Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!! Χρειάζομαι τα φώτα σας!!

Είμαι στον κύκλο για ετ και κάναμε σήμερα (2η μέρα περιόδου) ορμονικές εξετάσεις και υπέρηχο. 

Ο υπέρηχος μια χαρά δεν είδαμε κάτι περίεργο. Οι εξετάσεις όμως είναι : FSH 7.1- LH 2.0 - E2 169.8-  TSH 0.97 - PRL 7.9- Progesterone 0.3 ng/ml  

Η Ε2 είναι πολύ ανεβασμένη.....πάντα είχα γύρω στο 60 δεύτερη μέρα περιόδου. Είμαι τώρα στον 3ο κύκλο  μετά την ωοληψία. Και του γιατρού του φάνηκε περίεργο παρόλα αυτα μου είπε προχωράμε κανονικά.

Έχω ανησυχήσει όμως κάπως....παίζει ρόλο η Ε2 στην εμβρυομεταφορά και στην εμφύτευση αμα είναι τόσο ανεβασμένη 2η μέρα περιόδου??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Επειδή είναι σημαντικά και το 1 και το 2 ναι συζήτα τα να καταγραφούν στο φάκελο σου γιατί δεν είναι συνηθισμένη η ετ με μέθη οπότε είναι σημαντική πληροφορία.

Τώρα σχετικά με τα διάφορα πρωτόκολλα κάνουμε αυτά που προτείνουν ε τι διάολο 5 βασικά περί πρωτοκόλλων τα σκαμπάζουν 🤣

Άρα έχεις μεταφέρει βλαστοκύστες 5ης μέρας και μορίδια 4ης μέρας, σωστά? Και δεν έχεις πετύχει εμφύτευση. Βρες λες να ειναι τα 3ων ημερών τα τυχερά σου και το Παρασκευαιδάκι που τα πιστεύει τόσο πολύ να έχεις δίκιο? Μακάρι.🙏

Αν και πιστεύω ο Μαστρο θα θέλει να σε πάει με βλαστοκύστες & δεν ξέρω και πόσο συζητήσιμος είναι.

Αλήθεια είναι? Από περιέργεια ρωτάω..

 

Όχι ενημέρωση για τα αυγά μου δεν έχω αλλά να σου πω την αλήθεια είμαι ζεν έχω προετοιμαστεί για φόλα οπότε αν ακούσω το καλό να χαρώ παραπάνω.

Το "no news - good news" δεν ξέρω αν ισχύει γιατί το παλεύουν και πολύ στο εμβρυολογικό και την πρώτη φορά με πήραν αργά για ενημέρωση γιατί είχαν αφήσει και τα άλλα 3 μέχρι τέλους να δουν αν θα προχωρήσουν ενώ το ένα ήταν ξεκάθαρο από την αρχή το είχαν ήδη βάλει κατάψυξη.

Επιβεβαίωσα και οτι θελουν να με ξαναδουν την Δευτέρα (19η μέρα κύκλου) για υπέρηχο. Η θα έχω το ωάριο Γκοτζίλα ή θα πάω μια βόλτα τσάμπα ή με έχουν βαρεθεί και σου λέει φερτην να την ψάξω ξανά μήπως φύτρωσε και κανένα άλλο 🤣🤣

Ναι, έχω στα κατορθώματα μου αποτυχία τόσο με βλαστοκύστη όσο και με μοριδιο, αυτό σκέφτηκα κ εγώ και πήρα αβίαστα τη απόφαση για κατάψυξη στην 3η μέρα. Και απ ότι έχω καταλαβει θα πάμε με μεταφορά 3ης μερας, συμφωνεί κ ο Μαστρο αλλιώς γιατί να τα καταψύξουμε τώρα και να μην τα αφήσουμε ως το Σάββατο? Εννοείς θα θέλει να τα αφήσουμε για βλαστοκύστη αφού ξεπαγώσουν? Εγώ το είχα ήδη δεδομένο ότι αφού αποφασίσαμε τώρα κατάψυξη θα τα μεταφέρουμε όπως είναι. 
Οσο για το συζητήσιμος, εντάξει δεν έχω συζητήσει και πολλά μαζί του και σε ότι πρότεινα το δέχτηκε, τώρα τι να πω….εδώ αρκετά να συζητήσω ακόμα πάντως όντως. Πρέπει να γράψω λίστα μην ξεχάσω τπτ. 
Επισης ειδικά αν είναι να καθυστερήσω 2 κύκλους τη μετ;φορά θα πρέπει να επαναλάβω κάποιες εξετάσεις, αυτα τα τοξοπλάσματα ερυθρά κλπ δεν τα θελουμε πρόσφατα? Και tsh, βιταμίνη d κλπ? 

