Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Anna0912 είπε:

Κοριτσιαααααα,τα φώτα σας!!!!

Το μεθεπόμενο κύκλο θα κάνουμε εμβρυομεταφορα...κ ο γιατρός μου θέλει πριν να κάνουμε υστεροσκοπηση για τυχόν συμφυσεις από προηγούμενη υστεροσκοπηση που αφαίρεσε ινωμυωμα...Έχει τύχει σε καμία???φοβάμαι πάλι να μπω στη διαδικασία με τη ναρκωση...🙄😏😓😔

 

Μη φοβάσαι τίποτα να κανείς αν το κρίνει ο γιατρός 

Και εγώ με scraching πέτυχα την πρώτη μου εμφυτευση μπορεί να έτυχε μπορεί κ όχι ποτέ δεν θα μάθουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Εππππππ τι γίνεται εδώ ωρε κορίτσια....τι ωραία νέα βλέπω......σγχωρατε με για την πολύ μικρή απουσία μου, αλλά έπεσε δουλειά μαζί με καούρες και ελαφριά ανακατοσουρα και κατάρα λιγο..... @BlackCat πάμε για το αδερφάκι καλέ.... είναι δεδομένο...στέλνω άπειρη μπεμπεδοσκονη.....

@condios απλά υποκλίνομαι...είσαι ψυχαρα και άνθρωπος με απιστευτη δύναμη...

@angel35 μια τεράστια χοριακη αύριο....🙏🙏🙏🙏🙏🤞🤞🤞🤞🤞

 

 

Κατάρες εδώ δεν χωράνε να ξέρεις ,,,ξέρουμε και να ξεματιαζουμε 😉😍😎 ανακατωσουρες ευπρόσδεκτες λένε οι γιατροί,,πάει τέλεια η εγκυμοσύνη ,,, οι καούρες είναι κάτι που παρατηρώ και εγώ στις εγκύους φίλες μου,,,σπαστικό ε? Υπομονή ως τη 12-13η εβδομάδα,,,μετά ηρεμούν λένε,,,

Σε ευχαριστώ 🥰😍😘 ξέρεις εσύ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η condios είπε:

Δεν έκανα λαπαροσκόπηση,,, ρομποτική είχα κάνει το 2009,,, φαίνεται αιώνας πριν... υδροσαλπιγγες δεν έχω (λένε) και αν είναι τοξικές φαίνεται μόνο με ιστολογική στη λαπαροσκόπηση. Η πρόταση να τις βγάλω τελείως αντί να τις κλείσω ήταν από έναν γιατρό λόγω ότι είμαι ήδη σε πρόωρη εμμηνόπαυση και πάω με εξωσωματική. Έχω να ρωτήσω σίγουρα και άλλους 😉😎 Η ενδομητριωση σίγουρα αν πιαστεί θα καυστηριαστει η κυσταρα και θα καθαριστεί ότι μπορεί να καθαριστεί,,έχουμε δρόμο ακόμα

Εάν είναι υδροσαλπιγκες τότε καλύτερα να βγούνε.  Τώρα εσύ θα αποφασίσεις φυσικά. Είσαι Θεσσαλονίκη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Anna0912 είπε:

Τι ωραία κουμπαρακια,κοριτσιαααα!!!!να πάνε όλα τέλεια σ όλες!!!👶👶👶👶👶🤞🤞🤞🤞🤞🙏🙏🙏🙏

**νουμερακια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η condios είπε:

Κατάρες εδώ δεν χωράνε να ξέρεις ,,,ξέρουμε και να ξεματιαζουμε 😉😍😎 ανακατωσουρες ευπρόσδεκτες λένε οι γιατροί,,πάει τέλεια η εγκυμοσύνη ,,, οι καούρες είναι κάτι που παρατηρώ και εγώ στις εγκύους φίλες μου,,,σπαστικό ε? Υπομονή ως τη 12-13η εβδομάδα,,,μετά ηρεμούν λένε,,,

Σε ευχαριστώ 🥰😍😘 ξέρεις εσύ!!!!

Γελάω για τις καούρες χαχαχα δεν μου είχαν φύγει ποτε και είχα βρει λύση.μ.τηρα θα σας κούφανω πιτσα μαργαρίτα χαχαχαχα και ηρεμουσααα 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Μπαίνεις με καπαρντινα γυαλί ηλίου και εφημερίδα με τρύπα;;;😎🥸👀

Χαχαχαχαχαχαχαχ κλαίω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Μη φοβάσαι τίποτα να κανείς αν το κρίνει ο γιατρός 

Και εγώ με scraching πέτυχα την πρώτη μου εμφυτευση μπορεί να έτυχε μπορεί κ όχι ποτέ δεν θα μάθουμε 

Ναι μου είπε πως αν έχω συμφυσεις,δε θα γίνει καν εμφύτευση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

TSH μετα απ την πρώτη μου εγκυμοσύνη ριχε φταση 28!!! Όλοι απορούσαν πως έκανα όσα έκανα δουλειά μψρο κτλ είναι πολύ ύπουλος ο θυρεοειδή ς ανεβαινεο με την διαιγερση παρατήρησα δεν δημιουργεί θέμα στην εμφύτευση αλλά στην πορεία της εγκυμοσύνης! 

