά όλα κλ! Η νινου δίνει το παρόν της καθημερινά κ ανελέητα!!! Αλλά κορίτσια δυο μέρες τώρα έχω κατι πονάκια κ βάρος χαμηλα! Ελπίζω ν είναι φυσιολογικα όλα αυτά 🙏🙏  
    • @annitakianna @Xrisa95 @Annoula1995κοριτσια μου με το καλο η β επιπέδου σας τις επόμενες μερες !🩵🩵🫶🏼🫶🏼🫶🏼🧿🧿🧿🧿 θα έχουμε καθε μερα να λεμε ευχάριστα νέα αυτή την βδομαδα !!!!
    • Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε αυτό το σωματείο αναφέρουν ότι δεν πληρώνεις τπτ ; εγώ όπου και αν έχω ψάξει όλοι μου λένε από 3000ευρω και 
    • αχχχ τι ωραια που τις ενιωσεσσς!!!!🩷🩷🩷🩷🩷 είναι φανταστικό, απερίγραπτο συναίσθημα🥰  από όταν άρχισα να τον νιωθω έχει φυγει ένα τεραστιο μερος του άγχους μου🩵🩷🧿 με το καλο αυριο να τις δείτε τις κοριτσαρες σας !!!!🩷🩷🧿
    • αντωνία μου εν τέλη με πίεζε 2-3 μερες άλλαξα με τον άντρα μου αλλά επειδή το αγαπω το αμαξάκι μου και είναι μικρο βολικό το πηρα πισω☺️ και δεν με έχει ενοχλήσει… σκεφτηκα μήπως με πίεζε το μωρακι εκεινεσ τις μερες και γιαυτο ένιωθα ετσι…φοβαμαι μην το πιέζω γενικα ομως… έχει και παντου λακούβες η κατάσταση των δρόμων της αθήνας έχει ξεφυγει εντελώς 🫠😔
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...