Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Κι εμενα η arnica κρεμα βοηθάει να φυγουν οι μελανιές καπως πιο γρηγορα, τις οποίες δε τις γλιτώνουμε με τιποτα!! 

Ναι κι εμενα με βοηθαει  η κρεμα..Ασε κι εγώ το πήρα απόφαση οτι δεν τις γλιτώνουμε και υπάρχει δρόμος ακόμα έχουμε ακόμα μήνες και όλο αναρωτιέμαι πώς θα τις κάνω όσο φουσκώνει η κοιλίτσα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sandyb είπε:

Ναι κι εμενα με βοηθαει  η κρεμα..Ασε κι εγώ το πήρα απόφαση οτι δεν τις γλιτώνουμε και υπάρχει δρόμος ακόμα έχουμε ακόμα μήνες και όλο αναρωτιέμαι πώς θα τις κάνω όσο φουσκώνει η κοιλίτσα..

Θα τις κανεις κοριτσι μου… τι να κανουμε… 

Ειναι λιγο πιο ανατριχιαστικό οταν μεγαλώνει η κοιλια αλλα το θετικό οταν ειναι μεγαλύτερη η κοιλια ειναι οτι ειναι τούμπανο και πιο σκληρή και πονάνε λιγότερο νομιζω… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Υπάρχει σε διάφορες μορφές εγώ βάζω τζελ αρνικα της apivita μαλλον αυτό που σου έδωσαν θα είναι σε μένα κάνει δουλειά βάζω δύο φορές τη μέρα και επουλώνεται εύκολα η μελάνια πολύ πιο γρήγορα.. υπάρχει και σε κρέμα και σε λάδι, δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα.. και γω πολλές φορές δεν μπορώ να τρυπήσω ρε παιδί μου..

Ναι έχεις δίκιο. Άρνικα μου έδωσαν. Μου είπαν ότι η κρέμα είναι καλύτερη από το τζελ γιατί είναι πιο παχυρευστη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η JNtina είπε:

Θα τις κανεις κοριτσι μου… τι να κανουμε… 

Ειναι λιγο πιο ανατριχιαστικό οταν μεγαλώνει η κοιλια αλλα το θετικό οταν ειναι μεγαλύτερη η κοιλια ειναι οτι ειναι τούμπανο και πιο σκληρή και πονάνε λιγότερο νομιζω… 

Ακριβώς αυτό ανατριχιαστικό μου φαίνεται και μένα αλλά εννοείται θα τις κάνουμε δεν γίνεται και αλλιώς.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ναι έχεις δίκιο. Άρνικα μου έδωσαν. Μου είπαν ότι η κρέμα είναι καλύτερη από το τζελ γιατί είναι πιο παχυρευστη.

Α μόνο το τζελ έχω βάλει, θα δοκιμάσω τώρα που το λες και σε κρέμα να δούμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Ακριβώς αυτό ανατριχιαστικό μου φαίνεται και μένα αλλά εννοείται θα τις κάνουμε δεν γίνεται και αλλιώς.. 

Εννοειται αυτο!!! Συνεχίζουμε δυνατα και οοοολα τα μπορουμε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Δηλαδή συγγνώμη τα προβιοτικα που λαμβάνονται από το στόμα δεν συμβάλλουν στο ph του κόλπου? Γιατί εγώ που ταλαιπωρουμαι από κολπιτιδες, μου έχει πει ο γιατρος να παίρνω διαρκώς προβιοτικά.  Τα κολπικα υποθετα με τον λακτοβακιλλο ξέρω ότι καταργήθηκαν τα ecovag που έπαιρνα.Μου ειπαν όμως ότι αντίστοιχα είναι τα Eva. Έπαιρνα και αυτά αλλά τώρα τελευταία η αλήθεια είναι ότι ούτε αυτα τα βρίσκω. Βρίσκω διαφορα της Eva για ενοχλήσεις κτλ, αλλά όχι τα σκέτα με τον λακτοβακιλλο.  Δεν ήξερα ότι είχαν απαγορευτεί από την ΕΕ.

Κοίτα, εγώ γιατρός δεν είμαι.. κακό δεν κάνουν σίγουρα! Λίγη βιολογία από το Λύκειο κατέω, όπου θυμάμαι η είσοδος από το στόμα καταλήγει στο πρωκτό, περνάει μέσω του οισοφάγου από στομάχι και έντερο για να καταλήξει στο ορθό. Στη μήτρα δεν σταματάει κάπου ούτε διασταυρώνεται για να πεις ότι θα πάει και εκεί. Φυσικά το θέμα προβιοτικά ή γαλακτοβακιλλοι και pH κόλπου κτλ δεν είναι κάτι που με έχει απασχολήσει για να το ψάξω διεξοδικά και να σου πω. Έχει τύχει μόνο με κοπέλα που την αφορούσε και έτρεχε, να μιλήσω (από το άλλο φόρουμ) όπου έφτασε σε λοιμωξιολόγο και της είπε αυτό ακριβώς δηλαδή ότι τα προβιοτικά από το στόμα παίζουν ελάχιστο έως κανένα ρόλο και ότι πάνε στο έντερο.

