Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η troia είπε:

Καλημέρα, 

Ήθελα να σας ενημερώσω ότι γέννησα στις 8/11 το κοριτσάκι μου με καισαρική τομή. Η μικρή βγήκε 3,300 κιλά και 51εκ. Δόξα τω Θεώ είμαστε κι οι 2 μια χαρά. Εύχομαι και στα δικά σας όσες προσπαθείτε!

Συγχαρητήρια! Να σας ζήσει, να είναι πάντα γερή και καλότυχη! Και μόνο χαμόγελα να υπάρχουν στο πρόσωπο της! Καλή ανάρρωση κ σ εσένα! Μακαρι σύντομα όλες μας να ζήσουμε αυτήν την ευτυχία!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η troia είπε:

Καλημέρα, 

Ήθελα να σας ενημερώσω ότι γέννησα στις 8/11 το κοριτσάκι μου με καισαρική τομή. Η μικρή βγήκε 3,300 κιλά και 51εκ. Δόξα τω Θεώ είμαστε κι οι 2 μια χαρά. Εύχομαι και στα δικά σας όσες προσπαθείτε!

 Aχου... Συγκινήθηκα.... Να σας ζήσει!!! Να είναι γερή και δυνατή! Αντε βρε κορίτσια τέτοια νέα Να διαβάζουμε συνέχεια! Με το καλο να υποδεχτείτε και τα μωράκια σας οι υπόλοιπες μανούλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Δοκίμασε και στο παράρτημα του Αγίου Σάββα, Νίκος Κούρκουλος. Εγώ εκεί την έκανα και βρήκα πολύ εύκολα τότε, υπήρχαν διαθέσιμα δηλαδή! Μέσα από το 1535 πάλι..

Μονο σε εξωτερικά ιατρεία έχει ναι. Αλλά νομι΄ζω θα πρέπει να πληρώσω δυο φορές 48 ευρώ γιατί μου βγάζει σαν επιλογη μονο το τμημα και γιατρο όποιος είναι εκείνη την ώρα. Και σκέφτηκα μηπως μου βάλει δυο διαφορετικους γιατρους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Μονο σε εξωτερικά ιατρεία έχει ναι. Αλλά νομι΄ζω θα πρέπει να πληρώσω δυο φορές 48 ευρώ γιατί μου βγάζει σαν επιλογη μονο το τμημα και γιατρο όποιος είναι εκείνη την ώρα. Και σκέφτηκα μηπως μου βάλει δυο διαφορετικους γιατρους.

ο Αγιος Σάββας έχει δικό του σαιτ και κλείνεις και εκεί ραντεβού

Κλείσε το πρώτο απογευματινό με όποιο γιατρό θελεις ε΄στω κ τυχαία και θα πληρώσεις 48€.

Κλείσε και ένα δεύτερο απογευματινό για υπέρηχο και μαστογραφία δυο μέρες μετά πχ

οταν πας στον γιατρό θα σου δώσει παραπεμπτικό για τον υπέρηχο και την μαστογραφία και δεν πληρώνεις τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η BlackCat είπε:

ο Αγιος Σάββας έχει δικό του σαιτ και κλείνεις και εκεί ραντεβού

Κλείσε το πρώτο απογευματινό με όποιο γιατρό θελεις ε΄στω κ τυχαία και θα πληρώσεις 48€.

Κλείσε και ένα δεύτερο απογευματινό για υπέρηχο και μαστογραφία δυο μέρες μετά πχ

οταν πας στον γιατρό θα σου δώσει παραπεμπτικό για τον υπέρηχο και την μαστογραφία και δεν πληρώνεις τίποτα.

https://agsavvas-hosp.gr/apogevmatina-iatreia/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η condios είπε:

Dfi 21% είναι μέσα στα όρια του καλού (από 15%- 30% καλό για επιτυχή γονιμοποίηση) !!! Τέλειο το λέω εγώ όταν το 29% του δικού μου γονιμοποίησε και εδωσε Βλαστοκυστες ΑΑ. Το θέμα ωαρίων είναι κάτι τόσο δύσκολο όσο περνάνε τα χρόνια μας αλλά όχι ακατόρθωτο με όσα διαβάζουμε εδώ. Εγώ πάω με δανεικά , αλλά εγώ είμαι εγώ και το αποφάσισα αφού έκλαψα για τα δικά μου που δεν έχω. Εσύ καλά κάνεις και το ψάχνεις εφόσον το θέλεις να προσπαθήσεις με.δικα σου. Ίσα ίσα που θαυμάζω την υπομονή,επιμονή και δύναμη σας όσων το κάνετε αυτό. Ότι χρειαστείς από πληροφορίες είμαι εδώ , αχρειαστες να είναι. Εμένα εντύπωση μου έκανε που σου είπε ο ενδοκρινολόγος για τα δανεικά ,,,έχουν γίνει αυτοί τόσο εξπερ και ξέρουν τόσα!!!???? Μπράβο !!!!! 