Ευχομαι τα καλύτερα για αύριο και γις τη Δευτέρα βεβαίως. Μην το κοροϊδεύεις αυτό το ωάριο γιατί μπορεί να σου δώσει καλό έμβρυο και θα σε εκδικηθεί μετά να ξέρεις…θα έχεις φασαρίες έτσι και μεινεις έγκυος με τον Γκοτζίλα! 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lucia79 είπε:

Ναι, έχω στα κατορθώματα μου αποτυχία τόσο με βλαστοκύστη όσο και με μοριδιο, αυτό σκέφτηκα κ εγώ και πήρα αβίαστα τη απόφαση για κατάψυξη στην 3η μέρα. Και απ ότι έχω καταλαβει θα πάμε με μεταφορά 3ης μερας, συμφωνεί κ ο Μαστρο αλλιώς γιατί να τα καταψύξουμε τώρα και να μην τα αφήσουμε ως το Σάββατο? Εννοείς θα θέλει να τα αφήσουμε για βλαστοκύστη αφού ξεπαγώσουν? Εγώ το είχα ήδη δεδομένο ότι αφού αποφασίσαμε τώρα κατάψυξη θα τα μεταφέρουμε όπως είναι. 
Οσο για το συζητήσιμος, εντάξει δεν έχω συζητήσει και πολλά μαζί του και σε ότι πρότεινα το δέχτηκε, τώρα τι να πω….εδώ αρκετά να συζητήσω ακόμα πάντως όντως. Πρέπει να γράψω λίστα μην ξεχάσω τπτ. 
Επισης ειδικά αν είναι να καθυστερήσω 2 κύκλους τη μετ;φορά θα πρέπει να επαναλάβω κάποιες εξετάσεις, αυτα τα τοξοπλάσματα ερυθρά κλπ δεν τα θελουμε πρόσφατα? Και tsh, βιταμίνη d κλπ? 

Ευχομαι τα καλύτερα για αύριο και γις τη Δευτέρα βεβαίως. Μην το κοροϊδεύεις αυτό το ωάριο γιατί μπορεί να σου δώσει καλό έμβρυο και θα σε εκδικηθεί μετά να ξέρεις…θα έχεις φασαρίες έτσι και μεινεις έγκυος με τον Γκοτζίλα! 🤣

Δεν είναι δεδομένο οτι επειδή καταψύχθηκαν 3ης μέρας θα τα μεταφέρετε και ως τέτοια.

Οπότε πρόσθεσε την ερώτηση αυτή στην λίστα σου..Και να αναπτύξεις το σκεπτικό σου γιατί μπορεί να μην θυμάται ιστορικό, η πρώτη μας προσπάθεια σε κάποιον γιατρό είναι κατά ένα τρόπο "πειραματική".

Εγώ πάντως τα επαναλαμβάνω όλα 100 φορές και ας είναι περασμένα σε καρτέλα κλπ.

Στο Ιασώ πχ είχε επιπλέον χρέωση η καλλιέργεια σε βλαστοκύστη και η κατάψυξη..

Thanks για τις ευχές μόλις έχω νέα αύριο θα ενημερώσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Δεν είναι δεδομένο οτι επειδή καταψύχθηκαν 3ης μέρας θα τα μεταφέρετε και ως τέτοια.

Οπότε πρόσθεσε την ερώτηση αυτή στην λίστα σου..Και να αναπτύξεις το σκεπτικό σου γιατί μπορεί να μην θυμάται ιστορικό, η πρώτη μας προσπάθεια σε κάποιον γιατρό είναι κατά ένα τρόπο "πειραματική".

Εγώ πάντως τα επαναλαμβάνω όλα 100 φορές και ας είναι περασμένα σε καρτέλα κλπ.

Στο Ιασώ πχ είχε επιπλέον χρέωση η καλλιέργεια σε βλαστοκύστη και η κατάψυξη..

Thanks για τις ευχές μόλις έχω νέα αύριο θα ενημερώσω.

Υπάρχει κέντρο που δεν χρεώνει έξτρα βλαστοκύστη/κατάψυξη ; 
 

παντως επειδή κι εγώ στο Ιασώ ήμουν νομίζω πως συγκριτικά με όλα τα άλλα που αξιολόγησα είχε τις καλύτερες χρεώσεις (δεν κοίταξα δημόσιο - μονο το Ναυτικό νοσοκομείο) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Ναι, έχω στα κατορθώματα μου αποτυχία τόσο με βλαστοκύστη όσο και με μοριδιο, αυτό σκέφτηκα κ εγώ και πήρα αβίαστα τη απόφαση για κατάψυξη στην 3η μέρα. Και απ ότι έχω καταλαβει θα πάμε με μεταφορά 3ης μερας, συμφωνεί κ ο Μαστρο αλλιώς γιατί να τα καταψύξουμε τώρα και να μην τα αφήσουμε ως το Σάββατο? Εννοείς θα θέλει να τα αφήσουμε για βλαστοκύστη αφού ξεπαγώσουν? Εγώ το είχα ήδη δεδομένο ότι αφού αποφασίσαμε τώρα κατάψυξη θα τα μεταφέρουμε όπως είναι. 
Οσο για το συζητήσιμος, εντάξει δεν έχω συζητήσει και πολλά μαζί του και σε ότι πρότεινα το δέχτηκε, τώρα τι να πω….εδώ αρκετά να συζητήσω ακόμα πάντως όντως. Πρέπει να γράψω λίστα μην ξεχάσω τπτ. 
Επισης ειδικά αν είναι να καθυστερήσω 2 κύκλους τη μετ;φορά θα πρέπει να επαναλάβω κάποιες εξετάσεις, αυτα τα τοξοπλάσματα ερυθρά κλπ δεν τα θελουμε πρόσφατα? Και tsh, βιταμίνη d κλπ? 

