Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Α δεν ξέρω για τα αυγά. Εγω Έτρωγα σίγουρα καμία 15αρια την εβδομάδα.  Συγγνώμη ομελετα στον φούρνο μικροκυμάτων? 

Συνταγή παρακαλώ...

Και εγω τα τελευταία 3 χρόνια έχω βάλει γύρω στα 8 κιλά. Αντε να πάω 2, 3 κάτω σε περιόδους που προσέχω. 

Αλλά τώρα αυτή την φορά, πολύ με επηρέασε η κορτιζόνη, ενώ τις άλλες φορές δεν μου δημιούργησε τέτοιο θέμα. ΠΕΙΝΑΩ συνέχεια!!!

Και μου έλεγε ο γιατρός σήμερα:" αν θέλεις να έχεις μια ασφαλή και υγιή εγκυμοσυνη πρέπει να πάρεις μέχρι 9 κιλά το μάξιμουμ " 

Τον κοιτούσα και λέω ούτε καν δέκα?

Όχι μου λέει, μέχρι 9

Πήγα να του πω ότι εγώ τον τελευταίο μήνα με τις ενέσεις και όλα τα φάρμακα έχω πάρει ήδη 3 κιλά, αλλά κρατήθηκα. 

Κάνω ομελέτα και αυγά ματιά χωρίς καθόλου λάδι στην φριτέζα αέρος. Με έχει σώσει πλέον δεν τρώμε τίποτα τηγανητό.  Όλα εκεί μέσα και έχουν λυθεί και τα χέρια μου από πιτσιλιές κτλ. Τώρα είναι σχετικό με τα κιλά εγκυμοσύνης κτλ έβαλα 15 και βγήκα απ το νοσοκομείο -20 (έκατσα μέσα 9μερες) ο μικρος ήταν 4000γρ και είχα πολλά νερά κάπου στα 10κιλα τώρα τι άλλο έχασα δεν ξέρω αλλά αν μια μαμακα είχε κάπου στα 3000γρ παιδάκι και λιγότερα υγρά λογικό είναι να πάρει λιγότερα.  να κοιτάς κάπου στο 1κιλο το μηνα την πάτησα στον 7 μήνα δεν το ήξερα ότι βάζεις παραπάνω τότε χαχαχαχ (λέμε τωρα) στον 7ο μπαίνουν πιο εύκολα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lucia79 είπε:

Περαστικά σας, λογικά θα το περάσει πολύ ελαφριά αλλά ναι μάλλον πρέπει να τον κάψετε τον κύκλο, δεν ξέρω σε ποια μέρα είσαι αλλά είναι αβέβαιο αν θα μπορεί να δώσει σπερμα, αν θα εχει αρνητικό τεστ ή αν το σπερμα επηρεάζεται…όπως λες ίσως είναι και σημάδι, τι να πω,,,να κανεις κι εσυ αυτό που τραβάει η ψυχή σου κι άσε τον ντοκ να σκίζει τα πτυχία του

οποτε κάτσε, αν σου ήρθε περίοδος 23η μέρα και είχαμε μαζί περίοδο, μάλλον είμαστε πάλι ακριβώς ίδια μέρα του κύκλου. Παρασκευη μου ήρθε εμένα, τι θα γίνει κοπελια, θα ματσάρουμε όλες τις επόμενες περιόδους μας? 

 

Ναι ρε φίλη ζευγαράκι σου λέω, Παρασκευή 1η μέρα περιόδου.

Μου ήρθε 23η μέρα μια εβδομάδα νωρίτερα λόγω τροποποιημένου.

Έπρεπε να αλλάξεις κέντρο για να ματσάρουμε χαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑ μα πραγματικά δεν ήθελα με τίποτα να κάνω φυσικό θα το έκανα για το χατίρι των αγοριών (γιατρός και στεφάνι).

Και πήγε το στεφάνι και "γκαστρώθηκε" , αν δεν είναι σημάδι αυτό τότε δεν ξέρω.

Αυτό θα πω στον Σφακ "Άκου τώρα γιατρέ να δεις,  περιμένω κάτι παντόφλες από την Γερμανία και η πιθανή άφιξη είναι 1/4. Εγώ χωρίς αυτές τις παντόφλες ετ ΔΕΝ ΚΑΝΩ"😂

Αν δείτε στα Κανάλια επεισόδιο σε πασίγνωστο κέντρο εξωσωματικής των Αθηνών, πέταξαν έξω οι σεκιουριτάδες πελάτισσα, για μένα θα λένε!!!! 