Φυσικα μια μεγάλη αγκαλιά για θετική ενέργεια! Όλα καλά θα πάνε ! Πίστη και δύναμη🙏❤️👶❤️👶ο

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, δε ξέρω αν είμαι τόσο δυνατή όπως λες, ξέρω απλά ότι δε θέλω να τα παρατήσω ακόμη. Από την άλλη πλευρά δε θέλω και να βαραω το κεφάλι μου στον τοίχο παλεύοντας κάτι που είναι απάλευτο. Αλλά ακόμη κι αυτός δε μου είπε οτι είναι αδύνατο, πως θα μπορούσε άλλωστε,  απλά ότι οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές. Θα μπορούσε να συμβεί να μείνω έγκυος αλλά σε ποια προσπάθεια άραγε και με ποσο ψυχικό, σωματικό και οικονομικό κόστος?
Ίσως είναι και παγίδα το ότι ακόμα ανταποκρίνομαι στις ορμόνες παρά την ηλικία μου γιατί  εχω ωάρια αλλά όπως φαίνεται χωρίς ποιότητα. Αν δεν είχα καθόλου μπορεί να το έπαιρνα πιο εύκολα,α απόφαση, τώρα όμως που ακόμα βγάζω 8 τη φορά (με βάση την τελευταία ωοληψια γιατί τον Ιούνιο είχα 20) θέλω να ξανά δοκιμάσω. Δεν ξέρω αν αυτή η καθυστέρηση θα με πάει πίσω και για τη δωρεά, ελπίζω ότι δεν θα παίξει σημαντικό ρόλο. Μπορεί να σου ζητήσω περισσότερες πληροφορίες πάντως για προετοιμάζομαι και να μαζεύω στοιχεία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Ο καθένας στον τομέα του θα πω εγώ φίλη..

Ναι τα νούμερα είναι εναντίον μας, ναι ο χώρος κυριαρχείται από άντρες με ότι αυτό συνεπάγεται σχετικά με την αντιμετώπισή μας, ναι η ηλικία σίγουρα δυσκολεύει ή βοηθάει, αλλά τις αντοχές μας και τις επιθυμίες του ζευγαριού δεν τις ξέρει κανένας ειδικός.

Εγώ θα κρατούσα ότι αφορά το ενδοκρινολογικό κομμάτι και για όλα τα υπόλοιπα οκ τα ακούω αλλά μέχρι εκεί. Έχω ξαναπεί οτι ευχαριστώ την επιστήμη για την δωρεά υλικού (ωαρίου ή σπέρματος καμία σημασία δεν έχει) και πάντα θα υπάρχει σαν λύση αλλά όταν το αποφασίσετε από καρδιάς γιατί είναι μια απόφαση σημαντική που κατά την γνώμη μου πρέπει να γίνει πολύ συνειδητά.

Επίσης η δωρεά δεν είναι πανάκεια.Και χωρίς να το ε΄χω περάσει θεωρώ οτι η αποτυχιά στην δωρεά πονάει δεκαπλά γιατί τα παίζεις όλα για όλα και συνήθως καταφεύγεις στην δωρεά μετά από πολλά χαστούκια. Για αυτό και τα κορίτσια της δωρεάς τα αγαπάω λίγο παραπάνω η αλήθεια είναι χωρίς να υποτιμώ καθόλου τον αγώνα των υπολοίπων.

Επιπλέον έχουμε δει και διαβάσει πολλές περιπτώσεις που πάλεψαν πολύ με πολύ χειρότερες συνθήκες και τα κατάφεραν με δικό τους υλικό. Πέρα από τις σωστές επιλογές σε γιατρούς , πρωτόκολλα κλπ υπάρχει και η τύχη ρε φίλε πολύ σημαντικό κομμάτι. Διαφορετικά θα ήταν πανεύκολο και με την πρώτη εξωσωματική θα τα καταφέρναμε όλοι.

Εγώ προσωπικά το DFI σας το βρίσκω μια χαρά ,συγκριτικά πάντα με αυτό που είχαμε εμείς. Και φαίνεται και από τις γονιμοποιήσεις σας.Ακολουθείτε αγωγή, ζητήσατε picsi -για να είσαι σίγουρη ρώτα αν έχει περαστεί η μέθοδος στην καρτέλα σας ή πα΄ρε το εμβρυολογικό τηλέφωνο θα σου πουν. Εφόσον στον κύκλο της ετ που έκανες δεν έφτασαν 5ης μέρα ζήτα ανάλυση για το σπέρμα μπορεί να έτυχε ένας κυκλος κακός στο σπέρμα, πέρασε ίωση , έκανε πυρετό κλπ ? αν και πιστεύω θα σας ζητούσαν και 2ο δείγμα αν δεν τους κάλυπτε.

Κάνε την έρευνά σου και πάρτε αποφάσεις. Το έχεις , θα έρθει , θα δεις 🥰

 

Ευχαριστώ μαυρογατο! Έχεις δίκιο σε όλα φυσικά απλά είμαι πολύ μπερδεμένη και νιώθω και το χρόνο να πιέζει. Επίσης σε 10 μέρες θα έχω πάλι περίοδο και πρέπει να έχω αποφασίσει τι θα κάνω και με ποιον γιατί μετά πάει Χριστούγεννα. Αν δεν ξεκινησω στην αμέσως επόμενη περίοδο θα χάσω κι άλλο μήνα μάλλον λόγω των αργιών. 

