Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Απλά η lentogest μου είπε κρατάει 7 μέρες .Αύριο έχω και μια βάφτιση άντε να δω πως θα πάω .

Α οκ, δεν μπορείς να αποφύγεις την βάφτιση ? Πρέπει να είναι ξάπλα τώρα όχι να είσαι όρθια και να ταλαιπωρεισαι! Εγώ στη θέση σου δεν θα πήγαινα !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Είναι το μωρό της αδερφής του άντρα μου και δεν τους είπα ότι έχω κάνει εξωσωματική .Την ημέρα που είχα εγώ την πρώτη αποβολή εκείνη γεννούσε πήγε ο άντρας μου στο μαιευτήριο και μετά έφυγε και με παίρνει η πεθερά μου και μου λέει θα τα ακούσει ο γιος μου που δεν έκατσε όλη την ώρα στο μαιευτήριο της λέω με είχε ανχος γιατί είχα πόνους και ξέρεις τι απάντηση πήρα το δικό μας ήταν πιο σοβαρό από το δικό σου .Όποτε είπα δεν θα τους ξαναπώ τίποτα .

Τι να πεις ότι να ναι.. Πήγαινε στο μυστήριο κ πιάσε μια καρέκλα κ μη σηκωθείς καθόλου.. Αφού δεν καταλαβαίνουν.. Κ εγώ έφερα την πεθερά μου να είναι μαζί μου για να βοηθάει κ τον άντρα μου μην τα κάνει όλα μόνος του γιατί κ εγώ είχα κ αίμα κ καφέ για αρκετό καιρό κ ήμουν ξαπλωμένη εντελώς κ αυτή αντί να μας βοηθάει ήθελε από εμάς να μαγειρεύουμε, να πλένουμε πιάτα κοκ.. Κ μου την έλεγε κιόλας ότι εγώ όταν ήμουν έγκυος έκανα κανονικά δουλειές στο σπίτι κ δούλευα κ έξω.. Λες κ είναι όλες οι εγκυμοσύνες ίδιες.. Περιττό να σου πω, μέχρι να φύγει τα νεύρα μου κρόσσια, κ του άντρα μου επίσης.. Ευτυχώς έφυγε κ καταλάβαμε ότι δεν έχουμε να λάβουμε βοήθεια από κανένα.. Καλύτερα οι 2 μας κ ας μας φάνε οι αράχνες που λέει ο λόγος στο σπίτι!! Αλλά εσύ να προσέχεις πολύ κ ότι μπορείς να το αποφύγεις να το κάνεις.. Το καφέ σε αυτή τη φάση λογικά θα ειναι εμφυτευσης.. Αλλά ίσως θέλεις επιπλέον στήριξη από προγεστερονη, συζήτησε το με το γιατρό.. Κ εγώ έκανα 2 lentogest με διαφορά 10 ημερών τη μια από την άλλη, αλλά έπαιρνα κ 5 utro/μέρα κ υποθετα κ κάθε μέρα μια prolutex ένεση. Κ μέχρι τώρα τα παίρνω δλδ, μόνο τα χάπια έχω μειώσει ο γιατρός μου είπε θα μου κόψει μετά την αυχενική κ εγώ φοβάμαι.. Είναι κάπως σαν την ασφάλεια μου, τι να πω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@BlackCat, @kk88με το καλό οι ωοληψιας σας, γερά αυγουλακια να πάρετε κ να γονιμοποιηθουν όλα μα όλα.. 🙏🙏Μακάρι ο Οκτώβρης να είναι ο τυχερός σας μήνας ή αντε το πολύ ο Νοέμβρης να σας βρει κ εσάς εγκυούλες ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Είναι το μωρό της αδερφής του άντρα μου και δεν τους είπα ότι έχω κάνει εξωσωματική .Την ημέρα που είχα εγώ την πρώτη αποβολή εκείνη γεννούσε πήγε ο άντρας μου στο μαιευτήριο και μετά έφυγε και με παίρνει η πεθερά μου και μου λέει θα τα ακούσει ο γιος μου που δεν έκατσε όλη την ώρα στο μαιευτήριο της λέω με είχε ανχος γιατί είχα πόνους και ξέρεις τι απάντηση πήρα το δικό μας ήταν πιο σοβαρό από το δικό σου .Όποτε είπα δεν θα τους ξαναπώ τίποτα .

Το εχω ζησει κι εγω αυτο στο νοσοκομειο με επίσκεψη στη νύφη μου ενώ εγω ειχα απώλεια!!! Δυστυχως κανένας δε σε καταλαβαίνει, οποτε τωρα να κανεις αυτο που νιωθεις εσυ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MARIA 80 είπε:

