Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Αχ μου φαίνεται βουνό όλα! Νόμιζα αυτή την διάτροφη ακολουθείς μονο όταν πάρεις κορτιζονη.. θα το κάνω προκειμένου να αποφύγω πρηξηματα,  ας κάνω και αυτό! Σε ευχαριστώ πολύ και καλη επιτυχία κορίτσι μου! 

Εγώ που δεν έχω πολυκυστικές ούτε καν, ίσα ίσα εχω χαμηλή ανταπόκριση στην διέγερση, το έκανα την 2η φορά και τα αποτελεσματα ήταν θεαματικα. Ούτε πρηξίματα, ούτε φουσκώματα, ούτε πονάκια, ούτε κατακράτηση ,ούτε τα ρούχα μου με ζοριζαν, τίποτα πέρασε τοσο ωραία και ανώδυνα ολη η φάση.

Ξεκίνα από τώρα να κόβεις αλάτι και ζάχαρη να σου έρθει πιο ομαλά. Συνήθεια είναι.

Σε κάποια φαγητά (σπανακόρυζο, φασολάδα, ρεβύθια, ψητά κλπ) μπορείς να αντικαταστήσεις το αλάτι με λεμόνι.

Και έτρωγα και ασπράδια από 2 αυγά κάθε μέρα.

Οι πρώτες 3 μέρες με ζόρισαν, μετά συνήθισα εύκολα. Ακόμα και σουβλάκι που έφαγα (καλαμάκι & πίτα ολικής) ζήτησα να είναι ανάλατα λόγω φαρμακευτικής αγωγής και αλλεργίας και καλά και όντως ήταν ανάλατα.

Αν έχεις πολυκυστικές και επειδή είναι η πρώτη φορά και εύχομαι τελευταία και δεν ξέρεις πως θα ανταποκριθείς ας βοηθηθείς τουλάχιστον με την διατροφή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Αχ μου φαίνεται βουνό όλα! Νόμιζα αυτή την διάτροφη ακολουθείς μονο όταν πάρεις κορτιζονη.. θα το κάνω προκειμένου να αποφύγω πρηξηματα,  ας κάνω και αυτό! Σε ευχαριστώ πολύ και καλη επιτυχία κορίτσι μου! 

Ευχαριστώ πολύ! Πολύ καλή επιτυχία και σε σένα! Το ίδιο πρωτοκολλο έχουμε λογικά (300 μονάδες μενοπουρ τη μέρα έχω εγω) οπότε θα τα λέμε κατά τη διάρκεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Tόσα χρόνια σε αυτό το forum και αυτά τα reactions ακόμα με το σταγονόμετρο....λες και τα πληρώνουν χαχαχα! Ισχύει 8 στους 10 άντρες...... βέβαια υπάρχουν και οι σωστοί μην τους τσουβαλιάζουμε όλους.....μέχρι να πέσεις όμως πάνω στον σωστό και σε κάποιον που θα νιώσεις ασφάλεια..... περνάς από 40 κύματα! Τι να πείς.......υπομονή και τίποτε άλλο! Ευελπιστώ πως μια μέρα θα κοιτάζω το δικό μου θαύμα και θα λέω ότι "άξιζε" όλη αυτή η πορεία και το ίδιο εύχομαι για όλες!

Προφανώς και υπα΄ρχουν και σωστοί , αλίμονο αν δεν υπήρχαν και αυτοί..

Μακάρι για όλα τα ζευγάρια που παλεύουν για αυτό να τα καταφέρουν 🧡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Εγώ που δεν έχω πολυκυστικές ούτε καν, ίσα ίσα εχω χαμηλή ανταπόκριση στην διέγερση, το έκανα την 2η φορά και τα αποτελεσματα ήταν θεαματικα. Ούτε πρηξίματα, ούτε φουσκώματα, ούτε πονάκια, ούτε κατακράτηση ,ούτε τα ρούχα μου με ζοριζαν, τίποτα πέρασε τοσο ωραία και ανώδυνα ολη η φάση.

