Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 24 λεπτά, ο/η troia είπε:

Αυτό είναι και το ταβάνι της Τσεκούρα...

Και ο ειδικός μαστολογος που με παρακολουθεί έβαλε το ταβάνι στις 4 διεγέρσεις…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Η αλήθεια είναι πως σε είχα στο μυαλό μου την προηγούμενη εβδομαδα. Όπως ένιωθες εσυ πως δεν θα είναι θετική ετσι το ένιωθα και εγώ. Ναι μεν στεναχωρήθηκα αλλά όχι τόσο πολυ, μιας και κάπως το ένιωθα. Ο γιατρός μου μου είπε πριν που μίλησα πως όλα ήταν θετικά και δεν αντιμετώπιζα προβλημα. Τα είχαμε κοιταξει όλα. Θα κάνουμε όμως πάλι εξετάσεις. Τώρα πάντως θα χαλα΄ρωσω λίγο.

Καλα θα κανεις να ηρεμισεις λιγο κ μετα δυναμικα να ξαναπροσπαθησεις. Συμφωνω αν κ μη ειδικος παρε κ αλλες γνωμες δεν ξερω αν εσυ καταλαβες λαθος γιατι αυτο με τα εμβρυα που λεει ο γιατρος σου δεν στεκει. Δεν προχωρανε ολα σε 5 η μερα κοριτσι μου. Τελικα εγω δεν καταλαβα εσυ τι εμβρυακια εβαλες τελικα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η troia είπε:

@Lucia79Πολύ σωστά! Άσε που το πιθανότερο είναι να σου πει ότι δε χρειάζεσαι άλλες εξετάσεις, είναι θέμα τύχης, κάποια στιγμή θα τα καταφέρετε κτλ. κτλ. Αυτά που θα σου ψάξουν στο Έλενα είναι πέρα από την ειδικότητα της γυναικολογίας, οι περισσότεροι γυναικολόγοι δεν τα γνωρίζουν και γι᾽αυτό και δεν τα πολυπιστεύουν...

@BlackCat

Οκ, το καταλαβαίνω αυτό που λέτε αλλά αν τελικά μου βρουν κάτι και χρειαστεί να τροποποιήσουμε κάτι στο πρωτοκολλο ή τη διαδικασία, αναγκαστικά δεν θα το πω στο γιατρο? Δεν θα μπορέσω να το κρύψω μέχρι τέλους….Αλλά ναι, σε πρώτη φάση και μέχρι να παρω αποτελέσματα δε θα αναφέρω κάτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Αξιολόγηση σπέρματος προ και μετά επεξεργασίας δεν έχω δει ποτέ. Δε θέλω να σε προκαταβάλω αλλά μην το περιμένεις ούτε στην εμβρυομεταφορα. Εμένα την πρώτη φορά δε μου δώσανε απολύτως τίποτα και έπρεπε να κάνω μια αίτηση για να παρω το ιστορικό με γνήσια υπογραφής και δε συμμαζεύεται, και το πήρα τελικά μετά από ενάμιση μήνα. Τώρα στην 2η μεταφορά μου δώσανε ένα άλλο χαρτί που λέγεται περίληψη προσπάθειας και λέει πάνω κάτω ο,τι και το ιστορικό με λίγο λιγότερα λόγια. 
Θα τον ρωτήσω για τροποποιημένο φυσικό αλλά θα τσινίσει φοβάμαι με τη λογική ότι μην καθυστερούμε αφού έχεις ακόμα ανταπόκριση….Στον τροποποιημένο ποσες ενέσεις κάνουμε συνολικά και με ποσες μονάδες περίπου? Εγώ μέχρι τώρα σε κανονική  διέγερση κάνω συνήθως 8 ενέσεις μενοπουρ με 300 μονάδες την κάθε ένεση, οπότε συνολικά χρησιμοποιώ 2 κουτιά μενοπουρ στην κάθε διέγερση. 

Α καταπληκτικά, δηλαδή στην πρώτη ΕΤ πήγες εκεί και σου είπαν προφορικά τι μεταφέρεις?

