Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

Κοριτσια, όσες κάνατε την prolutex είχατε πόνο στο σημείο της ένεσης; 
Άλλες φορές νιώθω να με τραβάει, άλλες να πονάει μόνο που ακουμπάω το σημείο. Χθες ειδικά μόλις ακουμπούσε η φόρμα με ενοχλούσε. Μήπως κάνω κάτι λάθος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Maroulita! είπε:

Καλημέρα!! Ήμουν στην ίδια φάση πριν λίγες μέρες! 🤗
Την πρώτη μέρα μιλησα με το κέντρο..Την 2η πήγα για ορμονικές εξετάσεις και αφού ήταν όλα οκ, ξεκινησα cyclacur. Στις 10 περίπου μέρες κάναμε υπέρηχο και μου πρόσθεσε προγεστερονη! 🙂

Ευχομαι να πάνε όλα κατ’ ευχήν!!!🙏

Τι εξετάσεις σου έδωσε; εμένα με έστελνε πρώτη μέρα για ορμονολογικες,έκανες μόνο μία φορά υπέρηχο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Τι εξετάσεις σου έδωσε; εμένα με έστελνε πρώτη μέρα για ορμονολογικες,έκανες μόνο μία φορά υπέρηχο; 

Έκανα TSH, LH, προγεστερονη και οιστραδιόλη, αυτά νομίζω! Όχι, άλλο υπέρηχο δεν έκανα, ισως δεν χρειάστηκε στη δίκη μου περίπτωση. Επίσης, την ημέρα του υπερήχου μετρήσαμε πάλι την προγεστερονη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maroulita! είπε:

Κοριτσια, όσες κάνατε την prolutex είχατε πόνο στο σημείο της ένεσης; 
Άλλες φορές νιώθω να με τραβάει, άλλες να πονάει μόνο που ακουμπάω το σημείο. Χθες ειδικά μόλις ακουμπούσε η φόρμα με ενοχλούσε. Μήπως κάνω κάτι λάθος; 

Καλημέρα ναι πονάει λίγο η prolutex μην φοβάσαι.

Προσπάθησε να την εκγχύεις αργά και οχι κάθετα στο δέρμα αλλά με μια μικρή κλιση.

Θα αποφύγεις και τον πόνο και γρομπαλάκια. Γενικά θέλει αργή κίνηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Καλημέρα ναι πονάει λίγο η prolutex μην φοβάσαι.

Προσπάθησε να την εκγχύεις αργά και οχι κάθετα στο δέρμα αλλά με μια μικρή κλιση.

Θα αποφύγεις και τον πόνο και γρομπαλάκια. Γενικά θέλει αργή κίνηση.

Ευχαριστώ πολύ!!

Νομιζα ότι κάτι κάνω λάθος!! 🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Litsadi είπε:

Τι εξετάσεις σου έδωσε; εμένα με έστελνε πρώτη μέρα για ορμονολογικες,έκανες μόνο μία φορά υπέρηχο; 

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Έκανα TSH, LH, προγεστερονη και οιστραδιόλη, αυτά νομίζω! Όχι, άλλο υπέρηχο δεν έκανα, ισως δεν χρειάστηκε στη δίκη μου περίπτωση. Επίσης, την ημέρα του υπερήχου μετρήσαμε πάλι την προγεστερονη! 

Κορίτσια είχα κάνει 4 εμβρυομεταφορές στο προηγούμενο κέντρο κ δεν έκανα ποτέ εξετάσεις μόνο υπέρηχο τη δεύτερη μέρα. Έν το μεταξύ τις 2 φορές είχα αίμα πριν τη χοριακή κ έτσι μου έδωσαν απλά τις επόμενες φορές παραπάνω προγεστερόνη… 🤯🤯🤯

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Zeta. είπε:

 

Κορίτσια είχα κάνει 4 εμβρυομεταφορές στο προηγούμενο κέντρο κ δεν έκανα ποτέ εξετάσεις μόνο υπέρηχο τη δεύτερη μέρα. Έν το μεταξύ τις 2 φορές είχα αίμα πριν τη χοριακή κ έτσι μου έδωσαν απλά τις επόμενες φορές παραπάνω προγεστερόνη… 🤯🤯🤯