 

στις πριν 4 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Φίλη εμένα η TSH και με την διέγερση κ μετά στην ΕΤ φρικάρει πάντως 

Για αυτό τον ενδοκρινολόγο τον έχω αγκαζέ!

Και μιλάω για ρυθμισμένη TSH με χαπι δηλαδή κ παθαίνει κοκομπλοκο κ με διέγερση κ μετά με τα utro 

Παράδειγμα προ διέγερσης με χαπι 75mg ρυθμισμένη 2 χρόνια κάτω από 2 με τις πρώτες ενέσεις πέταξε στο 4.8

Μου ανέβασαν δόση με την μια πριν φτάσω σε ΕΤ

Αν δεν ταιριαζατε δε θα συμπεθεριαζατε πάει σε εσάς τις δύο!!!!!!!! Καλά η @Παρασκευαιδουτίναξε τα κοντέρ στον αέρα με το 28 !!! Και ήσουν όρθια ε με τέτοιο νούμερο????? 😥🤯

Εσύ @BlackCatαπ'το στρες σου την έχεις ασανσέρ το ξέρεις ,,,καλά η συμπεθέρα σου από πάνω μόνο στρες για να κάνει παγκόσμιο ρεκόρ με τέτοιο νούμερο. 🤣😂

και θέλω να σας ξαναγράψω για μένα : ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΥΡΕΟΕΙΔΉ ,,,με πάντα κάτω από 1.5 tsh τι θυρεοειδή να έχω????? Επίσης διέγερση δεν κάνω είπαμε !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Εππππππ τι γίνεται εδώ ωρε κορίτσια....τι ωραία νέα βλέπω......σγχωρατε με για την πολύ μικρή απουσία μου, αλλά έπεσε δουλειά μαζί με καούρες και ελαφριά ανακατοσουρα και κλαταρα λιγο..... @BlackCat πάμε για το αδερφάκι καλέ.... είναι δεδομένο...στέλνω άπειρη μπεμπεδοσκονη.....

@condios απλά υποκλίνομαι...είσαι ψυχαρα και άνθρωπος με απιστευτη δύναμη...

@angel35 μια τεράστια χοριακη αύριο....🙏🙏🙏🙏🙏🤞🤞🤞🤞🤞

 

 

Στην πρώτη κύηση είχα καούρες από την αρχή και μεχρι την αποβολή 

Τις θελουμε λοιπόν καλοδεχούμενες 😻

Πακετο είναι αλλά βοηθάει το πράσινο μήλο να ξέρεις κ το γάλα ♥️
 

Περιμενουμε το τάκα τουκα σας από τις καρδούλες σας❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η angel35 είπε:

Χαχαχαχαχαχαχαχ κλαίω 

@BlackCat την παντοφλαααααα ξέχασες... 

Αντε κοριτσάρα αα αγωνία ααα... 

Με λαχτάρα ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εάν είναι υδροσαλπιγκες τότε καλύτερα να βγούνε.  Τώρα εσύ θα αποφασίσεις φυσικά. Είσαι Θεσσαλονίκη; 

Ειμαι Λάρισα ,,,σε είδα και λαχταρισα???? Ε αυτό με την περίπτωση μου ένα πράγμα όλοι λαχταρνανε (να στο πω και Θεσσαλικά) 😂🤣😂🤣

Με πίτσα μαργαρίτα σε όλη την εγκυμοσύνη θα ήταν ευτυχισμένος ο σύζυγος σου, ε????  !!!!!! 🤣😂🤣😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η condios είπε:

 

Αν δεν ταιριαζατε δε θα συμπεθεριαζατε πάει σε εσάς τις δύο!!!!!!!! Καλά η @Παρασκευαιδουτίναξε τα κοντέρ στον αέρα με το 28 !!! Και ήσουν όρθια ε με τέτοιο νούμερο????? 😥🤯

Εσύ @BlackCatαπ'το στρες σου την έχεις ασανσέρ το ξέρεις ,,,καλά η συμπεθέρα σου από πάνω μόνο στρες για να κάνει παγκόσμιο ρεκόρ με τέτοιο νούμερο. 🤣😂

και θέλω να σας ξαναγράψω για μένα : ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΥΡΕΟΕΙΔΉ ,,,με πάντα κάτω από 1.5 tsh τι θυρεοειδή να έχω????? Επίσης διέγερση δεν κάνω είπαμε !!! 