Και επειδή ο σφακ. Είχε άλλη μια τρελή από εδώ Γερμανία (φίλη μου που τα καταφερε) ξέρει πόση τρελά έχουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Περαστικά σας, λογικά θα το περάσει πολύ ελαφριά αλλά ναι μάλλον πρέπει να τον κάψετε τον κύκλο, δεν ξέρω σε ποια μέρα είσαι αλλά είναι αβέβαιο αν θα μπορεί να δώσει σπερμα, αν θα εχει αρνητικό τεστ ή αν το σπερμα επηρεάζεται…όπως λες ίσως είναι και σημάδι, τι να πω,,,να κανεις κι εσυ αυτό που τραβάει η ψυχή σου κι άσε τον ντοκ να σκίζει τα πτυχία του

οποτε κάτσε, αν σου ήρθε περίοδος 23η μέρα και είχαμε μαζί περίοδο, μάλλον είμαστε πάλι ακριβώς ίδια μέρα του κύκλου. Παρασκευη μου ήρθε εμένα, τι θα γίνει κοπελια, θα ματσάρουμε όλες τις επόμενες περιόδους μας? 

Εμένα ο καινούριος γιατρός μου τα πήγε αντίστροφα απ ότι οι δικοί σου. Όταν έκανα μενοπουρ, έκανα ανταγωνιστή cetrotide και στο τέλος ovitrelle. Αυτή τη φορά ο καινούριος γιατρός μου έδωσε gonal πάλι με cetrotide ανταγωνιστή (είναι το ίδιο με το orgalutran) αλλά η βασική διαφορα με τον προηγούμενο γιατρο είναι ότι τη μέρα της ovitrelle το απόγευμα μου ζήτησε να κάνω και μια cetrotide (ενώ ο Σφακ μου έβαζε την τελευταία cetrotide μια μέρα πριν κάνω ovitrelle) και καπάκι μετά την ovitrelle μου είπε να κάνω και μια arvekap. Αυτήν δεν την είχα ξανακάνει ποτέ και απόρησα, ξέρω ότι τη δίνουν δυο μακρύ πρωτοκολλο για καταστολή πριν ξεκινήσει η διέγερση. Έτσι όπως την πήρα εγώ μαζί με την ovitrelle δεν ξέρω ακριβώς τι κάνει. Πάντως ότι κι αν κάνει, μάλλον δούλεψε γιατί ναι μεν πήραμε λιγότερα ωάρια αλλά ήταν όλα ωριμα οπότε ίσως αυτός ο συνδυασμός ενέσεων να δούλεψε καλύτερα. Εχε εμπιστοσύνη, εμένα μου βγήκε σε καλό η αρβεκαπ. 

Εγώ αυτή τη φορά ομως δεν έχω αρβεκαπ. Εκτός αν μου δώσει στο τέλος. Μου είπε πως όταν είναι να ξεκινήσουμε θα παίρνω μόνο gonal και τα άλλα που σου έγραψα. Για να δούμε. Εγώ, όπως έχω πει και άλλες φορές, είμαι σε μια φάση που δεν ξέρω πλέον τι είναι «σωστό» και «λάθος» ή εάν τα κοίταξα όλα όσα πρέπει ή εάν ξέχασα κατι κτλ. Εμπιστοσύνη έχω μεν. Αλλά….. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Κάνω ομελέτα και αυγά ματιά χωρίς καθόλου λάδι στην φριτέζα αέρος. Με έχει σώσει πλέον δεν τρώμε τίποτα τηγανητό.  Όλα εκεί μέσα και έχουν λυθεί και τα χέρια μου από πιτσιλιές κτλ. Τώρα είναι σχετικό με τα κιλά εγκυμοσύνης κτλ έβαλα 15 και βγήκα απ το νοσοκομείο -20 (έκατσα μέσα 9μερες) ο μικρος ήταν 4000γρ και είχα πολλά νερά κάπου στα 10κιλα τώρα τι άλλο έχασα δεν ξέρω αλλά αν μια μαμακα είχε κάπου στα 3000γρ παιδάκι και λιγότερα υγρά λογικό είναι να πάρει λιγότερα.  να κοιτάς κάπου στο 1κιλο το μηνα την πάτησα στον 7 μήνα δεν το ήξερα ότι βάζεις παραπάνω τότε χαχαχαχ (λέμε τωρα) στον 7ο μπαίνουν πιο εύκολα 

Εγώ όταν κάνω αυγά μάτια η ομελέτα χρησιμοποιώ λάδι καρύδας. Θα δοκιμάσω όμως το φούρνο μικροκυμάτων. Φροτεζα αέρος δυστυχώς δεν έχω που τόσο θέλω. 😕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η condios είπε:

