Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 44 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο αν είναι καλο για εξωσωματική. Δες το, ψαξε το και μάθε για τον γιατρό της εξωσωματικής. Γκούγκαλρε για το κέντρο εκεί και γενικά ρώτα. Εγώ έφυγα απο τον δικό μου, έχασα τόσο χρόνο....!!!!! Και έψαξα και ρώτησα και εδώ με΄σα και γνωστές..... κατέληξα να δω 3 με τους οποίους και μίλησα και αποφάσισα να παω στον 3ο που είδα. 

Σε ποιον γιατρό κατέληξες και σε πιο κέντρο τελικά; Έμεινες ευχαριστημένη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Γειά σας συντρόφισσες!

Είμαι καινούργια στο thread αλλα μάλλον θα μείνω γιατι βλεπω εξωσωματική στο άμεσο μέλλον…

Δυο γυναικολόγοι μετα απο προσπάθεια σχεδόν δυο χρόνων μου πρότειναν να περιμενω μερικούς μήνες ακομα (γιατι ειχα καλές  εξετάσεις με τον σύντροφο μου και ειχα μείνει έγκυος προ δυόμισι χρονων) και μετα να παω για εξωσωματική. Πηγα και στον τρίτο γιατρό ο οποιος σε αυτο τον κύκλο μου είπε πως μαλλον δεν θα κανω ωορρηξία γιατι δεν ειδε κυρίαρχο ωάριο. Αυτος μου πρότεινε άμεσα να κανω σπερματεγχισεις και αν δεν δουλέψουν να παω για εξωσωματική.

Τρομαξα πολυ, γιατι δεν εχω ξαναχάσει περίοδο ποτε, και θεωρούσα πως ενώ ειμαι 38,5 χρονων, εχω καλές εξετάσεις και ΑΜΗ οπότε αυτο θα αργήσει να συμβει. Σας εχει τύχει εσάς να χάσετε περίοδο; Σκεφτομουν να κανω εξωσωματική σε φυσικο κύκλο, αλλα με αυτο το δεδομένο μηπως ειναι αδύνατο;

Καλός μας ήρθες!

Είδα σου απάντησαν και τα κορίτσια πολύ σωστά!

Περίοδος θα σου έρθει κανονικά, ανωοθυλακιορρηξία τώρα μπορεί να συμβεί σε όλες μας ανεξαρτήτου ηλικίας! Είναι απόλυτα φυσιολογικό.. Τυχαίνει απλά να μην είναι καλός αυτός ο κύκλος, οκ πάμε για τον επόμενο! Σπερματένχυση δε ξέρω αν θα έκανα.. το θεωρώ χαμένο χρόνο+χρήμα καθόσον οι πιθανότητες είναι μόλις λίγο περισσότερες από φυσική σύλληψη, για εμένα καλύτερα θα ήταν (και εφόσον έχετε καλό σπέρμα) να κάνετε παρακολούθηση ωορρηξίας με υπερήχους από γιατρό και στοχευμένες επαφές για μερικούς κύκλους και αν δεν, τότε να προχωρήσετε σε εξωσωματική κατευθείαν..

Για τους φυσικούς κύκλους στην εξωσωματική και εφόσον έχεις καλές ορμονολογικες δεν ξέρω αν αξίζει η ταλαιπωρία, γιατί οι φυσικοί κύκλοι είναι ταλαιπωρία (ψυχικά και σωματικά) και περισσότερο κοστοβορες ανάλογα το κέντρο.. φυσικά το καλύτερο θα ήταν να μιλήσεις με ένα μαστολογο για να είσαι σίγουρη πριν επιλέξεις πως θα κινηθείτε.

Τέλος θα σε συμβούλευα και πριν επιλέξεις να προχωρήσεις σε εξωσωματική να πάς και σε εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο αναπαραγωγικών και σε αιματολόγο με ειδίκευση στα ανοσολογικά καθώς και ο σύντροφός σου σε εξειδικευμένο ουρολόγο/ανδρολόγο υπογονιμότητας για να τα ξεψαχνισετε όλα! Προσωπικά θα σου σύστηνα το Έλενα για αιματολόγο (τμήμα καθ'εξιν αποβολών) και για ενδοκρινολόγο. 

Α! Και επειδή βλέπω ρωτάς για κέντρο/γιατρούς, συμβουλή μου είναι να κάνεις δυο τρία ραντεβού με διαφορετικούς γιατρούς και κέντρα της επιλογής σου για να δείς τι ταιριάζει σε εσένα καλύτερα και που θα νιώσεις μεγαλύτερη εμπιστοσύνη, είναι πολύ σημαντικό να νιώθεις εσύ καλά καθόλη τη διάρκεια της διαδικασίας! Όλες έχουμε να πούμε καλά και κακά για γιατρούς και κέντρα αλλά οι απόψεις είναι υποκειμενικές και η κάθε μία μας κρίνει με διαφορετικά κριτήρια..! 

Εύχομαι να τα καταφέρετε φυσιολογικά σύντομα και όλες οι πληροφορίες να σου μείνουν αχρειαστες!

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Διαβάζω και το parents το θετικό σερί που έχουν τα κορίτσια εκεί και έχω πάθει τρα λα λα.

Διαβάζω χρόνια και τέτοιο σερί θετικών χοριακών δεν έχει ξαναγίνει. 

Μακάρι για όλες μας να είναι μια χρονιά ευλογημένη 🙏

Κλωσσούλα μου γλυκιά σε ευχαριστώ τόσο πολύ.

