Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 38 λεπτά, ο/η blueocean είπε:

και μεις το ιδιο απ' το 18 (αποφρακτική). Βλέπω πιθανή εγκυμοσύνη με τα κιάλια πλέον ή με τον κρίνο.  2 κύκλους τρεις ετ όλες αρνητικές. η τελευταία ήταν πριν ένα μήνα σχεδόν. εντάξει, θα επιζήσουμε. θα ξανασηκωθούμε (οχι ακόμη γιατί ακόμη μας πονάει) και θα ξαναπαλέψουμε.

@Eva29 τέλεια τα νέα σου, να παν όλα καλά!!!! 

Καταλαβαίνω την απελπισία σου, γιατί είναι και πρόσφατο το τελευταίο "χαστούκι" αλλά σε παρακαλώ να μη το βάζετε κάτω! Δεν ήρθε ακόμα, δυστυχώς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα έρθει και ποτέ! Όπως σου είπα και στο θέμα αζωοσπερμία της άλλης κοπέλας, πίστη δύναμη και ελπίδα! Μαζί με λίγη τύχη και όλα θα πάνε καλά! Ε εντάξει.. και γερό πορτοφόλι.. λεπτομέρειες..! 😂🤣🤣

Ξέρω ότι δεν πρόκειται να έχουμε ποτέ ούτε την ελπίδα της φυσικής σύλληψης αλλά σκέψου το και διαφορετικά, πιο θετικά..! Μπορούμε να απολαμβάνουμε τις επαφές με τον άντρα μας πχ χωρίς άγχος και πίεση, χωρίς να έχουμε καθηστερηση και να σκεφτόμαστε "αχ με πονάει το αριστερό μου πόδι, μήπως είμαι έγκυος;" 😂(συγνώμη που το διακωμωδώ και λίγο..) Θα μου πεις, τι μου λέει αυτή η τρελή τώρα..;! Αυτό που λέω εν ολίγοις είναι ότι τίποτα σε αυτή τη ζωή δεν είναι τέλειο και ιδανικό αλλά ούτε και τόσο ζοφερό..! Τα πάντα είναι θέμα οπτικής! Αν τα βλέπεις όλα μαύρα, όλα μαύρα θα είναι! Δες το και αλλιώς λοιπόν..!😉 Πάντα υπάρχουν και χειρότερα και δεν πρέπει να αφήνουμε να μας παίρνει από κάτω μια αναποδιά και μια ατυχία. Έχουμε την υγεία μας πάνω από όλα και το πιο σημαντικό, έχουμε έναν υπέροχο άνθρωπο και άξιο μελλοντικό γονιό των παιδιών μας στο πλευρό μας, τη λοιπή οικογένεια μας και ότι άλλο μπορεί να έχει η κάθε μία μας σημαντικό στη ζωή της..!  Πάρτε το χρόνο σας με τον άνθρωπο σου εννοείτε, κάντε αγκαλίτσες για την ώρα και όταν είστε έτοιμοι, ξαναπροσπαθήστε! 

Να σε ρωτήσω κιόλας..; Βρήκατε σπερματοζωάρια με βιοψία ή με παρακέντηση; Του έδωσε τίποτα ο ανδρολόγος πριν; Πχ βιταμίνες; Του είπε τίποτα για διατροφή και τρόπο ζωής..; Και κάτι τελευταίο.. και στις δύο ωοληψίες χρησιμοποιήθηκε το ίδιο δείγμα που πάρθηκε τη πρώτη φορά για γονιμοποίηση; Φαντάζομαι και για αυτό δεν ρωτάω, έχετε δει εξειδικευμένο Ουρολόγο/Ανδρολόγο σε θέματα υπογονιμότητας..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η sarah_k είπε:

Είναι πολύ πιθανό να δεχτείς κρούση από εμένα στο επόμενο διάστημα (προειδοποιώ..🤣)

Και στην περίπτωση μας φαίνεται πως το θέμα εντοπίζεται στον ανδρικό παράγοντα (μορφολογία, dfi), οπότε κάθε συμβουλή/εμπειρία είναι σημαντική ❤️

Εννοείτε και για αυτό το είπα! Έχω έρευνες να σου στείλω αν θελήσεις, είναι στα αγγλικά βέβαια όλα.. διατροφή, τρόπο ζωής κτλ.

