Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 13 ώρες, ο/η LAMB12 είπε:

2 βλαστοκύστες έβαλα, μετράει από την μέρα που τα έβαλα;

Όχι, εμένα μου είπαν ότι μετράει από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου, δηλαδή αν ήρθε η περίοδος πχ 11 Οκτωβρίου όπως εμένα, βγαίνει ημερομηνία τοκετού γύρω στις 20 Ιουλίου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nikol88 είπε:

 

Ευχαριστώ ρε κοριτσι!! Σήμερα πάω για χοριακη! Έχω τόσο άγχος που είναι 5·30 το πρωί κ έχω ήδη πιει μισό φλιτζάνι καφέ!  Κ να μη λέω ψέμματα, ξανα έκανα, το τελευταίο που είχα κ έδειξε ακόμα πιο άχνη 😩😩😩 ελπίζω όντως ν αργούν κ να έχω θετικό αποτέλεσμα! Θα σας ενημερώσω μολις μάθω! 

Καλημερα και καλή εβδομάδα σε όλες!! 😍

Πολύ πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι!!! Με το καλό ένα ωραίο νούμερο χοριακής!! ❤️

Την καλημέρα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bestrong @Παρασκευαιδου ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου!! Μακαρι να βγείτε αληθινές!

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ξέρω ότι όλες εδώ μέσα είμαστε κοντά η μια στην άλλη και στα καλα και στα άσχημα όποτε και κάτι κακό να δω τουλάχιστον θα έχω εσας να με παρηγορήσετε και να μ εμψυχωσετε!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχω νέα! Δεν ξέρω το πρέπει να κάνω βέβαια, να χαρώ η όχι; 31,20 η χοριακη. Είναι πολύ χαμηλή, δεν με βλέπω καλά! Περιμένω να μιλήσω με τον γιατρό τώρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η nikol88 είπε:

Κορίτσια έχω νέα! Δεν ξέρω το πρέπει να κάνω βέβαια, να χαρώ η όχι; 31,20 η χοριακη. Είναι πολύ χαμηλή, δεν με βλέπω καλά! Περιμένω να μιλήσω με τον γιατρό τώρα! 

Καταρχάς συγχαρητήρια είσαι έγκυος....Σε ποια μέρα από την μεταφορά είσαι κορίτσι μου??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Καταρχάς συγχαρητήρια είσαι έγκυος....Σε ποια μέρα από την μεταφορά είσαι κορίτσι μου??? 

10 μέρα κ είχα θετικό τεστ hometest από τις 12/11 το οποίο λέει ότι δείχνει αχνό στο 12 όποτε θεωρώ ότι διπλασιάστηκε κ προσπαθώ να κρατηθώ από κει! Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη εννοείται! 😞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η nikol88 είπε:

10 μέρα κ είχα θετικό τεστ hometest από τις 12/11 το οποίο λέει ότι δείχνει αχνό στο 12 όποτε θεωρώ ότι διπλασιάστηκε κ προσπαθώ να κρατηθώ από κει! Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη εννοείται! 😞

Καλημέρα! 

Συγκρατημένα αισιόδοξη να είσαι! Τα ως τώρα δεδομένα δείχνουν ότι είσαι έγκυος και αυτό κρατάς! Το πως θα εξελιχθεί όντως δεν μπορούμε να το ξέρουμε καθώς έχουμε δει πολλές φορές χαμηλές χοριακες να οδηγούν both ways, ήτε σε βιοχημική ήτε σε υγιή τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Το τι θα συμβεί στο μέλλον μόνο ο χρόνος θα το δείξει..! Αλλά μην προδικάζεις και στεναχωριέσαι από τώρα καθότι είναι νωρίς για να ξέρεις τι θα γίνει.. να σου πω και εγώ με τη σειρά μου λοιπόν Συγχαρητήρια γιατί ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ και να έχεις έναν υπέροχο διπλασιασμό!! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nikol88 είπε:

Κορίτσια έχω νέα! Δεν ξέρω το πρέπει να κάνω βέβαια, να χαρώ η όχι; 31,20 η χοριακη. Είναι πολύ χαμηλή, δεν με βλέπω καλά! Περιμένω να μιλήσω με τον γιατρό τώρα! 