Χάιδευε κοιλίτσα και μίλα τους ακούνε αυτά το ξέρω (προφανώς και όχι αλλά μου αρέσει σαν σκέψη 😂

Α! Είδες τι χαμός γίνεται;! Καλομελέτα και έρχεται και η σειρά σου φίλη μου!!!! 😘😘♥️♥️♥️♥️♥️♥️ Όλα θα πάνε καλά!!!! ♥️♥️♥️

στις πριν 7 λεπτά, ο/η condios είπε:

Θα με θυμηθείς!!!!!!!!!!!!! 😂🤣 Αν καποια ξερει να μου πει για τη μελατονινη,,,,και αν εχει τα ιδια συμπτωματα,,,πολυ ευχαριστως να κουμπωσω και απ'αυτη,,,,το ζεν ειναι αναγκαιο!!!!!!!!!!!!!!! 

Εδώ, παρούσα!!! 😂😂😂😂 Πάρε, πάρε θα το ευχαριστηθεις, πάρε!! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 Βράδυ μόνο, πριν τον ύπνο πάρ'τη, μη μου οδηγήσεις μετά και έχουμε κανά ατύχημα ε;!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Ευχαριστούμε Κατερινακι, εμείς είμαστε και πουροκόριτσα φαντάσου, αντε να μας τρίψεις εσυ τις ωαριάρες σου στα μούτρα την Τετάρτη! Από τους υπερήχους που μας έχεις πει, πρόκειται να σπάσεις τα κοντέρ! 

Γλυκό πλάσμα εσυ! Ευχαριστώ για τις ευχές καλό μου και πιστεύω πως κι εσυ όταν ξεκινήσεις μετά από το ψάξιμο που έχεις κάνει και την αλλαγή του γιατρού, θα δεις θετικά αποτελέσματα. Αντε απόλαυσε τον τελευταίο μήνα εκτός παιχνιδιού, και περιμένουμε να ξεκινησεις κι εσυ. Τελικά έχετε καταλήξει σε γιατρο? Καλά μας κούφανες  με το τι-σερτ. Μα είναι δυνατόν, ρισκάρουν να σε βάλουν στο χειρουργείο τους δηλαδή χωρίς ειδική ρόμπα? Τι είναι αυτοί? Και μόνο γι αυτό δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι…

Ευχαριστώ κορίτσι μου!

Ελα τρελοκομειο! Όπως βλέπεις απ τις σαχλαμάρες που λέμε εδώ και ώρες, το χουμε ήδη ρίξει στο χορό και την τρέλα! Τώρα αν αύριο μας κάψουν οι εμβρυολογοι εδώ είμαστε να πενθήσουμε…αλλά προς το παρόν τρελλα και κορδέλα!

αχαχαχαχαχαχα ναι με t-shirt. Όταν μου είπε τότε για νυχτικιά κουφάθηκα, αλλά λεω μάλλον έτσι γίνεται. Ήθελα να της πω κιόλας "νυχτικιές φορούσε η γιαγιά μου. Εγώ δεν φοράω.... εγώ ή γυμνή κοιμάμαι ή με πιτζάμες" και τον χειμώνα με τα πολλά κρύα θα με δεις να φοράω και κάλτσες και να τις βάζω απ'εξω να μην ανεβαίνουν τα παντζάκια 😂😂😂 

Ναι, καταλήξαμε στον Κ...λογήρου τελικά. Για να δούμε τι θα δούμε. Μέχρι στιγμής μόνο μια φορά μίλησα μαζί του και όλες τις άλλες με την μαία & γραμματεια του. Η κοπέλα όμως απο πάνω μου σε ότι ήθελα και ειδικά με τα χαρτιά για την επιτροπή. Δεν έχω παράπονο. Τώρα θα παω να τον δω όμως εντός ημερών να δούμε και τις εξετάσεις μου και βλέπουμε.... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Σε ποιον γιατρό κατέληξες και σε πιο κέντρο τελικά; Έμεινες ευχαριστημένη; 

Ο γιατρός μου ο Κ..λογηρ... είναι στο ΙΑΣΩ. Αλλά όπως σου είπα, δεν είναι θέμα που πάει η καθεμια μας, αλλά που θα αποφασίσεις εσύ που θα πας. Δες πάντως οπωσδήποτε 2-3 γιατρούς. 3 καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Καλός μας ήρθες!

Είδα σου απάντησαν και τα κορίτσια πολύ σωστά!

Περίοδος θα σου έρθει κανονικά, ανωοθυλακιορρηξία τώρα μπορεί να συμβεί σε όλες μας ανεξαρτήτου ηλικίας! Είναι απόλυτα φυσιολογικό.. Τυχαίνει απλά να μην είναι καλός αυτός ο κύκλος, οκ πάμε για τον επόμενο! Σπερματένχυση δε ξέρω αν θα έκανα.. το θεωρώ χαμένο χρόνο+χρήμα καθόσον οι πιθανότητες είναι μόλις λίγο περισσότερες από φυσική σύλληψη, για εμένα καλύτερα θα ήταν (και εφόσον έχετε καλό σπέρμα) να κάνετε παρακολούθηση ωορρηξίας με υπερήχους από γιατρό και στοχευμένες επαφές για μερικούς κύκλους και αν δεν, τότε να προχωρήσετε σε εξωσωματική κατευθείαν..

Για τους φυσικούς κύκλους στην εξωσωματική και εφόσον έχεις καλές ορμονολογικες δεν ξέρω αν αξίζει η ταλαιπωρία, γιατί οι φυσικοί κύκλοι είναι ταλαιπωρία (ψυχικά και σωματικά) και περισσότερο κοστοβορες ανάλογα το κέντρο.. φυσικά το καλύτερο θα ήταν να μιλήσεις με ένα μαστολογο για να είσαι σίγουρη πριν επιλέξεις πως θα κινηθείτε.

