Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Χμ νόμιζα Θεσσαλονίκη και ήθελα να σε προτείνω γιατρό. 😕 🤔 και στη Λάρισα έχει έναν που συνεργάζεται με τον Σφακ. Της Αθήνας αμα θες να μάθω λεπτομέρειες.  

Καλημέρα ,,, πάει πολύ καλή μου φίλη στο Σφακ και δε μου αρέσει καθόλου εμένα προσωπικά η προσέγγιση και ο τρόπος του,,,σε ευχαριστώ πολύ πάντως. 😘

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Το antitpo,  αν κατάλαβα καλά είναι τα αντισώματα για να δεις αν έχεις κάποιο αυτοάνοσο με τον θυρεοειδή π.χ χασιμοτο. 

Για να καταλάβεις και εμένα η  tsh, ft3, ft4 είναι κάτι παραπάνω από μια χαρά! Όμως η υπερηχογραφικη εικόνα του θυροειδους, οδήγησε την ενδοκρινολογο να μου κάνει παρακέντηση και έκανα και την εξέταση για τα αντισώματα και βγήκε ένα νούμερο τρελό που σε συνδυασμό με το υπερηχο γράφημα δείχνει ότι έχω χασιμοτο.

Τώρα κατάλαβα !!!! Εντάξει θα κάνω μια επίσκεψη κάποια στιγμή να τα δω και αυτά,,,κάτσε να πληρωθούμε πρώτα ,,, πόσα να έχω να σκορπάω???? 

Εσύ γιατί να ξανακάνεις χοριακη αφού αδιαθετησες? Και το ότι ήρθε 4μερες νωρίτερα γιατί είναι κακό? Και γιατί θεωρείς ότι δεν προλαβαίνεις διέγερση??? Εγώ πάντως να ξέρεις,,,,μετά τη σπερματεγχυση έμεινα μόνη μου 😉😎😉😘 άσχετα την κατάληξη. Έχει ο Θεός το σχέδιο του για κάθε μία μας να ξέρεις 🥰😍😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η condios είπε:

Καλημέρα ,,, πάει πολύ καλή μου φίλη στο Σφακ και δε μου αρέσει καθόλου εμένα προσωπικά η προσέγγιση και ο τρόπος του,,,σε ευχαριστώ πολύ πάντως. 😘

 

Τώρα κατάλαβα !!!! Εντάξει θα κάνω μια επίσκεψη κάποια στιγμή να τα δω και αυτά,,,κάτσε να πληρωθούμε πρώτα ,,, πόσα να έχω να σκορπάω???? 

Εσύ γιατί να ξανακάνεις χοριακη αφού αδιαθετησες? Και το ότι ήρθε 4μερες νωρίτερα γιατί είναι κακό? Και γιατί θεωρείς ότι δεν προλαβαίνεις διέγερση??? Εγώ πάντως να ξέρεις,,,,μετά τη σπερματεγχυση έμεινα μόνη μου 😉😎😉😘 άσχετα την κατάληξη. Έχει ο Θεός το σχέδιο του για κάθε μία μας να ξέρεις 🥰😍😘

Επιβεβαιώνω για τα αντισώματα θυρεοειδή, κι εγώ είχα φυσιολογικές tsh, ft3, ft4 αλλά ειδικά μετά τη διέγερση τα anti tg εκτοξεύτηκαν στο 450, τα anti tpo μου φυσιολογικά και στον υπέρηχο πλέον επιβεβαιώθηκε (πήγα σε εξειδικευμένο σε θυρεοειδή) ότι έχω Χασιμότο. Εδώ κι ένα χρόνο έχω μετρήσει τουλάχιστον 5 φορές αντισώματα θυρεοειδή, είναι μια πάνω μια κάτω (αλλά ποτέ τόσο κάτω ώστε να είναι στα φυσιολογικά) κι όπως μου είπαν έτσι συμβαινει στη θυρεοειδιτιδα κι έτσι θα είναι μια ζωή. Ακόμα και φυσιολογικά να τα δω μια φορά, κάποια στιγμή θα ξανά ανέβουν. Κι όπως έχω παρατηρήσει ειδικά μετά τις διεγέρσεις τρελαίνονται κανονικά. Κατά τα άλλα όμως ο θυρεοειδής μου έχει φυσιολογική λειτουργία προς το παρόν. Γι αυτο και δεν είχα κανενα ιδιαίτερο σύμπτωμα. Πρέπει όμως να τσεκάρομαι. Κι επίσης αφού έχω αυξημένα αντισώματα, σε διέγερση και εμφύτευση είναι καλό να υποστηρίζομαι με λίγη κορτιζόνη. 
οπότε ναι να πας σε ενδοκρινολόγο να σου κάνει πλήρη έλεγχο με όλες τις ορμόνες, αντισώματα και υπέρηχο οπωσδήποτε. Και για τον υπέρηχο αν δεν σε στείλει καπου συγκεκριμένα ρωτα πάλι να βρω τα χαρτιά μου να σου πω που με στείλαν εμένα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η condios είπε:

Καλημέρα ,,, πάει πολύ καλή μου φίλη στο Σφακ και δε μου αρέσει καθόλου εμένα προσωπικά η προσέγγιση και ο τρόπος του,,,σε ευχαριστώ πολύ πάντως. 😘

 

Τώρα κατάλαβα !!!! Εντάξει θα κάνω μια επίσκεψη κάποια στιγμή να τα δω και αυτά,,,κάτσε να πληρωθούμε πρώτα ,,, πόσα να έχω να σκορπάω???? 

Εσύ γιατί να ξανακάνεις χοριακη αφού αδιαθετησες? Και το ότι ήρθε 4μερες νωρίτερα γιατί είναι κακό? Και γιατί θεωρείς ότι δεν προλαβαίνεις διέγερση??? Εγώ πάντως να ξέρεις,,,,μετά τη σπερματεγχυση έμεινα μόνη μου 😉😎😉😘 άσχετα την κατάληξη. Έχει ο Θεός το σχέδιο του για κάθε μία μας να ξέρεις 🥰😍😘

Προσπάθησα να σου στειλω μήνυμα αλλά δεν γίνεται. Θα μπορούσες να μας πεις γιατί δεν σου αρέσει η προσέγγιση του συγκεκριμένου γιατρού που ανέφερες? Ήμουν εκεί και είμαι σε σκέψεις αν θα μείνω ή θα φύγω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

Ευχαριστώ πολύ.❤️ Θα το δω και θα παω εκεί.