Συγχαρητηρια σιγουρα εισαι εγκυος κ φυσικα ειναι ενα θετικο βημα. Ευχομαι να πανε ολα καλα κ να διπλασιαστει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nikol88 είπε:

Κορίτσια έχω νέα! Δεν ξέρω το πρέπει να κάνω βέβαια, να χαρώ η όχι; 31,20 η χοριακη. Είναι πολύ χαμηλή, δεν με βλέπω καλά! Περιμένω να μιλήσω με τον γιατρό τώρα! 

Κοριτσι μου συγχαρητήρια!! Να εισαι αισιόδοξη και να ελπίζεις!! Καλούς διπλασιασμούς να εχεις!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια μου! Ακόμα δεν έχω μιλήσει με το κεντρο και νομίζω θα με πάρουν τ απόγευμα όποτε μέχρι τότε δεν θα εχω νέα! Δεν εχω πολλές ελπίδες αλλά you never know οπότε θα περιμένω την επαναληπτική! 
@TRigirl ελπίζω τα δικά σου νέα να είναι τέλεια και να μη χρειαστεί να αγχωθείς καθόλου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikol88

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλούς διπλασιασμούς και να πάνε όλα τέλεια! Ναι είναι λίγο χαμηλη η τιμή, αλλά έκανες τη χοριακη μόλις 10 μέρες μετά την ετ. Οπότε χαρούμενη για το θετικό αποτέλεσμα μεν, συγκρατημένη μέχρι την επόμενη μέτρηση δε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

@nikol88

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλούς διπλασιασμούς και να πάνε όλα τέλεια! Ναι είναι λίγο χαμηλη η τιμή, αλλά έκανες τη χοριακη μόλις 10 μέρες μετά την ετ. Οπότε χαρούμενη για το θετικό αποτέλεσμα μεν, συγκρατημένη μέχρι την επόμενη μέτρηση δε.

Σ ευχαριστώ πολύ καλή μου! Μόλις με πήραν και από το κεντρο και μου είπαν επανάληψη την Τετάρτη, συγκρατημένοι κ αυτοί αλλά ελπίζουν να διπλασιαστεί! Μακαρι να πάει καλά!! Στο άλλο κεντρο μου έλεγαν 14 μέρες μετά, εδώ λένε στις 9 που ήταν χθες Κυριακή, όποτε μου είπαν να πάω σήμερα! 
 

Τα καλύτερα ευχομαι σε όλες σας! Είναι μεγάλη ανακούφιση να μιλάς σε ανθρωπους που σε καταλαβαίνουν και σε νιώθουν! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nikol88 είπε:

10 μέρα κ είχα θετικό τεστ hometest από τις 12/11 το οποίο λέει ότι δείχνει αχνό στο 12 όποτε θεωρώ ότι διπλασιάστηκε κ προσπαθώ να κρατηθώ από κει! Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη εννοείται! 😞

Ας είσαι συγκρατημένα αισιόδοξη...σου εύχομαι ολόψυχα να διπλασιαστεί....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nikol88 είπε:

Κορίτσια έχω νέα! Δεν ξέρω το πρέπει να κάνω βέβαια, να χαρώ η όχι; 31,20 η χοριακη. Είναι πολύ χαμηλή, δεν με βλέπω καλά! Περιμένω να μιλήσω με τον γιατρό τώρα! 

Βρε συ θα φας παντόφλα..μια χαρά είναι.... 

Συγχαρητήρια  χαλάρωσε σε παρακαλώ πολύ.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Βρε συ θα φας παντόφλα..μια χαρά είναι.... 

Συγχαρητήρια  χαλάρωσε σε παρακαλώ πολύ.  

Αχ αυτή η παντόφλα!! 😁 θα φανεί την Τετάρτη!! 🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου πήγα στην γιατρό σήμερα και έχω 2 αυγουλάκια είμαι ενθουσιασμενη δεν το περίμενα, ξεκίνησα serpafar και θα περιμένω την άλλη βδομάδα τον υπέρηχο να δούμε πως θα προχωρήσουμε, αλλά μου έφυγε μεγάλο άγχος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και καλή επιτυχία σε όλες τις κοπέλες που το παλεύουν! Πάνε μερικές βδομάδες που έκανα την εγγραφή μου και σας παρακολουθώ. Γράφω  για να καταθέσω την, περιορισμένη έστω, εμπειρία μου από την πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής, μερικές ημέρες μετά από μια αποτυχημένη ωοληψία στο Έλενα, και να ρωτήσω και τη δική σας. Υπομονή, ακολουθεί σεντόνι 😅, αλλά ίσως κάποιες βοηθηθούν από αυτό (όπως κι εμένα με έχουν βοηθήσει πολύ οι εμπειρίες άλλων κοριτσιών εδώ).

