Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η JNtina είπε:

Ελα κοριτσι μου καλο!!! Μια χαρα το μπεμπεδακι μου!!! Δόξα το Θεό!!! 
Ξεκουρασου κι εσυ κοριτσι μου, γέμισε μπαταρίες και θάρρος και παααααμε παλι απο την αρχη! Εαν θες οποιαδήποτε γνώμη στειλε μου μηνυμα!! Τα φιλια μου!!! 

Χαίρομαι!! Γεμίζω όσο μπορώ να έχω απόθεμα για όταν ξεκινήσω πάλι!! Σ ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να καταλήξω κάπου εύκολα αλλιως θα ζητήσω γνώμη απ όλες σας!! Φιλια πολλά! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Ό,τι σε φωτίσει η Παναγία κοριτσάκι μου! Σε καταλαβαίνω… Ας είναι στο δρόμο σου κάθε εμπόδιο για καλό! 💚

Μην μας ξεχνάς! Να μας μιλάς! 🥰

Δεν ξεχνάω ποτέ τις φίλες μου!! Κάθε μέρα σας διαβάζω εννοείται απλά κάποιες φορές με καλύπτουν οι άλλες κοπέλες!! Αφού με ρωτάει κάθε φορά ο άντρας μου που γράφω «με ποιον μιλάς;» και του λέω με τις φίλες μου!! ☺️ Ελπίζω οντως να είναι για καλό! Απ ότι φαίνεται έχω τρομερή υπομονή και επιμονή! Δεν θα σας πω ψέματα, μ έχω εκπλήξει!! 😂😂 Ενιγουει, όλα θα γίνουν!! Φιλια πολλά σ εσενα και στα μικρούλια!! 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Ήταν ελάχιστο να πω την αλήθεια, δλδ μου λερωσε απλώς τη σερβιέτα. Μάλλον αραιό θα το έλεγα..όχι δεν παίρνω ασπιρίνη η salospir.. Πήγα κάναμε υπέρηχο κ ακούσαμε 2 δυνατές καρδούλες, κ ο γιατρός μου είπε ότι ειμαι καθαρή μόνο καφέ εχω κ απλώς να έχω τη lentogest κ αν ξανά δω αιμα να την κάνω. Αποκόλληση δε φάνηκε αλλά ίσως επειδή προσπαθεί να σχηματιστεί ο πλακούντας ακουμπάει στον τράχηλο κ προκαλεί αυτή τη μικρή αιμορραγία.. Ξεκούραση κ όχι άγχος μου είπε, γιατί προκαλεί συσπάσεις.. Αντε να δούμε πως θα το καταφέρω κ αυτό!! 

Τι ωραία νέα!! Μπράβο κοριτσάκι μου! Είδες; Να μην αγχώνεσαι και ταράζεις τα μωράκια σου!! Όλα είναι καλά!! Ευχομαι να συνεχίσουν έτσι δυνατά και υγιή!! Σε φιλω ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Εν τω μεταξύ εσύ από ανακατωσουρες πως πας; εγω από το μεσημέρι κ μετά είμαι χάλια, ζαλάδα κ ανακατωσουρα, κ επειδή δεν μου έρχεται κ εμετός είμαι ακόμη χειρότερα!! Ήθελα να ξέρα γιατί τις λένε πρωινές ναυτιες..

Κορίτσι μου...κι εγώ το ίδιο είναι όπως το περιεγραψες...ζαλάδες δεν έχω άλλα τα άλλα είναι όπως τα είπες...και καμιά φορά νιώθω ότι καλύτερα να έκανα εμετό ίσως ανακουφιζομουν....και με πιάνει πιο έντονα το απόγευμα μόλις ξυπνάω...το πρωί ελάχιστα τα έχω αυτα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikol88 μου είμαι καλά...έχω κάποια συμπτώματα αλλά καλά περιμένω δεύτερο υπέρηχο να ηρεμήσω....εσύ πως είσαι;;;πόσο χαίρομαι που διαβάζω τα μηνύματά σου...είσαι πολύ δυνατή! Αλλά και να μην είσαι κάποιες στιγμές είναι λογικό απόλυτα.... Απλά να ξανασηκωνεσαι για να ολοκληρώσεις το όνειρο!!! ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Καλημέρα Διονη μου!! Καλά είμαι, πολύ ξεκούραση και πολύ ύπνο..ψύχραιμη προς το παρόν, αν και ξέρω ότι θα πεθάνω από ανυπομονησία τις επόμενες μέρες..εσύ πως είσαι??