Ξεκίνα από τώρα να κόβεις αλάτι και ζάχαρη να σου έρθει πιο ομαλά. Συνήθεια είναι.

Σε κάποια φαγητά (σπανακόρυζο, φασολάδα, ρεβύθια, ψητά κλπ) μπορείς να αντικαταστήσεις το αλάτι με λεμόνι.

Και έτρωγα και ασπράδια από 2 αυγά κάθε μέρα.

Οι πρώτες 3 μέρες με ζόρισαν, μετά συνήθισα εύκολα. Ακόμα και σουβλάκι που έφαγα (καλαμάκι & πίτα ολικής) ζήτησα να είναι ανάλατα λόγω φαρμακευτικής αγωγής και αλλεργίας και καλά και όντως ήταν ανάλατα.

Αν έχεις πολυκυστικές και επειδή είναι η πρώτη φορά και εύχομαι τελευταία και δεν ξέρεις πως θα ανταποκριθείς ας βοηθηθείς τουλάχιστον με την διατροφή.

Θα το κάνω απο σήμερα κιόλας,  μπας και χάσω και κανα κιλο 😁  

Τον κρόκο απο το αυγο επιτρέπετε? 

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου είναι πολύτιμες οι συμβουλές σας! 

Εγώ φουλ πολυκυστηκες, εχω σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών και μια αμη 14.12 μονάδες pmol/l παραπάνω απο το ανώτατο όριο, (δεν ξέρω κατα πόσο υποδηλώνει πιθανή υπερδιέγερση).... πιστεύω με οσα εχω διαβάσει και ρωτήσει οτι δεν την γλυτώνω την υπερδιέγερση, ο γιατρός δεν μου μίλησε καν για ετ στον ίδιο κύκλο... το άγχος έχει χτυπήσει κόκκινο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Πολύ καλή επιτυχία και σε σένα! Το ίδιο πρωτοκολλο έχουμε λογικά (300 μονάδες μενοπουρ τη μέρα έχω εγω) οπότε θα τα λέμε κατά τη διάρκεια!

Εμένα λόγω πολυκυστικων μου έδωσε 150 μοναδες την ημέρα και βλέπουμε, 6η μερα θα κάνω και citrotide.. εσυ? 

Και εγω σε ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι να τα καταφέρουμε!  Πότε ξεκινάς με το καλό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Κι όμως την πρώτη φορά δεν μου έδωσε κορτιζόνη ενώ είχα ήδη θετικά ΑΝΑ 1:160, και τότε δεν ήξερα, μου είχαν πει ότι είναι ασθενώς θετικό το νούμερο και δεν έδωσα σημασία. Τώρα πλέον, εκ των υστέρων καταλαβαίνω ότι όλη η πρώτη προσπάθεια ήταν για το γιατρο απλά ένα πείραμα για να δει τι θα κανει την επόμενη και τα αντιμετώπισε όλα επιπόλαια. Όπως και το ότι δεν μου έκανε πρόβα εμβρυομεταφορας και διαλύθηκα στον πόνο με αποτέλεσμα να μου προτεινει ο ίδιος την επόμενη να την κανω με μέθη,, Δεν ξέρω πραγματικά τι σκεφτόταν την πρώτη φορά και δεν μου έδωσε κορτιζόνη, μπορεί απλά να ξέχασε να μου το πει η συντονίστρια! Με τέτοιο χαμό όλα παίζει να συμβαίνουν…

Από κορτιζόνη μη φανταστείς μεγάλη δόση. Ένα χαπακι prezolon 5 mg έπαιρνα. Το ξεκίνησα πέντε μέρες πριν την ετ και το κόβω τώρα που μπήκα στον 3ο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον κοριτσια! εχω update απο το νεο κεντρο! πηγα σημερα για υπερηχο και αιματολογικες 4η μερα διεγερσης...μπορω να πω μονο τα καλυτερα! προς το παρον μ εκανε αψογη εντυπωση...