Απλά τραγικό και έκανες 4 φορές στο ίδιο κέντρο χωρίς εξετάσεις.... εγώ πάω για αιματολογικές τώρα και θα μου γράψουν cyclacur 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Κοριτσια, όσες κάνατε την prolutex είχατε πόνο στο σημείο της ένεσης; 
Άλλες φορές νιώθω να με τραβάει, άλλες να πονάει μόνο που ακουμπάω το σημείο. Χθες ειδικά μόλις ακουμπούσε η φόρμα με ενοχλούσε. Μήπως κάνω κάτι λάθος; 

Την κάνεις απόλυτα σωστά. Δυστυχώς πονάει αυτό το φάρμακο, όχι τόσο τη στιγμή που το κάνεις αλλά λίγο μετά. Ειδικά όταν την κάνω πιο χαμηλά στην κοιλιά (κάτω από τον αφαλό) με πονάει για ώρες. Και δυστυχώς επειδή είχα αίμα τώρα κάνω δύο την ημέρα 😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Mary.Ger είπε:

Την κάνεις απόλυτα σωστά. Δυστυχώς πονάει αυτό το φάρμακο, όχι τόσο τη στιγμή που το κάνεις αλλά λίγο μετά. Ειδικά όταν την κάνω πιο χαμηλά στην κοιλιά (κάτω από τον αφαλό) με πονάει για ώρες. Και δυστυχώς επειδή είχα αίμα τώρα κάνω δύο την ημέρα 😭

Πως είσαι τω΄ρα καλή νου; σταμάτησε το αίμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Mary.Ger είπε:

Την κάνεις απόλυτα σωστά. Δυστυχώς πονάει αυτό το φάρμακο, όχι τόσο τη στιγμή που το κάνεις αλλά λίγο μετά. Ειδικά όταν την κάνω πιο χαμηλά στην κοιλιά (κάτω από τον αφαλό) με πονάει για ώρες. Και δυστυχώς επειδή είχα αίμα τώρα κάνω δύο την ημέρα 😭

Κοριτσι μου σημερα δεν ειναι να πας στο γιατρο;; πηγες;; περιμενουμε τα νεα σου!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Κοριτσι μου σημερα δεν ειναι να πας στο γιατρο;; πηγες;; περιμενουμε τα νεα σου!!❤️

Κορίτσια πήγα!! Κι ακούσαμε δύο δυνατές καρδούλες!! Όλα καλά μου είπε ο γιατρός. Του άρεσε η εικόνα. Έχω ένα μικρό αιμάτωμα ανάμεσα στους δύο σάκους το οποίο πιθανόν προκάλεσε την αιμορραγία και ίσως ξαναεχω αίμα. Μου είπε όμως να μην ανησυχήσω. Μου είπε επίσης να μειώσω σταδιακά την κορτιζόνη και να κόψω το σαλοσπιρ. Τα υπόλοιπα τα συνεχίζω κανονικά...αλλά κάτι είναι και αυτό. Έβγαλα και έρπη επειδή έπεσε το ανοσοποιητικό μου λόγω κορτιζόνης. Και τέλος, πρέπει να αρχίσω διατροφή χαμηλού γλυκαιμικου δείκτη. Κατά τα άλλα όλα καλά χαχα😅

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που με σκεφτήκατε. Οι προηγούμενες μέρες ήταν πραγματικά δύσκολες γτ έπεσα πολύ ψυχολογικά. Ειδικά επειδή δεν έχω συμπτώματα να ξέρετε είναι χειρότερα γτ δεν ξέρεις αν προχωράει η κύηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zeta. είπε:

 

Κορίτσια είχα κάνει 4 εμβρυομεταφορές στο προηγούμενο κέντρο κ δεν έκανα ποτέ εξετάσεις μόνο υπέρηχο τη δεύτερη μέρα. Έν το μεταξύ τις 2 φορές είχα αίμα πριν τη χοριακή κ έτσι μου έδωσαν απλά τις επόμενες φορές παραπάνω προγεστερόνη… 🤯🤯🤯