΄΄Οπως πάντα δεν έχω τις γνώσεις.. έλεγα να μαζέψω ωάρια για να έχω να κάνω ετ περισσότερες, για να μην παω πάντα με διέγερση. Στην διέγερση είχα 5 γονιμοποιημένα. Τώρα δεν ξέρωπόσα θα έχω την επόμενη φορά. Αλλά μιας και πρέπει να δούμε τώρα το σπέρμα δεν μπορώ να μαζέψω ωάρια και να τα γονιμοποιήσω και να τα βάλω στον πάγο. Στο Έλενα κοιτάζω να βρω ραντεβου απο ακύρωση νωρίτερα, αλλά φυσικά δεν έχει. Υπομονή εναν μήνα. Θα περάσει. βέβαια σκέφτηκα πριν λίγο να δω αν έχει νωρίτερα ραντεβού στο Έλενα για σπέρμα μπας και το κάνω και παω έτοιμα χαρτια στο αποβολών. Θα το δω...

Εσένα σου εύχομαι απο καρδιάς να πετύχεις αυτή την φορά και να μας πεις σύντομα θετικά νεα.

Δες πιο πάνω στην παράθεση/απάντηση που τους ανέφερε λίγο πιο πριν η @troia Είπε "Σου γράφω μερικά ονόματα στην Αθήνα: Ασβέστης, Ανδρίτσος και Μακαρούνης." Και εγώ εκεί θα παω. Θα πάρω τηλ να δω πότε υπάρχει ραντεβού.

Ναι τα είδα και θα κλείσω κ εγώ ραντεβού από βδομάδα να δω ποτέ μπορώ ν ανέβω Αθήνα! Κ ο θεός βοηθός! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η condios είπε:

Όσο για εξετάσεις έχουμε ήδη κάνει τα πάντα,,,,έχω κάνει και καμπύλη σακχάρου,άψογη βγήκε,,,, και καρυότυπο και κυστική ίνωση και θρομβοφιλιες όλες,,, και εγώ και ο σύζυγός μου. Antipto τι είναι??? Και η ft4 καλή είναι ,,, 1,14 βγήκε ,,, 

Τι να πω πια????? Έχει ο Θεός 🙏👶❤️👶❤️

Καλημέρα! Η εξέταση για αντισωματα μαζί με υπέρηχο μπορεί να δείξει πρόβλημα στον θυρεοειδή πολύ πριν, ακόμα και χρόνια πριν, φανεί με τις κλασικές αιματολογικές. Δε χάνεις τπτ να το ελέγξεις, να είσαι σίγουρη πως απ' αυτή την άποψη είσαι καλυμμένη, μη τρέχεις μετά. Επίσης, ψαξτο, όταν με το καλό κάνεις την επέμβαση και απαλλαγείς απ' τις συμφυσεις ( πολύ δύσκολο για εμφυτευση στη μήτρα αν είναι γεμάτη από την ενδομητριωση, τοξικό περιβάλλον για το έμβρυο, όσο καλής ποιότητας και αν είναι) με τις ορμονολογικες εξετάσεις, γιατί η AMH σου δεν είναι πολύ χαμηλή για την ηλικία σου, για να δικαιολογειται τόσο υψηλή FSH, μήπως οφείλεται κάπου αλλού, μου έκανα τρομερή εντύπωση. Δεν ξέρω αν κάποια αλλαγή κοπέλα έχει εμπειρία εδώ με τέτοιες τιμές, αλλά εμενα με παραξενεψαν. Εγώ να σκεφτείς, 3 μήνες μετά την επέμβαση, είχα 0,16AMH, λίγο πριν μείνω έγκυος είχε πάει στο 0,46, αλλά απλό πολύ χαμηλή, αλλά η FSH ήταν γύρω στο 12, και μου είχαν πει αν πάει πάνω από 20, τότε πολύ δύσκολα τα πράγματα, ακόμα και με εξωσωματική, αλλά συνδυαστικά με την τόσο χαμηλή AMH. Λογικό να σου πουν για δανεικά ωάρια, αλλά δοκίμασε ξανά και με δικά σου, ένα και καλό θες ( αυτού του μήνα ίσως; 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Karmeliet είπε:

@condios Γνώμη μου, ψάξε και βρες ποιοι είναι οι κορυφαίοι  γυναικολόγοι χειρουργοι για ενδομητριωση στην Ελλαδα, και κλείσε ραντεβού. Μην αποσυντονιστεις αν σου πουν πολλούς μήνες μετά, θα περιμένεις για να σε καθαρίσει σωστά κάποιος με πολύ μεγάλη εμπειρία. Εγώ - εξωτερικό βέβαια, αλλιώς θα σε εστελνα εκει χωρίς δεύτερη σκέψη, και ο γιατρός που μου είχε κάνει την πρωτη επέμβαση στην Ελλάδα έχει συνταξιοδοτηθεί- περίμενα ένα εξάμηνο για το πρώτο ραντεβού, και ήμουν σχεδόν 39. Όπως κι εσύ, τα όργανα όλα μέσα γεμάτα με αυμφυσεις, βρήκαν εστίες παντού, 4 ώρες χειρουργείο, ουρήθρα, επιφανειακά στο έντερο, μόνο οι σάλπιγγες ήταν κατά περίεργο τρόπο άθικτες. Όταν συζήτησα μετά με τη χειρουργο πόσο να ανησυχώ για τη ζημιά που έχει κάνει η ενδομητριωση στην ωοθήκη μου, μου είπε πως κάνει χρόνια τη δουλειά, με καθάρισε, κι ότι μόνο η ηλικία μου θα πρέπει να με ανησυχεί, και την εμπιστεύτηκα. Και είχε δίκιο, προφανώς έκανε πολύ καλή δουλειά, γιατί εμεινα έγκυος με φυσικό τρόπο, 9 μήνες μετά. Κάνε την επεμβαση, δώσε χρόνο μετά στο σώμα σου να επανελθει, προσεξε τη διατροφή και κόψε ότι γενικά δεν ενδείκνυται σε χρόνιες φλεγμονές( είχα χτίσει εργοστάσιο στον Τσακίρη από τα πατατάκια ρίγανη που έτρωγα 😅 αλλά τα έχω κόψει σχεδόν όλα πλεον, μακρυά από φυτικά έλαια κλπ) και μετά τσεκαρεις τις ορμόνες σου, και ανάλογα αποφασίζεις τι δρομο θα ακολουθήσεις.