Ευχομαι τα καλύτερα για αύριο και γις τη Δευτέρα βεβαίως. Μην το κοροϊδεύεις αυτό το ωάριο γιατί μπορεί να σου δώσει καλό έμβρυο και θα σε εκδικηθεί μετά να ξέρεις…θα έχεις φασαρίες έτσι και μεινεις έγκυος με τον Γκοτζίλα! 🤣

Πολύ καλά έκανες που τα καταψύξατε τώρα. Εντάξει, σίγουρα αν τα αφήσουμε να γίνουν βλαστοκύστες δείχνουν τη δυναμική τους. Αλλά από τη άλλη, σαν το περιβάλλον της μήτρας δεν έχει! Και απο τη στιγμή που οι άλλες προσπάθειες δεν πέτυχαν, καλύτερα να έχετε δοαφορετική προσέγγιση αυτή τη φορά. Δεν νομιζω πάντως να τα ξεπαγώσει και να τα αφήσει να πάνε βλαστοκύστες. Έτσι πιστεύω θα τα μεταφέρει. Καλύτερα βέβαια εσύ ρώτα το για να εισαι σίγουρη. Ρώτα και πόσα προτείνει να μεταφέρεις γιατι μπορείς περισσότερα από 2.

Και 4 στα 4 ειναι τεράστια επιτυχία!!! Τα πήγαν σουπερ! Αυτό να σκέφτεσαι. Έρχεται η ώρα να γίνεις μανούλα! 

Αυτό πάντως που σου προτείνει, να πάρετε και το ωάριο του μήνα ειναι πολύ καλή σκέψη. Ασε τώρα 1 μήνα να ξεκαθαρίσεις τα άλλα θέματα που έχεις και το κάνεις σε 2 μήνες. Δεν νομίζω να υπάρχει θεμα με τη μέθη αν ο καρδιολόγος σε βρίσκει εντάξει. Και μπορεί να έχεις 5 και να σου μείνουν και παγωτινάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

14.02 και θα γεννήσεις 08.11 χαχαχαχα (ακριβώς εκείνη την μέρα έπιασα τον αγοράκι μου) 

Είναι σίγουρο άλλη για σκορπιο κορίτσια; ;;... 

Να σας λέω τι θα τραβάτε χαχαχα 

Ετοιμάσου να έχεις απαντήσεις από τώρα, σε βάζει στη θέση σου πριν καν το καταλάβεις 😉

Τυχερή ημερομηνία τότε 👶👶👶 

Ωχχ και δεν εχω ιδέα για τους σκορπιους.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Χαχαχα εμένα ούτε το τεστ ωορρηξιας δε μου έκανε τη χάρη, από το Νοέμβρη που τα αγόρασα μέχρι τα μέσα Γενάρη, κανενα μήνα δεν πέτυχα ωορρηξία….

μην τη φοβάσαι την κορτιζόνη, πολλές φορές βοηθάει στις εμφυτευσεις. Έχεις τίποτα αντισώματα αυξημένα? 

Παρασκευαιδακι μου!! Σε ευχαριστώ για τη συμπαράσταση, αυτό σκέφτηκα κιε γώ και τους είπα να τα παγώσουν. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη και ναι, νομίζω συγκριτικά με τς ωάρια που πήραμε τελικά καλά τα πήγαμε!!

 

Αρχικά να σου πω ότι δεν πήγα στο Έλενα στον ενδοκρινολόγο σήμερα, το έγραψα το ραντεβού γιατί πονάω και δε μπορούσα να σηκωθώ απ το χάραμα να τρέχω πάλι, ειδικά που δεν ξέρω και ποιον γιατρο θα πετύχω και αν θα βγάλω άκρη…

Ο γιατρός αρχικά πίστευε ότι όλα θα γίνουν στον αμέσως επόμενο κυκλο και εγώ τον προσγείωσα και του είπα ότι θέλω να ξανά τσεκαρω τα αντισώματα μου και ίσως δεν είναι έτοιμα τα αποτελέσματα του Έλενα εγκαίρως. Εκείνος λογάριαζε στην αμέσως επόμενη περίοδο να πάρουμε το ωάριο όπως λες. Αλλά γενικα το φοβόμουν κι αυτό, δηλαδή ότι ο αμέσως επόμενος κύκλος μπορεί να μην είναι καλός οπότε δε θέλω να βιαστώ. 
Οπως τα κατάλαβα πάντως, τα θέλει μαζί να γίνουν δεν ξέρω γιατί…δηλαδή στον ιδιο κύκλο ωοληψια κ μεταφορά αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. 
Αρχικα μου είχαν στείλει πριν μέρες ένα έντυπο προετοιμασίας εμβρυομεταφορας που ξεκινούσε cyclacour από την 1η μέρα του κύκλο (αλλά δεν είχε ωοληψια) και χτες μου είπε η μαία ότι άλλαξε γνώμη ο γιατρός και θέλει να πάω με ωοληψια και τα διαφορα φάρμακα τα ξεκινάω αμέσως μετά και ότι αυτοί οι δυο τρόποι είναι ισοδυναμοι αλλά σε μένα τελικά θέλει να γίνει με τον 2ο…

Αυτο που δεν έκατσα να συζητήσω με το γιατρο είναι ότι α) δεν υπάρχει πιθανότητα να κάτσω για ωοληψια ακόμα και με ένα ωάριο χωρίς μέθη και 2) ότι κάνω εμβρυομεταφορα με μέθη επίσης. Άρα αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να κάνω μέθη 2 φορές σε 3 μέρες. Δεν ξέρω αν αυτό είναι οκ ή δεν θα το ήθελε….πρέπει να τους το συζητήσω. 
 

