Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 19 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Συμφωνώ @hope501 θα ψάξετε τα πιο πρόσφατα έγγραφα

Νομίζω είναι το link που σου έστειλα

Σωστα ειναι αυτα τα καινουργια κ εγω σας ξαναλεω οπως ειπε το αρχηγοπουλο θελουν με την σειρα που τις αναφερει τις εξετασεις αλλα οταν θα πατε στον εξωσωματικο για το χαρτι της παραπομπης σας πειτε στην γραμματεια να τις τσεκαρει τις εξετασεις σας. Αυτες ξερουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Δηλαδή δεν μετέφερες κανένα? Δεν το έπιασα τώρα αυτό.😳

Μετεφερα 3 εμβρυα γιατι ημουν τρελά τυχερη που φτασανε και τα 3 σε βλαστοκυστες !!αλλα το εμαθα τη μερα της εμβρυομεταφορας..,δηλαδη ειχα ραντεβου στις 12:00 και στις 14:00 μου το ειπανε κ μου τα μεταφερανε επειδη δεν αντεξα αλλο και τους εβρισα και εκτος απο αυτο επαιρνα καθε μερα τηλ στο εμβρυολογικο για την εξελιψη τους και μου λεγανε «οκ προχωρανε και θα δουμε τη δευτερα γιατι πιο πριν δε μπορουμε να ξερουμε ,αναπασα στιγμή μπορει να σταματησουν οι διαιρεσεις» αστα τρελα  αγχη που μονο εσεις μπορειτε να καταλαβετε.τοσο ψυχοφθόρα πραγματα παναγια μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια παρακολουθώ την συζήτηση σας για τα χαρτιά της επιτροπής εμείς που κάναμε μία προσπάθεια πότε μπορούμε να πάμε για δεύτερη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Ditimama είπε:

Γεια σας και απο εμένα! Είμαι καινούργια εδώ και μία κοπέλα η @hope501μου είπε να μπω σε αυτη την ομάδα μιας και το προφίλ μου ταιριάζει πιο πολύ εδω!

Κατ'αρχήν μπράβο σας που έχετε φτιάξει αυτόν τον τρόπο ωστε να μπορούμε να συζητάμε μεταξύ μας και να μοιραζόμαστε τα βιώματα μας στην κοινή προσπάθεια να γίνουμε μητέρες. Είναι γενικά πολύ δύσκολη διαδικασία και όταν υπάρχει αλληλοϋποστήριξη όλα μαλακώνουν. Άλλωστε τι καλύτερο απο το  να τα συζητάς με ανθρώπους που τα ζουν ταυτόχρονα μαζί σου, υπάρχει μεγαλύτερη κατανόηση ακόμα κ απο το να τα συζητάς με την κολλητή σου.

Εγω λοιπόν έχω κάνει 2 εξωσωματικές αποτυχημένες και τώρα είμαι στην 3η (που θέλω να πιστεύω πετυχημένη).

Είμαι 43 ετών και το ερώτημα μου είναι το εξής: Και τώρα αλλα και στις 2 τις προηγούμενες προσπάθειες μου κατά τη διάρκεια της αναμονής απο την εμβρυομεταφορά και μέχρι την β' χοριακή έχω συμπτώματα περιόδου (κράμπες και πονάκια χαμηλα στην κοιλιά, ανησυχίες στον ύπνο, ενοχλήσεις στην μέση και ενα μουδιασμα στα πόδια) Όλα αυτα ειναι συμπτώματα που έχω πριν την περίοδο ή κ κατά τη διάρκεια. Μπορείτε να μου πείτε αν αυτά ειναι φυσιολογικά και αν συμβαίνουν κ σε εσάς και κυρίως αν έχουν συμβεί σε κάποια που προχώρησε με επιτυχία?

