Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 34 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! 

Τι κάνετε; Εγώ πήγα να κάνω τις γνωστές εξετάσεις (οιστραδιόλη, προγεστερόνη) και κάτι α΄λλες εξετάσεις που μου έγραψε η ενδοκρινολόγος και παρόλο που είχα συνταγογραφημένη τη χοριακή (εγώ είχα πει στην κοπέλα να μου τη γράψει) δεν την έκανα. Είπα να εμπιστευτώ τον γιατρό μου, τον Θεό και να μην αγχωνομαι. Προς το παρον αυτο που ξέρω είναι ότι όλα πανε καλα και μέχρι την Τρίτη που ξαναέχω υπέρηχο αυτό θα πιστεύω. 

Και σε είχα στο μυαλό μου! Μπράβο κορίτσι μου,  πολύ σωστα κάνεις! Ολα καλά  πάνε και θα πάνε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Καλημέρα κοριτσακι μου. Είσαι τρελή😂😂😂 αχαχαχαχαχα 🤣🤣 πολύ καλα ε΄κανες όμως. Να τον εμπιστευτείς τον γιατρό σου! Όλα καλά θα πάνε😀😀❤️

Έτσι είναι... Ο καθένας έχεις την δικη του ιστορία. Να ξέρεις όμως πως ναι μεν παίρνεις θάρρος, αλλά όταν τυχαίνει δευτερη αποτυχία ψάχνεις να βρεις το τι πήγε στραβά. και αυτό για μένα ήταν χειρότερο. Εγώ δεν έχω άλλα εμβρυάκια. Επίσης δεν έχω πλάνο. Δεν ξέρω πως και πότε θα προχωρήσω. Το αφήνω να έρθει όπως έρθει. 

Σου πρότειναν εξετάσεις μετα την 2η αποτυχία? Ψαχτηκες καθόλου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! 

Τι κάνετε; Εγώ πήγα να κάνω τις γνωστές εξετάσεις (οιστραδιόλη, προγεστερόνη) και κάτι α΄λλες εξετάσεις που μου έγραψε η ενδοκρινολόγος και παρόλο που είχα συνταγογραφημένη τη χοριακή (εγώ είχα πει στην κοπέλα να μου τη γράψει) δεν την έκανα. Είπα να εμπιστευτώ τον γιατρό μου, τον Θεό και να μην αγχωνομαι. Προς το παρον αυτο που ξέρω είναι ότι όλα πανε καλα και μέχρι την Τρίτη που ξαναέχω υπέρηχο αυτό θα πιστεύω. 

Καλημέρα! Μπραβο ρε συ την καλυτερη δουλεια εκανες! Πιστευω εφοσον ο υπερηχος ειναι σουπερ και ειδατε καρδιακη λειτουργια νωρις ολα καλα ειναι. Οι χοριακες δεν εχουν νοημα πια. Σου προσδιδουν απλα αγχος που δεν χρειαζεται! Την Τριτη θα δεις οτι ολα ειναι μια χαρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Εγω έκλεισα ραντεβου 15 Μάρτη με τον γιατρό να τα πουμε , να κανουμε και ενα τσεκ απ υπερηχο κλπ. Τεστ Παπ και ορμονες εχω κανει προσφατα να δουμε που βρισκομαι. Γιατι γεννησα κι ολας πριν ενα χρονο! Οποτε θα δω τι θα μου πει , θα συζητησω και τις αποριες μου για το πρωτοκολλο της εμβρυομεταφορας , τα φαρμακα κλπ και βλεπουμε. Λογικα θα αφησω τον κυκλο του Απρίλη και θα προχωρήσω τον Μάιο. Κορίτσια να σας ρωτήσω.. τι καθορίζει αν θα σε προχωρήσει ο γιατρός σε πρωτόκολλο μεταφοράς τεχνητού κύκλου ή φυσικού? Γιατί εμένα από ότι κατάλαβα θα με πάει σε τεχνητό. Δεν τα ξερω γιατί το πρώτο παιδάκι το απέκτησα με εμβρυομεταφορά στον ίδιο κύκλο με φρέσκα έμβρυα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σου πρότειναν εξετάσεις μετα την 2η αποτυχία? Ψαχτηκες καθόλου?

Κατερινάκι μου, όταν ηρεμήσεις και αποφασίσεις να προχωρήσεις, θα το συζητήσεις με τον γιατρό σου και θα δεις τι θα κάνετε. Συνήθως αυτό που προτείνουν είναι υστεροσκόπηση, να δουν αν υπάρχει κα΄τι στη μήτρα που να εμποδίζει είτε τη σύλληψη είτε την ανάπτυξη της κύησης. Γενικότερα συνήθως δεν σε στέλνουν αλλού, μόνες μας ψαχνόμαστε. Εγώ πχ μετά και τη δεύτερη παλίνδρομη πήγα σε αιματολόγο οπου έψαξα όλους τους παράγοντες που μπορεί να ευθύνονται για την παλίνδρομη. Και πριν κανένα 5μηνο είχα παει και σε ρευματολόγο. Όπως και χθες πηγα και σε ενδοκρινολόγο. Γενικά το ζήτημα της υπογονιμότητας ειναι πολυπαραγοντικό. 