την τελευταία φορά δεν έφτασαν 5ης μερας επειδή τα βάλαμε την 4η γιατί με έπιασε εμένα μια φοβία μην τα χάσουμε τελείως και συμφώνησε και ο γιατρός να δοκιμάσουμε με 4ης μερας. Οι εμβρυολογοι μου είπαν ότι είναι πολύ καλής ποιότητας 4ης μερας και απ ότι ξέρω αν φτάσουν την 4η και είναι καλά τότε θα φτάσουν και σε βλαστοκύστη. Δηλαδή άδικα φοβήθηκα ότι θα τα χάσω. Θα γινόντουσαν μάλλον βλαστοκυστες έτσι κι αλλιώς. Συνολικά από 8 ωάρια είχα 6 ώριμα, γονιμοποιήθηκαν τα 5 και πήραμε 2 έμβρυα. Δεν είναι άσχημο ποσοστό γενικα. Βέβαια περίπου το ίδιο ήταν το ποσοστό μας και τις άλλες δυο φορές, δηλαδή την 1η από 9 γονιμοποιημένα πήραμε 3 μέτριες βλαστοκυστες και τη 2η φορά από 10 γονιμοποιημένα πήραμε 5 άριστες μορφολογικά βλαστοκυστες (όπως έχω ξαναπεί βέβαια είχαν όλες τρισωμια)….2ο δείγμα σπέρματος μας είχαν ζητήσει την 1η φορά που ο άντρας μου είχε εξαντλήσει το 5νθημερο που λένε για αποχή και ήταν καταστροφικό για τη δίκη μας περίπτωση. 
θα ψαχτώ όσο μπορώ, τι να κάνω. Εδώ θα είμαστε και ελπίζω συντομα να τα καταφέρουμε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά. Μο΄λις αδιαθέτησα και θα κάνω όλες τις εξετάσεις (LH,FSF κτλ), AMH και  υπέρηχο μαστού και ψηφιακή μαστού. Πρέπει να κάνω και κάποια άλλη εξεταση που μου διαφεύγει τώρα?? 

Επίσης μιας και αδιαθέτησα τώρα θα παω να κάνω τον υπέρηχο μαστού και την ψηφιακή μαστογραφία σε διαγνωστικό κέντρο, μιας και θέλει στο πρώτο 10ημερο του κύκλου. Ξέρετε κάποιο καλό? Γιατί στον Αγιο Σαββα δεν έχει ελεύθερο ραντεβου.

Σε σκεφτόμουν τι να κανεις και πως προχωράς. Πρέπει να κάνουμε ομαδούλα με τη @Luna777 και την @Margitc (έχω την εντύπωση ότι ξεχνάω κάποια ακόμα με πρόσφατο αρνητικό αποτέλεσμα) και να πάρουμε σβάρνα τους γιατρούς. Τις εξετάσεις που αναφέρεις (amh, Fsh κλπ) μόνη σου θα τις κανεις? Δεν θα συμβουλευτείς γιατρο? Έχεις δει ενδοκρινολόγο για παράδειγμα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Ευχαριστώ μαυρογατο! Έχεις δίκιο σε όλα φυσικά απλά είμαι πολύ μπερδεμένη και νιώθω και το χρόνο να πιέζει. Επίσης σε 10 μέρες θα έχω πάλι περίοδο και πρέπει να έχω αποφασίσει τι θα κάνω και με ποιον γιατί μετά πάει Χριστούγεννα. Αν δεν ξεκινησω στην αμέσως επόμενη περίοδο θα χάσω κι άλλο μήνα μάλλον λόγω των αργιών. 

την τελευταία φορά δεν έφτασαν 5ης μερας επειδή τα βάλαμε την 4η γιατί με έπιασε εμένα μια φοβία μην τα χάσουμε τελείως και συμφώνησε και ο γιατρός να δοκιμάσουμε με 4ης μερας. Οι εμβρυολογοι μου είπαν ότι είναι πολύ καλής ποιότητας 4ης μερας και απ ότι ξέρω αν φτάσουν την 4η και είναι καλά τότε θα φτάσουν και σε βλαστοκύστη. Δηλαδή άδικα φοβήθηκα ότι θα τα χάσω. Θα γινόντουσαν μάλλον βλαστοκυστες έτσι κι αλλιώς. Συνολικά από 8 ωάρια είχα 6 ώριμα, γονιμοποιήθηκαν τα 5 και πήραμε 2 έμβρυα. Δεν είναι άσχημο ποσοστό γενικα. Βέβαια περίπου το ίδιο ήταν το ποσοστό μας και τις άλλες δυο φορές, δηλαδή την 1η από 9 γονιμοποιημένα πήραμε 3 μέτριες βλαστοκυστες και τη 2η φορά από 10 γονιμοποιημένα πήραμε 5 άριστες μορφολογικά βλαστοκυστες (όπως έχω ξαναπεί βέβαια είχαν όλες τρισωμια)….2ο δείγμα σπέρματος μας είχαν ζητήσει την 1η φορά που ο άντρας μου είχε εξαντλήσει το 5νθημερο που λένε για αποχή και ήταν καταστροφικό για τη δίκη μας περίπτωση. 
θα ψαχτώ όσο μπορώ, τι να κάνω. Εδώ θα είμαστε και ελπίζω συντομα να τα καταφέρουμε όλες!