Έχετε επισκεφτεί εξειδικευμένο Ουρολόγο Ανδρολόγο σε θέματα υπογονιμότητας; Καλό είναι να ξεκινήσετε από εκεί πάντως, αφού εκεί εντοπίζεται και το πρόβλημα σας, πριν την όποια προσπάθεια για εξωσωματική.. για να πάτε με τις καλύτερες προϋποθέσεις και όλα τα φώτα να πετύχετε! Είναι πολυπαραγοντικό το θέμα της υπογονιμότητας και καλό είναι να μην αφήνουμε το 50% της εξίσωσης απ'έξω και χωρίς έλεγχο από ειδικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Ευχαριστώ αλλά (αν απευθύνεσαι σε εμένα) δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράζω κάθε μήνα 5-6 ovitrelle από τη τσέπη μου.. ώστε να πηγαίνω δηλαδή από φαρμακείο σε φαρμακείο για να παίρνω αυτή τη μια ovitrelle από το κάθε ένα εννοώ.. ο γιατρός μας γράφει τη συνταγή με τα φάρμακα του μήνα όπου είναι αδύνατον όμως να βρούμε σε ένα φαρμακείο τόσες ovitrelle όσες στη συνταγή.. για αυτό και κάναμε αυτή τη συμφωνία με την εταιρεία που έχει την ovitrelle αλλά όπως είπα είναι λίγο "τα ζώα μου αργά" στις αποστολές τους.. Να είναι ειλικρινά καλά όσοι άνθρωποι μας έχουν βοηθήσει με τα φάρμακα γιατί δεν θα τα είχαμε καταφέρει διαφορετικά.. Έχω γνωρίσει τόσους καλούς ανθρώπους στο μικρόκοσμο αυτό της εξωσωματικής που δεν είχα γνωρίσει μια ζωή..! 

Μπορώ να σε ρωτήσω γιατί κάνεις κάθε μήνα Ovitrelle? Είναι η πρώτη φορά που το ακούω τόσες φορές..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις γύρισα, βάλαμε και τα δυο εμβρυακια και είπαν ότι είχαν προχωρήσει κι άλλο σήμερα και ότι είναι πολύ καλής ποιότητας. Τώρα την έπεσα στον καναπέ και έχω μια ανακατωσούρα από τη μέθη αλλά όλα καλά. Μακάρι να είναι καποιο από τα δυο το τυχερό  μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Μόλις γύρισα, βάλαμε και τα δυο εμβρυακια και είπαν ότι είχαν προχωρήσει κι άλλο σήμερα και ότι είναι πολύ καλής ποιότητας. Τώρα την έπεσα στον καναπέ και έχω μια ανακατωσούρα από τη μέθη αλλά όλα καλά. Μακάρι να είναι καποιο από τα δυο το τυχερό  μας!

Μπράβο!! Με το καλό τώρα να έχετε μια μεγάλη χοριακη!!!! ❤️.. Έκανες μέθη στην έμβρυομεταφορά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Μόλις γύρισα, βάλαμε και τα δυο εμβρυακια και είπαν ότι είχαν προχωρήσει κι άλλο σήμερα και ότι είναι πολύ καλής ποιότητας. Τώρα την έπεσα στον καναπέ και έχω μια ανακατωσούρα από τη μέθη αλλά όλα καλά. Μακάρι να είναι καποιο από τα δυο το τυχερό  μας!

Θα είναι .είναι τυχερό το γκρουπάκι καλή αναμονή τώρα μέχρι την χοριακη που θα ακούσουμε τα ευχάριστα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Μπορώ να σε ρωτήσω γιατί κάνεις κάθε μήνα Ovitrelle? Είναι η πρώτη φορά που το ακούω τόσες φορές..