Τέλος θα σε συμβούλευα και πριν επιλέξεις να προχωρήσεις σε εξωσωματική να πάς και σε εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο αναπαραγωγικών και σε αιματολόγο με ειδίκευση στα ανοσολογικά καθώς και ο σύντροφός σου σε εξειδικευμένο ουρολόγο/ανδρολόγο υπογονιμότητας για να τα ξεψαχνισετε όλα! Προσωπικά θα σου σύστηνα το Έλενα για αιματολόγο (τμήμα καθ'εξιν αποβολών) και για ενδοκρινολόγο. 

Α! Και επειδή βλέπω ρωτάς για κέντρο/γιατρούς, συμβουλή μου είναι να κάνεις δυο τρία ραντεβού με διαφορετικούς γιατρούς και κέντρα της επιλογής σου για να δείς τι ταιριάζει σε εσένα καλύτερα και που θα νιώσεις μεγαλύτερη εμπιστοσύνη, είναι πολύ σημαντικό να νιώθεις εσύ καλά καθόλη τη διάρκεια της διαδικασίας! Όλες έχουμε να πούμε καλά και κακά για γιατρούς και κέντρα αλλά οι απόψεις είναι υποκειμενικές και η κάθε μία μας κρίνει με διαφορετικά κριτήρια..! 

Εύχομαι να τα καταφέρετε φυσιολογικά σύντομα και όλες οι πληροφορίες να σου μείνουν αχρειαστες!

Α! Είδες τι χαμός γίνεται;! Καλομελέτα και έρχεται και η σειρά σου φίλη μου!!!! 😘😘♥️♥️♥️♥️♥️♥️ Όλα θα πάνε καλά!!!! ♥️♥️♥️

Εδώ, παρούσα!!! 😂😂😂😂 Πάρε, πάρε θα το ευχαριστηθεις, πάρε!! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 Βράδυ μόνο, πριν τον ύπνο πάρ'τη, μη μου οδηγήσεις μετά και έχουμε κανά ατύχημα ε;!

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες!! Ενδοκρινολόγο αναπαραγωγικών εχεις να προτείνεις καποιον; ❤️

Για φυσικα δεν το βλεπω, ειχα μείνει έγκυος με φυσικό τρόπο χωρίς προσπάθεια πριν απο 3 χρόνια (δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη) αλλα τωρα προσπαθούμε κατι λιγοτερο απο δυο χρόνια και τιποτα. Ειμαι σχεδόν 39 χρονων, οι εξετάσεις φαινομενικά καλές, το σπερμα καλο, δεν ξερω τι φταίει αλλα λογω ηλικίας και χρόνου που προσπαθούμε μαλλον δεν πρεπει να το αφησω αλλο. Ειδικα τωρα που απο οτι φαινεται δεν εκανα και ωορρηξία στον κύκλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Αρχικά αυξάνεις τις πιθανότητες βάζοντας 2. Με μία είναι 40% κ με δύο περίπου 65%. Εγώ είχα ένα θέμα με τον τράχηλο στην πρώτη μου εγκυμοσύνη κ δεν μπορώ να βάλω δύο γιατί θελουμε να αποφύγουμε τελείως την πιθανότητα διπλής εγκυμοσύνης. 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Αρχικά αυξάνεις τις πιθανότητες βάζοντας 2. Με μία είναι 40% κ με δύο περίπου 65%. Εγώ είχα ένα θέμα με τον τράχηλο στην πρώτη μου εγκυμοσύνη κ δεν μπορώ να βάλω δύο γιατί θελουμε να αποφύγουμε τελείως την πιθανότητα διπλής εγκυμοσύνης. 

Κοριτσι μ πιστευω κ ελπιζω να μου δωσουν κ μενα ενα μωρακι ..εσυ τι σκεφτεσαι ;; Αν δεν ειναι θετικη η χοριακη θα μεταφερεις την δευτερη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

 

@Natassou85Εννοείτε πως κάποια στιγμή θα βάλω κ την τελευταία, αλλά αυτή ήταν η 5η ετ μου κ η 7η βλαστοκύστη που βάζω κ δεν πιάνω. Το παιδάκι μου το έχω από φυσική σύλληψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Zeta. είπε:

@Natassou85Εννοείτε πως κάποια στιγμή θα βάλω κ την τελευταία, αλλά αυτή ήταν η 5η ετ μου κ η 7η βλαστοκύστη που βάζω κ δεν πιάνω. Το παιδάκι μου το έχω από φυσική σύλληψη.

Σου ευχομαι οτι καλυτερο κ που ξερεις μπορει τη Τεταρτη να εχεις μια μεγαλη ανατροπη ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

 

 

 

 

Χίλια ευχαριστώ για τις ευχές, την θετική ενέργεια και σκέψη κορίτσια μου.❤️

Μόλις επιστρέψαμε σπιτάκι μας.

Πήραμε 3 ωάρια και περιμένουμε αύριο τα νεότερα.

Το σπέρμα μας δεν ήταν πολύ καλό γιατί ο καημένος ήρθε και άυπνος (ήταν βάρδια) οπότε δυσκολεύτηκε λιγάκι αλλά δεν μασάμε. Δεν του ζήτησαν δεύτερο δείγμα βέβαια, μου είπαν ότι ήταν 10 εκατομ. και 5% κινητικότητα αλλά κάπου εκεί είμαστε έτσι και αλλιώς- λίγο παραπάνω τις προηγούμενες φορές αλλά με περισσότερες μέρες αποχή, ενώ τώρα ήταν με εκσπερματίσεις μέρα παρά μέρα μπας και μειώσουμε τον κατακερματισμό. Και για να μην αναρωτιέται καμία οι εκσπερματίσεις δεν ήταν μαζί μου ήταν μοναχικός καβαλάρης 😁😂

Αν τα καταφέρουν δυο θα χοροπηδάω στα ουράνια αλλά και ένα να είναι μου αρκεί, μακάρι να έχουμε έστω άλλη μια βλαστοκύστη 🙏 γιατί δεν έχω και πολλά κουράγια ακόμα.