αρχικα ειναι ολα ολοκαινουργια και πεντακαθαρα... μετα ολα λειτουργουν ρολοι... χωρις καμια ταλαιπωρια ή καθυστερηση! Μεσα σε μια ωρα ειχα ξεμπερδεψει με υπερηχο, αιματολογικες , ολη την χαρτουρα ωστε να μην ξαναασχοληθουμε με χαρτια και καρδιογραφημα! 

τωρα περιμενω ενημερωση απο τον γιατρο για το πως θα συνεχισουμε...

κοριτσια 4η διεγερσης τιμη ε2 421 καλο ειναι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Ωχχχ με αγχωσες τωρα .. καλημερααα.. ποναει τοσο πολυ η εμβρυομεταφορα;;

Όχι η εμβρυομεταφορα είναι πιο εύκολη κι από τεστ Παπ! Η ωοληψια γίνεται με μέθη σε περίπτωση που είναι πάνω από 1-2 ωοθηλακια. Άρα κι εκεί δεν πονάς καθόλου γτ παίρνεις ένα γλυκό υπνακο και δεν καταλαβαίνεις τπτ. Στο σπίτι μετά από ώρες εγώ ένιωθα χαμηλά στην κοιλιά ήπιο πόνο σαν περίοδου.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η tina21 είπε:

λοιπον κοριτσια! εχω update απο το νεο κεντρο! πηγα σημερα για υπερηχο και αιματολογικες 4η μερα διεγερσης...μπορω να πω μονο τα καλυτερα! προς το παρον μ εκανε αψογη εντυπωση...

αρχικα ειναι ολα ολοκαινουργια και πεντακαθαρα... μετα ολα λειτουργουν ρολοι... χωρις καμια ταλαιπωρια ή καθυστερηση! Μεσα σε μια ωρα ειχα ξεμπερδεψει με υπερηχο, αιματολογικες , ολη την χαρτουρα ωστε να μην ξαναασχοληθουμε με χαρτια και καρδιογραφημα! 

τωρα περιμενω ενημερωση απο τον γιατρο για το πως θα συνεχισουμε...

κοριτσια 4η διεγερσης τιμη ε2 421 καλο ειναι ?

Μια χαρά είναι η ε2. Πόσες μονάδες gonal κάνεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η tina21 είπε:

200 και μ ειπε να συνεχισω με τις ιδιες μοναδες 

Κι εγώ τόσες έκανα και την 6η μέρα με κατέβασε σε 100 μονάδες γτ είχα οιστραδιόλη 1700. Τότε ξεκίνησα και την άλλη ένεση με τον ανταγωνιστή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mary.Ger είπε:

Κι εγώ τόσες έκανα και την 6η μέρα με κατέβασε σε 100 μονάδες γτ είχα οιστραδιόλη 1700. Τότε ξεκίνησα και την άλλη ένεση με τον ανταγωνιστή. 

εγω την δευτερα εχω παλι ραντεβου...μακαρι να εχω την δικη σου πορεια και εκβαση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εσείς σε ποια κέντρα έχετε θετικές εντυπώσεις. 

Εγώ θα πάω στο embryoland για την σπερματεγχυση. Έχετε ακούσει καλά σχόλια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Ωχχχ με αγχωσες τωρα .. καλημερααα.. ποναει τοσο πολυ η εμβρυομεταφορα;;

