Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

@BlackCat

ευχαριστώ κορίτσια μου! Κι εγώ είχα μπει από νωρίς και είχα απογοητευτεί γιατί μετά τις 10.30 έπρεπε να είμαι στο δρόμο και ήμουν σίγουρη ότι θα το χάσω. Τελικά βρέθηκα σε ξένο υπολογιστή για ένα εικοσάλεπτο καπου 11.30 με 12 και ζήτησα να συνδεθώ και μπινγκο! Ξαφνικά εμφανίστηκαν μπροστά μου τα ραντεβού. Έκλεισα για 2 Δεκεμβρίου στις 9 το πρωί. Από δω και πέρα δεχόμαστε συμβουλές από τις έμπειρες, τι να έχουμε μαζί μας και πως να οργανωθούμε. @Luna777 καλά εμείς πρέπει να πηγαίνουμε ντουετάκι παντού. Άσε τον άντρα σου και παίρνε εμένα στα ραντεβού, αφού όπου πας θέλω να πάω κι εγώ 😜

Πείτε μου και μένα που χρησιμεύει το τμήμα στο Έλενα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλες!

Σας παρακολουθώ ένα μήνα τώρα (είστε πραγματικά όλες αγωνίστριες !!!) αλλά δεν έπαιρνα το θάρρος να συμμετέχω και εγώ... Με αφορμή όμως την κουβέντα που κάνατε πιο πάνω για την εμφάνιση περιόδου μετά τη διακοπή φαρμάκων, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το δικό μου βίωμα...

Η 1η χοριακή μετά την ετ ήταν θετική και η 2η ελαφρώς πεσμένη, όπου κατάλαβα ότι είχα αρχίσει να «αποβάλλω». Παρόλα αυτά ο γιατρός μου συνέχισε την προγεστερόνη για άλλη 1 βδομάδα περίπου,  μέχρι να ξανακάνω την 3η χοριακη. Η 3η χοριακή επίσης πεσμένη (χωρίς να έχει μηδενίσει) και την ίδια μέρα μου άρχισε η περίοδος, πριν κόψω δηλαδή την προγεστερόνη, με πάρα πολύ έντονους πόνους και με μεγάλη διάρκεια. Η ποσότητα του αίματος ήταν κανονική, τα πήγματα αρκετά και διαφορετικά από ότι συνήθως, ενώ μου τελείωσε μετά από 13 μέρες. Η κανονική μου περίοδος διαρκεί συνήθως 5-6 ημέρες.

Δε θέλω να σας κουράσω με το «καλησπέρα σας», αλλά απ’ ότι καταλαβαίνω σε εσάς δεν έχει τύχει κάτι τέτοιο. Μήπως όμως έχετε ακούσει πού μπορεί να οφείλεται αυτό; Μέσα στις επόμενες μέρες θα βρεθώ και με τον γιατρό μου για να μου απαντήσει σχετικά, αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες σας, ώστε να του θέσω και τα σωστά ερωτήματα για το πώς πρέπει να κινηθούμε από εδώ και πέρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Χαχαχαχα χεράκι χεράκι θα πηγαίνουμε παντού! Τέλεια, περιμένω να ακούσω τις εντυπώσεις σου μιας και θα πας πρώτη. Εγώ έκλεισα 9/12 γιατί δεν μπορώ νωρίτερα λόγω της δουλειάς μου. Ελπίζω να δούμε ενα φως στο τούνελ επιτέλους και με το Έλενα και να είμαστε τυχερές!!! Έχω ήδη φτιάξει ντοσιέ με τα πάντα οργανωμένα από τώρα 😁 Έχουμε μαζέψει και ένα κάρο εξετάσεις!