Δεν υπογράψατε χαρτί πριν την ΕΤ , έστω και με την περίληψη της προσπάθειας?

Καλά θα πάει και αυτό με έφτιαξες τώρα😂

Στο Ιασώ πριν από καθε ΕΤ υπογράφαμε χαρτί και εγώ και ο σύζυγος τι ακριβώς μεταφέραμε. Πότε έγινε η ωοληψία ,πόσα πήραμε ποσα γονιμοποιήθηκαν πόσα καταψύχθηκαν κλπ. Μάλιστα μας τα εξηγούσε ο εμβρυολόγος που μας είχε αναλάβει σε εκείνον υπογράφαμε. Τον γιατρο τον έβλεπα μετά στην διαδικασία.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Θα τον ρωτήσω για τροποποιημένο φυσικό αλλά θα τσινίσει φοβάμαι με τη λογική ότι μην καθυστερούμε αφού έχεις ακόμα ανταπόκριση….Στον τροποποιημένο ποσες ενέσεις κάνουμε συνολικά και με ποσες μονάδες περίπου? Εγώ μέχρι τώρα σε κανονική  διέγερση κάνω συνήθως 8 ενέσεις μενοπουρ με 300 μονάδες την κάθε ένεση, οπότε συνολικά χρησιμοποιώ 2 κουτιά μενοπουρ στην κάθε διέγερση. 

Εγώ τροποποιημένο φυσικό είχα κάνει με femara για 5 ημέρες (δεν θυμάμαι αν ήταν ένα χάπι την ημέρα ή 2)και μετά 150 μονάδες menopur. Νομίζω ένα κουτί είχα χρειαστεί αν θυμάμαι καλά γιατί ένα μου είχε μείνει. Δεν αγόρασα άλλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Είμαι συγκρατημένη μέχρι τον υπέρηχο. Προσπαθώ να μην το σκεφτομαι. ☺️☺️☺️

Ολα θα πανε καλα θα το δεις!🙏🧿🍀ελα εδω περασες τις μερες αναμονης ως την χοριακη θα ερθει κ ο υπερηχος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!τι προγεστερονη έπαιρνες; Κρέμα, χάπια η ενεσουλες; Επίσης έκανες εξετάσεις αίματος;; Δεν έχω γνώση επι του θέματος, αλλά μήπως δε σε κάλυπτε η προγεστερονη που έπαιρνες;

Καλησπέρα! Έπαιρνα ενέσιμη, την prolutex, αμέσως μετά την ωοληψία και τη συνέχισα μέχρι το τέλος. Δεν έχω ιδέα αν με κάλυπτε ή όχι τελικά. Θεωρητικά ομως με κάλυπτε καθώς ο γιατρός εξέτασε τιμή προγεστερονης κ ενδομήτριο πριν την ωοληψία, το οποίο μάλιστα το χαρακτήρισε άψογο από τον υπέρηχο. Λέω όμως θεωρητικά γιατί μετά την ωοληψία δεν έκανα άλλη εξέταση για την τιμή της προγεστερόνης. Εσείς μετά την ωοληψία, μετά την ετ κάνατε εξετάσεις για την τιμή της προγεστερόνης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Και ο ειδικός μαστολογος που με παρακολουθεί έβαλε το ταβάνι στις 4 διεγέρσεις…

Για τόσες προσπάθειες δικαιούσαι φάρμακα από τον ΕΟΠΥΥ. Ο μαστολόγος που είδε εμένα μου είπε για 2 διεγέρσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

@BlackCat

Οκ, το καταλαβαίνω αυτό που λέτε αλλά αν τελικά μου βρουν κάτι και χρειαστεί να τροποποιήσουμε κάτι στο πρωτοκολλο ή τη διαδικασία, αναγκαστικά δεν θα το πω στο γιατρο? Δεν θα μπορέσω να το κρύψω μέχρι τέλους….Αλλά ναι, σε πρώτη φάση και μέχρι να παρω αποτελέσματα δε θα αναφέρω κάτι. 