Όμως όπως σωστά σου είπαν τα κορίτσια, το ΄ότι συνέβη αυτό τώρα δεν σημαίνει απολύτως τίποτα για την επόμενη φορά. Θύμησέ μας γιατί τουλάχιστον εγώ ξεχασα, γιατί κάνατε εξωσωματική; Νομίζω έχεις πολυκυστικές και δεν έχεις σταθερό κύκλο ή κάνω λάθος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κατερινάκι μου, όταν ηρεμήσεις και αποφασίσεις να προχωρήσεις, θα το συζητήσεις με τον γιατρό σου και θα δεις τι θα κάνετε. Συνήθως αυτό που προτείνουν είναι υστεροσκόπηση, να δουν αν υπάρχει κα΄τι στη μήτρα που να εμποδίζει είτε τη σύλληψη είτε την ανάπτυξη της κύησης. Γενικότερα συνήθως δεν σε στέλνουν αλλού, μόνες μας ψαχνόμαστε. Εγώ πχ μετά και τη δεύτερη παλίνδρομη πήγα σε αιματολόγο οπου έψαξα όλους τους παράγοντες που μπορεί να ευθύνονται για την παλίνδρομη. Και πριν κανένα 5μηνο είχα παει και σε ρευματολόγο. Όπως και χθες πηγα και σε ενδοκρινολόγο. Γενικά το ζήτημα της υπογονιμότητας ειναι πολυπαραγοντικό. 

Όμως όπως σωστά σου είπαν τα κορίτσια, το ΄ότι συνέβη αυτό τώρα δεν σημαίνει απολύτως τίποτα για την επόμενη φορά. Θύμησέ μας γιατί τουλάχιστον εγώ ξεχασα, γιατί κάνατε εξωσωματική; Νομίζω έχεις πολυκυστικές και δεν έχεις σταθερό κύκλο ή κάνω λάθος; 

Σε αυτές τις ειδικότητες που πήγες, βρήκατε κάτι το οποίο δεν γνώριζες απο πριν? Εγώ σε ενδοκρινολογο έχω πάει και έδωσε βάση στην προλακτινη μου έδωσε ντοστινεξ.. 

Ναι σωστά θυμάσαι και με κλομιφαινη και στοχευμένες επαφές τπτ! Για υστεροσκοπιση όταν ρώτησα τους γιατρούς μου είπαν οτι δεν βρίσκουν λόγο να κάνω.. Επίσης σε όσους εχω πάει κανα 4 ολοι είπαν οτι η μήτρα μου είναι εξαιρετική.. τι να πω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σε αυτές τις ειδικότητες που πήγες, βρήκατε κάτι το οποίο δεν γνώριζες απο πριν? Εγώ σε ενδοκρινολογο έχω πάει και έδωσε βάση στην προλακτινη μου έδωσε ντοστινεξ.. 

Ναι σωστά θυμάσαι και με κλομιφαινη και στοχευμένες επαφές τπτ! Για υστεροσκοπιση όταν ρώτησα τους γιατρούς μου είπαν οτι δεν βρίσκουν λόγο να κάνω.. Επίσης σε όσους εχω πάει κανα 4 ολοι είπαν οτι η μήτρα μου είναι εξαιρετική.. τι να πω.. 

Δεν μπορώ να πω ότι μου βρήκαν κάτι το ιδιαίτερο, Υπάρχουν κάποια σημεία που πρέπει να προσεξω, όπως προδιάθεση για κοιλιοκάκη, κάτι με ζυγωτες θρομβοφιλίας που σημαίνει οτι πρέπει να παίρνω αντιπηκτική αγωγή, αλλά σε γενικές γραμμές δεν μου ε΄χουν βρει κατι το φοβερο. Εχω και το αυτοανοσο χασιμοτο αλλα αυτο το ξερω, το παρακολουθώ και οι τιμές μου είναι πολύ καλές. Φαντάσου η tsh μου σήμερα ήταν 1,04 επειτα απο εξωσωματική με τόσες ορμονες και εγκυμοσύνη. 

Το σπέρμα το έχετε ψάξει, σωστά;

Εγώ θεωρώ οτι ήταν καθαρά τυχαίο γεγονος η βιοχημική κύηση. Ο χρόνος είναι συμμαχος σου! Όμως, αν θέλεις, δεν θα ήταν κακό να πήγαινες σε μία αιματολογο να σε τσεκαρει για τα ανοσολογικα΄. Ίσα ΄ισα στο λεω για να σου φυγει το αγχος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Kateriniwk είπε:

Ελεγα μαιο να παω για διεγερση αν βολεψει με τους κυκλους και αυτα αλλα αν τωρα βγαλει τιποτα ο ουρολογος θα σε περιμενω ρε να ερθεις να μου κρατας το χερι και μετα θα σε παω για ουζακια στη χαλκιδικαρα μας!!!! Θα γλεντισουμε τα ωαρια!!!!! 💪💪💪💪

Ας τα λεω παιδια μου καλυτερα να μπαινω στο κλιμα...🍼🍼🍼😉

Έτσι εννοείται.   🙂🙂🙂

Να σε πω Σαλονίκη μενεις; έχεις βρει ουρολογο; αν όχι πες μου να σου πω εξειδικευμένο ανδρολόγο.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σου πρότειναν εξετάσεις μετα την 2η αποτυχία? Ψαχτηκες καθόλου?

