Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Θα δω πως θα είμαι αύριο και θα πάω.. ναι μόλις κάτι δεν πάει καλά καο σε αυτά? Ε θα τρελαθώ πραγματικά δλδ.. πήρα τηλ το γιατρό και το σήκωσε κάποιος άλλος και μου είπε να καλέσω στις 7 και 20 

20220225_183803.jpg

Ωραία μιλα με τον γιατρο να δούμε τι θα σου πει. Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να πάρεις σικλακουρ και ίσως να αυξήσεις τα ουτρογεσταν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ωραία μιλα με τον γιατρο να δούμε τι θα σου πει. Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να πάρεις σικλακουρ και ίσως να αυξήσεις τα ουτρογεσταν 

🤢🤢🤢🤮🤮🤮 στη μύτη μου έκατσαν αυτά τα ουτρο.. αλλα αν κρίνω την τιμή δεν φταίνε αυτά !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Θα δω πως θα είμαι αύριο και θα πάω.. ναι μόλις κάτι δεν πάει καλά καο σε αυτά? Ε θα τρελαθώ πραγματικά δλδ.. πήρα τηλ το γιατρό και το σήκωσε κάποιος άλλος και μου είπε να καλέσω στις 7 και 20 

20220225_183803.jpg

Η προγ είναι μια χαρα , η ε2 ειναι χαμηλη..κατσε να δουμε τι θα σου πει!! Παιρνεις σικλακουρ σωστα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Η προγ είναι μια χαρα , η ε2 ειναι χαμηλη..κατσε να δουμε τι θα σου πει!! Παιρνεις σικλακουρ σωστα; 

Όχι μόνο ουτρο παίρνω.. περιμένω να περάσει η ώρα.. 

Ρε κορίτσια λέτε να φταει αυτό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Τι κάνετε; Εγώ είμαι σε μεγάλο δίλημμα και θα ήθελα τη γνώμη σας! Ένα σύντομο ιστορικό είναι ότι έχουμε κάνει προσπάθειες μόνοι μας για δύο χρόνια, στο μεταξύ αφαιρέσαμε μία κύστη ενδομητρίωσης από την αριστερή ωοθήκη στην οποία ο γυναικολόγος μου και ο πρώτος εξωσωματική στις (ο Παν )επέμεναν ότι έκανα σωστά κ ότι αυτό θα μας έδινε τη λύση, στους επόμενους που έχω πάει μου είπαν ότι αφαιρέθηκε και ωοθηκικός ιστός και ότι δε χρειαζόταν ν αφαιρεθεί γιατί δεν θα με εμπόδιζε στην εξωσωματική. Κάναμε και δύο σπερματεγχύσεις, η μία πριν την επέμβαση η άλλη μετά και οι δύο με μηδενικές χοριακές. Ξεκίνησα την πρώτη διέγερση τον Απρίλιο του 21, εμβρυομεταφορά τον επόμενο μήνα -βιοχημική. Δεύτερη εμβρυομεταφορά τον Ιούλιο πάλι βιοχημική. Δεύτερη διέγερση και εμβρυομεταφορά στον ίδιο κύκλο το Σεπτέμβριο αρνητική χοριακή. Τον Οκτώβριο αποφασίζουμε να αλλάξουμε κέντρο και πάμε στο ευγονία με τον Λαϊνά όπου κάνουμε εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα έμβρυα που μεταφέραμε από το γένεσις και πάλι βιοχημική. Κοντά στα Χριστούγεννα πάμε να το ψάξουμε λίγο παραπάνω (εγώ έχω ελεγχθεί πατόκορφα) οπότε πήγαμε στο Λυμπερόπουλο για να κάνει εξετάσεις ο σύζυγός και στον Μακαρούνη τον ουρολόγο. Βρήκαμε υψηλό dfi που δεν είχε στην πρώτη διέγερση και οξειδωτικό στρες και γενικά τα νούμερα του δεν ήταν πολύ καλά. Επισης είδε και κιρσοκηλη. Μας έδωσε μια αγωγή την οποία κάνει εδώ και ενάμιση μήνα και την προηγούμενη εβδομάδα ξανά πήγε στο Λυμπερόπουλο για επανεξέταση και σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα τα οποία είναι το ίδιο ίσως ελαχιστα χειρότερα. Στο μεταξύ αλλάξαμε γυναικολόγο εδώ που μένω ο οποίος μας πρότεινε τον Μαντ στο γέννημα γιατί από αυτά τα που βλέπουμε προφανώς φταιει η ποιότητα των έμβρυων που δεν συνεχίζεται η εγκυμοσύνη και θεωρούσε ότι ο  Μαντ  θα απογειώσει τα έμβρυα μας. Σήμερα μετά τα αποτελέσματα μίλησα με το γιατρό στο καινούργιο κέντρο ο όποιος μου πρότεινε να κάνουμε picsi καθως θεωρεί οτι έτσι Ξεπερνιέται το πρόβλημα του κατακερματισμού. Ο ουρολόγος απ’την άλλη μας είχε πει ότι ίσως χρειαστεί να πάρουμε δείγμα με βιοψία γιατί σε αυτή την περίπτωση υπάρχει πολύ χαμηλότερος κατακερματισμός. Δεν έχω προλάβει ακόμα να μιλήσω με τον ουρολόγο μας έκλεισε ραντεβού την άλλη Πέμπτη και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω! περιμένω περίοδο στις 10 Μαρτίου και εφόσον τα αποτελέσματα ήταν καλά θα ξεκινούσα διέγερση! τώρα βρίσκομαι σε μεγάλο δίλημμα! έχει καμιά παρόμοια εμπειρία και επίσης τι γνώμη έχετε για το Μαντ;