@Lucia79 συμμαθήτρια μου  καλές γονιμοποιήσεις να έχετε , τα πήγατε τέλεια. Σχετικά με το περιβάλλον έτσι ακριβώς ήταν και στο Ιασώ οπότε φαντάζεσαι πως μου φάνηκε το Γενεσις αλλά πλέον δεν δίνω σημασία σε αυτά. Μπαίνω βγαίνω ρομποτικά την δουλειά μου να κάνω.

Ο τραυματιοφορέας σου στέλνει την αγάπη του , σήμερα μάγκωσα τα δάχτυλα μου στην πόρτα από δικιά μου μαλακία αλλά παρόλο τον πόνο με έπιασε νευρικό γιατί σε σκέφτηκα και λέω αντί ρε φίλε να μαγκώσεις τα δικά του μάγκωσες τα δικά σου χαχαχα . Αυτός ταράχτηκε μου λέει είστε καλά θα με αφαλοκόψει ο Σφακ αν πάθετε κάτι και εγώ να γελάω σαν ηλίθια. Πήγα να του πω η Lucia σου στέλνει τα φιλιά της 😂

 Όσο για τον φίλο μας τον καρδιολόγο σήμερα επειδή είχε άπειρο κόσμο με ξεπέταξε οπότε όλα καλά.

Μου είπαν βέβαια να πάω την Δευτέρα πάλι για υπέρηχο μήπως έχει μεγαλώσει και κανένα άλλο μικρό και παραξενεύτηκα γιατί δεν μου το είχαν ξαναπεί. Και αναρωτιέμαι να πάω ή τσάμπα θα κάνω το δρομολόγιο?

Δηλαδή υπήρχε και άλλο και δεν το πήραν? Ή αυτά τα τρία τα είδαν μάπα και λέει ας της πούμε να ξανάρθει μπας και σώσουμε τίποτα? Δεν ξέρω θα ρωτήσω και τον γιατρό αλλά μου μπήκαν ιδέες τώρα, έχει τύχει σε καμία?

@Zeta. μου καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου αλλά δεν έχει κριθεί τίποτα ακόμα, υπομονή & πίστη αγαπημε΄νη ❤️

Μα δεν ήξερα να γελάσω η να βάλω καρδούλα όπως τα περιγράφεις.τελικα έβαλα καρδούλα για να γελάσω από δω χαχαχαχαχαχα 

Για σένα μπήκα σήμερα μαυρογατινι,  τα πήγες περίφημα!!!!!!!!!!

Με το καλό να γονιμοποιηθουν και τα 3 κυρ στέφανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

Μα δεν ήξερα να γελάσω η να βάλω καρδούλα όπως τα περιγράφεις.τελικα έβαλα καρδούλα για να γελάσω από δω χαχαχαχαχαχα 

Για σένα μπήκα σήμερα μαυρογατινι,  τα πήγες περίφημα!!!!!!!!!!

Με το καλό να γονιμοποιηθουν και τα 3 κυρ στέφανε!

Σε ευχαριστώ τρελοκομείο μου!

Εσυ να είσαι ζεν και να φιλησεις τα πατουσια σας 👣👣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Ευχαριστούμε Κατερινακι, εμείς είμαστε και πουροκόριτσα φαντάσου, αντε να μας τρίψεις εσυ τις ωαριάρες σου στα μούτρα την Τετάρτη! Από τους υπερήχους που μας έχεις πει, πρόκειται να σπάσεις τα κοντέρ! 

Γλυκό πλάσμα εσυ! Ευχαριστώ για τις ευχές καλό μου και πιστεύω πως κι εσυ όταν ξεκινήσεις μετά από το ψάξιμο που έχεις κάνει και την αλλαγή του γιατρού, θα δεις θετικά αποτελέσματα. Αντε απόλαυσε τον τελευταίο μήνα εκτός παιχνιδιού, και περιμένουμε να ξεκινησεις κι εσυ. Τελικά έχετε καταλήξει σε γιατρο? Καλά μας κούφανες  με το τι-σερτ. Μα είναι δυνατόν, ρισκάρουν να σε βάλουν στο χειρουργείο τους δηλαδή χωρίς ειδική ρόμπα? Τι είναι αυτοί? Και μόνο γι αυτό δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι…

Ευχαριστώ κορίτσι μου!

Ελα τρελοκομειο! Όπως βλέπεις απ τις σαχλαμάρες που λέμε εδώ και ώρες, το χουμε ήδη ρίξει στο χορό και την τρέλα! Τώρα αν αύριο μας κάψουν οι εμβρυολογοι εδώ είμαστε να πενθήσουμε…αλλά προς το παρόν τρελλα και κορδέλα!