*αν και τώρα θυμήθηκα ότι το είχα ξανακάνει αυτό με Σφακ την τελευταία φορά απλά η μεταφορά έγινε την 4η μέρα αντί για 3η άρα μια χαρά γίνεται…


Εσυ αγάπη την παλεύεις ως αύριο που θα έχεις νέα απ τις βλαστοκυστες σου? Φαντάζομαι δεν είχες κάποια επικοινωνία στο ενδιάμεσο…

Θα τα κάνουμε μαζεμένα και θα ευχαριστηθουμε τα θετικά κορίτσι μου ❤❤❤❤

Αν εννοείς αντισώματα απο εμβόλια (οχι κοβιτ 🤣) που καναμε μικρες , ναι έχω, αν εννοείς κάτι άλλο σόρρυ.. εννοείς συγκεκριμένη εξέταση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Θα τα κάνουμε μαζεμένα και θα ευχαριστηθουμε τα θετικά κορίτσι μου ❤❤❤❤

Αν εννοείς αντισώματα απο εμβόλια (οχι κοβιτ 🤣) που καναμε μικρες , ναι έχω, αν εννοείς κάτι άλλο σόρρυ.. εννοείς συγκεκριμένη εξέταση? 

Ναι εννοεί διαφορα αντισώματα για να δεις αν έχεις κάποιο αυτοάνοσο. Εγω πχ που έχω χασιμοτο τα αντισώματα μου αναφορικά με μια τιμή που δεν θυμάμαι να σου πω είναι στον Θεό! Γενικά την κορτιζόνη την δίνουν γιατί κάνει ανοσοκαταστολη και βοηθάει στο να μην "διώξει " ο οργανισμός σου το έμβρυο. Αλλά τη δίνουν και για άλλους λόγους.  Εμένα πχ η αιματολογος μου είπε να την παίρνω από την αρχή του κύκλου που θα κάνω ετ (2*5  prezolon)

Απλά αν δεν θες να γίνεις μπαλόνι, κόψε αλάτι και ζάχαρη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα,  εγώ δεν άντεξα και για να ηρεμήσω πήγα μπαστακωθηκα στον γιατρό μου να μου κάνει υπέρηχο,  να δούμε αν όλα καλά! Οι ωοθήκες μου είναι πρησμενες και εχω λίγο υγρό δεξιά και αριστερά, μου ειπε πως αυτό δεν επηρεάζει την εμφύτευση κάτι που μου είχε πει και ο εξωσωματιστης όταν έπαιρνα κλομιφαινη που πάλι είχα υγρό,  το οποίο έφυγε.. αλλα η κοιλιά μου είναι αρκετά πρησμενη... ενδομήτριο μια χαρά,  είπε στον άντρα μου να με πάρει και να με πάει για ποτά γτ το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο, η κοιλιά μου χτύπησε κόκκινο είπα 🤣 

Το πρωί μίλησα με εμβρυολογο και το ένα το εμβρυακι μου ψωφισε 😭😭😭 τα υπόλοιπα συνεχίζουν όμως τα γλυκόυλια μου, Δευτέρα 8,5 η ώρα ετ μου είπε και ο εμβρυολογος και ο εξωσωματιστης... απλά θέλω να είμαι ήσυχη και κάνω οτι χρειαστεί, δεν ξέρω αν είμαι υπερβολική.. 

Επίσης πήρα άδεια 10 μερες απο τη δουλειά, αχ θα ευχαριστηθώ ξεκούραση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ναι εννοεί διαφορα αντισώματα για να δεις αν έχεις κάποιο αυτοάνοσο. Εγω πχ που έχω χασιμοτο τα αντισώματα μου αναφορικά με μια τιμή που δεν θυμάμαι να σου πω είναι στον Θεό! Γενικά την κορτιζόνη την δίνουν γιατί κάνει ανοσοκαταστολη και βοηθάει στο να μην "διώξει " ο οργανισμός σου το έμβρυο. Αλλά τη δίνουν και για άλλους λόγους.  Εμένα πχ η αιματολογος μου είπε να την παίρνω από την αρχή του κύκλου που θα κάνω ετ (2*5  prezolon)

Απλά αν δεν θες να γίνεις μπαλόνι, κόψε αλάτι και ζάχαρη. 

Αχ πόσο ακόμα μπαλόνι να γίνω,  γενικά οτι εξετάσεις με αντισώματα έχω κάνει είμαι καλά,  εκτός απο ερυθρά αν δεν κάνω λάθος που έχω αντισώματα.. να πω την αλήθεια δεν ρώτησα γτ μου εδωσε κορτιζονη.. η δοσολογία είναι κάθε πρωί μετά φαγητού 2×4mg μεντρολ και Δευτέρα θα με κατευθύνει εκ νέου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Αχ πόσο ακόμα μπαλόνι να γίνω,  γενικά οτι εξετάσεις με αντισώματα έχω κάνει είμαι καλά,  εκτός απο ερυθρά αν δεν κάνω λάθος που έχω αντισώματα.. να πω την αλήθεια δεν ρώτησα γτ μου εδωσε κορτιζονη.. η δοσολογία είναι κάθε πρωί μετά φαγητού 2×4mg μεντρολ και Δευτέρα θα με κατευθύνει εκ νέου 

Εγω επειδή την παίρνω ήδη κανένα μήνα, έχω κουραστεί τρομερά.  Και ναι μεν έχω κόψει το αλάτι, αλλά της σοκολάτας της δίνω και καταλαβαίνει! Είμαι έτοιμη να πετάξω! Προγεστερονη, κορτιζόνη, άστα να πάνε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Εγω επειδή την παίρνω ήδη κανένα μήνα, έχω κουραστεί τρομερά.  Και ναι μεν έχω κόψει το αλάτι, αλλά της σοκολάτας της δίνω και καταλαβαίνει! Είμαι έτοιμη να πετάξω! Προγεστερονη, κορτιζόνη, άστα να πάνε!!!