Είμαι 42 ετών  με μάλλον υψηλή FSH (προ εξαμήνου βγήκε 16.5, αλλά έκτοτε έχω κάνει αρκετές και είναι  γύρω στο 11). Λοιπές ορμονικές οκ, γενική υγεία ευτυχώς καλή, φάρμακα δεν παίρνω, δεν καπνίζω, όχι καταχρήσεις, σαλπιγγογραφία καθαρή, κλπ.  Ο κύκλος μου είναι ρολόι, ωστόσο σύντομος, 24-25 ημερών. ΑΜΗ είχα κάνει προ διετίας, ήταν 2.4. Πέρσι κατάφερα να συλλάβω  φυσιολογικά  μετά από πολύμηνες προσπάθειες, αλλά δυστυχώς το έχασα στην 8η εβδομάδα. Έλεγχο κυήματος δεν έκανα μετά την παλίνδρομη, δεν γνώριζα τότε. Εκ των υστέρων ανακαλύψαμε ότι σε εμάς υπάρχει ανδρικός παράγοντας, ολιγοασθενοσπερμία και DFI 38%.Πλέον σήμερα έχω κάνει  ορισμένες απαραίτητες εξετάσεις - κυστική ίνωση, καρυότυπο, όπως και το πακέτο που μου έγραψαν στο Ελέγχου Αποβολών του Έλενα (θρομβοφιλίες κοκ). Λίγο τσιμπημένη η TSH (3,8), χαμηλή D (24) και  Β12 (150), κατά τα άλλα χωρίς ιδιαίτερα ευρήματα. Ο σύντροφός μου πήγε σε εξειδικευμένο ουρολόγο και παίρνει συμπληρώματα (q10 και  καρνιτίνη).

Αν και η εμπειρία μου μού έχει δείξει ότι, είτε δημόσιο, είτε ιδιωτικό, σημασία έχει η ευσυνειδησία του γιατρού που θα σου τύχει, ομολογώ ότι η εμπειρία μου από το τμήμα εξωσωματικής  του Έλενα είναι πολύ αρνητική. Πιθανότατα ευθύνεται ο γιατρός  που είχα την ατυχία να μου ορίσουν να με κατευθύνει, αλλά δυστυχώς δεν είχα επιλογή.  Εξαιρετικά λιγόλογος και αγενής, δεν καταδεχόταν να εξηγήσει τίποτα απολύτως, και  τις ελάχιστες φορές που μάζεψα το κουράγιο να ζητήσω κάποια διεκρίνιση εισέπραξα μονάχα αδιαφορία και υποτίμηση. Παρακολούθηση μηδέν. Ουδέποτε ρώτησε ή ζήτησε να δει άλλες εξετάσεις (καμμία αναφορά σε τυχόν ανάγκη ρύθμισης θυρεοειδή πχ).  Ως προς το πρωτόκολλο, υπέδειξε βραχύ με ανταγωνιστές  (από 2η ημέρα του κύκλου 300 μονάδες bemfola ημερησίως, και orgalutran από την 8η! μέρα).

Υπερήχους & E2 έκανα όλες κι όλες δυο φορές. Τα αποτελέσματα E2 δεν τα πληροφορήθηκα ποτέ (καθώς το αιματολογικό με παρέπεμπε στο γιατρό), ενώ η απάντησή του όταν ρώτησα για Ε2 & αριθμό ωαρίων ήταν «Εσείς να μην ασχολείστε με αυτά. Αν χρειαστεί θα ενημερωθείτε εν καιρώ».  Την πρώτη φορά (5η ημέρα bemfola),  τον άκουσα να λέει στη βοηθό «γράψε 3 αριστερά και 3 δεξιά».  Τη δεύτερη και τελευταία (10η ημέρα bemfola), που εγώ είχα αίσθηση ότι ήδη είχε συντελεστεί ωορρηξία, δεν έμαθα ποτέ πόσα εντόπισε. Σε ερώτηση που του έκανε η βοηθός του αν θα με ξαναέβλεπε τη μεθεπόμενη (13η ημέρα του κύκλου και ήδη πολύ αργά για εμένα, καθώς η ωορρηξία μου είναι συνήθως την  10η-11Η μέρα του κύκλου), απάντησε αρνητικά, και προγραμμάτισε ωοληψία για τη 15η ημέρα!  του κύκλου.