Χαχαχαχχαχαχα

Μα ούτε εγώ έχω θυρεοειδή ποτέ δεν είχα 

Το θέμα ξεκίνησε μαζί με τις εξωσωματικές κ ναι από το στρες 

Παρολα αυτά την έχω σε στενή παρακολούθηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η BlackCat είπε:

Χαχαχαχχαχαχα

Μα ούτε εγώ έχω θυρεοειδή ποτέ δεν είχα 

Το θέμα ξεκίνησε μαζί με τις εξωσωματικές κ ναι από το στρες 

Παρολα αυτά την έχω σε στενή παρακολούθηση.

Μόνο αυτό δεν έχω ,,,ας μείνω καθαρή σε κάτι!!!!!! Αλλά θα την τσεκαρω πιο συχνά !! Εντάξει? Ηρεμησες τώρα? Hug & promise😘😍🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η condios είπε:

 

Αν δεν ταιριαζατε δε θα συμπεθεριαζατε πάει σε εσάς τις δύο!!!!!!!! Καλά η @Παρασκευαιδουτίναξε τα κοντέρ στον αέρα με το 28 !!! Και ήσουν όρθια ε με τέτοιο νούμερο????? 😥🤯

Εσύ @BlackCatαπ'το στρες σου την έχεις ασανσέρ το ξέρεις ,,,καλά η συμπεθέρα σου από πάνω μόνο στρες για να κάνει παγκόσμιο ρεκόρ με τέτοιο νούμερο. 🤣😂

και θέλω να σας ξαναγράψω για μένα : ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΥΡΕΟΕΙΔΉ ,,,με πάντα κάτω από 1.5 tsh τι θυρεοειδή να έχω????? Επίσης διέγερση δεν κάνω είπαμε !!! 

@BlackCat εγω θέλω κόρη οπότε σε αφήνω να κάνεις αγόρι.  Εκτός και αν θα μας δώσεις τι πιπινακι. Αυτό το έμβρυο  θα σου φέρει κόρη το άλλο παγωτινακι αγοράκι. 

Όλοι αυτό μου είπαν τότε έτρεμαν τα χέρια μου για αυτό πήγα για εξετάσεις και δεν μπορούσα να ξεκινήσω κατευθείαν με 100 . Πήγα σιγα σιγα ..αλλιώς θα χα θέματα πιο δύσκολα.  

Το ειδανικπ λένε ειναι  2.5 αν και στις εξετάσεις μου λένε 1-4 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η condios είπε:

Ειμαι Λάρισα ,,,σε είδα και λαχταρισα???? Ε αυτό με την περίπτωση μου ένα πράγμα όλοι λαχταρνανε (να στο πω και Θεσσαλικά) 😂🤣😂🤣

Με πίτσα μαργαρίτα σε όλη την εγκυμοσύνη θα ήταν ευτυχισμένος ο σύζυγος σου, ε????  !!!!!! 🤣😂🤣😂

Χμ νόμιζα Θεσσαλονίκη και ήθελα να σε προτείνω γιατρό. 😕 🤔 και στη Λάρισα έχει έναν που συνεργάζεται με τον Σφακ. Της Αθήνας αμα θες να μάθω λεπτομέρειες.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Στην πρώτη κύηση είχα καούρες από την αρχή και μεχρι την αποβολή 

Τις θελουμε λοιπόν καλοδεχούμενες 😻

Πακετο είναι αλλά βοηθάει το πράσινο μήλο να ξέρεις κ το γάλα ♥️
 

Περιμενουμε το τάκα τουκα σας από τις καρδούλες σας❤️❤️

Μμμμμ προς το παρόν το μενού μου περιλαμβάνει τοστ με τυρί....ψωμί ζέας με τυρί τοστ για την αλλαγή, μακαρόνια με τυρί και 3 σταγόνες κέτσαπ και χθες πρόσθεσα και κοτομπουκιες..... αυτά αντέχω.....το γάλα με δυσκολεύει για κάποιο περίεργο λόγο και το πράσινο μήλο μου εντείνει τις καούρες....τι να πω ανάποδος άνθρωπος είμαι.....όλη μέρα πάντως το στομάχι καίγεται 💥💥💥

Δευτέρα έχω υπέρηχο για να δούμε τι θα ακούσουμε φιλενάδα μου 😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η troia είπε:

Στη νύφη μου που μένει Μυτιλήνη την πήραν τηλ. επειδή της βρήκαν κάτι σε σχέση με θρομβοφιλία. Νομίζω ότι της τα έστειλε η Οικονομοπούλου με email τα αποτελέσματα. Καλό είναι να μιλάς μαζί της με email και όχι με τις άλλες κοπέλες του τμήματος. Για το Λυμπε΄ροπουλο, καλό είναι πρώτα να πάτε σε εξειδικευμένο ουρολόγο κι εκείνος θα σας πει τι εξετάσεις να κάνετε και πού. Ο Λυμπερόπουλος δεν είναι γιατρός, είναι κέντρο σπερματολογίας, πάμε δηλαδή εκεί μόνο για εξετάσεις με παραπομπή γιατρού.