Εγώ έχω δουλίτσα για την οργάνωση. Τα έχω όλα λίγο σκόρπια και επίσης έχω πολλά αποτελέσματα σε pdf από αιματολογικές κυρίως που πρέπει να τυπώσω και να αρχειοθετήσω κατάλληλα.
Αλλά ναι, κι εγώ έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου εκεί. Είναι λίγο τρελό, σχεδόν εύχομαι να μου βρουν κάτι για να λέω ότι οκ να είχα αυτό και δεν το ήξερα γι αυτό δεν είχα ποτε μέχρι τώρα εμφύτευση. Νομίζω αν δε μου βρουν τίποτα θα φρικάρω 🤣

Επισης ο γιατρός μου με ετοιμάζει για νέα διέγερση στον επόμενο κύκλο που λογικά θα ξεκινήσει καπου 23 Νοεμβρίου και άρα πριν το ραντεβού στο Έλενα, γιατί δε θέλει να χάνουμε χρόνο λόγω ηλικίας. Από την εμπειρία σας πιστεύετε πως ότι βρούμε θα αφορά κυρίως την εμβρυομεταφορα και άρα να προχωρήσω σε διέγερση και ωοληψια πριν να έχω πόρισμα από το Έλενα, ή να τα παγώσω όλα για ένα μήνα ακόμα μέχρι να δω τι θα μου πουν? Απλά φοβάμαι ότι ένας μήνας ακόμα θα με πάει καπου 20 Δεκέμβρη και με τις αργίες των γιορτών μπορεί να τον χάσω κι αυτόν και να πάμε πολύ πιο πέρα μετά. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου? Για να βοηθήσω βέβαια να πω ότι κλείνω τα 43 σε 3 μήνες και είμαι πλέον στο όριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η JNtina είπε:

Με το καλο κοριτσι μου!!! Η επόμενη Δευτερα να σας βρει ολους μαζι αγκαλιτσα, να λιώνετε απο χαρα!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σε ευχαριστώ πολύ! Και στα δικά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η elena0212 είπε:

@troia μου με το καλό να δεχτείς την κορακλα σου. Με έναν πονο! Γερη και δυνατή να είναι. 🙏🥰

Σε ευχαριστώ πολύ! Και στα δικά σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Εγώ έχω δουλίτσα για την οργάνωση. Τα έχω όλα λίγο σκόρπια και επίσης έχω πολλά αποτελέσματα σε pdf από αιματολογικές κυρίως που πρέπει να τυπώσω και να αρχειοθετήσω κατάλληλα.
Αλλά ναι, κι εγώ έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου εκεί. Είναι λίγο τρελό, σχεδόν εύχομαι να μου βρουν κάτι για να λέω ότι οκ να είχα αυτό και δεν το ήξερα γι αυτό δεν είχα ποτε μέχρι τώρα εμφύτευση. Νομίζω αν δε μου βρουν τίποτα θα φρικάρω 🤣

Επισης ο γιατρός μου με ετοιμάζει για νέα διέγερση στον επόμενο κύκλο που λογικά θα ξεκινήσει καπου 23 Νοεμβρίου και άρα πριν το ραντεβού στο Έλενα, γιατί δε θέλει να χάνουμε χρόνο λόγω ηλικίας. Από την εμπειρία σας πιστεύετε πως ότι βρούμε θα αφορά κυρίως την εμβρυομεταφορα και άρα να προχωρήσω σε διέγερση και ωοληψια πριν να έχω πόρισμα από το Έλενα, ή να τα παγώσω όλα για ένα μήνα ακόμα μέχρι να δω τι θα μου πουν? Απλά φοβάμαι ότι ένας μήνας ακόμα θα με πάει καπου 20 Δεκέμβρη και με τις αργίες των γιορτών μπορεί να τον χάσω κι αυτόν και να πάμε πολύ πιο πέρα μετά. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου? Για να βοηθήσω βέβαια να πω ότι κλείνω τα 43 σε 3 μήνες και είμαι πλέον στο όριο. 

