Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις On 18/2/2022 at 11:04 ΠΜ, ο/η condios είπε:

Καλημέρα και καλή Παρασκευούλαααααααααααααααααααααα

Τί καλά που γνωριστήκατε ρε κορίτσια?!?!?!?!?! Μακάρι να ήμουν κοντά και εγώ....όλο και κάπου θα βρισκόμασταν. 

Τα δικά μου νέα είναι προς διαχείριση ψυχολογίας. Πήγα Πιστοφ,,,,και επιβεβαιώθηκα απλά....λαπαροσκόπηση,,,,αφαίρεση αριστερής ωοθήκης (αχρηστη απο ωοθηκικό ιστο΄ ούτως ή αλλως,,,μονο ενδομητρίωση γεννάει) και σαλπιγγών. Μόνο έτσι θα τα καταφέρω. Οπότε έκλεισα ήδη χειρουργείο για 29/3 και θα μείνω μια βδομα΄δα Αθήνα. Τα καλά νέα είναι ότι η αποκατάσταση είναι σε 2 μήνες χωρίς καταστολή(γιατί με εχει τσακίσει η αρβεκαπ,,,ζω μια μονιμη κατασταση εμμηνοπαυσης απο συμπτωματα) , αρα θα προχωρήσουμε θεωρώ προς Ιουλιο για επομενη ετ. Τα "κακά" νέα ειναι τα λεφτά,,,,ως 4000€ η λαπαροσκοπηση (σε ιδιωτικη κλινικη) μαζί με υστεροσκόπηση. + τα 5000-5500€ για επόμενη δότρια και ένωση. Αλλά ως συνήθως,,,,αντάρα κακιά,,,αρκεί να είναι όντως αυτό που εμπόδιζε και να δωσει ο Θεος να τα καταφέρουμε επιτέλους.

Πήγα Τσιρ,, και πήρε δείγμα για το ΕΡΑ και το pcr endometrium,,,,λογικά ως τις 15/3 θα έχω και απο εκεί τα αποτελέσματα. Πόνεσα όταν ξύπνησα,,,,ξανα ανοιξε τραχηλο για να περασει,,,

Το τί κλαμα γοερο και το τί συγκίνηση εχω εδώ και μια βδομάδα δε μπορώ να σας περιγράψω. Αλλα ευελπιστώ επιτελους πως ειμαι στο σωστο δρομο. Δε με πειραζει οτι θα χασω τα 2/3 των γυναικολογικων οργανων μου,,,,οσο η ψευδαίσθηση ότι ίσως η δεξια ωοθηκη να ηταν λειτουργική. Αρα στεκομαι στα ποδια μου και λεω ,,,, προκειμενου να εξελιχθει σε καρκινο αυτο το πραγμα μετα απο 10-20 χρονια,,,ας κοιταξω την υγεια μου ,,,γιατι το παιδακι μου, που θα ερθει, θελει μια γερη μανουλα. Πίστη , δύναμη ψυχής, σώματος , τσέπης και όλα θα πάνε κατ' ευχήν.

Μια μεγάλη αγκαλιά σε όλες σας!!!!!!! Μου λειπετε!!!!

Κουράγιο καλό μου σου εύχομαι να ανακτησεις ολες σου τις δυνάμεις! Και μην ξεχνάς ποτέ: τα καταφέρνει οποιος επιμένει κ δεν το βάζει κάτω! Σε καταλαβαίνω κ σε νοιώθω, δεν εχεις περάσει λίγα κ το μονο που έχω να σου στείλω είναι θετικές σκέψεις και μιά αγκαλίτσα γεμάτη αγάπη, ελπίδα και δύναμη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια να κάνω μια ερώτηση,  η προγεστερόνη είναι το ίδιο ανίχνευσημη είτε απο κολπο είτε απο στόμα στις εξετάσεις αίματος? 