Αγάπη εντελώς φιλικα΄ και επειδή η βιασύνη δεν είναι ποτέ καλός σύμβουλος.

Για δυο μήνες δεν θα πάθουν κάτι τα ωάρια σου μην τρελλαθούμε και τελείως , κάνε ένα διάλλειμμα δυο μηνών ή ενός (θυσίασε δηλαδή τον Νοέμβριο) αφού έχεις ήδη μπει σε διαδιασία έρευνας και με ΄άλλους γιατρούς και πάρε αποφάσεις τέλος Δεκεμβρίου.

Είπαμε ο χρόνος είναι αμείλικτος αλλά μη φτάσουμε και στα άκρα οτι είμαστε προιόντα με ημερομηνία λήξης.

Ο τωρινός σου γιατρός δεν ξέρει οτι το ψάχνεις περαιτέρω οπότε λογικά σε παροτρύνει σε νέα διέγερση στο καπάκι ,αλλά το θέμα είναι να γίνει και σωστά και χωρίς πίεση.

Δηλαδή σου δίνω ένα παράδειγμα μπορεί κάποιες εξετάσεις που θα κάνεις στο Έλενα να επηρεάζονται από την διέγερση (πχ το ζάχαρο ή η καμπύλη) κρίμα δεν θα είναι να μην γίνει σωστά ο έλεγχος? Κάνε τις εξετα΄σεις σου καθαρή από ορμόνες και μέχρι να πάρεις αποτελεσματα προχωράς πχ και σε διέγερση γιατί τα αποτελεσματα αυτά αφορούν κυρίως την σύλληψη & την εξέλιξη της εγκυμοσύνης άρα την ΕΤ στην περίπτωσή μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Σε σκεφτόμουν τι να κανεις και πως προχωράς. Πρέπει να κάνουμε ομαδούλα με τη @Luna777 και την @Margitc (έχω την εντύπωση ότι ξεχνάω κάποια ακόμα με πρόσφατο αρνητικό αποτέλεσμα) και να πάρουμε σβάρνα τους γιατρούς. Τις εξετάσεις που αναφέρεις (amh, Fsh κλπ) μόνη σου θα τις κανεις? Δεν θα συμβουλευτείς γιατρο? Έχεις δει ενδοκρινολόγο για παράδειγμα? 

Έλα μου, μπορούμε φυσικά να κάνουμε καινούργια ομαδούλα ή να κοινοποιούμε τα ονόματα, αλλά ούτε εγω τα θυμάμαι όλα.  

Είπα στον (ακόμα γιατρό μου) να μου γράψει άυλη. Για να τα κάνω όλα και μετά θα του τις στείλω, θα τις χρησιμοποιήσω στο Ελενα και θα τις δείχνω στους γιατρούς που θέλω να δω. Ενδοκρινολόγο μου είχε πει πως δεν χρειάζομαι. Δεν είχε δει κάτι τόσο καιρό. Θα ρωτήσω και τους υποψήφιους γιατρούς. 

Κατα τ'αλλα προχωράω καλά. Είμαι χαρούμενη γιατί δεν θέλω άλλες στεναχώριες προς το παρών. Κάνω πράγματα για μένα και χαίρομαι με αυτά. Πιστεύω πως όλα θα γίνουν. Το πιστεύω πολύ. Γι'αυτό σε συμβούλεψα να δώσεις χρόνο σε σένα και στο σώμα σου. Είναι σημαντικό πολύ πιστεύω. Και στα κορίτσια @Margitc @Luna777 @Παρασκευαιδου @skorpina78 (και όποια άλλη ξεχασα )το ίδιο είπα. Και θα λέτε "Είμαι καλά!!!!"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η troia είπε:

Καλημέρα, 

Ήθελα να σας ενημερώσω ότι γέννησα στις 8/11 το κοριτσάκι μου με καισαρική τομή. Η μικρή βγήκε 3,300 κιλά και 51εκ. Δόξα τω Θεώ είμαστε κι οι 2 μια χαρά. Εύχομαι και στα δικά σας όσες προσπαθείτε!

Συγχαρητήρια!!! Να σας ζήσει! Να είναι γερή και καλότυχη!  Τι ωραία νέα! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Ευχαριστώ μαυρογατο! Έχεις δίκιο σε όλα φυσικά απλά είμαι πολύ μπερδεμένη και νιώθω και το χρόνο να πιέζει. Επίσης σε 10 μέρες θα έχω πάλι περίοδο και πρέπει να έχω αποφασίσει τι θα κάνω και με ποιον γιατί μετά πάει Χριστούγεννα. Αν δεν ξεκινησω στην αμέσως επόμενη περίοδο θα χάσω κι άλλο μήνα μάλλον λόγω των αργιών. 