Πόσες διεγέρσεις έχεις κάνει ως τώρα; Απλώς η Τσεκούρα, αν ήταν εκεί, θα σου έλεγε να βάλεις ένα όριο στις διεγέρσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Πείτε μου και μένα που χρησιμεύει το τμήμα στο Έλενα;;

Σε ψάχνουν διεξοδικά σε περίπτωση αποβολών, αποτυχημένων εξωσωματικών και υπογονιμότητας. Και εσένα και το συζυγό σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Ώπα ώπα, τι είναι οι εκθέσεις από τις ετ? Δεν έχω κάτι τέτοιο. Έχω μόνο αυτό που λέγεται ιστορικό της προσπάθειας δηλαδή περιγράφει ποσα ωάρια ληφθήκαν, ποσα ήταν ωριμα, ποσα γονιμοποιήθηκαν, ποσα έγιναν βλαστοκυστες και τελικά ποσα μεταφέρθηκαν (και τι ποιότητας). Έπρεπε να έχω κάτι επιπλέον από τις εμβρυομεταφορες ειδικά? Α ξεχασα έχω και τις φωτογραφίες από τα έμβρυα αλλά δε νομίζω να τις θέλουν 

Για το σπέρμα δεν σας έδιναν αναφορές;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

Λοιπόν @BlackCat όπως τα είπες, δεν τους είδα πολύ θετικούς για να μου δώσουν την έκθεση. Εγώ πάντως μιλησα και με τον γιατρό μου και του το είπα, δεν έφερε αντίρρηση. Μου είπε πως τα ελέγξαμε όλα και πως είναι περίεργο που δεν τα κρατάω. Του είπα και για το σπέραμ και το τριων ημερων και βλαστοκυστες κτλ. και μου είπε πως κανονικά απο την στιγμη που τα κρατάει 3-4 με΄ρες, κρατιούνται και 5-6 και πως γυναίκες έχουν μείνει και εγκυος με 2 ημερών. Του είπα πως θέλω να δουμε και το ενδεχόμενο για άλλο κέντρο και μου είπε απλα ότι θέλω, Δόξα το θεό κέντρα υπάρχουν. Εγώ πάντως θα παω και για άλλη γνώμη αλλού.

Τώρα, ετσι για μένα, μιλήσαμε τις προάλλες να δυναμώνουμε το σπέρμα. Εκτός το Profertil ποιό άλλο σύμπλεγμα έχουν πάρει οι άντρες σας? Ξέρω για Coq10+L-carnitine οτι κάνουν θαυματα μαζι. Κάτι άλλο?

Καλύτερα να μην πάρει κάτι από μόνος του, αλλά να πάει σε εξειδικευμένο ουρολόγο. Π.χ. την καρνιτίνη δεν πρέπει να την παίρνει για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kk88 είπε:

Ναι κορίτσι μου το έχω ακούσει και εγώ αυτό... όντως υπάρχουν ελάχιστες περιπτώσεις που έρχεται περιοδος ενώ παίρνεις τα φάρμακα.....εγώ ευτυχώς δεν είμαι μέσα σε αυτές....και εγώ έχω πόνους περιόδου και τρομερά τράβηγμα στην μέση.....και αυτά τα ελάχιστα καφέ που είχα σήμερα στο σκούπισμα.....ας κάνουμε υπομονή κορίτσι μου λίγο έμεινε....

 

Στείλε μπεμπεδοσκονη εγκυουλα μου!!!!! Να έχουμε και εμείς θετικά νέα!!!