Κορίτσια καλημέρα θα ήθελα να πω την δική μου εμπειρία από την εξωσωματική. Από το 2018 αρχίσαμε τις προσπάθειες με τον σύντροφό μου, έπειτα από δική του πίεση πήγαμε στον γυναικολόγο για να κάνουμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις λόγω της ηλικίας μου 38 τότε. Τα αποτελέσματα έδειξαν χαμηλή ΑΜΗ ο γιατρός ήθελε να με στείλει κατευθείαν για εξωσωματική εγώ από την άλλη δεν ήθελα ούτε να ακούσω την λέξη. Ξεκινήσαμε με χάπια, παρακολουθηση ωορρηξίας κάθε μήνα και συγκεκριμένες μέρες και ώρες επαφή. Μετά από 8 μήνες το πήρα απόφαση ότι δεν θα γίνει ποτέ έτσι. Ξεκινήσαμε την διαδικασία για την πρώτη μας εξωσωματική λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Φόβος, άγχος, απογοήτευση από την 1 ημέρα, γκρίνια, ήμουν χάλια γτ δεν μπορούσα να πιστέψω ότι έμπαινα σ αυτήν την διαδικασία.  2 εμβρυομεταφορες και οι 2 αποτυχημένες. Ο γιατρός της εξωσωματικής απορούσε πως δεν πέτυχε με 4 πολύ καλές βλαστοκυστες και μου είπε ότι θα έπρεπε να κάνω υστεροσκόπηση γτ ήταν σίγουρος ότι εκεί ήταν το πρόβλημα. Άφησα 1 μήνα να περάσει για να κάνω την υστεροσκόπηση τον Φεβρουάριο και ξαφνικά καθυστέρηση και εγκυμοσύνη χωρίς φάρμακα, χωρίς εξωσωματική. Η χαρά μου τεράστια, ο γιατρός μου δεν το πίστευε. Ξεκινήσαμε την εγκυμοσύνη πολύ καλά και επειδή ο γιατρός μου φοβόταν μην γίνει οτιδήποτε με έβαλε σε ακινησία για 2 μήνες μέχρι την αυχενική διαφάνεια. Το αποτέλεσμα της αυχενικής χρωμόσωμα 13 και φυσικά απόξεση. Μετά από 2 μήνες πάλι στον γυναικολόγο μου πρότεινε εξωσωματική με προεμφυτευτικο έλεγχο (φυσικά σε άλλο κέντρο) γτ ήταν σίγουρος ότι είχαν πρόβλημα τα ωάρια μου. Ξεκινάω την διαδικασία για να πάρω για 2 φορά τις ενέσεις από τον ΕΟΠΠΥ και δεν μου τις έδιναν (το πρόβλημα το δημιούργησε γυναίκα), στεναχώρια, αιτήσεις και μετά από πολύ κλάμα και τρέξιμο αποφάσισα να ζητήσω δάνειο από την δουλειά μου και να τις αγοράσω μόνη μου. Ξεκινάω την 3 εξωσωματική με 15 ωάρια και στο τέλος 5 βλαστοκύστες. Έγινε ο προεμφυτευτικο έλεγχο και από τις 5 βλαστοκύστες μόνο η 1 ήταν καλή οι υπόλοιπες είχαν τα πάντα από χρωμόσωμα.  Αυτή η μια μου χάρισε ένα υπέροχο μωράκι που κρατάω αυτή την στιγμή στην αγκαλιά μου.  Στην 3 φορά το πίστευα από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησα την διαδικασία αν και συνάντησα πολλές δυσκολίες δεν το έβαλα ποτέ κάτω και φυσικά εάν έμπαινα ξανά στην διαδικασία της εξωσωματικής θα την έκανα ξανά με προεμφυτευτικο έλεγχο. 

Σκληρός ο δρόμος αυτος που ολες προχωράμε αλλα η ιστορία σου ειχε αίσιο τελος!!! Πολυ ενθαρρυντικό για εμας κοριτσι μου! Σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες την ιστορία σου και ευχομαι ολες μας να εχουμε ενα (και καποιες δυο) υγιές μωρακι στην αγκαλια μας!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️ Να το χαιρεσαι κοριτσι μου, να ειστε ολοι καλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tvz είπε:

Τι να πεις ότι να ναι.. Πήγαινε στο μυστήριο κ πιάσε μια καρέκλα κ μη σηκωθείς καθόλου.. Αφού δεν καταλαβαίνουν.. Κ εγώ έφερα την πεθερά μου να είναι μαζί μου για να βοηθάει κ τον άντρα μου μην τα κάνει όλα μόνος του γιατί κ εγώ είχα κ αίμα κ καφέ για αρκετό καιρό κ ήμουν ξαπλωμένη εντελώς κ αυτή αντί να μας βοηθάει ήθελε από εμάς να μαγειρεύουμε, να πλένουμε πιάτα κοκ.. Κ μου την έλεγε κιόλας ότι εγώ όταν ήμουν έγκυος έκανα κανονικά δουλειές στο σπίτι κ δούλευα κ έξω.. Λες κ είναι όλες οι εγκυμοσύνες ίδιες.. Περιττό να σου πω, μέχρι να φύγει τα νεύρα μου κρόσσια, κ του άντρα μου επίσης.. Ευτυχώς έφυγε κ καταλάβαμε ότι δεν έχουμε να λάβουμε βοήθεια από κανένα.. Καλύτερα οι 2 μας κ ας μας φάνε οι αράχνες που λέει ο λόγος στο σπίτι!! Αλλά εσύ να προσέχεις πολύ κ ότι μπορείς να το αποφύγεις να το κάνεις.. Το καφέ σε αυτή τη φάση λογικά θα ειναι εμφυτευσης.. Αλλά ίσως θέλεις επιπλέον στήριξη από προγεστερονη, συζήτησε το με το γιατρό.. Κ εγώ έκανα 2 lentogest με διαφορά 10 ημερών τη μια από την άλλη, αλλά έπαιρνα κ 5 utro/μέρα κ υποθετα κ κάθε μέρα μια prolutex ένεση. Κ μέχρι τώρα τα παίρνω δλδ, μόνο τα χάπια έχω μειώσει ο γιατρός μου είπε θα μου κόψει μετά την αυχενική κ εγώ φοβάμαι.. Είναι κάπως σαν την ασφάλεια μου, τι να πω!! 