Για ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής εγώ έχω το Δημήτρη Παπαδόγια, αλλά είναι λίγο δύσκολα τα ραντεβού του. Κάνε μια προσπάθεια να πεις στη γραμματέα του ότι είσαι σε φάση εξωσωματικής και αν δεν σου κλείσει όταν θέλεις εσύ, πήγαινε στο ενδοκρινολογικό του Έλενα. Μπορείς να κλείσεις πρωινό ραντεβού δωρεάν, όπου δεν ξέρεις ποιος θα σε δει, ή μπορείς να επιλέξεις γιατρό και να σε δει σε απογευματινό επί πληρωμή. Θυμάμαι η Τσεκούρα έλεγε τα καλύτερα για κάποια Βενάκη. Ωστόσο και για άλλους γιατρούς από εκεί έχουν πει καλά λόγια. Και ναι, συμφωνώ ότι καλό είναι να κάνεις έναν έλεγχο σε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής πριν την επόμενη προσπάθεια.

Καλησπέρα! Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Σήμερα πήρα κ εγώ την Οικονομοπούλου και μου είπε πάνω κάτω τ αποτελέσματα βέβαια εκκρεμούν κάποια και μου έγραψε κάτι ακόμα! Αν έχεις και εξειδικευμένο ουρολόγο υπόψιν σου θα το εκτιμούσα πολύ να μου προτείνεις! Ευχαριστώ πολύ και πάλι! Και να σου ζήσει το μωράκι σου! Ότι καλύτερο στον κόσμο ευχομαι!  🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

@Karmelietμήπως μπορείς να βοηθήσεις για την ενδομητρίωση;

@condios Γνώμη μου, ψάξε και βρες ποιοι είναι οι κορυφαίοι  γυναικολόγοι χειρουργοι για ενδομητριωση στην Ελλαδα, και κλείσε ραντεβού. Μην αποσυντονιστεις αν σου πουν πολλούς μήνες μετά, θα περιμένεις για να σε καθαρίσει σωστά κάποιος με πολύ μεγάλη εμπειρία. Εγώ - εξωτερικό βέβαια, αλλιώς θα σε εστελνα εκει χωρίς δεύτερη σκέψη, και ο γιατρός που μου είχε κάνει την πρωτη επέμβαση στην Ελλάδα έχει συνταξιοδοτηθεί- περίμενα ένα εξάμηνο για το πρώτο ραντεβού, και ήμουν σχεδόν 39. Όπως κι εσύ, τα όργανα όλα μέσα γεμάτα με αυμφυσεις, βρήκαν εστίες παντού, 4 ώρες χειρουργείο, ουρήθρα, επιφανειακά στο έντερο, μόνο οι σάλπιγγες ήταν κατά περίεργο τρόπο άθικτες. Όταν συζήτησα μετά με τη χειρουργο πόσο να ανησυχώ για τη ζημιά που έχει κάνει η ενδομητριωση στην ωοθήκη μου, μου είπε πως κάνει χρόνια τη δουλειά, με καθάρισε, κι ότι μόνο η ηλικία μου θα πρέπει να με ανησυχεί, και την εμπιστεύτηκα. Και είχε δίκιο, προφανώς έκανε πολύ καλή δουλειά, γιατί εμεινα έγκυος με φυσικό τρόπο, 9 μήνες μετά. Κάνε την επεμβαση, δώσε χρόνο μετά στο σώμα σου να επανελθει, προσεξε τη διατροφή και κόψε ότι γενικά δεν ενδείκνυται σε χρόνιες φλεγμονές( είχα χτίσει εργοστάσιο στον Τσακίρη από τα πατατάκια ρίγανη που έτρωγα 😅 αλλά τα έχω κόψει σχεδόν όλα πλεον, μακρυά από φυτικά έλαια κλπ) και μετά τσεκαρεις τις ορμόνες σου, και ανάλογα αποφασίζεις τι δρομο θα ακολουθήσεις.