Θα σε συμβούλευα να εκλεινες ένα ραντεβού στο τμήμα καθ'εξιν αποβολών του Έλενα. Εκεί η προηγούμενη γιατρός του τμήματος θα είχε πολλά να σου πει σχετικά και να σου δώσει κατευθύνσεις ως προς το πρόβλημα σου. Αλλά αν και δεν έχω εμπειρία, η αντικαταστάτρια της φαίνεται να είναι εξίσου αξιόλογη και ίσως έχει πράγματα να σου πει..! Δεν χάνεις κάτι να επισκεφθείς το τμήμα λοιπόν. Όπως και να έχει εσύ θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου και δεν θα σταματήσεις να τα λαμβάνεις! Στη τελική μόνο κακό δεν κάνουν! 

Υ.Γ. Επειδή ανετρεξα στη συζήτηση με τη κοπέλα για να θυμηθώ ακριβώς τι μου είχε πει, μου γράφει ανάμεσα σε άλλα και πολλά χρήσιμα πράγματα που μπορεί να σε ενδιαφέρουν.. αν θέλεις πες μου να σου στείλω πμ copy paste! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Κοίτα, εγώ γιατρός δεν είμαι.. κακό δεν κάνουν σίγουρα! Λίγη βιολογία από το Λύκειο κατέω, όπου θυμάμαι η είσοδος από το στόμα καταλήγει στο πρωκτό, περνάει μέσω του οισοφάγου από στομάχι και έντερο για να καταλήξει στο ορθό. Στη μήτρα δεν σταματάει κάπου ούτε διασταυρώνεται για να πεις ότι θα πάει και εκεί. Φυσικά το θέμα προβιοτικά ή γαλακτοβακιλλοι και pH κόλπου κτλ δεν είναι κάτι που με έχει απασχολήσει για να το ψάξω διεξοδικά και να σου πω. Έχει τύχει μόνο με κοπέλα που την αφορούσε και έτρεχε, να μιλήσω (από το άλλο φόρουμ) όπου έφτασε σε λοιμωξιολόγο και της είπε αυτό ακριβώς δηλαδή ότι τα προβιοτικά από το στόμα παίζουν ελάχιστο έως κανένα ρόλο και ότι πάνε στο έντερο.

Θα σε συμβούλευα να εκλεινες ένα ραντεβού στο τμήμα καθ'εξιν αποβολών του Έλενα. Εκεί η προηγούμενη γιατρός του τμήματος θα είχε πολλά να σου πει σχετικά και να σου δώσει κατευθύνσεις ως προς το πρόβλημα σου. Αλλά αν και δεν έχω εμπειρία, η αντικαταστάτρια της φαίνεται να είναι εξίσου αξιόλογη και ίσως έχει πράγματα να σου πει..! Δεν χάνεις κάτι να επισκεφθείς το τμήμα λοιπόν. Όπως και να έχει εσύ θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου και δεν θα σταματήσεις να τα λαμβάνεις! Στη τελική μόνο κακό δεν κάνουν! 

Υ.Γ. Επειδή ανετρεξα στη συζήτηση με τη κοπέλα για να θυμηθώ ακριβώς τι μου είχε πει, μου γράφει ανάμεσα σε άλλα και πολλά χρήσιμα πράγματα που μπορεί να σε ενδιαφέρουν.. αν θέλεις πες μου να σου στείλω πμ copy paste! 😊