Χαχαχα με έκανες και γέλασα... εγώ θα πω το εξής: ποτέ δεν θα μάθουμε   τι μας επιφυλάσσει η μοίρα, απλα προσπαθούμε για το καλύτερο, σε όλους τους το τομεί, ακόμα και όταν καταφέρουμε τους στόχους δεν θα ξέρουμε ποτέ πως θα είναι το αύριο, για αυτο λοιπόν ανεξάρτητος ηλικίας πρέπει να είμαστε αισιόδοξες και να μαχόμαστε για αυτό που επιθυμούμε,  περιπτώσεις εύκολες κατέληξαν δύσκολες και το αντίστροφο! Αισιοδοξία και πίστη λοιπόν!!!❤❤❤❤ 

Κορίτσια μου, μια ερώτηση έχω ακόμα 🙄.. πριν την οωληψια κάνετε κλυσμα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Χαχαχα με έκανες και γέλασα... εγώ θα πω το εξής: ποτέ δεν θα μάθουμε   τι μας επιφυλάσσει η μοίρα, απλα προσπαθούμε για το καλύτερο, σε όλους τους το τομεί, ακόμα και όταν καταφέρουμε τους στόχους δεν θα ξέρουμε ποτέ πως θα είναι το αύριο, για αυτο λοιπόν ανεξάρτητος ηλικίας πρέπει να είμαστε αισιόδοξες και να μαχόμαστε για αυτό που επιθυμούμε,  περιπτώσεις εύκολες κατέληξαν δύσκολες και το αντίστροφο! Αισιοδοξία και πίστη λοιπόν!!!❤❤❤❤ 

Κορίτσια μου, μια ερώτηση έχω ακόμα 🙄.. πριν την οωληψια κάνετε κλυσμα? 

Κλύσμα?? Καλέ ποιος τα διαδίδει αυτα??? Όχι βέβαια…απλά εμένα τις πρώτες φορές μου είχαν πει να έχω φαει ως τις 9 το προηγούμενο βράδυ και μετά να πιω ελάχιστο νερό, αλλά αυτα για να αποφύγω ναυτίες λόγω της μέθης. Κλυσμα όχι ποτέ! 
Αποψε έχεις ovitrelle? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lucia79 είπε:

Κλύσμα?? Καλέ ποιος τα διαδίδει αυτα??? Όχι βέβαια…απλά εμένα τις πρώτες φορές μου είχαν πει να έχω φαει ως τις 9 το προηγούμενο βράδυ και μετά να πιω ελάχιστο νερό, αλλά αυτα για να αποφύγω ναυτίες λόγω της μέθης. Κλυσμα όχι ποτέ! 
Αποψε έχεις ovitrelle? 

Α μάλιστα,  εμένα μου είπε να κάνω ενα fleet κλυσμα 😭😭😭 fleet μη πω.. θα κάνω! Αχ ευτυχώς έχω και εσάς,  ποτέ στη ζωή μου δεν εχω κάνει κλυσμα, μάλλον τον γιατρό τον έχουν χ€σει και για αυτό θα ζητάει 😂😂😂 

Ναιι πριν 10 λεπτά έκανα οβιτρελ και τέλος, ουφφφ ήδη νιώθω ανακούφιση! Κανόνισε και άδεια απο δουλειά διπλή ανακούφιση! Τι ώρα θα σε ενημερώσουν κορίτσι μου αύριο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Α μάλιστα,  εμένα μου είπε να κάνω ενα fleet κλυσμα 😭😭😭 fleet μη πω.. θα κάνω! Αχ ευτυχώς έχω και εσάς,  ποτέ στη ζωή μου δεν εχω κάνει κλυσμα, μάλλον τον γιατρό τον έχουν χ€σει και για αυτό θα ζητάει 😂😂😂 

Ναιι πριν 10 λεπτά έκανα οβιτρελ και τέλος, ουφφφ ήδη νιώθω ανακούφιση! Κανόνισε και άδεια απο δουλειά διπλή ανακούφιση! Τι ώρα θα σε ενημερώσουν κορίτσι μου αύριο? 

Δεν ξέρω τι είναι fleet κλυσμα και δε θέλω να μάθω 🤣 μαλλον κάποια άσχημη εμπειρία θα έχει ο γιατρός σου, δε μπορεί…

Μπράβο που τελείωσες με όλα, αύριο είναι μέρα ξεκούρασης για σένα και ψυχικής προετοιμασίας. Όλα θα πάνε τέλεια!

δεν ξέρω ακριβώς τι ώρα θα μας ενημερώσουν, νομίζω θα είναι σχετικά νωρίς το πρωί….τρέμω τι θα ακούσουμε….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Δεν ξέρω τι είναι fleet κλυσμα και δε θέλω να μάθω 🤣 μαλλον κάποια άσχημη εμπειρία θα έχει ο γιατρός σου, δε μπορεί…

Μπράβο που τελείωσες με όλα, αύριο είναι μέρα ξεκούρασης για σένα και ψυχικής προετοιμασίας. Όλα θα πάνε τέλεια!

δεν ξέρω ακριβώς τι ώρα θα μας ενημερώσουν, νομίζω θα είναι σχετικά νωρίς το πρωί….τρέμω τι θα ακούσουμε….

Τελικά ούτε εγώ θα μάθω τι είναι το fleet κλυσμα 😂😂😂 μια χαρα λειτουργεί το εντερακι μου! 

Να μας γράψεις αμέσως τα νεα σου! Είμαι σίγουρη θα πετάξεις απο την χαρά σου! ❤🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η geokou είπε:

@JNtina

Δεν το πιστεύω!!! τυχαία σε ανέφερα σήμερα!! Συγχαρητήρια! Καλότυχο και ευλογημένο να ναι! Ο Θεός και η Παναγία να σου το προστατεύουν και να σου το έχουν πάντα γερό και δυνατό!!

Ευχαριστω κοριτσι μου καλο!!! Και εσενα η Παναγια να σου δίνει δύναμη!! 
Καιρο εχω μα διαβάσω νεα σου… ελπιζω να ειναι ολα καλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

 

 

 

 

Χίλια ευχαριστώ για τις ευχές, την θετική ενέργεια και σκέψη κορίτσια μου.❤️

Μόλις επιστρέψαμε σπιτάκι μας.

Πήραμε 3 ωάρια και περιμένουμε αύριο τα νεότερα.

