Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Πολλές φορές στην πρώτη προσπα΄θεια πηγαίνουν με φρέσκα έμβρυα 3ημερών ανάλογα και το ιστορικό σας πάντα. Είναι δηλαδή λιγο δοκιμαστική.

Τα 8 που καταψύχθηκαν είναι 3ης μέρας και αυτά?

Μπορείτε σε επόμενη προσπάθεια να τα αφήσετε να δείτε αν θα φτάσουν 5η μέρα και να τα μεταφέρετε μετά.

Ο λόγος που πήγατε σε εξωσωματική ποιος είναι? Το σπέρμα είναι ελεγμένο? Γιατί μέχρι την 3η μέρα παίζει ρόλο το ωάριο και μετά στην εξέλιξη αν θα φτάσει δηλαδή 5η μέρα μπαίνει στο παιχνίδι το σπέρμα.

Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια, η σημερινή μέρα έχει πολύ ευχάριστα νέα!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, δεν είχα καταλάβει ότι, μετά την απόψυξη, υπάρχει δυνατότητα να δοκιμαστούν για  το αν μπορούν να φτάσουν 5ης μέρας. Τα 8 που καταψύχθηκαν  είναι και αυτά 3ης μέρας.

Ο λόγος που πήγαμε σε εξωσωματική είναι οι 6 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις, 2 σε φυσικό κύκλο, 2 με femara και 2 με serpafar.Η ηλικία μας είναι 35 ετών και των δύο. Το σπέρμα δεν έχει ελεγχθεί περαιτέρω, καθώς δεν έχει θέμα, πέρα από σπερμοδιαγράμματα και καλλιέργεια για μικρόβια- που δεν βρέθηκε κάτι. Την ημέρα της ωοληψίας είχαμε 70% κινητικότητα, 70 εκατ. συγκέντρωση και 245 εκατ. ολική συγκέντρωση.

Έχω κάνει κάνει σαλπιγγογραφία, όλα έδειχναν οκ. Πριν τη διέγερση έκανα διαγνωστική υστεροσκόπηση, αφαιρέθηκε ένα διάφραγμα μικρό που βρέθηκε στον πυθμένα της  μήτρας, που σύμφωνα με το γιατρό  δεν αποτελούσε παράγοντα υπογονιμότητας και δυστυχώς μεμονωμένα σημεία φλεγμονής. Δεν μου έκανε βιοψία ενδομητρίου, δεν έχω καταλάβει γιατί, πήρα ισχυρό σχήμα αντιβιώσεων από την ημέρα της υστεροσκόπησης έως την εμβρυομεταφορά, παράλληλα με τη διέγερση. Επομένως, δεν γνωρίζω αν υποχώρησε η φλεγμονή και αν ανταποκρίθηκα στην αγωγή. Γενικά δεν έχω πρόβλημα με θυροειδή, είχα υψηλή προλακτίνη  αλλά εδώ και 5 περίπου χρόνια την έχω ρυθμίσει, και όταν ήμουν 18 διαγνώστηκα με πολυκυστικής μορφής ωοθήκες με άστατους κύκλους όπως πολυήμερη περίοδο ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄ή καθυστέρηση άνω των 15 ημερών, αλλά με τη πάροδο των ετών  με αντισυλληπτικά, duphaston  κτλ η περίοδος  ομαλοποιήθηκε αρκετά.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Μόνο εγώ ξεμεινα και δεν μπορώ να κάνω ντουλάπες τώρα !!! 😂

Κοίτα που είμαι εκτός Αθηνών αλλιώς πεταγομουν μια στιγμουλα...🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Έχω ανοιχτό ένα μπουκαλάκι menopur από την διέγερση ξέρετε πόσο κρατάει; @BlackCatο μόνος λόγος που ανησυχήσω μήπως δεν προχωρήσω είναι μην χάσω το φάρμακο και δεν ξέρω πόσο θα στοιχίσει να το ξανά πάρω. 