την τελευταία φορά δεν έφτασαν 5ης μερας επειδή τα βάλαμε την 4η γιατί με έπιασε εμένα μια φοβία μην τα χάσουμε τελείως και συμφώνησε και ο γιατρός να δοκιμάσουμε με 4ης μερας. Οι εμβρυολογοι μου είπαν ότι είναι πολύ καλής ποιότητας 4ης μερας και απ ότι ξέρω αν φτάσουν την 4η και είναι καλά τότε θα φτάσουν και σε βλαστοκύστη. Δηλαδή άδικα φοβήθηκα ότι θα τα χάσω. Θα γινόντουσαν μάλλον βλαστοκυστες έτσι κι αλλιώς. Συνολικά από 8 ωάρια είχα 6 ώριμα, γονιμοποιήθηκαν τα 5 και πήραμε 2 έμβρυα. Δεν είναι άσχημο ποσοστό γενικα. Βέβαια περίπου το ίδιο ήταν το ποσοστό μας και τις άλλες δυο φορές, δηλαδή την 1η από 9 γονιμοποιημένα πήραμε 3 μέτριες βλαστοκυστες και τη 2η φορά από 10 γονιμοποιημένα πήραμε 5 άριστες μορφολογικά βλαστοκυστες (όπως έχω ξαναπεί βέβαια είχαν όλες τρισωμια)….2ο δείγμα σπέρματος μας είχαν ζητήσει την 1η φορά που ο άντρας μου είχε εξαντλήσει το 5νθημερο που λένε για αποχή και ήταν καταστροφικό για τη δίκη μας περίπτωση. 
θα ψαχτώ όσο μπορώ, τι να κάνω. Εδώ θα είμαστε και ελπίζω συντομα να τα καταφέρουμε όλες!

Έκανες κανονικό κύκλο ή τροποποιημένο και τι ποιότητα ήταν τα ωάρια σου νομίζω τα έχεις πει πριν λίγο καιρό αλλά δεν θυμάμαι, πάντως όντως για την ηλικία σου έβγαλες καλή ποσότητα και εγώ κοντά σου είμαι 41😉 τις ελεγξατε πριν την κατάψυξη για τρισωμια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, εγώ έκανα την εξέταση μικροβιώματος του ενδομητρίου και είναι όλα φυσιολογικά με 94% γαλακτοβάκιλλους. Θα παίρνω προβιοτικά όμως όπως και να'χει μέχρι να τα καταφέρουμε. Καλό θα ήταν όσα κορίτσια ειστε σε προσπάθεια να παίρνετε προβιοτικά. Τώρα περιμένω το ραντεβού μου στο Έλενα το Δεκέμβριο και μάλλον θα κάνω και υστεροσκόπηση. Προτού προχωρήσω σε 2η διέγερση θέλω να έχω διερευνήσει όσο το δυνατόν περισσότερους παράγοντες. Το ίδιο προτείνω σε όλες. Σίγουρα ο χρόνος πιέζει, κάποιες περισσότερο από άλλες, αλλά πιστεύω πως μια σωστή έρευνα και προετοιμασία θα φέρει τελικά το πολυπόθητο θετικό! 1-2 μήνες αναμονή θα μας ξεκουράσουν και σωματικά και ψυχικά. @Lucia79 @hope501

Μαστογραφία και υπέρηχο μαστών έκανα πρωτη φορά πριν 1 χρόνο (στα 35 μου). Όλα ήταν φυσιολογικά και δεν έχω οικογενειακό ιστορικό. Όταν ρώτησα αν χρειάζεται να επαναλάβω πάλι φέτος μου είπαν όχι. Είδα όμως οτι κάποιες πήγατε σε μαστολόγο για να σας πουν μέχρι πόσες διεγέρσεις να κάνετε. Χρειάζεται σε όλες τις περιπτώσεις αυτό; Γιατί δεν μου το είπε κανείς στο κέντρο εξωσωματικής. Θα ρωτήσω και στο Έλενα βέβαια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια μου, εγώ έκανα την εξέταση μικροβιώματος του ενδομητρίου και είναι όλα φυσιολογικά με 94% γαλακτοβάκιλλους. Θα παίρνω προβιοτικά όμως όπως και να'χει μέχρι να τα καταφέρουμε. Καλό θα ήταν όσα κορίτσια ειστε σε προσπάθεια να παίρνετε προβιοτικά. Τώρα περιμένω το ραντεβού μου στο Έλενα το Δεκέμβριο και μάλλον θα κάνω και υστεροσκόπηση. Προτού προχωρήσω σε 2η διέγερση θέλω να έχω διερευνήσει όσο το δυνατόν περισσότερους παράγοντες. Το ίδιο προτείνω σε όλες. Σίγουρα ο χρόνος πιέζει, κάποιες περισσότερο από άλλες, αλλά πιστεύω πως μια σωστή έρευνα και προετοιμασία θα φέρει τελικά το πολυπόθητο θετικό! 1-2 μήνες αναμονή θα μας ξεκουράσουν και σωματικά και ψυχικά. @Lucia79 @hope501