Δεν είναι για εμένα κοριτσάκι μου.. ο σύζυγος κάνει θεραπεία γοναδοτροπινών, για αυτόν είναι! Και δεν κάνει κάθε μήνα μόνο.. κάνει μέρα παρά μέρα ενέσεις (ανάμεσα σε άλλες και η ovitrelle) εδώ και μήνες και έχει άλλους τόσους μπροστά του..! Για να το πω πιο απλά.. κάνει διέγερση ο σύζυγος! Μόνο που στους άντρες ένας κύκλος είναι 75 ημέρες ενώ ο δικός μας κύκλος είναι 28 μέρες πχ! Και λόγο αζωοσπερμίας πρέπει να κάνουμε το λιγότερο 2-3 συνεχείς κύκλους τη θεραπεία για να πούμε ότι έχουμε κάποιες ελπίδες να παράχθηκαν σπερματοζωάρια στους όρχεις για να βρούμε σε βιοψία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Μπράβο!! Με το καλό τώρα να έχετε μια μεγάλη χοριακη!!!! ❤️.. Έκανες μέθη στην έμβρυομεταφορά; 

Ναι, μου το πρότεινε ο ίδιος ο γιατρός γιατί στην 1η μεταφορά είχα πονέσει αρκετά και ίσως επηρεάζει τη διαδικασία. Οποτε τώρα δεν κατάλαβα τίποτα, δεν είδα τίποτα αλλά δε με πειράζει φυσικά, έχω τις φωτογραφίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Μόλις γύρισα, βάλαμε και τα δυο εμβρυακια και είπαν ότι είχαν προχωρήσει κι άλλο σήμερα και ότι είναι πολύ καλής ποιότητας. Τώρα την έπεσα στον καναπέ και έχω μια ανακατωσούρα από τη μέθη αλλά όλα καλά. Μακάρι να είναι καποιο από τα δυο το τυχερό  μας!

Καλη επιτυχια κοριτσι μου!!! Με το καλο ολα και μια θετικότατη χοριακη!!! Ξεκουρασου κι εσυ και τα εμβρυακια σου τωρα!!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lucia79 είπε:

Ναι, μου το πρότεινε ο ίδιος ο γιατρός γιατί στην 1η μεταφορά είχα πονέσει αρκετά και ίσως επηρεάζει τη διαδικασία. Οποτε τώρα δεν κατάλαβα τίποτα, δεν είδα τίποτα αλλά δε με πειράζει φυσικά, έχω τις φωτογραφίες.

Μάλλον θα έχει κάποια περίεργη κλήση η μήτρα σου και θα είναι δύσκολο να μπει το σωληνάκι .Εγώ τον κολποδιαστολεα δεν τον μπορώ καθόλου αλλα τι να κάνουμε όλα τα δεχόμαστε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Μάλλον θα έχει κάποια περίεργη κλήση η μήτρα σου και θα είναι δύσκολο να μπει το σωληνάκι .Εγώ τον κολποδιαστολεα δεν τον μπορώ καθόλου αλλα τι να κάνουμε όλα τα δεχόμαστε .

Πραγματι ο κολποδιαστολεας δεν είναι καθόλου ευχάριστος αλλά δεν ήταν αυτό το κυρίως πρόβλημα. Αυτός ο κάθετηρας μου δημιούργησε την άλλη φορά μια πολύ περίεργη αίσθηση και πόνο μαζί ενώ όλες μου οι φίλες μου λένε οτι δεν καταλαβαίνουν τίποτα και ότι στο τεστ παπ έχουν περισσότερη ενόχληση. Εγώ καμία σχέση με τεστ παπ…πολύ χειρότερα. Για την ακρίβεια δεν υπάρχει καν σύγκριση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια από τη Δευτέρα που έκανα την έμβρυομεταφορά μέχρι και σήμερα νομίζω δεν έχω καθόλου συμπτώματα, πέρα από κάποιες τσιμπίες που μπορεί να είναι και του μυαλού μου, το στήθος μου δεν πρηστηκε, αίμα δεν είχα, γενικά νομίζω είμαι όπως πριν, τι σημαίνει αυτό; αποτύχαμε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Εννοείτε και για αυτό το είπα! Έχω έρευνες να σου στείλω αν θελήσεις, είναι στα αγγλικά βέβαια όλα.. διατροφή, τρόπο ζωής κτλ.