Εδώ μέσα άλλη μια κοπέλα θυμάμαι να έχει πονέσει. Το 99.99% δεν καταλαβαίνει τίποτα οποτε μην αγχώνεσαι. Απλώς μερικοί γιατροί για να είναι πιο σίγουροι τι θα αντιμετωπίσουν κάνουν μια πρόβα κάποιες μέρες πριν για να δουν ότι περνάει εύκολα ο καθετηρας. Σε εμένα δεν έκανε πρόβα και προφανώς έχω κάποια ιδιαίτερη ανατομία (που ούτε αυτό το ήξερα) που με ενόχλησε αρκετά. Όλες μου οι φίλες πάντως μου λέγανε ότι το τεστ παπ τις ενοχλεί πιο πολύ. Τίποτα δεν είναι, μην κοιτάς που εγώ ήμουν περίπτωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Και για αυτό άλλαξα πρωτοκολλο να δούνε μήπως τώρα βγουν καλύτερα ωάρια. Το σπερμα ούτε καν να το αναφέρει.  Και εκεί σε θυμήθηκα αγαπημένε μου μαυρογατε @BlackCat.

Να τονίσω σε αυτό το σημείο ότι εμείς πήγαμε για εξωσωματικη λόγω σπέρματος.  Όταν του είπα ότι έχω διαβάσει ότι μετά την 3η μερα έχω ακούσει ότι ενοχοποιειται το σπερμα για να φτάσουν στο στάδιο της βλαστοκυστης, φυσικά και μου είπε ότι όχι δεν ισχύει. 

Τον ρωτήσαμε τι άλλο μπορούμε να κάνουμε για να αυξήσουμε τις πιθανότητες μας λέει τίποτα, τα έχετε κάνει όλα. Μου λέει έλα να σου κάνω ένα σκρατσινγκ. Μου το έκανε και αυτό και ο Θεός βοηθός! 

Τι να πω πια... όλα πολύ χαλαρά.  Πάμε και βλέπουμε γιατί πέρα από το ψυχολογικό, το σωματικό κομμάτι, υπάρχει και το οικονομικό.  Όλα στον πάγο για να τα δίνουμε όλα εκεί.

Από την άλλη βέβαια αυτός ο άνθρωπος μου εμπνέει και μία ηρεμία. Τωρα δηλαδή έχω καλύτερη διάθεση από χθες.

Ήμαρτον πια με αυτό το πολύτιμο υγρό που δεν το θίγουμε ποτέ! Φαντάζομαι έχετε ψαχτεί όσο πάει με ουρολογο μιας και το θέμα σας είναι το σπερμα και έχετε ακολουθήσει τις συμβουλές του. 

Τελωσπαντων, καλό είναι που αλλάζετε πρωτοκολλο και όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά. Σημασία έχει εσυ να νιώθεις σιγουριά και όπως φαίνεται στο μεταφέρει αυτό ο γιατρός σου. Εκανες και Σκρατσινγκ σήμερα δηλαδή? 
Καλη αρχή λοιπόν, αφού φαίνεται ότι επισήμως ξεκινάς. Θα είναι η τυχερή σου φορά, θα το δεις, κι ας είχες τις επιφυλάξεις σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η dimsea είπε:

Όπως το λές απλά νευριάζω πολύ γιατί ενώ όλοι οι γιατροί θα μπορούσαν από την αρχή να σου πούν: ξέρεις θα πρέπει στα πλαίσια διερεύνησης της υπογονιμότητας να απευθυνθείς και σε άλλες 2-3 ειδικότητες για να είμαστε σίγουροι, σφυρίζουν αδιάφορα και σε αφήνουν να κολυμπάς σε έναν ωκεανό. Δεν λέω ότι θα βρεθεί κάτι σε όλες όμως γιατί να μην γίνει ένας πλήρης έλεγχος από την αρχή και να ταλαιπωρούνται τόσες γυναίκες με απανωτές διεγέρσεις κλπ:::: Aποτέλεσμα όλου αυτού γυναίκες καταρρακωμένες ψυχικά και σαφώς οικονομικά που ΄΄εχουν χάσει την όρεξη για οτιδήποτε! 