Μαστογραφία και υπέρηχο μαστών έκανα πρωτη φορά πριν 1 χρόνο (στα 35 μου). Όλα ήταν φυσιολογικά και δεν έχω οικογενειακό ιστορικό. Όταν ρώτησα αν χρειάζεται να επαναλάβω πάλι φέτος μου είπαν όχι. Είδα όμως οτι κάποιες πήγατε σε μαστολόγο για να σας πουν μέχρι πόσες διεγέρσεις να κάνετε. Χρειάζεται σε όλες τις περιπτώσεις αυτό; Γιατί δεν μου το είπε κανείς στο κέντρο εξωσωματικής. Θα ρωτήσω και στο Έλενα βέβαια. 

Την εξέταση μόνη σου αποφάσισες να την κάνεις πως γίνεται είναι ακριβή; φαντάζομαι δεν έκανες εμβρυομεταφορά ακόμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Την εξέταση μόνη σου αποφάσισες να την κάνεις πως γίνεται είναι ακριβή; φαντάζομαι δεν έκανες εμβρυομεταφορά ακόμα 

Ναι, μόνη μου το αποφάσισα μετά απο έρευνα που έκανα για λόγους που αποτυγχάνει η εμφύτευση. Δεν την κάνουν έτσι κι αλλιώς στο κέντρο που είμαι. Κόστισε 300€ και έγινε με βιοψία ενδομητρίου. Έχω κάνει μια διέγερση και μια ετ τον Σεπτέμβριο με 2 βλαστοκύστες, αλλά απέτυχε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια μου, εγώ έκανα την εξέταση μικροβιώματος του ενδομητρίου και είναι όλα φυσιολογικά με 94% γαλακτοβάκιλλους. Θα παίρνω προβιοτικά όμως όπως και να'χει μέχρι να τα καταφέρουμε. Καλό θα ήταν όσα κορίτσια ειστε σε προσπάθεια να παίρνετε προβιοτικά. Τώρα περιμένω το ραντεβού μου στο Έλενα το Δεκέμβριο και μάλλον θα κάνω και υστεροσκόπηση. Προτού προχωρήσω σε 2η διέγερση θέλω να έχω διερευνήσει όσο το δυνατόν περισσότερους παράγοντες. Το ίδιο προτείνω σε όλες. Σίγουρα ο χρόνος πιέζει, κάποιες περισσότερο από άλλες, αλλά πιστεύω πως μια σωστή έρευνα και προετοιμασία θα φέρει τελικά το πολυπόθητο θετικό! 1-2 μήνες αναμονή θα μας ξεκουράσουν και σωματικά και ψυχικά. @Lucia79 @hope501

Μαστογραφία και υπέρηχο μαστών έκανα πρωτη φορά πριν 1 χρόνο (στα 35 μου). Όλα ήταν φυσιολογικά και δεν έχω οικογενειακό ιστορικό. Όταν ρώτησα αν χρειάζεται να επαναλάβω πάλι φέτος μου είπαν όχι. Είδα όμως οτι κάποιες πήγατε σε μαστολόγο για να σας πουν μέχρι πόσες διεγέρσεις να κάνετε. Χρειάζεται σε όλες τις περιπτώσεις αυτό; Γιατί δεν μου το είπε κανείς στο κέντρο εξωσωματικής. Θα ρωτήσω και στο Έλενα βέβαια. 

Μαστογραφία δεν επαναλαμβάνεις κάθε χρόνο στα 35 εκτός αν στο πει ο γιατρός.

Επαναλαμβανεις κάθε χρόνο από τα 40 κ μετά πάντα βέβαια ανάλογα τι θα σου πουν.

Υπερηχο όμως εμένα μου είχαν πει επανάληψη ετησίως λόγω πυκνότητας μαστού. Και μάλιστα κ στα 35 κ στα 39 δυο διαφορετικοί μαστολογοι μου είχαν πει ότι για τον δικό μου μαστό είναι απαραίτητος ο υπέρηχος κ αν δείξει κάτι είναι πιθανόν να το δείξει αυτός κ όχι η μαστογραφία.

Την ερώτηση για τις διεγέρσεις την έκανα εγώ στον μαστολογο από μόνη μου γιατί ήθελα να ξέρω την άποψη του.

Μην περιμένεις αυτά να στα αναφέρουν στο κέντρο εξωσωματικής αλλά κ να τα ανέφεραν εγώ πάλι αξιόπιστη θα θεωρούσα την άποψη του Μαστολογου. Πολλά κέντρα δεν θεωρούν προαπαιτούμενη εξέταση την μαστογραφία εννοώ προ διέγερσης που το βρισκω απαράδεκτο αν με ρωτάς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η troia είπε:

Καλημέρα, 

Ήθελα να σας ενημερώσω ότι γέννησα στις 8/11 το κοριτσάκι μου με καισαρική τομή. Η μικρή βγήκε 3,300 κιλά και 51εκ. Δόξα τω Θεώ είμαστε κι οι 2 μια χαρά. Εύχομαι και στα δικά σας όσες προσπαθείτε!