Το σπέρμα μας δεν ήταν πολύ καλό γιατί ο καημένος ήρθε και άυπνος (ήταν βάρδια) οπότε δυσκολεύτηκε λιγάκι αλλά δεν μασάμε. Δεν του ζήτησαν δεύτερο δείγμα βέβαια, μου είπαν ότι ήταν 10 εκατομ. και 5% κινητικότητα αλλά κάπου εκεί είμαστε έτσι και αλλιώς- λίγο παραπάνω τις προηγούμενες φορές αλλά με περισσότερες μέρες αποχή, ενώ τώρα ήταν με εκσπερματίσεις μέρα παρά μέρα μπας και μειώσουμε τον κατακερματισμό. Και για να μην αναρωτιέται καμία οι εκσπερματίσεις δεν ήταν μαζί μου ήταν μοναχικός καβαλάρης 😁😂

Αν τα καταφέρουν δυο θα χοροπηδάω στα ουράνια αλλά και ένα να είναι μου αρκεί, μακάρι να έχουμε έστω άλλη μια βλαστοκύστη 🙏 γιατί δεν έχω και πολλά κουράγια ακόμα.

@Lucia79 συμμαθήτρια μου  καλές γονιμοποιήσεις να έχετε , τα πήγατε τέλεια. Σχετικά με το περιβάλλον έτσι ακριβώς ήταν και στο Ιασώ οπότε φαντάζεσαι πως μου φάνηκε το Γενεσις αλλά πλέον δεν δίνω σημασία σε αυτά. Μπαίνω βγαίνω ρομποτικά την δουλειά μου να κάνω.

Ο τραυματιοφορέας σου στέλνει την αγάπη του , σήμερα μάγκωσα τα δάχτυλα μου στην πόρτα από δικιά μου μαλακία αλλά παρόλο τον πόνο με έπιασε νευρικό γιατί σε σκέφτηκα και λέω αντί ρε φίλε να μαγκώσεις τα δικά του μάγκωσες τα δικά σου χαχαχα . Αυτός ταράχτηκε μου λέει είστε καλά θα με αφαλοκόψει ο Σφακ αν πάθετε κάτι και εγώ να γελάω σαν ηλίθια. Πήγα να του πω η Lucia σου στέλνει τα φιλιά της 😂

 Όσο για τον φίλο μας τον καρδιολόγο σήμερα επειδή είχε άπειρο κόσμο με ξεπέταξε οπότε όλα καλά.

Μου είπαν βέβαια να πάω την Δευτέρα πάλι για υπέρηχο μήπως έχει μεγαλώσει και κανένα άλλο μικρό και παραξενεύτηκα γιατί δεν μου το είχαν ξαναπεί. Και αναρωτιέμαι να πάω ή τσάμπα θα κάνω το δρομολόγιο?

Δηλαδή υπήρχε και άλλο και δεν το πήραν? Ή αυτά τα τρία τα είδαν μάπα και λέει ας της πούμε να ξανάρθει μπας και σώσουμε τίποτα? Δεν ξέρω θα ρωτήσω και τον γιατρό αλλά μου μπήκαν ιδέες τώρα, έχει τύχει σε καμία?

@Zeta. μου καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου αλλά δεν έχει κριθεί τίποτα ακόμα, υπομονή & πίστη αγαπημε΄νη ❤️

Αγαπητή μου γλυκια μπήκα τώρα και είδα τα νεαααα σου... έτσι ρε θηρίο 3 έτσι για την αλλαγή.  Να πας... τι σε φτουράει εσένα τα δρομολόγια.  Με τον υπερηχο υπαρχή πιθανότητα να μην τα βλέπουν 😉 οπότε θα πας και τα χαζα για μάπα κτλ κάνω πως δε το είδα. Εγώ είμαι 100% σίγουρη  σε λίγες μέρες θα μας πεις τα θετικά. Και ανυπομονώ .. θέλω να έχεις ότι έχω γιο σκορπιο! :-Ρ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η geokou είπε:

Κορίτσια μου σας χαιρετώ!!! Δεν νομίζω να με θυμάστε, είμαι αρκετό καιρό αμέτοχη στο forum αλλά σας παρακολουθώ και σας διαβάζω μήνες τώρα... Είχα κάνει την ετ μαζί με την @JNtinaαλλά δυστυχώς παλινδρόμησε.

@JNtina  εύχομαι να είσαι πολύ καλά... κοντεύεις έτσι δεν είναι?

 

Ρε κορίτσια, είμαι πολύ μπερδεμένη και χρειάζομαι την εμπειρία σας. Ετοιμαζόμουν τον Γενάρη να προχωρήσω με ετ. Ο γιατρός μου μου είπε 2η μέρα του κύκλου μου να ξεκινήσω 2 cyclacur το πρωί και 2 το βράδυ. Έτσι και γω... 1η μέρα 1/1/22 (Πρωτοχρονιάτικα). Ξεκίνησα την επομένη. Στην 11η μέρα μου λέει ο γιατρός θα έρθεις να σε δω...

10η μέρα (10/1/22), ο σύζυγος βγαίνει θετικός στο covid-19 και γω στενή επαφή (ανεμβολίαστοι και οι 2). Λέω στο γιατρό άκυρα όλα, τσάμπα έπαιρνα τα Cyclacur, τα σταμάτησα. Περίπου στις 13/1 βλέπω λίγο αίμα, μέχρι 18/1 ακόμα βλέπω, άλλοτε καφέ, άλλοτε κόκκινο άλλοτε ροζ... Λίγο δηλαδή κάθε φορά που πήγαινα τουαλέτα και λίγο πάνω στο μικρό σερβιετάκι. Υπέθεσα ότι θα είναι από τα χάπια που τα σταμάτησα έτσι απότομα... 17/1/22 βγαίνω εγώ θετική στο covid. 2η μου φορά! Είχα ξαναβγεί πέρσι τον Μάρτιο (πριν 9-10 μήνες). Πολύ εύκολα το περάσαμε χωρίς θέματα ευτυχώς.