Α μαλιστα ναι κ μεση εχω εκτος απο καφε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η elena0212 είπε:

Αααα συγκινήθηκα όπως το πες. Ακόμα δεν το έχω πιστέψει. Θα σου στείλω άπειρη. 🥰🥰ολα καλά θα πάνε 🥰🥰

Αντε καλε τι δεν εχεις πιστεψει; 3 θετικα τεστ κ δυο χοριακες ακομα;🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Ώπα ώπα, τι είναι οι εκθέσεις από τις ετ? Δεν έχω κάτι τέτοιο. Έχω μόνο αυτό που λέγεται ιστορικό της προσπάθειας δηλαδή περιγράφει ποσα ωάρια ληφθήκαν, ποσα ήταν ωριμα, ποσα γονιμοποιήθηκαν, ποσα έγιναν βλαστοκυστες και τελικά ποσα μεταφέρθηκαν (και τι ποιότητας). Έπρεπε να έχω κάτι επιπλέον από τις εμβρυομεταφορες ειδικά? Α ξεχασα έχω και τις φωτογραφίες από τα έμβρυα αλλά δε νομίζω να τις θέλουν 

Ναι αυτές εννοώ..μια χαρά είσαι..

Θα γράψετε και μια έκθεση πως πέρασα το διάστημα της ετ...😁Πλάκα κάνω..

Τις φωτογραφίες δεν νομίζω να τις αξιολογήσουν αλλά αφού τις έχεις εννοείται τις κρατάς μαζί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

Πείτε μου και μένα που χρησιμεύει το τμήμα στο Έλενα;;

Διερευνά αν η υπογονιμότητα , οι μη εμφυτεύσεις και οι αποβολε΄ς (παλίνδρομες ή βιοχημικές) οφείλονται σε ανοσολογικό ,αιματολογικό λόγο ή κάποιο θέμα με την μήτρα. Επίσης διερευνά και τον άντρα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Εγώ έχω δουλίτσα για την οργάνωση. Τα έχω όλα λίγο σκόρπια και επίσης έχω πολλά αποτελέσματα σε pdf από αιματολογικές κυρίως που πρέπει να τυπώσω και να αρχειοθετήσω κατάλληλα.
Αλλά ναι, κι εγώ έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου εκεί. Είναι λίγο τρελό, σχεδόν εύχομαι να μου βρουν κάτι για να λέω ότι οκ να είχα αυτό και δεν το ήξερα γι αυτό δεν είχα ποτε μέχρι τώρα εμφύτευση. Νομίζω αν δε μου βρουν τίποτα θα φρικάρω 🤣

Επισης ο γιατρός μου με ετοιμάζει για νέα διέγερση στον επόμενο κύκλο που λογικά θα ξεκινήσει καπου 23 Νοεμβρίου και άρα πριν το ραντεβού στο Έλενα, γιατί δε θέλει να χάνουμε χρόνο λόγω ηλικίας. Από την εμπειρία σας πιστεύετε πως ότι βρούμε θα αφορά κυρίως την εμβρυομεταφορα και άρα να προχωρήσω σε διέγερση και ωοληψια πριν να έχω πόρισμα από το Έλενα, ή να τα παγώσω όλα για ένα μήνα ακόμα μέχρι να δω τι θα μου πουν? Απλά φοβάμαι ότι ένας μήνας ακόμα θα με πάει καπου 20 Δεκέμβρη και με τις αργίες των γιορτών μπορεί να τον χάσω κι αυτόν και να πάμε πολύ πιο πέρα μετά. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου? Για να βοηθήσω βέβαια να πω ότι κλείνω τα 43 σε 3 μήνες και είμαι πλέον στο όριο. 

Αρχικά θα σου πω οτι και εγώ έτσι έλεγα αλλά όταν κατάλαβα τι μπορεί να βρούμε (και δεν εννοώ τα εύκολα πχ θρομβοφιλία) εννοώ χειρότερα είπα ευτυχώς που δεν βρήκαμε κάτι.

Δεύτερον για την διέγερση τώρα δεν ξέρω ,γιατί από το Έλενα δεν θα τελειώσεις σε ένα μήνα & με τις διακοπές των Χριστουγέννων ενδιάμεσα. Θα πάρει σίγουρα παραπάνω το 2μηνο το έχεις σιγουράκι.