Εκεί θα σε δει αιματολόγος. Ρώτα την, αφού ολοκληρωθούν οι εξετάσεις που θα σου κάνει, τι πρέπει και τι δεν πρέπει να παίρνεις από φάρμακα της ειδικότητάς της, π.χ. κορτιζόνη, αντιπηκτική αγωγή, και να σου ρυθμίσει τη δόση. Γι᾽αυτά τα φάρμακα έχει λόγο η αιματολόγος, μη σου πω κιόλας περισσότερο από τον εξωσωματιστή σου. Για τις μονάδες που θα πάρεις και τα άλλα φάρμακα π.χ. οιστρογόνα, προγεστερόνη, δεν έχει λόγο όμως, δε νομίζω να έχει κάτι να σου πει επ᾽ αυτού. Και πάλι για την αντιπηκτική αγωγή και την κορτιζόνη καλό είναι να συνεργαστεί με τον εξωσωματιστή σου, διότι αυτός είναι ο θεράπων ιατρός σου, δεν είμαι όμως σίγουρη αν όλοι οι εξωσωματιστές δέχονται να συνεργαστούν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Margitc είπε:

Ολα θα πανε καλα θα το δεις!🙏🧿🍀ελα εδω περασες τις μερες αναμονης ως την χοριακη θα ερθει κ ο υπερηχος

Αυτό να μου πεις. Εσυ κρατάς γερά;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πριν 3 ωρες περίπου μετέφερα το τελευταίο μου παγωτινάκι! 9/11 παω για χοριακή! Δώστε μου θετική ενέργεια κ μεγάλη δόση μπεμπεδόσκονης! Εύχομαι τα καλλίτερα για όλες μας!!

Σας φιλώ ♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πριν 3 ωρες περίπου μετέφερα το τελευταίο μου παγωτινάκι! 9/11 παω για χοριακή! Δώστε μου θετική ενέργεια κ μεγάλη δόση μπεμπεδόσκονης! Εύχομαι τα καλλίτερα για όλες μας!!

Σας φιλώ ♥️♥️♥️

Εύχομαι να γαντζωθεί στην κοιλιτσα σου και να μείνει εκει μέχρι να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου κορίτσι μου. 🥰🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πριν 3 ωρες περίπου μετέφερα το τελευταίο μου παγωτινάκι! 9/11 παω για χοριακή! Δώστε μου θετική ενέργεια κ μεγάλη δόση μπεμπεδόσκονης! Εύχομαι τα καλλίτερα για όλες μας!!

Σας φιλώ ♥️♥️♥️

Μπράβο κορίτσι μου!!!! Όλη την θετική μου ενέργεια σου στέλνω να γατζωθει μέσα σου και να το πάρεις αγκαλιά σε 9 μήνες!!!! Τώρα ξεκούραση και υπομονή!!!!🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Αυτό να μου πεις. Εσυ κρατάς γερά;;;

Ε κοιτα το μεσημερι που ποναγα κ ειχα αισθηση οτι θα αδιαθετησω τα επαιξα τωρα ειμαι καλυτερα ψυχολογικα😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πριν 3 ωρες περίπου μετέφερα το τελευταίο μου παγωτινάκι! 9/11 παω για χοριακή! Δώστε μου θετική ενέργεια κ μεγάλη δόση μπεμπεδόσκονης! Εύχομαι τα καλλίτερα για όλες μας!!

Σας φιλώ ♥️♥️♥️

Με το καλο αυτο το παγωτινι να ειναι το μωρακι που θα κρατησεις αγκαλια!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πριν 3 ωρες περίπου μετέφερα το τελευταίο μου παγωτινάκι! 9/11 παω για χοριακή! Δώστε μου θετική ενέργεια κ μεγάλη δόση μπεμπεδόσκονης! Εύχομαι τα καλλίτερα για όλες μας!!