🥰🎉🎀🧸 Να σου ζησει γερη κ καλοτυχη να ειναι! Πανω απο το κεφαλι της ειχε αρχαγγελους εκτος απο δυο δυνατους κ μαχητες γονεις!!! Τα φιλια μου κ στις δυο σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Σε σκεφτόμουν τι να κανεις και πως προχωράς. Πρέπει να κάνουμε ομαδούλα με τη @Luna777 και την @Margitc (έχω την εντύπωση ότι ξεχνάω κάποια ακόμα με πρόσφατο αρνητικό αποτέλεσμα) και να πάρουμε σβάρνα τους γιατρούς. Τις εξετάσεις που αναφέρεις (amh, Fsh κλπ) μόνη σου θα τις κανεις? Δεν θα συμβουλευτείς γιατρο? Έχεις δει ενδοκρινολόγο για παράδειγμα? 

Α κ εγω αδιαθετισα κ εχω αρχισει να ψαχνομαι παμε ομαδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Μαστογραφία δεν επαναλαμβάνεις κάθε χρόνο στα 35 εκτός αν στο πει ο γιατρός.

Επαναλαμβανεις κάθε χρόνο από τα 40 κ μετά πάντα βέβαια ανάλογα τι θα σου πουν.

Υπερηχο όμως εμένα μου είχαν πει επανάληψη ετησίως λόγω πυκνότητας μαστού. Και μάλιστα κ στα 35 κ στα 39 δυο διαφορετικοί μαστολογοι μου είχαν πει ότι για τον δικό μου μαστό είναι απαραίτητος ο υπέρηχος κ αν δείξει κάτι είναι πιθανόν να το δείξει αυτός κ όχι η μαστογραφία.

Την ερώτηση για τις διεγέρσεις την έκανα εγώ στον μαστολογο από μόνη μου γιατί ήθελα να ξέρω την άποψη του.

Μην περιμένεις αυτά να στα αναφέρουν στο κέντρο εξωσωματικής αλλά κ να τα ανέφεραν εγώ πάλι αξιόπιστη θα θεωρούσα την άποψη του Μαστολογου. Πολλά κέντρα δεν θεωρούν προαπαιτούμενη εξέταση την μαστογραφία εννοώ προ διέγερσης που το βρισκω απαράδεκτο αν με ρωτάς

Ωπ με βρισκεις απολυτα συμφωνη σε ολα κ εμενα ακριβως τα ιδια μου εχουν πει. Μαστογραφια αν ολα ειναι καθαρα καθε δυο χρονια απο τα 40 κ μετα αλλα υπερηχο καθε χρονο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

@kk88εχουμε ραντεβού tonight!!!

Αν αντέχεις μετά τον υπερηχο πες μας για τα μωρα σου 🥰🥰

Α σωστα σημερα η συμμαθητρια θα δει οτι ειναι δυο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

@kk88εχουμε ραντεβού tonight!!!

Αν αντέχεις μετά τον υπερηχο πες μας για τα μωρα σου 🥰🥰

@kk88 αναμένουμε με αγωνία !!! 🙏🙏♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια μου, εγώ έκανα την εξέταση μικροβιώματος του ενδομητρίου και είναι όλα φυσιολογικά με 94% γαλακτοβάκιλλους. Θα παίρνω προβιοτικά όμως όπως και να'χει μέχρι να τα καταφέρουμε. Καλό θα ήταν όσα κορίτσια ειστε σε προσπάθεια να παίρνετε προβιοτικά. Τώρα περιμένω το ραντεβού μου στο Έλενα το Δεκέμβριο και μάλλον θα κάνω και υστεροσκόπηση. Προτού προχωρήσω σε 2η διέγερση θέλω να έχω διερευνήσει όσο το δυνατόν περισσότερους παράγοντες. Το ίδιο προτείνω σε όλες. Σίγουρα ο χρόνος πιέζει, κάποιες περισσότερο από άλλες, αλλά πιστεύω πως μια σωστή έρευνα και προετοιμασία θα φέρει τελικά το πολυπόθητο θετικό! 1-2 μήνες αναμονή θα μας ξεκουράσουν και σωματικά και ψυχικά. @Lucia79 @hope501

Μαστογραφία και υπέρηχο μαστών έκανα πρωτη φορά πριν 1 χρόνο (στα 35 μου). Όλα ήταν φυσιολογικά και δεν έχω οικογενειακό ιστορικό. Όταν ρώτησα αν χρειάζεται να επαναλάβω πάλι φέτος μου είπαν όχι. Είδα όμως οτι κάποιες πήγατε σε μαστολόγο για να σας πουν μέχρι πόσες διεγέρσεις να κάνετε. Χρειάζεται σε όλες τις περιπτώσεις αυτό; Γιατί δεν μου το είπε κανείς στο κέντρο εξωσωματικής. Θα ρωτήσω και στο Έλενα βέβαια. 