Επίσης στην αρχή νόμιζα αρρωσταίνω, έκανα ποσα σελφ τεστ και 1 ραπιντ στο φαρμακείο ολα αρνητικά, έχω δέκατα σήμερα 3η μέρα,  τρέμω σαν το ψάρι, δεν μπορώ να ζεστάθω με τπτ, νυστάζω απίστευτα πολύ,  μήπως μου το προκαλεί η προγεστερόνη και πρέπει να ενημερώσω το γιατρό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/2/2022 at 5:45 ΜΜ, ο/η Lucia79 είπε:

και μένα ο προηγούμενος γιατρός με βλαστοκυστες στις 14 μέρες ήθελε χοριακη. Δηλαδή βασικά την ίδια μέρα της ετ, δυο βδομαδες αργότερα. 
 

Σε άλλα νέα, να σας πω κι εγώ τις εξελίξεις μου…

Την Τρίτη ξαναπήγα στο Έλενα και επανέλαβα εξετάσεις αίματος και η Οικονομόπουλου είναι τόσο φοβερή που τα έβαλε σε προτεραιότητα και μου εβγαλε αποτελέσματα την Τετάρτη το πρωί. Τα ΑΝΑ μου έπεσαν λίγο (εξακολουθούν να είναι ψηλά απλά λιγότερο από την αμέσως προηγούμενη εξέταση, τώρα 1:320 ενώ πριν 1:640, σημάδι ότι η ένεση της κορτιζόνης έκανε καλό) το ίδιο και τα nk cells οπότε μου είπε ότι μπορώ και σε αυτόν τον κύκλο που έρχεται να κάνω εμβρυομεταφορα, δεν έχω περιορισμό, αρκεί να παίρνω 2 prezolon τη μέρα. Οποτε ξεκίνησα την κορτιζόνη μου, κάνω και την ειδική διατροφή που χρειάζεται και ελπίζω να είναι όλα οκ. 
Στο μεταξύ ο Μαστρο μου είχε πει την προηγούμενη Πέμπτη που πήγα γις υπέρηχο ότι θέλει να κάνω και ωοληψια να πάρουμε το ωάριο του μήνα να δούμε τι δυναμική έχει και να κάνω και μεταφορά. Εγώ του είχα πει ότι μάλλον αυτα θα γίνουν στον μεθεπόμενο κυκλο και όχι στον επόμενο όπως έλεγε εκείνος, κυρίως επειδή πίστευα ότι θα αργούσαν τα αποτελέσματα του Έλενα. Τελικά όμως τα αποτελέσματα τα έχω ήδη αλλά επίσης μου ήρθε και περίοδος μια βδομάδα νωρίτερα χτες, στην 23η μέρα. Μου έχει ξανασυμβεί μετά από διέγερση να μου έρθει πολύ γρήγορα.
Οπότε τώρα μέχρι τη Δευτέρα Τρίτη πρέπει να αποφασίσω αν θα τα κάνουμε όλα σε αυτό τον κύκλο ή θα τα αφήσουμε γις τον επόμενο. Μου ήρθε λίγο βιαστικό είναι η αλήθεια και κάπως νιώθω ότι θα ήθελα λίγο να περιμένω, να κρατήσω τη χαρά του να ξέρω ότι έχω ωάρια στην κατάψυξη γιατί μόλις τα 
βάλω, πάει τα καίμε. Ή θα εμφυτευτούν ή τα χάνουμε…δεν ξέρω, είμαι λίγο μπερδεμένη τι να κάνω…μέσα μου δεν βιάζομαι απλά δεν ξέρω αν όλο αυτό είναι επειδή πραγματι νιώθω κουρασμένη ή μόνο επειδή φοβάμαι. 
Εσεις που έχετε κάνει φυσικό κύκλο @BlackCat (και δε θυμάμαι ποια άλλη) όντως υποστηρίζετε ότι ο αμέσως επόμενος κύκλος της διέγερσης μπορεί να μη δώσει ωάριο ή το ωάριο να μην είναι καλό ε? Επίσης κάνετε οιστραδιολη τη 2η μέρα του κύκλου? Γιατί ο γιατρός δε μου ζήτησε, μου είπε κατευθείαν την 8η μέρα να πάω για υπέρηχο, που είναι η Παρασκευη που μας έρχεται…έχω κάποιες μερες ως τότε να αποφασίσω είναι η αλήθεια…