Καλημερα κάλο μου. Διάβασα τώρα τις συζητήσεις των κοριτσιών που παίρνουν προβιοτικά με αυτό που γραφεις. Φυσικά τα γραφω όλα στο χαρτί για να ρωτήσω στο Έλενα εννοείται και την ενδοκρινολόγο όταν πάω με το καλό. Αλλά γιατί τα παίρνουν αφού πάει απευθείας στο έντερο. Και εγώ έχω αρκετές φορές θέμα με κολπίτιδα/ουρολοίμωξη κοινώς με ενοχλεί που και που ή το ένα ή το άλλο. Και κάπου είχα διαβάσει πως το κεφιρ κάνει καλό στο ph. Αλλά ναι, μπορεί να τρέχω συνεχώς τουαλέτα 😂😂😂 δεν το ξέρω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Καλημερα κάλο μου. Διάβασα τώρα τις συζητήσεις των κοριτσιών που παίρνουν προβιοτικά με αυτό που γραφεις. Φυσικά τα γραφω όλα στο χαρτί για να ρωτήσω στο Έλενα εννοείται και την ενδοκρινολόγο όταν πάω με το καλό. Αλλά γιατί τα παίρνουν αφού πάει απευθείας στο έντερο. Και εγώ έχω αρκετές φορές θέμα με κολπίτιδα/ουρολοίμωξη κοινώς με ενοχλεί που και που ή το ένα ή το άλλο. Και κάπου είχα διαβάσει πως το κεφιρ κάνει καλό στο ph. Αλλά ναι, μπορεί να τρέχω συνεχώς τουαλέτα 😂😂😂 δεν το ξέρω. 

@Kiddo@twinkletwinlkle

Καλημέρα, μάλλον κάποια απορρόφηση στα προβιοτικά που παίρνουμε από το στόμα θα γίνεται και θα καταλήγει και στη μήτρα. Άλλωστε αν το σκεφτείτε παίρνουμε αντιβιοτικά από το στόμα για να καταπολεμήσουμε μικρόβια της μήτρας όπως επίσης παίρνουμε προγεστερονη από το στόμα για υποστηρίξουμε την εμβρυομεταφορα. Άρα εγώ καταλαβαίνω πως μέρος όσων λαμβάνουμε από το στόμα, με κάποιο τρόπο που ίσως δεν καταλαβαίνουμε, θα καταλήξει και στη μήτρα διαφορετικά δεν θα κάναμε ούτε τα υπόλοιπα. Σίγουρα η τοπική χρήση προβιοτικών βοηθάει επίσης και δεν ξέρω γιατί έχουν καταργηθεί τα υποθετα, αλλά σίγουρα δεν είναι άχρηστο ότι παίρνουμε από το στόμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μου όμορφα..... είναι δίδυμα........είχατε δίκιο.....είδαμε σάκους...όλα φαίνονται μια χαρά...είμαι τρισευτυχισμενη!!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Συγχαρητήρια κορίτσι μου  και με το καλό τα μωράκια σου !! Μπραβο χάρηκα πολύ για σένα ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

@Kiddo@twinkletwinlkle

Καλημέρα, μάλλον κάποια απορρόφηση στα προβιοτικά που παίρνουμε από το στόμα θα γίνεται και θα καταλήγει και στη μήτρα. Άλλωστε αν το σκεφτείτε παίρνουμε αντιβιοτικά από το στόμα για να καταπολεμήσουμε μικρόβια της μήτρας όπως επίσης παίρνουμε προγεστερονη από το στόμα για υποστηρίξουμε την εμβρυομεταφορα. Άρα εγώ καταλαβαίνω πως μέρος όσων λαμβάνουμε από το στόμα, με κάποιο τρόπο που ίσως δεν καταλαβαίνουμε, θα καταλήξει και στη μήτρα διαφορετικά δεν θα κάναμε ούτε τα υπόλοιπα. Σίγουρα η τοπική χρήση προβιοτικών βοηθάει επίσης και δεν ξέρω γιατί έχουν καταργηθεί τα υποθετα, αλλά σίγουρα δεν είναι άχρηστο ότι παίρνουμε από το στόμα. 

Επίσης είχα διαβάσει κάποια στιγμη πως το λάδι καρύδας καταπολεμά μικρόβια. Και το δοκίμασα για να καταπολεμήσω την φαγούρα που είχα κάτω. Να πω την αλήθεια βοήθησε τότε. Έβαζα το βράδυ λάδι πάνω στο δέρμα και ανάμεσα στα χιλακια και μου έφυγε όλη η φαγούρα. Λένε πως καλό είναι να παίρνεις και μια κουτάλια του γλυκού από το στόμα και πως καταπολεμά όλα τα μικρόβια που έχουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Συγχαρητήρια να ειστε γερές και οι δυο! Μακάρι να έρθει για όλες μας αυτή η μέρα! Σε ευχαριστούμε για τη βοήθεια και τις πληροφορίες σου εδώ μέσα τόσο καιρό και ευχόμαστε τα καλύτερα για την οικογένεια σου! Άρα είσαι ακόμη στο μαιευτήριο λογικά, νομίζω στις καισαρικές μένεις μέσα 3-4 μέρες? 

Σε ευχαριστούμε πολύ! Ναι, είμαστε ακόμα στο μαιευτήριο, βγαίνουμε αύριο πρώτα ο Θεός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@JNtina @twinkletwinlkle δοκιμάστε να μην βάζετε την ένεση κάθετα στο δέρμα αλλά με ελαφριά κλιση.