Δεν μπορείς να κάνεις τροποποιημένο φυσικό? Θέλει να σε πάει back to back σε κανονική διέγερση?

Τρίτον έχει δίκιο η @troia στο Γεν...δεν δίνουν αξιολόγηση του σπέρματος ? Στο Ιασώ δίνουν και έχω απορία τώρα γιατί και εμάς μας είπαν την ποσότητα την ημέρα της ωοληψίας ρωτήσαμε εμείς βέβαια αλλά πίστευα οτι στην ΕΤ θα πάρω και αξιολογήση ποσότητας / κινητικότητας προ & μετά επεξεργασίας. Νόμιζα θα το πα΄ρω γραπτώς στην ΕΤ αλλά δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Bestrong είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλες!

Σας παρακολουθώ ένα μήνα τώρα (είστε πραγματικά όλες αγωνίστριες !!!) αλλά δεν έπαιρνα το θάρρος να συμμετέχω και εγώ... Με αφορμή όμως την κουβέντα που κάνατε πιο πάνω για την εμφάνιση περιόδου μετά τη διακοπή φαρμάκων, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το δικό μου βίωμα...

Η 1η χοριακή μετά την ετ ήταν θετική και η 2η ελαφρώς πεσμένη, όπου κατάλαβα ότι είχα αρχίσει να «αποβάλλω». Παρόλα αυτά ο γιατρός μου συνέχισε την προγεστερόνη για άλλη 1 βδομάδα περίπου,  μέχρι να ξανακάνω την 3η χοριακη. Η 3η χοριακή επίσης πεσμένη (χωρίς να έχει μηδενίσει) και την ίδια μέρα μου άρχισε η περίοδος, πριν κόψω δηλαδή την προγεστερόνη, με πάρα πολύ έντονους πόνους και με μεγάλη διάρκεια. Η ποσότητα του αίματος ήταν κανονική, τα πήγματα αρκετά και διαφορετικά από ότι συνήθως, ενώ μου τελείωσε μετά από 13 μέρες. Η κανονική μου περίοδος διαρκεί συνήθως 5-6 ημέρες.

Δε θέλω να σας κουράσω με το «καλησπέρα σας», αλλά απ’ ότι καταλαβαίνω σε εσάς δεν έχει τύχει κάτι τέτοιο. Μήπως όμως έχετε ακούσει πού μπορεί να οφείλεται αυτό; Μέσα στις επόμενες μέρες θα βρεθώ και με τον γιατρό μου για να μου απαντήσει σχετικά, αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες σας, ώστε να του θέσω και τα σωστά ερωτήματα για το πώς πρέπει να κινηθούμε από εδώ και πέρα...

Καλώς ήρθες, να σου πάνε όλα καλά.

Λυπάμαι για την αποβολή σου , βιοχημική λέγεται και συνήθως έτσι γίνεται, πέφτει η χοριακή και έρχεται αιμοραγία. Σωστά μετα΄ την δεύτερη χοριακή σου συνέχισε την προγεστερόνη αλλά αν επέλθει αποβολή δεν μπορεί να το σώσει. Εφόσον δεν έκανες απόξεση λογικά καθάρισες μονη σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Πόσες διεγέρσεις έχεις κάνει ως τώρα; Απλώς η Τσεκούρα, αν ήταν εκεί, θα σου έλεγε να βάλεις ένα όριο στις διεγέρσεις...

3 έχω κάνει. Επίσης ναι το ιστορικό αναφέρει και για το σπερμα στοιχεία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Καλώς ήρθες, να σου πάνε όλα καλά.

Λυπάμαι για την αποβολή σου , βιοχημική λέγεται και συνήθως έτσι γίνεται, πέφτει η χοριακή και έρχεται αιμοραγία. Σωστά μετα΄ την δεύτερη χοριακή σου συνέχισε την προγεστερόνη αλλά αν επέλθει αποβολή δεν μπορεί να το σώσει. Εφόσον δεν έκανες απόξεση λογικά καθάρισες μονη σου.