Συμφωνω με το γιατρο σου!Θα σου πω τη δικη μου περιπτωση εκανα διεγερση κ κατεβασα 3 ωαρια κ ηταν ακαταλληλα κ τα 3 σοκ (ηταν φεβρουαριος) μου λεει ο γιατρος κατευθειαν παμε με φυσικο ..οποτε μαρτιο με το βιολογικο ωαριο του μηνα ηταν τελειο ωαριο κ εγινε εξαιρετικο εμβρυο.κ δεν ηθελε εξ.αιματος 2η μερε διοτι κανεις τον πρωτο υπερηχο 7η ή 8 η μερα κυκλου κ αναλογα τον υπερηχο θα σου πει ποτε να κανεις e2 lh 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/2/2022 at 10:48 ΠΜ, ο/η BlackCat είπε:

Καλημέρα ,πολύ καλό ενδοκρινολογικό έχει το Έλενα, λένε τα κορίτσια που έχουν ήδη πάει και βρίσκεις εύκολα απογευματινό ραντεβού (κόστος 60€). Στο απογευματινό αν θέλεις επιλέγεις εσύ γιατρό, στα πρωινά που είναι δωρεάν και πιο μακρινά πας σε όποιον σου τύχει.

Εγώ έκλεισα απογευματινό με την Βενάκη στις 28/2 ,παρόλο που έχω ενδοκρινολόγο ιδιωτικό αλλά θέλω & ένα δεύτερο μάτι. Μπορώ να σας πω τις εντυπώσεις μου όταν πάω. Αλλά έχει πάει και η @Margitcστην ίδια τα είχε γράψει κάποιες σελίδες πριν.

https://www.hospital-elena.gr/for-pacients/eksoterika-iatreia/oloimeri-apogevmatini-leitourgia

 

έκλεισα τελικά κι εγω στο Έλενα πρωϊνό ραντεβού! Η Οικονομοπούλου μου είπε πως όποιον κ να συναντήσεις όλοι τους είναι καλοί κ εξειδικευμένοι σε θέματα αναπαραγωγής. Το μονο κακό ειναι οτι θα αργήσει λιγάκι 17/03. Μπορει και να το αλλαξω σε απογευματινό όμως Thank you @BlackCat

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ρε κορίτσια να κάνω μια ερώτηση,  η προγεστερόνη είναι το ίδιο ανίχνευσημη είτε απο κολπο είτε απο στόμα στις εξετάσεις αίματος? 

Επίσης στην αρχή νόμιζα αρρωσταίνω, έκανα ποσα σελφ τεστ και 1 ραπιντ στο φαρμακείο ολα αρνητικά, έχω δέκατα σήμερα 3η μέρα,  τρέμω σαν το ψάρι, δεν μπορώ να ζεστάθω με τπτ, νυστάζω απίστευτα πολύ,  μήπως μου το προκαλεί η προγεστερόνη και πρέπει να ενημερώσω το γιατρό? 

Η προγεστερονη νομίζω ανεβάζει τη θερμοκρασία, θυμάμαι κι εγώ είχα λίγα δέκατα και ένιωθα εξάψεις κυρίως το μεσημέρι. Από αυτό θα είναι, μην ανησυχήσεις. Πες το είτε στο γιατρο είτε σε καμία μαία αλλά είναι από τα αναμενόμενα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Απάντηση παίρνεις απο το ικα? Η μια απάντηση είναι του εργοδότη που το αποδέχετε, έπειτα θέλει και άλλη απάντηση? 