Επιπλέον να γίνεται η έγχυση πολύ πολύ αργά και όταν τελειώνετε να μην την βγάζετε άμεσα να περιμένετε λίγα δευτερόλεπτα.

Και μετά όχι τρίψιμο ή πίεση με το βαμβάκι ένα ελαφρύ πέρασμα αρκεί.

Και να βγαίνει ο αέρας στην αρχή ακόμα και αν χάνετε μια σταγόνα.

Σε εμένα αυτά λειτούργησα σε όλες τις ενέσεις και γλύτωσα τις μελανιές και τα γρομπαλάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Κοίτα, εγώ γιατρός δεν είμαι.. κακό δεν κάνουν σίγουρα! Λίγη βιολογία από το Λύκειο κατέω, όπου θυμάμαι η είσοδος από το στόμα καταλήγει στο πρωκτό, περνάει μέσω του οισοφάγου από στομάχι και έντερο για να καταλήξει στο ορθό. Στη μήτρα δεν σταματάει κάπου ούτε διασταυρώνεται για να πεις ότι θα πάει και εκεί. Φυσικά το θέμα προβιοτικά ή γαλακτοβακιλλοι και pH κόλπου κτλ δεν είναι κάτι που με έχει απασχολήσει για να το ψάξω διεξοδικά και να σου πω. Έχει τύχει μόνο με κοπέλα που την αφορούσε και έτρεχε, να μιλήσω (από το άλλο φόρουμ) όπου έφτασε σε λοιμωξιολόγο και της είπε αυτό ακριβώς δηλαδή ότι τα προβιοτικά από το στόμα παίζουν ελάχιστο έως κανένα ρόλο και ότι πάνε στο έντερο.

Θα σε συμβούλευα να εκλεινες ένα ραντεβού στο τμήμα καθ'εξιν αποβολών του Έλενα. Εκεί η προηγούμενη γιατρός του τμήματος θα είχε πολλά να σου πει σχετικά και να σου δώσει κατευθύνσεις ως προς το πρόβλημα σου. Αλλά αν και δεν έχω εμπειρία, η αντικαταστάτρια της φαίνεται να είναι εξίσου αξιόλογη και ίσως έχει πράγματα να σου πει..! Δεν χάνεις κάτι να επισκεφθείς το τμήμα λοιπόν. Όπως και να έχει εσύ θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου και δεν θα σταματήσεις να τα λαμβάνεις! Στη τελική μόνο κακό δεν κάνουν! 

Υ.Γ. Επειδή ανετρεξα στη συζήτηση με τη κοπέλα για να θυμηθώ ακριβώς τι μου είχε πει, μου γράφει ανάμεσα σε άλλα και πολλά χρήσιμα πράγματα που μπορεί να σε ενδιαφέρουν.. αν θέλεις πες μου να σου στείλω πμ copy paste! 😊

Καλημέρα!  Ναι, αν δεν σου κάνει κόπο, στείλε μου αν μπορείς ένα μήνυμα.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

@JNtina @twinkletwinlkle δοκιμάστε να μην βάζετε την ένεση κάθετα στο δέρμα αλλά με ελαφριά κλιση.

Επιπλέον να γίνεται η έγχυση πολύ πολύ αργά και όταν τελειώνετε να μην την βγάζετε άμεσα να περιμένετε λίγα δευτερόλεπτα.

Και μετά όχι τρίψιμο ή πίεση με το βαμβάκι ένα ελαφρύ πέρασμα αρκεί.

Και να βγαίνει ο αέρας στην αρχή ακόμα και αν χάνετε μια σταγόνα.

Σε εμένα αυτά λειτούργησα σε όλες τις ενέσεις και γλύτωσα τις μελανιές και τα γρομπαλάκια.

Καλημέρα μαυρογατα! Δεν τη βάζω κάθετα, δεν μπορώ έτσι και αλλιώς. Πάντα έχει ελαφριά κλίση. Αφήνω και την πρώτη σταγόνα να φύγει. Απλά την κάνω μια και έξω,  γρήγορα γρήγορα.  Οπότε θα δοκιμάσω να το κάνω σιγά σιγά και να μην την βάλω αμέσως, όπως μου είπε και η  @kk88

Μακάρι να πιάσει γιατί έχω γεμίσει μελανιές και γρομπαλάκια και όχι τίποτα άλλο, αλλά σε λίγο δεν θα βρίσκω σημείο να τρυπήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλημέρα μαυρογατα! Δεν τη βάζω κάθετα, δεν μπορώ έτσι και αλλιώς. Πάντα έχει ελαφριά κλίση. Αφήνω και την πρώτη σταγόνα να φύγει. Απλά την κάνω μια και έξω,  γρήγορα γρήγορα.  Οπότε θα δοκιμάσω να το κάνω σιγά σιγά και να μην την βάλω αμέσως, όπως μου είπε και η  @kk88

Μακάρι να πιάσει γιατί έχω γεμίσει μελανιές και γρομπαλάκια και όχι τίποτα άλλο, αλλά σε λίγο δεν θα βρίσκω σημείο να τρυπήσω.