Για τον θυροειδή που ρώτησες, αν πιστεύεις πως κάτι δεν πάει καλά, ενδοκρινολόγο να σε εξετάσει, για τα πάντα, οπωσδήποτε και για αντισώματα, μήπως παίζει και αυτοαναοσο- οσες έχουμε ενδομητριωση δυστυχώς έχουμε αυξημένες πιθανότητες και για άλλα τέτοια νοσήματα. Να ψαχτεις για τα πάντα. Εμένα με έβγαζαν εμμονικη γιατί οι βασικές εξετάσεις θυροειδή έβγαιναν πάντα μέσα στα όρια, λίγο πριν μείνω έγκυος εξετάστηκα για αντισώματα, βγήκαν θετικά, Hashimoto μάλλον, και 3 μήνες μετά τη γέννα, για κερασάκι στην τούρτα, έγινε διάγνωση για καρκίνο του θυροειδη, ακόμα τρέχω. Στα λέω, όχι για να σε τρομάξω, αλλά για να σου πω πως πρέπει να ακούς το σώμα σου, και να επιμένεις αν πιστεύεις πως κάτι δεν πάει καλά. Και με όλα αυτά τα προβληματα, έμεινα έγκυος... ποτέ δεν ξέρεις 🙂 Σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά! 

@troia Να σου ζήσει το μωράκι, να είναι πάντα γερό και ευτυχισμένο! 

@Ριρίκα Σε τι φάση βρίσκεσαι; Μήπως μίλησες με κάποιον χειρούργο; Βρήκες άκρη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η condios είπε:

Όλα περνάνε ,,, για αυτό υγεία !!!!! Αυτή η tsh είναι ύπουλη και αυτή ή μου φαίνεται??? Ανεβαίνει μετά τη θετική χοριακη??? 

Το άλλο που επίσης ήθελα να πω είναι πως η μαία μου είπε πως μετά την υστεροσκοπηση ιδανικά θέλουμε δύο κύκλους να περάσουν για ετ και όχι απευθείας στον επόμενο. Τουλάχιστον αυτοί καταλήξανε πως έχει καλύτερα αποτελέσματα εμφυτευσης δύο κύκλους μετά γιατί λέει,,,δεν παύει να είναι πληγουλα το scratching. Και τώρα που το σκέφτομαι το Φεβρουάριο που έκανα επεμβατική υστεροσκοπηση έκανα ετ αρχές Απρίλη,,,είχα εμφύτευση άσχετα αν γύρισε πάλι σε βιοχημική. Βρε λες να έχουν δίκιο??

Πες μας τα νέα σας εσύ,,, τα διδυμακια μπαμπαλιζουν ??? Κανέναν "μαμά" ξεφεύγει ή μόνο "μπαμπά" ή ακαταλαβιστικα ακόμα??? ❤️👶❤️👶 Ρουφα μπουτακια και από μένα !!!! 

Ναι θελει παρακολουθηση σιγουρα μετα το + οπωσδηποτε !!γιατι οι ορμονες τα παιζουν..κ σακχαρο τσεκ κ κατι αυτοανοσα λυκουσ Καρδιολιπινης και οχι μονο η tsh αλλα κ οι ολο το πακετο με antipto ,ft4 κλπ επισης συμφωνω με 2 μηνες ετ μετα απο υστερο κ σκρατς.τα μωρα μια χαρα!!ακομα τα βλεπω κ απορω ..δε θα το συνηδητοποιησω ποτε ,πραγματικα!! δε λενε πολλα ,μονο νταντα μπα μα χαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

@condios Γνώμη μου, ψάξε και βρες ποιοι είναι οι κορυφαίοι  γυναικολόγοι χειρουργοι για ενδομητριωση στην Ελλαδα, και κλείσε ραντεβού. Μην αποσυντονιστεις αν σου πουν πολλούς μήνες μετά, θα περιμένεις για να σε καθαρίσει σωστά κάποιος με πολύ μεγάλη εμπειρία. Εγώ - εξωτερικό βέβαια, αλλιώς θα σε εστελνα εκει χωρίς δεύτερη σκέψη, και ο γιατρός που μου είχε κάνει την πρωτη επέμβαση στην Ελλάδα έχει συνταξιοδοτηθεί- περίμενα ένα εξάμηνο για το πρώτο ραντεβού, και ήμουν σχεδόν 39. Όπως κι εσύ, τα όργανα όλα μέσα γεμάτα με αυμφυσεις, βρήκαν εστίες παντού, 4 ώρες χειρουργείο, ουρήθρα, επιφανειακά στο έντερο, μόνο οι σάλπιγγες ήταν κατά περίεργο τρόπο άθικτες. Όταν συζήτησα μετά με τη χειρουργο πόσο να ανησυχώ για τη ζημιά που έχει κάνει η ενδομητριωση στην ωοθήκη μου, μου είπε πως κάνει χρόνια τη δουλειά, με καθάρισε, κι ότι μόνο η ηλικία μου θα πρέπει να με ανησυχεί, και την εμπιστεύτηκα. Και είχε δίκιο, προφανώς έκανε πολύ καλή δουλειά, γιατί εμεινα έγκυος με φυσικό τρόπο, 9 μήνες μετά. Κάνε την επεμβαση, δώσε χρόνο μετά στο σώμα σου να επανελθει, προσεξε τη διατροφή και κόψε ότι γενικά δεν ενδείκνυται σε χρόνιες φλεγμονές( είχα χτίσει εργοστάσιο στον Τσακίρη από τα πατατάκια ρίγανη που έτρωγα 😅 αλλά τα έχω κόψει σχεδόν όλα πλεον, μακρυά από φυτικά έλαια κλπ) και μετά τσεκαρεις τις ορμόνες σου, και ανάλογα αποφασίζεις τι δρομο θα ακολουθήσεις.