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά είμαι να σκάσω! Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kateriniwk είπε:

Γιατι να βασανισεις τον εαυτο σου ρε κουκλα μου? Τι ν σου δειξει το τεστ? Οτι εισαι εγκυος? Αφου το ξερεις... ! Κανε αυτα που σου ειπε η @Vasilique κατι παραπανω γνωριζει.. συγνωμη που πετιεμαι και με τα παλιο ροζ ερχονται και δυο μερες μετα τα μηνυματα αλλα πραγματικα τωρα σε νιωθω οτι καθεσαι σε αναμενα καρβουνα. Η ψυχολογια ειναι πολυ σημαντικη και επηρεαζει ..δες την αισιοδοξη πλευρα που λεει και η @twinkletwinlkle...( Σας κανω ταγκ να σας μαθαινω σιγα σιγα..)  εγω θα παω αυριο να κανω οιστροδιολη μηπως δω κανα νουμερο να κανω σπερματεγχυση δευτερα.. δυο κυκλοι μειναν μεχρι την εξωσωματικη και σκεφτηκα να το δοκιμασω. Αυτο που λες παντως οτι εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο ειναι σημαντικο...

Εύχομαι να πάνε όλα καλά με τις εξετάσεις σου, απο οτι θυμάμαι έχουμε ίδια ηλικία ε? 

Σπερματεγχυση θες να κάνεις ? Το έχεις ψάξει καλά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Όχι μόνο ουτρο παίρνω.. περιμένω να περάσει η ώρα.. 

Ρε κορίτσια λέτε να φταει αυτό? 

Όποτε σε πηγε σε φυσικο κύκλο!Λογικα θα σου προσθεσει ..και εγω δεν ειχα παρει γιατι με πηγε σε φυσικο αλλα ειχα ικανοποιητικα νουμερο δηλ μερα ετ ειχα 177 ...  5 μερες μετα την ετ ειχα 308 και την 15η που εκανα κ τη 2η χοριακη ηταν 460 ..τοτε μου προσθεσε σικλακουρ για στηριξη της κυησης ,ηταν απαραιτητα μου ειπε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Όποτε σε πηγε σε φυσικο κύκλο!Λογικα θα σου προσθεσει ..και εγω δεν ειχα παρει γιατι με πηγε σε φυσικο αλλα ειχα ικανοποιητικα νουμερο δηλ μερα ετ ειχα 177 ...  5 μερες μετα την ετ ειχα 308 και την 15η που εκανα κ τη 2η χοριακη ηταν 460 ..τοτε μου προσθεσε σικλακουρ για στηριξη της κυησης ,ηταν απαραιτητα μου ειπε..

Κορίτσια μου, μόλις μιλήσαμε μου είπε "προγεστερόνη μια χαρά είναι, δεν ξέρω ποιος στα λέει αυτά για την οιστραδιολη κανένα προτωκολο δεν υπάρχει σε φυσικό κύκλο και καμία βιβλιογραφία δεν τα λέει αυτά, εσύ δεν πήγες με κατεψυγμένα" ΝΑ ΠΑΣ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΊΠΑΜΕ.. χαχαχα ο γλυκούλης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι για την ενδομητριωση . 

Εδω οι απόψεις είναι διαφορετικές.  

Σε εμένα είχαν πει ότι αν έχω ενδομητριωση δεν μπορεί να επιτευχθεί φυσιολογική σύλληψη αλλά στην εξωσωματική δεν επηρεάζεται.  Και τώρα ρωτάω ισχύει ή όχι.  

Πάντως η νονά του μικρού έκανε εξωσωματική γτ δεν προλάβαινε να κάνει χειρουργεία και τελικά με την πρώτη σε δίδυμα που πήγαν όλα καλά εντωμεταξύ χρόνισαν τα μικρά και η κοπέλα γλύτωσε από την ενδομήτριωση. 

H @Karmelietθα σου πει που έμεινε έγκυος φυσικά με ενδομητρίωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσια μου, μόλις μιλήσαμε μου είπε "προγεστερόνη μια χαρά είναι, δεν ξέρω ποιος στα λέει αυτά για την οιστραδιολη κανένα προτωκολο δεν υπάρχει σε φυσικό κύκλο και καμία βιβλιογραφία δεν τα λέει αυτά, εσύ δεν πήγες με κατεψυγμένα" ΝΑ ΠΑΣ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΊΠΑΜΕ.. χαχαχα ο γλυκούλης 