Διάβασε τις οδηγίες. Είναι ακριβό το άτιμο. Να ξερεισ ομως, όταν πήρα τότε τα κουτιά , πήρα λιγότερα κουτιά από ότι μου έγραψαν γιατί ο φαρμακοποιός μου το πρότεινε λέγοντας πως ίσως να μην τα χρειαζόμουν όλα και έτσι έγινε.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Χαχαχα να έρθω να στις φτιαξω. Θα στις τακτοποίησω και χρωματικά να έχεις μια ομοιόμορφη εικόνα 😂😂😂  

Χαχχαχα είσαι από αυτούς ε?? 😂😂😂 Ευχαριστώ κορίτσια θα μου τις φτιάξει η αδερφή μου όλα καλά ♥️ ζωαρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Έχω ανοιχτό ένα μπουκαλάκι menopur από την διέγερση ξέρετε πόσο κρατάει; @BlackCatο μόνος λόγος που ανησυχήσω μήπως δεν προχωρήσω είναι μην χάσω το φάρμακο και δεν ξέρω πόσο θα στοιχίσει να το ξανά πάρω. 

νομίζω 20 με 28 μέρες το γράφει στο κουτί πόσες μέρες μετά το άνοιγμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Μόνο εγώ ξεμεινα και δεν μπορώ να κάνω ντουλάπες τώρα !!! 😂

Κ εγώ επίσης!!!! Από βδομάδα θα έρθει η μανούλα κ θα τα κάνει όλα 😁😁😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Μόνο εγώ ξεμεινα και δεν μπορώ να κάνω ντουλάπες τώρα !!! 😂

Και εγώ μαζί σου ξέμεινα.. αλλά να σου πω και κάτι? Ήδη από τωρα δεν μου κουμπώνει κανένα παντελόνι τι να τα κάνω να τα βγάλω τα περσινά? Τζάμπα κόπος μην κουράζεστε σύντομα θα σας συμβεί το ίδιο!!!🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα χαίρομαι που ακούω ευχάριστα νέα και έτσι να είναι και να συνεχιστεί.σιγα σιγά ετοιμάζομαι και γω για την τρίτη έμβρυομεταφορά και ελπίζω να μου πάει καλά.☺️☺️☺️🙏🙏🙏

Συγχαρητήρια σε όλες σας 🙏🙏🙏🙏☺️☺️☺️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Κ εγώ επίσης!!!! Από βδομάδα θα έρθει η μανούλα κ θα τα κάνει όλα 😁😁😁😁

♥️♥️ Να ναι καλά οι μανουλες . Εμένα μου μαγειρεύει τώρα με βοηθάει στα πάντα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Διάβασε τις οδηγίες. Είναι ακριβό το άτιμο. Να ξερεισ ομως, όταν πήρα τότε τα κουτιά , πήρα λιγότερα κουτιά από ότι μου έγραψαν γιατί ο φαρμακοποιός μου το πρότεινε λέγοντας πως ίσως να μην τα χρειαζόμουν όλα και έτσι έγινε.  

Δωρεάν από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ τα είχα πάρει,εγώ πάω και για άλλες 2 προσπάθειες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Και εγώ μαζί σου ξέμεινα.. αλλά να σου πω και κάτι? Ήδη από τωρα δεν μου κουμπώνει κανένα παντελόνι τι να τα κάνω να τα βγάλω τα περσινά? Τζάμπα κόπος μην κουράζεστε σύντομα θα σας συμβεί το ίδιο!!!🤣

Χαχαχα έκλαψα !! Αυτό δεν το είχα σκεφτεί !! 😂😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Δωρεάν από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ τα είχα πάρει,εγώ πάω και για άλλες 2 προσπάθειες 

Ναι καλά έκανες. Εγώ δεν ήθελα να περιμένω να περάσω επιτροπή και τα πλήρωσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η renata1986 είπε:

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα χαίρομαι που ακούω ευχάριστα νέα και έτσι να είναι και να συνεχιστεί.σιγα σιγά ετοιμάζομαι και γω για την τρίτη έμβρυομεταφορά και ελπίζω να μου πάει καλά.☺️☺️☺️🙏🙏🙏

Συγχαρητήρια σε όλες σας 🙏🙏🙏🙏☺️☺️☺️❤️❤️

Καλή επιτυχία και σε σένα!!! Πότε με το καλό θα την κανεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Καλή επιτυχία και σε σένα!!! Πότε με το καλό θα την κανεις;

27/10 περιμένω να αδιαθετησω για να ξεκινήσω την διαδικασία οπότε έχω ακόμα 🤗🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η renata1986 είπε:

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα χαίρομαι που ακούω ευχάριστα νέα και έτσι να είναι και να συνεχιστεί.σιγα σιγά ετοιμάζομαι και γω για την τρίτη έμβρυομεταφορά και ελπίζω να μου πάει καλά.☺️☺️☺️🙏🙏🙏