Όταν επέστρεψα στην εργασία μου τη δεύτερη φορά, συνειδητοποίησα ότι 2  μέρες πριν την ωοληψία επρόκειτο να κάνω απόγευμα τις τελευταίες bemfola+orgalutran, και λίγες ώρες μετά την ovitrelle. Διαβάζοντας τις οδηγίες όλων των φαρμάκων, αναφέρουν ρητά ότι τα δύο πρώτα προηγούνται 24 ώρες της ovitrelle. Εκεί, πρώτη και τελευταία φορά, έκανα το μεγάλο λάθος, να τον καλέσω τηλεφωνικά για να ρωτήσω. Πριν καν αρθρώσω την ερώτηση , μου δήλωσε κοφτά:  «Εγώ σας έχω γράψει τι θα κάνετε. Εσείς κάντε ό,τι νομίζετε», και μου το έκλεισε στα μούτρα. Επιασα τον εαυτό μου να επιχειρεί να ρωτήσει ενώ ήδη ακουγόταν το σήμα διακοπής της κλήσης, και για μία ακόμη φορά ένιωσα ηλίθια. Μετά την ωοληψία (έγινε με ολική νάρκωση), με πληροφόρησε με απόλυτη φυσικότητα ότι  «Δεν τα προλάβαμε, είχαν σπάσει», συμπληρώνοντας  «Τι να κάνουμε κι εμείς, με ό,τι μας δίνετε δουλεύουμε».  Πλάι μου ήταν μια γλυκύτατη κοπέλα, νεότερη, που ήδη βρισκόταν στην τέταρτη προσπάθεια με τον ίδιο και είχε αντίστοιχη αντιμετώπιση.  Αν τυχόν διαβάζει, της εύχομαι από καρδιάς καλή τύχη και καλά αποτελέσματα  με όλα αυτά που έχει περάσει.

Επειδή η ηλικία μου δεν μου επιτρέπει άλλους τέτοιους πειραματισμούς (δυστυχώς όμως υπάρχουν φορές που δεν φας τα μούτρα σου δεν μαθαίνεις), θα ήθελα σας παρακαλώ να μου συστήσετε, όσες έχετε εμπειρία, γιατρούς συνεπείς και υπεύθυνους, απαραιτήτως με καλή γνώση πρωτοκόλλων φυσικών και τροποποιημένων φυσικών. Στη ζωή μου δεν έχω πάρει φάρμακα, και δεν θέλω να ξαναπάω με φουλ διέγερση. Στην ηλικία μου, και με την FSH τόσο υψηλή, δεν θεωρώ ότι έχει να μου προσφέρει κάτι. Έχω διαβάσει θετικές εμπειρίες για Π..ντο(Γένεσις) και Παρτς…λο(Ιασώ). Κάθε πληροφορία (διαδικασία, κόστος κλπ) είναι πολύτιμη.

Οικονομικά δεν είναι καθόλου εύκολα τα πράγματα για εμάς σε αυτή τη συγκυρία. Ωστόσο, το ξεκαθάρισα και στο σύντροφό μου, προτιμώ να δουλεύω να σπάω πέτρες για να μαζέψω τα χρήματα, παρά να ξαναπεράσω από εκεί, έστω κι απέξω. Να αντιμετωπίσω εκ νέου την μακρά αναμονή, την αγένεια, να τρέμω να μιλήσω ή να ενημερώσω για οτιδήποτε (γιατί, κακά τα ψέματα, εμείς γνωρίζουμε το σώμα και τον κύκλο μας καλύτερα από τον καθένα). Να εισπράττω πως το μόνο που τους απασχολεί είναι να με ξεπετάξουν, να διαισθάνομαι ότι πάει τέρμα λάθος κι όμως να συνεχίζω στα τυφλά, νιώθωντας στο σώμα μου πως η προσπάθεια είναι καταδικασμένη, για να πληροφορηθώ τελικά ότι τους έσπασαν. Σαν να μου έκαναν χάρη που ασχολούνται μαζί μου, παρότι δουλεύω και πληρώνω ασφάλιση από τα 21 μου. Πιστεύω και συνεχίζω να πιστεύω στη δημόσια υγεία, και νιώθω ότι τέτοια αντιμετώπιση είναι βαθειά άδικη για κάθε πολίτη.