Για τον θυροειδή που ρώτησες, αν πιστεύεις πως κάτι δεν πάει καλά, ενδοκρινολόγο να σε εξετάσει, για τα πάντα, οπωσδήποτε και για αντισώματα, μήπως παίζει και αυτοαναοσο- οσες έχουμε ενδομητριωση δυστυχώς έχουμε αυξημένες πιθανότητες και για άλλα τέτοια νοσήματα. Να ψαχτεις για τα πάντα. Εμένα με έβγαζαν εμμονικη γιατί οι βασικές εξετάσεις θυροειδή έβγαιναν πάντα μέσα στα όρια, λίγο πριν μείνω έγκυος εξετάστηκα για αντισώματα, βγήκαν θετικά, Hashimoto μάλλον, και 3 μήνες μετά τη γέννα, για κερασάκι στην τούρτα, έγινε διάγνωση για καρκίνο του θυροειδη, ακόμα τρέχω. Στα λέω, όχι για να σε τρομάξω, αλλά για να σου πω πως πρέπει να ακούς το σώμα σου, και να επιμένεις αν πιστεύεις πως κάτι δεν πάει καλά. Και με όλα αυτά τα προβληματα, έμεινα έγκυος... ποτέ δεν ξέρεις 🙂 Σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά! 

@troia Να σου ζήσει το μωράκι, να είναι πάντα γερό και ευτυχισμένο! 

@Ριρίκα Σε τι φάση βρίσκεσαι; Μήπως μίλησες με κάποιον χειρούργο; Βρήκες άκρη; 

Να χαίρεσαι το μωρό σου και να είστε υγιείς και χαμογελαστοί πάντα.

Συγκλονιστική η ιστορία σου, καλή δύναμη στον αγώνα σου και όλα θα πα΄νε καλά.🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η condios είπε:

Καλημέρα ,,, πάει πολύ καλή μου φίλη στο Σφακ και δε μου αρέσει καθόλου εμένα προσωπικά η προσέγγιση και ο τρόπος του,,,σε ευχαριστώ πολύ πάντως. 😘

 

Τώρα κατάλαβα !!!! Εντάξει θα κάνω μια επίσκεψη κάποια στιγμή να τα δω και αυτά,,,κάτσε να πληρωθούμε πρώτα ,,, πόσα να έχω να σκορπάω???? 

Εσύ γιατί να ξανακάνεις χοριακη αφού αδιαθετησες? Και το ότι ήρθε 4μερες νωρίτερα γιατί είναι κακό? Και γιατί θεωρείς ότι δεν προλαβαίνεις διέγερση??? Εγώ πάντως να ξέρεις,,,,μετά τη σπερματεγχυση έμεινα μόνη μου 😉😎😉😘 άσχετα την κατάληξη. Έχει ο Θεός το σχέδιο του για κάθε μία μας να ξέρεις 🥰😍😘

Θα πάω να κάνω τη χοριακη έτσι για την αλητεία! Μα δεν ξέρω καν το πρωτόκολλο.  Για να ξεκινήσω διέγερση,  πρέπει να την ξεκινήσω αύριο. Πότε θα προλάβω να πάω να πάρω τις ορμόνες, μάλλον menopur που είναι δυσευρετες?

Ασε που μου ήρθε ξαφνικό και δεν είμαι προετοιμασμένη ψυχολογικά.  Όπως είπες έχει ο Θεός σχέδια για όλες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Να χαίρεσαι το μωρό σου και να είστε υγιείς και χαμογελαστοί πάντα.

Συγκλονιστική η ιστορία σου, καλή δύναμη στον αγώνα σου και όλα θα πα΄νε καλά.🥰

@condios @BlackCat Ευχαριστώ πολύ! Υπομονη και επιμονή, να προσέχετε τον εαυτό σας, να ενημερώνεστε συνεχώς, και να μην επαναπαυεστε σε αυτά που θα σας πει ο ένας ειδικός. Το πιάνετε από παντού, η υπογονιμότητα είναι πολυπαραγοντικό πρόβλημα, ευτυχώς είστε Ελλάδα και μπορείτε να απευθυνθείτε ανά πάσα στιγμη στον οποιοδήποτε ειδικό γιατρό, αν το αποφασίσετε, εκμεταλλευτείτε το! Καλή δύναμη σε όλες σας! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Επιβεβαιώνω για τα αντισώματα θυρεοειδή, κι εγώ είχα φυσιολογικές tsh, ft3, ft4 αλλά ειδικά μετά τη διέγερση τα anti tg εκτοξεύτηκαν στο 450, τα anti tpo μου φυσιολογικά και στον υπέρηχο πλέον επιβεβαιώθηκε (πήγα σε εξειδικευμένο σε θυρεοειδή) ότι έχω Χασιμότο. Εδώ κι ένα χρόνο έχω μετρήσει τουλάχιστον 5 φορές αντισώματα θυρεοειδή, είναι μια πάνω μια κάτω (αλλά ποτέ τόσο κάτω ώστε να είναι στα φυσιολογικά) κι όπως μου είπαν έτσι συμβαινει στη θυρεοειδιτιδα κι έτσι θα είναι μια ζωή. Ακόμα και φυσιολογικά να τα δω μια φορά, κάποια στιγμή θα ξανά ανέβουν. Κι όπως έχω παρατηρήσει ειδικά μετά τις διεγέρσεις τρελαίνονται κανονικά. Κατά τα άλλα όμως ο θυρεοειδής μου έχει φυσιολογική λειτουργία προς το παρόν. Γι αυτο και δεν είχα κανενα ιδιαίτερο σύμπτωμα. Πρέπει όμως να τσεκάρομαι. Κι επίσης αφού έχω αυξημένα αντισώματα, σε διέγερση και εμφύτευση είναι καλό να υποστηρίζομαι με λίγη κορτιζόνη. 
οπότε ναι να πας σε ενδοκρινολόγο να σου κάνει πλήρη έλεγχο με όλες τις ορμόνες, αντισώματα και υπέρηχο οπωσδήποτε. Και για τον υπέρηχο αν δεν σε στείλει καπου συγκεκριμένα ρωτα πάλι να βρω τα χαρτιά μου να σου πω που με στείλαν εμένα. 