Έχετε επισκεφτεί εξειδικευμένο Ουρολόγο Ανδρολόγο σε θέματα υπογονιμότητας; Καλό είναι να ξεκινήσετε από εκεί πάντως, αφού εκεί εντοπίζεται και το πρόβλημα σας, πριν την όποια προσπάθεια για εξωσωματική.. για να πάτε με τις καλύτερες προϋποθέσεις και όλα τα φώτα να πετύχετε! Είναι πολυπαραγοντικό το θέμα της υπογονιμότητας και καλό είναι να μην αφήνουμε το 50% της εξίσωσης απ'έξω και χωρίς έλεγχο από ειδικό!

Ακριβώς όπως τα λες, αυτό το 50% που συνήθως στην εξωσωματική δε λαμβάνεται και τόσο σοβαρά υπόψιν. Αργήσαμε βέβαια, αλλά τελικά το καταλάβαμε και εμείς.

Είμαστε στη φάση που ψάχνουμε ανδρολόγο, εξειδικευμένο πάντα, στην Θεσσαλονίκη αλλα μέχρι στιγμής δεν έχουμε βρει κάτι (που να αφορά στην εξειδίκευση εννοώ αν έχεις κάτι υπόψιν, θα το εκτιμούσα). Από εκεί και πέρα και εγώ έχω ξεκινήσει τώρα να κάνω την έρευνα μου γύρω από το θεμα ανδρικός παράγοντας, μας έχουν δώσει και κάποιες κατευθύνσεις ο ενδοκρινολόγος και η βιολόγος και με την βοήθεια του Θεού ελπίζω να βρούμε κάποια άκρη. Επίσης, σκεφτόμαστε να ξεκινήσει και ο σύζυγος βελονισμό, καθώς ο βελονιστής μας έχει πει για παθολογικές περιπτώσεις που επωφελήθηκαν. Θα δουμε.

Ό, τι μπορούμε, τουλάχιστον να ξε΄ρουμε ΄΄οτι εμείς το κάναμε αυτό που περνούσε από το χέρι μας. 

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Ρε κορίτσια από τη Δευτέρα που έκανα την έμβρυομεταφορά μέχρι και σήμερα νομίζω δεν έχω καθόλου συμπτώματα, πέρα από κάποιες τσιμπίες που μπορεί να είναι και του μυαλού μου, το στήθος μου δεν πρηστηκε, αίμα δεν είχα, γενικά νομίζω είμαι όπως πριν, τι σημαίνει αυτό; αποτύχαμε; 

Όχι καλέ,  τι είναι αυτά που λες. Όπως πολλές φορές έχει ειπωθεί,  δεν πρέπει να ψάχνουμε συμπτώματα.  Άλλοτε υπάρχουν ( που τις περισσότερες φορές είναι από τα φάρμακα) και άλλες φορές δεν υπάρχουν. Μη βάζεις το μυαλό σου σε αυτό το τρυπάκι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Πραγματι ο κολποδιαστολεας δεν είναι καθόλου ευχάριστος αλλά δεν ήταν αυτό το κυρίως πρόβλημα. Αυτός ο κάθετηρας μου δημιούργησε την άλλη φορά μια πολύ περίεργη αίσθηση και πόνο μαζί ενώ όλες μου οι φίλες μου λένε οτι δεν καταλαβαίνουν τίποτα και ότι στο τεστ παπ έχουν περισσότερη ενόχληση. Εγώ καμία σχέση με τεστ παπ…πολύ χειρότερα. Για την ακρίβεια δεν υπάρχει καν σύγκριση. 

Καλά έκανες τόση νάρκωση έχουμε φάει εκεί θα κολλήσουμε άσε που μπορεί από τον πόνο να πιέστηκες και να έκανε συσπάσεις η μήτρα.Και εγώ να σου πω 3 λεπτά ήταν δεν κατάλαβα τίποτα .Εγώ πέθανα στην υστεροσκοπηση δεν μπορούσα να συνέλθω έκατσα 3 ώρες και μετά με κραταγανε για να πάω στο αυτοκινητο ενώ μου λένε άλλες δεν ήταν τίποτα αλλά ο κάθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Όχι καλέ,  τι είναι αυτά που λες. Όπως πολλές φορές έχει ειπωθεί,  δεν πρέπει να ψάχνουμε συμπτώματα.  Άλλοτε υπάρχουν ( που τις περισσότερες φορές είναι από τα φάρμακα) και άλλες φορές δεν υπάρχουν. Μη βάζεις το μυαλό σου σε αυτό το τρυπάκι