Ναι από το ΙΚΑ. 
Για αρχή προσκόμισα στον εργοδότη την βεβαίωση γιατρού και έπειτα μου έδωσε ο εργοδότης δίκη του βεβαίωση (απ ότι ειδα όμως η τελευταία δεν χρειάστηκε). 
Καταχωρησα στην σελίδα ότι μου ζήτησε, έδωσε ηλεκτρονικά την θετική του έγκριση ο εργοδότης και περιμένουμε και την απάντηση του ΙΚΑ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ρε κορίτσια να κάνω μια ερώτηση,  η προγεστερόνη είναι το ίδιο ανίχνευσημη είτε απο κολπο είτε απο στόμα στις εξετάσεις αίματος? 

Επίσης στην αρχή νόμιζα αρρωσταίνω, έκανα ποσα σελφ τεστ και 1 ραπιντ στο φαρμακείο ολα αρνητικά, έχω δέκατα σήμερα 3η μέρα,  τρέμω σαν το ψάρι, δεν μπορώ να ζεστάθω με τπτ, νυστάζω απίστευτα πολύ,  μήπως μου το προκαλεί η προγεστερόνη και πρέπει να ενημερώσω το γιατρό? 

Νομίζω πως όλα είναι φυσιολογικά! Για την θερμοκρασία με είχαν διαβεβαιώσει και από το κέντρο..λόγω προγεστερονης ανεβαίνει λιγουλάκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ρε κορίτσια να κάνω μια ερώτηση,  η προγεστερόνη είναι το ίδιο ανίχνευσημη είτε απο κολπο είτε απο στόμα στις εξετάσεις αίματος? 

Επίσης στην αρχή νόμιζα αρρωσταίνω, έκανα ποσα σελφ τεστ και 1 ραπιντ στο φαρμακείο ολα αρνητικά, έχω δέκατα σήμερα 3η μέρα,  τρέμω σαν το ψάρι, δεν μπορώ να ζεστάθω με τπτ, νυστάζω απίστευτα πολύ,  μήπως μου το προκαλεί η προγεστερόνη και πρέπει να ενημερώσω το γιατρό? 

Ποια μερα εισαι τωρα;ποτε εκανες ετ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

 

Καλημέρα φίλη μου, αρχικά συγχαρητήρια  για τις εξετάσεις σου. Πολύ σημαντικό που πέφτουν οι τιμές και μπράβο στην Οικονομοπούλου που σε έβαλε σε προτεραιότητα.

Εμένα ο κύκλος μετά από διέγερση όντως δεν πήγε καλά, βλέπαμε αν θυμάσαι 3 στον υπέρηχο και τελικά δεν πήραμε κανένα και κονόμησα και έναν τραυματισμό στην ωοθήκη που από όσο καταλαβαίνω τώρα ήταν από την προσπάθειά του να το παρακεντήσει.

Επειδή την ίδια απορία είχα και εγώ για τώρα που μετά από φυσικό τροποποιημένο θα πάμε σε φυσικό και ρώτησα μου είπε ότι ακόμα και να  είναι καλές οι τιμές των ορμονών & ο υπέρηχος, κανείς δεν μπορεί να ξέρει με σιγουριά αν το ωάριο θα είναι καλό παρά μόνο αν το πάρεις. 

Επομένως όλα είναι ρίσκο. Άρα κάνε αυτό που λέει το ένστικτό σου.

Και σε μένα ήρθε νωρίτερα η περίοδος στην 23η μέρα και πήγα σαν καλή κυρία έκανα τις αιματολογικές μου 2η με΄ρα και μόλις γύρισα σπίτι βγήκε θετικός στον covid το αγόρι μου 😱 

Το καλό είναι ότι το περνάει ελαφριά, τριπλά εμβολιασμένοι και οι δυο, εγώ αρνητική ακόμα αλλά μπήκαμε 5ημερη καραντίνα. Το κακό είναι ότι θα τον κάψω τον κύκλο μάλλον , δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον γιατρό αλλά υποθέτω ότι θα μας το πει και ο ίδιος. Ευτυχώς που δεν συνέβη τον προηγούμενο μήνα που έκανα τροποποιημένο.