Πριν κλείσω, τονίζω πως δεν θεωρώ ότι η εμπειρία μου αφορά συνολικά το νοσοκομείο. Ασφαλώς  υπάρχουν τμήματα αξιόπιστα με προσωπικό εξαιρετικό, που κάνουν ενδελεχή έλεγχο (όπως πχ το τμήμα Ελέγχου Αποβολών). Θέλω να ελπίζω ότι απλά στάθηκα άτυχη, και πως η δική μου εμπειρία αφορά αποκλειστικά και μόνο το συγκεκριμένο διευθυντή κι όχι τους συναδέλφους του ή/και το λοιπό τμήμα. Αλλά όσο κι αν είναι ζήτημα το οικονομικό, δεν έχω ούτε το βιολογικό χρόνο ούτε το ψυχικό απόθεμα να ρισκάρω κι άλλη φορά κατ’ αυτόν τον τρόπο .

Σας ευχαριστώ θερμά για το χρόνο και την υπομονή σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nikol88 είπε:

Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια μου! Ακόμα δεν έχω μιλήσει με το κεντρο και νομίζω θα με πάρουν τ απόγευμα όποτε μέχρι τότε δεν θα εχω νέα! Δεν εχω πολλές ελπίδες αλλά you never know οπότε θα περιμένω την επαναληπτική! 
@TRigirl ελπίζω τα δικά σου νέα να είναι τέλεια και να μη χρειαστεί να αγχωθείς καθόλου ❤️

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Ξεκινάς από κάπου! 

 Εμένα ήταν αρνητικό. Δεν ξέρω τι να γράψω. Είναι το πιο δύσκολο πράγμα που έχω βιώσει στην ζωή μου. Είναι η 4η φορά + 1 παλλινδρομη. Προς το παρόν δεν έχω κουράγιο και δεν ξέρω αν  και πότε θα ξαναπροσπαθήσω. Έχω απογοητευτεί πολύ. 
Καλη επιτυχία σε όλες σας, να έχετε μόνο καλά νέα εύχομαι και σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση όλο αυτό τον καιρό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Ξεκινάς από κάπου! 

 Εμένα ήταν αρνητικό. Δεν ξέρω τι να γράψω. Είναι το πιο δύσκολο πράγμα που έχω βιώσει στην ζωή μου. Είναι η 4η φορά + 1 παλλινδρομη. Προς το παρόν δεν έχω κουράγιο και δεν ξέρω αν  και πότε θα ξαναπροσπαθήσω. Έχω απογοητευτεί πολύ. 
Καλη επιτυχία σε όλες σας, να έχετε μόνο καλά νέα εύχομαι και σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση όλο αυτό τον καιρό! 

Λυπάμαι κοριτσι μου!!! 
Παρε τον χρονο σου και ο,τι αποφασίσεις θα ειναι το καλυτερο για σενα, γιατι εσυ ξερεις καλυτερα τι θελει και μπορει το σώμα σου και η καρδια σου!! 
Καλη δύναμη!!! 🥰🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Ξεκινάς από κάπου! 

 Εμένα ήταν αρνητικό. Δεν ξέρω τι να γράψω. Είναι το πιο δύσκολο πράγμα που έχω βιώσει στην ζωή μου. Είναι η 4η φορά + 1 παλλινδρομη. Προς το παρόν δεν έχω κουράγιο και δεν ξέρω αν  και πότε θα ξαναπροσπαθήσω. Έχω απογοητευτεί πολύ. 
Καλη επιτυχία σε όλες σας, να έχετε μόνο καλά νέα εύχομαι και σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση όλο αυτό τον καιρό! 

Γειά σου κορίτσι μου 4 φορές έκανες εμβρυομεταφορά;τι ηλικία έχεις η αμη σου πως είναι, η ποιότητα ωαρίων;έχεις ελέγξει την μήτρα;το σπέρμα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Ξεκινάς από κάπου! 