Τέλεια!!! Άρα είσαι μια χαρά!!! 🤗 Περιμένουμε λοιπόν τη Δευτέρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η nikol88 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Τι κάνετε; Εγώ είμαι σε μεγάλο δίλημμα και θα ήθελα τη γνώμη σας! Ένα σύντομο ιστορικό είναι ότι έχουμε κάνει προσπάθειες μόνοι μας για δύο χρόνια, στο μεταξύ αφαιρέσαμε μία κύστη ενδομητρίωσης από την αριστερή ωοθήκη στην οποία ο γυναικολόγος μου και ο πρώτος εξωσωματική στις (ο Παν )επέμεναν ότι έκανα σωστά κ ότι αυτό θα μας έδινε τη λύση, στους επόμενους που έχω πάει μου είπαν ότι αφαιρέθηκε και ωοθηκικός ιστός και ότι δε χρειαζόταν ν αφαιρεθεί γιατί δεν θα με εμπόδιζε στην εξωσωματική. Κάναμε και δύο σπερματεγχύσεις, η μία πριν την επέμβαση η άλλη μετά και οι δύο με μηδενικές χοριακές. Ξεκίνησα την πρώτη διέγερση τον Απρίλιο του 21, εμβρυομεταφορά τον επόμενο μήνα -βιοχημική. Δεύτερη εμβρυομεταφορά τον Ιούλιο πάλι βιοχημική. Δεύτερη διέγερση και εμβρυομεταφορά στον ίδιο κύκλο το Σεπτέμβριο αρνητική χοριακή. Τον Οκτώβριο αποφασίζουμε να αλλάξουμε κέντρο και πάμε στο ευγονία με τον Λαϊνά όπου κάνουμε εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα έμβρυα που μεταφέραμε από το γένεσις και πάλι βιοχημική. Κοντά στα Χριστούγεννα πάμε να το ψάξουμε λίγο παραπάνω (εγώ έχω ελεγχθεί πατόκορφα) οπότε πήγαμε στο Λυμπερόπουλο για να κάνει εξετάσεις ο σύζυγός και στον Μακαρούνη τον ουρολόγο. Βρήκαμε υψηλό dfi που δεν είχε στην πρώτη διέγερση και οξειδωτικό στρες και γενικά τα νούμερα του δεν ήταν πολύ καλά. Επισης είδε και κιρσοκηλη. Μας έδωσε μια αγωγή την οποία κάνει εδώ και ενάμιση μήνα και την προηγούμενη εβδομάδα ξανά πήγε στο Λυμπερόπουλο για επανεξέταση και σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα τα οποία είναι το ίδιο ίσως ελαχιστα χειρότερα. Στο μεταξύ αλλάξαμε γυναικολόγο εδώ που μένω ο οποίος μας πρότεινε τον Μαντ στο γέννημα γιατί από αυτά τα που βλέπουμε προφανώς φταιει η ποιότητα των έμβρυων που δεν συνεχίζεται η εγκυμοσύνη και θεωρούσε ότι ο  Μαντ  θα απογειώσει τα έμβρυα μας. Σήμερα μετά τα αποτελέσματα μίλησα με το γιατρό στο καινούργιο κέντρο ο όποιος μου πρότεινε να κάνουμε picsi καθως θεωρεί οτι έτσι Ξεπερνιέται το πρόβλημα του κατακερματισμού. Ο ουρολόγος απ’την άλλη μας είχε πει ότι ίσως χρειαστεί να πάρουμε δείγμα με βιοψία γιατί σε αυτή την περίπτωση υπάρχει πολύ χαμηλότερος κατακερματισμός. Δεν έχω προλάβει ακόμα να μιλήσω με τον ουρολόγο μας έκλεισε ραντεβού την άλλη Πέμπτη και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω! περιμένω περίοδο στις 10 Μαρτίου και εφόσον τα αποτελέσματα ήταν καλά θα ξεκινούσα διέγερση! τώρα βρίσκομαι σε μεγάλο δίλημμα! έχει καμιά παρόμοια εμπειρία και επίσης τι γνώμη έχετε για το Μαντ;

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά είμαι να σκάσω! Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας εκ των προτέρων!

Αχ κορίτσι μου δεν έχω ιδέα και δεν μπορώ να βοηθήσω,  αλλά μόλις νιώθεις οτι μπορείς λίγο να μου πείς τα νούμερα της χοριακης στις βιοχημικές και τον ρυθμό που έπεφταν θα με ενδιέφερε.. βέβαια τακτοποίησε πρώτα τις ανησυχίες γιατί σε καταλαβαίνω απίστευτα με ολα με αυτά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

 

 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου. Τον Σεπτέμβριο που έκανα την λαμπαροσκοπιση είδαμε και αυτό και δεν βρέθηκε κάτι. Όμως έχω τρομοκρατηθει γιατί από τότε έχω πιο περισσότερο πόνο στις περιόδους και στις ωορρηξίες .και μου μπαίνουν σκέψεις. 

Πάρε και εσυ τώρα τις παντόφλες σου να έρθεις στα ίσια σου!!

👡🩴🩴🩴

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Τέλεια!!! Άρα είσαι μια χαρά!!! 🤗 Περιμένουμε λοιπόν τη Δευτέρα!!

Θα προσπαθήσω να πορευτω μέχρι τη Δευτέρα ως έγκυος.. με αυτή και μόνο την σκέψη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η BlackCat είπε:

Πάρε και εσυ τώρα τις παντόφλες σου να έρθεις στα ίσια σου!!