Έχεις 1000% δίκιο! Όλες εκπλησσόμαστε και γεμίζουμε θυμό όταν μετά από κανενα χρόνο ψαξιματος συνειδητοποιούμε τα λάθη και τις παραλείψεις των γιατρών μας! Ειλικρινά πιστεύω αν δεν τα καταφέρω να κάνω παιδι, θα τριγυρνάω έξω απ τα κέντρα εξωσωματικής σαν κάτι πλασιέ και θα ενημερώνω τα δύσμοιρα ζευγάρια για τους γιατρούς και τις ειδικότητες που πρέπει να δουν! Θα τη δω ακτιβίστρια 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Ήμαρτον πια με αυτό το πολύτιμο υγρό που δεν το θίγουμε ποτέ! Φαντάζομαι έχετε ψαχτεί όσο πάει με ουρολογο μιας και το θέμα σας είναι το σπερμα και έχετε ακολουθήσει τις συμβουλές του. 

Τελωσπαντων, καλό είναι που αλλάζετε πρωτοκολλο και όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά. Σημασία έχει εσυ να νιώθεις σιγουριά και όπως φαίνεται στο μεταφέρει αυτό ο γιατρός σου. Εκανες και Σκρατσινγκ σήμερα δηλαδή? 
Καλη αρχή λοιπόν, αφού φαίνεται ότι επισήμως ξεκινάς. Θα είναι η τυχερή σου φορά, θα το δεις, κι ας είχες τις επιφυλάξεις σου!

Ουρολόγος????

Μα τι λες παιδί μου ? Είσαι σοβαρή? Πήγαμε σε έναν της πλάκας εδώ που μένουμε. Αφού όλοι εκθειασαν το σπερμα του συζύγου για ποιον λόγο να πάμε? Τι δεν καταλαβαίνεις? Το σπερμα είναι σούπερ ντουπερ!!! Και 80χρονη γκαστρωνει μη σου πω!!!

Ασε με μην νευριασω πάλι.  Πήρε τις βιταμίνες, προσέχει η αλήθεια είναι πολύ περισσότερο τη διατροφή,  κάνει και κολύμπι και εντάξει, το θέμα λύθηκε!!!! Τόσο απλά!!! Για αυτό και το iqos δεν φεύγει από το χέρι.  Σιγά μωρέ, ψεύτικο είναι. 

Το πρόβλημα είναι στα ωάρια μου!!! Αυτό το λέει ο εξωσωματιστης και ο γενετιστής.  Και από εκεί και πέρα κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου και κοροιδευομαστε! Για να πάει για μια απλή καλλιέργεια εγω το κανόνισα, του τα είπα όλα αναλυτικά και πήγα και το σπερμα εγω. Ο αντρας μου εν τω μεταξύ έχει γίνει πρώτο παρεάκι με τον Π.....

Είναι κοινωνικότατος το καμάρι μου!

Ακόμα περιμένω να βγουν οι ορμονικες εξετάσεις και η κολπική καλλιέργεια (ταλαιπωρουμαι από το καλοκαίρι με κολπιτιδες) που από την Τρίτη ακόμα δεν έχει βγει. Και φυσικά με δική μου πρωτοβουλία την έκανα.

Αν όλες οι εξετάσεις είναι καλές , θα ξεκινήσω τις ενέσεις .

Ναι το σκρατσινγκ το έκανα σήμερα εκεί στο άσχετο που μιλούσαμε και μου λέει έλα να σου κάνω ένα σκρατσινγκ. Τη μούρη μου έπρεπε να βλεπατε. Δεν πήγαινα με τίποτα. 5 λεπτά με έπρηζαν για να το πάρω απόφαση!