Συγχαρητήρια σε όλες σας 🙏🙏🙏🙏☺️☺️☺️❤️❤️

Με πίστη και υπομονή όλα θα πάνε καλά.. Στο εύχομαι από καρδιάς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

♥️♥️ Να ναι καλά οι μανουλες . Εμένα μου μαγειρεύει τώρα με βοηθάει στα πάντα 

Εγώ δεν την έχω εδώ, αλλά από βδομάδα θα έρθει να κανουμε τη γενική(εγώ θα εποβλεπω δηλ) 😂 να στρώσουμε σιγά σιγά χειμωνιασε!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Με πίστη και υπομονή όλα θα πάνε καλά.. Στο εύχομαι από καρδιάς! 

Σευχαριστω πολυυυ☺️☺️❤️🤗🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η renata1986 είπε:

27/10 περιμένω να αδιαθετησω για να ξεκινήσω την διαδικασία οπότε έχω ακόμα 🤗🤗

Εντάξει. Δεν αργεί… και για συμπαράσταση ξερεισ… εδώ στην ομάδα. 😀😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η tina21 είπε:

κοριτσια μ καλησπερα....μετα την σφαλιαρα του αρνητικου προσπαθω να συνελθω και να οργανωθω...ηταν η πρωτη μας προσπαθεια...το προβλημμα μας ειναι η αζωοσπερμια! τι εξετασεις θεωρειται οτι πρεπει να κανω πριν προχωρησω σε επομενη προσπαθεια? η αληθεια ειναι οτι το περιμενα πιο ευκολο ολο λογω ηλικιας...ειμαι 28..

Καλησπέρα! 

Και εμείς με αζωοσπερμία, αν μπορώ να βοηθήσω κάπου πες μου! Έχουμε μιλήσει μήπως στο parents; 

Σπερματοζωάρια βρήκατε με βιοψία ή πήρατε δότη; Ανάλογα μιλάμε για να συμπεριλάβουμε ή όχι το παράγοντα σπέρμα. Επίσης τι έμβρυα βάλατε; Θα μπορούσατε να δοκιμάσετε με έμβρυα διαφορετικών ημερών. Υστεροσκοπηση θα μπορούσες να κάνεις για να δείτε το περιβάλλον της μήτρας και θα μπορούσε επίσης να κάνεις έναν ανοσολογικό/αιματολογικό έλεγχο να αποκλείσεις τυχόν παράγοντες που επηρεάζουν την εμφύτευση ή την αγωγή που χρειάζεσαι. Μια πολύ καλή επιλογή είναι το τμήμα καθ'εξιν αποβολών του Έλενα όπου έχουν πολύ σφαιρική προσέγγιση στο θέμα, θα σε παραπέμψουν και εσωτερικά στο νοσοκομείο σε άλλες ειδικότητες αν χρειαστεί και δεν θα πληρώσεις τις πανάκριβες αυτές εξετάσεις λόγο δημόσιου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Litsadi είπε:

Έχω ανοιχτό ένα μπουκαλάκι menopur από την διέγερση ξέρετε πόσο κρατάει; @BlackCatο μόνος λόγος που ανησυχήσω μήπως δεν προχωρήσω είναι μην χάσω το φάρμακο και δεν ξέρω πόσο θα στοιχίσει να το ξανά πάρω. 

Και εγώ νομίζω ένα μήνα κρατάει από το άνοιγμα όπως λέει η @kk88

Το καταλαβαινω αυτό το άγχος αλλά Κ να την κανείς κ να μην έχεις αποτέλεσμα πάλι θα αναγκαστείς να την επαναλάβεις..Μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα.

Ευχομαστε να είναι καλές οι αυριανές κ να ξεκινήσεις πάλι δυναμικά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

Εντάξει. Δεν αργεί… και για συμπαράσταση ξερεισ… εδώ στην ομάδα. 😀😀

Ναιιιι ξερωω 🤗🤗🙂🙂🙂🙂🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Apol συγχαρητήρια κοπέλα μου!! Καλούς διπλασιασμους να έχεις!! Μια ήρεμη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!

@Katerinaki83 Συγχαρητήρια, διδυμομανουλα και εσύ!! Μπράβο! Όλα καλά να πάνε!! Ήρεμη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη να έχεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ilianthi είπε:

Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια, η σημερινή μέρα έχει πολύ ευχάριστα νέα!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, δεν είχα καταλάβει ότι, μετά την απόψυξη, υπάρχει δυνατότητα να δοκιμαστούν για  το αν μπορούν να φτάσουν 5ης μέρας. Τα 8 που καταψύχθηκαν  είναι και αυτά 3ης μέρας.