Προβιοτικά ποιος σου είπε να πάρεις μιας και πηγές και έκανες μόνη σου την εξέταση; Εμείς κοιτάμε τώρα το σπερμα αναλυτικά και θα ρωτήσω επίσης τον γιατρό μου αν χρειάζεται να πάω σε ενδοκρινολόγο. Δεν μου είχε πει ποτε κατι ενώ στην φίλη μου που δεν πήγαινε για εξωσωματική και βασικά από την πρώτη φορά που την είδε και της έκανε υπέρηχο, της είπε πως πρεπει να πάει σε ενδοκρινολόγο. 
Για μαστό όπως σου είπε και το μαυρόγατο καλό θα ήταν να πας. Και από μια ηλικία και μετά θέλει συχνές επισκέψεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια μου, εγώ έκανα την εξέταση μικροβιώματος του ενδομητρίου και είναι όλα φυσιολογικά με 94% γαλακτοβάκιλλους. Θα παίρνω προβιοτικά όμως όπως και να'χει μέχρι να τα καταφέρουμε. Καλό θα ήταν όσα κορίτσια ειστε σε προσπάθεια να παίρνετε προβιοτικά. Τώρα περιμένω το ραντεβού μου στο Έλενα το Δεκέμβριο και μάλλον θα κάνω και υστεροσκόπηση. Προτού προχωρήσω σε 2η διέγερση θέλω να έχω διερευνήσει όσο το δυνατόν περισσότερους παράγοντες. Το ίδιο προτείνω σε όλες. Σίγουρα ο χρόνος πιέζει, κάποιες περισσότερο από άλλες, αλλά πιστεύω πως μια σωστή έρευνα και προετοιμασία θα φέρει τελικά το πολυπόθητο θετικό! 1-2 μήνες αναμονή θα μας ξεκουράσουν και σωματικά και ψυχικά. @Lucia79 @hope501

Μαστογραφία και υπέρηχο μαστών έκανα πρωτη φορά πριν 1 χρόνο (στα 35 μου). Όλα ήταν φυσιολογικά και δεν έχω οικογενειακό ιστορικό. Όταν ρώτησα αν χρειάζεται να επαναλάβω πάλι φέτος μου είπαν όχι. Είδα όμως οτι κάποιες πήγατε σε μαστολόγο για να σας πουν μέχρι πόσες διεγέρσεις να κάνετε. Χρειάζεται σε όλες τις περιπτώσεις αυτό; Γιατί δεν μου το είπε κανείς στο κέντρο εξωσωματικής. Θα ρωτήσω και στο Έλενα βέβαια. 

Ως προς τις μαστογραφίες, εγώ έκανα την 1η μου στα 40 και έκτοτε κάνω κάθε χρόνο μαζί με υπέρηχο λόγω πυκνότητας μαστού όπως είπε και η @BlackCat. Επειδή όμως έχω και οικογενειακό ιστορικό με παρακολουθεί ο χειρουργός μαστολογος  που χειρούργησε τη μητέρα μου και στον οποίο έχω απόλυτη εμπιστοσύνη. Πέρυσι πριν ξεκινησω τις προσπάθειες τον ρώτησα την άποψη του για τα φάρμακα της εξωσωματικής και αν θεωρεί ότι υπάρχει πρόβλημα λόγω του ιστορικού και μου είπε ότι μέχρι 4 διεγέρσεις δεν το θεωρεί πρόβλημα. Δεν πήγα όμως να ρωτήσω επι τούτου, με παρακολουθούσε ούτως ή άλλως και του το ανέφερα όπως του έχω αναφέρει και διαφορα άλλα θέματα υγείας που μου έχουν προκύψει κατά καιρούς.
Πάντως από τα κέντρα εξωσωματικής μην περιμένεις να σε παροτρύνουν να δεις άλλους γιατρούς. Ότι κανεις πρέπει να παρεις μόνη σου την πρωτοβουλία να το κανεις. Αυτούς δεν τους ενδιαφέρει τίποτα. Απογοητευτικό αλλά πραγματικά το μόνο που τους νοιάζει είναι μη τυχόν και σταματήσεις τις προσπάθειες…Βέβαια στα 36 σου και χωρίς ιστορικό εγώ προσωπικά δε θα θεωρούσα ότι σου είναι απαραίτητος ο μαστολογος, εφόσον βέβαια τη μαστογραφία που εκανες ένα χρόνο πριν την είδε ο κατάλληλος γιατρός και δεν έμεινες μόνο στη γνωμάτευση του διαγνωστικού κέντρου. Αλλά μιας και έχεις πάρει φορα, δε θα έχανες τίποτα να κλείσεις και με μαστολογο. Πιστεύω ότι και στο Έλενα έχουν πολλή εμπειρία σε θέματα μαστού ομως. Ίσως σε παραπέμψουν στο ραντεβού. Η μητέρα μου πήγαινε στο Έλενα σε πολύ καλό ογκολόγο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...