Μια φορά μου έκανε γρομπαλάκι και έβγαλε και αίμα και αυτή ήταν γιατί την έκανα βιαστικά.

Δοκίμασε αργά και θα δεις διαφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μου όμορφα..... είναι δίδυμα........είχατε δίκιο.....είδαμε σάκους...όλα φαίνονται μια χαρά...είμαι τρισευτυχισμενη!!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Ελα κ εσυ στην διδυμοπαρεα της πρωτης αρχηγαρας! Μπραβο συμμαθητρια ευχομαι να πανε ολα καλα κ σε μια τελειομηνη κ ευχαριστη εγκυμοσυνη!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλημέρα μαυρογατα! Δεν τη βάζω κάθετα, δεν μπορώ έτσι και αλλιώς. Πάντα έχει ελαφριά κλίση. Αφήνω και την πρώτη σταγόνα να φύγει. Απλά την κάνω μια και έξω,  γρήγορα γρήγορα.  Οπότε θα δοκιμάσω να το κάνω σιγά σιγά και να μην την βάλω αμέσως, όπως μου είπε και η  @kk88

Μακάρι να πιάσει γιατί έχω γεμίσει μελανιές και γρομπαλάκια και όχι τίποτα άλλο, αλλά σε λίγο δεν θα βρίσκω σημείο να τρυπήσω.

Όχι καλή μου γρήγορα γρήγορα.... θέλει αργά....κάντο σιγά σιγά αφαίρεσε την βελόνα μετά από 5 δευτερόλεπτα και πιστεύω δεν θα έχεις θέμα....μην πας και την κάνεις στην περιοχή που έχεις ήδη μελανιές πήγαινε πιο δίπλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Margitc είπε:

Ελα κ εσυ στην διδυμοπαρεα της πρωτης αρχηγαρας! Μπραβο συμμαθητρια ευχομαι να πανε ολα καλα κ σε μια τελειομηνη κ ευχαριστη εγκυμοσυνη!❤️

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου καλό!!!!! Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, σύντομα να πραγματοποιηθεί και το δικό σου το όνειρο....❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

@Libra81είναι η μέρα σου σήμερα!!

Καλή επιτυχία με μια μεγάλη χορταστική χοριακή🥰

@Libra81 που είσαι αναμένω να παραδώσω σκυτάλη......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

@JNtina @twinkletwinlkle δοκιμάστε να μην βάζετε την ένεση κάθετα στο δέρμα αλλά με ελαφριά κλιση.

Επιπλέον να γίνεται η έγχυση πολύ πολύ αργά και όταν τελειώνετε να μην την βγάζετε άμεσα να περιμένετε λίγα δευτερόλεπτα.

Και μετά όχι τρίψιμο ή πίεση με το βαμβάκι ένα ελαφρύ πέρασμα αρκεί.

Και να βγαίνει ο αέρας στην αρχή ακόμα και αν χάνετε μια σταγόνα.

Σε εμένα αυτά λειτούργησα σε όλες τις ενέσεις και γλύτωσα τις μελανιές και τα γρομπαλάκια.

Δεν ξέρω αν η innohep έχει τις ίδιες ακριβώς οδηγίες με την clexane αλλά θυμάμαι που έλεγε κάποια κοπέλα εδώ και μετά το είδα και στο φυλλάδιο ότι η clexane δε θέλει να της αφαιρείς τον αέρα. Δε ξέρω βέβαια αν παίζει αυτό ρόλο. Εγώ τώρα στη 2η μεταφορά τα κατάφερα καλύτερα από την 1η και δεν έκανα καμία μελανια στις 14 μέρες. Την έβαζα πλαγιά και έριχνα το υγρό πάρα μα πάρα πολύ αργά και στο τέλος περίμενα και λίγα δευτερόλεπτα πριν την αφαιρέσω. Η εξάσκηση νομίζω θα μας κάνει τέλειες, σε λίγο θα πηγαίνουμε για ενέσεις σε άλλους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