Ααα και με προγεστερόνη πρηζεσαι? Και εγώ παίρνω 3 χάπια κολπικα, αχ σε καταλαβαίνω, είναι δύσκολο να σκέφτεσαι αν πρέπει να φας κατι το οποίο επιθυμείς,  οπότε είσαι πρησμενη, Λόγο ζάχαρης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ααα και με προγεστερόνη πρηζεσαι? Και εγώ παίρνω 3 χάπια κολπικα, αχ σε καταλαβαίνω, είναι δύσκολο να σκέφτεσαι αν πρέπει να φας κατι το οποίο επιθυμείς,  οπότε είσαι πρησμενη, Λόγο ζάχαρης?

Εγω στο σύνολο παίρνω 9  χάπια προγεστερονης. 6 κολπικα και 3 από το στόμα.  Ε καλά, δεν φουσκωνω και με τον αέρα! Και τρώω και ψευδομαι! Είμαι 8 μέρες κλεισμένη στο σπίτι! Οπότε καταλαβαίνεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Εγω στο σύνολο παίρνω 9  χάπια προγεστερονης. 6 κολπικα και 3 από το στόμα.  Ε καλά, δεν φουσκωνω και με τον αέρα! Και τρώω και ψευδομαι! Είμαι 8 μέρες κλεισμένη στο σπίτι! Οπότε καταλαβαίνεις...

Των πόσο είναι? Εμένα  είναι utrogestan των 200mg...θυσία γινόμαστε που θα πάει θα τα ξεχάσουμε όλες.. εγώ να σου πω την αλήθεια ανυπομονούσα να κάτσω σπίτι και ειδικά τώρα που είναι άδεια απο ικα όσο μπορώ θα κάτσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Των πόσο είναι? Εμένα  είναι utrogestan των 200mg...θυσία γινόμαστε που θα πάει θα τα ξεχάσουμε όλες.. εγώ να σου πω την αλήθεια ανυπομονούσα να κάτσω σπίτι και ειδικά τώρα που είναι άδεια απο ικα όσο μπορώ θα κάτσω 

Την 200 και εγώ.  Ναι να φροντίσεις να ξεκουραστείς και να απολαύσεις την άδεια σου! Πρώτη σου φορά είναι Ε? Θυμησε μου πόσα εμβρυακια έχεις που περιμένεις να γίνουν βλαστοκυστες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Την 200 και εγώ.  Ναι να φροντίσεις να ξεκουραστείς και να απολαύσεις την άδεια σου! Πρώτη σου φορά είναι Ε? Θυμησε μου πόσα εμβρυακια έχεις που περιμένεις να γίνουν βλαστοκυστες?

Αχ επειδή θα έχω άδεια πιστεύω οι μέρες θα περάσουν γρήγορα,  το δύσκολο θα είναι οι 4 που θα ξεκινήσω δουλειά,  ρώτησα τον γιατρό μου εδώ, επειδή θα μεταφέρω βλαστοκυστες αν μπορώ να κάνω χοριακη νωρίτερα μου είπε, όχι να μην κάνω και να κάνω υπομονή,  συμβούλεψε τον άντρα μου να μου λέει σε ολα ναι ειδικά απο 7η μέρα και μετά 🤣🤣 

15 εμβρυακια προχωρανε, αύριο θα μάθω για την εξέλιξη τους είναι 2ης μέρας σήμερα, παμε για 3η.. πρώτα ο Θεός!  Εσύ έχεις κάνει ετ? Σόρρυ αν κάνω λάθος και το ξεχνάω... ναι πρώτη φορά και ελπίζω η τελευταία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Αχ επειδή θα έχω άδεια πιστεύω οι μέρες θα περάσουν γρήγορα,  το δύσκολο θα είναι οι 4 που θα ξεκινήσω δουλειά,  ρώτησα τον γιατρό μου εδώ, επειδή θα μεταφέρω βλαστοκυστες αν μπορώ να κάνω χοριακη νωρίτερα μου είπε, όχι να μην κάνω και να κάνω υπομονή,  συμβούλεψε τον άντρα μου να μου λέει σε ολα ναι ειδικά απο 7η μέρα και μετά 🤣🤣 

15 εμβρυακια προχωρανε, αύριο θα μάθω για την εξέλιξη τους είναι 2ης μέρας σήμερα, παμε για 3η.. πρώτα ο Θεός!  Εσύ έχεις κάνει ετ? Σόρρυ αν κάνω λάθος και το ξεχνάω... ναι πρώτη φορά και ελπίζω η τελευταία! 

Τέλεια τα πάτε! Σίγουρα θα έχεις πολλές πολλές βλαστοκυστες. Γύρω στις 10 πιστεύω.  Σωστά τα λέει ο γιατρός για τον άντρα σου. Τα νεύρα δεν παλεύονται! 