Ναι θα κάτσω σε καρέκλα εννοείται .θα κάνω την ένεση το απόγευμα και είμαι όλο στον καναπέ δεν κάνω τίποτα .Σας ευχαριστώ για την υποστηριξει δεν έχω σε ποιον να τα πω και να με καταλάβει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MARIA 80 είπε:

Κορίτσια καλημέρα θα ήθελα να πω την δική μου εμπειρία από την εξωσωματική. Από το 2018 αρχίσαμε τις προσπάθειες με τον σύντροφό μου, έπειτα από δική του πίεση πήγαμε στον γυναικολόγο για να κάνουμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις λόγω της ηλικίας μου 38 τότε. Τα αποτελέσματα έδειξαν χαμηλή ΑΜΗ ο γιατρός ήθελε να με στείλει κατευθείαν για εξωσωματική εγώ από την άλλη δεν ήθελα ούτε να ακούσω την λέξη. Ξεκινήσαμε με χάπια, παρακολουθηση ωορρηξίας κάθε μήνα και συγκεκριμένες μέρες και ώρες επαφή. Μετά από 8 μήνες το πήρα απόφαση ότι δεν θα γίνει ποτέ έτσι. Ξεκινήσαμε την διαδικασία για την πρώτη μας εξωσωματική λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Φόβος, άγχος, απογοήτευση από την 1 ημέρα, γκρίνια, ήμουν χάλια γτ δεν μπορούσα να πιστέψω ότι έμπαινα σ αυτήν την διαδικασία.  2 εμβρυομεταφορες και οι 2 αποτυχημένες. Ο γιατρός της εξωσωματικής απορούσε πως δεν πέτυχε με 4 πολύ καλές βλαστοκυστες και μου είπε ότι θα έπρεπε να κάνω υστεροσκόπηση γτ ήταν σίγουρος ότι εκεί ήταν το πρόβλημα. Άφησα 1 μήνα να περάσει για να κάνω την υστεροσκόπηση τον Φεβρουάριο και ξαφνικά καθυστέρηση και εγκυμοσύνη χωρίς φάρμακα, χωρίς εξωσωματική. Η χαρά μου τεράστια, ο γιατρός μου δεν το πίστευε. Ξεκινήσαμε την εγκυμοσύνη πολύ καλά και επειδή ο γιατρός μου φοβόταν μην γίνει οτιδήποτε με έβαλε σε ακινησία για 2 μήνες μέχρι την αυχενική διαφάνεια. Το αποτέλεσμα της αυχενικής χρωμόσωμα 13 και φυσικά απόξεση. Μετά από 2 μήνες πάλι στον γυναικολόγο μου πρότεινε εξωσωματική με προεμφυτευτικο έλεγχο (φυσικά σε άλλο κέντρο) γτ ήταν σίγουρος ότι είχαν πρόβλημα τα ωάρια μου. Ξεκινάω την διαδικασία για να πάρω για 2 φορά τις ενέσεις από τον ΕΟΠΠΥ και δεν μου τις έδιναν (το πρόβλημα το δημιούργησε γυναίκα), στεναχώρια, αιτήσεις και μετά από πολύ κλάμα και τρέξιμο αποφάσισα να ζητήσω δάνειο από την δουλειά μου και να τις αγοράσω μόνη μου. Ξεκινάω την 3 εξωσωματική με 15 ωάρια και στο τέλος 5 βλαστοκύστες. Έγινε ο προεμφυτευτικο έλεγχο και από τις 5 βλαστοκύστες μόνο η 1 ήταν καλή οι υπόλοιπες είχαν τα πάντα από χρωμόσωμα.  Αυτή η μια μου χάρισε ένα υπέροχο μωράκι που κρατάω αυτή την στιγμή στην αγκαλιά μου.  Στην 3 φορά το πίστευα από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησα την διαδικασία αν και συνάντησα πολλές δυσκολίες δεν το έβαλα ποτέ κάτω και φυσικά εάν έμπαινα ξανά στην διαδικασία της εξωσωματικής θα την έκανα ξανά με προεμφυτευτικο έλεγχο. 

Κοπελα μου σε ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκε την προσωπική σου εμπειρία μαζί μας!!!!!!!!! Μας δίνουν θάρρος όλα αυτά για να συνεχίζουμε!!!!!! Να μην τα παρατάμε!!!!!!!! Να είσαι καλά να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μου τη α νέα μου έχουν ως εξής.....3 17 άρια 3 14 άρια, ωοληψια την Δευτέρα.....αλλά μεταφορά αποφασίσαμε στον επόμενο κύκλο....θα κάνουμε τεχνητό.... είπαμε να αλλάξουμε ρώτα..... δεν θέλει να τα βάλουμε στον ίδιο κύκλο που πήρα ορμόνες, όπως κάναμε και την προηγούμενη φορά.. @BlackCat πες μου τα νέα σου???? @blueocean πόσες αποτυχημένες προσπάθειες έχεις???? Τι εξετάσεις έχεις κάνει???? λυπάμαι κορίτσι μου αλήθεια.....ξέρω πόσο πονάει....

 

Σας ευχαριστώ όλες για τη συμπαράσταση......ειμαι καλά προσπαθώ τουλάχιστον. Ο καλός μου δεν είναι καθόλου καλά αλλα το παλεύουμε και οι δυο, δεν μπορούμε να κανουμε διαφορετικά. 

@kk88  έχω δυο κυκλους εξωσωματικής και τρεις ετ. Ο πρώτος κυκλος ηταν το 2018, πρωτη ετ με δυο εμβρυα τριτης μερας αριστης ποιοτητας (βιοχημική κύηση) και μετά το καλοκαίρι του 2019 με δυο βλαστοκύστες η μια αριστης ποιότητας και η αλλη μετρια παλι χωρις επιτυχία.