 

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Καλημέρα! Η εξέταση για αντισωματα μαζί με υπέρηχο μπορεί να δείξει πρόβλημα στον θυρεοειδή πολύ πριν, ακόμα και χρόνια πριν, φανεί με τις κλασικές αιματολογικές. Δε χάνεις τπτ να το ελέγξεις, να είσαι σίγουρη πως απ' αυτή την άποψη είσαι καλυμμένη, μη τρέχεις μετά. Επίσης, ψαξτο, όταν με το καλό κάνεις την επέμβαση και απαλλαγείς απ' τις συμφυσεις ( πολύ δύσκολο για εμφυτευση στη μήτρα αν είναι γεμάτη από την ενδομητριωση, τοξικό περιβάλλον για το έμβρυο, όσο καλής ποιότητας και αν είναι) με τις ορμονολογικες εξετάσεις, γιατί η AMH σου δεν είναι πολύ χαμηλή για την ηλικία σου, για να δικαιολογειται τόσο υψηλή FSH, μήπως οφείλεται κάπου αλλού, μου έκανα τρομερή εντύπωση. Δεν ξέρω αν κάποια αλλαγή κοπέλα έχει εμπειρία εδώ με τέτοιες τιμές, αλλά εμενα με παραξενεψαν. Εγώ να σκεφτείς, 3 μήνες μετά την επέμβαση, είχα 0,16AMH, λίγο πριν μείνω έγκυος είχε πάει στο 0,46, αλλά απλό πολύ χαμηλή, αλλά η FSH ήταν γύρω στο 12, και μου είχαν πει αν πάει πάνω από 20, τότε πολύ δύσκολα τα πράγματα, ακόμα και με εξωσωματική, αλλά συνδυαστικά με την τόσο χαμηλή AMH. Λογικό να σου πουν για δανεικά ωάρια, αλλά δοκίμασε ξανά και με δικά σου, ένα και καλό θες ( αυτού του μήνα ίσως; 🙂

Καλημέρα κορίτσια ,,καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τα φώτα σας. Με πείσατε να πάω ακόμα πιο γρήγορα. Θα το ψάξω και αυτό. Κοίτα να δεις πόσα μπορεί να κρύβονται από κάτω. Κορτιζόνη παίρνω στην προετοιμασία για ετ. Διέγερση δεν κάνω για να σου πω αν παίζει ρόλο. Θα σου στείλω εγώ μήνυμα @Lucia79.

Ενδομητρίωση έχω στην ωοθήκη ,,, δεν ξέρω αν η μήτρα και το ενδομήτριο έχουν επηρεαστεί. Η ΑΜΗ είναι πάντα σχετική κατά τους γιατρούς , και με 0.2 έχει πετύχει κοπέλα φυσιολογική κιόλας σύλληψη. Όλα τα έχουμε δει. Αυτό που με απασχολεί είναι μήπως οι σάλπιγγες λόγω ενδομητριωσης ρίχνουν περισσότερα τοξικά στο ενδομήτριο και κάτι γίνεται πάντα την τελευταία στιγμή και γυρνάει η εμφύτευση. Κορίτσια στις 3 ετ είχα όλα τα συμπτώματα ότι πάνε όλα καλά ,,, το αισθανομουν και πάντα μια μέρα πριν τη χοριακη κάτι γυρναγε ,,δεν ξέρω πως να σας το εξηγήσω,,,το αισθάνομαι και στη 2η ετ επίβεβαιωθηκα ,,γιατί είχα δύο θετικά τεστ και η χοριακη ήταν χαμηλή. Η μαία μου λέει συμβαίνει ,,πολλές γυναίκες το καταλαβαίνουν. Το "άκου " τόσο καλά το σώμα μου που πάντα μου βγαίνει σωστό αυτό που διαισθανομαι. Επίσης μου είπε πως αν είναι και έχω ωορηξια καλύτερα να κάνω μόνη μου σεξ παρά να κατέβω να το πάρουν στην παρούσα φάση,,,λειτουργεί ορισμένες φορές καλύτερα ο οργανισμός στην περίπτωση μου. Τι να πω? Εγώ πάντως λέω να "παρταρω" αυτή την εβδομάδα,,,,2 χρόνια στο μη και στην προσοχή στο τέλος θα χάσουμε και τη σχέση με τον άνθρωπο μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Θα πάω να κάνω τη χοριακη έτσι για την αλητεία! Μα δεν ξέρω καν το πρωτόκολλο.  Για να ξεκινήσω διέγερση,  πρέπει να την ξεκινήσω αύριο. Πότε θα προλάβω να πάω να πάρω τις ορμόνες, μάλλον menopur που είναι δυσευρετες?

Ασε που μου ήρθε ξαφνικό και δεν είμαι προετοιμασμένη ψυχολογικά.  Όπως είπες έχει ο Θεός σχέδια για όλες μας!

Όλα γίνονται για κάποιο λόγο,,,,ανάσες και ηρεμία. Χάσαμε χρόνια και μήνες ,,,για έναν πάνω έναν κάτω ,,, γιορτές έρχονται,,,ας είναι χαλαρές στιγμές!!!! Να κάνεις ότι θα σε ηρεμήσει 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η condios είπε:

 

Καλημέρα κορίτσια ,,καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τα φώτα σας. Με πείσατε να πάω ακόμα πιο γρήγορα. Θα το ψάξω και αυτό. Κοίτα να δεις πόσα μπορεί να κρύβονται από κάτω. Κορτιζόνη παίρνω στην προετοιμασία για ετ. Διέγερση δεν κάνω για να σου πω αν παίζει ρόλο. Θα σου στείλω εγώ μήνυμα @Lucia79.

Ενδομητρίωση έχω στην ωοθήκη ,,, δεν ξέρω αν η μήτρα και το ενδομήτριο έχουν επηρεαστεί. Η ΑΜΗ είναι πάντα σχετική κατά τους γιατρούς , και με 0.2 έχει πετύχει κοπέλα φυσιολογική κιόλας σύλληψη. Όλα τα έχουμε δει. Αυτό που με απασχολεί είναι μήπως οι σάλπιγγες λόγω ενδομητριωσης ρίχνουν περισσότερα τοξικά στο ενδομήτριο και κάτι γίνεται πάντα την τελευταία στιγμή και γυρνάει η εμφύτευση. Κορίτσια στις 3 ετ είχα όλα τα συμπτώματα ότι πάνε όλα καλά ,,, το αισθανομουν και πάντα μια μέρα πριν τη χοριακη κάτι γυρναγε ,,δεν ξέρω πως να σας το εξηγήσω,,,το αισθάνομαι και στη 2η ετ επίβεβαιωθηκα ,,γιατί είχα δύο θετικά τεστ και η χοριακη ήταν χαμηλή. Η μαία μου λέει συμβαίνει ,,πολλές γυναίκες το καταλαβαίνουν. Το "άκου " τόσο καλά το σώμα μου που πάντα μου βγαίνει σωστό αυτό που διαισθανομαι. Επίσης μου είπε πως αν είναι και έχω ωορηξια καλύτερα να κάνω μόνη μου σεξ παρά να κατέβω να το πάρουν στην παρούσα φάση,,,λειτουργεί ορισμένες φορές καλύτερα ο οργανισμός στην περίπτωση μου. Τι να πω? Εγώ πάντως λέω να "παρταρω" αυτή την εβδομάδα,,,,2 χρόνια στο μη και στην προσοχή στο τέλος θα χάσουμε και τη σχέση με τον άνθρωπο μας. 