Άλλο τεστ θέλεις να βγει θετικό άλλο βγαίνει γαμώ την πανδημία μου 😂

 

χαχαχα έτσι είναι αυτο που θέλεις δεν ερχεται αμέσως αλλα θα έρθει που θα πάει.... μία του, δυο του θα γυρίσει κάποια στιγμή!!

Και σε εμενα ειχε συμβεί να βλέπουμε 3 κ τελικά να ειναι κενά , είχε γίνει όμως στον αμέσως επόμενο κύκλό μετά την  τελευταία αποτυχημένη ετ και πιστεύω πως επαιξε κ αυτο εναν ρόλο... Θέλουν κ οι ωοθήκες ξεκούραση κ λίγο off. Περαστικά στο αγόρι σου και εσυ εύχομαι να μην σε αγγίξει καν ο παλιοcovid!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Ευχαριστω κοριτσάκι μου καλό.  Τα τρωω τα αυγά. Μου αρέσουν. Απλά δεν ηξερα τι είναι το «σωστό» όπως δεν ηξερα πως καλό είνα να μην τρως Κάσιους. 
Όσο για τις ενέσεις… η αρβεκαπ δηλαδή είναι τύπου cetrotide? 

Οχι κορίτσι μου, να τα τρως τα κάσιους! Ειναι πλούσια σε βιταμίνες, ιχνοστοιχεία και αντιοξειδωτικά. Στη Lucia το είπα επειδή θέλει να χάσει βάρος και έχουν πολλά λιπαρά (καλά λιπαρά όμως) σε σχέση με άλλους ξηρους καρπούς. Με την κορτιζόνη θέλει λίγο προσοχή γιατί τα τσιμπάς εύκολα τα κιλάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ρε κορίτσια να κάνω μια ερώτηση,  η προγεστερόνη είναι το ίδιο ανίχνευσημη είτε απο κολπο είτε απο στόμα στις εξετάσεις αίματος? 

Επίσης στην αρχή νόμιζα αρρωσταίνω, έκανα ποσα σελφ τεστ και 1 ραπιντ στο φαρμακείο ολα αρνητικά, έχω δέκατα σήμερα 3η μέρα,  τρέμω σαν το ψάρι, δεν μπορώ να ζεστάθω με τπτ, νυστάζω απίστευτα πολύ,  μήπως μου το προκαλεί η προγεστερόνη και πρέπει να ενημερώσω το γιατρό? 

Έχω διαβάσει ότι αυτά είναι συμπτωματα εγκυμοσύνης... άμα το ψάξεις λίγο θα βρεις διάφορες κοπέλες που κρυωναν πολύ πριν μάθουν ότι είναι έγκυες..!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maroulita! είπε:

Ναι από το ΙΚΑ. 
Για αρχή προσκόμισα στον εργοδότη την βεβαίωση γιατρού και έπειτα μου έδωσε ο εργοδότης δίκη του βεβαίωση (απ ότι ειδα όμως η τελευταία δεν χρειάστηκε). 
Καταχωρησα στην σελίδα ότι μου ζήτησε, έδωσε ηλεκτρονικά την θετική του έγκριση ο εργοδότης και περιμένουμε και την απάντηση του ΙΚΑ! 

Μήπως αυτή είναι κανονική αναρρωτική άδεια κι όχι η άδεια εξωσωματικής; Εμένα στη δουλειά με ενημέρωσαν ότι χρειάζονται μόνο τη βεβαίωση και θα πάρω τις 7 μέρες όποτε επιθυμώ μέσα στο έτος. Εγώ βέβαια την έκανα Δεκέμβρη αλλά θα την πάρω μέσα στο 2022 όταν τη χρειαστώ πραγματικά  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Εμένα μου έγραψαν 2 άδειες από το κέντρο. Η πρώτη ήταν με τις 7 εργάσιμες της εξωσωματικής (στο σύνολο 9 επειδή μεσολαβουσε σκ) και η δεύτερη άλλη 1 εβδομάδα αναρρωτική άδεια 

Συγχαρητήριααα!!!! Πόσο χάρηκα με τα νέα σου...καλή τελειόμηνη ήρεμη ήσυχη ευτυχισμένη εγκυμοσύνη!!! 

