Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 15 λεπτά, ο/η blueheart είπε:

Καλημέρα Mary! Πήγες για χοριακη; Περιμένουμε νέα :) 

Κορίτσι μου δεν ξέρω αν θα το πιστέψεις αλλά τώρα σε σκεφτόμουν!!! Έκανες κι εσύ σήμερα!? 10η μέρα δεν είσαι??

Μόλις βγήκανε τα αποτελέσματα μου. Σήμερα είναι 13η μέρα μετά την ετ κι η χοριακη είναι 1548. Διπλασιάστηκε ευτυχώς!!  Ο γιατρός είπε είναι καλές οι τιμές, δεν χρειάζεται να ξανακανω χοριακη κ θα με δει την Τέταρτη από κοντά. Οπότε συνεχίζω τα άπειρα φάρμακα μου.. 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Mary.Ger είπε:

Κορίτσι μου δεν ξέρω αν θα το πιστέψεις αλλά τώρα σε σκεφτόμουν!!! Έκανες κι εσύ σήμερα!? 10η μέρα δεν είσαι??

Μόλις βγήκανε τα αποτελέσματα μου. Σήμερα είναι 13η μέρα μετά την ετ κι η χοριακη είναι 1548. Διπλασιάστηκε ευτυχώς!!  Ο γιατρός είπε είναι καλές οι τιμές, δεν χρειάζεται να ξανακανω χοριακη κ θα με δει την Τέταρτη από κοντά. Οπότε συνεχίζω τα άπειρα φάρμακα μου.. 😊

Μα τι ευχάριστα νέα! Πολύ χάρηκα. Μπράβο κορίτσι μου! Με το καλό να υποδεχτείς το(α) μωράκι(α) σου ❤️

εκανα το πρωί κι εγώ αλλά δεν μου έχουν στείλει ακόμη τα αποτελέσματα κι έχω αγχωθεί πολύ. Έχω κάνει 4 τεστ στο σπίτι από την Πέμπτη μέχρι χθες - είναι όλα θετικά αλλά δεν είναι πολύ έντονη η δεύτερη γραμμή. Από χθες βγάζω και κάτι τοσοδουλια κομματάκια από κάτω και δεν ξέρω αν είναι από τα φάρμακα γιατί δεν τα είχα πιο πριν ή αν έχει συμβεί τιποτα κακό :( 

εντωμεταξύ είμαι πρησμένη σαν μπαλόνι και αισθάνομαι να έχουν αλλάξει θέση όλα τα όργανα μέσα μου. 
 

Τσεκάρω το μαιλ μου ανα 10 λεπτά μπας και έρθουν τα αποτελέσματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η blueheart είπε:

Μα τι ευχάριστα νέα! Πολύ χάρηκα. Μπράβο κορίτσι μου! Με το καλό να υποδεχτείς το(α) μωράκι(α) σου ❤️

εκανα το πρωί κι εγώ αλλά δεν μου έχουν στείλει ακόμη τα αποτελέσματα κι έχω αγχωθεί πολύ. Έχω κάνει 4 τεστ στο σπίτι από την Πέμπτη μέχρι χθες - είναι όλα θετικά αλλά δεν είναι πολύ έντονη η δεύτερη γραμμή. Από χθες βγάζω και κάτι τοσοδουλια κομματάκια από κάτω και δεν ξέρω αν είναι από τα φάρμακα γιατί δεν τα είχα πιο πριν ή αν έχει συμβεί τιποτα κακό :( 

εντωμεταξύ είμαι πρησμένη σαν μπαλόνι και αισθάνομαι να έχουν αλλάξει θέση όλα τα όργανα μέσα μου. 
 

Τσεκάρω το μαιλ μου ανα 10 λεπτά μπας και έρθουν τα αποτελέσματα. 

Λίγο υπομονή ακόμη κορίτσι μου ! Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Γράψε να μας πεις τα αποτελέσματα! Θα περιμένω !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Mary.Ger είπε:

Λίγο υπομονή ακόμη κορίτσι μου ! Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Γράψε να μας πεις τα αποτελέσματα! Θα περιμένω !

Μόλις την πήρα! 128 !!!! Ελπίζω να είναι και να συνεχίσει καλά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mary.Ger είπε:

Κορίτσι μου δεν ξέρω αν θα το πιστέψεις αλλά τώρα σε σκεφτόμουν!!! Έκανες κι εσύ σήμερα!? 10η μέρα δεν είσαι??