Εννοείται να έχετε επαφή, ποτέ δεν ξέρεις!

Για την ενδομητριωση, αν έχεις τη χαρακτηριστική κύστη στην ωοθήκη, σίγουρα έχεις κι αλλου εστίες, απλά στον υπέρηχο μονο η κύστη φαίνεται. Γι'αυτό η μόνη σίγουρη μέθοδος για να δεις την έκταση της ενδομητριωση είναι δυστυχώς το χειρουργείο. Κι εμένα, πριν το δεύτερο χειρουργείο, μόνο 2 μικρές κύστες ειχα- έπαιρνα άπειρα χρόνια αντισυλληπτικά για έλεγχο της ενδομητριωσης- και μια μαγνητική για να δούμε λίγο καλύτερα έντερο κλπ. Όταν με άνοιξαν είδαν, όμως, πως όλα μου τα όργανα ήταν κολλημένα μεταξύ τους από τις συμφυσεις. Ευτυχώς μέρος του εντέρου δε χρειάστηκε να αφαιρέσουν, αν και με είχαν προειδοποιήσει πως υπήρχε κι αυτή η πιθανότητα. Γι' αυτο, όσο πιο γρήγορα γίνεται σε πολύ καλό χειρούργο, ειδικευμένο σε ενδομητριωση, να καθαρίσει σωστά ο,τι περισσότερο μπορεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/9/2021 at 7:43 ΜΜ, ο/η Tvz είπε:

Κ εγώ έκανα εμβρυομεταφορα σε άλλο κύκλο γιατί έπαθα υπερδιέγερση, στην ωοληψια μου πήραν 23 ωαρια!! Εγώ κιόλας αδιαθετησα 1 εβδομάδα μετά την ωοληψια αλλά επειδή ήταν πολύ σύντομα κατά το γιατρό μου για να επανέλθουν οι ωοθήκες, αδιαθετησα κ 2η φορά κ μετά πήγα για εμβρυομεταφορα. Εμενα δε μου έδωσε ovitrelle, 3η μέρα του κύκλου πριν την εμβρυομεταφορα ξεκίνησα οιστραδιολη φτιαχτη (cyclacur), 10 μέρες μετά πήγα για υπέρηχο κ μετά ξεκίνησα προγεστερονη κ 20η μερα πήγα για εμβρυομεταφορα!! Μην ανησυχείς ίσως είναι κ για καλύτερα να προλάβεις να ξεπρηστεις, να γίνουν τα εμβρυακια σου βλαστοκυστες!! Κ εμένα μου είχε πει ο γιατρός ότι τα κατεψυγμένα έχουν καλές πιθανότητες όπως κ τα φρέσκα να εμφυτευθουν κ λίγο καλύτερα!! Κ είχε δίκιο εκ του αποτελέσματος!! Καλή επιτυχία, να πάρεις καλά κ ώριμα αυγουλακια σου εύχομαι!!🙏🙏

Καλημέρα! Θα ήθελα να σε ρωτήσω πως αντιμετώπισες την υπερδιέγερση! Εκανα ωοληψια το Σάββατο 20 ωάρια, όλα πηγανε πολυ καλα αλλα υποφέρω από το πρήξιμο.... Αν και περάσανε ηδη  σχεδον 6 μέρες δεν λεει να ξεφουσκωσει η κοιλια μου. Πόνο δεν έχω μόνο δυσφορια ειδικά τις ωρες που είμαι καθιστη στη δουλεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Επιβεβαιώνω για τα αντισώματα θυρεοειδή, κι εγώ είχα φυσιολογικές tsh, ft3, ft4 αλλά ειδικά μετά τη διέγερση τα anti tg εκτοξεύτηκαν στο 450, τα anti tpo μου φυσιολογικά και στον υπέρηχο πλέον επιβεβαιώθηκε (πήγα σε εξειδικευμένο σε θυρεοειδή) ότι έχω Χασιμότο. Εδώ κι ένα χρόνο έχω μετρήσει τουλάχιστον 5 φορές αντισώματα θυρεοειδή, είναι μια πάνω μια κάτω (αλλά ποτέ τόσο κάτω ώστε να είναι στα φυσιολογικά) κι όπως μου είπαν έτσι συμβαινει στη θυρεοειδιτιδα κι έτσι θα είναι μια ζωή. Ακόμα και φυσιολογικά να τα δω μια φορά, κάποια στιγμή θα ξανά ανέβουν. Κι όπως έχω παρατηρήσει ειδικά μετά τις διεγέρσεις τρελαίνονται κανονικά. Κατά τα άλλα όμως ο θυρεοειδής μου έχει φυσιολογική λειτουργία προς το παρόν. Γι αυτο και δεν είχα κανενα ιδιαίτερο σύμπτωμα. Πρέπει όμως να τσεκάρομαι. Κι επίσης αφού έχω αυξημένα αντισώματα, σε διέγερση και εμφύτευση είναι καλό να υποστηρίζομαι με λίγη κορτιζόνη. 
οπότε ναι να πας σε ενδοκρινολόγο να σου κάνει πλήρη έλεγχο με όλες τις ορμόνες, αντισώματα και υπέρηχο οπωσδήποτε. Και για τον υπέρηχο αν δεν σε στείλει καπου συγκεκριμένα ρωτα πάλι να βρω τα χαρτιά μου να σου πω που με στείλαν εμένα. 

Καλησπερα κ πινεις χαπι για θυροειδη τωρα η απλα τα τσεκαρεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια εγω ειχα ανεβασμενα τα anti tpo αλλα επειδη ολα τα αλλα ητανε φυσιολογικα μου πε δε χρειαζεται χαπι .. μηπως επρεπε να μου δωσει ;; Η tsh μου 1,68

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Καλησπερα κ πινεις χαπι για θυροειδη τωρα η απλα τα τσεκαρεις;

Εμένα μου έδωσε χάπι η ενδοκρινολόγος παρότι όπως ξαναείπα ο θυρεοειδής προς το παρόν έχει φυσιολογική λειτουργία όπως φαίνεται από τις βασικές 3 τιμές ft3, ft4, tsh.
Με ξεκίνησε με μικρή δόση 50mg αν κατάλαβα καλά προληπτικά επειδή οι διεγέρσεις ενδέχεται να με απορυθμισουν. Οποτε αν σωστά τα έχω καταλαβει, αν δεν ήμουν σε φάση εξωσωματικής μπορει να μην μου το έδινε το χάπι.