Καλησπέρα. Με το καλό η ετ σου. Απ'τον Ιούλιο του 2021 έχει τροποποιηθεί ο νόμος και δικαιούμαστε 7, μέρες με αποδοχές κανονικά απ'τη δουλειά μας (ναι και ο ιδιωτικός τομέας πλέον) άρα δε χρειάζεται να τρέχεις για αναρρωτικες στον ΕΟΠΥΥ και εφκα και να χάνεις και ημέρες απ'την κανονική σου άδεια. Μεγάλη αγκαλιά και θετική ενέργεια

Έχεις το νόμο που το λεει αυτο; Γιατί περυσι απο την δουλειά μπυ έφαγα κανονικά 15 μερες απο την αδεια μου! Δε μου πε κατι κ η κοπέλα που χειρίζεται τις άδειες! Υπάρχει ξεχωριστή κυα; Κατι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

 

Καλημέρα φίλη μου, αρχικά συγχαρητήρια  για τις εξετάσεις σου. Πολύ σημαντικό που πέφτουν οι τιμές και μπράβο στην Οικονομοπούλου που σε έβαλε σε προτεραιότητα.

Εμένα ο κύκλος μετά από διέγερση όντως δεν πήγε καλά, βλέπαμε αν θυμάσαι 3 στον υπέρηχο και τελικά δεν πήραμε κανένα και κονόμησα και έναν τραυματισμό στην ωοθήκη που από όσο καταλαβαίνω τώρα ήταν από την προσπάθειά του να το παρακεντήσει.

Επειδή την ίδια απορία είχα και εγώ για τώρα που μετά από φυσικό τροποποιημένο θα πάμε σε φυσικό και ρώτησα μου είπε ότι ακόμα και να  είναι καλές οι τιμές των ορμονών & ο υπέρηχος, κανείς δεν μπορεί να ξέρει με σιγουριά αν το ωάριο θα είναι καλό παρά μόνο αν το πάρεις. 

Επομένως όλα είναι ρίσκο. Άρα κάνε αυτό που λέει το ένστικτό σου.

Και σε μένα ήρθε νωρίτερα η περίοδος στην 23η μέρα και πήγα σαν καλή κυρία έκανα τις αιματολογικές μου 2η με΄ρα και μόλις γύρισα σπίτι βγήκε θετικός στον covid το αγόρι μου 😱 

Το καλό είναι ότι το περνάει ελαφριά, τριπλά εμβολιασμένοι και οι δυο, εγώ αρνητική ακόμα αλλά μπήκαμε 5ημερη καραντίνα. Το κακό είναι ότι θα τον κάψω τον κύκλο μάλλον , δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον γιατρό αλλά υποθέτω ότι θα μας το πει και ο ίδιος. Ευτυχώς που δεν συνέβη τον προηγούμενο μήνα που έκανα τροποποιημένο.

Άλλο τεστ θέλεις να βγει θετικό άλλο βγαίνει γαμώ την πανδημία μου 😂

 

Περαστικά κορίτσι μου, να το περάσει ήπια και ανώδυνα,  κάθε εμπόδιο για καλό, ΜΟΝΟ για καλό!!!

Οταν πήγα για οωληψια ηταν μια κοπέλα για τον ίδιο λόγο(με μια ωοθήκη και έπρεπε να κανει επέμβαση και σε αυτη την ωοθηκη  γιατί είχε κυστες,πολύ πιθανόν πάνω στην επέμβαση να έχανε και αυτή την ωοθηκη) ε την προηγούμενη μέρα πριν την οωληψια, ο άντρας της βγήκε θετικός,  άκουσα τον εμβρυολογο που της είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα θα καταψυξουμε τα ωάρια και αργότερα θα γονιμοποίηθουν... εσυ να κάνεις αυτό που νιώθεις!!! Και ολα θα πάνε καλά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου μια ερωτησούλα! 
έχει πάρει κάποια ανναρωτική μέσω ικα για τις μέρες της εμβρυομεταφοράς; Γίνεται ηλεκτρονικά αφού στείλει χαρτί ο γιατρός ή με ραντεβου στο ικα;

εγώ όταν είχα πάρει περυσι φλεβάρη ήταν με ραντεβού στο ίκα! Τις επόμενες 2 χάλασα μέρες απο την αδεια μου!

φιλια σε όλες κ στις εγκυούλες μας παρακαλώ να μας στέλνετε μπόλικη μπεμπεδόσκονη για τύχη!!