👡🩴🩴🩴

😂😂😂😂 κλαίωωω να σαι καλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η nikol88 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Τι κάνετε; Εγώ είμαι σε μεγάλο δίλημμα και θα ήθελα τη γνώμη σας! Ένα σύντομο ιστορικό είναι ότι έχουμε κάνει προσπάθειες μόνοι μας για δύο χρόνια, στο μεταξύ αφαιρέσαμε μία κύστη ενδομητρίωσης από την αριστερή ωοθήκη στην οποία ο γυναικολόγος μου και ο πρώτος εξωσωματική στις (ο Παν )επέμεναν ότι έκανα σωστά κ ότι αυτό θα μας έδινε τη λύση, στους επόμενους που έχω πάει μου είπαν ότι αφαιρέθηκε και ωοθηκικός ιστός και ότι δε χρειαζόταν ν αφαιρεθεί γιατί δεν θα με εμπόδιζε στην εξωσωματική. Κάναμε και δύο σπερματεγχύσεις, η μία πριν την επέμβαση η άλλη μετά και οι δύο με μηδενικές χοριακές. Ξεκίνησα την πρώτη διέγερση τον Απρίλιο του 21, εμβρυομεταφορά τον επόμενο μήνα -βιοχημική. Δεύτερη εμβρυομεταφορά τον Ιούλιο πάλι βιοχημική. Δεύτερη διέγερση και εμβρυομεταφορά στον ίδιο κύκλο το Σεπτέμβριο αρνητική χοριακή. Τον Οκτώβριο αποφασίζουμε να αλλάξουμε κέντρο και πάμε στο ευγονία με τον Λαϊνά όπου κάνουμε εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα έμβρυα που μεταφέραμε από το γένεσις και πάλι βιοχημική. Κοντά στα Χριστούγεννα πάμε να το ψάξουμε λίγο παραπάνω (εγώ έχω ελεγχθεί πατόκορφα) οπότε πήγαμε στο Λυμπερόπουλο για να κάνει εξετάσεις ο σύζυγός και στον Μακαρούνη τον ουρολόγο. Βρήκαμε υψηλό dfi που δεν είχε στην πρώτη διέγερση και οξειδωτικό στρες και γενικά τα νούμερα του δεν ήταν πολύ καλά. Επισης είδε και κιρσοκηλη. Μας έδωσε μια αγωγή την οποία κάνει εδώ και ενάμιση μήνα και την προηγούμενη εβδομάδα ξανά πήγε στο Λυμπερόπουλο για επανεξέταση και σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα τα οποία είναι το ίδιο ίσως ελαχιστα χειρότερα. Στο μεταξύ αλλάξαμε γυναικολόγο εδώ που μένω ο οποίος μας πρότεινε τον Μαντ στο γέννημα γιατί από αυτά τα που βλέπουμε προφανώς φταιει η ποιότητα των έμβρυων που δεν συνεχίζεται η εγκυμοσύνη και θεωρούσε ότι ο  Μαντ  θα απογειώσει τα έμβρυα μας. Σήμερα μετά τα αποτελέσματα μίλησα με το γιατρό στο καινούργιο κέντρο ο όποιος μου πρότεινε να κάνουμε picsi καθως θεωρεί οτι έτσι Ξεπερνιέται το πρόβλημα του κατακερματισμού. Ο ουρολόγος απ’την άλλη μας είχε πει ότι ίσως χρειαστεί να πάρουμε δείγμα με βιοψία γιατί σε αυτή την περίπτωση υπάρχει πολύ χαμηλότερος κατακερματισμός. Δεν έχω προλάβει ακόμα να μιλήσω με τον ουρολόγο μας έκλεισε ραντεβού την άλλη Πέμπτη και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω! περιμένω περίοδο στις 10 Μαρτίου και εφόσον τα αποτελέσματα ήταν καλά θα ξεκινούσα διέγερση! τώρα βρίσκομαι σε μεγάλο δίλημμα! έχει καμιά παρόμοια εμπειρία και επίσης τι γνώμη έχετε για το Μαντ;

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά είμαι να σκάσω! Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας εκ των προτέρων!

Ως παθούσα στο σπερμα που δεν τα έχω καταφέρει ακόμα θα σου έλεγα να ακούσετε τον ουρολόγο κ μόνο αυτόν στο σπερμα & μετά να ξεκινήσεις διέγερση.

Αν δηλαδή εσυ είσαι οκ ορμονικά 10 Μαρτίου κ σας προτείνει βιοψία προχωρήστε έτσι. Αν σας προτείνει picsi έτσι. Αν πάλι πει περιμένετε ένα τρίμηνο να δείτε πως θα πάει το σπερμα εγώ προσωπικά θα περίμενα κ ας μην έχω σύμμαχο την ηλικία.

Δεν έχω εμπειρία από Μαντούδη έχω διαβάσει όμως ότι έχει καλό εμβρυολογικο κ θυμάμαι ότι είναι ο γιατρός της Κατερίνας (τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς το username για να την ταγκαρω) που περιμενει τα διδυμάκια της μετά από ταλαιπωρία κ αυτή κ με ανδρικό παράγοντα.

Αν την θυμηθεί κάποια παλιά ας την κάνει tag να το δει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Δεν το έγγραψα για να το πάρει στραβά καμία κοπέλα, αλλά και ούτε για να πω ότι φταίει... Προσωπικά έχω θέμα με το άγχος μου και μου βγαίνει σε ψυχοσωματικά προβλήματα. Γνωρίζω πως η κορτιζόλη που είναι η ορμόνη του στρες μπορεί να επηρεάσει διάφορες λειτουργίες του σώματός μας. 

Η μοναδική μου πρόθεση ήταν να επισημάνω πως το άγχος δεν κάνει ποτέ καλό και στη συγκεκριμένη περίπτωση το καλύτερο που έχει να κάνει η οποιαδήποτε κοπέλα που βρίσκεται σε αυτή τη διαδικασία είναι να παραμένει αισιόδοξη και ήρεμη. 

Αυτό δε σημαίνει πως αν κάτι πάει στραβά θα το ρίξουμε στον εαυτό μας, γιατί οι ορμόνες μας είναι κάτι που δεν μπορούμε να ελέγξουμε. Μπορούμε όμως να ελέγξουμε τη διάθεσή μας και τη ψυχική μας υγεία και με αυτό τον τρόπο να βοηθήσουμε το σώμα μας να ανταπεξέλθει στα προβλήματα. 

 

Το κατάλαβα ότι δεν το έγραψες με κακή πρόθεση ,απλά επειδή ο γραπτός λόγος είναι διαφορετικός από τον προφορικό ,ένιωσα την ανάγκη να το διασαφηνίσουμε γιατί μπορεί να διαβάζουν σιωπηλά πολλές κοπέλες που είναι σε φάσεις αναμονής ή αποτυχίας ή αποβολής κ το τελευταίο που πρέπει να νιώθουν είναι ανεπαρκείς ή ότι το προκάλεσαν λόγω του άγχους τους.

Ο σκοπός εδώ μέσα είναι κοινός και όλες στο ίδιο καζάνι βράζουμε ακόμα κ τα κορίτσια που τα κατάφεραν έχουν περπατήσει τον ίδιο δρόμο με τις ίδιες αγωνίες.