Έτσι ακριβώς, λόγω βιοχημικής δε χρειάστηκα απόξεση. Απλά μου έκανε εντύπωση ότι μου ήρθε η περίοδος προτού κόψω την προγεστερόνη, καθώς διαβάζοντάς σας συνειδητοποιώ ότι δεν είναι και πολύ συνηθισμένο αυτό...και αναρωτιέμαι μήπως τυχόν υποδηλώνει κάτι αυτό...ελπίζω να λάβω απαντήσεις από τον γιατρό γενικότερα και να μη σταθούμε στο «τυχαίο γεγονός» που ακούω να λέγεται τόσο συχνά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

3 έχω κάνει. Επίσης ναι το ιστορικό αναφέρει και για το σπερμα στοιχεία. 

Ρε φιλενάδα γιατί δεν δοκιμάζεις και τροποποιημένο φυσικό? 

Ξέρω ότι θέλει να μεταφέρεις 4 αλλά δεν το δοκιμάζεις μήπως είναι τα τυχερά?

Και αν του πεις νοιώθω πιο άνετα να κάνω τροποποιημένο και να μην κάνω back to back διέγερση θα το δεχτεί δεν υπάρχει περίπτωση.

Επίσης το ότι θα πας στο Έλενα μέχρι να πάρεις απαντήσεις μη το αναφέρεις. Εγώ δεν θα το έλεγα γιατί μπορεί να νομίζει ότι τίθεται και θέμα εμπιστοσύνης.  Η διερεύνηση που θα γίνει εκεί δεν αφορά κανέναν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

3 έχω κάνει. Επίσης ναι το ιστορικό αναφέρει και για το σπερμα στοιχεία. 

Αυτό είναι και το ταβάνι της Τσεκούρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Επίσης το ότι θα πας στο Έλενα μέχρι να πάρεις απαντήσεις μη το αναφέρεις. Εγώ δεν θα το έλεγα γιατί μπορεί να νομίζει ότι τίθεται και θέμα εμπιστοσύνης.  Η διερεύνηση που θα γίνει εκεί δεν αφορά κανέναν.

@Lucia79Πολύ σωστά! Άσε που το πιθανότερο είναι να σου πει ότι δε χρειάζεσαι άλλες εξετάσεις, είναι θέμα τύχης, κάποια στιγμή θα τα καταφέρετε κτλ. κτλ. Αυτά που θα σου ψάξουν στο Έλενα είναι πέρα από την ειδικότητα της γυναικολογίας, οι περισσότεροι γυναικολόγοι δεν τα γνωρίζουν και γι᾽αυτό και δεν τα πολυπιστεύουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλες!

Σας παρακολουθώ ένα μήνα τώρα (είστε πραγματικά όλες αγωνίστριες !!!) αλλά δεν έπαιρνα το θάρρος να συμμετέχω και εγώ... Με αφορμή όμως την κουβέντα που κάνατε πιο πάνω για την εμφάνιση περιόδου μετά τη διακοπή φαρμάκων, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το δικό μου βίωμα...

Η 1η χοριακή μετά την ετ ήταν θετική και η 2η ελαφρώς πεσμένη, όπου κατάλαβα ότι είχα αρχίσει να «αποβάλλω». Παρόλα αυτά ο γιατρός μου συνέχισε την προγεστερόνη για άλλη 1 βδομάδα περίπου,  μέχρι να ξανακάνω την 3η χοριακη. Η 3η χοριακή επίσης πεσμένη (χωρίς να έχει μηδενίσει) και την ίδια μέρα μου άρχισε η περίοδος, πριν κόψω δηλαδή την προγεστερόνη, με πάρα πολύ έντονους πόνους και με μεγάλη διάρκεια. Η ποσότητα του αίματος ήταν κανονική, τα πήγματα αρκετά και διαφορετικά από ότι συνήθως, ενώ μου τελείωσε μετά από 13 μέρες. Η κανονική μου περίοδος διαρκεί συνήθως 5-6 ημέρες.