♥️♥️♥️

Καλησπερα! 
Εκανα ετ τον περασμένο μήνα και για την αναρρωτική τα έκανα όλα ηλεκτρονικά μέσω gov, το οποίο μετά σε παραπέμπει στο e-Efka.

Δεν χρειάζεται ραντεβού απλά να έχεις τη βεβαίωση του κέντρου και του εργοδότη!  Κάπου έχει την επιλογή επίδομα ασθένειας και καταχωρείς εκεί ότι σου ζητάει. Είναι εύκολη διαδικασία αλλά λόγω covid αργεί να εγκριθεί! Θέλει πάνω από 2 βδομαδες να παρεις απάντηση..Να φανταστείς εγώ ακόμα δεν εχω πάρει, που σε άλλες περιπτώσεις έβγαινε μέσα σε 2 μέρες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

Ναι αυτό είπα και εγώ προχθες στην @Κατεριναπαπ(νομίζω. Συγχωρέστε με αν ήταν άλλη κοπέλα) 

αλλα και εγώ έχω την απορία όπως η @skorpina78για το που τις δηλώνεις. Και πως τις δηλώνεις. Κατι με ονλινε άκουσα και εγώ. 

Κορίτσια μου,  εγω πήγα στο ικα με το χαρτι του γιατρού και μου είπαν οτι το θέλουν ηλεκτρονικά το χαρτί του γιατρού(μπουρδες), έπιασα την λέξη e-efka και μόνη μου έβγαλα άκρη, μπήκα έκανα αίτηση εγώ, πρέπει να ξέρεις τον αριθμό μητρώο ασφάλισης του εργοδότη και αφμ εργοδότη  (αν θυμάμαι καλά) και να συμπληρώσεις τα δικά σου στοιχεία.. κάνεις την αίτηση και ενημερώνεις τον εργοδότη  να μπει και αυτός να την την κάνει δεκτή την αίτηση.. μέχρι εκεί.. εμένα ο γιατρός μου έγραψε 14 μερες, την Τρίτη θα ξανά πάω στο ικα να αν χρειάζεται κατι αλλο, αν και πήρα τηλ στα κεντρικά νομίζω στο 15555 και μου είπαν οτι δεν χρειάζομαι κάτι άλλο... αυτό για τις 7 μέρες που δικαιούμαστε, σημαίνει ότι δεν χρειάζεται καθόλου να κάνεις αίτηση στο ικα ή στο efka ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Έχεις το νόμο που το λεει αυτο; Γιατί περυσι απο την δουλειά μπυ έφαγα κανονικά 15 μερες απο την αδεια μου! Δε μου πε κατι κ η κοπέλα που χειρίζεται τις άδειες! Υπάρχει ξεχωριστή κυα; Κατι;

ΑΔΕΙΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΙΑΤΡΙΚΩΣ ΥΠΟΒΟΗΘΟΥΜΕΝΗΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ

Με τη διάταξη του άρθρου 19 του ν. 4604/2019 (Α΄ 50) προστέθηκε παράγραφος 8 στο

άρθρο 50 του ΥΚ, με την οποία προβλέφθηκε ότι στις υπαλλήλους στις οποίες

εφαρμόζονται μέθοδοι ιατρικώς υποβοηθούμενης αναπαραγωγής του ν. 3305/2005 (Α’

17) χορηγείται για κάθε εφαρμογή των μεθόδων αυτών άδεια επτά (7) εργασίμων ημερών

με πλήρεις αποδοχές, ύστερα από βεβαίωση του θεράποντος ιατρού και του διευθυντή

μονάδας ιατρικώς υποβοηθούμενης αναπαραγωγής (Μ.Ι.Υ.Α.).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσια μου,  εγω πήγα στο ικα με το χαρτι του γιατρού και μου είπαν οτι το θέλουν ηλεκτρονικά το χαρτί του γιατρού(μπουρδες), έπιασα την λέξη e-efka και μόνη μου έβγαλα άκρη, μπήκα έκανα αίτηση εγώ, πρέπει να ξέρεις τον αριθμό μητρώο ασφάλισης του εργοδότη και αφμ εργοδότη  (αν θυμάμαι καλά) και να συμπληρώσεις τα δικά σου στοιχεία.. κάνεις την αίτηση και ενημερώνεις τον εργοδότη  να μπει και αυτός να την την κάνει δεκτή την αίτηση.. μέχρι εκεί.. εμένα ο γιατρός μου έγραψε 14 μερες, την Τρίτη θα ξανά πάω στο ικα να αν χρειάζεται κατι αλλο, αν και πήρα τηλ στα κεντρικά νομίζω στο 15555 και μου είπαν οτι δεν χρειάζομαι κάτι άλλο... αυτό για τις 7 μέρες που δικαιούμαστε, σημαίνει ότι δεν χρειάζεται καθόλου να κάνεις αίτηση στο ικα ή στο efka ?