Πάντως η διέγερση πραγματι παίζει ρόλο, στην ενδοκρινολόγο πήγα τέλος Ιουλίου, μου έγραψε εξετάσεις και είχα tsh 2.5, το χάπι το ξεκίνησα 5 Αυγούστου και 5 Σεπτέμβρη έκανα επαναληπτικές εξετάσεις που η tsh έπεσε στο 1.4 και  μετά την ωοληψια και πριν την εμβρυομεταφορα επανέλαβα και είχε ξανά ανεβεί στο 2.07.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Εμένα μου έδωσε χάπι η ενδοκρινολόγος παρότι όπως ξαναείπα ο θυρεοειδής προς το παρόν έχει φυσιολογική λειτουργία όπως φαίνεται από τις βασικές 3 τιμές ft3, ft4, tsh.
Με ξεκίνησε με μικρή δόση 50mg αν κατάλαβα καλά προληπτικά επειδή οι διεγέρσεις ενδέχεται να με απορυθμισουν. Οποτε αν σωστά τα έχω καταλαβει, αν δεν ήμουν σε φάση εξωσωματικής μπορει να μην μου το έδινε το χάπι.

Πάντως η διέγερση πραγματι παίζει ρόλο, στην ενδοκρινολόγο πήγα τέλος Ιουλίου, μου έγραψε εξετάσεις και είχα tsh 2.5, το χάπι το ξεκίνησα 5 Αυγούστου και 5 Σεπτέμβρη έκανα επαναληπτικές εξετάσεις που η tsh έπεσε στο 1.4 και  μετά την ωοληψια και πριν την εμβρυομεταφορα επανέλαβα και είχε ξανά ανεβεί στο 2.07.

Γνωριζεις καποιον καλο ενδοκρινολογο που να ασχολειται με τα αναπαραγωγικα να μου συστησεις;; Σε ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Θα πάω να κάνω τη χοριακη έτσι για την αλητεία! Μα δεν ξέρω καν το πρωτόκολλο.  Για να ξεκινήσω διέγερση,  πρέπει να την ξεκινήσω αύριο. Πότε θα προλάβω να πάω να πάρω τις ορμόνες, μάλλον menopur που είναι δυσευρετες?

Ασε που μου ήρθε ξαφνικό και δεν είμαι προετοιμασμένη ψυχολογικά.  Όπως είπες έχει ο Θεός σχέδια για όλες μας!

Κοριτσι μου κανε την χοριακη σου για να σιγουρευτείς και ξεκινα οταν θα εισαι ετοιμη ψυχολογικά!!!! Οποτε θες εσυ!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Εννοείται να έχετε επαφή, ποτέ δεν ξέρεις!

Για την ενδομητριωση, αν έχεις τη χαρακτηριστική κύστη στην ωοθήκη, σίγουρα έχεις κι αλλου εστίες, απλά στον υπέρηχο μονο η κύστη φαίνεται. Γι'αυτό η μόνη σίγουρη μέθοδος για να δεις την έκταση της ενδομητριωση είναι δυστυχώς το χειρουργείο. Κι εμένα, πριν το δεύτερο χειρουργείο, μόνο 2 μικρές κύστες ειχα- έπαιρνα άπειρα χρόνια αντισυλληπτικά για έλεγχο της ενδομητριωσης- και μια μαγνητική για να δούμε λίγο καλύτερα έντερο κλπ. Όταν με άνοιξαν είδαν, όμως, πως όλα μου τα όργανα ήταν κολλημένα μεταξύ τους από τις συμφυσεις. Ευτυχώς μέρος του εντέρου δε χρειάστηκε να αφαιρέσουν, αν και με είχαν προειδοποιήσει πως υπήρχε κι αυτή η πιθανότητα. Γι' αυτο, όσο πιο γρήγορα γίνεται σε πολύ καλό χειρούργο, ειδικευμένο σε ενδομητριωση, να καθαρίσει σωστά ο,τι περισσότερο μπορεί!

Εγώ την κοιλιά μου την είδα πρόσφατα(το Μάιο έκανα λαπαροσκοπική σκωλικοειδίτιδα), οπότε ο χειρουργός με ρώτησε αν ήθελα να με καθαρίσει και απο την ενδομητρίωση,,,,δεν τον άφησα καθώς αυτό είναι λεπτό θέμα και αν χρειαστεί θα μου το κάνει κάποιος λαπαροσκόπος γυναικολόγος. Στις φωτό λοιπόν που μου έστειλε είδαμε ότι η κοιλιά μου είναι γεμάτη καφέ υγρά,,,ξέρεις εσύ πως είναι,,,η κύστη μου είνα σοκολατοειδής πάντα,,,η ενδομητρίωση πυροδότησε την σκωλικοειδίτιδα ενδεχομένως, και έχω και στο συκώτι και στην κοιλιά και στα έντερα ενδομητρίωση,,,κηλίδες καφέ παντού,,,τώρα το αν προχώρησε πιο μέσα ενδομήτριο και μήτρα δεν το ξέρω,,,,θα φανεί αυτο στη λαπαροσκόπηση? Για τις σάλπιγγες μόνο με ιστολογική κατά το κλείσιμο ή την απολίνωση βλέπουν λέει αν είναι επηρεασμένες από την ενδομητρίωση. Στην υστεροσκόπηση δε φαίνεται αν εχω ενδομητρίωση ? αφού και εκεί κάμερα μπαίνει? η γυναικολογος μου η εδώ και ο Αθηναίος υποστηρίζουν πως θεωρητικά μητρα ενδομήτριο ειναι καθαρά,,,είναι άραγε?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/11/2021 at 10:32 ΜΜ, ο/η Χριστινα. είπε:

Γεια σας κορίτσια μου !!! Έκανα τελικά σήμερα γιατί έκανα τεστ στο σπίτι την 9 μέρα και βγήκε θετικό και ξανά έκανα σήμερα και βγήκε θετικο όποτε πήγα και έκανα σήμερα  και έχω 191.10 ❤️❤️❤️❤️Θα ξανά πάω την Παρασκευή . Είμαι πολύ χαρούμενη και εύχομαι σε όλα τα κορίτσια καλά αποτελέσματα , ευχαριστω παρά πολύ για όλα κορίτσια μου ❤️❤️❤️

Ρε κορίτσιιιιιι Συγχαρήτηρια!!!

Χάθηκε η δημοσίευση σου μάλλον είσαι νέο μέλος και αργεί λίγο να τα δημοσιεύσει.