δευτερος κυκλος το 2020 απο τα 6 ωάρια μονο ενα καταφερε να γίνει βλαστοκύστη το οποιο και μεταφεραμε χωρις ομως επιτυχια (το σημερινό αρνητικό αποτέλεσμα)

Έ΄χω ήδη ενα παιδάκι που ήρθε φυσιολογικά ,στην πορεια όμως ο συζυγος απέκτησε αποφρακτική αζωοσπερμία απο μια ασθένεια. Σε αζωοσπερμια αυτου του τυπου περνουν σπερμα με βιοψία το οποίο μας ειπαν οτι ηταν καλής ποιότητας. Εγω εχω κανει υστεροσαλπιγγογραφία, εξετασεις θυροειδή, δεν ειχα ποτέ οποιοδήποτε γυναικολογικό θέμα ειμαι πολύ σταθερη στους κύκλους μου και όλα. Το μόνο που έχω ειναι χαμηλή ΑΜΗ. Δεν ξέρω αν παίζει καποιο ρόλο. Ο γιατρός μου ειναι εξειδικευμένος στην εξωσωματική.....δεν μας είπε να κάνουμε οποιεσδήποτε αλλες εξετασεις εφοσον έχουμε ηδη ενα παιδι που ηρθε φυσιολογικά. Απλα τωρα εγω με τρεις αποτυχίες έχουν αρχίσει να μπαίνουν ψύλλοι στον κόρφο μου μηπως συμβαινει και κάτι άλλο και δεν το έχουμε βρει.

Στην παρούσα φάση δεν ξέρω αν θέλω να συνεχίσω, ψυχολογικά και σωματικά είμαι ράκος. Περισσότερο φοβάμαι να μην απογοητευτώ και πάλι.  Ι΄΄σως όταν νίωσω καλύτερα΄ και παρω παλι τα πανω μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Tvz είπε:

Τι να πεις ότι να ναι.. Πήγαινε στο μυστήριο κ πιάσε μια καρέκλα κ μη σηκωθείς καθόλου.. Αφού δεν καταλαβαίνουν.. Κ εγώ έφερα την πεθερά μου να είναι μαζί μου για να βοηθάει κ τον άντρα μου μην τα κάνει όλα μόνος του γιατί κ εγώ είχα κ αίμα κ καφέ για αρκετό καιρό κ ήμουν ξαπλωμένη εντελώς κ αυτή αντί να μας βοηθάει ήθελε από εμάς να μαγειρεύουμε, να πλένουμε πιάτα κοκ.. Κ μου την έλεγε κιόλας ότι εγώ όταν ήμουν έγκυος έκανα κανονικά δουλειές στο σπίτι κ δούλευα κ έξω.. Λες κ είναι όλες οι εγκυμοσύνες ίδιες.. Περιττό να σου πω, μέχρι να φύγει τα νεύρα μου κρόσσια, κ του άντρα μου επίσης.. Ευτυχώς έφυγε κ καταλάβαμε ότι δεν έχουμε να λάβουμε βοήθεια από κανένα.. Καλύτερα οι 2 μας κ ας μας φάνε οι αράχνες που λέει ο λόγος στο σπίτι!! Αλλά εσύ να προσέχεις πολύ κ ότι μπορείς να το αποφύγεις να το κάνεις.. Το καφέ σε αυτή τη φάση λογικά θα ειναι εμφυτευσης.. Αλλά ίσως θέλεις επιπλέον στήριξη από προγεστερονη, συζήτησε το με το γιατρό.. Κ εγώ έκανα 2 lentogest με διαφορά 10 ημερών τη μια από την άλλη, αλλά έπαιρνα κ 5 utro/μέρα κ υποθετα κ κάθε μέρα μια prolutex ένεση. Κ μέχρι τώρα τα παίρνω δλδ, μόνο τα χάπια έχω μειώσει ο γιατρός μου είπε θα μου κόψει μετά την αυχενική κ εγώ φοβάμαι.. Είναι κάπως σαν την ασφάλεια μου, τι να πω!! 

απαπαπαπα τι περασες κι εσυ κοριτσακι μου.... Ακου εδω αντι να μας στηριζουν να εχουμε τετοια συμπεριφορα! Μακρια απο αυτους λοιπον!! Μια χαρα θα τα καταφερετε και μονοι σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/9/2021 at 2:57 ΜΜ, ο/η Luna777 είπε:

Χαχαχαχα καλά παίζει να το έχω κάψει και εγώ με όλα αυτά!!! Μου είπαν από το κέντρο πως χοριακή θα κάνω 14 μέρες μετά την ωοληψία. Ετ κάνω στον ίδιο κύκλο. 

14 μερες μετα την εβμρυομεταφορα καλε!!!! χααχαχχααχχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

14 μερες μετα την εβμρυομεταφορα καλε!!!! χααχαχχααχχαχα

Νομίζω μετά την ωοληψια εφόσον πάει στον ίδιο κύκλο! Εγώ που έκανα με κατεψυγμένες βλαστοκυστες έκανα 9 μέρες μετά την ετ (14η μέρα του εμβρύου δλδ), όπως θα έκανα αν εμένα κ φυσιολογικά 

Τα έχω περάσει βρε κορίτσια κ τις αγωνίες κ τη χαρά μετά κ σας νιώθω! Με το καλό σε όλες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/9/2021 at 2:41 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Κοριτσάκι μου  εμένα είναι 585 🥰 πήραμε τα πάνω μας σογα σιγα. 

Πω είσαι εσύ φύγαν οι αναγούλες ; 

μπραβο ρε παρασκευαιδουδακι!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η blueocean είπε:

Σας ευχαριστώ όλες για τη συμπαράσταση......ειμαι καλά προσπαθώ τουλάχιστον. Ο καλός μου δεν είναι καθόλου καλά αλλα το παλεύουμε και οι δυο, δεν μπορούμε να κανουμε διαφορετικά. 