Α Επισηςς,  να διευκρινίσω  τον λόγο που είπα (μπουρδες) ο υπάλληλος του ικα μου είπε οτι το θέλει ηλεκτρονικά,  μπαίνεις στο σύστημα και σε ρωτάει αν έχεις ηλεκτρονικη μορφη εντύπου,  που συμπληρώνεις μόνο νούμερα, ή αν έχεις χειρόγραφο,  το οποίο το σκαναρεις και το ανεβάζεις.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η condios είπε:

ΑΔΕΙΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΙΑΤΡΙΚΩΣ ΥΠΟΒΟΗΘΟΥΜΕΝΗΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ

Με τη διάταξη του άρθρου 19 του ν. 4604/2019 (Α΄ 50) προστέθηκε παράγραφος 8 στο

άρθρο 50 του ΥΚ, με την οποία προβλέφθηκε ότι στις υπαλλήλους στις οποίες

εφαρμόζονται μέθοδοι ιατρικώς υποβοηθούμενης αναπαραγωγής του ν. 3305/2005 (Α’

17) χορηγείται για κάθε εφαρμογή των μεθόδων αυτών άδεια επτά (7) εργασίμων ημερών

με πλήρεις αποδοχές, ύστερα από βεβαίωση του θεράποντος ιατρού και του διευθυντή

μονάδας ιατρικώς υποβοηθούμενης αναπαραγωγής (Μ.Ι.Υ.Α.).

Αυτά τα δικαιολογητικά που τα προσκομίζουμε? Μονο στον εργοδότη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Maroulita! είπε:

Καλησπερα! 
Εκανα ετ τον περασμένο μήνα και για την αναρρωτική τα έκανα όλα ηλεκτρονικά μέσω gov, το οποίο μετά σε παραπέμπει στο e-Efka.

Δεν χρειάζεται ραντεβού απλά να έχεις τη βεβαίωση του κέντρου και του εργοδότη!  Κάπου έχει την επιλογή επίδομα ασθένειας και καταχωρείς εκεί ότι σου ζητάει. Είναι εύκολη διαδικασία αλλά λόγω covid αργεί να εγκριθεί! Θέλει πάνω από 2 βδομαδες να παρεις απάντηση..Να φανταστείς εγώ ακόμα δεν εχω πάρει, που σε άλλες περιπτώσεις έβγαινε μέσα σε 2 μέρες!!! 

Απάντηση παίρνεις απο το ικα? Η μια απάντηση είναι του εργοδότη που το αποδέχετε, έπειτα θέλει και άλλη απάντηση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Αυτά τα δικαιολογητικά που τα προσκομίζουμε? Μονο στον εργοδότη? 

Εγώ ναι μόνο στον εργοδότη τα προσκομισα εφόσον είναι άδεια αλλά με πλήρεις αποδοχές, οφείλει να τις αναγνωρίσει και να τις αποδώσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Εγώ όταν κάνω αυγά μάτια η ομελέτα χρησιμοποιώ λάδι καρύδας. Θα δοκιμάσω όμως το φούρνο μικροκυμάτων. Φροτεζα αέρος δυστυχώς δεν έχω που τόσο θέλω. 😕 

Ενα θα σου πω είμαι απ τις καλύτερες αγορές που μπορείτε να κάνετε... θα λυθούν τα χέρια σας και από το καθάρισμα φούρνου και από γρήγορα και από υγιεινά.  

Πχ τώρα θα κάνω πιπεριες τηγανητές (ξέρετε πως κάνει την κουζίνα...) εγώ θα τα τρύπησε θα ρίξω ελάχιστο λάδι και θα τις βάλω εκεί θα βγουν το ίδιο νόστιμες μετά θα βάλω τον κάδο στο πλυντήριο πιάτων και δεν έχω τίποτα άλλο να καθαρίσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσια μου,  εγω πήγα στο ικα με το χαρτι του γιατρού και μου είπαν οτι το θέλουν ηλεκτρονικά το χαρτί του γιατρού(μπουρδες), έπιασα την λέξη e-efka και μόνη μου έβγαλα άκρη, μπήκα έκανα αίτηση εγώ, πρέπει να ξέρεις τον αριθμό μητρώο ασφάλισης του εργοδότη και αφμ εργοδότη  (αν θυμάμαι καλά) και να συμπληρώσεις τα δικά σου στοιχεία.. κάνεις την αίτηση και ενημερώνεις τον εργοδότη  να μπει και αυτός να την την κάνει δεκτή την αίτηση.. μέχρι εκεί.. εμένα ο γιατρός μου έγραψε 14 μερες, την Τρίτη θα ξανά πάω στο ικα να αν χρειάζεται κατι αλλο, αν και πήρα τηλ στα κεντρικά νομίζω στο 15555 και μου είπαν οτι δεν χρειάζομαι κάτι άλλο... αυτό για τις 7 μέρες που δικαιούμαστε, σημαίνει ότι δεν χρειάζεται καθόλου να κάνεις αίτηση στο ικα ή στο efka ?