Στην πρώτη δεν προτείνουν το θεωρούν τυχαίο γεγονός. 

Στη δεύτερη είναι ανάλογα τον γιατρό.αλλα βρε πουλάκι μου μη βασανίζεσαι ξέρω ότι θέλεις να αποκλίσεις κάθε ενδεχόμενο να σου ξανά τύχει αλλά να θυμάσαι ότι δεν ισχύει αρκετά κορίτσια έχουμε στον ενεργητικό μας αποβολές καλά δε η βιοχημική που αν δεν κάνεις εξωσωματική παίζει και να μην το μάθεις. Το ποσοστό είναι 1 στις 4 γυναίκες έχουν μια αποβολή.  Είναι δύσκολο και ακόμα είναι αρχή. Όμως εγω σαν φίλη σου θα σου πω κάνε μια ακόμα προσπάθεια μόλις νιώσεις έτοιμη και δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Στην πρώτη δεν προτείνουν το θεωρούν τυχαίο γεγονός. 

Στη δεύτερη είναι ανάλογα τον γιατρό.αλλα βρε πουλάκι μου μη βασανίζεσαι ξέρω ότι θέλεις να αποκλίσεις κάθε ενδεχόμενο να σου ξανά τύχει αλλά να θυμάσαι ότι δεν ισχύει αρκετά κορίτσια έχουμε στον ενεργητικό μας αποβολές καλά δε η βιοχημική που αν δεν κάνεις εξωσωματική παίζει και να μην το μάθεις. Το ποσοστό είναι 1 στις 4 γυναίκες έχουν μια αποβολή.  Είναι δύσκολο και ακόμα είναι αρχή. Όμως εγω σαν φίλη σου θα σου πω κάνε μια ακόμα προσπάθεια μόλις νιώσεις έτοιμη και δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο. 

Μακάρι και σε ευχαριστώ για την αισιοδοξία σου! Στο επομενο ραντεβού θα το συζητήσω καο με τον γιατρό να δούμε τι έχει αν έχει κάτι να προτείνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Δεν μπορώ να πω ότι μου βρήκαν κάτι το ιδιαίτερο, Υπάρχουν κάποια σημεία που πρέπει να προσεξω, όπως προδιάθεση για κοιλιοκάκη, κάτι με ζυγωτες θρομβοφιλίας που σημαίνει οτι πρέπει να παίρνω αντιπηκτική αγωγή, αλλά σε γενικές γραμμές δεν μου ε΄χουν βρει κατι το φοβερο. Εχω και το αυτοανοσο χασιμοτο αλλα αυτο το ξερω, το παρακολουθώ και οι τιμές μου είναι πολύ καλές. Φαντάσου η tsh μου σήμερα ήταν 1,04 επειτα απο εξωσωματική με τόσες ορμονες και εγκυμοσύνη. 

Το σπέρμα το έχετε ψάξει, σωστά;

Εγώ θεωρώ οτι ήταν καθαρά τυχαίο γεγονος η βιοχημική κύηση. Ο χρόνος είναι συμμαχος σου! Όμως, αν θέλεις, δεν θα ήταν κακό να πήγαινες σε μία αιματολογο να σε τσεκαρει για τα ανοσολογικα΄. Ίσα ΄ισα στο λεω για να σου φυγει το αγχος. 

Μωρέ τι έχω να χάσω, να παω εδώ στην πόλη μου σε μια της γειτονιάς? Πρέπει να έχει εξειδίκευση? Τις ίδιες εξετάσεις προφανώς και θα μου γράψει.. 

Χαίρομαι πολύ που δεν βρήκατε κάτι! Inohept μου έδωσε και εμένα..

Βρε κορίτσι μού,  εκεί δεν είναι που λες ολα καλά, αλλα τελικά τι είναι αυτό πού φταει ? 

Και εμένα ο tsh 1,κατι ηταν, στην  τελευταία εξέταση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Sophie80 είπε:

Κατερίνα καλησπέρα! Σε έχω μέρες στο μυαλό μου αλλά δεν προλάβαινα να σου γράψω νωρίτερα. Τα περισσότερα στα έχουν γράψει ήδη τα κορίτσια, αλλά γραφω κι εγώ μιας και είχα πρόσφατα πολύ παρόμοια εμπειρία. Αν θυμάσαι σου είχα γράψει με αφορμή κάτι εκκρίσεις που είχες λίγες μέρες μετά την ετ, που θεώρησα ως ένδειξη ότι έχει προχωρήσει η εμφύτευση. Λυπάμαι πολύ που εξελίχθηκε σε βιοχημική. 