Ζέτα μου να επιμείνεις και για εξετάσεις και για υπέρηχο. Ειδικά χωρίς υπέρηχους πως θα ξέρουν αν το ενδομήτριο είναι έτοιμο για εμφύτευση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Mary.Ger είπε:

Κορίτσια πήγα!! Κι ακούσαμε δύο δυνατές καρδούλες!! Όλα καλά μου είπε ο γιατρός. Του άρεσε η εικόνα. Έχω ένα μικρό αιμάτωμα ανάμεσα στους δύο σάκους το οποίο πιθανόν προκάλεσε την αιμορραγία και ίσως ξαναεχω αίμα. Μου είπε όμως να μην ανησυχήσω. Μου είπε επίσης να μειώσω σταδιακά την κορτιζόνη και να κόψω το σαλοσπιρ. Τα υπόλοιπα τα συνεχίζω κανονικά...αλλά κάτι είναι και αυτό. Έβγαλα και έρπη επειδή έπεσε το ανοσοποιητικό μου λόγω κορτιζόνης. Και τέλος, πρέπει να αρχίσω διατροφή χαμηλού γλυκαιμικου δείκτη. Κατά τα άλλα όλα καλά χαχα😅

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που με σκεφτήκατε. Οι προηγούμενες μέρες ήταν πραγματικά δύσκολες γτ έπεσα πολύ ψυχολογικά. Ειδικά επειδή δεν έχω συμπτώματα να ξέρετε είναι χειρότερα γτ δεν ξέρεις αν προχωράει η κύηση. 

Μπραβο Μαίρη μου!!!!!!! Τέλεια νέα!!! 💓💓 Ετσι ωραια νεα να εχεις!! να μας τα λες να αισιοδοξουμε!!!😃

τωρα ποτε θα ξαναπας στο γιατρο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Mary.Ger είπε:

Ζέτα μου να επιμείνεις και για εξετάσεις και για υπέρηχο. Ειδικά χωρίς υπέρηχους πως θα ξέρουν αν το ενδομήτριο είναι έτοιμο για εμφύτευση...

Υπερήχους μου κάνανε συνέχεια, απλά μου έκανε εντύπωση που διάβασα από τα κορίτσια ότι μετράγανε προγεστερόνη κ Οιστραδιόλη πριν. Τώρα είμαι σε άλλο κέντρο, άρα θα περιμένω να δω τι θα μου ζητήσουν. Εσύ χαλαρά κ ξάπλα τώρα ε; Τι ωραία που τα σποράκια σου είναι μια χαρά!!! Με το καλοοοοο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Litsadi είπε:

Απλά τραγικό και έκανες 4 φορές στο ίδιο κέντρο χωρίς εξετάσεις.... εγώ πάω για αιματολογικές τώρα και θα μου γράψουν cyclacur 

Καλή αρχή κορίτσι μου!! Αιματολογικές όχι δεν έκανα πριν τις ετ. Υπερήχους ναι αρκετούς. Λάθος διατύπωση έκανα παραπάνω γιατί αναγράφηκε λες κ έκανα μόνο έναν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ειδικές όπως η @Kiddo @BlackCat κτλ και μη ειδικές χρειάζομαι βοήθεια!!


Εχω εδώ μια συζήτηση με το αγόρι. Του λέω να κάνει τις εξετάσεις κατακερματισμού και οξειδωτικό. 
Οι ανδρολόγοι μας είπαν πως βασικά δεν χρειάζεται, λόγω εξωσωματικής, και πως τώρα δεν γίνεται κατι (το οποιο εγώ δεν το καταλαβαίνω). 