Πως πήρες άδεια 14 ενώ δικαιολογεί μόνο 7; Η πήρες κανονική αναρρωτική; Πάντως τα ιδια «αγχοι» έχω και εγώ γιατί έχω και περίεργους εκεί στη δουλειά και θέλω όλα να τα ξέρω με την κάθε λεπτομέρεια. 
Άσε….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η condios είπε:

Εγώ ναι μόνο στον εργοδότη τα προσκομισα εφόσον είναι άδεια αλλά με πλήρεις αποδοχές, οφείλει να τις αναγνωρίσει και να τις αποδώσει. 

Για τις μέρες γνώριζα,  την διαδικασία δεν γνώριζα... ωραία θα φανώ και καλή που τις πήρα ολες μέσω ικα! 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η hope501 είπε:

Πως πήρες άδεια 14 ενώ δικαιολογεί μόνο 7; Η πήρες κανονική αναρρωτική; Πάντως τα ιδια «αγχοι» έχω και εγώ γιατί έχω και περίεργους εκεί στη δουλειά και θέλω όλα να τα ξέρω με την κάθε λεπτομέρεια. 
Άσε….

Σε νιωθω και σε εμένα έτσι είναι..αν και Γερμανοί τα πάντα ρωτάνε. Εγώ θα πω έχω γαστρεντεριτιδα και θα γραφτώ άρρωστη (η παθολόγος μου το ξέρει ειδη, και έχω το οκ το δικό της) κανονικά εδω στη Γερμανία μας γράφουν από το κέντρο 3 μερες άρρωστη αλλά φαίνεται και επειδή είναι σαν εσένα περίεργοι θα ρωτάνε τι εκανες στο κέντρο εξωσωματικής.  

Αν γραφτείτε άρρωστη πχ απ τον γυναικολόγο και να φαίνεται κτ γυναικολόγικο θα έχετε θεμα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Πως πήρες άδεια 14 ενώ δικαιολογεί μόνο 7; Η πήρες κανονική αναρρωτική; Πάντως τα ιδια «αγχοι» έχω και εγώ γιατί έχω και περίεργους εκεί στη δουλειά και θέλω όλα να τα ξέρω με την κάθε λεπτομέρεια. 
Άσε….

Απο οτι κατάλαβα τώρα για τις 7 μέρες δεν μεσολαβεί το ικα, ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να σου τις δώσει με πλήρη αποδοχές... εγώ πήρα αναρρωτική για 14 μερες μέσω ικα! Νομίζω ο μισθός μου θα πέσει κατα 50 ευρώ στις 14 μέρες, ούτε με απασχολεί απο την ψυχική μου ηρεμία.. Και να μην τα καταφέρω,  τουλάχιστον ξεκουράστηκα ψυχικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Πως πήρες άδεια 14 ενώ δικαιολογεί μόνο 7; Η πήρες κανονική αναρρωτική; Πάντως τα ιδια «αγχοι» έχω και εγώ γιατί έχω και περίεργους εκεί στη δουλειά και θέλω όλα να τα ξέρω με την κάθε λεπτομέρεια. 
Άσε….

Επίσης, μπορεί εσύ να ανεβάζεις είτε τπ ηλεκτρονικό είτε το χειρόγραφο στο e-efka άλλα νομίζω πως οταν μπει ο εργοδότης να κάνει την αποδοχή δεν μπορεί να δει τον λόγο.. αυτό όμως θα το εξακρίβωσω όταν πάω στη δουλειά, αυτό το κατάλαβα γιατί οταν και εσύ βλέπεις την αίτηση σου, δεν βλέπεις τη παραπομπή Του ιατρού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Πως πήρες άδεια 14 ενώ δικαιολογεί μόνο 7; Η πήρες κανονική αναρρωτική; Πάντως τα ιδια «αγχοι» έχω και εγώ γιατί έχω και περίεργους εκεί στη δουλειά και θέλω όλα να τα ξέρω με την κάθε λεπτομέρεια. 
Άσε….