Σου εύχομαι ότι το καλύτερο με όσο το δυνατόν μικρότερη προσπάθεια και αγωνία ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσια μου, μόλις μιλήσαμε μου είπε "προγεστερόνη μια χαρά είναι, δεν ξέρω ποιος στα λέει αυτά για την οιστραδιολη κανένα προτωκολο δεν υπάρχει σε φυσικό κύκλο και καμία βιβλιογραφία δεν τα λέει αυτά, εσύ δεν πήγες με κατεψυγμένα" ΝΑ ΠΑΣ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΊΠΑΜΕ.. χαχαχα ο γλυκούλης 

Ωραία! Είδες? Ο κάθε γιατρός έχει την άποψη του. Μα ποιος είναι ο γιατρός σου? Υπομονή μικρό 2 μερούλες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Πάρε και εσυ τώρα τις παντόφλες σου να έρθεις στα ίσια σου!!

👡🩴🩴🩴

Έτσι μπράβο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Αχ κορίτσι μου δεν έχω ιδέα και δεν μπορώ να βοηθήσω,  αλλά μόλις νιώθεις οτι μπορείς λίγο να μου πείς τα νούμερα της χοριακης στις βιοχημικές και τον ρυθμό που έπεφταν θα με ενδιέφερε.. βέβαια τακτοποίησε πρώτα τις ανησυχίες γιατί σε καταλαβαίνω απίστευτα με ολα με αυτά 

Θα σου τα γράψω αλλά ελπίζω να μην απογοητευτείς! 
1:163   2: 469   3: 291

1: 100,8   2: 198,2   3: 172

1: 34,2   2: 8 

Αυτες ήταν οι τρεις βιοχημικές που είχα! 
Να μην αγχωθείς όμως! Να είσαι αισιόδοξη ότι εσυ θα είσαι απ αυτές που η χοριακη παίρνει τα πάνω της λίγο πιο αργά! Να είσαι αισιόδοξη κι όπως είπες μέχρι τη Δευτέρα τουλάχιστον θα είσαι έγκυος και κοιτά να το ευχαριστηθείς! Το σημαντικό σ αυτή τη φάση είναι πέτυχες εμφύτευση! Τώρα ελπίζουμε, ευχόμαστε και προσευχόμαστε να πάνε όλα καλά! ❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Ως παθούσα στο σπερμα που δεν τα έχω καταφέρει ακόμα θα σου έλεγα να ακούσετε τον ουρολόγο κ μόνο αυτόν στο σπερμα & μετά να ξεκινήσεις διέγερση.

Αν δηλαδή εσυ είσαι οκ ορμονικά 10 Μαρτίου κ σας προτείνει βιοψία προχωρήστε έτσι. Αν σας προτείνει picsi έτσι. Αν πάλι πει περιμένετε ένα τρίμηνο να δείτε πως θα πάει το σπερμα εγώ προσωπικά θα περίμενα κ ας μην έχω σύμμαχο την ηλικία.

Δεν έχω εμπειρία από Μαντούδη έχω διαβάσει όμως ότι έχει καλό εμβρυολογικο κ θυμάμαι ότι είναι ο γιατρός της Κατερίνας (τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς το username για να την ταγκαρω) που περιμενει τα διδυμάκια της μετά από ταλαιπωρία κ αυτή κ με ανδρικό παράγοντα.

Αν την θυμηθεί κάποια παλιά ας την κάνει tag να το δει

Έτσι λέω να κάνω κ εγώ! Δηλαδή ο γιατρός που μίλησα στο κεντρο ήταν θετικός για να ξεκινήσω τον άλλο μήνα όμως του ειπα ξεκάθαρα ότι πρώτα θα μιλήσω με τον ουρολόγο και μετά θ αποφασίσω! 
Ευχαριστω για την απάντηση όπως κ να χει! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η nikol88 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Τι κάνετε; Εγώ είμαι σε μεγάλο δίλημμα και θα ήθελα τη γνώμη σας! Ένα σύντομο ιστορικό είναι ότι έχουμε κάνει προσπάθειες μόνοι μας για δύο χρόνια, στο μεταξύ αφαιρέσαμε μία κύστη ενδομητρίωσης από την αριστερή ωοθήκη στην οποία ο γυναικολόγος μου και ο πρώτος εξωσωματική στις (ο Παν )επέμεναν ότι έκανα σωστά κ ότι αυτό θα μας έδινε τη λύση, στους επόμενους που έχω πάει μου είπαν ότι αφαιρέθηκε και ωοθηκικός ιστός και ότι δε χρειαζόταν ν αφαιρεθεί γιατί δεν θα με εμπόδιζε στην εξωσωματική. Κάναμε και δύο σπερματεγχύσεις, η μία πριν την επέμβαση η άλλη μετά και οι δύο με μηδενικές χοριακές. Ξεκίνησα την πρώτη διέγερση τον Απρίλιο του 21, εμβρυομεταφορά τον επόμενο μήνα -βιοχημική. Δεύτερη εμβρυομεταφορά τον Ιούλιο πάλι βιοχημική. Δεύτερη διέγερση και εμβρυομεταφορά στον ίδιο κύκλο το Σεπτέμβριο αρνητική χοριακή. Τον Οκτώβριο αποφασίζουμε να αλλάξουμε κέντρο και πάμε στο ευγονία με τον Λαϊνά όπου κάνουμε εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα έμβρυα που μεταφέραμε από το γένεσις και πάλι βιοχημική. Κοντά στα Χριστούγεννα πάμε να το ψάξουμε λίγο παραπάνω (εγώ έχω ελεγχθεί πατόκορφα) οπότε πήγαμε στο Λυμπερόπουλο για να κάνει εξετάσεις ο σύζυγός και στον Μακαρούνη τον ουρολόγο. Βρήκαμε υψηλό dfi που δεν είχε στην πρώτη διέγερση και οξειδωτικό στρες και γενικά τα νούμερα του δεν ήταν πολύ καλά. Επισης είδε και κιρσοκηλη. Μας έδωσε μια αγωγή την οποία κάνει εδώ και ενάμιση μήνα και την προηγούμενη εβδομάδα ξανά πήγε στο Λυμπερόπουλο για επανεξέταση και σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα τα οποία είναι το ίδιο ίσως ελαχιστα χειρότερα. Στο μεταξύ αλλάξαμε γυναικολόγο εδώ που μένω ο οποίος μας πρότεινε τον Μαντ στο γέννημα γιατί από αυτά τα που βλέπουμε προφανώς φταιει η ποιότητα των έμβρυων που δεν συνεχίζεται η εγκυμοσύνη και θεωρούσε ότι ο  Μαντ  θα απογειώσει τα έμβρυα μας. Σήμερα μετά τα αποτελέσματα μίλησα με το γιατρό στο καινούργιο κέντρο ο όποιος μου πρότεινε να κάνουμε picsi καθως θεωρεί οτι έτσι Ξεπερνιέται το πρόβλημα του κατακερματισμού. Ο ουρολόγος απ’την άλλη μας είχε πει ότι ίσως χρειαστεί να πάρουμε δείγμα με βιοψία γιατί σε αυτή την περίπτωση υπάρχει πολύ χαμηλότερος κατακερματισμός. Δεν έχω προλάβει ακόμα να μιλήσω με τον ουρολόγο μας έκλεισε ραντεβού την άλλη Πέμπτη και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω! περιμένω περίοδο στις 10 Μαρτίου και εφόσον τα αποτελέσματα ήταν καλά θα ξεκινούσα διέγερση! τώρα βρίσκομαι σε μεγάλο δίλημμα! έχει καμιά παρόμοια εμπειρία και επίσης τι γνώμη έχετε για το Μαντ;