Δε θέλω να σας κουράσω με το «καλησπέρα σας», αλλά απ’ ότι καταλαβαίνω σε εσάς δεν έχει τύχει κάτι τέτοιο. Μήπως όμως έχετε ακούσει πού μπορεί να οφείλεται αυτό; Μέσα στις επόμενες μέρες θα βρεθώ και με τον γιατρό μου για να μου απαντήσει σχετικά, αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες σας, ώστε να του θέσω και τα σωστά ερωτήματα για το πώς πρέπει να κινηθούμε από εδώ και πέρα...

Καλησπέρα κορίτσι μου!τι προγεστερονη έπαιρνες; Κρέμα, χάπια η ενεσουλες; Επίσης έκανες εξετάσεις αίματος;; Δεν έχω γνώση επι του θέματος, αλλά μήπως δε σε κάλυπτε η προγεστερονη που έπαιρνες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Margitc είπε:

Αντε καλε τι δεν εχεις πιστεψει; 3 θετικα τεστ κ δυο χοριακες ακομα;🥰

Είμαι συγκρατημένη μέχρι τον υπέρηχο. Προσπαθώ να μην το σκεφτομαι. ☺️☺️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Αρχικά θα σου πω οτι και εγώ έτσι έλεγα αλλά όταν κατάλαβα τι μπορεί να βρούμε (και δεν εννοώ τα εύκολα πχ θρομβοφιλία) εννοώ χειρότερα είπα ευτυχώς που δεν βρήκαμε κάτι.

Δεύτερον για την διέγερση τώρα δεν ξέρω ,γιατί από το Έλενα δεν θα τελειώσεις σε ένα μήνα & με τις διακοπές των Χριστουγέννων ενδιάμεσα. Θα πάρει σίγουρα παραπάνω το 2μηνο το έχεις σιγουράκι.

Δεν μπορείς να κάνεις τροποποιημένο φυσικό? Θέλει να σε πάει back to back σε κανονική διέγερση?

Τρίτον έχει δίκιο η @troia στο Γεν...δεν δίνουν αξιολόγηση του σπέρματος ? Στο Ιασώ δίνουν και έχω απορία τώρα γιατί και εμάς μας είπαν την ποσότητα την ημέρα της ωοληψίας ρωτήσαμε εμείς βέβαια αλλά πίστευα οτι στην ΕΤ θα πάρω και αξιολογήση ποσότητας / κινητικότητας προ & μετά επεξεργασίας. Νόμιζα θα το πα΄ρω γραπτώς στην ΕΤ αλλά δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί.