Το αίμα πιθανόν να καθυστερήσει κάποιες μέρες να έρθει. Σε μένα (που η βιοχημική ήρθε μετά από φυσική σύλληψη), η ροή ήρθε λίγες ώρες μετά τις πρώτες σταγόνες. Στην περίπτωσή σου, επειδή υπάρχει και η επίδραση των φαρμάκων, είναι πιθανό να καθυστερήσει λίγο, αλλά αυτό εξαρτάται και από τον κάθε οργανισμό. Όπως πχ μετά από αρνητική χοριακή και διακοπή των φαρμάκων, σε άλλες κοπέλες έρχεται περίοδος σε 5 μέρες, σε άλλες σε 10, κ.ο.κ. Μη σε ανησυχεί αυτό. Το θέμα είναι να έρθει για να ξεκινήσει ξανά ο κύκλος σου.

Σχετικά με τα αίτια της βιοχημικής: Από ό,τι έχω καταλάβει, στις περισσότερες περιπτώσεις οφείλεται σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες του εμβρύου, δηλαδή κάποια χρωμοσώματα στο DNA του δεν είναι σωστά. Σε πολλές περιπτώσεις ένα τέτοιο έμβρυο δεν εμφυτεύεται καν. Σε άλλες περιπτώσεις εμφυτεύεται, αλλά κάποια στιγμή η εξέλιξή του σταματάει και ο οργανισμός το αποβάλλει. Οπότε είναι θέμα τύχης, με την ηλικία να παίζει επιβαρυντικό ρόλο.

Γενικότερα τώρα, καταλαβαίνω απόλυτα τη στεναχώρια και την απογοήτευσή σου. Προσπάθησε όμως να εστιάσεις στα θετικά:
1. Αν πράγματι οφείλεται σε χρωμοσωμική ανωμαλία, η κύηση δεν είχε ελπίδα να οδηγήσει σε γέννηση. Οπότε αφού ήταν να το χάσεις, καλύτερα να το χάσεις νωρίς και να αποβάλεις μόνη σου σαν να είχες απλά περίοδο, παρά μερικές εβδομάδες μετά και να πρέπει να κάνεις απόξεση και να επηρεαστεί τυχόν η μήτρα ή άλλο όργανο.
2. Επιβεβαίωσες ότι μπορείς να κάνεις εμφύτευση. Δε θυμάμαι αν είχες ξανά εμφύτευση στο παρελθόν, αλλά το ότι είχες τώρα είναι σημαντικό διότι αποκλείεις έναν παράγοντα αποτυχίας. Αν δεν πετυχαίνεις εμφύτευση, τότε και με καλά έμβρυα, δουλειά δε γίνεται. Τώρα ξέρεις ότι όταν στο μέλλον πετύχεις καλό έμβρυο, οι πιθανότητες να εξελιχθεί καλά η εγκυμοσύνη είναι με το μέρος σου. 
3. Το ότι δεν πέτυχε τώρα, δε σημαίνει ότι δε θα πετύχει και η επόμενη ετ με έμβρυα από την ίδια ωοληψία. Κάθε έμβρυο έχει σχηματιστεί με το δικό του DNA. Όπως και το ότι κάνουμε ετ 2 εμβρύων δε σημαίνει ότι θα γεννήσουμε δίδυμα: Θετική χοριακή και 1 μωρό, πολύ πιθανό να σημαίνει ότι το άλλο έμβρυο είχε χρωμοσωμική ανωμαλία οπότε δεν εμφυτεύτηκε ή εμφυτεύτηκε και στη συνέχεια αποβλήθηκε.

Κουράγιο και δύναμη! Είσαι μικρή, έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για τις πληροφορίες και την εμψύχωση! Πολλα θετικά συναισθήματα ελαβα, σε ευχαριστώ και πάλι!! 

Θα κρατήσω τα θετικά, την προγεστερόνη την σταμάτησα Δευτέρα και Εχθές είχα σταγόνες, σήμερα εχω ήπιο πόνο και σιγά σιγά περισσότερη αίμα! Σωστά θυμάμαι πρώτη φορά πέτυχα εμφύτευση και είναι πολύ σημαντικό για εμένα! Υπομονή να περάσουν οι μέρες ώστε να επανέλθω με δύναμη και χαρά!  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σου πρότειναν εξετάσεις μετα την 2η αποτυχία? Ψαχτηκες καθόλου?

Λοιπόν..... ακού.......

όπως είπαμε και πιο πριν και γενικά και άλλες φορες, και όπως σου ειπαν τωρα τα κορίτσια @twinkletwinlkleκαι @Παρασκευαιδου όλα είναι σχετικά και όλα διαφέρουν. Να σου πω γενικά λίγο τα βήματα και μετα καλό θα ήταν να τα γράψεις σε ε΄να χαρτι και να το συζητήσεις με τον άντρα σου.