 Εμένα ήταν αρνητικό. Δεν ξέρω τι να γράψω. Είναι το πιο δύσκολο πράγμα που έχω βιώσει στην ζωή μου. Είναι η 4η φορά + 1 παλλινδρομη. Προς το παρόν δεν έχω κουράγιο και δεν ξέρω αν  και πότε θα ξαναπροσπαθήσω. Έχω απογοητευτεί πολύ. 
Καλη επιτυχία σε όλες σας, να έχετε μόνο καλά νέα εύχομαι και σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση όλο αυτό τον καιρό! 

Έλα βρε κοριτσι μου! Λυπάμαι παρα πολύ! Καλά ούτε εγώ έχω πολλές ελπίδες αλλά το να βλέπεις το 0 είναι πολύ απογοητευτικό! Το έχω ζήσει κ εγώ και πάνω κάτω όλες μας εδώ μέσα και σε καταλαβαίνουμε! Μην το βάζεις κάτω όμως! Έχουμε ακούσει ιστορίες που μετά από πόσες και ποσες προσπάθειες έκαναν το παιδί τους!  Ψάξε τα όλα πάλι να είσαι σίγουρη από εξετασεις κλπ οτι τα εχεις ολα κ οταν νιώσεις και πάλι έτοιμη θα ξαναπροσπαθήσεις! Κι αν δεν έρθει αυτή η στιγμή ποτέ μην νιώθεις άσχημα! Το θέμα είναι να είσαι πρώτα καλά εσυ και μετά να κανεις παιδί! Κ αυτό ισχύει για όλες μας! Πάρε το χρόνο σου κ εμείς θα είμαστε εδώ όταν μας χρειαστείς! 
Φιλάκι κ αγκαλιά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η nikol88 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ καλή μου! Μόλις με πήραν και από το κεντρο και μου είπαν επανάληψη την Τετάρτη, συγκρατημένοι κ αυτοί αλλά ελπίζουν να διπλασιαστεί! Μακαρι να πάει καλά!! Στο άλλο κεντρο μου έλεγαν 14 μέρες μετά, εδώ λένε στις 9 που ήταν χθες Κυριακή, όποτε μου είπαν να πάω σήμερα! 
 

Τα καλύτερα ευχομαι σε όλες σας! Είναι μεγάλη ανακούφιση να μιλάς σε ανθρωπους που σε καταλαβαίνουν και σε νιώθουν! ❤️

Συγχαρητήρια κορίτσι! Είσαι έγκυος! Καλούς διπλασιασμούς να έχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η TRigirl είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Ξεκινάς από κάπου! 

 Εμένα ήταν αρνητικό. Δεν ξέρω τι να γράψω. Είναι το πιο δύσκολο πράγμα που έχω βιώσει στην ζωή μου. Είναι η 4η φορά + 1 παλλινδρομη. Προς το παρόν δεν έχω κουράγιο και δεν ξέρω αν  και πότε θα ξαναπροσπαθήσω. Έχω απογοητευτεί πολύ. 
Καλη επιτυχία σε όλες σας, να έχετε μόνο καλά νέα εύχομαι και σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση όλο αυτό τον καιρό! 

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου...πέρασες πολύ δύσκολα και εσύ...εγώ θα σου ευχηθώ όμως να είσαι δυνατή και να αποφασίσεις ό,τι είναι καλύτερο για εσένα! Και όπως λένε τα κορίτσια εδώ, δεν είσαι μόνη, δεν είσαι η μόνη! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Libra81 είπε:

Το θέμα μου δεν είναι η εμφυτευση. Έχω ήδη μεινει 5 φορές φυσιολογικά και τώρα με την εξωσωματική.Το παρακατω δεν βλέπω να έρχεται... Σε ευχαριστώ πολύ για την αγκαλιά!!! 