Για τον θυροειδή που ρώτησες, αν πιστεύεις πως κάτι δεν πάει καλά, ενδοκρινολόγο να σε εξετάσει, για τα πάντα, οπωσδήποτε και για αντισώματα, μήπως παίζει και αυτοαναοσο- οσες έχουμε ενδομητριωση δυστυχώς έχουμε αυξημένες πιθανότητες και για άλλα τέτοια νοσήματα. Να ψαχτεις για τα πάντα. Εμένα με έβγαζαν εμμονικη γιατί οι βασικές εξετάσεις θυροειδή έβγαιναν πάντα μέσα στα όρια, λίγο πριν μείνω έγκυος εξετάστηκα για αντισώματα, βγήκαν θετικά, Hashimoto μάλλον, και 3 μήνες μετά τη γέννα, για κερασάκι στην τούρτα, έγινε διάγνωση για καρκίνο του θυροειδη, ακόμα τρέχω. Στα λέω, όχι για να σε τρομάξω, αλλά για να σου πω πως πρέπει να ακούς το σώμα σου, και να επιμένεις αν πιστεύεις πως κάτι δεν πάει καλά. Και με όλα αυτά τα προβληματα, έμεινα έγκυος... ποτέ δεν ξέρεις 🙂 Σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά! 

@troia Να σου ζήσει το μωράκι, να είναι πάντα γερό και ευτυχισμένο! 

@Ριρίκα Σε τι φάση βρίσκεσαι; Μήπως μίλησες με κάποιον χειρούργο; Βρήκες άκρη; 

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για όσα μοιράστηκες μαζί μου. Να σου πω πως επίσης τρώω άπειρα πατατάκια ρίγανη 🤣😂🤣😂🤣 Γενικά όμως είμαι πάντα καλά στις εξετάσεις μου, στις βιταμίνες μου, στα κιλά μου, ξεκίνησα και γυμναστική ξανά και στη διατροφή όσο μπορώ την έχω ισορροπημένη. Έκανα το 2009 davinci ρομποτική αφαίρεση ενδομητριωσης,,,28 τότε,,,ξαναβγήκε και έκανα 3 μήνη αρβεκαπ το 2011,,, μετά ξαναβγήκε το 2015 αλλά μόλις 2 εκατοστά κύστη,,,την παρακολουθούσα,,, μετά τη βιοχημική που είχα από φυσιολογική σύλληψη το 2019 η κύστη έγινε 5 εκατοστά σοκολατοειδους μορφή. Έχω πολύ πόνο στην περίοδο,,,απίστευτο μέχρι που έκανα την διάνοιξη τραχήλου και ηρέμησα λίγο. Τώρα περιμένω να μιλήσω με έναν Πιστοφιδη εδώ Αθήνα είναι,,, θεωρείται κορυφαίος στο είδος του στη λαπαροσκοπική χειρουργική. Θα δούμε. Το σώμα μου μιλάει και το ακούω πάντα και με δικαιώνει,,, γιατί όπως το ξέρω εγώ δεν το ξέρει κανείς άλλος. Όσο για το θυρεοειδή αισθάνομαι πολύ καλά και εφόσον τον παρακολουθώ συχνά αν τύχει κάτι σίγουρα θα το προλάβω ελπίζω. Ελπίζω και σε σένα να πάμε όλα κατ'ευχήν,,,ο Θεός είναι μεγάλος και όλα τα βλέπει. Και εγώ ακόμα, που ξέρω ότι δεν κάνω καλές ωορηξιες την πίστη μου σε ένα θαύμα δεν τη χάνω ,,,τόσα έχουμε δει και αυτά μας κάνουν ακόμα πιο δυνατές. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ 😘🥰😍 Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!! 🙏❤️👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ναι θελει παρακολουθηση σιγουρα μετα το + οπωσδηποτε !!γιατι οι ορμονες τα παιζουν..κ σακχαρο τσεκ κ κατι αυτοανοσα λυκουσ Καρδιολιπινης και οχι μονο η tsh αλλα κ οι ολο το πακετο με antipto ,ft4 κλπ επισης συμφωνω με 2 μηνες ετ μετα απο υστερο κ σκρατς.τα μωρα μια χαρα!!ακομα τα βλεπω κ απορω ..δε θα το συνηδητοποιησω ποτε ,πραγματικα!! δε λενε πολλα ,μονο νταντα μπα μα χαχα 