Ο λόγος που πήγαμε σε εξωσωματική είναι οι 6 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις, 2 σε φυσικό κύκλο, 2 με femara και 2 με serpafar.Η ηλικία μας είναι 35 ετών και των δύο. Το σπέρμα δεν έχει ελεγχθεί περαιτέρω, καθώς δεν έχει θέμα, πέρα από σπερμοδιαγράμματα και καλλιέργεια για μικρόβια- που δεν βρέθηκε κάτι. Την ημέρα της ωοληψίας είχαμε 70% κινητικότητα, 70 εκατ. συγκέντρωση και 245 εκατ. ολική συγκέντρωση.

Έχω κάνει κάνει σαλπιγγογραφία, όλα έδειχναν οκ. Πριν τη διέγερση έκανα διαγνωστική υστεροσκόπηση, αφαιρέθηκε ένα διάφραγμα μικρό που βρέθηκε στον πυθμένα της  μήτρας, που σύμφωνα με το γιατρό  δεν αποτελούσε παράγοντα υπογονιμότητας και δυστυχώς μεμονωμένα σημεία φλεγμονής. Δεν μου έκανε βιοψία ενδομητρίου, δεν έχω καταλάβει γιατί, πήρα ισχυρό σχήμα αντιβιώσεων από την ημέρα της υστεροσκόπησης έως την εμβρυομεταφορά, παράλληλα με τη διέγερση. Επομένως, δεν γνωρίζω αν υποχώρησε η φλεγμονή και αν ανταποκρίθηκα στην αγωγή. Γενικά δεν έχω πρόβλημα με θυροειδή, είχα υψηλή προλακτίνη  αλλά εδώ και 5 περίπου χρόνια την έχω ρυθμίσει, και όταν ήμουν 18 διαγνώστηκα με πολυκυστικής μορφής ωοθήκες με άστατους κύκλους όπως πολυήμερη περίοδο ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄ή καθυστέρηση άνω των 15 ημερών, αλλά με τη πάροδο των ετών  με αντισυλληπτικά, duphaston  κτλ η περίοδος  ομαλοποιήθηκε αρκετά.

 

Έχεις διανύσει και εσυ δρόμο..

Οι ορμονικές σου FSH ,LH, ΑΜΗ κλπ φαντάζομαι είναι ελεγμένες 

Εγω προσωπικά επειδή έχεις ανταπόκριση στα φάρμακα & κατάψυξη & εχεις ελέγξει κ μήτρα σε επόμενη ΕΤ θα ξεπάγωνα 2 κ θα τα άφηνα να δω αν φτάσουν day5 δηλαδή βλαστοκύστη για να μεταφέρω βλαστοκυστες.

Αν όχι θα ξεψάχνιζα το σπερμα με εξετάσεις  σε εξειδικευμένο κέντρο πχ Λυμπεροπουλος με εξέταση DFI κατακερματισμού δηλαδή και καλλιέργεια με τη μέθοδο PCR και αξιολόγηση από εξειδικευμένο ουρολόγο ώστε να το κυκλώσω από παντού.

Ιδεες σου λέω γιατί κ εγώ δεν τα έχω καταφέρει ακόμα..

Σιγογρα θα σου πουν και αλλά κ τα υπόλοιπα κορίτσια 

Καλή επιτυχία ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Τι λέτε κορίτσια πάω για δεύτερη διέγερση με αυτά τα αποτελέσματα ή όχι;Αυριο το πρωί πάω να με δει η γιατρός. 

Screenshot_20211015-191121_Drive.jpg

@Litsadiμου δεν ξέρω να σου πω με μπερδεύει η οιστραδιολη λίγο γιατί εμενα ήταν πιο χαμηλή.

Τα κορίτσια @kk88, @Vasilique, @Lucia79 σίγουρα θα ξέρουν καλύτερα.

Και εγώ στην τελευταία διέγερση ξεκίνησα να κάνω αιματολογικές 2η μέρα του κύκλου όποτε δεν είμαι σίγουρη δεν έχω εμπειρία.

Τις προηγούμενες φορές μου έκαναν απλά υπερηχο 2η μέρα του κύκλου για να αποκλείσουν κυστικο χωρίς αιματολογικές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...