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά είμαι να σκάσω! Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας εκ των προτέρων!

Για αρχή θα τονίσω το αυτονόητο.. για το σπέρμα και τον άντρα ακούμε τον ουρολόγο ανδρολόγο υπογονιμότητας που είναι και η ειδικότητα του! Ο γυναικολόγος είναι για τα γυναικολογικά..! Πάει αυτό! 

Για το ότι η τεχνική picsi ξεπερνά τα προβλήματα του υψηλού κατακερματισμού, δεν ισχύει! Εδώ που τα λέμε δεν υπάρχει καμία τεχνική γονιμοποίησης που να ξεπερνά το κατακερματισμό των σπερματοζωαρίων 100% αλλά σε αυτό που σας είπε ο ουρολόγος έχει δίκιο! Η τεχνική γονιμοποίησης testi-icsi (όπου δηλαδή παίρνουν σπερματοζωάρια απευθείας από τους όρχεις και γίνεται μικρογονιμοποίηση με αυτό το δείγμα) φαίνεται να έχει τα καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά τον υψηλό κατακερματισμό σε σύγκριση με οποιοδήποτε άλλη τεχνική(πχ picsi/imsi κτλ)! 

Τέλος θα ήθελα να σε ρωτήσω.. ποιος σας είπε να πάτε να κάνετε επανάληψη του κατακερματισμού στον 1,5 μήνα;; Ένας ανδρικός κύκλος είναι 75 μέρες, για να ανανεωθούν, δηλαδή για να παραχθούν, να ωριμάσουν και να απελευθερωθούν χρειάζονται 75 μέρες.. που σημαίνει πως ότι και αν κάνουμε χρειάζεται χρόνος.. 75 μέρες συγκεκριμένα που είναι περίπου 3 μήνες! Από μια θεραπεία μέχρι μια επανάληψη εξέτασης..! Αυτός είναι ο χρόνος που απαιτείται.. 

Η κιρσοκήλη αυξάνει το κατακερματισμό του σπέρματος και καλό θα ήταν να αφαιρεθεί.. φυσικά πάλι απαιτείται χρόνος για να επέλθει η βελτίωση η οποία συνήθως είναι μετά από 6 μήνες (δηλαδή δύο αντρικούς κύκλους)..

Ο υψηλός κατακερματισμός σπερματοζωαρίων κατηγορείται για κακές διαιρέσεις εμβρύων, βιοχημικές κυήσεις όπως και για αποβολές πρώτου τριμήνου... Για εμένα και ύστερα από τις εμπειρίες που είχες, θα σου έλεγα να μην προχωρήσετε αν δε κάνετε τα αδύνατα δυνατά να βελτιωθεί το σπέρμα όσο περισσότερο γίνεται.. άποψη μου πάντα.. το ξέρω από πρώτο χέρι πόσο χρονοβόρα είναι τα προβλήματα στο σπέρμα... συστήνω όμως υπομονή και όχι βιαστικές αποφάσεις, να προχωρήσετε μόνο όταν θα υπάρχουν καλύτερες προϋποθέσεις.. γιατί δεν είναι μόνο να κάνεις μια εμβρυομεταφορά απλώς για να τη κάνεις αλλά να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη με ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά σας! Και αυτό ακριβώς σου εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου! 🤗♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/2/2022 at 11:05 ΠΜ, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!

Μόλις γύρισα από τον γιατρό! 

Μου κάνει τον υπέρηχο,  λέει μόνος του ωραια και συνεχιζει, συνεχίζει, συνεχίζει...

Του λέω:" τι γίνεται γιατρέ δεν το βλέπεις?"