Σας φιλώ ♥️♥️♥️

Με το καλο κοριτσι μου!!! Να φωλιάσει ωραια και ζεστά στην κοιλιτσα σου για εννια μήνες!! Σου στελνω μπεμπεδοσκονη για καλη επιτυχια!!!! 🥰🥰🍀🍀🍀❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πριν 3 ωρες περίπου μετέφερα το τελευταίο μου παγωτινάκι! 9/11 παω για χοριακή! Δώστε μου θετική ενέργεια κ μεγάλη δόση μπεμπεδόσκονης! Εύχομαι τα καλλίτερα για όλες μας!!

Σας φιλώ ♥️♥️♥️

Με το καλό να μας πεις μεγάλα νούμερα! Εύχομαι το τελευταίο να είναι και το τυχερό σου. Εδώ θα είμαστε για υποστήριξη όλες τις μέρες! 
@kk88 @Margitc Κορίτσια πως πάτε? Είμαστε στην τελική ευθεία, μην ψάχνετε σημάδια και μην πέφτετε επειδή νομίζετε ότι έρχεται περίοδος. Ακριβώς τα ίδια κάνει και η προγεστερονη. Πραγματικά δεν ξέρουμε τίποτα μέχρι να πάρουμε το νουμερακι της χοριακής. Που σας εύχομαι να είναι νουμεράρα δηλαδή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Με το καλό να μας πεις μεγάλα νούμερα! Εύχομαι το τελευταίο να είναι και το τυχερό σου. Εδώ θα είμαστε για υποστήριξη όλες τις μέρες! 
@kk88 @Margitc Κορίτσια πως πάτε? Είμαστε στην τελική ευθεία, μην ψάχνετε σημάδια και μην πέφτετε επειδή νομίζετε ότι έρχεται περίοδος. Ακριβώς τα ίδια κάνει και η προγεστερονη. Πραγματικά δεν ξέρουμε τίποτα μέχρι να πάρουμε το νουμερακι της χοριακής. Που σας εύχομαι να είναι νουμεράρα δηλαδή! 

Γεια σου κορίτσι μου γλυκό....εγώ ευτυχώς ξεκίνησα την δουλειά σήμερα και τα τηλέφωνα και μπήκα στο σωστό μουντ... δεν προλαβαίνω να σκεφτώ και να ψάξω συμπτώματα......το σκ δυσκολευτηκα που είχα χρόνο.... σήμερα όμως είμαι πολύ καλά!!!!! Εσύ πως είσαι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Margitc είπε:

Ε κοιτα το μεσημερι που ποναγα κ ειχα αισθηση οτι θα αδιαθετησω τα επαιξα τωρα ειμαι καλυτερα ψυχολογικα😂

Αααα δε θέλω τετοια. Κρατά γερααααα! Φάγαμε το γάιδαρο. Τίποτα δεν έμεινε κορίτσι μου. Κουραγιο !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πριν 3 ωρες περίπου μετέφερα το τελευταίο μου παγωτινάκι! 9/11 παω για χοριακή! Δώστε μου θετική ενέργεια κ μεγάλη δόση μπεμπεδόσκονης! Εύχομαι τα καλλίτερα για όλες μας!!

Σας φιλώ ♥️♥️♥️

Με το καλό μια θετική χοριακη !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η troia είπε:

Ναι, ναι, γεννάω την άλλη Δευτέρα. Έφτασε κιόλας ο καιρός... Και στα δικά σας για όλες εύχομαι!

Με το καλό, εύχομαι τα καλύτερα!

Και κάπου εδώ να σου πω ότι πολλές αναρτήσεις σου και εδώ και στο parents υπήρξαν αφορμή να σκεφτώ διαφορετικά και να αρχίσω να ψάχνομαι πιο διεξοδικά πάνω στο θέμα των εξωσωματικών και της γονιμότητας (ενώ μέχρι τότε δεχόμουν στα τυφλά ό, τι μου έλεγαν στο κέντρο με τα γνωστά αποτελέσματα...). Σε ευχαριστώ, λοιπόν! 