Μόλις βγήκανε τα αποτελέσματα μου. Σήμερα είναι 13η μέρα μετά την ετ κι η χοριακη είναι 1548. Διπλασιάστηκε ευτυχώς!!  Ο γιατρός είπε είναι καλές οι τιμές, δεν χρειάζεται να ξανακανω χοριακη κ θα με δει την Τέταρτη από κοντά. Οπότε συνεχίζω τα άπειρα φάρμακα μου.. 😊

 

στις πριν 8 λεπτά, ο/η blueheart είπε:

Μόλις την πήρα! 128 !!!! Ελπίζω να είναι και να συνεχίσει καλά ❤️

Μπράβο ρε κορίτσια συγχαρητήρια για τις εγκυμοσύνες σας.

Με το καλό όλα🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η blueheart είπε:

Μόλις την πήρα! 128 !!!! Ελπίζω να είναι και να συνεχίσει καλά ❤️

Συγχαρητήρια!!! Τέλειος αριθμός!! Είσαι κι επίσημα εγγυουλα!! Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια και να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!!! Σήμερα πηγα γιατρό για να μου γράψει τα φάρμακα και να δω πιο πρωτόκολλο θα ακολουθήσω.. ξεκινάω με μενοπουρ 150 μονάδες και την 6η μερα συνεχίζω και με citrotide .. αν έχει κάποια κοπέλα να μου πει κάτι για το πρωτόκολλο, κάποια συμβουλή κτλπ, θα χαρω πολύ.. Επίσης θέλω να σας ρωτήσω αν πρέπει να κάνω χοριακη ώστε να πάρω τα φάρμακα απο εοπυ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/12/2021 at 4:05 ΜΜ, ο/η Mimi26 είπε:

Εγώ με τον Καπετανάκη μόλις έμεινα έγκυος 🤰 με τον Βασίλη είμαι !

Είμαι που ευχαριστημένη αν θέλεις πληροφορίες μπορείς να μου στείλεις και προσωπικο μήνυμα ! Τον πέρασα πολλά τεστ αλλά μου απέδειξε πως αξιζε

Αλήθεια? Εμένα με παρακολουθεί πιο πολύ ο μπαμπάς του ο κος Εμμανουήλ. Ναι θέλω πληροφορίες εννοείται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/12/2021 at 11:48 ΠΜ, ο/η Ditimama είπε:

Σου ε΄υχομαι @Lucia79 με το καλό να πάρεις καλά αποτελέσματα στις 10 Γενάρη και να βρεθεί άμεσα η λύση!

Το μενοπουρ με ανταγωνιστή cetrotide δεν το γνωρίχω εγω εχω πάρει μόνο gonal και clomiphene, εφ΄όσων έχει δουλέψει καλά με την παραγωγή ωαρίων σου γτ να το αλλάξεις σωστά!

Ναι να σας πω απο ποιούς γιατρούς εχω περάσει όλο αυτό το χρονικό διάστημα...

Ξεκίνησα με τον κ. Κουμαντάκη ο οποίος ειναι ενας εξαιρετικός άνθρωπος πάνω απ'όλα και πολύ ζεστός και παρηγορητικός! Έφυγα όμως απο αυτόν μέσα στον ένα χρόνο και αφού ειχμε κανει μαζί μια σπρματέγχυση γιατί έβλεπα πως με καθυστερούσε λίγο με διάφορες εξετάσεις και επίσης συνεργαζόταν με την ομάδα του Πάντου (Genesis) ενα σύστημα που θεωρώ λίγο εμποροπανύγηρι. Επίσης καθε φορά μου έλεγε να κανω καποιες μικροεπεμβάσεις και άρχισα να δυσπιστώ λίγο γτ με παρέπεμπε στο γενεσις φυσικά και αυτούς εκει δεν τους συμπαθούσα! Απο την άλλη οι μικροεπεμβάσεις που μου έλεγε να κανω δεν ηταν λανθασμένες (λαπαροσκόπηση και looping λογω κακων αποτελεσματων στο τεστ παπ) απλά εγω ειχα τοτε απογοητευτεί με τις συνεχόμενες εξετάσεις και σκέφτηκα να φύγω...

Μετά πηγα σε εναν άσχετο με εξωσωματικές κ αυτο γτ ειχα καλές συστάσεις, τον Τσεσμελάκη ο οποίος βλέποντας τις εξετάσεις μου μου λέει πως εχω πολλές πιθανότητες  με μια απλή σπερματέγχυση δεν μου δίνει τίποτα απο φάρμακα και προχωράμε στη διαδικασία και φυσικά αποτυγχάνει. Μετά τον έπαιρνα τηλ. και δεν μου το σήκωνε...