Αρχικά να σου πω, πως γενικά δεν υπάρχει το θέμα "προτείνουν" γιατί εδω διαφέρει ο κάθε γιατρός.Ο κάθε γιατρός έχει την φιλοσοφία του και το κάθε κέντρο επίσης.

Εμένα o προηγούμενος γιατρός μου κάθε φορα που τον ρώταγα με έβαζε γενικά να κάνω εξετάσεις.

Θα σου πω λίγο για την υστεροσκόπηση.......το "πρωτόκολλο" το έχουν να γίνονται τέτοιες εξετάσεις μετα απο 2 αποβολές, αλλά υπάρχουν πάντα οι εξαιρέσεις!!!! Εγώ μετα την αποβολή του είπα "δεν είμαι σε ηλικία να παιζω και να περιμένω. Θέλω τώρα όλες τις εξετάσεις να κα΄νουμε!" Υστεροσκόπηση, Θρομβοφιλία, Υστεροσαλπιγγογραφία, Ορμονολογικές, Ανοσολογικές, Αιματολογικές γενικά, Σπερμοδιάγραμμα κτλ κτλ κτλ Στην Υστεροσκόπηση βγάλαμε πολύποδα. Αλλά παρόλα αυτά δεν έμεινα εγκυος. 

Να σου πω εδώ, πως η φίλη μου που ήξερε την ιστρία μου και πηγε στον γιατρό μου, έκανε απευθείας χωρίς να έχει καν δοκιμάσει να μείνει φυσιλογικά όπως και γενικά χωρίς τιποτα υστεροσκόπηση, αφαιρέθηκε πολύποδας, 2 μήνες μετα έμεινε φυσιολογικά και τωρα εχει το μωράκι στην αγκαλιά.

Εγω λοιπόν μετα την βιοχημική και την μηδενική στην 2η φορά, άλλαξα γιατρό. Βρήκα έναν ο οποίος για μένα έχει περισσότερη εμπειρία. 

έκανα εξετάσεις και συνεχίζω και κάνω, αλλά ΄δεν είναι μόνο το τι θα σου πουν οι εξετάσεις, αλλά και το πως θα είσαι εσύ και Θεού θέλοντος.

Σου προτείνω να βάλεις κάτω όλες τις εξετάσεις που έχεις κάνει, να δεις γενικά τον οργανισμό σου. Κανε υστεροσκόπηση αν θέλεις δεν βλάπτει. Δειτε το σπέρμα. Δείτε όλες τις εξετάσεις με εξιδικευμένους γιατρούς. Ο καθένας στο είδος του. Γυναικολόγος, Εξωσωματιστής, Ουρολόγος/Ανδρολόγος, Ενδοκρνιολόγος, Αιματολόγος. Το μόνο μείον είναι πάντα τα λεφτά που ξοδεύεις. Μπορεί να κάνεις όμως και στο Έλενα πολλές εξτάσεις (δεν θυμάμαι αν είσαι Αθήνα) Να είσαι σίγουρη και για τον γιατρό σου. Να είσαι σίγουρη πως τα κοίταξες όλα και πως δεν αφήνεις κάτι στην τύχη.

Αλλά λέω ξανά και όπως είπε και η @Παρασκευαιδου, πολλές γυναίκες έχουν αποβολές, ενώ τα κοίταξαν όλα. Δεν ξέρεις πως θα σου τύχη. Μακάρι μακάρι με την δύναμη του Θεού και της Παναγίας να πετύχουμε όλες το όνειρο μας να δημιουργήσουμε οικογένεια.

Όπως σου είπα, συζήτησε το με το αγόρι. Χαρτί και στυλό και βάλτε τα κάτω. 

Αυτή είναι η δική μου άποψη Κατερίνα μου. ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Μωρέ τι έχω να χάσω, να παω εδώ στην πόλη μου σε μια της γειτονιάς? Πρέπει να έχει εξειδίκευση? Τις ίδιες εξετάσεις προφανώς και θα μου γράψει.. 

Χαίρομαι πολύ που δεν βρήκατε κάτι! Inohept μου έδωσε και εμένα..

Βρε κορίτσι μού,  εκεί δεν είναι που λες ολα καλά, αλλα τελικά τι είναι αυτό πού φταει ? 