Σήμερα είμαι 38 μέρα κύκλου (7 μέρες καθυστέρησης  + η σημερινή αν δεν δω μέχρι το βράδυ) και η περίοδος άφαντη... ούτε καν σημάδι, που εγώ βλέπω σημάδι 3-4 μέρες πριν την άφιξη.  Ο κύκλος το πολύ να πάει 33 μέρες. Τους τελευταίους 2 μήνες ήταν ακριβώς 28 μέρες. Έκανα ένα τεστ στην 34 μέρα και βγήκε αρνητικό (Home Test-τα φθηνά).

Σκέφτομαι, μήπως φταίνε τα cyclacur ΄τα οποία σταμάτησα απότομα ή μήπως φταίει ο covid? Δεν έκανα άλλο Test ακόμα...

Εσείς τι λέτε?

Να κάνεις και αλλο τεστ ...δε θυμάσαι τα δικά μου 5 εβδομάδα και κάτι και μου δείχνανε αρνητικά.  ... εγω όταν έκανα το εμβόλιο της 2 φορές είδα διαφορά οπότε δεν μετράει.  Κάνε ένα τεστακι και αν δείξει αρνητικό επικοινώνησε με τον γιατρός σου . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lucia79  έτσι τέτοια νέα θέλουμε να ακούμε... 

ένα θα σας πω και εσενα και την @BlackCat  φίλη μου από Γερμανία με αποτυχημένες εδώ δεν άντεξε έψαξε που να πάει και διάλεξε τον Σφακ. Πλέον έχει το μωράκι της ! Συν ότι ήταν δίπλα της σε μαιλ σε κάθε "τρελή " ερώτηση της. Πόσο σημαντικό να νιώθεις ότι έχεις κάποιον δίπλα σου. ειμαι σίγουρη ότι τα μωράκια σου ετοιμάστηκαν και περιμένουν τις αποφάσεις σας.. 😘😘

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

@Lucia79  έτσι τέτοια νέα θέλουμε να ακούμε... 

ένα θα σας πω και εσενα και την @BlackCat  φίλη μου από Γερμανία με αποτυχημένες εδώ δεν άντεξε έψαξε που να πάει και διάλεξε τον Σφακ. Πλέον έχει το μωράκι της ! Συν ότι ήταν δίπλα της σε μαιλ σε κάθε "τρελή " ερώτηση της. Πόσο σημαντικό να νιώθεις ότι έχεις κάποιον δίπλα σου. ειμαι σίγουρη ότι τα μωράκια σου ετοιμάστηκαν και περιμένουν τις αποφάσεις σας.. 😘😘

 

Ένα θα σου πω τρελάρα γιατί μάλλον έχασες τα μηνύματα που το έγραφα, έχω αλλάξει γιατρο! Αλλά εννοείται ότι δε θεωρώ ότι ο Σφακ δεν είναι εντάξει. Δεν άντεξα άλλο το κέντρο, την ανοργανωσιά και τις ουρές ειδικά μετά από αυτό που είχε γίνει στην προηγούμενη ωοληψια. Πιστεύω όμως ότι ο γιατρός μας (ακόμα τον λέω γιατρο μας) θα κάνει τα καλύτερα στην @BlackCatκαι συντομα θα μάθουμε ότι έχει φουσκωμένη κοιλιτσα. 
Σε άλλα νέα, με πήραν στις 7.30 από το εμβρυολογικο, μου είπαν ότι πάμε πολύ καλά και ότι γονιμοποιήθηκαν και τα 4!!!!,!,
δε θέλω να πετάω στα σύννεφα αλλά μια μεγάλη χαρά την πήρα! Τώρα θα ξαναμιλήσουμε την Πέμπτη, αντε @BlackCat να μας πεις κι εσυ τι γίνεται. Μαζί μαζί πάμε εμείς. Κανόνισε να βάλουμε και εμβρυομεταφορα μαζί να περνάμε παρεα και το διβδόμαδο της αναμονής ξεμαλλιάζοντας κούκλες!😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Ένα θα σου πω τρελάρα γιατί μάλλον έχασες τα μηνύματα που το έγραφα, έχω αλλάξει γιατρο! Αλλά εννοείται ότι δε θεωρώ ότι ο Σφακ δεν είναι εντάξει. Δεν άντεξα άλλο το κέντρο, την ανοργανωσιά και τις ουρές ειδικά μετά από αυτό που είχε γίνει στην προηγούμενη ωοληψια. Πιστεύω όμως ότι ο γιατρός μας (ακόμα τον λέω γιατρο μας) θα κάνει τα καλύτερα στην @BlackCatκαι συντομα θα μάθουμε ότι έχει φουσκωμένη κοιλιτσα. 
Σε άλλα νέα, με πήραν στις 7.30 από το εμβρυολογικο, μου είπαν ότι πάμε πολύ καλά και ότι γονιμοποιήθηκαν και τα 4!!!!,!,
δε θέλω να πετάω στα σύννεφα αλλά μια μεγάλη χαρά την πήρα! Τώρα θα ξαναμιλήσουμε την Πέμπτη, αντε @BlackCat να μας πεις κι εσυ τι γίνεται. Μαζί μαζί πάμε εμείς. Κανόνισε να βάλουμε και εμβρυομεταφορα μαζί να περνάμε παρεα και το διβδόμαδο της αναμονής ξεμαλλιάζοντας κούκλες!😜