Πωπω 5 φορές φυσιολογικά και άλλη μια τώρα, πολύς πόνος βρε κορίτσι μου! Σίγουρα να σκεφτείτε προεμφυτευτικο την επόμενη φορά και εύχομαι όλα να σου πάνε καλά συντομα. Θα τα καταφέρεις σίγουρα αφού έχεις εμφυτευσεις τόσο ευκολα, είναι θέμα χρόνου και του σωστού ελέγχου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/11/2021 at 6:35 ΜΜ, ο/η marakimaria είπε:

Κοριτσια μ είμαι στην 3 προσπάθεια  είναι η 8 ημέρα μ μετά από εμβρυομεταφορα με βλαστοκύστες πολύ καλές όπως μ είπαν και έχω πολύ πόνο στην κοιλιά και στην μέση μου ήρθε σήμερα και λίγο ροζ στο σκούπισμα κορίτσια μ πολύ αγχώνομαι μέχρι την Τετάρτη που έχω να πάω για χοριακη 

Καλή σου επιτυχία, να ξέρεις νομίζω όσες από εδώ είχαν ίδια συμπτώματα πήραν θετική χοριακη οποτε είσαι σε καλό δρόμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Την κόρη μου την πρώτη την γέννησα σε ιδιωτική κλινική εκεί οι μαίες βοήθησαν για θηλασμό όταν ήθελες βοήθεια.. εκεί είχα και την δικιά μου μαία την πρώτη μέρα οπότε ήταν πιο εύκολα και επίσης είχα και ένα μωρό που συνεργάστηκε άψογα  τώρα γέννησα σε δημόσιο εκεί οι μαίες μου είχαν σπάσει τα νεύρα για μπουκάλι με είχαν τρελάνει.. εγώ είχα και το θέμα ότι το μωρό δεν μπορούσα να το βάλω αμέσως στήθος λόγο ολικής ναρκώσεις οπότε πέρασαν 3 ώρες μέχρι να βάλω το μωρό στήθος.. ο άντρας μου έκανε αγώνα για να μην δώσουν το μωρό μπουκάλι αυτές τις 3 ώρες μέχρι να ξυπνήσω  δυστηχως όμως το μωρό δεν ήταν συνεργάσιμο αυτήν την φορά δεν μπορούσε να πιάσει κοιμόταν όλη την ώρα μάλλον έφταιγαν και τα φάρμακα που μου εδιναν… οπότε έδωσα μπουκάλι με κλάματα εγώ αλλά δεν το έβαλα κάτω προσπαθούσα να την βάζω στήθος και αν μην έτρωγε ήθελα να έχει την επαφή  Τι δεν θα έδινα να νιώσω και εγώ αυτήν την εμπειρία του ΦΤ να έχω τον άντρα μου μαζί να ακούσω και εγώ το πρώτο κλάμα της  Τουλάχιστον πήγαν όλα καλά  με την καισαρική είμασταν καλά και οι δύο ( και τις δύο φορες που έκανα)  είχα καλή αποθεραπεία και τις δύο φορές χωρίς κάποιο πρόβλημα 
    • Τι να πω τώρα κι εγώ 21η μέρα και έχω τραβήγματα και ένα πολύ περίεργο feeling εσωτερικά, δεν μπορώ να το εξηγήσω!! Δεν θα πω και πολλά γιατί μετά η @Παρασκευαιδου θα με "μαλώσει" 😂 
    • Με το καλό κ το δεύτερο αγοράκι! 🩵🩵🩵 εγώ έχω ένα κοριτσάκι 5 ετών , ένα αγοράκι 2.5 ετών κ τώρα περιμένω πάλι αγοράκι 🤰🏼 Εμένα καμπύλη μου είπε ο γιατρός θα κανονισουμε ημερομηνία  τώρα Δευτέρα που θα πάω (μένω εξωτερικό εδώ λειτουργούν αλλιώς τα πράγματα, όλες τις αιμοληψίες μου τις κάνουν στο ιατρείο δεν πάω σε μικροβιολογικό άρα αναμένω να δω που θα κάνω κ την καμπύλη και πως 😬, την σιχαίνομαι αυτήν την εξέταση κάθε φορά 🙅‍♀️)  από φάρμακα μόνο σίδηρο παίρνω που έπεσε στις εξετάσεις  κ θα ξανά ξεκινήσω μαγνήσιο γιατί έχω πάρα πάρα πολλές συσπάσεις.    καλό είναι γενικά να κάνεις εξετάσεις για ό,τι συμπληρώματα/ φάρμακα παίρνεις για να δεις κ που έχεις έλλειψη σε συννενόηση με το γιατρό σου φυσικά 😊 
    • ααα...εγω επειδή ειχα ηδη τεράστιο στήθος τις ραγαδες τις εχω από πάντα 🤷 δεν με ενοχλούν εκεί 😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...