@Kiddo@twinkletwinlkle

Καλημέρα, μάλλον κάποια απορρόφηση στα προβιοτικά που παίρνουμε από το στόμα θα γίνεται και θα καταλήγει και στη μήτρα. Άλλωστε αν το σκεφτείτε παίρνουμε αντιβιοτικά από το στόμα για να καταπολεμήσουμε μικρόβια της μήτρας όπως επίσης παίρνουμε προγεστερονη από το στόμα για υποστηρίξουμε την εμβρυομεταφορα. Άρα εγώ καταλαβαίνω πως μέρος όσων λαμβάνουμε από το στόμα, με κάποιο τρόπο που ίσως δεν καταλαβαίνουμε, θα καταλήξει και στη μήτρα διαφορετικά δεν θα κάναμε ούτε τα υπόλοιπα. Σίγουρα η τοπική χρήση προβιοτικών βοηθάει επίσης και δεν ξέρω γιατί έχουν καταργηθεί τα υποθετα, αλλά σίγουρα δεν είναι άχρηστο ότι παίρνουμε από το στόμα. 

Καλημέρα!

Μια παρένθεση για να μην γίνεται παρανόηση. Πρέπει να καταλάβουμε τι είναι τα προβιοτικά για να κατανοήσουμε καλύτερα πως λειτουργούν. Τα προβιοτικά λοιπόν είναι βακτήρια. Φιλικά ναι μεν αλλά βακτήρια! Η προγεστερόνη και τα αντιβιοτικά που γίνεται εδώ αναφορά είναι χημικές ουσίες που λαμβάνονται από το στόμα (οκ!!) αλλά διαλύονται στο στομάχι και περνάνε μέσα από το αίμα για να πάνε εκεί που πρέπει. Με τα προβιοτικά λοιπόν δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο για ένα και κύριο λόγο, αν περάσουν στο αίμα βακτήρια, τα λευκά αιμοσφαίρια θα επιτεθούν και θα τα καταστρέψουν! Εξαιτίας τέτοιων λεπτομερειών λοιπόν, παραμένουν στη φυσική πορεία όπου μπορούν να προσκολλούνται και να επιβιώνουν..! Επίσης πρέπει να γνωρίζουμε ότι η πλειοψηφία των προβιοτικων που κυκλοφορούν στην αγορά στη μορφή συμπληρώματος περιέχουν βακτήρια τα οποία βρίσκονται στη φυσιολογική χλωρίδα του εντέρου και όχι της μήτρας. Που σημαίνει ότι ακόμα και αν με κάποιο μαγικό τρόπο έφταναν στη μήτρα δεν θα εξυπηρετούσαν κάποιο σκοπό! 

Μια τελευταία λεπτομέρεια να αναφέρω που και εγώ δεν γνώριζα αλλά έμαθα σήμερα το πρωί ψάχνοντας σχετικά είναι ότι όλα τα συμπληρώματα διατροφής προβιοτικων δεν είναι εγκεκριμένα από τον ΕΟΦ και τον FDA. Συγκεκριμένα ο ΕΟΦ αναφέρει:

"Αναγραφή του όρου ‘Προβιοτικά' και οποιουδήποτε άλλου σχετικού με τα συγκεκριμένα συστατικά ισχυρισμού υγείας στην επισήμανση των Διατροφικών προϊόντων αρμοδιότητάς ΕΟΦ

 

Ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων γνωστοποιεί στους ενδιαφερόμενους ότι δεν κάνει αποδεκτή την αναγραφή του όρου ‘Προβιοτικά’ σε κανένα σημείο της παρουσίασης (επισήμανση και Φ.Ο.Χ.) των διατροφικών προϊόντων αρμοδιότητάς του, εκτός του διατροφικού πίνακα, στον οποίο θα πρέπει να αναγράφονται οι περιεχόμενοι μικροοργανισμοί (ποιοτικά και ποσοτικά). Οι αναφορές ‘προβιοτικά’, ‘με προβιοτικά’ κλπ. δε γίνονται αποδεκτές καθώς θεωρούνται έμμεσοι ισχυρισμοί υγείας. Επιπλέον, δε γίνεται αποδεκτός κανένας άλλος ισχυρισμός υγείας σχετικός με τα συγκεκριμένα συστατικά.

 

Από τη Διοίκηση του ΕΟΦ"

Δικιά μου συμβουλή λοιπόν να μην παίρνουμε τίποτα από μόνες μας και ειδικά χωρίς τη γνώση και παρακολούθηση του θεράποντος ιατρού μας! 