Αξιολόγηση σπέρματος προ και μετά επεξεργασίας δεν έχω δει ποτέ. Δε θέλω να σε προκαταβάλω αλλά μην το περιμένεις ούτε στην εμβρυομεταφορα. Εμένα την πρώτη φορά δε μου δώσανε απολύτως τίποτα και έπρεπε να κάνω μια αίτηση για να παρω το ιστορικό με γνήσια υπογραφής και δε συμμαζεύεται, και το πήρα τελικά μετά από ενάμιση μήνα. Τώρα στην 2η μεταφορά μου δώσανε ένα άλλο χαρτί που λέγεται περίληψη προσπάθειας και λέει πάνω κάτω ο,τι και το ιστορικό με λίγο λιγότερα λόγια. 
Θα τον ρωτήσω για τροποποιημένο φυσικό αλλά θα τσινίσει φοβάμαι με τη λογική ότι μην καθυστερούμε αφού έχεις ακόμα ανταπόκριση….Στον τροποποιημένο ποσες ενέσεις κάνουμε συνολικά και με ποσες μονάδες περίπου? Εγώ μέχρι τώρα σε κανονική  διέγερση κάνω συνήθως 8 ενέσεις μενοπουρ με 300 μονάδες την κάθε ένεση, οπότε συνολικά χρησιμοποιώ 2 κουτιά μενοπουρ στην κάθε διέγερση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Την κόρη μου την πρώτη την γέννησα σε ιδιωτική κλινική εκεί οι μαίες βοήθησαν για θηλασμό όταν ήθελες βοήθεια.. εκεί είχα και την δικιά μου μαία την πρώτη μέρα οπότε ήταν πιο εύκολα και επίσης είχα και ένα μωρό που συνεργάστηκε άψογα  τώρα γέννησα σε δημόσιο εκεί οι μαίες μου είχαν σπάσει τα νεύρα για μπουκάλι με είχαν τρελάνει.. εγώ είχα και το θέμα ότι το μωρό δεν μπορούσα να το βάλω αμέσως στήθος λόγο ολικής ναρκώσεις οπότε πέρασαν 3 ώρες μέχρι να βάλω το μωρό στήθος.. ο άντρας μου έκανε αγώνα για να μην δώσουν το μωρό μπουκάλι αυτές τις 3 ώρες μέχρι να ξυπνήσω  δυστηχως όμως το μωρό δεν ήταν συνεργάσιμο αυτήν την φορά δεν μπορούσε να πιάσει κοιμόταν όλη την ώρα μάλλον έφταιγαν και τα φάρμακα που μου εδιναν… οπότε έδωσα μπουκάλι με κλάματα εγώ αλλά δεν το έβαλα κάτω προσπαθούσα να την βάζω στήθος και αν μην έτρωγε ήθελα να έχει την επαφή  Τι δεν θα έδινα να νιώσω και εγώ αυτήν την εμπειρία του ΦΤ να έχω τον άντρα μου μαζί να ακούσω και εγώ το πρώτο κλάμα της  Τουλάχιστον πήγαν όλα καλά  με την καισαρική είμασταν καλά και οι δύο ( και τις δύο φορες που έκανα)  είχα καλή αποθεραπεία και τις δύο φορές χωρίς κάποιο πρόβλημα 
    • Τι να πω τώρα κι εγώ 21η μέρα και έχω τραβήγματα και ένα πολύ περίεργο feeling εσωτερικά, δεν μπορώ να το εξηγήσω!! Δεν θα πω και πολλά γιατί μετά η @Παρασκευαιδου θα με "μαλώσει" 😂 
    • Με το καλό κ το δεύτερο αγοράκι! 🩵🩵🩵 εγώ έχω ένα κοριτσάκι 5 ετών , ένα αγοράκι 2.5 ετών κ τώρα περιμένω πάλι αγοράκι 🤰🏼 Εμένα καμπύλη μου είπε ο γιατρός θα κανονισουμε ημερομηνία  τώρα Δευτέρα που θα πάω (μένω εξωτερικό εδώ λειτουργούν αλλιώς τα πράγματα, όλες τις αιμοληψίες μου τις κάνουν στο ιατρείο δεν πάω σε μικροβιολογικό άρα αναμένω να δω που θα κάνω κ την καμπύλη και πως 😬, την σιχαίνομαι αυτήν την εξέταση κάθε φορά 🙅‍♀️)  από φάρμακα μόνο σίδηρο παίρνω που έπεσε στις εξετάσεις  κ θα ξανά ξεκινήσω μαγνήσιο γιατί έχω πάρα πάρα πολλές συσπάσεις.    καλό είναι γενικά να κάνεις εξετάσεις για ό,τι συμπληρώματα/ φάρμακα παίρνεις για να δεις κ που έχεις έλλειψη σε συννενόηση με το γιατρό σου φυσικά 😊 
    • ααα...εγω επειδή ειχα ηδη τεράστιο στήθος τις ραγαδες τις εχω από πάντα 🤷 δεν με ενοχλούν εκεί 😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...