Και με ρωτάει: «Τι κάνουμε με τα αποτελέσματα είτε αρνητικά είτε θετικά;» «Αφου οι γιατροί λένε δεν χρειάζεται εγώ γιατί να τις κάνω και σε τι οφείλει;» 


Εγω δεν μπορώ να του το απαντήσω. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποια τι και πως;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

Μπραβο Μαίρη μου!!!!!!! Τέλεια νέα!!! 💓💓 Ετσι ωραια νεα να εχεις!! να μας τα λες να αισιοδοξουμε!!!😃

τωρα ποτε θα ξαναπας στο γιατρο;

Βρε μακάρι να πάνε καλά και από μένα όση εμψύχωση θέλετε!! Τώρα έχω πάλι σε δύο εβδομάδες 24/01.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Καλημέρα ναι πονάει λίγο η prolutex μην φοβάσαι.

Προσπάθησε να την εκγχύεις αργά και οχι κάθετα στο δέρμα αλλά με μια μικρή κλιση.

Θα αποφύγεις και τον πόνο και γρομπαλάκια. Γενικά θέλει αργή κίνηση.

Πολύ χρήσιμη συμβουλή, θα το δοκιμάσω κι εγώ αν και σε γενικές γραμμές τις prolutex τις καταφέρνω... με τις clexane έχω θέμα. Αυτές με πονάνε πολύ. Καμία πρόταση; Άσε που σήμερα έχασα το μισό φάρμακο γιατί ο αέρας είχε χωρίσει το φάρμακο στα δυο και δεν φαινόταν με τη μαύρη ζελατίνη που έχει... όταν το είδα ότι είχε φτάσει στον αέρα το έβγαλα και τελικά είχε κι άλλο φάρμακο η ένεση μέσα :(

επίσης το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι η vasclor... γίνεται πετραδάκια, δύσκολα να αφαιρεθούν, και προκαλεί απίστευτη φαγούρα :( :( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zeta. είπε:

Υπερήχους μου κάνανε συνέχεια, απλά μου έκανε εντύπωση που διάβασα από τα κορίτσια ότι μετράγανε προγεστερόνη κ Οιστραδιόλη πριν. Τώρα είμαι σε άλλο κέντρο, άρα θα περιμένω να δω τι θα μου ζητήσουν. Εσύ χαλαρά κ ξάπλα τώρα ε; Τι ωραία που τα σποράκια σου είναι μια χαρά!!! Με το καλοοοοο!!!!

Ευχαριστώ πολύ Ζέτα! Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Προσέχω αρκετά και ευτυχώς δουλεύω διαδικτυακά αυτές τις μέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Κορίτσια ειδικές όπως η @Kiddo @BlackCat κτλ και μη ειδικές χρειάζομαι βοήθεια!!


Εχω εδώ μια συζήτηση με το αγόρι. Του λέω να κάνει τις εξετάσεις κατακερματισμού και οξειδωτικό. 
Οι ανδρολόγοι μας είπαν πως βασικά δεν χρειάζεται, λόγω εξωσωματικής, και πως τώρα δεν γίνεται κατι (το οποιο εγώ δεν το καταλαβαίνω). 

Και με ρωτάει: «Τι κάνουμε με τα αποτελέσματα είτε αρνητικά είτε θετικά;» «Αφου οι γιατροί λένε δεν χρειάζεται εγώ γιατί να τις κάνω και σε τι οφείλει;» 


Εγω δεν μπορώ να του το απαντήσω. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποια τι και πως;;;

Τι εννοούν οι ανδρολόγοι ότι δεν χρειάζεται λόγω εξωσωματικής;

Αν ίσχυε αυτό απόλυτα τότε εγώ θα είχα σίγουρα δυο παιδάκια 2.5 και 1.5 χρόνων. 
Το θέμα του σπέρματος δεν σταματάει στην γονιμοποίηση ούτε καν στην βλαστοκύστη!
Οταν ο κατακερματισμός έχει ενοχοποιηθεί για αποβολές α τριμήνου τότε πως ακριβώς δεν χρειάζεται στην εξωσωματική;

Όταν ακόμα και φαινομενικά τέλεια σπέρματα μπορεί κ να έχουν υψηλό dfi ή οξειδωτικό πως ακριβώς δεν χρειάζεται;

Και εμένα τα ίδια μου έλεγαν αλλά το αποτέλεσμα είναι να έχω φτάσει δυο φορές στην πηγή κ να μην έχω πιει νερό! Αν με ρωτάς θα προτιμούσα να μην φτάσω στην πηγή και το λέω γνωρίζοντας τον πόνο του να μην φτάνεις στην πηγή! Ο πόνος όμως μιας αποβολής και ειδικά μετά από εξωσωματική ε είναι μεγαλύτερος για μενα!