Εμένα μου έγραψαν 2 άδειες από το κέντρο. Η πρώτη ήταν με τις 7 εργάσιμες της εξωσωματικής (στο σύνολο 9 επειδή μεσολαβουσε σκ) και η δεύτερη άλλη 1 εβδομάδα αναρρωτική άδεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Σε νιωθω και σε εμένα έτσι είναι..αν και Γερμανοί τα πάντα ρωτάνε. Εγώ θα πω έχω γαστρεντεριτιδα και θα γραφτώ άρρωστη (η παθολόγος μου το ξέρει ειδη, και έχω το οκ το δικό της) κανονικά εδω στη Γερμανία μας γράφουν από το κέντρο 3 μερες άρρωστη αλλά φαίνεται και επειδή είναι σαν εσένα περίεργοι θα ρωτάνε τι εκανες στο κέντρο εξωσωματικής.  

Αν γραφτείτε άρρωστη πχ απ τον γυναικολόγο και να φαίνεται κτ γυναικολόγικο θα έχετε θεμα; 

Τους ξέρω τους νόμους της Γερμανίας. Αλλά συγνώμη. Σκέτο Krankschreibung δεν γράφει το χαρτί; Έτσι θυμάμαι. Και δεν λέει αναλυτικά τους λόγους. Έχω σκεφτεί πάντως και εγώ να πάρω από παθολόγο ή απο όποιον άλλον. Αλλα από γιατρό εδώ Ελλάδα γράφει αναλυτικά πάντα την αιτία. Δεν ξέρω τι να κάνω. Από την μια λέω «σκασίλα μου και να το μάθουν» από την άλλη δεν ξέρω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Επίσης, μπορεί εσύ να ανεβάζεις είτε τπ ηλεκτρονικό είτε το χειρόγραφο στο e-efka άλλα νομίζω πως οταν μπει ο εργοδότης να κάνει την αποδοχή δεν μπορεί να δει τον λόγο.. αυτό όμως θα το εξακρίβωσω όταν πάω στη δουλειά, αυτό το κατάλαβα γιατί οταν και εσύ βλέπεις την αίτηση σου, δεν βλέπεις τη παραπομπή Του ιατρού 

Το θέμα μου είναι πραγματικά περίπλοκο. Χέστηκα για τα 50 ευρώ μείον. Δεν θα σωθώ. Αλλά θα γούσταρα να κάτσω 14 μέρες αντί μόνο 7. Ανάλογα βέβαια και πότε γίνεται η ετ. Το θέμα είναι πως την παίρνεις την αναρρωτική και από ποιον γιατρό με ποια δικαιολογία. Ο παλιός γιατρος μου είχε πει να μου γράψει μητροραγια που δικαιολογείται. Αλλιώς ποιοάλλο γυναικολογικό θέμα δικαιολογείται για αναρρωτική 14 μέρες; Και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως νομίζω στον ιδιωτικό μπορείς να πάρεις έως 10 μέρες που το δικαιολογεί. Σκέφτηκα να κάνω και αυτό που λέει η @Παρασκευαιδουαλλά θα το δω.  
Άσε, πραγματικά βασανίζομαι με αυτό το θέμα. Ίσως κάποιες κοπέλες να βρίσκουν γελοίο αυτό που γραφω, αλλά η κάθε δουλειά έχει τα δικά της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Εμένα μου έγραψαν 2 άδειες από το κέντρο. Η πρώτη ήταν με τις 7 εργάσιμες της εξωσωματικής (στο σύνολο 9 επειδή μεσολαβουσε σκ) και η δεύτερη άλλη 1 εβδομάδα αναρρωτική άδεια 

Ίσως να κάνω και αυτό με την προϋπόθεση ότι θα ξέρουν. Αλλά εσυ δημόσιο… εγώ ιδιωτικός τομέας, οικογενειακή επιχ/ση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

Το θέμα μου είναι πραγματικά περίπλοκο. Χέστηκα για τα 50 ευρώ μείον. Δεν θα σωθώ. Αλλά θα γούσταρα να κάτσω 14 μέρες αντί μόνο 7. Ανάλογα βέβαια και πότε γίνεται η ετ. Το θέμα είναι πως την παίρνεις την αναρρωτική και από ποιον γιατρό με ποια δικαιολογία. Ο παλιός γιατρος μου είχε πει να μου γράψει μητροραγια που δικαιολογείται. Αλλιώς ποιοάλλο γυναικολογικό θέμα δικαιολογείται για αναρρωτική 14 μέρες; Και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως νομίζω στον ιδιωτικό μπορείς να πάρεις έως 10 μέρες που το δικαιολογεί. Σκέφτηκα να κάνω και αυτό που λέει η @Παρασκευαιδουαλλά θα το δω.  
Άσε, πραγματικά βασανίζομαι με αυτό το θέμα. Ίσως κάποιες κοπέλες να βρίσκουν γελοίο αυτό που γραφω, αλλά η κάθε δουλειά έχει τα δικά της. 