@kk88  έχω δυο κυκλους εξωσωματικής και τρεις ετ. Ο πρώτος κυκλος ηταν το 2018, πρωτη ετ με δυο εμβρυα τριτης μερας αριστης ποιοτητας (βιοχημική κύηση) και μετά το καλοκαίρι του 2019 με δυο βλαστοκύστες η μια αριστης ποιότητας και η αλλη μετρια παλι χωρις επιτυχία.

δευτερος κυκλος το 2020 απο τα 6 ωάρια μονο ενα καταφερε να γίνει βλαστοκύστη το οποιο και μεταφεραμε χωρις ομως επιτυχια (το σημερινό αρνητικό αποτέλεσμα)

Έ΄χω ήδη ενα παιδάκι που ήρθε φυσιολογικά ,στην πορεια όμως ο συζυγος απέκτησε αποφρακτική αζωοσπερμία απο μια ασθένεια. Σε αζωοσπερμια αυτου του τυπου περνουν σπερμα με βιοψία το οποίο μας ειπαν οτι ηταν καλής ποιότητας. Εγω εχω κανει υστεροσαλπιγγογραφία, εξετασεις θυροειδή, δεν ειχα ποτέ οποιοδήποτε γυναικολογικό θέμα ειμαι πολύ σταθερη στους κύκλους μου και όλα. Το μόνο που έχω ειναι χαμηλή ΑΜΗ. Δεν ξέρω αν παίζει καποιο ρόλο. Ο γιατρός μου ειναι εξειδικευμένος στην εξωσωματική.....δεν μας είπε να κάνουμε οποιεσδήποτε αλλες εξετασεις εφοσον έχουμε ηδη ενα παιδι που ηρθε φυσιολογικά. Απλα τωρα εγω με τρεις αποτυχίες έχουν αρχίσει να μπαίνουν ψύλλοι στον κόρφο μου μηπως συμβαινει και κάτι άλλο και δεν το έχουμε βρει.

Στην παρούσα φάση δεν ξέρω αν θέλω να συνεχίσω, ψυχολογικά και σωματικά είμαι ράκος. Περισσότερο φοβάμαι να μην απογοητευτώ και πάλι.  Ι΄΄σως όταν νίωσω καλύτερα΄ και παρω παλι τα πανω μου.

Κορίτσι μου έχεις περάσει και εσύ δύσκολα.......ξέρω ότι έχετε εξουθενωθεί ψυχολογικά και φυσικά δεν είναι καθόλου εύκολο όλο αυτό που περνάμε.....θα σου πω ότι έτσι ένιωθα και εγώ στις δύο αποτυχίες....έπιαναν πάντα πάτο....αλλά σηκώνουν πιο εύκολα κάθε φορά που ήξερα ότι θα ξεκινήσω την διαδικασία....βοηθούσε πολύ την ψυχολογία μου....για αυτό όταν δεν μπορούσα να ξεκινήσω την διαδικασία ψαχνομουν με εξετασεις και αυτό επίσης βοηθούσε την δική μου ψυχολογία...... επίσης εμένα με έχει βοηθήσει πολύ η σκέψη ότι μετά από κάθε αποτυχία σίγουρα έχω φτάσει ένα βήμα πιο κοντά στο στόχο μου..... γιατί όλες θα πετύχουμε δεν υπάρχει περίπτωση....

Εγώ θα σου πω την ταπεινή μου γνώμη γιατί γιατρός φυσικά δεν είμαι..... ψάξε κι άλλο....κάνε κι άλλες εξετάσεις....ρωτά να σου πει ο γιατρός σου τι άλλο μπορείς να κάνεις οι εξετάσεις είναι πολλές..... σίγουρα το ότι έχεις πετύχει εγκυμοσύνη είναι θετικό για εσένα αλλά εγώ θα έκανα έναν έλεγχο αν ήμουν στην θέση σου ...ίσως μια υστεροσκοπηση που δεν έχεις κάνει?????

Επίσης μήπως αφού υπάρχει θέμα στο σπέρμα να τσεκαρες τα έμβρυα πριν την μεταφορά????

Θα είμαστε εδώ για σενα οπότε νιώσεις έτοιμη........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η blueocean είπε:

τελικά είναι αρνητικό. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι πηγαίνει λάθος κάθε φορά.  Ευχομαι καλή επιτυχία σε όλες τις κοπέλες που περιμένουν χοριακή.

Κοριτσι μου λυπαμαι πολυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Δεν έχω νέα.

Έκανα εχθές το βράδυ στις 9,00 την ovitrelle και πάω αύριο 7,30 το πρωί για ωοληψία.

Εμε΄να ήταν από 14-18 χιλιοστά ήδη οπότε τώρα έχω πάθει το άλλο κοκομπλόκο αν τα προλάβουμε ή τα χάσουμε. Αλλά μετά δίνω μια νοητική σφαλιάρα στον εαυτό μου και λέω "Ξεκόλα μαρή γιατρός είναι τον εμπιστέυτηκες ξέρει" 😄😄

Θα ενημερώσω αύριο μόλις μπορέσω.

Ολα καλα θα πανε αντε με το καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katerinaki83 είπε:

Είναι το μωρό της αδερφής του άντρα μου και δεν τους είπα ότι έχω κάνει εξωσωματική .Την ημέρα που είχα εγώ την πρώτη αποβολή εκείνη γεννούσε πήγε ο άντρας μου στο μαιευτήριο και μετά έφυγε και με παίρνει η πεθερά μου και μου λέει θα τα ακούσει ο γιος μου που δεν έκατσε όλη την ώρα στο μαιευτήριο της λέω με είχε ανχος γιατί είχα πόνους και ξέρεις τι απάντηση πήρα το δικό μας ήταν πιο σοβαρό από το δικό σου .Όποτε είπα δεν θα τους ξαναπώ τίποτα .