Υ.Γ. Θέρμη παράκληση κορίτσια.. μη με κάνετε να σκίζω τα πτυχία που δεν έχω πρωί πρωί!! Ούτε καφέ δεν ήπια ακόμα..! 😝😂😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Καλημερα κάλο μου. Διάβασα τώρα τις συζητήσεις των κοριτσιών που παίρνουν προβιοτικά με αυτό που γραφεις. Φυσικά τα γραφω όλα στο χαρτί για να ρωτήσω στο Έλενα εννοείται και την ενδοκρινολόγο όταν πάω με το καλό. Αλλά γιατί τα παίρνουν αφού πάει απευθείας στο έντερο. Και εγώ έχω αρκετές φορές θέμα με κολπίτιδα/ουρολοίμωξη κοινώς με ενοχλεί που και που ή το ένα ή το άλλο. Και κάπου είχα διαβάσει πως το κεφιρ κάνει καλό στο ph. Αλλά ναι, μπορεί να τρέχω συνεχώς τουαλέτα 😂😂😂 δεν το ξέρω. 

Καλημέρα!

Απλή απάντηση.. Μάρκετινγκ! Σωστό μάρκετινγκ..!

Όσον αφορά διατροφολογικα τώρα καλό είναι να τρώμε και κατσικίσιο ή αιγοπρόβειο γιαούρτι με τη πέτσα που είναι, πέρα από κεφίρ. Αλλά να έχουμε υπόψιν ότι επειδή γίνεται παστερίωση τα περισσότερα από τα καλά βακτήρια που βρίσκονται συνήθως στα γαλακτοκομικά προϊόντα καταστρέφονται μαζί με τα κακά και ειδικά στα προϊόντα χαμηλών λιπαρών! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσι μου όμορφο σε ευχαριστώ πολύ!!!! Να έχουμε μια καλή εγκυμοσύνη και να πάρουμε αγκαλιά τα μωρά μας σε 9 μήνες....κάνε υπομονή με τους εμετούς..... είναι πολύ έντονοι??? Πότε ξεκίνησαν να ξέρω και εγώ τι με περιμένει

Καλημέρα κορίτσι μου ! Ναι ανυπομονώ να περάσουν αυτοί οι μήνες να το πάρω αγκαλιτσα μου... Ξυπνήστε με αφού έχω γεννήσει !!! 😋 Μαζί θα ειμαστε σε αυτό το ταξίδι με το καλό να τα φέρουμε στον κόσμο σε λίγους μήνες ♥️

Οι εμετοί ξεκίνησαν 9η εβδομάδα και τώρα 10η ειναι πιο έντονες οι ναυτίες και οι εμετοί... Ελπίζω σε λίγες εβδομάδες να σταματήσουν, τώρα στη 10η διάβασα ότι η ορμόνη χοριακη είναι στο pick της για αυτό και οι ναυτίες. 

Αλλά στα δίδυμα λένε ότι ξεκινάνε νωρίτερα τα συμπτώματα εγκυμοσύνης...από τη δική μου εμπειρία, στην 6η εβδομάδα την ημέρα που είχαμε ακούσει και 2 καρδούλες επειδή δεν είχα φάει και είχε πάει 12 το μεσημέρι τότε μου ήρθε πρώτη φορά να κάνω εμετό και ήταν πολύ έντονο ! Από εκεί και πέρα φρόντιζα να τρώω με το που ξυπνούσα και να μην έχω άδειο στομάχι και ήταν καλύτερα. Όταν σταμάτησε το ένα μετά το κατάλαβα κι όλας γιατί σταμάτησαν οι ναυτίες και στην 9η εβδομάδα ξεκίνησαν πάλι.  

στις πριν 33 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλημέρα μαυρογατα! Δεν τη βάζω κάθετα, δεν μπορώ έτσι και αλλιώς. Πάντα έχει ελαφριά κλίση. Αφήνω και την πρώτη σταγόνα να φύγει. Απλά την κάνω μια και έξω,  γρήγορα γρήγορα.  Οπότε θα δοκιμάσω να το κάνω σιγά σιγά και να μην την βάλω αμέσως, όπως μου είπε και η  @kk88

Μακάρι να πιάσει γιατί έχω γεμίσει μελανιές και γρομπαλάκια και όχι τίποτα άλλο, αλλά σε λίγο δεν θα βρίσκω σημείο να τρυπήσω.

Καλημέρα !! Εγώ την κάνω κάθετα αλλά κάνω την ivor, στην αρχή μου έκανα πολλές μελανιές τώρα κάπως το μάθαμε με τον σύζυγο γιατί αυτός μου την κάνει, και την κάνει αργά αργά και περιμένει λίγα δευτερόλεπτα πριν βγάλει την βελόνα από την κοιλιά. επίσης μετά δεν θέλει καθόλου σκούπισμα με βαμβάκι γιατί τότε κάνει μελανιές. Μόνο αν δεις λίγο αιματακι η να τρέχει υγρό από την ένεση κάνε μια δυο ταμποναριστα με το βαμβάκι αλλά σε καμία περίπτωση μη το τρίβεις ! Αυτό μου το είχε πει η φαρμακοποιός. 