Κατάλαβα το θέμα σου και λογικό να σε προβληματίζει ιδικά αν δεν θέλεις να το μάθουν.. για να μου έγραψε ο γιατρός 14 μέρες σημαίνει πως το δικαιολογεί το ικα με την αιτιολογία της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής ... θα μπορούσες είτε να το πεις στον υπεύθυνο σου και του πείς πως δεν θέλεις να μαθευτεί(αν έχεις εμπιστοσύνη) είτε να σου γράψει ο γιατρός σου αυτό που είπες εφόσον το δικαιολογεί και πάλι το ικα και να επικαλεστείς αυτό σαν λόγω... 

Μην αγχώνεσαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γιατί όμως σου έκαναν ολική;; Υπήρχε κάποιος ιατρικός λόγος;; Εγώ ήξερα πως αν τα αιμοπετάλια μου έπεφταν πάρα πολύ τότε θα πηγαίναμε με ολική. Για καλή μου τύχη επανήλθαν στα φυσιολογικά επίπεδα πριν τη γέννα κ δεν το περίμενα, γιατί το τελευταίο τρίμηνο έπεφταν σε κάθε εξέταση όλο κ περισσότερο.
    • Μέχρι τις 40 μέρες θα το παλέψω κ με τον θηλασμό κ με το ξένο, αν όμως το μωρό αρχίζει κ κλαίει μετά από κάθε θηλασμό κι αυξήσουμε τα γεύματα στο ξένο γάλα, τότε πιστεύω σιγά σιγά θα κόψω τον θηλασμό. Ξέρω ότι είναι το καλύτερο για το μωρό, αλλά βλέπω κ μόνη μου ότι δε βγάζω γάλα. Υποτίθεται έπρεπε να πατάω ελαφρώς το στήθος κ να βγαίνει σταγόνα πάνω στη θηλή κ δε μπορώ να τη βγάλω ούτε με το χέρι 😔😥😢. Κ το βλέπω και στο θηλαστρο, από την αρχή μέχρι τώρα κι από τα δύο στήθη βγάζω σε σαράντα λεπτά το πολύ 30ml γάλα. Φαντάσου πως από τις 9 το πρωί που έχει περάσει η επιρροή από το ξένο γάλα κ ξεκινάμε τον θηλασμό χωρίς να παίρνει ξένο μέχρι το μεσημέρι κατά τις 3 που παίρνει έξτρα ξένο γάλα από τον θηλασμό κ μετά ξανά το βράδυ μετά τις 10 που ξεκινάμε πάλι τη μεικτή διατροφή το μωρό μπαίνει στο στήθος κ από τις δύο πλευρές κάθεται μια ώρα περίπου κ βγαίνει μόνο του, ηρεμεί το πολύ για είκοσι λεπτά κ μετά ξανά ψάχνει στήθος για να φάει. Είμαι όλη μέρα με το στήθος έξω. Κ τον λυπάμαι που βλέπω ότι δεν χορταινει από εμένα όλη μέρα που προσπαθούμε με τον θηλασμό 😥😔. Κι εμάς κάνει ήχους ο γλυκούλης!! Ακόμη κ στο θηλασμό...σαν να του βγαίνει ένα παράπονο.
    • Ναι Αννα πηραμε πολυ ωραια νεα σμρ!!!😊🤩✨️💙💖 Με το καλο κ οι επομενες εξετασεις στην παρεα μας!!!🙏🧿
    • @Antonia2 @annitakianna @Xrisa95 Μπράβο κορίτσια!!!πολύ ωραία τα νέα σας!!έτσι να συνεχίσουμε όλες!!!💖💖
    • Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Πριν λίγο γύρισα απ τον γιατρο, όλα καλά με την μπουμπου, έφτασε τα 3 κιλά και καρδιοτοκογραφημα καλό. Θα με δει πάλι την Παρασκευή που θα είμαι 39+1 και βλέπουμε…
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...