Με το καλό λοιπόν , να έχεις μια υγιή και ανέφελη τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η condios είπε:

Εγώ την κοιλιά μου την είδα πρόσφατα(το Μάιο έκανα λαπαροσκοπική σκωλικοειδίτιδα), οπότε ο χειρουργός με ρώτησε αν ήθελα να με καθαρίσει και απο την ενδομητρίωση,,,,δεν τον άφησα καθώς αυτό είναι λεπτό θέμα και αν χρειαστεί θα μου το κάνει κάποιος λαπαροσκόπος γυναικολόγος. Στις φωτό λοιπόν που μου έστειλε είδαμε ότι η κοιλιά μου είναι γεμάτη καφέ υγρά,,,ξέρεις εσύ πως είναι,,,η κύστη μου είνα σοκολατοειδής πάντα,,,η ενδομητρίωση πυροδότησε την σκωλικοειδίτιδα ενδεχομένως, και έχω και στο συκώτι και στην κοιλιά και στα έντερα ενδομητρίωση,,,κηλίδες καφέ παντού,,,τώρα το αν προχώρησε πιο μέσα ενδομήτριο και μήτρα δεν το ξέρω,,,,θα φανεί αυτο στη λαπαροσκόπηση? Για τις σάλπιγγες μόνο με ιστολογική κατά το κλείσιμο ή την απολίνωση βλέπουν λέει αν είναι επηρεασμένες από την ενδομητρίωση. Στην υστεροσκόπηση δε φαίνεται αν εχω ενδομητρίωση ? αφού και εκεί κάμερα μπαίνει? η γυναικολογος μου η εδώ και ο Αθηναίος υποστηρίζουν πως θεωρητικά μητρα ενδομήτριο ειναι καθαρά,,,είναι άραγε?

 

Πω, σε νιώθω! Τα δικά μου χάλια μου θυμίζεις!

Ήταν να μου κάνουν υστεροσκοπηση μαζί με τον καθαρισμό, αλλά μου είπαν δεν μπορούσαν να δουν τπτ, πάλευαν, πάλευαν, δεν ξέρω τι παίχτηκε, οπότε το εσωτερικο της μήτρας μου δεν το είδαν ποτέ. Είχα κανονίσει για υστεροσκοπηση αλλά έμεινα έγκυος οπότε δεν έγινε ποτέ. Καλό είναι να γίνει και υστεροσκοπηση, αλλά ακόμα κι αν είναι καθαρή, η ενδομητριωση μπορεί να έχει παραμορφώσει το σχήμα της, φαντάσου μια άμορφη μάζα μαζί με ωοθήκες, ουρήθρα κλπ.,οπότε ίσως δεν αιματωνεται σωστά κοκ, η φλεγμονή εκεί πολύ σοβαρή άρα και το περιβάλλον της μήτρας τοξικό, που να γίνει εμφύτευση...1ο βήμα, λοιπόν, και σημαντικότερο: καθαρισμός της ενδομητριωσης-και τυχόν ινομυωματων αν υπάρχουν και δεν ειναι ρίσκο η αφαίρεση. Εμένα ήταν συνδυασμός λαπαροσκόπηση και ανοιχτό χειρουργείο, γιατί αφαιρεσαν κάποια ινομυωματα, αλλά 2 τα άφησαν εκεί, γιατί έπιαναν και λίγο στα τοιχώματα της μήτρας και το θεώρησαν ρίσκο, μήπως πειραχτει η μήτρα. Γι' αυτό θα το ξαναπώ, πολύ σημαντικό, πολύ καλό χειρούργο που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Διάβαζα πρόσφατα εδώ στο φόρουμ για κοπέλα που έπαθε ρήξη μήτρας κι έχασε το.μωρακι της, μάλλον από αφαίρεση ινομυωματος, και πραγματικά ανατριχιασα, αυτα είναι εγκληματικά λάθη απ'τους γιατρους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/11/2021 at 3:07 ΜΜ, ο/η Amelie77 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα.

είμαι 44 ετών και σας παραθέτω την εμπειρία μου. Άρχισα πρωτόκολλο για ωοληψία 23/10, 01/11 εγινε ωοληψια 4 ωαρίων, γονιμοποιήθηκαν τα 3 και δυο βλαστοκυστες 2ΑΑ και 1ΑΒ  μεταφέρθηκαν 6/11. Σημερα εκανα χοριακη που ήταν αρνητική. 
Ο γιατρός δεν μου κανει συζήτηση για δανεικά επειδή λεει για την ηλικία μου εχω καλή ποιότητας αν και παίζω με τις πιθανότητες. Δεν ξερω αν εχω κουράγιο να κάνω πρόκληση πάλι και να παίζω με τις πιθανότητες. Μου φάνηκε γολγοθάς η διαδικασία και ειλικρινά σας θαυμάζω για την επιμονή σας και το κουράγιο σας. Επειδή σκέφτομαι να δοκιμάσω την επόμενη με βλαστοκύστες θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε κάποιο κέντρο στην Αθήνα (μένω επαρχία) που τις έχει άφθονες και ποιος γιατρός θα ήταν άνθρωπος για να κάνω μια υστεροσκοπηση. Ακούω πολλά ονόματα απλά κρατάω τις επιφυλαξεις μου ως προς την αισχροκέρδεια κάποιων. Θελω να δοκιμάσω τα πάντα πριν την επόμενη ΕΤ. Μπορείτε να μου απαντήσετε και σε προσωπικό. Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω πολύ σύντομα να γίνουμε όλες μανούλες. 
Αμελί :) 

Και η δικιά σου δημοσίευση χάθηκε μέσα στα υπόλοιπα μηνύματα.

Αρχικά λυπάμαι για το αρνητικό αποτέλεσμα ,υπομονή και δύναμη θα σου ευχηθώ.

Οταν γράφεις οτι ψάχνεις γιατρό που να τις έχει άφθονες τις βλαστοκύστες τι εννοείς?

Το αν ένα ωάριο φτάσει σε βλαστοκύστη εξαρτάται από πολλά, από την ποιότητά του , από το σπέρμα αν είναι υγιές ή όχι και από το εργαστήριο. Οπότε δεν καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτησή σου.