Σας ευχαριστώ πολύ

Τριτη και τυχερη θα ειναι οπως και η δικη μου ηταν ετσι!! Ιn the best prognosis patients, it is expected that over 40% will have a baby after their first IVF cycleand about 70% will be successful after three cycles !!! Στο ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου! Παντως γενικα δε βγαινει ακρη ! Εγω στις 2 αποτυχημενες ενοιωθα και εγκυος και ειχα τα παντα απο συμπτώματα αλλα στην 3η κ τυχερη δεν ειχα τιποτα απολυτως παρα μονο κατι ελαχιστα πονακια που λες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Κορίτσια παρακολουθώ την συζήτηση σας για τα χαρτιά της επιτροπής εμείς που κάναμε μία προσπάθεια πότε μπορούμε να πάμε για δεύτερη;

Αν εννοείς τη δεύτερη προσπάθεια που δικαιούμαστε με την ίδια απόφαση, τότε εντός ενός έτους από την ημερομηνία της απόφασης και ύστερα από 4 μήνες από την ωοληψία με τα φάρμακα που πήρες της προηγούμενης προσπάθειας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Αν εννοείς τη δεύτερη προσπάθεια που δικαιούμαστε με την ίδια απόφαση, τότε εντός ενός έτους από την ημερομηνία της απόφασης και ύστερα από 4 μήνες από την ωοληψία με τα φάρμακα που πήρες της προηγούμενης προσπάθειας.

Ευχαριστώ κορίτσι μου πόσο καιρό πριν στέλνεις τα χαρτιά ξέρεις τι χρειάζεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Μετεφερα 3 εμβρυα γιατι ημουν τρελά τυχερη που φτασανε και τα 3 σε βλαστοκυστες !!αλλα το εμαθα τη μερα της εμβρυομεταφορας..,δηλαδη ειχα ραντεβου στις 12:00 και στις 14:00 μου το ειπανε κ μου τα μεταφερανε επειδη δεν αντεξα αλλο και τους εβρισα και εκτος απο αυτο επαιρνα καθε μερα τηλ στο εμβρυολογικο για την εξελιψη τους και μου λεγανε «οκ προχωρανε και θα δουμε τη δευτερα γιατι πιο πριν δε μπορουμε να ξερουμε ,αναπασα στιγμή μπορει να σταματησουν οι διαιρεσεις» αστα τρελα  αγχη που μονο εσεις μπορειτε να καταλαβετε.τοσο ψυχοφθόρα πραγματα παναγια μου 

Αστα να πάνε δηλαδή. Εγώ, μιας και δεν ήξερα πως λειτουργεί το όλο σύστημα, επίσης έμαθα την ώρα της ετ πως μετέφεραν 3 και πως τα άλλα δυο τα καταψύξαν. Δεν μου το συζήτησαν, δεν με ρώτησαν και φαντάσου είχα αγχωθεί μην κάνω τρίδυμα. Πραγματικά για όλα είχα άγνοια. Το μόνο που μου είχαν πει συνέχεια και συνέχεια ήταν η λέξη "αριστα" και "όλα καλά" Τεσπα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι μου πόσο καιρό πριν στέλνεις τα χαρτιά ξέρεις τι χρειάζεται;