Στη συνέχεια για κακή μου τύχη έπεσα σε εναν γιατρό που θεωρώ τσαρλατάνο τον Καραγιαννίδη. Αυτός ο γιατρός λοιπόν πέρα οτι με πέτυχε σε μια πολύ ευάλωτη στιγμή, στο 1ο μας ραντεβού μίλησε άσημα για μενα στο σύζηγό μου (του είπε οτι πρέπει να είμαι λίγο υστέρω κάνοντας χιούμορ) και  απο την άλλη μας ψάρωσε με το γεγονός οτι έλεγε ε βέβαια πως να μην εισα ετσι καλό μου αφού οι προηγούμενοι γιατροί σε εχουν ταλαιπωρήσει και σε βάζουν αν κανεις σπερματεγχύσεις σε αυτη την ηλικία.. αυτός λοιπόν βρήκε εντελώς έτοιμο υλικό... δεν με βάζει να κανω καμία εξέταση μολις ειχα παρει κ τα φαρμακα απο την επιτροπή και με παέι κατύθειαν για εξωσωματική σε ενα κέντρο  στο Life Clinic στην Ιπποκρατους που ανήκε σε καποιον φίλο του και ειναι στο κέντρο. Εκει λοιπον την ημέρα της εμβρυομταφοράς και ενω εχω πιει 2 λιτρα νερό και περιμένω να έρθει .. αυτός απο την ώρα που ειχαμ πει να γίνει έρχεται 1,5 ώρα μετα ακριβώς δεν ζητάει συγνώμη ουτε καν και εγω ειμαι σε μια κατάσταση να κρατάω τα ο΄ρα μου τόσην ώρα κ να μην αντέχω... τελικά μου λεει πήγαινε στην τουαλ΄έτα να βγάλεις λίγα για να σου φυγει η πιεση και κράτα μερικά για να προχωρήσουμε. Την ωρα της εμβρυομεταφοράς συζητούσε με τον εμβρυολόγο για μια κοπέλα άλλη που ειχε και που η εγκυμοσύνη της δυστηχώς δεν προχώρησε και εγω ηταν σαν να μην υπήρχα...

μετα απο 2 εβδομδες παιρνω μια αρνητική χοριακή την 1η μου και λεω στον εαυτο μου μην το βαλεις κατω...

Μετά με πάει μια φίλη σε εναν άλλον γιατρό τον Αναστάσιο Πάντο που είναι στο κέντρο στη Βασιλίσσης Σοφίας κανουμε ενα ραντεβού απλό μαζί του για να συζητησουμε και πληρώνουμε ενα ποσο γυρω στα 100 ευρώ! Παθαίνουμε το 1ο σοκ και ενω μας μιλούσε λοιπόν για την διαδικασία που ακολουθεί μας πετάει μπροστά μας στην κυριολεξία και το βιβλίο του που έχει γράψει ο ίδιος. Γέλασα λίγο με αυτη την κίνηση γτ μου φάνηκε παντελώς επιδεικτική και φυσικά δεν προχωρήσαμε α΄λλο μαζί του.

Στη συνέχεια κανουμε ενα ραντεβού με εναν άλλο γιατρό στο Κολωνάκι τον κ.ο Βρυώνη ο οποίος μου φάνηκε πολύ καλός... μετρημένος ήρεμος αλλά επειδη κ αυτος μας εδωσε να κανουμε παρα πολλες εξετασεις ο σύζηγός μου το θεώρησε λιγο ασκοπο... κακως φυσικά γτ μετα τις καναμε με αλλον γιατρό αφου τα ξαναακουσαμε. Αυτός ο γιατρός εμενα μου αρεσε κατι μου εβγαλε και υπαρχει πιθανότητα να ξαναπαω σε αυτον, αν διαβάζει και καποια κοπέλα που ειχε παραπανω εμπειρια μαζι του θα ηθελα μια ενημερωση.

Τέλος τωρα ειμαστε στον Καπετανάκη με δυο αποτυχημένες προσπαθειες συνολο 3 δηλαδη με την 1η στον αλλον γιατρο και ειμαστε σε μια φαση τωρα να χαλαρωσουμε λιγο για ενα μηνα ειναι κ γιορτες και βλεπουμε πως θα παει.. εχω και το ραντεβού στις 10 στο Έλενα κ πάμε αισιόδοξα!!!!!

Ελ΄πιζω να βοήθησα κα΄ποια κοπέλα και μακαρι να πέφτουμε σε λιγοτερο κακους γιατρούς γτ ο τελειος δεν υπαρχει ειδικα σε αυτό τον τομέα!!

Καλές γιορτές να έχουμε και όλα θα πάνε καλά!! Ο Θεός ειναι μεγάλος, να έχουμε πίστη και ειμαι σιγουρη πως η γέννηση του Χριστού θα φωτίσει με ηρεμία και θετικότητα τις καρδιές μας !!!

Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου και εκανες πολύ καλά που έγραψες όλη σου την ιστορία γιατί σίγουρα κάποιες κοπέλες θα έχουν απευθυνθεί στους γιατρούς που μας ανέφερες. Έχεις κι εσυ μεγάλη ιστορία, τι να λέμε τώρα…ειδικά ο τύπος που σε είπε υστερω…δεν έχω λόγια…απαράδεκτοι, θα πρεπε να γεμίσουμε δυσφημιστικά σχόλια τις σελίδες τους και τις κριτικές τους. Ελπίζω να έχεις σωστή αντιμετώπιση εκεί που είσαι, και όλα τα κενά του γιατρού σου να τα συμπληρώσει ο ουρολόγος και το Έλενα. Μακάρι όλες μας να έχουμε καλά νέα με το 22. Χρόνια πολλά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lucia79 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου και εκανες πολύ καλά που έγραψες όλη σου την ιστορία γιατί σίγουρα κάποιες κοπέλες θα έχουν απευθυνθεί στους γιατρούς που μας ανέφερες. Έχεις κι εσυ μεγάλη ιστορία, τι να λέμε τώρα…ειδικά ο τύπος που σε είπε υστερω…δεν έχω λόγια…απαράδεκτοι, θα πρεπε να γεμίσουμε δυσφημιστικά σχόλια τις σελίδες τους και τις κριτικές τους. Ελπίζω να έχεις σωστή αντιμετώπιση εκεί που είσαι, και όλα τα κενά του γιατρού σου να τα συμπληρώσει ο ουρολόγος και το Έλενα. Μακάρι όλες μας να έχουμε καλά νέα με το 22. Χρόνια πολλά σε όλες!

Μακάρι @Lucia79μου ! Το εύχομαι κι εγω με όλη μου την καρδιά! Χρόνια πολλά καλή μου και να έχουμε ενα όμορφο και ευτυχισμένο έτος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!! Σήμερα πηγα γιατρό για να μου γράψει τα φάρμακα και να δω πιο πρωτόκολλο θα ακολουθήσω.. ξεκινάω με μενοπουρ 150 μονάδες και την 6η μερα συνεχίζω και με citrotide .. αν έχει κάποια κοπέλα να μου πει κάτι για το πρωτόκολλο, κάποια συμβουλή κτλπ, θα χαρω πολύ.. Επίσης θέλω να σας ρωτήσω αν πρέπει να κάνω χοριακη ώστε να πάρω τα φάρμακα απο εοπυ? 

Και εγώ το ίδιο πρωτόκολλο ακριβώς θα κάνω κορίτσι μου. Την προήγουμενη έκανα 150 puregon και cetrotide και πήγε καλά (15 ωάρια, 10 ώριμα), αλλά δεν πήγαμε καλά στη γονιμοποίηση και μείναμε με 2 βλαστοκύστες που δεν εμφυτεύτηκαν. Θα δοκιμάσουμε και με menopur 150 και ελπίζουμε να είμαστε πιο τυχεροί αυτή τη φορά. Αυτό λέγεται κοντό πρωτόκολλο ανταγωνιστών και είναι αρκετά ήπιο αφού κάνεις μικρή δόση. Σε εμένα αυτή η μικρή δόση πήγε καλά και γενικά δεν είχα κανένα θέμα. Μετά την ωοληψία μόνο είχα πόνους στην κοιλιά 4-5 μέρες. Από τότε διαταράχτηκε ο κύκλος μου βέβαια και αποσυντονίστηκε και η TSH, αλλά όλα αυτά είναι λίγο πολύ αναμενόμενα με τη διέγερση.  Όλα καλά να πάνε εύχομαι και να έχετε το πολυπόθητο θετικό αποτέλεσμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Και εγώ το ίδιο πρωτόκολλο ακριβώς θα κάνω κορίτσι μου. Την προήγουμενη έκανα 150 puregon και cetrotide και πήγε καλά (15 ωάρια, 10 ώριμα), αλλά δεν πήγαμε καλά στη γονιμοποίηση και μείναμε με 2 βλαστοκύστες που δεν εμφυτεύτηκαν. Θα δοκιμάσουμε και με menopur 150 και ελπίζουμε να είμαστε πιο τυχεροί αυτή τη φορά. Αυτό λέγεται κοντό πρωτόκολλο ανταγωνιστών και είναι αρκετά ήπιο αφού κάνεις μικρή δόση. Σε εμένα αυτή η μικρή δόση πήγε καλά και γενικά δεν είχα κανένα θέμα. Μετά την ωοληψία μόνο είχα πόνους στην κοιλιά 4-5 μέρες. Από τότε διαταράχτηκε ο κύκλος μου βέβαια και αποσυντονίστηκε και η TSH, αλλά όλα αυτά είναι λίγο πολύ αναμενόμενα με τη διέγερση.  Όλα καλά να πάνε εύχομαι και να έχετε το πολυπόθητο θετικό αποτέλεσμα! 