Δεν είσαι στην Αθήνα; Έρχεται στα μέρη σας ο Π...; Θα ήθελα πληροφορίες. Είμαι σε σκέψεις μετά την παλίνδρομη που είχα (για αυτό χάθηκα, πολύ πένθος) για αλλαγή πορείας. Θα δώσω άλλη μια ευκαιρία πριν κλείσω τα τελευταία - άντα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Η προγεστερονη νομίζω ανεβάζει τη θερμοκρασία, θυμάμαι κι εγώ είχα λίγα δέκατα και ένιωθα εξάψεις κυρίως το μεσημέρι. Από αυτό θα είναι, μην ανησυχήσεις. Πες το είτε στο γιατρο είτε σε καμία μαία αλλά είναι από τα αναμενόμενα. 

Δεν εχω καθόλου έξαψεις, το αντίθετο κρυώνω παααρα πολύ η θερμοκρασία μου είναι το πρωί 36.9 το μεσημέρι 37.2 και το βράδυ 37.4.. Και νυστάζω πολύ,  λες και είμαι άρρωστη και θέλω να κοιμηθώ για να γίνω καλά... 

Απλά έχω Την απορία το ίδιο ανιχνεύεται η προγεστερόνη στο αίμα είτε την πάρεις απο στόμα είτε απο κόλπο.. δλδ το ίδιο επιδρά και με κάνει τοσο χάλια? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Ποια μερα εισαι τωρα;ποτε εκανες ετ 

Την Δευτέρα έκανα ετ.. οπότε είμαι στην 7η αν μετρήσω και τη Δευτέρα,  με 2 βλαστοκυστες.. δεν πιστεύω να είναι σύμπτωμα.. δεν ξέρω,  μακάρι! 

Προγεστερόνη παίρνω 12 μερες απο κόλπο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maroulita! είπε:

Νομίζω πως όλα είναι φυσιολογικά! Για την θερμοκρασία με είχαν διαβεβαιώσει και από το κέντρο..λόγω προγεστερονης ανεβαίνει λιγουλάκι! 

Και η υπνηλία? Μήπως έτυχε να ρωτήσεις και γοα αυτό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Έχω διαβάσει ότι αυτά είναι συμπτωματα εγκυμοσύνης... άμα το ψάξεις λίγο θα βρεις διάφορες κοπέλες που κρυωναν πολύ πριν μάθουν ότι είναι έγκυες..!!! 

Μακάρι να είναι απο αυτο,  αλλα πολύ σύντομα ειναι αυτά τα συμπτώματα, πιο πιθανόν η προγεστερόνη να μου τα δημιουργεί αυτά, αλλα τόσο πολύ... ξέρω γω ! 

Μακάρι βρε κορίτσι μου να είναι αυτό που λες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Τους ξέρω τους νόμους της Γερμανίας. Αλλά συγνώμη. Σκέτο Krankschreibung δεν γράφει το χαρτί; Έτσι θυμάμαι. Και δεν λέει αναλυτικά τους λόγους. Έχω σκεφτεί πάντως και εγώ να πάρω από παθολόγο ή απο όποιον άλλον. Αλλα από γιατρό εδώ Ελλάδα γράφει αναλυτικά πάντα την αιτία. Δεν ξέρω τι να κάνω. Από την μια λέω «σκασίλα μου και να το μάθουν» από την άλλη δεν ξέρω. 

Ναι γράφει μόνο άρρωστη αλλά γράφει από ποιον γιατρό είναι από ποιο Praxis  και έτσι φαίνεται το κέντρο εξωσωματικής.  