Και εμένα ο tsh 1,κατι ηταν, στην  τελευταία εξέταση 

Κοίτα όπως σου είπαν τα κορίτσια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εμάς η πρώτη παλινδρομη ήταν λόγω χρωμοσωμικης ανωμαλίας. Η δεύτερη δεν μάθαμε ποτέ.  Μάλλον το πρόβλημα έγκειται στην ποιότητα των ωαρίων μου που λόγω ηλικίας δεν είναι και τα καλύτερα ποιοτικά. Χαμηλής ποιότητας ωάρια, σε συνδυασμό με ένα μέτριο σπερμα, καταλαβαίνεις ότι δεν δίνουν και τον καλύτερο συνδυασμό. Αυτό μας δίνει λοιπόν έμβρυα όχι τόσο καλης ποιότητας και με μεγάλο κίνδυνο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες.  Για αυτό με βλέπεις και δεν χαλαρώνω και φοβάμαι. Η αιματολογος φυσικά και πρέπει να είναι εξειδικευμενη. Αν είσαι κοντά στην Αθήνα μπορείς να κλείσεις ραντεβού στο Έλενα να σε ξεψαχνισουν. Εγω πήγα στη Λευκού στη Θεσσαλονίκη και κάνω τηλεφωνικά ραντεβού μαζί της. Δεν την έχω δει ποτέ από κοντά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κοίτα όπως σου είπαν τα κορίτσια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εμάς η πρώτη παλινδρομη ήταν λόγω χρωμοσωμικης ανωμαλίας. Η δεύτερη δεν μάθαμε ποτέ.  Μάλλον το πρόβλημα έγκειται στην ποιότητα των ωαρίων μου που λόγω ηλικίας δεν είναι και τα καλύτερα ποιοτικά. Χαμηλής ποιότητας ωάρια, σε συνδυασμό με ένα μέτριο σπερμα, καταλαβαίνεις ότι δεν δίνουν και τον καλύτερο συνδυασμό. Αυτό μας δίνει λοιπόν έμβρυα όχι τόσο καλης ποιότητας και με μεγάλο κίνδυνο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες.  Για αυτό με βλέπεις και δεν χαλαρώνω και φοβάμαι. Η αιματολογος φυσικά και πρέπει να είναι εξειδικευμενη. Αν είσαι κοντά στην Αθήνα μπορείς να κλείσεις ραντεβού στο Έλενα να σε ξεψαχνισουν. Εγω πήγα στη Λευκού στη Θεσσαλονίκη και κάνω τηλεφωνικά ραντεβού μαζί της. Δεν την έχω δει ποτέ από κοντά.

Μπορώ να κάνω τηλεφωνικο ραντεβού? Θα με βοηθούσε πολύ, απο το να τρέχω.. κόστος θυμάσαι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Λοιπόν..... ακού.......

όπως είπαμε και πιο πριν και γενικά και άλλες φορες, και όπως σου ειπαν τωρα τα κορίτσια @twinkletwinlkleκαι @Παρασκευαιδου όλα είναι σχετικά και όλα διαφέρουν. Να σου πω γενικά λίγο τα βήματα και μετα καλό θα ήταν να τα γράψεις σε ε΄να χαρτι και να το συζητήσεις με τον άντρα σου.

Αρχικά να σου πω, πως γενικά δεν υπάρχει το θέμα "προτείνουν" γιατί εδω διαφέρει ο κάθε γιατρός.Ο κάθε γιατρός έχει την φιλοσοφία του και το κάθε κέντρο επίσης.

Εμένα o προηγούμενος γιατρός μου κάθε φορα που τον ρώταγα με έβαζε γενικά να κάνω εξετάσεις.

Θα σου πω λίγο για την υστεροσκόπηση.......το "πρωτόκολλο" το έχουν να γίνονται τέτοιες εξετάσεις μετα απο 2 αποβολές, αλλά υπάρχουν πάντα οι εξαιρέσεις!!!! Εγώ μετα την αποβολή του είπα "δεν είμαι σε ηλικία να παιζω και να περιμένω. Θέλω τώρα όλες τις εξετάσεις να κα΄νουμε!" Υστεροσκόπηση, Θρομβοφιλία, Υστεροσαλπιγγογραφία, Ορμονολογικές, Ανοσολογικές, Αιματολογικές γενικά, Σπερμοδιάγραμμα κτλ κτλ κτλ Στην Υστεροσκόπηση βγάλαμε πολύποδα. Αλλά παρόλα αυτά δεν έμεινα εγκυος. 

Να σου πω εδώ, πως η φίλη μου που ήξερε την ιστρία μου και πηγε στον γιατρό μου, έκανε απευθείας χωρίς να έχει καν δοκιμάσει να μείνει φυσιλογικά όπως και γενικά χωρίς τιποτα υστεροσκόπηση, αφαιρέθηκε πολύποδας, 2 μήνες μετα έμεινε φυσιολογικά και τωρα εχει το μωράκι στην αγκαλιά.

Εγω λοιπόν μετα την βιοχημική και την μηδενική στην 2η φορά, άλλαξα γιατρό. Βρήκα έναν ο οποίος για μένα έχει περισσότερη εμπειρία. 

έκανα εξετάσεις και συνεχίζω και κάνω, αλλά ΄δεν είναι μόνο το τι θα σου πουν οι εξετάσεις, αλλά και το πως θα είσαι εσύ και Θεού θέλοντος.

Σου προτείνω να βάλεις κάτω όλες τις εξετάσεις που έχεις κάνει, να δεις γενικά τον οργανισμό σου. Κανε υστεροσκόπηση αν θέλεις δεν βλάπτει. Δειτε το σπέρμα. Δείτε όλες τις εξετάσεις με εξιδικευμένους γιατρούς. Ο καθένας στο είδος του. Γυναικολόγος, Εξωσωματιστής, Ουρολόγος/Ανδρολόγος, Ενδοκρνιολόγος, Αιματολόγος. Το μόνο μείον είναι πάντα τα λεφτά που ξοδεύεις. Μπορεί να κάνεις όμως και στο Έλενα πολλές εξτάσεις (δεν θυμάμαι αν είσαι Αθήνα) Να είσαι σίγουρη και για τον γιατρό σου. Να είσαι σίγουρη πως τα κοίταξες όλα και πως δεν αφήνεις κάτι στην τύχη.