Έχεις πολυκυστηκες? Εμένα λόγω πολυκυστικων μου έδωσε μικρή δόση.. Καλή επιτυχία να έχουμε κορίτσι μου και ολα θα πανε καλά! Επίσης θυμάσαι όταν πήρες τα φάρμακα απο εοπυ αν έκανες και χοριακη? Σε ευχαριστώ πολύ 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Έχεις πολυκυστηκες? Εμένα λόγω πολυκυστικων μου έδωσε μικρή δόση.. Καλή επιτυχία να έχουμε κορίτσι μου και ολα θα πανε καλά! Επίσης θυμάσαι όταν πήρες τα φάρμακα απο εοπυ αν έκανες και χοριακη? Σε ευχαριστώ πολύ 💕

Όχι, δεν εχω πολυκυστικές. Ήταν και η πρώτη μου προσπάθεια και να σου πω την αλήθεια δεν ρώτησα γιατί μου είπε μόνο 150. Είχε σχολιάσει μόνο οτι είμαι πολύ νέα με καλές ορμονικές και οτι δεν χρειάζομαι περισσότερο. Δεν πέρασα επιτροπή. Αλλά απ'όσο ξέρω από τα κορίτσια εδώ ναι, θέλει χοριακή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Όχι, δεν εχω πολυκυστικές. Ήταν και η πρώτη μου προσπάθεια και να σου πω την αλήθεια δεν ρώτησα γιατί μου είπε μόνο 150. Είχε σχολιάσει μόνο οτι είμαι πολύ νέα με καλές ορμονικές και οτι δεν χρειάζομαι περισσότερο. Δεν πέρασα επιτροπή. Αλλά απ'όσο ξέρω από τα κορίτσια εδώ ναι, θέλει χοριακή.

Κορίτσι μου,  πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπετε? Ο γιατρός σου είπε που μπορεί να οφείλεται η αποτυχία και γιατί δεν νομιμοποιήθηκαν τα υπόλοιπα ωάρια.. Επίσης απο αυτά που γνωρίζω, ανταποκρίθηκες στα φάρμακα και πολύ καλά μάλιστα!

Ξεκίνησε το άγχος μου να βαράει κόκκινο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!! Σήμερα πηγα γιατρό για να μου γράψει τα φάρμακα και να δω πιο πρωτόκολλο θα ακολουθήσω.. ξεκινάω με μενοπουρ 150 μονάδες και την 6η μερα συνεχίζω και με citrotide .. αν έχει κάποια κοπέλα να μου πει κάτι για το πρωτόκολλο, κάποια συμβουλή κτλπ, θα χαρω πολύ.. Επίσης θέλω να σας ρωτήσω αν πρέπει να κάνω χοριακη ώστε να πάρω τα φάρμακα απο εοπυ? 

Καλή αρχή κορίτσι μου!! Το πρωτόκολλο είναι σχεδόν ίδιο με το δικό μου. Απλα εγώ έκανα gonal και cetrotide. Λίγες μέρες θα είναι και δεν θα καταλάβεις πως πέρασαν! Μην τις φοβάσαι καθόλου τις ενεσουλες, δεν πονάνε. Λίγο μπορεί να σε φοβίζει στην αρχή αλλά μετά θα τις κάνεις και μόνη σου. Σε εμένα το βραχυ πρωτόκολλο με ανταγωνιστή πήγε εξαιρετικά έκανα 17 ωάρια, 15 γονιμοποιηθηκαν και έγιναν τα 11 άριστες βλαστοκυστες 5 ημερών. Λίγο πρήστηκα μετά αλλά ήταν υποφερτό. 

Για τον εοππυ θέλει μια χοριακη 15νθημερου. Μου ζήτησαν τη συνταγή και ταυτότητα από όσο θύμαμαι, δεν θυμάμαι να μου τη ζήτησαν την χοριακη αλλά να την κάνεις μην πέσεις σε κανέναν ανάποδο. Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Θα τα πας σούπερ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Mary.Ger είπε:

Καλή αρχή κορίτσι μου!! Το πρωτόκολλο είναι σχεδόν ίδιο με το δικό μου. Απλα εγώ έκανα gonal και cetrotide. Λίγες μέρες θα είναι και δεν θα καταλάβεις πως πέρασαν! Μην τις φοβάσαι καθόλου τις ενεσουλες, δεν πονάνε. Λίγο μπορεί να σε φοβίζει στην αρχή αλλά μετά θα τις κάνεις και μόνη σου. Για τον εοππυ θέλει μια χοριακη 15νθημερου. Μου ζήτησαν τη συνταγή και ταυτότητα από όσο θύμαμαι, δεν θυμάμαι να μου τη ζήτησαν την χοριακη αλλά να την κάνεις μην πέσεις σε κανέναν ανάποδο. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Εγώ αυτο που κατάλαβα κορίτσια μου,  είναι οτι με το που τελειώσει το ενα άγχος ξεκινάει το άλλο... τις ενέσεις ευτυχώς θα μου τις κάνει η μαμά μου γιατί γνωρίζει κιόλας, εγώ μόνη μου φοβάμαι πολύ, δεν θα το πάρω απόφαση να τις κάνω στον εαυτό μου.. Επίσης βαρέθηκα να δίνω αίμα, κουράστηκα και που ειμαι ακόμα... οιστραδιολη και προγεστερόνη θέλει να έλεγχο μέρα παρα μέρα.. ατελείωτο μου φαίνετε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Εγώ αυτο που κατάλαβα κορίτσια μου,  είναι οτι με το που τελειώσει το ενα άγχος ξεκινάει το άλλο... τις ενέσεις ευτυχώς θα μου τις κάνει η μαμά μου γιατί γνωρίζει κιόλας, εγώ μόνη μου φοβάμαι πολύ, δεν θα το πάρω απόφαση να τις κάνω στον εαυτό μου.. Επίσης βαρέθηκα να δίνω αίμα, κουράστηκα και που ειμαι ακόμα... οιστραδιολη και προγεστερόνη θέλει να έλεγχο μέρα παρα μέρα.. ατελείωτο μου φαίνετε!!

Κατερίνα μου πόσο δίκιο έχεις..τα ίδια σκεφτόμουν κι εγώ. Κάθε φάση έχει τη δική της δυσκολία κι είναι σαν σκαλοπάτακι αλλά το κάνουμε για πολύ σημαντικό λόγο οπότε χαλάλι και τα φάρμακα και ο κόπος και το άγχος και τα έξοδα. Βλέπω αλλά κορίτσια είναι πιο τυχερά κι άλλα παιδευονται πιο πολύ. Όμως όλες αργά ή γρήγορα θα τα καταφέρουμε.

Εγώ πήγα πολύ χαλαρή ειδικά στην διέγερση και μέχρι την ωοληψια. Έλεγα πάω να δω πως θα είναι η διαδικασία την πρώτη φορά δοκιμαστικά έτσι ώστε να πετύχει την δεύτερη.  Αλλά πέτυχε η πρώτη.Χαλάρωσε και θα πετύχει!! Τώρα με έπιασε το άγχος εμένα, αν θα καταφέρω να κρατήσω τα εμβρυακια... Τρέμω μέχρι να βγουν οι χοριακες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Mary.Ger είπε:

Κατερίνα μου πόσο δίκιο έχεις..τα ίδια σκεφτόμουν κι εγώ. Κάθε φάση έχει τη δική της δυσκολία κι είναι σαν σκαλοπάτακι αλλά το κάνουμε για πολύ σημαντικό λόγο οπότε χαλάλι και τα φάρμακα και ο κόπος και το άγχος και τα έξοδα. Βλέπω αλλά κορίτσια είναι πιο τυχερά κι άλλα παιδευονται πιο πολύ. Όμως όλες αργά ή γρήγορα θα τα καταφέρουμε.

Εγώ πήγα πολύ χαλαρή ειδικά στην διέγερση και μέχρι την ωοληψια. Έλεγα πάω να δω πως θα είναι η διαδικασία την πρώτη φορά δοκιμαστικά έτσι ώστε να πετύχει την δεύτερη.  Αλλά πέτυχε η πρώτη.Χαλάρωσε και θα πετύχει!! Τώρα με έπιασε το άγχος εμένα, αν θα καταφέρω να κρατήσω τα εμβρυακια... Τρέμω μέχρι να βγουν οι χοριακες...

Αχχ τέτοια να ακούμε και να συνεχίζουμε παίρνοντας δύναμη και κουράγιο! Συγχαρητήρια Κορίτσι μου, ολα θα πάνε καλά, να είσαι ήρεμη και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου, εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσι μου,  πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπετε? Ο γιατρός σου είπε που μπορεί να οφείλεται η αποτυχία και γιατί δεν νομιμοποιήθηκαν τα υπόλοιπα ωάρια.. Επίσης απο αυτά που γνωρίζω, ανταποκρίθηκες στα φάρμακα και πολύ καλά μάλιστα!

Ξεκίνησε το άγχος μου να βαράει κόκκινο!!! 