Ενα να θυμασαι η υγεια σου ψυχικη κ σωματικη και πανω απο ολα το μωράκι σου  που ταλαιπωρηθηκες ειναι πιο σημαντικο απο αυτα που σου λενε οι αλλοι ακομα κ αν ειναι η πεθερα σου. Εσυ μονο ξερεις τι εχεις περασει. Προσεξε σε παρακαλω ειδικα τωρα κ ας λενε οτι θελουν οι αλλοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Margitc είπε:

Ενα να θυμασαι η υγεια σου ψυχικη κ σωματικη και πανω απο ολα το μωράκι σου  που ταλαιπωρηθηκες ειναι πιο σημαντικο απο αυτα που σου λενε οι αλλοι ακομα κ αν ειναι η πεθερα σου. Εσυ μονο ξερεις τι εχεις περασει. Προσεξε σε παρακαλω ειδικα τωρα κ ας λενε οτι θελουν οι αλλοι. 

Προσπαθώ να είμαι  ήρεμη και να ελπιζω σε ένα θαύμα .είμαι όλο ξαπλωμένη και δεν έχω ξαναδεί καφέ ελπιζω να είναι καλό σημαδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Προσπαθώ να είμαι  ήρεμη και να ελπιζω σε ένα θαύμα .είμαι όλο ξαπλωμένη και δεν έχω ξαναδεί καφέ ελπιζω να είναι καλό σημαδι.

Είναι καλό σημάδι τα καφέ μη τα φοβάσαι! Το κόκκινο αίμα να φοβάσαι ! 

Το καφέ είναι παλιό αίμα το ξέρεις και δείχνει εμφύτευση, το μωράκι σου χώνεται ακόμα πιο βαθιά για αυτό... 

Απλά σε παρακαλάω να ξεκουραστείς να είσαι ξάπλα ! Και όσο για τη βάφτιση εγώ στη θέση σου θα έλεγα στον άντρα μου να τους εξηγήσει ότι έχω αιμορραγία λόγω εγκυμοσύνης σε πολύ αρχικό στάδιο και δεν μπόρεσα να έρθω στη βάφτιση! Η προτεραιότητα σου είναι το μωρό σου ! 

Και ας λένε ότι θέλουν ! Αν γυρίσουν και πουν κάτι ε εντάξει είναι τραγικό! Και όντως δεν θα άξιζε να ρισκάρεις το μωρό σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Προσπαθώ να είμαι  ήρεμη και να ελπιζω σε ένα θαύμα .είμαι όλο ξαπλωμένη και δεν έχω ξαναδεί καφέ ελπιζω να είναι καλό σημαδι.

Κοριτσι μου κατσε και ξεκουρασου!! Εγω ειχα καφε μεχρι τη μερα της χοριακης και μετα… ευχομαι να σου πανε οοοοοολα θετικά και αυτη η φορα να ειναι η δικη σου στιγμη!!! 🍀🍀🙂🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου καλησπερα!!! ευχομαι ολες να ειστε καλα!!!! δεν προλαβα να διαβασω τα μηνυματα ολων σας!!!

εγω ειχα μια περιπετεια...νοσηλευτηκα στο νοσοκομειο τη δευτερα και καθισα μεχρι και τεταρτη...πηγα με εμετους στομαχοπονους και κολικους εντερου...πολυ χαλια...δεν καταλαβαμε τελικα αν ηταν απο την εγκυμοσυνη αλλα οι πονοι που εζησα δε νομιζω να ηταν απο εγκυμοσυνη μαλλον ηταν να γινει


την τριτη ειχα αυχενικη την οποια εχασα!!!!με επιασε ενας καημος αλλα ευτυχως βρηκαμε ραντεβου σημερα!!! και ειδαμε ενα υγιεστατο μωρακι!!!!!!
ολα καλα και περιμενουμε την αιματολογικη να το επιβεβαιωσει φουλ αλλα ο γιατρος ειπε οτι ολα ειναι πολυ καλα μεχρι στιγμης!!
παω να διαβασω τα μηνυματα σας γιατι τοσες μερες θα εχετ πολλα σημαντικα πραγματα!!!
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, τελευταία και καταϊδρωμένη ξεκινάω κι εγώ.
Σήμερα 2η μέρα του κύκλου έχω fsh 8, οιστραδιολη 55 και προγεστερονη 0.5. Θα κάνω 300 μονάδες menopur και την Τετάρτη πάω για υπέρηχο. 
@Katerinaki83 συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Εύχομαι μόνο χαρές από δω και πέρα. 
@blueoceanδεν υπάρχουν λόγια παρηγοριάς για αυτό που έγινε. Όμως αφού έχεις ήδη ένα παιδάκι έχεις αυξημένες πιθανότητες σε σχέση με όλες εμάς που προσπαθούμε για το πρώτο μας, οποτε πάρε το χρόνο σου και συζήτησε με το γιατρο σου τις εναλλακτικές σου και αν θα μπορούσε να γίνει κάτι διαφορετικο/καλύτερο την επόμενη φορά. Μόνο αγάπη από εμάς. Να φροντίσετε την οικογένεια σας τώρα και θα βρεις τη δύναμη να παρεις τις καλύτερες αποφάσεις. 
@BlackCat μαυρογατακι ήρθε η ώρα σου! Τα καλύτερα για αύριο. Να δεις που μέσα στα ωαριακια σου θα είναι και το/τα παιδιά σου.. 

νομιζω υπάρχει άλλη μια κοπέλα που πάει για ωοληψια αύριο αλλά δε θυμάμαι βρε κορίτσια, ήταν τόσες οι σελίδες με τα ευχάριστα νέα από τις θετικές χοριακες που έχω χάσει πολλά μηνύματα στο ενδιάμεσο. 
 