Συγνώμη δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς.. το αν θα τα στείλεις τα χαρτιά ή όχι εξαρτάται από την επιτροπή από όπου περνάς! Αν εννοείς αυτό.. Στο Μαρούσι πχ που πέρναγα εγώ έπρεπε να ήμασταν αυτοπροσώπως εκεί και την ίδια μέρα έβγαινε η απόφαση, στη Θεσσαλονίκη από την άλλη μαθαίνω πρέπει να τα στείλεις νωρίτερα ταχυδρομικός. Για την εκτέλεση της δεύτερης προσπάθειας με την ίδια απόφαση αν ρωτάς, δεν ξαναπερνας επιτροπή! Αν δεν κάνω λάθος, πάς και παίρνεις τα "δεύτερα" φάρμακα της απόφασης από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ με την απόφαση της επιτροπής που έχεις ήδη στα χέρια σου, τη ταυτότητα σου, μια αρνητική χοριακη τελευταίων 15 ημερών, μια βεβαίωση από το γιατρό σου ότι χρησιμοποιήθηκαν όλα τα φάρμακα της πρώτης προσπάθειας και μια βεβαίωση του κέντρου ότι δεν έχεις άλλα έμβρυα στη κατάψυξη. Εννοείτε φυσικά έχεις μαζί και τη συνταγή του γιατρού με τα νέα φάρμακα. Αυτά μου είχαν πει εμένα όταν είχα ρωτήσει αλλά επειδή δεν έχω φτάσει σε αυτό το σημείο ακόμα, πάρε ένα τηλέφωνο στην επιτροπή από όπου περνάς να στα πουν ακριβώς και σίγουρα τι ισχύει εκεί από όπου περνάς εσύ! Μην αλλάζει κάτι και σε πάρω στο λαιμό μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Συγνώμη δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς.. το αν θα τα στείλεις τα χαρτιά ή όχι εξαρτάται από την επιτροπή από όπου περνάς! Αν εννοείς αυτό.. Στο Μαρούσι πχ που πέρναγα εγώ έπρεπε να ήμασταν αυτοπροσώπως εκεί και την ίδια μέρα έβγαινε η απόφαση, στη Θεσσαλονίκη από την άλλη μαθαίνω πρέπει να τα στείλεις νωρίτερα ταχυδρομικός. Για την εκτέλεση της δεύτερης προσπάθειας με την ίδια απόφαση αν ρωτάς, δεν ξαναπερνας επιτροπή! Αν δεν κάνω λάθος, πάς και παίρνεις τα "δεύτερα" φάρμακα της απόφασης από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ με την απόφαση της επιτροπής που έχεις ήδη στα χέρια σου, τη ταυτότητα σου, μια αρνητική χοριακη τελευταίων 15 ημερών, μια βεβαίωση από το γιατρό σου ότι χρησιμοποιήθηκαν όλα τα φάρμακα της πρώτης προσπάθειας και μια βεβαίωση του κέντρου ότι δεν έχεις άλλα έμβρυα στη κατάψυξη. Εννοείτε φυσικά έχεις μαζί και τη συνταγή του γιατρού με τα νέα φάρμακα. Αυτά μου είχαν πει εμένα όταν είχα ρωτήσει αλλά επειδή δεν έχω φτάσει σε αυτό το σημείο ακόμα, πάρε ένα τηλέφωνο στην επιτροπή από όπου περνάς να στα πουν ακριβώς και σίγουρα τι ισχύει εκεί από όπου περνάς εσύ! Μην αλλάζει κάτι και σε πάρω στο λαιμό μου..

Δεν περνάω από επιτροπή για την δεύτερη προσπάθεια με την ίδια απόφαση δηλαδή; μόνο περιμένω να περάσουν 4 μήνες από την ωοληψία;και πάω στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ και ζητάω τα φάρμακα της 2ης προσπάθειας; άν είναι έτσι είναι πολύ εύκολο και απλό μακάρι. Ξέρεις γιατί ρωτάω έχω ραντεβού με την γιατρό σήμερα και σκέφτομαι άν αξίζει να προχωρήσω με ένα ωάριο που έχω τώρα στην κοιλίτσα μου ή να αφήσω για τον Ιανουάριο μήπως βγάλω περισσότερα με ενέσεις που δεν έχω, ΑΛΛΆ δεν έχω κάνει εμβρυομεταφορά άρα δεν δικαιούμαι εεεε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Συγνώμη δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς.. το αν θα τα στείλεις τα χαρτιά ή όχι εξαρτάται από την επιτροπή από όπου περνάς! Αν εννοείς αυτό.. Στο Μαρούσι πχ που πέρναγα εγώ έπρεπε να ήμασταν αυτοπροσώπως εκεί και την ίδια μέρα έβγαινε η απόφαση, στη Θεσσαλονίκη από την άλλη μαθαίνω πρέπει να τα στείλεις νωρίτερα ταχυδρομικός. Για την εκτέλεση της δεύτερης προσπάθειας με την ίδια απόφαση αν ρωτάς, δεν ξαναπερνας επιτροπή! Αν δεν κάνω λάθος, πάς και παίρνεις τα "δεύτερα" φάρμακα της απόφασης από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ με την απόφαση της επιτροπής που έχεις ήδη στα χέρια σου, τη ταυτότητα σου, μια αρνητική χοριακη τελευταίων 15 ημερών, μια βεβαίωση από το γιατρό σου ότι χρησιμοποιήθηκαν όλα τα φάρμακα της πρώτης προσπάθειας και μια βεβαίωση του κέντρου ότι δεν έχεις άλλα έμβρυα στη κατάψυξη. Εννοείτε φυσικά έχεις μαζί και τη συνταγή του γιατρού με τα νέα φάρμακα. Αυτά μου είχαν πει εμένα όταν είχα ρωτήσει αλλά επειδή δεν έχω φτάσει σε αυτό το σημείο ακόμα, πάρε ένα τηλέφωνο στην επιτροπή από όπου περνάς να στα πουν ακριβώς και σίγουρα τι ισχύει εκεί από όπου περνάς εσύ! Μην αλλάζει κάτι και σε πάρω στο λαιμό μου..