Δεν είμαι και τόσο μικρή, 36! Αλλά φαίνομαι πολύ νεότερη και μπερδεύονται οι καημένοι οι γιατροί 🤣🤣🤣

Τι να σου πω για τη γονιμοποίηση, κανείς δεν μπορεί να δώσει απάντηση με σιγουριά σε αυτό το ερώτημα γιατί ειναι πολλοί οι παράγοντες. Εμάς το θέμα μας ήταν το σπέρμα, οπότε ίσως να ήταν αυτό το πρόβλημα. Είναι και θέμα τύχης! Πολλή πολλή καλή τύχη σου εύχομαι και να το βιώσεις όσο πιο χαλαρά μπορείς! Οι ενεσούλες μη σε τρομάζουν, είναι πολύ λεπτή και μικρή η βελόνα...ακόμα και στις γάτες μου μεγαλύτερη χρησιμοποιώ να φανταστείς 😅 Να είσαι αισιόδοξη και να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Δεν είμαι και τόσο μικρή, 36! Αλλά φαίνομαι πολύ νεότερη και μπερδεύονται οι καημένοι οι γιατροί 🤣🤣🤣

Τι να σου πω για τη γονιμοποίηση, κανείς δεν μπορεί να δώσει απάντηση με σιγουριά σε αυτό το ερώτημα γιατί ειναι πολλοί οι παράγοντες. Εμάς το θέμα μας ήταν το σπέρμα, οπότε ίσως να ήταν αυτό το πρόβλημα. Είναι και θέμα τύχης! Πολλή πολλή καλή τύχη σου εύχομαι και να το βιώσεις όσο πιο χαλαρά μπορείς! Οι ενεσούλες μη σε τρομάζουν, είναι πολύ λεπτή και μικρή η βελόνα...ακόμα και στις γάτες μου μεγαλύτερη χρησιμοποιώ να φανταστείς 😅 Να είσαι αισιόδοξη και να πάνε όλα καλά!

Καλημέρα κορίτσια μου,  σε ευχαριστώ για την ενθάρρυνση και εύχομαι το 22 να χαρίσει τα μωράκια σε οσες το επιθυμούμε και μια τελειομηνη εγκυμοσύνη στις εγκυουλες! Η αλήθεια είναι οτι όντως τις φοβάμαι τις ενέσεις και με αγχώνει το γεγονός ότι ο υπέροχος και το αίμα πρέπει να γίνονται πρωί, οπότε ακόμα δεν ξέρω πως θα το τακτοποιήσω με την δουλειά μου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μ καλημερα και χρονια πολλα! ευχομαι το 22 να ειναι πιο δικαιο για οσες απο εμας ηταν αδικος ο προηγουμενος χρονος και για οσες ηταν δικαιος να συνεχισει ετσι... εχω ενα ρεντεβου στο αποβολων στο ελενα στις 10/01 στις 10.00, το οποιο δεν θα το χρειαστω! εαν το θελει καποια ας μ στειλει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια έχω καιρό να γράψω αλλά που και που μπαίνω και σας διαβάζω, πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια με την θετική χοριακη καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη εύχομαι. @rouseva σε νιώθω απόλυτα, αλλά εύχομαι και ελπίζω να προχωρήσει η εγκυμοσύνη σου κουράγιο και να ελπίζεις για το καλύτερο. Καλή αρχή και στα κορίτσια που ξεκινάνε το ταξίδι της εξεταστικής 💜 εγώ τον Ιανουάριο ελπίζω να πάω για εμβρυομεταφορά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια! 
Ερωτηση πρωταρας…🤗 Η ετ μετά από πόσες μέρες περίπου γίνεται από την έναρξη της περιόδου; Έχει να κάνει με τον κύκλο;
Έχουμε στο ψυγείο τα εμβρυακια μας που μαζέψαμε από τον προηγούμενο κύκλο και αποφασίσαμε σε αυτόν να προχωρησουμε..Χθες ήταν η πρώτη μέρα περιόδου..Μιλησα με το κέντρο και σήμερα έκανα αιματολογικές και περιμένω αποτελέσματα και οδηγίες! Προσπαθω να υπολογίσω μέρες για να ρυθμίσουμε άδειες κτλ αλλά δεν έχω ιδέα πως να το κάνω!!! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maroulita! είπε:

Καλημέρα κοριτσια! 
Ερωτηση πρωταρας…🤗 Η ετ μετά από πόσες μέρες περίπου γίνεται από την έναρξη της περιόδου; Έχει να κάνει με τον κύκλο;
Έχουμε στο ψυγείο τα εμβρυακια μας που μαζέψαμε από τον προηγούμενο κύκλο και αποφασίσαμε σε αυτόν να προχωρησουμε..Χθες ήταν η πρώτη μέρα περιόδου..Μιλησα με το κέντρο και σήμερα έκανα αιματολογικές και περιμένω αποτελέσματα και οδηγίες! Προσπαθω να υπολογίσω μέρες για να ρυθμίσουμε άδειες κτλ αλλά δεν έχω ιδέα πως να το κάνω!!! ☺️