Ναι έχω κάνει ετ, η τρίτη μου και περιμένω την άλλη Παρασκευή να πάω για χοριακή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Τέλεια τα πάτε! Σίγουρα θα έχεις πολλές πολλές βλαστοκυστες. Γύρω στις 10 πιστεύω.  Σωστά τα λέει ο γιατρός για τον άντρα σου. Τα νεύρα δεν παλεύονται! 

Ναι έχω κάνει ετ, η τρίτη μου και περιμένω την άλλη Παρασκευή να πάω για χοριακή. 

Ουφφφ δεν κάνω λάθος!!! Μια τεράστια χοριακη σε περιμένει 👏👏👏👏 με το καλό να δεις το πιο όμορφο νούμερο της ζωής σου!  Κάποιος γιατρό σου έχει αναφέρει τυχόν λόγο για αποτυχία? Πόσα εμβρυακια είχες? Βλαστοκυστες μεταφέρατε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ουφφφ δεν κάνω λάθος!!! Μια τεράστια χοριακη σε περιμένει 👏👏👏👏 με το καλό να δεις το πιο όμορφο νούμερο της ζωής σου!  Κάποιος γιατρό σου έχει αναφέρει τυχόν λόγο για αποτυχία? Πόσα εμβρυακια είχες? Βλαστοκυστες μεταφέρατε? 

Όχι δεν μας έχουν δώσει καμία απάντηση.  Την 1 φορά είχα 2 άριστες βλαστοκυστες και είχα βιοχημική κύηση.  Τη 2η φορά 2 μέτριας ποιότητας μοριδια που δεν έφτασαν σε βλαστοκυστες με μηδενική χοριακή. Τωρα είχαμε 6 έμβρυα 3ης μερας . Βάλαμε τα 3 και τα άλλα 3 κατάψυξη.  Είναι η πρώτη φορά που πάω με έμβρυα 3ης μερας. Μακάρι να πάνε όλα καλά και να έχω μια θετική χοριακη. Αλλά δυστυχώς για μένα σε περίπτωση που συμβεί αυτό θα είναι μόνο το πρώτο βήμα, καθώς η αγωνία για το πώς θα εξελιχθεί θα είναι μεγάλη. Είχα 2 παλινδρομες στην 8η και 9η εβδομάδα από φυσικές συλλήψεις. Οπότε ο δρόμος είναι μακρυς για μένα...

Αλλά μακάρι να έχω μια θετική χοριακη για αρχή και μετά βλέπουμε,  έχει ο Θεός! Βήμα, βήμα το πάμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Όχι δεν μας έχουν δώσει καμία απάντηση.  Την 1 φορά είχα 2 άριστες βλαστοκυστες και είχα βιοχημική κύηση.  Τη 2η φορά 2 μέτριας ποιότητας μοριδια που δεν έφτασαν σε βλαστοκυστες με μηδενική χοριακή. Τωρα είχαμε 6 έμβρυα 3ης μερας . Βάλαμε τα 3 και τα άλλα 3 κατάψυξη.  Είναι η πρώτη φορά που πάω με έμβρυα 3ης μερας. Μακάρι να πάνε όλα καλά και να έχω μια θετική χοριακη. Αλλά δυστυχώς για μένα σε περίπτωση που συμβεί αυτό θα είναι μόνο το πρώτο βήμα, καθώς η αγωνία για το πώς θα εξελιχθεί θα είναι μεγάλη. Είχα 2 παλινδρομες στην 8η και 9η εβδομάδα από φυσικές συλλήψεις. Οπότε ο δρόμος είναι μακρυς για μένα...

Αλλά μακάρι να έχω μια θετική χοριακη για αρχή και μετά βλέπουμε,  έχει ο Θεός! Βήμα, βήμα το πάμε.

Καταρχήν είναι πολύ θετικό το γεγονός οτι έχεις δει θετική χοριακη και ειδικά απο φυσική σύλληψη! 

Με έμβρυα 3ης μέρας εσυ επέλεξες να πας? Ή στο πρότειναν? 

Έχε πίστη και αισιοδοξία,  αυτη τη φορά θα τα πας περίφημα! 

Εγώ δεν είχα ποτέ εμφύτευση, έχω πολυκυστηκες ωοθήκες,  Παρολου που όλοι οι γιατροί μου έλεγαν να συνεχίσω τις προσπάθειες,  οι αντοχές μου στέρεψαν κάθε μήνα που μου ερχόταν περίοδος, έπιανα πάτωμα,  τουλάχιστον ειπα με την εξωσωματική θα έχω ελπίδες να περιμένω κάτι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Καταρχήν είναι πολύ θετικό το γεγονός οτι έχεις δει θετική χοριακη και ειδικά απο φυσική σύλληψη! 

Με έμβρυα 3ης μέρας εσυ επέλεξες να πας? Ή στο πρότειναν? 

Έχε πίστη και αισιοδοξία,  αυτη τη φορά θα τα πας περίφημα! 

Εγώ δεν είχα ποτέ εμφύτευση, έχω πολυκυστηκες ωοθήκες,  Παρολου που όλοι οι γιατροί μου έλεγαν να συνεχίσω τις προσπάθειες,  οι αντοχές μου στέρεψαν κάθε μήνα που μου ερχόταν περίοδος, έπιανα πάτωμα,  τουλάχιστον ειπα με την εξωσωματική θα έχω ελπίδες να περιμένω κάτι..

Εσύ θα τα πας σίγουρα καλά! Μην έχεις καμιά αμφιβολία! Είσαι και μικρούλα από ο, τι κατάλαβα. 