Εγω στη θέση σου θα έπαιρνα από παθολόγο για να μην τυχών με σταματήσουν πρώτου προλάβω να πω ξες είμαι έγκυος (αλλά δικαιώματα) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η carpe είπε:

Συγχαρητήριααα!!!! Πόσο χάρηκα με τα νέα σου...καλή τελειόμηνη ήρεμη ήσυχη ευτυχισμένη εγκυμοσύνη!!! 

Δεν είσαι στην Αθήνα; Έρχεται στα μέρη σας ο Π...; Θα ήθελα πληροφορίες. Είμαι σε σκέψεις μετά την παλίνδρομη που είχα (για αυτό χάθηκα, πολύ πένθος) για αλλαγή πορείας. Θα δώσω άλλη μια ευκαιρία πριν κλείσω τα τελευταία - άντα. 

Σε ευχαριστώ πολύ! Και εμείς το πάμε βήμα βήμα και μέρα με τη μέρα γιατί ως παθουσα και εγω, καταλαβαίνεις... 

Ναι έρχεται ο Π... στα μέρη μας περίπου κάθε 3 εβδομάδες.  Εγω βέβαια τη διαδικασία την έκανα στην Αθήνα. Αλλά είναι εδώ ο συνεργάτης του που είναι και γυναικολόγος μου και κάνει αυτός τις διαδικασίες. 

Λυπάμαι πολύ και ειλικρινά για την παλινδρομη. Τα έχω περάσει 2 φορές και ξέρω...

Ο, τι θέλεις να με ρωτήσεις, στείλε μου μήνυμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η blueheart είπε:

Μήπως αυτή είναι κανονική αναρρωτική άδεια κι όχι η άδεια εξωσωματικής; Εμένα στη δουλειά με ενημέρωσαν ότι χρειάζονται μόνο τη βεβαίωση και θα πάρω τις 7 μέρες όποτε επιθυμώ μέσα στο έτος. Εγώ βέβαια την έκανα Δεκέμβρη αλλά θα την πάρω μέσα στο 2022 όταν τη χρειαστώ πραγματικά  

Ούπς με προβλημάτισες!!! Θα το κοιτάξω!! 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Και η υπνηλία? Μήπως έτυχε να ρωτήσεις και γοα αυτό? 

😂 Όχι!! Υπνηλία δεν είχα και δεν το ρώτησα!! 😂
Ευχομαι να είναι κάτι καλό!! 🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η carpe είπε:

Συγχαρητήριααα!!!! Πόσο χάρηκα με τα νέα σου...καλή τελειόμηνη ήρεμη ήσυχη ευτυχισμένη εγκυμοσύνη!!! 

Δεν είσαι στην Αθήνα; Έρχεται στα μέρη σας ο Π...; Θα ήθελα πληροφορίες. Είμαι σε σκέψεις μετά την παλίνδρομη που είχα (για αυτό χάθηκα, πολύ πένθος) για αλλαγή πορείας. Θα δώσω άλλη μια ευκαιρία πριν κλείσω τα τελευταία - άντα. 

Καλώς το κοριτσάκι μας.  Έτσι για την αλλαγή θα σου πω και εσενα 😉 έτσι για την αλλαγή είχα πει και στην @Vasilique καΙ να την τώρα αυτή η αλλαγή... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Και η υπνηλία? Μήπως έτυχε να ρωτήσεις και γοα αυτό? 

Πάρε μια παντόφλα 😀 👡👡👡👡👡👡👡 βρε συ τι είπαμε..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Πάρε μια παντόφλα 😀 👡👡👡👡👡👡👡 βρε συ τι είπαμε..  

🤣🤣🤣 ήμουν σίγουρη οτι θα τη φάω και τσοκαρο κιολας... απλα βρε παιδί μου τοοσο πολύ επηρεάζει η κολπική προγεστερόνη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Και εμείς το πάμε βήμα βήμα και μέρα με τη μέρα γιατί ως παθουσα και εγω, καταλαβαίνεις... 