Εμείς την κάνουμε κάθετα και μας βολεύει δεν κάνει μελανιές, μια φορά είπαμε να δοκιμάσουμε για αλλαγή με κλίση και έγινε η μεγαλύτερη μελάνια που είδα ποτέ γιατί βγήκε αρκετό αίμα, δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο... Θα το βρεις όμως μην ανησυχείς....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Την κόρη μου την πρώτη την γέννησα σε ιδιωτική κλινική εκεί οι μαίες βοήθησαν για θηλασμό όταν ήθελες βοήθεια.. εκεί είχα και την δικιά μου μαία την πρώτη μέρα οπότε ήταν πιο εύκολα και επίσης είχα και ένα μωρό που συνεργάστηκε άψογα  τώρα γέννησα σε δημόσιο εκεί οι μαίες μου είχαν σπάσει τα νεύρα για μπουκάλι με είχαν τρελάνει.. εγώ είχα και το θέμα ότι το μωρό δεν μπορούσα να το βάλω αμέσως στήθος λόγο ολικής ναρκώσεις οπότε πέρασαν 3 ώρες μέχρι να βάλω το μωρό στήθος.. ο άντρας μου έκανε αγώνα για να μην δώσουν το μωρό μπουκάλι αυτές τις 3 ώρες μέχρι να ξυπνήσω  δυστηχως όμως το μωρό δεν ήταν συνεργάσιμο αυτήν την φορά δεν μπορούσε να πιάσει κοιμόταν όλη την ώρα μάλλον έφταιγαν και τα φάρμακα που μου εδιναν… οπότε έδωσα μπουκάλι με κλάματα εγώ αλλά δεν το έβαλα κάτω προσπαθούσα να την βάζω στήθος και αν μην έτρωγε ήθελα να έχει την επαφή  Τι δεν θα έδινα να νιώσω και εγώ αυτήν την εμπειρία του ΦΤ να έχω τον άντρα μου μαζί να ακούσω και εγώ το πρώτο κλάμα της  Τουλάχιστον πήγαν όλα καλά  με την καισαρική είμασταν καλά και οι δύο ( και τις δύο φορες που έκανα)  είχα καλή αποθεραπεία και τις δύο φορές χωρίς κάποιο πρόβλημα 
    • Τι να πω τώρα κι εγώ 21η μέρα και έχω τραβήγματα και ένα πολύ περίεργο feeling εσωτερικά, δεν μπορώ να το εξηγήσω!! Δεν θα πω και πολλά γιατί μετά η @Παρασκευαιδου θα με "μαλώσει" 😂 
    • Με το καλό κ το δεύτερο αγοράκι! 🩵🩵🩵 εγώ έχω ένα κοριτσάκι 5 ετών , ένα αγοράκι 2.5 ετών κ τώρα περιμένω πάλι αγοράκι 🤰🏼 Εμένα καμπύλη μου είπε ο γιατρός θα κανονισουμε ημερομηνία  τώρα Δευτέρα που θα πάω (μένω εξωτερικό εδώ λειτουργούν αλλιώς τα πράγματα, όλες τις αιμοληψίες μου τις κάνουν στο ιατρείο δεν πάω σε μικροβιολογικό άρα αναμένω να δω που θα κάνω κ την καμπύλη και πως 😬, την σιχαίνομαι αυτήν την εξέταση κάθε φορά 🙅‍♀️)  από φάρμακα μόνο σίδηρο παίρνω που έπεσε στις εξετάσεις  κ θα ξανά ξεκινήσω μαγνήσιο γιατί έχω πάρα πάρα πολλές συσπάσεις.    καλό είναι γενικά να κάνεις εξετάσεις για ό,τι συμπληρώματα/ φάρμακα παίρνεις για να δεις κ που έχεις έλλειψη σε συννενόηση με το γιατρό σου φυσικά 😊 
    • ααα...εγω επειδή ειχα ηδη τεράστιο στήθος τις ραγαδες τις εχω από πάντα 🤷 δεν με ενοχλούν εκεί 😂
    • Εγώ στις ραγάδες έλεγα μήπως έβαζα και για να μην κάνει καινούριες τώρα που έγινε τεράστιο αλλά κι εγώ επειδή θηλάζω δεν βάζω τπτ. Σκέφτομαι μήπως δεν κάνει 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...