@Παρασκευαιδου και @Eva29 σας εύχομαι καλή αρχή κορίτσια μου..με το καλό να πάνε τέλεια οι προσπάθειες σας και συντομα να μας έχετε πολύ πολύ καλά νέα!! 🤞💚

Καλά είμαι κορίτσι μου...έχω κάποια συμπτώματα αλλά είμαι καλά!!! Ωραία εσύ ξάπλα και υπομονή! Τίποτα άλλο ..βρες τρόπους να απασχολείς το μυαλό! Αν και ξέρω είναι πολύ πολύ δύσκολο! Λίγες μερουλες σου είχε πει  θα περάσουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2021 at 9:09 ΠΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου , 

Για εμενα έγινε... αυτό που ήθελα... 

Αυριο ο πρώτος υπέρηχος ξεκινάω διαδικασια 😀

Πως γίνεται να μη σκέφτομαι θετικά; όταν είχα άγχος ότι θα έχανα και αυτόν τον κύκλο; ότι πάλι ξανά μάνα για άλλον έναν Χ λόγο θα πηγαίναμε πάλι πίσω. 

Η γυναικολόγος μου είπε με βάση παλιές περιόδους 01.08 μάλλον η ωοληψια.  Αλλά σίγουρα αυτό θα το δούμε με τα ωαρια. 

Καλή εβδομάδα κορίτσια με χαμόγελα και αισιοδοξία.  

 

 

Καλή αρχή! Εννοείται ότι θα σκέφτεσαι θετικά και ό,τι απορία έχεις ρώτα κι εδώ. Αν είναι η πρώτη σου φορά (συγνώμη που δε θυμάμαι - ακόμα μπερδεύομαι σε ποια φάση είστε κάποιες, δεν τα έχω μάθει ακόμα) σίγουρα κάθε δυο μέρες κάτι θα σκέφτεσαι που θα σε απασχολεί οποτε να μας γράφεις πως το βιώνεις. Τι ενέσεις θα κανεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2021 at 9:57 ΠΜ, ο/η Eva29 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ Βασιλική μου !! Ανυπομονώ να έρθει αυτή η μέρα 🤍🤍🤍 εσύ πως είσαι πως νιώθεις όλα καλά ? Τα καφέ σταμάτησαν ? Πότε έχεις τον επόμενο υπέρυχο ? 

Καλή αρχή και σε σένα! Όλα εύκολα να έρθουν, και να έχεις μια πετυχημένη εμφύτευση! Ποσα θα βάλετε, το έχετε αποφασίσει? Βλαστοκυστες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Πήγα σε γιατρό ιδιωτη κ έκανα υπέρηχο.. Ακούσαμε κ τις καρδούλες τους.. Μου είπε ότι μια χαρά τα εμβρυακια κ δε βλέπει κάποια αποκόλληση αλλά ίσως προσπαθεί να σχηματιστει ο πλακούντας κ προκαλεί αιμορραγία ακουμπώντας τον τράχηλο κάτι τέτοιο.. Εκανα κ την ένεση μόλις τώρα, ο γιατρός μου μου είπε να την κάνω μόνο καλό θα μου κάνει.. 