τωρα η θυμήθηκα @kk88 καλή επιτυχία κι εσυ για αύριο! Να είναι ποιοτικά και να γονιμοποιηθούν όλα τα ωαριακια σου.. συντομα να ακούσουμε ευχάριστα κι από σένα!

Επεξεργάστηκε από Lucia79
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

κοριτσια μου καλησπερα!!! ευχομαι ολες να ειστε καλα!!!! δεν προλαβα να διαβασω τα μηνυματα ολων σας!!!

εγω ειχα μια περιπετεια...νοσηλευτηκα στο νοσοκομειο τη δευτερα και καθισα μεχρι και τεταρτη...πηγα με εμετους στομαχοπονους και κολικους εντερου...πολυ χαλια...δεν καταλαβαμε τελικα αν ηταν απο την εγκυμοσυνη αλλα οι πονοι που εζησα δε νομιζω να ηταν απο εγκυμοσυνη μαλλον ηταν να γινει


την τριτη ειχα αυχενικη την οποια εχασα!!!!με επιασε ενας καημος αλλα ευτυχως βρηκαμε ραντεβου σημερα!!! και ειδαμε ενα υγιεστατο μωρακι!!!!!!
ολα καλα και περιμενουμε την αιματολογικη να το επιβεβαιωσει φουλ αλλα ο γιατρος ειπε οτι ολα ειναι πολυ καλα μεχρι στιγμης!!
παω να διαβασω τα μηνυματα σας γιατι τοσες μερες θα εχετ πολλα σημαντικα πραγματα!!!
 

Περαστικά να χαίρεσαι το μωράκι σου από εδώ και πέρα να έχεις τέλεια εγκυμοσύνη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Είναι καλό σημάδι τα καφέ μη τα φοβάσαι! Το κόκκινο αίμα να φοβάσαι ! 

Το καφέ είναι παλιό αίμα το ξέρεις και δείχνει εμφύτευση, το μωράκι σου χώνεται ακόμα πιο βαθιά για αυτό... 

Απλά σε παρακαλάω να ξεκουραστείς να είσαι ξάπλα ! Και όσο για τη βάφτιση εγώ στη θέση σου θα έλεγα στον άντρα μου να τους εξηγήσει ότι έχω αιμορραγία λόγω εγκυμοσύνης σε πολύ αρχικό στάδιο και δεν μπόρεσα να έρθω στη βάφτιση! Η προτεραιότητα σου είναι το μωρό σου ! 

Και ας λένε ότι θέλουν ! Αν γυρίσουν και πουν κάτι ε εντάξει είναι τραγικό! Και όντως δεν θα άξιζε να ρισκάρεις το μωρό σου 

Φυσικά και το μωρό είναι πάνω απ όλα θα κάνω και την ένεση και θα δω πως θα πάει .Αν είμαι χάλια φυσικά και δεν θα πάω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

14 μερες μετα την εβμρυομεταφορα καλε!!!! χααχαχχααχχαχα

Λοιπόν, ρώτησα παλι για να το επιβεβαιώσω και μου είπαν πάλι το ίδιο. 14 μέρες από την ωοληψία. Το γράφει και στις οδηγίες που μου έδωσαν. Χοριακή 8/10. Επειδή είναι στον ίδιο κύκλο.

15 αυγουλάκια πήραμε σήμερα 😊  Περιμένουμε με αγωνία την αυριανή ενημέρωση! Η μέθη με πείραξε πάντως, έκανα εμετό μόλις γύρισα σπίτι και ακόμα νιώθω λίγο αλλού. Και πόσα φάρμακα πρέπει να παίρνω! Έφτιαξα πινακάκι για να μη τα μπερδέψω.

@BlackCat @kk88 Συναγωνίστριες, περιμένω και τα δικά σας ευχάριστα νέα σύντομα 🍀

@blueocean Λυπάμαι πραγματικά για το αρνητικό αποτέλεσμα γλυκιά μου. Πάρε όσο χρόνο χρειάζεσαι και μετά μάζεψε δυνάμεις να ξαναπροσπαθήσεις. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να δεις και κάποιον άλλο γιατρό ή να κάνεις περαιτέρω εξετάσεις...

@Katerinaki83Προσωπική μου γνώμη, να αδιαφορήσεις πλήρως για τυχόν σχόλια. Αν είναι δυνατόν να ακούγονται τέτοια λόγια από τη γιαγιά για το μελλοντικό της εγγονάκι. Προτεραιότητα έχεις εσύ και το μωράκι σου! Πολύ θετικό ότι σταμάτησαν τα καφέ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Ελπίζω σύντομα!!!!!! Τέλος Ιουνίου κάναμε την πρώτη (αποτυχημένη) διέγερση .... Είπαμε σε ένα τετράμηνο πάλι διέγερση!!!!! Αν δεν γίνει τέλος Οκτωβρίου θα γίνει τέλος Νοεμβρίου!!!!!αναλόγως με την περίοδο!!!! Ωστόσο είμαι εδώ !!!!! Σας βλέπω κ σας χαίρομαι!!!!! Ελπίζω αυτήν την φορά να φτάσουμε μέχρι την ωοληψια και να μπω κ εγώ στο πινακακι το γουρλιδικο!!!!!!! ♥️🌹♥️🌹♥️🌹♥️🌹♥️😘😘😘😘😘

κοριτσακι μου καλοοοοοο !! θα μπεις και στο γουρλιδικο πινακακι και ολα θα πανε καλα!!! 💓💓 ειμαι σιγουρη!!!!