Θέλεις να μας πεις λίγα περισσότερα για το ιστορικό σου? Τι εξετάσεις έχετε κάνει εσύ και ο α΄ντρας σου πχ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η condios είπε:

Όσο για εξετάσεις έχουμε ήδη κάνει τα πάντα,,,,έχω κάνει και καμπύλη σακχάρου,άψογη βγήκε,,,, και καρυότυπο και κυστική ίνωση και θρομβοφιλιες όλες,,, και εγώ και ο σύζυγός μου. Antipto τι είναι??? Και η ft4 καλή είναι ,,, 1,14 βγήκε ,,, 

Τι να πω πια????? Έχει ο Θεός 🙏👶❤️👶❤️

Τελεια τοτε ! Απλα θα τα ξανατσεκαρεις μετα τη θετικη χοριακη που ευχομαι να ειναι συντομα κ να μη ταλαιπωρηθεις και αλλο!!! Ειναι μεσα στο πακετο του θυροειδη και αυτη μαζι με anti gt ,ft3 ft4 τη κλασικη tsh Kai τον υπερηχο θυροειδους για τυχον οζους ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλά απίστευτο αυτό που μου συμβαίνει.  Χθες το βράδυ στο σκούπισμα είχα λίγο ροζ αλλά δεν έδωσα σημασία. Σήμερα το πρωί ξύπνησα (όσο κοιμήθηκα από τους πόνους) και αδιαθετησα.  Μου είχε έρθει στις 23 Οκτωβρίου, οπότε το νωρίτερο που περίμενα ήταν 23 Νοεμβρίου.  Ποτέ μα ποτέ δεν μου έχει έρθει νωρίτερα,  αργότερα πολλές φορές, νωρίτερα Ποτέ.

Πράγμα που σημαίνει ότι ακυρώνεται η διέγερση σε αυτόν τον κύκλο. Πότε να προλάβω να μιλήσω με τον γιατρό,  Πότε να βρω τις ορμόνες? Αυτές θέλουν 2, 3 μέρες μίνιμουμ πριν να τις παραγγείλεις. Αλλά ακόμα και να τις έβρισκα δεν είμαι σε φάση να τρέχω σαν την τρελή από φαρμακείο σε φαρμακείο να τις ψάχνω.  Εκ των πραγμάτων ακυρώνεται και ο κύκλος του Δεκεμβρίου αφού το κέντρο θα είναι κλειστό.  Οπότε πάμε μετά για τέλη Γενάρη.

Εγω παρόλα αυτά θα πάω να χτυπήσω και μετά τη δουλειά μια χοριακη, έτσι για το γαμωτο.

Στο μαραγκο δες στη μεσογειων εχει γενικα στοκ! Παρε τηλ 21 0677 4996 μετα στον  Βασίλειου πανορμου 21 6800 9000 στον γεωργιου στη μαβιλη 21 0644 3008 Ταλαρουγκας ψυχικο 21 0644 3008κ γλυφαδα τραστελης 21 0894 2628

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Πω, σε νιώθω! Τα δικά μου χάλια μου θυμίζεις!

Ήταν να μου κάνουν υστεροσκοπηση μαζί με τον καθαρισμό, αλλά μου είπαν δεν μπορούσαν να δουν τπτ, πάλευαν, πάλευαν, δεν ξέρω τι παίχτηκε, οπότε το εσωτερικο της μήτρας μου δεν το είδαν ποτέ. Είχα κανονίσει για υστεροσκοπηση αλλά έμεινα έγκυος οπότε δεν έγινε ποτέ. Καλό είναι να γίνει και υστεροσκοπηση, αλλά ακόμα κι αν είναι καθαρή, η ενδομητριωση μπορεί να έχει παραμορφώσει το σχήμα της, φαντάσου μια άμορφη μάζα μαζί με ωοθήκες, ουρήθρα κλπ.,οπότε ίσως δεν αιματωνεται σωστά κοκ, η φλεγμονή εκεί πολύ σοβαρή άρα και το περιβάλλον της μήτρας τοξικό, που να γίνει εμφύτευση...1ο βήμα, λοιπόν, και σημαντικότερο: καθαρισμός της ενδομητριωσης-και τυχόν ινομυωματων αν υπάρχουν και δεν ειναι ρίσκο η αφαίρεση. Εμένα ήταν συνδυασμός λαπαροσκόπηση και ανοιχτό χειρουργείο, γιατί αφαιρεσαν κάποια ινομυωματα, αλλά 2 τα άφησαν εκεί, γιατί έπιαναν και λίγο στα τοιχώματα της μήτρας και το θεώρησαν ρίσκο, μήπως πειραχτει η μήτρα. Γι' αυτό θα το ξαναπώ, πολύ σημαντικό, πολύ καλό χειρούργο που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Διάβαζα πρόσφατα εδώ στο φόρουμ για κοπέλα που έπαθε ρήξη μήτρας κι έχασε το.μωρακι της, μάλλον από αφαίρεση ινομυωματος, και πραγματικά ανατριχιασα, αυτα είναι εγκληματικά λάθη απ'τους γιατρους

Το καλό μέσα στο κακό είναι ότι δεν είχα ποτέ ινομυώματα και η περίοδός μου πάντα φυσιολογική και πάντα σχεδόν σταθερή. Η υστεροσκόπηση θα γίνει αφου γίνει η λαπαροσκόπηση αν γίνει και αυτή. Τα άσχημα δυστυχώς υπάρχουν και συμβαίνουν,,,,σημασία έχει να βρίσκουμε τί ειναι αυτό που εμποδίζει ... και να διορθώνεται και να πετυχαίνουμε. Όλα καλά,,,είμαι απο τη φύση μου πολύ θετικός και αισιόδοξος άνθρωπος και πάνω απ' ολα ρεαλίστρια. Έχει και άλλο για να δούμε το φώς το αληθινό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Τελεια τοτε ! Απλα θα τα ξανατσεκαρεις μετα τη θετικη χοριακη που ευχομαι να ειναι συντομα κ να μη ταλαιπωρηθεις και αλλο!!! Ειναι μεσα στο πακετο του θυροειδη και αυτη μαζι με anti gt ,ft3 ft4 τη κλασικη tsh Kai τον υπερηχο θυροειδους για τυχον οζους ..

Να μην τα τσεκάρω παράλληλα λες? Μόνο αφού δω θετική? Υπέρηχο έχω χρονια να κάνω είναι η αλήθεια. Και εφόσον οι τιμές είναι πάντα θεωρητικά καλές δεν πήγα για υπέρηχο. Τώρα τα υπολοιπα κορίτσια με εβαλαν σε σκέψεις και λεω,,,τόσα έχω δώσει,,,και ένας ενδοκρινολόγος παραπάνω καλό κάνει κακό δεν κάνει! Είσαι και εσύ εγκυκλοπαίδεια όμως ρε παιδάκι μου σε γνώσεις,,,Νεφέλη Υδρία ένα πράμα!!!! 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...