μπράβο τι ωραίες στιγμές να ακούς και καρδούλες! Ξεκουράσου, τα μικρά είναι ασφαλή και όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου θέλω να σας ρωτήσω εδώ και καιρό την εμπειρία σας με την εμβρυομεταφορα γιατί μάλλον είμαι μειοψηφία και θέλω να παρω πληροφορίες για την επόμενη φορά. 
Στη μια και μοναδική εμβρυομεταφορα που έχω κάνει, εγώ πόνεσα αρκετά και είχα σημαντική ενόχληση σε σημείο να φωνάξω. Όλες μου οι φίλες και γνωστές μου έχουν πει ότι δεν κατάλαβαν τίποτα και χαρακτηριστικά μου λένε ότι στο τεστ παπ πονάνε περισσότερο. Αυτό που βίωσα εγώ ήταν πολύ διαφορετικό. Εγώ ποναγα κάπως σαν την σαλπιγγογραφια. μέχρι και ο γιατρός απόρησε και κάπως δυσπιστούσε ότι είναι δυνατόν να πονάς?
Μου έχει ήδη πει ότι την επόμενη μεταφορά θα την κάνω με μέθη και φυσικά το δέχτηκα πολύ ευχάριστα. Επίσης μετά τη μηδενική χοριακη διαβασα και διαφορα άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά που συνδέουν την ανώδυνη εμβρυομεταφορα με μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας οποτε θεωρώ ότι ίσως όλη αυτή η ταλαιπωρία και ο πόνος να συμβάλλανε στην αποτυχία. 
Εσεις πως βιώσατε την εμβρυομεταφορα? Υπάρχει κάποια που έχει πονέσει ή όλες το περάσατε ανώδυνα? Αν ναι, είχατε θετικό αποτέλεσμα μετά από αυτή τη μεταφορα? Σας έχει εξηγήσει ο γιατρός σας κάτι περισσότερο απ ότι ο δικός μου (γιατί βασικά εμένα κάπως με έχει αφήσει στο σκοτάδι αν υπάρχει κάποια δυσκολία να φτάσει στο ενδομήτριο και λίγο όλο το θέμα έχει δικαιολογηθεί κάπως σαν απλώς εγώ να είμαι υπερ_ευαισθητη). 
Επίσης άλλη μια ερώτηση, σας είπε ο γιατρός να κάνετε κάποιες μέρες πριν κάποιου είδους πρόβα για να ελέγξει ότι περνάει ο καθετηρας από την περιοχή?
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Κορίτσια μου θέλω να σας ρωτήσω εδώ και καιρό την εμπειρία σας με την εμβρυομεταφορα γιατί μάλλον είμαι μειοψηφία και θέλω να παρω πληροφορίες για την επόμενη φορά. 
Στη μια και μοναδική εμβρυομεταφορα που έχω κάνει, εγώ πόνεσα αρκετά και είχα σημαντική ενόχληση σε σημείο να φωνάξω. Όλες μου οι φίλες και γνωστές μου έχουν πει ότι δεν κατάλαβαν τίποτα και χαρακτηριστικά μου λένε ότι στο τεστ παπ πονάνε περισσότερο. Αυτό που βίωσα εγώ ήταν πολύ διαφορετικό. Εγώ ποναγα κάπως σαν την σαλπιγγογραφια. μέχρι και ο γιατρός απόρησε και κάπως δυσπιστούσε ότι είναι δυνατόν να πονάς?
Μου έχει ήδη πει ότι την επόμενη μεταφορά θα την κάνω με μέθη και φυσικά το δέχτηκα πολύ ευχάριστα. Επίσης μετά τη μηδενική χοριακη διαβασα και διαφορα άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά που συνδέουν την ανώδυνη εμβρυομεταφορα με μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας οποτε θεωρώ ότι ίσως όλη αυτή η ταλαιπωρία και ο πόνος να συμβάλλανε στην αποτυχία. 
Εσεις πως βιώσατε την εμβρυομεταφορα? Υπάρχει κάποια που έχει πονέσει ή όλες το περάσατε ανώδυνα? Αν ναι, είχατε θετικό αποτέλεσμα μετά από αυτή τη μεταφορα? Σας έχει εξηγήσει ο γιατρός σας κάτι περισσότερο απ ότι ο δικός μου (γιατί βασικά εμένα κάπως με έχει αφήσει στο σκοτάδι αν υπάρχει κάποια δυσκολία να φτάσει στο ενδομήτριο και λίγο όλο το θέμα έχει δικαιολογηθεί κάπως σαν απλώς εγώ να είμαι υπερ_ευαισθητη). 
Επίσης άλλη μια ερώτηση, σας είπε ο γιατρός να κάνετε κάποιες μέρες πριν κάποιου είδους πρόβα για να ελέγξει ότι περνάει ο καθετηρας από την περιοχή?
 