Αλλά λέω ξανά και όπως είπε και η @Παρασκευαιδου, πολλές γυναίκες έχουν αποβολές, ενώ τα κοίταξαν όλα. Δεν ξέρεις πως θα σου τύχη. Μακάρι μακάρι με την δύναμη του Θεού και της Παναγίας να πετύχουμε όλες το όνειρο μας να δημιουργήσουμε οικογένεια.

Όπως σου είπα, συζήτησε το με το αγόρι. Χαρτί και στυλό και βάλτε τα κάτω. 

Αυτή είναι η δική μου άποψη Κατερίνα μου. ❤️

 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για τις συμβουλές σου! 

Μακάρι να τα καταφέρουμε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@GlikiaChris όπως σου είπε και η @twinkletwinlkle εδώ θα σου λυθούν όλες οι απορίες!

Διάβασε κάποια σχόλια και ξεκίνα να κάνεις ερωτήσεις και γενικά γράψε μας την ιστορία και το πρόβλημα με το σπέρμα. Όλες λίγο πολύ μπορούμε να σου πούμε τις απόψεις μας και την εμπειρία μας.

Απλά επειδή είσαι ακόμα δοκιμαστικό μέλος ίσως να αργήσουν να φανούν τα post σου. Γράφε εσυ για να βγείς απο δοκιμαστικό.

Καλή αρχή πάντως!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Μπορώ να κάνω τηλεφωνικο ραντεβού? Θα με βοηθούσε πολύ, απο το να τρέχω.. κόστος θυμάσαι? 

1535.gr είναι το ραντεβού στο Ελενα. Για τηλεφωνικό ραντεβού δεν ξέρω εαν δεν βρίσκεσαι Αθήνα. Αλλά με τηλεφωνικό ραντεβού τι θα δεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η hope501 είπε:

1535.gr είναι το ραντεβού στο Ελενα. Για τηλεφωνικό ραντεβού δεν ξέρω εαν δεν βρίσκεσαι Αθήνα. Αλλά με τηλεφωνικό ραντεβού τι θα δεις?

Απο Αθήνα είμαι 500 χλμ μακριά κορίτσι μου.. ο αιματολογος πρέπει να σε εξέτασει κλινικά? Πρέπει να με δει εννοώ? Θεωρώ πως θα της πω το ιστορικό μου και θα μου δώσει τις απαραίτητες εξετάσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Απο Αθήνα είμαι 500 χλμ μακριά κορίτσι μου.. ο αιματολογος πρέπει να σε εξέτασει κλινικά? Πρέπει να με δει εννοώ? Θεωρώ πως θα της πω το ιστορικό μου και θα μου δώσει τις απαραίτητες εξετάσεις 

Προς Σαλόνικα city είσαι? Θα βρεις εκεί κάποιον. Αλλιώς πες μας σε ποια περιοχή είσαι, μήπως μπορεί κάποια άλλη κοπε΄λα να σε βοηθήσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Προς Σαλόνικα city είσαι? Θα βρεις εκεί κάποιον. Αλλιώς πες μας σε ποια περιοχή είσαι, μήπως μπορεί κάποια άλλη κοπε΄λα να σε βοηθήσει. 

Ναι κοντά Θεσσαλονίκη είμαι,  σίγουρα θα βρω εκεί!  

Σε ευχαριστώ βρε κορίτσι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Απο Αθήνα είμαι 500 χλμ μακριά κορίτσι μου.. ο αιματολογος πρέπει να σε εξέτασει κλινικά? Πρέπει να με δει εννοώ? Θεωρώ πως θα της πω το ιστορικό μου και θα μου δώσει τις απαραίτητες εξετάσεις 