Μακάρι να είναι η τυχερή φορά για όλες μας! Μακάρι! Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Έχεις 1000% δίκιο! Όλες εκπλησσόμαστε και γεμίζουμε θυμό όταν μετά από κανενα χρόνο ψαξιματος συνειδητοποιούμε τα λάθη και τις παραλείψεις των γιατρών μας! Ειλικρινά πιστεύω αν δεν τα καταφέρω να κάνω παιδι, θα τριγυρνάω έξω απ τα κέντρα εξωσωματικής σαν κάτι πλασιέ και θα ενημερώνω τα δύσμοιρα ζευγάρια για τους γιατρούς και τις ειδικότητες που πρέπει να δουν! Θα τη δω ακτιβίστρια 🤪

Καλε πάρε με και εμένα μαζί σου να βγούμε και στο ινσταγκραμ να γίνουμε ινφλουενσερς!!!! 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η tina21 είπε:

λοιπον κοριτσια! εχω update απο το νεο κεντρο! πηγα σημερα για υπερηχο και αιματολογικες 4η μερα διεγερσης...μπορω να πω μονο τα καλυτερα! προς το παρον μ εκανε αψογη εντυπωση...

αρχικα ειναι ολα ολοκαινουργια και πεντακαθαρα... μετα ολα λειτουργουν ρολοι... χωρις καμια ταλαιπωρια ή καθυστερηση! Μεσα σε μια ωρα ειχα ξεμπερδεψει με υπερηχο, αιματολογικες , ολη την χαρτουρα ωστε να μην ξαναασχοληθουμε με χαρτια και καρδιογραφημα! 

τωρα περιμενω ενημερωση απο τον γιατρο για το πως θα συνεχισουμε...

κοριτσια 4η διεγερσης τιμη ε2 421 καλο ειναι ?

Μπράβο που όλα είναι καλά, μιλάμε για το υγεία ivf ε? Κι εγώ σε αυτό θα πάω την επόμενη εβδομάδα και ένα άγχος το είχα μήπως γίνεται κόλαση από κοσμο και ουρές μιας και ενώνονται 2 κέντρα μαζί. Σήμερα πηγές πρώτη φορά για εξετάσεις? Τι ώρα σου είπαν να πας ή δεν παίζει ρόλο? Τις αιματολογικές στις συνταγογραφούν ή πληρώνεις όλη τη συμμετοχή? Σε ζάλισα απλά είμαι καινουρια σε ςυτο το κέντρο και δεν έχω καταλαβει ακόμα τις διαδικασίες τους. 
η οιστραδιολη εγώ που τη μέτραγα στο προηγούμενο κέντρο στην αρχή του κύκλου (πριν ξεκινησω ενέσεις δηλαδή) ήταν από 20 έως 50. Δεν ξέρω ποσο αυξάνεται κάθε μέρα και άρα ποσο είναι καλό να είναι την 4η μέρα. Φαντάζομαι παίζει ρόλο η δόση που κανεις αλλά και οι καταβολές που υπάρχουν. Ίσως είναι νωρίς για να βγάλεις συμπέρασμα από τώρα. Στον υπέρηχο τί σου είπαν ότι βλέπουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Μπράβο που όλα είναι καλά, μιλάμε για το υγεία ivf ε? Κι εγώ σε αυτό θα πάω την επόμενη εβδομάδα και ένα άγχος το είχα μήπως γίνεται κόλαση από κοσμο και ουρές μιας και ενώνονται 2 κέντρα μαζί. Σήμερα πηγές πρώτη φορά για εξετάσεις? Τι ώρα σου είπαν να πας ή δεν παίζει ρόλο? Τις αιματολογικές στις συνταγογραφούν ή πληρώνεις όλη τη συμμετοχή? Σε ζάλισα απλά είμαι καινουρια σε ςυτο το κέντρο και δεν έχω καταλαβει ακόμα τις διαδικασίες τους. 
η οιστραδιολη εγώ που τη μέτραγα στο προηγούμενο κέντρο στην αρχή του κύκλου (πριν ξεκινησω ενέσεις δηλαδή) ήταν από 20 έως 50. Δεν ξέρω ποσο αυξάνεται κάθε μέρα και άρα ποσο είναι καλό να είναι την 4η μέρα. Φαντάζομαι παίζει ρόλο η δόση που κανεις αλλά και οι καταβολές που υπάρχουν. Ίσως είναι νωρίς για να βγάλεις συμπέρασμα από τώρα. Στον υπέρηχο τί σου είπαν ότι βλέπουν?