Ναι έρχεται ο Π... στα μέρη μας περίπου κάθε 3 εβδομάδες.  Εγω βέβαια τη διαδικασία την έκανα στην Αθήνα. Αλλά είναι εδώ ο συνεργάτης του που είναι και γυναικολόγος μου και κάνει αυτός τις διαδικασίες. 

Λυπάμαι πολύ και ειλικρινά για την παλινδρομη. Τα έχω περάσει 2 φορές και ξέρω...

Ο, τι θέλεις να με ρωτήσεις, στείλε μου μήνυμα. 

Και τις 2 παλίνδρομες τις είχες με εξωσωματική? Η φυσική σύλληψη,  συγγνώμη αν το έχεις ξανά αναφέρει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γιατί όμως σου έκαναν ολική;; Υπήρχε κάποιος ιατρικός λόγος;; Εγώ ήξερα πως αν τα αιμοπετάλια μου έπεφταν πάρα πολύ τότε θα πηγαίναμε με ολική. Για καλή μου τύχη επανήλθαν στα φυσιολογικά επίπεδα πριν τη γέννα κ δεν το περίμενα, γιατί το τελευταίο τρίμηνο έπεφταν σε κάθε εξέταση όλο κ περισσότερο.
    • Μέχρι τις 40 μέρες θα το παλέψω κ με τον θηλασμό κ με το ξένο, αν όμως το μωρό αρχίζει κ κλαίει μετά από κάθε θηλασμό κι αυξήσουμε τα γεύματα στο ξένο γάλα, τότε πιστεύω σιγά σιγά θα κόψω τον θηλασμό. Ξέρω ότι είναι το καλύτερο για το μωρό, αλλά βλέπω κ μόνη μου ότι δε βγάζω γάλα. Υποτίθεται έπρεπε να πατάω ελαφρώς το στήθος κ να βγαίνει σταγόνα πάνω στη θηλή κ δε μπορώ να τη βγάλω ούτε με το χέρι 😔😥😢. Κ το βλέπω και στο θηλαστρο, από την αρχή μέχρι τώρα κι από τα δύο στήθη βγάζω σε σαράντα λεπτά το πολύ 30ml γάλα. Φαντάσου πως από τις 9 το πρωί που έχει περάσει η επιρροή από το ξένο γάλα κ ξεκινάμε τον θηλασμό χωρίς να παίρνει ξένο μέχρι το μεσημέρι κατά τις 3 που παίρνει έξτρα ξένο γάλα από τον θηλασμό κ μετά ξανά το βράδυ μετά τις 10 που ξεκινάμε πάλι τη μεικτή διατροφή το μωρό μπαίνει στο στήθος κ από τις δύο πλευρές κάθεται μια ώρα περίπου κ βγαίνει μόνο του, ηρεμεί το πολύ για είκοσι λεπτά κ μετά ξανά ψάχνει στήθος για να φάει. Είμαι όλη μέρα με το στήθος έξω. Κ τον λυπάμαι που βλέπω ότι δεν χορταινει από εμένα όλη μέρα που προσπαθούμε με τον θηλασμό 😥😔. Κι εμάς κάνει ήχους ο γλυκούλης!! Ακόμη κ στο θηλασμό...σαν να του βγαίνει ένα παράπονο.
    • Ναι Αννα πηραμε πολυ ωραια νεα σμρ!!!😊🤩✨️💙💖 Με το καλο κ οι επομενες εξετασεις στην παρεα μας!!!🙏🧿
    • @Antonia2 @annitakianna @Xrisa95 Μπράβο κορίτσια!!!πολύ ωραία τα νέα σας!!έτσι να συνεχίσουμε όλες!!!💖💖
    • Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Πριν λίγο γύρισα απ τον γιατρο, όλα καλά με την μπουμπου, έφτασε τα 3 κιλά και καρδιοτοκογραφημα καλό. Θα με δει πάλι την Παρασκευή που θα είμαι 39+1 και βλέπουμε…
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...