Σωστά τα λες.

@Litsadiγια να πας να πάρεις 2η φορά φάρμακα πας με αυτά που λέει η @Kiddo

"πάς και παίρνεις τα "δεύτερα" φάρμακα της απόφασης από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ με την απόφαση της επιτροπής που έχεις ήδη στα χέρια σου, τη ταυτότητα σου, μια αρνητική χοριακη τελευταίων 15 ημερών, μια βεβαίωση από το γιατρό σου ότι χρησιμοποιήθηκαν όλα τα φάρμακα της πρώτης προσπάθειας ,έχουν περάσει και 4μήνες από τότε και μια βεβαίωση του κέντρου ότι δεν έχεις άλλα έμβρυα στη κατάψυξη.Εννοείτε φυσικά έχεις μαζί και τη συνταγή του γιατρού με τα νέα φάρμακα"

Αν έχεις στην κατάψυξη έμβρυα δεν μπορείς να πάρεις.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Τριτη και τυχερη θα ειναι οπως και η δικη μου ηταν ετσι!! Ιn the best prognosis patients, it is expected that over 40% will have a baby after their first IVF cycleand about 70% will be successful after three cycles !!! Στο ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου! Παντως γενικα δε βγαινει ακρη ! Εγω στις 2 αποτυχημενες ενοιωθα και εγκυος και ειχα τα παντα απο συμπτώματα αλλα στην 3η κ τυχερη δεν ειχα τιποτα απολυτως παρα μονο κατι ελαχιστα πονακια που λες! 

Ισχύει αυτό το ποσοστό.

Και εγώ στην 3η ΕΤ είχα εμφύτευση ασχέτως της κατάληξης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Δεν περνάω από επιτροπή για την δεύτερη προσπάθεια με την ίδια απόφαση δηλαδή; μόνο περιμένω να περάσουν 4 μήνες από την ωοληψία;και πάω στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ και ζητάω τα φάρμακα της 2ης προσπάθειας; άν είναι έτσι είναι πολύ εύκολο και απλό μακάρι. Ξέρεις γιατί ρωτάω έχω ραντεβού με την γιατρό σήμερα και σκέφτομαι άν αξίζει να προχωρήσω με ένα ωάριο που έχω τώρα στην κοιλίτσα μου ή να αφήσω για τον Ιανουάριο μήπως βγάλω περισσότερα με ενέσεις που δεν έχω, ΑΛΛΆ δεν έχω κάνει εμβρυομεταφορά άρα δεν δικαιούμαι εεεε;