Μπράβο βρε κοριτσι μου! Τέλεια τς νέα σου! Για να γονιμοποιηθουν και τα 4 σημαίνει και είναι καλής ποιότητας τα ωάρια. Θα προχωρήσουν όλα ως την Πέμπτη,  θα το δεις! Εσείς θα τα βάλετε κατάψυξη ως έμβρυα 3ης μερας ή θα περιμένετε να δείτε ποια θα γίνουν βλαστοκυστες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Ένα θα σου πω τρελάρα γιατί μάλλον έχασες τα μηνύματα που το έγραφα, έχω αλλάξει γιατρο! Αλλά εννοείται ότι δε θεωρώ ότι ο Σφακ δεν είναι εντάξει. Δεν άντεξα άλλο το κέντρο, την ανοργανωσιά και τις ουρές ειδικά μετά από αυτό που είχε γίνει στην προηγούμενη ωοληψια. Πιστεύω όμως ότι ο γιατρός μας (ακόμα τον λέω γιατρο μας) θα κάνει τα καλύτερα στην @BlackCatκαι συντομα θα μάθουμε ότι έχει φουσκωμένη κοιλιτσα. 
Σε άλλα νέα, με πήραν στις 7.30 από το εμβρυολογικο, μου είπαν ότι πάμε πολύ καλά και ότι γονιμοποιήθηκαν και τα 4!!!!,!,
δε θέλω να πετάω στα σύννεφα αλλά μια μεγάλη χαρά την πήρα! Τώρα θα ξαναμιλήσουμε την Πέμπτη, αντε @BlackCat να μας πεις κι εσυ τι γίνεται. Μαζί μαζί πάμε εμείς. Κανόνισε να βάλουμε και εμβρυομεταφορα μαζί να περνάμε παρεα και το διβδόμαδο της αναμονής ξεμαλλιάζοντας κούκλες!😜

μπραβο βρε κοριτσι μου! ειδες που σου ειπα...κανουν μαγικα στο εργαστηριο! εγω εχω μεινει εντυπωσιασμενη αληθεια! 

πατε για 3ης ημερας ή βλαστοκυστες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Μπράβο βρε κοριτσι μου! Τέλεια τς νέα σου! Για να γονιμοποιηθουν και τα 4 σημαίνει και είναι καλής ποιότητας τα ωάρια. Θα προχωρήσουν όλα ως την Πέμπτη,  θα το δεις! Εσείς θα τα βάλετε κατάψυξη ως έμβρυα 3ης μερας ή θα περιμένετε να δείτε ποια θα γίνουν βλαστοκυστες?

 

στις πριν 35 λεπτά, ο/η tina21 είπε:

μπραβο βρε κοριτσι μου! ειδες που σου ειπα...κανουν μαγικα στο εργαστηριο! εγω εχω μεινει εντυπωσιασμενη αληθεια! 

πατε για 3ης ημερας ή βλαστοκυστες?

Κορίτσια μου δεν έχω ιδέα. Ρώτησα λίγο χτες το γιατρο και μου είπε ότι τα 4 με 5 ωάρια είναι το όριο που έχουν συνήθως στο αν θα πάνε για 3@ης μερας ή βλαστοκυστες. Από τα λεγόμενά του κατάλαβα ότι λίγο το φοβάται να τα αφήσει αλλά στο τέλος μου είπε ότι θα αποφασίσουμε την 3η μέρα (δλδ την Πέμπτη) ανάλογα με το ποσο δυνατά θα τα δουν οι εμβρυολογοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

 

Κορίτσια μου δεν έχω ιδέα. Ρώτησα λίγο χτες το γιατρο και μου είπε ότι τα 4 με 5 ωάρια είναι το όριο που έχουν συνήθως στο αν θα πάνε για 3@ης μερας ή βλαστοκυστες. Από τα λεγόμενά του κατάλαβα ότι λίγο το φοβάται να τα αφήσει αλλά στο τέλος μου είπε ότι θα αποφασίσουμε την 3η μέρα (δλδ την Πέμπτη) ανάλογα με το ποσο δυνατά θα τα δουν οι εμβρυολογοι. 

Είτε τα αφήσετε έμβρυα είτε τα πάτε για βλαστοκύστες, το μόνο σίγουρο είναι ότι εκεί βρίσκεται το μωράκι σου! 

Πάντως κοιτώντας τις περιπτώσεις μας, εμείς οι δεσποινίδες ετών 39 και κάτι όσο πιο λίγα ωάρια βγάλουμε, τόσο πιο ποιοτικά είναι. Μην κοιτάς περιπτώσεις μωρών όπως είναι η @tina21 που βγάζει 15 ωάρια και πάνε σφαίρα όλα! 😀

Εμεις οι λιγουλάκι μεγαλύτερες θέλουμε λιγα και καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Είτε τα αφήσετε έμβρυα είτε τα πάτε για βλαστοκύστες, το μόνο σίγουρο είναι ότι εκεί βρίσκεται το μωράκι σου! 

Πάντως κοιτώντας τις περιπτώσεις μας, εμείς οι δεσποινίδες ετών 39 και κάτι όσο πιο λίγα ωάρια βγάλουμε, τόσο πιο ποιοτικά είναι. Μην κοιτάς περιπτώσεις μωρών όπως είναι η @tina21 που βγάζει 15 ωάρια και πάνε σφαίρα όλα! 😀

Εμεις οι λιγουλάκι μεγαλύτερες θέλουμε λιγα και καλά! 

χαχα ❤️❤️❤️  βασικα ολες το ενα το καλο το τυχερο ψαχνουμε!! 

εγω οσο περνανε οι μερες νομιζω τοσο πιο δυσκολα ειναι... την δευτερα παω για χοριακη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...