Μας το πρότεινε ο γιατρός να πάμε με έμβρυα 3 ημερών, το σκεφτόμουν και εγώ όμως. Αλλά δεν είχα και πολλές εναλλακτικές. Με 6 έμβρυα δεν θα το ρίσκαρα,  μιας και είδαμε από τις προηγούμενες φορές ότι τα δικά μου δεν φτάνουν σε βλαστοκυστες. Έχω πίστη και αισιοδοξία,  αλλά ταυτόχρονα είμαι και ρεαλιστρια.  Εδώ παίζουμε με τις πιθανότητες.  Κανεις δεν ξέρει τίποτα, οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Εσύ θα τα πας σίγουρα καλά! Μην έχεις καμιά αμφιβολία! Είσαι και μικρούλα από ο, τι κατάλαβα. 

Μας το πρότεινε ο γιατρός να πάμε με έμβρυα 3 ημερών, το σκεφτόμουν και εγώ όμως. Αλλά δεν είχα και πολλές εναλλακτικές. Με 6 έμβρυα δεν θα το ρίσκαρα,  μιας και είδαμε από τις προηγούμενες φορές ότι τα δικά μου δεν φτάνουν σε βλαστοκυστες. Έχω πίστη και αισιοδοξία,  αλλά ταυτόχρονα είμαι και ρεαλιστρια.  Εδώ παίζουμε με τις πιθανότητες.  Κανεις δεν ξέρει τίποτα, οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω.

Πόσο χρόνων είσαι αν επιτρέπετε? Επισηςς ο αριθμός των ωαρίων σου μειώθηκε σε σχέση με την πρώτη διέγερση? 

Κορίτσι μου οτι θέλει ο θεούλης εγώ θα πω! Θα σου πω μια σύντομη και πρόσφατη ιστορία,  οταν πήγα για οωληψια ήταν μια κοπέλα 32 χρονών η οποία είχε κάνει επέμβαση στην ωοθηκη για αφαίρεση κυστων, πάνω στην επένδυση λοιπόν έχασε και των ωοθηκη, έγινε αφαίρεση της ωοθήκης, έπειτα απο 6 μήνες διαπιστώθηκε οτι το ίδιο πρόβλημα έχει και στην άλλη ωοθηκη και πάλι έπρεπε να κάνει την ίδια διαδικασία,  αυτή την φορά όμως έκανε και διέγερση ώστε να γονιμοποίηθουν  και να μπουν κατάψυξη, μια μέρα πριν λοιπόν έπρεπε να κάνουν μοριακό και οι 2 (και ο σύντροφός-άντρας της) και βγήκε θετικός 😱🙀 η κοπέλα μου είπε απο εχθες δεν έχω σταματήσει να κλαίω.... ακουσα τον εμβρυολογο να λέει οτι πήρανε 5 ωάρια.. ναααα το δάκρυ μου εμένα,  λεω κοίτα να δεις να έχεις 5 ωάρια στη κατάψυξη να κινδυνεύει η ωοθηκη που σου έχει απομείνει και να μην ξέρεις καααν αν θα γονιμοποίηθουν.. στεναχωρεθηκα παρα πολυ! Ολα αυτά τα λέω γιατί πάντα υπάρχουν και χειρότερα αλλα και καλύτερα,  θαύματα γίνονται, ας είμαστε αισιόδοξες και προσπαθούμε για το καλύτερο! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Πόσο χρόνων είσαι αν επιτρέπετε? Επισηςς ο αριθμός των ωαρίων σου μειώθηκε σε σχέση με την πρώτη διέγερση? 

Κορίτσι μου οτι θέλει ο θεούλης εγώ θα πω! Θα σου πω μια σύντομη και πρόσφατη ιστορία,  οταν πήγα για οωληψια ήταν μια κοπέλα 32 χρονών η οποία είχε κάνει επέμβαση στην ωοθηκη για αφαίρεση κυστων, πάνω στην επένδυση λοιπόν έχασε και των ωοθηκη, έγινε αφαίρεση της ωοθήκης, έπειτα απο 6 μήνες διαπιστώθηκε οτι το ίδιο πρόβλημα έχει και στην άλλη ωοθηκη και πάλι έπρεπε να κάνει την ίδια διαδικασία,  αυτή την φορά όμως έκανε και διέγερση ώστε να γονιμοποίηθουν  και να μπουν κατάψυξη, μια μέρα πριν λοιπόν έπρεπε να κάνουν μοριακό και οι 2 (και ο σύντροφός-άντρας της) και βγήκε θετικός 😱🙀 η κοπέλα μου είπε απο εχθες δεν έχω σταματήσει να κλαίω.... ακουσα τον εμβρυολογο να λέει οτι πήρανε 5 ωάρια.. ναααα το δάκρυ μου εμένα,  λεω κοίτα να δεις να έχεις 5 ωάρια στη κατάψυξη να κινδυνεύει η ωοθηκη που σου έχει απομείνει και να μην ξέρεις καααν αν θα γονιμοποίηθουν.. στεναχωρεθηκα παρα πολυ! Ολα αυτά τα λέω γιατί πάντα υπάρχουν και χειρότερα αλλα και καλύτερα,  θαύματα γίνονται, ας είμαστε αισιόδοξες και προσπαθούμε για το καλύτερο! ❤