Για μενα είναι απλά τα πράγματα! Έχω δυο δεδομένα την ηλικία μου κ την ποιότητα των ωαρίων μου κ ένα μέτριο σπερμα με κακό dfi! Μετά από 4 προσπάθειες κ 2 αποβολές με ψυχικό & οικονομικό κόστος ΤΕΡΑΣΤΙΟ ε όχι ρε φιλε ότι βρω και ΜΠΟΡΩ έστω να βελτιώσω (αν όχι να διορθώσω) θα το κάνω!

Το να δώσεις δείγμα παίζοντας το πουλί σου (που το κανεις από τα 15 εως κ να κλεισεις τα μάτια σου) και να κόψεις το τσιγάρο να πάρεις βιταμίνες κ να κανείς διατροφή το ανταλλάσσω ΑΝΕΤΑ με χιλιάδες τρύπηματα, ενέσεις ,ματσουκια μέσα στο αυτό μου, αιματολογικές, ωοληψιες, μεθη,ορμόνες, πρηξίματα, κόψε αλάτια ,αλκοολ,τα πάντα όλα και μετά 14 βασανιστικές μέρες με πονάκια ,σκατακια, πετάρισε το βλέφαρο τι είναι αυτό τώρα, μη σκύψεις , μη βήχεις, μην αναπνέεις έως να δεις ΑΝ είσαι έγκυος 

Οποιος είναι μαγκας ας αλλάξουμε θέσεις!!!

Και συγνώμη που τα λέω έτσι ωμά αλλά κάπου ώπα με τις μαλακιες! Και δεν το λέω προσωπικά για το αγόρι σου τα ίδια έχω πει κ στο δικό μου που έκανε τσαλιμάκια στην αρχή!

Η είμαστε μαζί σε αυτό σε όλο του το μεγαλείο ή πετάμε χαρταετό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η blueheart είπε:

Πολύ χρήσιμη συμβουλή, θα το δοκιμάσω κι εγώ αν και σε γενικές γραμμές τις prolutex τις καταφέρνω... με τις clexane έχω θέμα. Αυτές με πονάνε πολύ. Καμία πρόταση; Άσε που σήμερα έχασα το μισό φάρμακο γιατί ο αέρας είχε χωρίσει το φάρμακο στα δυο και δεν φαινόταν με τη μαύρη ζελατίνη που έχει... όταν το είδα ότι είχε φτάσει στον αέρα το έβγαλα και τελικά είχε κι άλλο φάρμακο η ένεση μέσα :(

επίσης το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι η vasclor... γίνεται πετραδάκια, δύσκολα να αφαιρεθούν, και προκαλεί απίστευτη φαγούρα :( :( :(