Ακριβώς, πολύ σωστά! Δεν ξαναπερνας επιτροπή, απλά πάς και παίρνεις τα φάρμακα από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ για την εκτέλεση του δεύτερου μέρους της απόφασης. Για αυτό που λες εσύ, δυστυχώς χρειάζεται βεβαίωση του κέντρου ότι δεν έχεις έμβρυα στη κατάψυξη από τη πρώτη διέγερση με τα φάρμακα του ΕΟΠΥΥ που πήρες τη πρώτη φορά.. δεν ξέρω αν κάποιο κέντρο θα δεχτεί να σου δώσει ψευδή τέτοια βεβαίωση.. πολύ δύσκολα..! Αλλά ρώτησε το και βλέπεις! Δεν είναι υποχρεωτικό πάντως να έχεις κάνει έμβρυομεταφορά, μπορεί πχ από τη πρώτη διέγερση να μην έβγαλες κανένα έμβρυο..! Χτύπα ξύλο βέβαια!  Αλλά χρειάζεται να έχεις βεβαίωση του κέντρου ότι δεν σου έχουν μείνει έμβρυα.. γιατί αν έχεις έστω και ένα έμβρυο κατάψυξη σου λένε ότι δεν χρειάζεσαι φάρμακα, έχεις να μεταφέρεις! Όπως και το αν σου έχουν περισσέψει φάρμακα από τη πρώτη φορά ή όχι και πόσες μονάδες έμειναν, χρειάζονται βεβαίωση και για αυτό γιατί αν σου έχουν περισσέψει τότε θα προστεθούν στις μονάδες που θα σου δώσουν τη δεύτερη φορά.. πχ δικαιουσε 3600 μονάδες στη κάθε απόφαση και σου έχουν περισσέψει 600μοναδες από τη πρώτη διέγερση, θα προσμετρηθούν και θα σου δώσουν από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ 3000μοναδες + τις 600 που ήδη έχεις! Φυσικά αυτά ήταν που είπαν σε εμένα όταν ρώτησα.. κάνε μια ερώτηση και εσύ εκεί από όπου περνάς μην έχει αλλάξει κάτι από τότε που ρώτησα ή αλλάζει από επιτροπή σε επιτροπή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Δεν περνάω από επιτροπή για την δεύτερη προσπάθεια με την ίδια απόφαση δηλαδή; μόνο περιμένω να περάσουν 4 μήνες από την ωοληψία;και πάω στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ και ζητάω τα φάρμακα της 2ης προσπάθειας; άν είναι έτσι είναι πολύ εύκολο και απλό μακάρι. Ξέρεις γιατί ρωτάω έχω ραντεβού με την γιατρό σήμερα και σκέφτομαι άν αξίζει να προχωρήσω με ένα ωάριο που έχω τώρα στην κοιλίτσα μου ή να αφήσω για τον Ιανουάριο μήπως βγάλω περισσότερα με ενέσεις που δεν έχω, ΑΛΛΆ δεν έχω κάνει εμβρυομεταφορά άρα δεν δικαιούμαι εεεε;

Και αν δεν βγάλεις? Ή αν δεν βγαλεις καλά ωάρια? Αφού έχεις ένα γιατί να το χασεις? Και μπορείς και μετα με διέγερση να βγάλεις και άλλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Margitc είπε:

Αγαπη αν θυμαμαι καλα δεν εχεις ξαναπαρει φαρμακα απο την επιτροπη για αυτο δεν εισαι υποχρεωμενη να τα καταθεσεις

Υποχρεωμένη δεν είμαι όντως απλά ίσως βοηθήσουν την περίπτωση μας. Θα τα ζητησω εγώ να τα έχω και βλέπουμε…ακόμα περιμένω το καινουριο κέντρο να κάνει έναν έλεγχο στα σκαναρισμένα που τους έστειλα χτες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα! 

Σε κανένα από τα δύο! Εσύ θα βρεις αυτό που έχει χρονολογία το 2021! Αυτά και τα δύο είναι του 2013.. Κοίτα πιο κάτω..

Και έχει δίκιο η @Margitc! Αν τα φάρμακα της προηγούμενης διέγερσης τα αγοράσατε ιδιωτικά και δεν περάσατε επιτροπή για να τα πάρετε, δεν χρειάζεται να καταθέσετε μαζί και έκθεση προηγούμενων προσπαθειών! Οπότε μη σκατε τόσο για αυτό..! Αυτή η έκθεση αφορά τη δεύτερη φορά που θα περάσετε επιτροπή και είχατε ήδη πάρει φάρμακα μέσω της επιτροπής του ΕΟΠΥΥ.