Μου λέει:" πώς... το βλέπω, αλλά δεν βλέπω μόνο 1, βλέπω 3"

Παθαίνω ένα σοκ...

Εν ολίγοις...

Το 3ο είναι τελειωμένο. Το 2ο προσπαθεί, αλλά δεν νομίζει ότι θα τα καταφέρει και ουσιαστικά το σίγουρο είναι 1.

Μου είπε στατιστικά και με βάση τις χοριακες θα είναι 1 και θα το επιβεβαιώσουμε την άλλη εβδομάδα. Για αυτό μου είπε ότι μάλλον  και οι τιμές της χοριακης δεν είναι πολύ υψηλές. Γιατί υποχωρεί ο δεύτερος σάκος. Θα κάνω αύριο μια τελευταία χοριακή,  προγεστερονη και οιστραδιολη και από βδομάδα θα κάνουμε υπερηχογραφημα για να δουμε λεκιθικο ασκό. Μου είπε ότι ήταν πολύ νωρίς σήμερα για να δουμε. 

Γενικά ήταν πολύ ευχαριστημένος!

Ελα κοριτσι δεν πειραζει οσα ειναι ενα δυο δεν εχει μεγαλη σημασια γερο η γερα🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Για αρχή θα τονίσω το αυτονόητο.. για το σπέρμα και τον άντρα ακούμε τον ουρολόγο ανδρολόγο υπογονιμότητας που είναι και η ειδικότητα του! Ο γυναικολόγος είναι για τα γυναικολογικά..! Πάει αυτό! 

Για το ότι η τεχνική picsi ξεπερνά τα προβλήματα του υψηλού κατακερματισμού, δεν ισχύει! Εδώ που τα λέμε δεν υπάρχει καμία τεχνική γονιμοποίησης που να ξεπερνά το κατακερματισμό των σπερματοζωαρίων 100% αλλά σε αυτό που σας είπε ο ουρολόγος έχει δίκιο! Η τεχνική γονιμοποίησης testi-icsi (όπου δηλαδή παίρνουν σπερματοζωάρια απευθείας από τους όρχεις και γίνεται μικρογονιμοποίηση με αυτό το δείγμα) φαίνεται να έχει τα καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά τον υψηλό κατακερματισμό σε σύγκριση με οποιοδήποτε άλλη τεχνική(πχ picsi/imsi κτλ)! 

Τέλος θα ήθελα να σε ρωτήσω.. ποιος σας είπε να πάτε να κάνετε επανάληψη του κατακερματισμού στον 1,5 μήνα;; Ένας ανδρικός κύκλος είναι 75 μέρες, για να ανανεωθούν, δηλαδή για να παραχθούν, να ωριμάσουν και να απελευθερωθούν χρειάζονται 75 μέρες.. που σημαίνει πως ότι και αν κάνουμε χρειάζεται χρόνος.. 75 μέρες συγκεκριμένα που είναι περίπου 3 μήνες! Από μια θεραπεία μέχρι μια επανάληψη εξέτασης..! Αυτός είναι ο χρόνος που απαιτείται.. 

Η κιρσοκήλη αυξάνει το κατακερματισμό του σπέρματος και καλό θα ήταν να αφαιρεθεί.. φυσικά πάλι απαιτείται χρόνος για να επέλθει η βελτίωση η οποία συνήθως είναι μετά από 6 μήνες (δηλαδή δύο αντρικούς κύκλους)..

Ο υψηλός κατακερματισμός σπερματοζωαρίων κατηγορείται για κακές διαιρέσεις εμβρύων, βιοχημικές κυήσεις όπως και για αποβολές πρώτου τριμήνου... Για εμένα και ύστερα από τις εμπειρίες που είχες, θα σου έλεγα να μην προχωρήσετε αν δε κάνετε τα αδύνατα δυνατά να βελτιωθεί το σπέρμα όσο περισσότερο γίνεται.. άποψη μου πάντα.. το ξέρω από πρώτο χέρι πόσο χρονοβόρα είναι τα προβλήματα στο σπέρμα... συστήνω όμως υπομονή και όχι βιαστικές αποφάσεις, να προχωρήσετε μόνο όταν θα υπάρχουν καλύτερες προϋποθέσεις.. γιατί δεν είναι μόνο να κάνεις μια εμβρυομεταφορά απλώς για να τη κάνεις αλλά να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη με ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά σας! Και αυτό ακριβώς σου εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου! 🤗♥️♥️

Ρε @Kiddo αλήθεια αν δεν τα καταφέρω κ τώρα θέλω να σε προσλάβω ως ουρολόγο για τον γάτο μου!!!

Θα σε παίρνω μαζί μου στα κέντρα εξωσωματικής κ σε κάθε μαλακια που θα ακούω θα λέω μιλήστε παρακαλώ με την ουρολόγο μας την εμπιστεύομαι τυφλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/2/2022 at 8:09 ΜΜ, ο/η tina21 είπε:

να ναι ροζ με γουνακι η παντοφλιτσα τουλαχιστον εεεε!! κ ο γιατρος αυτο ειπε...κ ενα τικ παραπανω λεει γτ ειναι δυο, μεγαλωνει πιο γρηγορα...

❤️❤️❤️❤️ 

Ελα σου αρεσει; Εγω προμηθευω την παρασκευαιδου να ξερεις

E1B8E26F-AACF-4519-BB82-B3EC9EDDF073.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Για αρχή θα τονίσω το αυτονόητο.. για το σπέρμα και τον άντρα ακούμε τον ουρολόγο ανδρολόγο υπογονιμότητας που είναι και η ειδικότητα του! Ο γυναικολόγος είναι για τα γυναικολογικά..! Πάει αυτό! 