Καλημέρα κορίτσι μου..εγώ έχω κάνει 2 ετ και τις έκανα όντως ανώδυνα..μόνο μια ενόχλησουλα ένιωθα..πάντως ναι εμένα από τα πρώτα ραντεβού μου έκανε πρόβα έμβρυομεταφοράς γιατί λέει ότι κάποιες γυναίκες έχουν θέματακι, από ότι κατάλαβα ανατομικό εννοούσε αλλά δεν ρώτησα κάτι περισσότερο επειδή εγώ δεν κατάλαβα τίποτα από τη διαδικασία..μήπως να ζητήσεις και εσύ πρόβα και να συζητήσετε λίγο το θέμα? Πάντως αν και ίσως δεν είναι πολύ συχνό σίγουρα υπάρχουν κοπέλες που πονάνε σαν και εσενα γιατί στο φυλλάδιο που μου έδωσαν για τιμές κλπ ανέφερε κανονικά τιμή για μέθη στην ετ αν χρειαστεί οπότε γενικά κάνουν..γιαυτο προηγείται και η πρόβα για να ξέρουν τι θα χρειαστεί εκείνη τη μέρα, έτσι μου είχαν πει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Πήγα σε γιατρό ιδιωτη κ έκανα υπέρηχο.. Ακούσαμε κ τις καρδούλες τους.. Μου είπε ότι μια χαρά τα εμβρυακια κ δε βλέπει κάποια αποκόλληση αλλά ίσως προσπαθεί να σχηματιστει ο πλακούντας κ προκαλεί αιμορραγία ακουμπώντας τον τράχηλο κάτι τέτοιο.. Εκανα κ την ένεση μόλις τώρα, ο γιατρός μου μου είπε να την κάνω μόνο καλό θα μου κάνει.. 

Αντε μπραβο ρε κοριτσι μου!!! Ολα καλα!!! Και τα μπεμπεδακια σου σουπερ!!! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου..εγώ έχω κάνει 2 ετ και τις έκανα όντως ανώδυνα..μόνο μια ενόχλησουλα ένιωθα..πάντως ναι εμένα από τα πρώτα ραντεβού μου έκανε πρόβα έμβρυομεταφοράς γιατί λέει ότι κάποιες γυναίκες έχουν θέματακι, από ότι κατάλαβα ανατομικό εννοούσε αλλά δεν ρώτησα κάτι περισσότερο επειδή εγώ δεν κατάλαβα τίποτα από τη διαδικασία..μήπως να ζητήσεις και εσύ πρόβα και να συζητήσετε λίγο το θέμα? Πάντως αν και ίσως δεν είναι πολύ συχνό σίγουρα υπάρχουν κοπέλες που πονάνε σαν και εσενα γιατί στο φυλλάδιο που μου έδωσαν για τιμές κλπ ανέφερε κανονικά τιμή για μέθη στην ετ αν χρειαστεί οπότε γενικά κάνουν..γιαυτο προηγείται και η πρόβα για να ξέρουν τι θα χρειαστεί εκείνη τη μέρα, έτσι μου είχαν πει..