Και εγώ λυπαμαι κοριτσι μου και το θεωρω τυχαίο γεγονος.αν εχεις καποια υποψία με το γιατρο σου φυσικα θα κανετε κατι εξτρα.θα σου πω κ εγω για μενα.εκανα 1η ετ ηταν φεβρουαριος 2020 με 2 εμβρυα 3ης μερας χοριακη 0,1(τοτε δε γνωριζα τιποτα απο εξωσωματικες κ νομιζα οτι θα πετυχω κιολας με τη 1η-κουνια που με κούναγε χαχα! Παθαινω φρικη και κατευθειαν τον επομενο μηνα μαρτιο ξανακανω ετ με 1 εμβρυο απο φυσικο κυκλο (αν κ ο γιατρος ελεγε με 1 εμβρυο να μη προχωρησουμε εμεις επίμεναμε)και βιοχημικη 11η μερα 24 χοριακη-μετα 4.εκει παθαινω υστερία κανονικα καθως εμενα με πιεζε κ ο χρονος (42 ετων)κ δεν ειχα ανταπόκριση σε ενεσεις για να εχω ωαρια κ κατέπεκταςη εμβρυα.του ελεγα και εγω να κανουμε υστερο λαπαρο οτι μπορεις να φανταστεις απο εξετασεις !!γιατι ειχα μπει στο φορουμ κ εψαχνα εψαχνα κ εψαχνα ολη μερα!μου ειχε πει ΔΕν σου κανω υστερο γιατι εχεις τελεια μητρα,μου ελεγε να μη κανω τιποτα και εγω εκανα διαφορα απο μονη μου.μου ειχε πει τι πας κ δινεις τα λεφτα σου.μη στα πολυλογω..μαζεψα εμβρυα με φυσικους 3 μηνες (ιουνιο) εκανα τη 3η μου ετ με 3 βλαστοκυστες κ νατα τα διδυμα.συμπερασμα; Τιποτα δεν ειχα !! Απλα  τα ποσοστα ειναι χαμηλα κ ημουν ατυχη.κάτι που διαβασα το εχω γραψει πολλες  φορες κ το ξαναγράφω: Ιn the best prognosis patients, it is expected that over 40% will have a baby after their first IVF cycleand about 70% will be successful after three cycles 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Natassou85 Σήμερα είχες την εμβρυομεταφορά σου , πώς πήγε?

Τα πήρες τα μωράκια σου σπίτι?

Με το καλό η χοριακή σου, ξάπλα ηρεμία και όμορφες σκέψεις να περάσει ο καιρός 😍

@ΧΑΡΜΑ τα χαρμάκια σου τι κάνουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Μπορώ να κάνω τηλεφωνικο ραντεβού? Θα με βοηθούσε πολύ, απο το να τρέχω.. κόστος θυμάσαι? 

Αν εισαι κοντά θεσσαλονικη να πας μια βολτα να σε δει απο κοντα γιατι για νεους ασθενεις απο τηλ ξερω οτι δε δεχεται.50€ ειχα πληρωσει εγω ,μου εκανε εξαιρεση να με δεχτει μεςω σκαιπ γιατι την ειχα παρακαλεσει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Και εγώ λυπαμαι κοριτσι μου και το θεωρω τυχαίο γεγονος.αν εχεις καποια υποψία με το γιατρο σου φυσικα θα κανετε κατι εξτρα.θα σου πω κ εγω για μενα.εκανα 1η ετ ηταν φεβρουαριος 2020 με 2 εμβρυα 3ης μερας χοριακη 0,1(τοτε δε γνωριζα τιποτα απο εξωσωματικες κ νομιζα οτι θα πετυχω κιολας με τη 1η-κουνια που με κούναγε χαχα! Παθαινω φρικη και κατευθειαν τον επομενο μηνα μαρτιο ξανακανω ετ με 1 εμβρυο απο φυσικο κυκλο (αν κ ο γιατρος ελεγε με 1 εμβρυο να μη προχωρησουμε εμεις επίμεναμε)και βιοχημικη 11η μερα 24 χοριακη-μετα 4.εκει παθαινω υστερία κανονικα καθως εμενα με πιεζε κ ο χρονος (42 ετων)κ δεν ειχα ανταπόκριση σε ενεσεις για να εχω ωαρια κ κατέπεκταςη εμβρυα.του ελεγα και εγω να κανουμε υστερο λαπαρο οτι μπορεις να φανταστεις απο εξετασεις !!γιατι ειχα μπει στο φορουμ κ εψαχνα εψαχνα κ εψαχνα ολη μερα!μου ειχε πει ΔΕν σου κανω υστερο γιατι εχεις τελεια μητρα,μου ελεγε να μη κανω τιποτα και εγω εκανα διαφορα απο μονη μου.μου ειχε πει τι πας κ δινεις τα λεφτα σου.μη στα πολυλογω..μαζεψα εμβρυα με φυσικους 3 μηνες (ιουνιο) εκανα τη 3η μου ετ με 3 βλαστοκυστες κ νατα τα διδυμα.συμπερασμα; Τιποτα δεν ειχα !! Απλα  τα ποσοστα ειναι χαμηλα κ ημουν ατυχη.κάτι που διαβασα το εχω γραψει πολλες  φορες κ το ξαναγράφω: Ιn the best prognosis patients, it is expected that over 40% will have a baby after their first IVF cycleand about 70% will be successful after three cycles 

Μα τι ωραία η κατάληξη της ιστορίας σου! Να χαίρεσαι τα ζουζουνια σου τα όμορφα!! 

Σε ευχαριστώ γλυκιά μανούλα για τις συμβουλές σου, ταυτίστηκε με την ψυχολογική κατάσταση που βρισκόσουν τότε.. ακριβώς έτσι είμαι εγώ τώρα, θέλω να τα κάνω ολα! Θα βγάλω ένα πρόγραμμα χωρίς βιασύνη και θα πράξω ανάλογος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...