Ψυχουλακια μου όμορφα,,,σταλιτσες,,,φτου φτου σκόρδα!!!! Ξέρεις τι με τρελαίνει πάνω στα μωρά περισσότερο απ'όλα? Τα μικροσκοπικά χεράκια τους όταν τα απλώνουν ,,,, λιώνω με τις παλαμιτσες τις λιλιπούτειες 😍🥰😘👶❤️👶❤️ Τα θαυματακια σας είναι εκεί μαζί σας κάθε στιγμή,,,απολαύστε τα στο ζενίθ!!!! Τόσο κόπο περάσατε!!! Αν δεν άξιζε αυτό τότε τί στον κόσμο????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ναι θελει παρακολουθηση σιγουρα μετα το + οπωσδηποτε !!γιατι οι ορμονες τα παιζουν..κ σακχαρο τσεκ κ κατι αυτοανοσα λυκουσ Καρδιολιπινης και οχι μονο η tsh αλλα κ οι ολο το πακετο με antipto ,ft4 κλπ επισης συμφωνω με 2 μηνες ετ μετα απο υστερο κ σκρατς.τα μωρα μια χαρα!!ακομα τα βλεπω κ απορω ..δε θα το συνηδητοποιησω ποτε ,πραγματικα!! δε λενε πολλα ,μονο νταντα μπα μα χαχα 

Όσο για εξετάσεις έχουμε ήδη κάνει τα πάντα,,,,έχω κάνει και καμπύλη σακχάρου,άψογη βγήκε,,,, και καρυότυπο και κυστική ίνωση και θρομβοφιλιες όλες,,, και εγώ και ο σύζυγός μου. Antipto τι είναι??? Και η ft4 καλή είναι ,,, 1,14 βγήκε ,,, 

Τι να πω πια????? Έχει ο Θεός 🙏👶❤️👶❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η troia είπε:

Σου γράφω μερικά ονόματα στην Αθήνα: Ασβέστης, Ανδρίτσος και Μακαρούνης. Εμείς έχουμε πάει στον 1ο, αλλά ξέρω ζευγάρια που έχουν πάει στους άλλους 2 και τους έχουν βοηθήσει πολύ. Καλά λόγια έχω ακούσει και για έναν Κωνσταντινίδη, νομίζω ότι είναι στο Λαικό, αλλά δε γνωρίζω περισσότερες πληροφορίες, ούτε κάποιο ζευγάρι που έχει πάει εκεί, παρά μόνο ότι ασχολείται με τα θέματα που μας ενδιαφέρουν.

Ευχαριστώ πολύ.❤️ Θα το δω και θα παω εκεί.

στις πριν 12 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Η τιμή εξαρτάται από τον γιατρό και το κέντρο. Εγώ πχ πληρώνω άλλη τιμή αν βρεθεί ωάριο ή αν πάρω μέθη και άλλη αν δεν βρεθεί ή δεν πάρω μέθη. Επίσης εξ αρχής και επειδή είμαι φτωχή ανταποκρίτρια & βάση ιστορικού μου προτάθηκε ένα πακέτο που στην συνολική τιμή που θα στοιχίσει ένας πλήρης κύκλος εξωσωματικής δηλαδή διέγερση, ωοληψία & εμβρυομεταφορά είχα 4 ωοληψίες (1 της διέγερσης +3 φυσικούς ή τροποποιημένους φυσικούς) στην περίπτωση που με την διέγερση δεν παίρναμε ικανοποιητικό αριθμό εμβρύων, πράγμα που τελικά συνέβη. 

Εσύ όμως αν κατάλαβα καλά ρωτάς για σκέτα ωάρια? δηλαδή κρυοσυντήρηση ωαρίων?

Για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό? Αν θελεις να μαζέψεις με φυσικούς το καλύτερο είναι να μαζέψεις έμβρυα όχι σκέτα ωάρια. Αλλά δεν νομίζω οτι σε συμφέρει & δεν ξέρω αν με βάση το ιστορικό σου είναι η καλύτερη λύση γιατί ανταποκρίνεσαι σε διέγερση δεν είναι οτι δεν ανταποκρίνεσαι.

Πήγαινε στο Έλενα που θα ξεψαχνιστείτε, παρακολουθήστε στενά το σπέρμα σε όλες τις παραμέτρους και με το κατάλληλο πρωτόκολλο νομίζω θα είσαι μια χαρά.