Ειδικός στις clexane είπαμε είμαι εγώ 😂😂 δεν με πόνεσαν καθόλου. 
ακου, κάθεσαι χαλαρά την ώρα που έχει επιλέξει να κανεις. Εγώ τις έκανα πρωι πάντα. Καθόμουν καναπέ, λίγο χαλαρά προς τα πίσω,  επέλεγα το σημείο, μια αριστερά μια δεξιά. Εναλλάξ κάθε φορά. Η clexane λέει πως δεν πρεπει να βγαίνει ο αέρας και οι φαρμακοποιοί το ίδιο μου είπαν. Αλλά μερικοί λένε να τον βγάζεις. Το θέμα είναι πως η φυσαλίδα πρεπει να είναι πάνω και όχι στην μύτη. Όταν την πας στην μύτη δημιουργούνται πιο πολλές φυσαλίδες τις οποίες δε τις θέλουμε. Αφού λοιπόν έχεις την φυσαλίδα πάνω βάζεις την βελόνα στο δέρμα το οποιο το τραβάς λιγακι με το άλλο χέρι (ανάμεσα αντίχειρα και δάχτυλα) την βάζεις μέχρι μέσα και μετά σιγά σιγά πατάς την ένεση. Θέλει πολύ σιγά. Πήγαινε το με τις ανάσες σου. Να είναι χαλαρές οι ανάσες. Και μόλις φτάσεις στην φυσαλίδα την βγάζεις από το δέρμα. Κανονικά σου λέει πως την πατάς μέχρι τέλος γιατί η φυσαλίδα στο τέλος σε βοηθάει να μην μελανιάσεις κτλ. Εγω το έκανα μια έτσι μια αλλιώς. Και μετά αν θες βαζεις και λίγο πάγο. Εγω έπαιρνα που και που ένα κρύο μπουκάλι από το ψυγείο η ένα κρύο κουτάλι δυο λεπτά στο σημείο και τέλος. Αλλά αυτό στην αρχή. Μετά συνήθισα και δεν έβαζα τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η blueheart είπε:

Πολύ χρήσιμη συμβουλή, θα το δοκιμάσω κι εγώ αν και σε γενικές γραμμές τις prolutex τις καταφέρνω... με τις clexane έχω θέμα. Αυτές με πονάνε πολύ. Καμία πρόταση; Άσε που σήμερα έχασα το μισό φάρμακο γιατί ο αέρας είχε χωρίσει το φάρμακο στα δυο και δεν φαινόταν με τη μαύρη ζελατίνη που έχει... όταν το είδα ότι είχε φτάσει στον αέρα το έβγαλα και τελικά είχε κι άλλο φάρμακο η ένεση μέσα :(

επίσης το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι η vasclor... γίνεται πετραδάκια, δύσκολα να αφαιρεθούν, και προκαλεί απίστευτη φαγούρα :( :( :(

Εμπειρία από clexane δεν έχω ,έχω από innohep που λένε ότι είναι πιο εύκολες 

Γενικα όμως οποία ένεση κ αν έχω κάνει ακόλουθω την ίδια τακτική , πολύ αργή έκχυση δηλαδή βάζω την βελόνα κ μετράω αργά έως το 20 περίπου μέχρι να την αδειάσω. Περιμένω λίγα δευτερόλεπτα να την αφαίρεσω κ μετά ταμποναριστα με οινόπνευμα όχι τρίψιμο .

Για τις clexane κάποια κοπέλα έλεγε ότι πριν την κάνει βάζει ένα παγάκι στο σημείο για λίγο ώστε να μουδιασει. Για δοκίμασε το κ αυτό 

Τελος vasclor δεν έχω χρησιμοποιήσει όποτε δεν έχω πολλά να πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Τι εννοούν οι ανδρολόγοι ότι δεν χρειάζεται λόγω εξωσωματικής;

Αν ίσχυε αυτό απόλυτα τότε εγώ θα είχα σίγουρα δυο παιδάκια 2.5 και 1.5 χρόνων. 
Το θέμα του σπέρματος δεν σταματάει στην γονιμοποίηση ούτε καν στην βλαστοκύστη!
Οταν ο κατακερματισμός έχει ενοχοποιηθεί για αποβολές α τριμήνου τότε πως ακριβώς δεν χρειάζεται στην εξωσωματική;

Όταν ακόμα και φαινομενικά τέλεια σπέρματα μπορεί κ να έχουν υψηλό dfi ή οξειδωτικό πως ακριβώς δεν χρειάζεται;

Και εμένα τα ίδια μου έλεγαν αλλά το αποτέλεσμα είναι να έχω φτάσει δυο φορές στην πηγή κ να μην έχω πιει νερό! Αν με ρωτάς θα προτιμούσα να μην φτάσω στην πηγή και το λέω γνωρίζοντας τον πόνο του να μην φτάνεις στην πηγή! Ο πόνος όμως μιας αποβολής και ειδικά μετά από εξωσωματική ε είναι μεγαλύτερος για μενα!