Ναι υποχρεωτικό δεν είναι αλλά μια φιλη που πέρασε πολύ πρόσφατα επιτροπή και είχε κάνει προσπάθειες πριν με δικά της έξοδα, τη συμβούλευσαν απ το κέντρο της να τις βάλει αυτές τις εκθέσεις και μου είπε ότι όντως έπαιξαν ρόλο. Σημειωτέον, στο Μαρούσι πέρασε κι αυτή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Litsadi είπε:

Κορίτσια παρακολουθώ την συζήτηση σας για τα χαρτιά της επιτροπής εμείς που κάναμε μία προσπάθεια πότε μπορούμε να πάμε για δεύτερη;

4 μηνες μετα την πρωτη διεγερση το λιγοτερο κ εως 1 χρονο το περισσοτερο. Ο γιατρος θα σου γραψει ενα χαρτι ξερει αυτος με τι φαρμακα χρησιμοποιησες αν εκανες ωοληψια κ ποτε αν προεκυψαν εμβρυα κ ποσα αν μετεφερες κ μετα την νεασυνταγη θα πας στο φαρμακειο με το χαρτι της επιτροπης κ θα παρεις τα δευτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Margitc είπε:

4 μηνες μετα την πρωτη διεγερση το λιγοτερο κ εως 1 χρονο το περισσοτερο. Ο γιατρος θα σου γραψει ενα χαρτι ξερει αυτος με τι φαρμακα χρησιμοποιησες αν εκανες ωοληψια κ ποτε αν προεκυψαν εμβρυα κ ποσα αν μετεφερες κ μετα την νεασυνταγη θα πας στο φαρμακειο με το χαρτι της επιτροπης κ θα παρεις τα δευτερα.

Ωραία όλα αυτά άν έχεις λεφτά για την 2η προσπάθεια 😒 σίγουρα είναι εύκολη διαδικασία η 2η αλλά άν δεν υπάρχουν λεφτά όλα είναι βουνό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Ναι υποχρεωτικό δεν είναι αλλά μια φιλη που πέρασε πολύ πρόσφατα επιτροπή και είχε κάνει προσπάθειες πριν με δικά της έξοδα, τη συμβούλευσαν απ το κέντρο της να τις βάλει αυτές τις εκθέσεις και μου είπε ότι όντως έπαιξαν ρόλο. Σημειωτέον, στο Μαρούσι πέρασε κι αυτή. 

Δεν ξερω τι παραπανω δηλαδη αν ολα τα αλλα χαρτια ειναι σωστα τις δικαιουσαι κ τελος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Ωραία όλα αυτά άν έχεις λεφτά για την 2η προσπάθεια 😒 σίγουρα είναι εύκολη διαδικασία η 2η αλλά άν δεν υπάρχουν λεφτά όλα είναι βουνό. 

Το ξερω κ ολες σε νιωθουμε το οικονομικο ειναι ενα θεμα εγω θα σου προτεινω βεβαια να περασεις, να παρεις τα φαρμακα να τα εχεις αλλωστε αργουν να ληξουν κ σιγα σιγα οταν εχεις τα λεφτα ξεκινας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Ισχύει αυτό το ποσοστό.

Και εγώ στην 3η ΕΤ είχα εμφύτευση ασχέτως της κατάληξης.

Εγω να αγχώθηκα όμως με αυτα τα ποσοστά..  στείλε μου τις ροζ. 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Ωραία όλα αυτά άν έχεις λεφτά για την 2η προσπάθεια 😒 σίγουρα είναι εύκολη διαδικασία η 2η αλλά άν δεν υπάρχουν λεφτά όλα είναι βουνό. 

Έτσι έλεγα και εγώ αμα δεις τα παλιά μηνύματα.  Ότι μια δεν μπορούσαμε οικονομικα για δευτερη, όχι ότι μπορούμε τώρα αλλά ας όψεται η τύχη μου. 

Για εμενα στοχεύεις στην πρώτη λες και όταν το πιστεύεις γίνεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εγω να αγχώθηκα όμως με αυτα τα ποσοστά..  στείλε μου τις ροζ. 😕

Όλο το ράφι θα σου στείλω!

Τα ποσοστά ισχύουν σε μεγαλύτερες ηλικίες κ ενώ δεν υπάρχει προηγούμενη κύηση ή εμφύτευση!