Μα ενώ είχα τόσο καλή ψυχολογία και λίγο άγχος, από χθες δεν ξέρω αγχώθηκα αρκετά με αυτά που διαβαζω(κακώς)! Ευχαριστώ πολύ ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Ρε κορίτσια από τη Δευτέρα που έκανα την έμβρυομεταφορά μέχρι και σήμερα νομίζω δεν έχω καθόλου συμπτώματα, πέρα από κάποιες τσιμπίες που μπορεί να είναι και του μυαλού μου, το στήθος μου δεν πρηστηκε, αίμα δεν είχα, γενικά νομίζω είμαι όπως πριν, τι σημαίνει αυτό; αποτύχαμε; 

Καλά είναι πολύ νωρίς το μωρό κάνει περίπου 4 μέρες να πιαστεί βάλε και 1 που κολυμπάει για να βρει το κατάλληλο σημείο .Αίμα βλέπεις από 6 η μέρα και μετα και δεν συμβαινει σε όλες τις κοπέλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Καλά είναι πολύ νωρίς το μωρό κάνει περίπου 4 μέρες να πιαστεί βάλε και 1 που κολυμπάει για να βρει το κατάλληλο σημείο .Αίμα βλέπεις από 6 η μέρα και μετα και δεν συμβαινει σε όλες τις κοπέλες.

Ευχαριστώ πολύ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Μόλις γύρισα, βάλαμε και τα δυο εμβρυακια και είπαν ότι είχαν προχωρήσει κι άλλο σήμερα και ότι είναι πολύ καλής ποιότητας. Τώρα την έπεσα στον καναπέ και έχω μια ανακατωσούρα από τη μέθη αλλά όλα καλά. Μακάρι να είναι καποιο από τα δυο το τυχερό  μας!

Καλή ξεκούραση, θετική σκέψη, υπομονή κ εγώ θα σου ευχηθώ να είναι κ τα δύο τυχερά! 😉💚

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Ρε κορίτσια από τη Δευτέρα που έκανα την έμβρυομεταφορά μέχρι και σήμερα νομίζω δεν έχω καθόλου συμπτώματα, πέρα από κάποιες τσιμπίες που μπορεί να είναι και του μυαλού μου, το στήθος μου δεν πρηστηκε, αίμα δεν είχα, γενικά νομίζω είμαι όπως πριν, τι σημαίνει αυτό; αποτύχαμε; 

Υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Καταλαβαίνω την απελπισία σου, γιατί είναι και πρόσφατο το τελευταίο "χαστούκι" αλλά σε παρακαλώ να μη το βάζετε κάτω! Δεν ήρθε ακόμα, δυστυχώς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα έρθει και ποτέ! Όπως σου είπα και στο θέμα αζωοσπερμία της άλλης κοπέλας, πίστη δύναμη και ελπίδα! Μαζί με λίγη τύχη και όλα θα πάνε καλά! Ε εντάξει.. και γερό πορτοφόλι.. λεπτομέρειες..! 😂🤣🤣

Ξέρω ότι δεν πρόκειται να έχουμε ποτέ ούτε την ελπίδα της φυσικής σύλληψης αλλά σκέψου το και διαφορετικά, πιο θετικά..! Μπορούμε να απολαμβάνουμε τις επαφές με τον άντρα μας πχ χωρίς άγχος και πίεση, χωρίς να έχουμε καθηστερηση και να σκεφτόμαστε "αχ με πονάει το αριστερό μου πόδι, μήπως είμαι έγκυος;" 😂(συγνώμη που το διακωμωδώ και λίγο..) Θα μου πεις, τι μου λέει αυτή η τρελή τώρα..;! Αυτό που λέω εν ολίγοις είναι ότι τίποτα σε αυτή τη ζωή δεν είναι τέλειο και ιδανικό αλλά ούτε και τόσο ζοφερό..! Τα πάντα είναι θέμα οπτικής! Αν τα βλέπεις όλα μαύρα, όλα μαύρα θα είναι! Δες το και αλλιώς λοιπόν..!😉 Πάντα υπάρχουν και χειρότερα και δεν πρέπει να αφήνουμε να μας παίρνει από κάτω μια αναποδιά και μια ατυχία. Έχουμε την υγεία μας πάνω από όλα και το πιο σημαντικό, έχουμε έναν υπέροχο άνθρωπο και άξιο μελλοντικό γονιό των παιδιών μας στο πλευρό μας, τη λοιπή οικογένεια μας και ότι άλλο μπορεί να έχει η κάθε μία μας σημαντικό στη ζωή της..!  Πάρτε το χρόνο σας με τον άνθρωπο σου εννοείτε, κάντε αγκαλίτσες για την ώρα και όταν είστε έτοιμοι, ξαναπροσπαθήστε! 