στις πριν 4 ώρες, ο/η MARIA 80 είπε:

Κορίτσια καλημέρα θα ήθελα να πω την δική μου εμπειρία από την εξωσωματική. Από το 2018 αρχίσαμε τις προσπάθειες με τον σύντροφό μου, έπειτα από δική του πίεση πήγαμε στον γυναικολόγο για να κάνουμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις λόγω της ηλικίας μου 38 τότε. Τα αποτελέσματα έδειξαν χαμηλή ΑΜΗ ο γιατρός ήθελε να με στείλει κατευθείαν για εξωσωματική εγώ από την άλλη δεν ήθελα ούτε να ακούσω την λέξη. Ξεκινήσαμε με χάπια, παρακολουθηση ωορρηξίας κάθε μήνα και συγκεκριμένες μέρες και ώρες επαφή. Μετά από 8 μήνες το πήρα απόφαση ότι δεν θα γίνει ποτέ έτσι. Ξεκινήσαμε την διαδικασία για την πρώτη μας εξωσωματική λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Φόβος, άγχος, απογοήτευση από την 1 ημέρα, γκρίνια, ήμουν χάλια γτ δεν μπορούσα να πιστέψω ότι έμπαινα σ αυτήν την διαδικασία.  2 εμβρυομεταφορες και οι 2 αποτυχημένες. Ο γιατρός της εξωσωματικής απορούσε πως δεν πέτυχε με 4 πολύ καλές βλαστοκυστες και μου είπε ότι θα έπρεπε να κάνω υστεροσκόπηση γτ ήταν σίγουρος ότι εκεί ήταν το πρόβλημα. Άφησα 1 μήνα να περάσει για να κάνω την υστεροσκόπηση τον Φεβρουάριο και ξαφνικά καθυστέρηση και εγκυμοσύνη χωρίς φάρμακα, χωρίς εξωσωματική. Η χαρά μου τεράστια, ο γιατρός μου δεν το πίστευε. Ξεκινήσαμε την εγκυμοσύνη πολύ καλά και επειδή ο γιατρός μου φοβόταν μην γίνει οτιδήποτε με έβαλε σε ακινησία για 2 μήνες μέχρι την αυχενική διαφάνεια. Το αποτέλεσμα της αυχενικής χρωμόσωμα 13 και φυσικά απόξεση. Μετά από 2 μήνες πάλι στον γυναικολόγο μου πρότεινε εξωσωματική με προεμφυτευτικο έλεγχο (φυσικά σε άλλο κέντρο) γτ ήταν σίγουρος ότι είχαν πρόβλημα τα ωάρια μου. Ξεκινάω την διαδικασία για να πάρω για 2 φορά τις ενέσεις από τον ΕΟΠΠΥ και δεν μου τις έδιναν (το πρόβλημα το δημιούργησε γυναίκα), στεναχώρια, αιτήσεις και μετά από πολύ κλάμα και τρέξιμο αποφάσισα να ζητήσω δάνειο από την δουλειά μου και να τις αγοράσω μόνη μου. Ξεκινάω την 3 εξωσωματική με 15 ωάρια και στο τέλος 5 βλαστοκύστες. Έγινε ο προεμφυτευτικο έλεγχο και από τις 5 βλαστοκύστες μόνο η 1 ήταν καλή οι υπόλοιπες είχαν τα πάντα από χρωμόσωμα.  Αυτή η μια μου χάρισε ένα υπέροχο μωράκι που κρατάω αυτή την στιγμή στην αγκαλιά μου.  Στην 3 φορά το πίστευα από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησα την διαδικασία αν και συνάντησα πολλές δυσκολίες δεν το έβαλα ποτέ κάτω και φυσικά εάν έμπαινα ξανά στην διαδικασία της εξωσωματικής θα την έκανα ξανά με προεμφυτευτικο έλεγχο. 

εεεε απλα δεν εχω λογια.....ευχαριστουμε που μοιραστηκες αυτην την ιστορια!! τελικα αυτος ο δρομος ειναι τοσο απροβλεπτος αλλα στο τελος φερνει στην αγκαλιτσα μας τον πιο ομορφο καρπο!!! ❣️

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Λοιπόν, ρώτησα παλι για να το επιβεβαιώσω και μου είπαν πάλι το ίδιο. 14 μέρες από την ωοληψία. Το γράφει και στις οδηγίες που μου έδωσαν. Χοριακή 8/10. Επειδή είναι στον ίδιο κύκλο.

15 αυγουλάκια πήραμε σήμερα 😊  Περιμένουμε με αγωνία την αυριανή ενημέρωση! Η μέθη με πείραξε πάντως, έκανα εμετό μόλις γύρισα σπίτι και ακόμα νιώθω λίγο αλλού. Και πόσα φάρμακα πρέπει να παίρνω! Έφτιαξα πινακάκι για να μη τα μπερδέψω.

@BlackCat @kk88 Συναγωνίστριες, περιμένω και τα δικά σας ευχάριστα νέα σύντομα 🍀

@blueocean Λυπάμαι πραγματικά για το αρνητικό αποτέλεσμα γλυκιά μου. Πάρε όσο χρόνο χρειάζεσαι και μετά μάζεψε δυνάμεις να ξαναπροσπαθήσεις. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να δεις και κάποιον άλλο γιατρό ή να κάνεις περαιτέρω εξετάσεις...

@Katerinaki83Προσωπική μου γνώμη, να αδιαφορήσεις πλήρως για τυχόν σχόλια. Αν είναι δυνατόν να ακούγονται τέτοια λόγια από τη γιαγιά για το μελλοντικό της εγγονάκι. Προτεραιότητα έχεις εσύ και το μωράκι σου! Πολύ θετικό ότι σταμάτησαν τα καφέ. 

με το καλο κοριτσι μου!!!! ευχομαι ολα να πανε τελεια μεχρι την εμβρυομεταφορα σου κι απο εκει και επειτα μια τεραστιααααα χοριακη!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...