Εσυ με ένα παιδάκι ήδη , άγριο νιατο και εμφύτευση με έμβρυα (2!) ημερών τι σε αγχώνει ακριβώς;;;;

Ελα να συνέλθουμε σε παρακαλώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εγω να αγχώθηκα όμως με αυτα τα ποσοστά..  στείλε μου τις ροζ. 😕

Ιιιιιιι ντροπή μαρή μη μιλάς άλλο...... γιατί η ροζ δεν κάνει τίποτα μια τέτοια χρειάζεσαι...

Screenshot_2021-11-24-19-38-25-651_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Αστα να πάνε δηλαδή. Εγώ, μιας και δεν ήξερα πως λειτουργεί το όλο σύστημα, επίσης έμαθα την ώρα της ετ πως μετέφεραν 3 και πως τα άλλα δυο τα καταψύξαν. Δεν μου το συζήτησαν, δεν με ρώτησαν και φαντάσου είχα αγχωθεί μην κάνω τρίδυμα. Πραγματικά για όλα είχα άγνοια. Το μόνο που μου είχαν πει συνέχεια και συνέχεια ήταν η λέξη "αριστα" και "όλα καλά" Τεσπα....

Μα καλα ειναι δυνατον ; Σου μεταφερανε 3 χωρις να σε ρωτησουν; Ε δε παμε καλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Ιιιιιιι ντροπή μαρή μη μιλάς άλλο...... γιατί η ροζ δεν κάνει τίποτα μια τέτοια χρειάζεσαι...

Screenshot_2021-11-24-19-38-25-651_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

Άμα σου έρθει αυτό το τσοκαρακι κατακούτελα @Παρασκευαιδουοχι μόνο θα πας κοκεταρία στην ΕΤ αλλά και με καρούμπαλο!