΄΄Οπως πάντα δεν έχω τις γνώσεις.. έλεγα να μαζέψω ωάρια για να έχω να κάνω ετ περισσότερες, για να μην παω πάντα με διέγερση. Στην διέγερση είχα 5 γονιμοποιημένα. Τώρα δεν ξέρωπόσα θα έχω την επόμενη φορά. Αλλά μιας και πρέπει να δούμε τώρα το σπέρμα δεν μπορώ να μαζέψω ωάρια και να τα γονιμοποιήσω και να τα βάλω στον πάγο. Στο Έλενα κοιτάζω να βρω ραντεβου απο ακύρωση νωρίτερα, αλλά φυσικά δεν έχει. Υπομονή εναν μήνα. Θα περάσει. βέβαια σκέφτηκα πριν λίγο να δω αν έχει νωρίτερα ραντεβού στο Έλενα για σπέρμα μπας και το κάνω και παω έτοιμα χαρτια στο αποβολών. Θα το δω...

Εσένα σου εύχομαι απο καρδιάς να πετύχεις αυτή την φορά και να μας πεις σύντομα θετικά νεα.

στις πριν 9 ώρες, ο/η nikol88 είπε:

Καλησπέρα! Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Σήμερα πήρα κ εγώ την Οικονομοπούλου και μου είπε πάνω κάτω τ αποτελέσματα βέβαια εκκρεμούν κάποια και μου έγραψε κάτι ακόμα! Αν έχεις και εξειδικευμένο ουρολόγο υπόψιν σου θα το εκτιμούσα πολύ να μου προτείνεις! Ευχαριστώ πολύ και πάλι! Και να σου ζήσει το μωράκι σου! Ότι καλύτερο στον κόσμο ευχομαι!  🥰

Δες πιο πάνω στην παράθεση/απάντηση που τους ανέφερε λίγο πιο πριν η @troia Είπε "Σου γράφω μερικά ονόματα στην Αθήνα: Ασβέστης, Ανδρίτσος και Μακαρούνης." Και εγώ εκεί θα παω. Θα πάρω τηλ να δω πότε υπάρχει ραντεβού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η condios είπε:

Όσο για εξετάσεις έχουμε ήδη κάνει τα πάντα,,,,έχω κάνει και καμπύλη σακχάρου,άψογη βγήκε,,,, και καρυότυπο και κυστική ίνωση και θρομβοφιλιες όλες,,, και εγώ και ο σύζυγός μου. Antipto τι είναι??? Και η ft4 καλή είναι ,,, 1,14 βγήκε ,,, 

Τι να πω πια????? Έχει ο Θεός 🙏👶❤️👶❤️

Το antitpo,  αν κατάλαβα καλά είναι τα αντισώματα για να δεις αν έχεις κάποιο αυτοάνοσο με τον θυρεοειδή π.χ χασιμοτο. 

Για να καταλάβεις και εμένα η  tsh, ft3, ft4 είναι κάτι παραπάνω από μια χαρά! Όμως η υπερηχογραφικη εικόνα του θυροειδους, οδήγησε την ενδοκρινολογο να μου κάνει παρακέντηση και έκανα και την εξέταση για τα αντισώματα και βγήκε ένα νούμερο τρελό που σε συνδυασμό με το υπερηχο γράφημα δείχνει ότι έχω χασιμοτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά απίστευτο αυτό που μου συμβαίνει.  Χθες το βράδυ στο σκούπισμα είχα λίγο ροζ αλλά δεν έδωσα σημασία. Σήμερα το πρωί ξύπνησα (όσο κοιμήθηκα από τους πόνους) και αδιαθετησα.  Μου είχε έρθει στις 23 Οκτωβρίου, οπότε το νωρίτερο που περίμενα ήταν 23 Νοεμβρίου.  Ποτέ μα ποτέ δεν μου έχει έρθει νωρίτερα,  αργότερα πολλές φορές, νωρίτερα Ποτέ.

Πράγμα που σημαίνει ότι ακυρώνεται η διέγερση σε αυτόν τον κύκλο. Πότε να προλάβω να μιλήσω με τον γιατρό,  Πότε να βρω τις ορμόνες? Αυτές θέλουν 2, 3 μέρες μίνιμουμ πριν να τις παραγγείλεις. Αλλά ακόμα και να τις έβρισκα δεν είμαι σε φάση να τρέχω σαν την τρελή από φαρμακείο σε φαρμακείο να τις ψάχνω.  Εκ των πραγμάτων ακυρώνεται και ο κύκλος του Δεκεμβρίου αφού το κέντρο θα είναι κλειστό.  Οπότε πάμε μετά για τέλη Γενάρη.

Εγω παρόλα αυτά θα πάω να χτυπήσω και μετά τη δουλειά μια χοριακη, έτσι για το γαμωτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...