Για μενα είναι απλά τα πράγματα! Έχω δυο δεδομένα την ηλικία μου κ την ποιότητα των ωαρίων μου κ ένα μέτριο σπερμα με κακό dfi! Μετά από 4 προσπάθειες κ 2 αποβολές με ψυχικό & οικονομικό κόστος ΤΕΡΑΣΤΙΟ ε όχι ρε φιλε ότι βρω και ΜΠΟΡΩ έστω να βελτιώσω (αν όχι να διορθώσω) θα το κάνω!

Το να δώσεις δείγμα παίζοντας το πουλί σου (που το κανεις από τα 15 εως κ να κλεισεις τα μάτια σου) και να κόψεις το τσιγάρο να πάρεις βιταμίνες κ να κανείς διατροφή το ανταλλάσσω ΑΝΕΤΑ με χιλιάδες τρύπηματα, ενέσεις ,ματσουκια μέσα στο αυτό μου, αιματολογικές, ωοληψιες, μεθη,ορμόνες, πρηξίματα, κόψε αλάτια ,αλκοολ,τα πάντα όλα και μετά 14 βασανιστικές μέρες με πονάκια ,σκατακια, πετάρισε το βλέφαρο τι είναι αυτό τώρα, μη σκύψεις , μη βήχεις, μην αναπνέεις έως να δεις ΑΝ είσαι έγκυος 

Οποιος είναι μαγκας ας αλλάξουμε θέσεις!!!

Και συγνώμη που τα λέω έτσι ωμά αλλά κάπου ώπα με τις μαλακιες! Και δεν το λέω προσωπικά για το αγόρι σου τα ίδια έχω πει κ στο δικό μου που έκανε τσαλιμάκια στην αρχή!

Η είμαστε μαζί σε αυτό σε όλο του το μεγαλείο ή πετάμε χαρταετό!

Αχ μαύρογατάκι μου ομροφο εσυ. 
Μια χαρά τα λες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Αχ μαύρογατάκι μου ομροφο εσυ. 
Μια χαρά τα λες!

Ας μπει εδώ στα φορούμ να βάλει στην αναζητηση dfi ή κατακερματισμό να κάνει σοβαρή μελέτη να διαβάσει μαρτυρίες γυναικών κ αν δεν πειστεί να τα τσεκάρει εμένα τρύπα μου την μύτη!

Και εμένα ήταν πεπεισμένος ότι δεν φταίει σε τίποτα το dfi γιατί μη τα ξαναλεω το ωάριο είναι το μεγαλύτερο κύτταρο είχε πει ένας τεράστιος εγκέφαλος (#not) εξωσωματιστης κ μην ανησυχείς μαύρε γάτε θα πάτε με δανεικά κ θα κάνετε 50 παιδιά μέχρι που ρώτησε μόνος του 2 ουρολόγους συν το τμήμα αποβολών στο Έλενα  αν μπορεί κ να ευθύνεται για τις αποβολές πήρε τρία τεράστια ΝΑΙ φυσικά κ μπορεί να ευθύνεται κ ίσιωσε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα!! ξεκιναω για 2η προσπαθεια...αυτη την φορα με gonal + orgalutran, βραχυ πρωτοκολλο με ανταγωνιστες...ευχομαι αυτη τη φορα να ειναι σωστη επιλογη!! περιμενω να αδιαθετησω για να ξεκινησουμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • It is one of the well-known complications following in vitro fertilization (IVF) with embryo transfer (ET). The incidence of ectopic pregnancy is estimated to be 2.1–8.6% of clinical pregnancy after IVF-ET, which is 4 times higher than natural conceptions. No significant difference could be demonstrated on the incidence of EP in fresh IVF cycles vs. frozen/thawed cycles in a large cohort of patients. Donor egg recipients were found to have a significantly lower incidence of ectopic pregnancy compared with standard IVF patients. Πηγή: Pubmed  Ισχύει.. του εναντίον δηλαδή, η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες..
    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...