Εννοείται...πάντα δυστυχώς υπάρχουν και χειρότερα που αυτά που έχεις περάσει εσύ μετά σου φαίνονται παιχνιδάκι, αλλά ευτυχώς υπάρχουν και καλύτερα, υπάρχουν και  θαύματα που σου δίνουν κουράγιο να συνεχίζεις! Απο αυτά τα καλύτερα εμπνεομαστε και παίρνουμε ελπίδα! Και επειδή είμαι στο φόρουμ σχεδόν 1 χρόνο τώρα, βλέπω τα καλύτερα, βλέπω συναγωνιστριες να έχουν φτάσει στην άλλη πλευρά, άλλες να κρατάνε ήδη το μωράκι τους αγκαλιά και άλλες να το περιμένουν! Θα έρθει  και για εμάς τις εναπομεινασες η στιγμή, το πότε δεν το ξέρω, αλλά θα έρθει.

39 χρόνων έγινα τον Αύγουστο . Η ιστορία αυτή κρατάει ήδη 3 χρόνια. 

1η διέγερση:9 ωάρια,  8 ώριμα 

2η διέγερση: 21 ,15 ώριμα

3η: 13, 7 ώριμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ναι εννοεί διαφορα αντισώματα για να δεις αν έχεις κάποιο αυτοάνοσο. Εγω πχ που έχω χασιμοτο τα αντισώματα μου αναφορικά με μια τιμή που δεν θυμάμαι να σου πω είναι στον Θεό! Γενικά την κορτιζόνη την δίνουν γιατί κάνει ανοσοκαταστολη και βοηθάει στο να μην "διώξει " ο οργανισμός σου το έμβρυο. Αλλά τη δίνουν και για άλλους λόγους.  Εμένα πχ η αιματολογος μου είπε να την παίρνω από την αρχή του κύκλου που θα κάνω ετ (2*5  prezolon)

Απλά αν δεν θες να γίνεις μπαλόνι, κόψε αλάτι και ζάχαρη. 

Ναι αυτό εννοούσα @Κατεριναπαπ κιε γώ έχω αυξημένα αντισώματα θυρεοειδή και τώρα πια και πολύ αυξημένα ΑΝΑ οποτε σε αυτές τις περιπτώσεις οι γιατροί έχουν και μια επιπλέον ένδειξη για να δώσουν κορτιζόνη, αλλά όπως είπε και το κορίτσι εδώ, ακόμη κι αν δεν έχεις ένδειξη, άλλοι γιατροί τη δίνουν έτσι κι αλλιώς γιατί βοηθάει στην εμφύτευση. @twinkletwinlkle 2 prezolon τη μέρα θα παίρνεις? Νομίζω και μένα η Οικονομόπουλου αυτό πρότεινε αλλά θα το ξεκαθαρίσω την Τρίτη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Πολύ καλά έκανες που τα καταψύξατε τώρα. Εντάξει, σίγουρα αν τα αφήσουμε να γίνουν βλαστοκύστες δείχνουν τη δυναμική τους. Αλλά από τη άλλη, σαν το περιβάλλον της μήτρας δεν έχει! Και απο τη στιγμή που οι άλλες προσπάθειες δεν πέτυχαν, καλύτερα να έχετε δοαφορετική προσέγγιση αυτή τη φορά. Δεν νομιζω πάντως να τα ξεπαγώσει και να τα αφήσει να πάνε βλαστοκύστες. Έτσι πιστεύω θα τα μεταφέρει. Καλύτερα βέβαια εσύ ρώτα το για να εισαι σίγουρη. Ρώτα και πόσα προτείνει να μεταφέρεις γιατι μπορείς περισσότερα από 2.

Και 4 στα 4 ειναι τεράστια επιτυχία!!! Τα πήγαν σουπερ! Αυτό να σκέφτεσαι. Έρχεται η ώρα να γίνεις μανούλα! 

Αυτό πάντως που σου προτείνει, να πάρετε και το ωάριο του μήνα ειναι πολύ καλή σκέψη. Ασε τώρα 1 μήνα να ξεκαθαρίσεις τα άλλα θέματα που έχεις και το κάνεις σε 2 μήνες. Δεν νομίζω να υπάρχει θεμα με τη μέθη αν ο καρδιολόγος σε βρίσκει εντάξει. Και μπορεί να έχεις 5 και να σου μείνουν και παγωτινάκια!

Σε ευχαριστώ ρε αγάπη, μακάρι να έρχεται αυτή η ώρα γιατί πλέον κουράστηκα με το ψάξιμο, έχω γίνει εξπερ σε ανοσολογικά, αντισώματα, ρευματολόγους, αυτόανοσα, ενδοκρινολόγους και δε συμμαζεύεται. 
Κι εγώ φαντάζομαι ότι αν τελικά προκύψει άλλο ένα έμβρυο από την ωοληψια εκείνου του μήνα θα μετ;φέρουμε για αρχή 3 και να μείνουν κι άλλα 2 αλλα πρέπει να τα ρωτήσω όλα αναλυτικά. Γενικα με έχουν αφήσει λίγο στο φλου αλλα τελωσπαντων, προσπαθώ να μη φρικαρω, κάνω ασκήσεις ψυχραιμίας αυτή τη φορά. εμείς οι δυο πρέπει να συνεννοηθούμε πως θα γνωριστούμε την Τρίτη. Θα σου στειλω μήνυμα αλλά κι εγώ σκοπεύω να είμαι 8 στο γκισέ επάνω να παρω νούμερο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...