Και άμα στο ρίξει η δίδυμο μάνα μη πας κ με καμία διάσειση δεν ξέρω 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εννοείται πολύ καλά κάνεις και απαντάς. Κι εγώ εντελώς σαν μία πληροφορία που διάβασα την ανέφερα ξεκάθαρα για το ψυχολογικό κομμάτι.  Κι εγώ έχω κάνει τεστ πριν την καθυστέρηση όπως και οι περισσότερες υποθέτω. Και ναι κάθε γυναίκα ξέρει η ίδια και μάλιστα αν ακούσουμε πραγματικά το σώμα μας το καταλαβαίνουμε και χωρίς τεστ!   Έχεις δίκιο για διαφορά σύλληψης και εμφύτευσης! 
    • Ααχ κορίτσια να σας πω και εγώ τα νέα μου! Χθες πήγαμε σε γενετιστή, με λίγα λόγια ο καρυότυπος του άντρα μου ναι είναι όπως μας είπε με τσαχπινιές, οχι προβληματικος όπως τον ανέφερα συνέχεια εγώ! Εν ολιγης μας είπε ότι από ότι στιγμή που το σπέρμα είναι σε φυσιολογικά επίπεδα θα πρέπει να κάνουμε άλλες 2 εξετάσεις fish αιματος και αναλόγως με το τι θα δείξει θα κάνουμε και fish σπέρματος δε ξέρω ακριβώς τι περιμένουμε να δούμε!  Ξέρω μονάχα ότι θέλουν άλλον ένα μήνα για να βγουν.. Παράλληλα μας είπε ότι προσπαθούμε κανονικά και όταν αποφασίσουμε αν θέλουμε μπορούμε να κάνουμε εξωσωματική απλά με προεμφυτευτικό!  Η μόνη διαφορά μου είπε είναι αν μείνω έγκυος είτε  φυσιολογικά είτε με εξωσωματική θα πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση, για σίγουρα αποτελέσματα για υγιές έμβρυο!  Επίσης, μου είπε ότι ενδέχεται να είναι κληρονομικός και να το πήρε από γονείς!οι οποίοι κατάφεραν φυσιολογικά να κάνουν παιδιά! Μας είπε ότι μπορεί ένα τυχερό και γερο σπερματοζωάριο να είχε κάνει τη δουλειά 1 χρόνο τώρα και να μην είχαμε καταλήξει ποτε να κάνουμε αυτή την εξέταση και να μη το ξέραμε! Αφού το ξέρουμε όμως για να βγει ένα υγιές μωρο με όποιο τρόπο και να γίνει η συλληψη θα κάνουμε αμνιοπαρακεντηση! Αυτά, ίδωμεν 🫶🤷‍♀️
    • @peacockακι μου υπέροχο!!! Σε ευχαριστώ!! Τι κάνεις παλιά μας συμμαθήτρια? Πώς είναι τώρα η ζωή? Γεμάτη ουράνια τόξα να φανταστώ??!  Κορίτσια αυτά εδώ τα κορίτσια ήταν η αντίστοιχη "τάξη" μας την περίοδο 2016-2018 για μένα! Μόνο respect σε αυτά τα κορίτσια που μοιραστηκαμε τα εσωψυχα μας και τα καταφέραμε ΟΛΕΣ!  Τι σημαίνει αυτό?? Ότι δεν θα μείνει καμία χωρίς μωρό βρεεε! Άπαξ και μπεις εδώ ,μωρο θα αποκτήσεις θες δε θες! Χαχαχα Κορίτσια σας ευχαριστώ για την εμψύχωση 🥰🥰 εύχομαι όλα να πάνε καλά μέχρι τέλους! Χοριακη θα κάνω την τρίτη γιατί μου είπε ο γιατρός να περιμένω να έχω και μια μέρα καθυστέρηση...εγώ ξέρω πως κρατιέμαι!!!
    • Ααααχχχχ βρε κορίτσια πόσο σας "ζηλεύω" όσες έχετε συναντηθεί απο κοντά!!! Πάρα πολύ καλοπροαίρετα το λέω! Εγώ να ξέρετε αν ποτέ οργανώσετε καμία συνάντηση θα είμαι παρούσα με τη μπουμπού μου! Στα δικά μου γιατι ξέχασα να τα γράψω κι εδώ... Εχθές, αφού επανέλαβα τις εξετάσεις του θυρεοειδούς, επιτέλους ήρθε στα ίσια του και πέσαμε κάτω απο 3! Με ρώτησε ο ενδοκρινολόγος αν είναι όλα καλά και υπερηχογραφικά. Του είπα ναι και μου είπε ότι συνεχίζουμε με την ίδια δόση και επαναλαμβάνουμε σε 6 εβδομάδες! Μετά μίλησα και με το γυναικολόγο μου και του είπα το γιατρό που μου πρότειναν στο δημόσιο. Μου είπε τα καλύτερα και να τον πάρω άμεσα να κλείσω ραντεβού. Αυτά τα πολύ όμορφα! Τα φιλιά μου σε όλες σας παρεούλα μου!
    • Για τις κοπελες που τις φέρνουν σε δυσκολη θεση... εγω ειχα απαντησει στα ισα σε ερωτηση τυπου αντε τι περιμένετε κ δ κανετε ενα μωρο, γιατι ΔΕΝ ΜΠΟΡΏ. Και τελειωσε εκει το θεμα. Το 2ο μ ηρθε στο καπακι, οποτε δ προλαβε κανεις να με ρωτησει αν εχω σκοπο για 2ο. Μετα κανενας σχεδον δεν ασχοληθηκε αν θα κανω 3ο. Καποια στιγμη που ειπα ετσι απ εξω απ εξω οτι το εχουμε στο μυαλο μου, ακουσα σχόλια τύπου τι το θες το 3ο? Πανω που ξεπαιδιασες. Και αλλα τετοια ομορφα. Οποτε και μεις οταν ξεκινησαμε προσπάθειες δεν το ειπαμε πουθενα. Ουτε τωρα που κανουμε ελευθερα το ξερει κανενας. Και εκτός απο πολυ δικα μ ατομα που το συζητησαμε για το αν θα προσπαθησουμε η οχι, κανενας ευτυχως δ με ρωτησε ασχετος.  Παρεμπιπτόντως σημερα αδιαθετησα και γω...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...