Μόνο χαρές στη νέα σου ζωή από εδώ και πέρα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Margitc είπε:

Καλα θα κανεις να ηρεμισεις λιγο κ μετα δυναμικα να ξαναπροσπαθησεις. Συμφωνω αν κ μη ειδικος παρε κ αλλες γνωμες δεν ξερω αν εσυ καταλαβες λαθος γιατι αυτο με τα εμβρυα που λεει ο γιατρος σου δεν στεκει. Δεν προχωρανε ολα σε 5 η μερα κοριτσι μου. Τελικα εγω δεν καταλαβα εσυ τι εμβρυακια εβαλες τελικα; 

Καλημέρα!!! Είχα 3-4 ημερών. Δευτέρα είχε γίνει η ωοληψία  και πέμπτη η ετ με τα 3 απο τα 5 ωάρια. Και τώρα είχαμε βάλει τα 2 κατεψυγμένα. Η ετ τώρα είχε γίνει Τετάρτη και οιστραδιόλη είχα κάνει την Παρασκευή. Δεν μου είχαν πει να ξαναπαω πριν την Τετάρτη. Δεν ξέρω εαν παίζει ρόλο και αυτό.

@BlackCat Σήμερα το πρωί έκλεισα ραντεβου να παω και εγώ στο τμήμα αποβολών στο Ελενα. Εχω ραντεβού στις 16/12. Νομίζω φτάνει μέχρι να μαζέψω τα χαρτιά που χρειάζεται. Θα παω με όλες τισςεξετάσεις μου που έχω κάνει. Θα κάνω και καινούργιες μόλις αδιαθετήσω. Από τον αντρα μου τι χρειάζεται? Μονο καλλιέργεια και σπερμοδιαγραμμα? 

@Lucia79 τι εννούμε με ταβάνι 4 διεγέρσεις? Δηλαδή 4 φορές εξωσωματική? καλά το κατάλαβα αυτό? Και οι γυναίκες που κάνουν 10 κτλ? Μου φαίνεται πραγματικά πως είμαι τελείως άπειρη σε όλο αυτο... Επίσης δεν είσαι η μόνη που δεν της δωσανε τιποτα για τις ετ. Ούτε εμένα δεν μου ΄δωσανε απολύτως τίποτα όπως έλεγα χθες στην @BlackCat και τους πηρα τηλ να τα ζητήσω και μου είπαν πως θα επικοινωνήσουν μαζι μου. Θα τουσ πάρω και σήμερα να τους το υπενθυμήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Με το καλό να μας πεις μεγάλα νούμερα! Εύχομαι το τελευταίο να είναι και το τυχερό σου. Εδώ θα είμαστε για υποστήριξη όλες τις μέρες! 
@kk88 @Margitc Κορίτσια πως πάτε? Είμαστε στην τελική ευθεία, μην ψάχνετε σημάδια και μην πέφτετε επειδή νομίζετε ότι έρχεται περίοδος. Ακριβώς τα ίδια κάνει και η προγεστερονη. Πραγματικά δεν ξέρουμε τίποτα μέχρι να πάρουμε το νουμερακι της χοριακής. Που σας εύχομαι να είναι νουμεράρα δηλαδή! 

Καλημερα, ευχαριστουμε @Lucia79 ειδα εκλεισες ραντεβου στο Ελενα ελπιζω εκει να παρεις τις απαντησεις που χρειαζεσαι ωστε να κρατησεις αγκαλια ενα η κ δυο μωρακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η elena0212 είπε:

Αααα δε θέλω τετοια. Κρατά γερααααα! Φάγαμε το γάιδαρο. Τίποτα δεν έμεινε κορίτσι μου. Κουραγιο !!!!

Καλημερα, ναι ναι μια στιγμη αδυναμιας ηταν κ περασε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πριν 3 ωρες περίπου μετέφερα το τελευταίο μου παγωτινάκι! 9/11 παω για χοριακή! Δώστε μου θετική ενέργεια κ μεγάλη δόση μπεμπεδόσκονης! Εύχομαι τα καλλίτερα για όλες μας!!

Σας φιλώ ♥️♥️♥️

Με το καλό ,να είναι το τυχερό σου!! Να έχεις μια τεράστια χοριακή!!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...