Να σε ρωτήσω κιόλας..; Βρήκατε σπερματοζωάρια με βιοψία ή με παρακέντηση; Του έδωσε τίποτα ο ανδρολόγος πριν; Πχ βιταμίνες; Του είπε τίποτα για διατροφή και τρόπο ζωής..; Και κάτι τελευταίο.. και στις δύο ωοληψίες χρησιμοποιήθηκε το ίδιο δείγμα που πάρθηκε τη πρώτη φορά για γονιμοποίηση; Φαντάζομαι και για αυτό δεν ρωτάω, έχετε δει εξειδικευμένο Ουρολόγο/Ανδρολόγο σε θέματα υπογονιμότητας..!

πήραν ιστό με βιοψία και μας είπαν οτι βρηκαν και motile και immotile και ότι ήταν καλής ποιότητας. Δεν πήρε ούτε βιταμίνες ούτε τίποτα. Υπάρχει διαφορά αν ειναι με παρακέντηση? Εντάξει είχαμε πάθει και μεις ένα σοκ και μείναμε στον ίδιο ουρολόγο που δυστυχώς μας παρέσυρε στο βούρκο δίοτι αν μας είχε βάλει να φυλάξουμε σπέρμα απο την αρχή τότε δεν θα  φτάναμε σε αυτό το σημείο. Ενα χρόνο προσπαθούσαμε και δεν γινόταν τίποτα μέχρι που πήγε σε άλλο γιατρο και τον έβαλε να κάνει σπερμοδιαγραμμα το οποιο έδειξε αζωοσπερμία. Απο 'κει και περα ε΄γινε η βιοψία και ναι χρησιμοποιήθηκε το ΄ίδιο δείγμα και για τους δυο κύκλους εξωσωματικής. Πρέπει να ήταν ομως πολυ ανώριμο για να μην καταφέρνουν τα εμβυα να αναπτύσσονται. Εκτός αυτού έχει κάνει ένα σωρό αναλύσεις και εξετάσεις  (mri) για να δούμε που ακριβώς είναι η απόφραξη. Απο δω είδα για τη μέθοδο imsi, ίσως θα ήταν καλύτερα εαν γινόταν αυτή η μέθοδος γονιμοποίησης. Το επόμενο βήμα είναι επέμβαση στο εξωτερικό σε χειρουργό εξειδικευμένο σε αυτά τα θέματα. Σιγά σιγά μαζευουμε διότι τα χρήματα έχουν γενικώς κάνει φτερά εδω και καιρό. Προς το παρόν τα βλέπω όλα γκρι...σιγά σιγά θα βάλω και λίγο άσπρο και θα γίνω ξανά αισιόδοξη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η blueocean είπε:

και μεις το ιδιο απ' το 18 (αποφρακτική). Βλέπω πιθανή εγκυμοσύνη με τα κιάλια πλέον ή με τον κρίνο.  2 κύκλους τρεις ετ όλες αρνητικές. η τελευταία ήταν πριν ένα μήνα σχεδόν. εντάξει, θα επιζήσουμε. θα ξανασηκωθούμε (οχι ακόμη γιατί ακόμη μας πονάει) και θα ξαναπαλέψουμε.

@Eva29 τέλεια τα νέα σου, να παν όλα καλά!!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου εύχομαι και εσύ σύντομα να έχεις ευχαριστα νέα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

@Luna777 έκανες χοριακή κοριτσάκι μου; 

Ναι, έκανα. Αλλά τα αποτελέσματα θα βγουν αργότερα και περιμένω σε αναμμένα κάρβουνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...