Για το ότι η τεχνική picsi ξεπερνά τα προβλήματα του υψηλού κατακερματισμού, δεν ισχύει! Εδώ που τα λέμε δεν υπάρχει καμία τεχνική γονιμοποίησης που να ξεπερνά το κατακερματισμό των σπερματοζωαρίων 100% αλλά σε αυτό που σας είπε ο ουρολόγος έχει δίκιο! Η τεχνική γονιμοποίησης testi-icsi (όπου δηλαδή παίρνουν σπερματοζωάρια απευθείας από τους όρχεις και γίνεται μικρογονιμοποίηση με αυτό το δείγμα) φαίνεται να έχει τα καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά τον υψηλό κατακερματισμό σε σύγκριση με οποιοδήποτε άλλη τεχνική(πχ picsi/imsi κτλ)! 

Τέλος θα ήθελα να σε ρωτήσω.. ποιος σας είπε να πάτε να κάνετε επανάληψη του κατακερματισμού στον 1,5 μήνα;; Ένας ανδρικός κύκλος είναι 75 μέρες, για να ανανεωθούν, δηλαδή για να παραχθούν, να ωριμάσουν και να απελευθερωθούν χρειάζονται 75 μέρες.. που σημαίνει πως ότι και αν κάνουμε χρειάζεται χρόνος.. 75 μέρες συγκεκριμένα που είναι περίπου 3 μήνες! Από μια θεραπεία μέχρι μια επανάληψη εξέτασης..! Αυτός είναι ο χρόνος που απαιτείται.. 

Η κιρσοκήλη αυξάνει το κατακερματισμό του σπέρματος και καλό θα ήταν να αφαιρεθεί.. φυσικά πάλι απαιτείται χρόνος για να επέλθει η βελτίωση η οποία συνήθως είναι μετά από 6 μήνες (δηλαδή δύο αντρικούς κύκλους)..

Ο υψηλός κατακερματισμός σπερματοζωαρίων κατηγορείται για κακές διαιρέσεις εμβρύων, βιοχημικές κυήσεις όπως και για αποβολές πρώτου τριμήνου... Για εμένα και ύστερα από τις εμπειρίες που είχες, θα σου έλεγα να μην προχωρήσετε αν δε κάνετε τα αδύνατα δυνατά να βελτιωθεί το σπέρμα όσο περισσότερο γίνεται.. άποψη μου πάντα.. το ξέρω από πρώτο χέρι πόσο χρονοβόρα είναι τα προβλήματα στο σπέρμα... συστήνω όμως υπομονή και όχι βιαστικές αποφάσεις, να προχωρήσετε μόνο όταν θα υπάρχουν καλύτερες προϋποθέσεις.. γιατί δεν είναι μόνο να κάνεις μια εμβρυομεταφορά απλώς για να τη κάνεις αλλά να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη με ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά σας! Και αυτό ακριβώς σου εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου! 🤗♥️♥️

Καλά ε , ντοκτορά όχι αστεία! Πρέπει να πας για έναν καφέ με τον αντρουλη μου γιατι αυτός ακούει τους γυναικολόγους και νομίζει ότι είναι και πολύ ντουκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Και μας ο μπέμπης κοιμάται στην αγκαλιά μου ή στην αγκαλιά του άντρα μου.. χαίρομαι τόσο πολύ που δένονται κι εκείνοι και ο άντρας μου καμαρώνει όσο δεν πάει!  λέει άσε εγώ ξέρω να τον κοιμήσω! Χαχα μωρέ θέλουν κι εκείνοι έναν ρόλο δικό τους με το μωράκι! Οπότε όταν έρχεται απ' την δουλειά αναλαμβάνει εκείνος να τον κοιμίζει, εγώ κάνω βέβαια όλα τα υπόλοιπα 😀
    • εχω την εντύπωση οτι την τελευταία εβδομάδα έχουμε ηρεμήσει με τους κολικούς...κοιμομαστε νορμάλ 11-12 το βράδυ... μια μέρα μόνο κοιμηθήκαμε στη 1.. αλλά δεν εχει κλάμα καθόλου το βράδυ πλέον...λιγο γκρίνια ίσως αλλά καμία σχέση...εχω την εντύπωση οτι μπαίνουμε σε πρόγραμμα κιόλας... ξυπνάμε κάθε μέρα στις 9.30...στις 11 κοιμόμαστε μεχρι τις 12 παρά...και στη 1 ξανά κοιμόμαστε μέχρι 2+ και ξανα στις 3.30 μέχρι 5.30...παει κάπως έτσι κάθε μέρα..
    • Αυτό πρέπει να γίνετε από τα παιδεία εμένα ο άντρας μου δεν δέχεται πολλά πολλά αν του πει κουβέντα την ρίχνει την Χριστοπ@ναγι@ του δεν χαρίζει βέβαια στην μαμά μου δεν μιλάει έτσι αλλά στην μαμά του δεν υπολογίζει οπότε καμία φορά πρέπει να γίνετε και αυτό  αλλα έχω βοήθεια δεν μπορώ να πω ότι χρειάζομαι και τη μεγάλη μου κόρη την κρατάει όταν δεν δουλεύει θα πάρει τηλέφωνο να της πάμε το παιδί να το κρατήσει αλλά και η κόρη μου θέλει να πηγαίνει γιατί ασχολείται μαζί της παίζουν πηγαίνουν βόλτες  Τώρα την έχω από το πρωί ήρθε να μου κάνει δουλειές σκούπισμα σφουγγάρισμα σιδέρωμα δεν έχω παράπονο 
    • Όχ ναι..μου φαίνεται είναι την 8η ένα άλμα...υπομονή μανούλα! Με τους κολικούς τώρα πως τα πατε
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...