Καλημέρα, με το καλό η μεταφορά σου! Δεν είμαι σίγουρη αν όλοι οι γιατροί ακολουθούν το ίδιο πρωτοκολλο, θα σου πω τι έκανε ο δικός μου(προηγούμενος) γιατρός. Να ξέρεις όμως ότι παίζει ρόλο και το αν θα μεταφέρεις έμβρυα 3ης, 4ης μέρας ή βλαστοκυστες. Η διαδικασία που θα σου πω αφορά βλαστοκυστες. 
Εμενα λοιπόν με παρακολουθούσε όπως θα έκανε σε φυσικό κύκλο, δλδ αιματολογικές 2ης μερας, μετά υπέρηχο την 8η και 10η να δει πως προχωρά το ωάριο του μήνα, την 11η μέρα μου είπε να κάνω ovitrelle, την 12η μέρα ξεκίνησα cyclacour, την 14η ξεκίνησα και utrogestan και την 18η έγινε η μεταφορά.
Τώρα επειδή όλα αυτα όπως τα γράφω μοιάζουν ξεκαρφωτα, νομίζω ότι ισχύει πως οι βλαστοκυστες εμφυτεύονται την 5η μέρα μετά την ωορρηξία άρα εγώ που έκανα ovitrelle την 11η μέρα, είχα ωορρηξία την 13η το πρωί και προσθέτεις και 5 μέρες και πας εμβρυομεταφορα την 18η. 

Από τώρα όμως δεν μπορεις να προβλέψεις 100% τη μέρα , εξαρτάται από το ποτε θα έχεις ωορρηξία. Αν το γνωρίζεις αυτό θα υπολογίσεις τη μέρα με ακρίβεια +- μια ή το πολύ δυο μέρες. Επίσης δεν είναι απαραίτητο να σου δώσει ο γιατρός ovitrelle, έχω ακούσει ότι άλλοι δεν δίνουν. 
Τώρα αν έχεις έμβρυα 3 ημερών, αντί για 5 προσθέτεις 3 μέρες μετά την ωορρηξία για να υπολογίσεις τη μέρα της μεταφοράς. 
Ελπιζω να βοήθησα έστω και λίγο αλλά ο γιατρός σου πρέπει να σου αναλύσει το πρωτοκολλο του να καταλάβεις κι εσυ τι έχει σκοπό να κάνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Καλημέρα, με το καλό η μεταφορά σου! Δεν είμαι σίγουρη αν όλοι οι γιατροί ακολουθούν το ίδιο πρωτοκολλο, θα σου πω τι έκανε ο δικός μου(προηγούμενος) γιατρός. Να ξέρεις όμως ότι παίζει ρόλο και το αν θα μεταφέρεις έμβρυα 3ης, 4ης μέρας ή βλαστοκυστες. Η διαδικασία που θα σου πω αφορά βλαστοκυστες. 
Εμενα λοιπόν με παρακολουθούσε όπως θα έκανε σε φυσικό κύκλο, δλδ αιματολογικές 2ης μερας, μετά υπέρηχο την 8η και 10η να δει πως προχωρά το ωάριο του μήνα, την 11η μέρα μου είπε να κάνω ovitrelle, την 12η μέρα ξεκίνησα cyclacour, την 14η ξεκίνησα και utrogestan και την 18η έγινε η μεταφορά.
Τώρα επειδή όλα αυτα όπως τα γράφω μοιάζουν ξεκαρφωτα, νομίζω ότι ισχύει πως οι βλαστοκυστες εμφυτεύονται την 5η μέρα μετά την ωορρηξία άρα εγώ που έκανα ovitrelle την 11η μέρα, είχα ωορρηξία την 13η το πρωί και προσθέτεις και 5 μέρες και πας εμβρυομεταφορα την 18η. 

Από τώρα όμως δεν μπορεις να προβλέψεις 100% τη μέρα , εξαρτάται από το ποτε θα έχεις ωορρηξία. Αν το γνωρίζεις αυτό θα υπολογίσεις τη μέρα με ακρίβεια +- μια ή το πολύ δυο μέρες. Επίσης δεν είναι απαραίτητο να σου δώσει ο γιατρός ovitrelle, έχω ακούσει ότι άλλοι δεν δίνουν. 
Τώρα αν έχεις έμβρυα 3 ημερών, αντί για 5 προσθέτεις 3 μέρες μετά την ωορρηξία για να υπολογίσεις τη μέρα της μεταφοράς. 
Ελπιζω να βοήθησα έστω και λίγο αλλά ο γιατρός σου πρέπει να σου αναλύσει το πρωτοκολλο του να καταλάβεις κι εσυ τι έχει σκοπό να κάνει. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..έχουμε λοιπόν δρόμο ακόμη!! ☺️ Περιμένω τηλ του!! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...