ναι κοριτσι μου για το υγεια μιλαω...εμενα ο γιατρος μ ειναι ο μαστρ.... κ γω ειχα μεγαλη αγωνια πριν παω και για αυτο ενημερωσα εδω για ολες! μ ειπαν να παω 7-9 οτι ωρα θελω...τις εξετασεις μου τις συνταγογραφησαν αλλα δεν μ ζητησαν λεφτα...ουτε για το καρδιογραφημα μ ζητησαν...

εγω θα σου προτεινα οσο νωριτερα μπορεις να πας...οσο περναγε η ωρα ειχε παραπανω κοσμο αλλα και παλι κυλουσε ομαλα απο οσο παρατηρουσα! 

εγω οιστραδιολη 2η μερα ειχα 29,5

επειδη ειναι νωρις δεν τα μετρησαμε αλλα ειδε οτι ειναι πανω απο 10 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η tina21 είπε:

ναι κοριτσι μου για το υγεια μιλαω...εμενα ο γιατρος μ ειναι ο μαστρ.... κ γω ειχα μεγαλη αγωνια πριν παω και για αυτο ενημερωσα εδω για ολες! μ ειπαν να παω 7-9 οτι ωρα θελω...τις εξετασεις μου τις συνταγογραφησαν αλλα δεν μ ζητησαν λεφτα...ουτε για το καρδιογραφημα μ ζητησαν...

εγω θα σου προτεινα οσο νωριτερα μπορεις να πας...οσο περναγε η ωρα ειχε παραπανω κοσμο αλλα και παλι κυλουσε ομαλα απο οσο παρατηρουσα! 

εγω οιστραδιολη 2η μερα ειχα 29,5

επειδη ειναι νωρις δεν τα μετρησαμε αλλα ειδε οτι ειναι πανω απο 10 

Αχ, τι καλά, με ανακουφίζεις που τα λες όλα αυτα! Και μένα ο Μαστρ είναι ο γιατρός μου. Χτες είχα πάει στο παλιό κτίριο για να μου πει για το πρωτοκολλο, μου έγραψε και τις gonal και τις πήρα απ το φαρμακείο και περιμένω περίοδο αρχές με μέσα της επόμενης βδομάδας. 300 μονάδες θα κάνω εγώ καθότι παλιά καραβάνα που θέλει λίγο μεγαλύτερο σπρώξιμο. Και τις άλλες φορές 300 έκανα αλλά μενοπουρ. 
Εννοειται θα πηγαίνω νωρίς για να μην αργω και στη δουλειά. Εσυ 2η μέρα οιστραδιολη γιατί μέτρησες? Στο είπε ο Μαστρ? Εμένα μου είπε είτε μια μέρα πριν ή την 1η να πάω για υπέρηχο και τη 2η να ξεκινησω gonal και να παρω στο κέντρο τηλ να μου πουν ποια μέρα θα πάω για τον επόμενο υπέρηχο αλλά κατάλαβα ότι δεν θα κάνω αιματολογική τη 2η μέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lucia79 είπε:

Αχ, τι καλά, με ανακουφίζεις που τα λες όλα αυτα! Και μένα ο Μαστρ είναι ο γιατρός μου. Χτες είχα πάει στο παλιό κτίριο για να μου πει για το πρωτοκολλο, μου έγραψε και τις gonal και τις πήρα απ το φαρμακείο και περιμένω περίοδο αρχές με μέσα της επόμενης βδομάδας. 300 μονάδες θα κάνω εγώ καθότι παλιά καραβάνα που θέλει λίγο μεγαλύτερο σπρώξιμο. Και τις άλλες φορές 300 έκανα αλλά μενοπουρ. 
Εννοειται θα πηγαίνω νωρίς για να μην αργω και στη δουλειά. Εσυ 2η μέρα οιστραδιολη γιατί μέτρησες? Στο είπε ο Μαστρ? Εμένα μου είπε είτε μια μέρα πριν ή την 1η να πάω για υπέρηχο και τη 2η να ξεκινησω gonal και να παρω στο κέντρο τηλ να μου πουν ποια μέρα θα πάω για τον επόμενο υπέρηχο αλλά κατάλαβα ότι δεν θα κάνω αιματολογική τη 2η μέρα. 

δεν μ ζητησε...αλλα εγω φοβηθηκα απο την προηγουμε φορα που δεν πηγε καλα και ηθελα να δω εαν θα ειναι καλος ο κυκλος γτ τον πρωτο υπερηχο τον εκανα σε αλλο γιατρο γτ δουλευω ροδο...οποτε πριν φυγω ηθελα να ειμαι σιγουρη... 

μπορει λογω ηλικιας να μου εδωσε μικροτερη δοση... ειμαι 28

και γω την προηγουμενη φορα menopur εκανα...ειχα ξεκινησει απο 175 και εφτασα 300...σε αλλο γιατρο και κεντρο...

αυτο το φαρμακο τωρα ειναι πολυ πιο ευκολο στην χρηση , δεν ποναει καθολου και νιωθω στον οργανισμο μ οτι λειτουργει καλυτερα!

Καλη αρχη να εχεις ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Έχεις 1000% δίκιο! Όλες εκπλησσόμαστε και γεμίζουμε θυμό όταν μετά από κανενα χρόνο ψαξιματος συνειδητοποιούμε τα λάθη και τις παραλείψεις των γιατρών μας! Ειλικρινά πιστεύω αν δεν τα καταφέρω να κάνω παιδι, θα τριγυρνάω έξω απ τα κέντρα εξωσωματικής σαν κάτι πλασιέ και θα ενημερώνω τα δύσμοιρα ζευγάρια για τους γιατρούς και τις ειδικότητες που πρέπει να δουν! Θα τη δω ακτιβίστρια 🤪

κλαίω χαχαχαχα το ίδιο έλεγα με μια φίλη......ένα γραφειάκι έξω από το κέντρο μας και πρίν καν μπούν μέσα οι κοπέλες να τσεκάρουμε τις εξετάσεις τους να δούμε τι λείπει 🤪😜 και να τις ενημερώνουμε για τις ελλείψεις!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@BlackCat @Κατεριναπαπ @dimsea

Κορίτσια τι δεν καταλαβαίνω??? 

Πρέπει να κάνω διατροφή στην διέγερση (όταν με το καλο) ή μόνο όταν κάποιος παίρνει κορτιζόνη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

@BlackCat @Κατεριναπαπ @dimsea

Κορίτσια τι δεν καταλαβαίνω??? 

Πρέπει να κάνω διατροφή στην διέγερση (όταν με το καλο) ή μόνο όταν κάποιος παίρνει κορτιζόνη? 

Καλησπέρα. Συνήθως μια προσοχή στη διατροφή χρειάζεται αν πχ έχεις πολυκυστικές ωοθήκες για να αποφύγεις το ενδεχόμενο υπερδιέγερσης αν πάρεις και κορτιζόνη εκεί στάνταρ αποφεύγεις αλάτι και ζάχαρη (αν κι εγώ όταν έπαιρνα κορτιζόνη αλάτι έβαζα στα φαγητά και δεν είχα θέμα). Σε γενικές γραμμές πάντως καλό είναι να προσέχεις τη διατροφή σου σε όλες τις φάσεις της εξωσωματικής και να μην τρώς πχ κάθε μέρα από μια πάστα ή junk food. Προσέχουμε για να έχουμε που λένε!😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...