Να σου πω την αλήθεια μετά από την εμπειρία που είχα δε θέλω άλλη πρόβα. Άλλωστε έκανα ήδη κανονική μεταφορά και ο ίδιος μου πρότεινε να κάνουμε την επόμενη με μέθη. Απλώς ήθελα να δω και άλλες εμπειριες. Επίσης δυστυχώς ενώ γενικα τον εμπιστεύομαι το γιατρο μου, σε αυτό το κομμάτι θεωρώ ότι με χειρίστηκε λίγο πρόχειρα. Ούτε πρόβα ούτε τίποτα. Προφανώς έχει τη σιγουριά ότι 99 στις 100 περιπτώσεις γίνονται ανώδυνα και το θεώρησε περιττό να μου κάνει πρόβα αλλά εμένα μου έχει μπει ο σπόρος της αμφιβολίας μήπως αν είχε γίνει πιο εύκολα είχε και καλύτερη κατάληξη. Σε ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Καλή αρχή και σε σένα! Όλα εύκολα να έρθουν, και να έχεις μια πετυχημένη εμφύτευση! Ποσα θα βάλετε, το έχετε αποφασίσει? Βλαστοκυστες?

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ !!! Έχουμε βλαστοκυστες 5 ημερών στην κατάψυξη. Μάλλον θα βάλουμε μια αλλά δεν το έχω συζητήσει αναλυτικά με τον γιατρό. Με μια γρήγορη κουβέντα στο τηλέφωνο μου είχε πει να βάλουμε μια βλαστοκυστη για να αποφύγουμε δίδυμη κύηση γιατί είναι high risk. Τι να πω τώρα... Θα το ξανασυζητήσουμε μαζί του. Εσύ αναμένεις να κάνεις εμβρυομεταφορα? 

Διάβασα το σχόλιο σου πιο κάτω για την εμβρυομεταφορα, κάπου άκουσα ότι όσες έχουν την μήτρα με οπίσθια κλίση νιώθουν ενόχληση χωρίς να είμαι σίγουρη. Επειδή κι εγώ έχω οπίσθια κλίση στην μήτρα κι εγώ φοβάμαι μην πονέσω... Θα τον ρωτήσω τον γιατρό μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ !!! Έχουμε βλαστοκυστες 5 ημερών στην κατάψυξη. Μάλλον θα βάλουμε μια αλλά δεν το έχω συζητήσει αναλυτικά με τον γιατρό. Με μια γρήγορη κουβέντα στο τηλέφωνο μου είχε πει να βάλουμε μια βλαστοκυστη για να αποφύγουμε δίδυμη κύηση γιατί είναι high risk. Τι να πω τώρα... Θα το ξανασυζητήσουμε μαζί του. Εσύ αναμένεις να κάνεις εμβρυομεταφορα? 

Διάβασα το σχόλιο σου πιο κάτω για την εμβρυομεταφορα, κάπου άκουσα ότι όσες έχουν την μήτρα με οπίσθια κλίση νιώθουν ενόχληση χωρίς να είμαι σίγουρη. Επειδή κι εγώ έχω οπίσθια κλίση στην μήτρα κι εγώ φοβάμαι μην πονέσω... Θα τον ρωτήσω τον γιατρό μου...

Έχω και εγώ οπίσθια κλίση evaki μου και δεν πόνεσα καθόλου..όπως είπα πριν μια ενόχλησουλα μόνο..μην ανησυχείς καθολου..ίσως σου κάνει και σένα πρόβα για να δείτε πως θα τα πας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Κορίτσια μου θέλω να σας ρωτήσω εδώ και καιρό την εμπειρία σας με την εμβρυομεταφορα γιατί μάλλον είμαι μειοψηφία και θέλω να παρω πληροφορίες για την επόμενη φορά. 
Στη μια και μοναδική εμβρυομεταφορα που έχω κάνει, εγώ πόνεσα αρκετά και είχα σημαντική ενόχληση σε σημείο να φωνάξω. Όλες μου οι φίλες και γνωστές μου έχουν πει ότι δεν κατάλαβαν τίποτα και χαρακτηριστικά μου λένε ότι στο τεστ παπ πονάνε περισσότερο. Αυτό που βίωσα εγώ ήταν πολύ διαφορετικό. Εγώ ποναγα κάπως σαν την σαλπιγγογραφια. μέχρι και ο γιατρός απόρησε και κάπως δυσπιστούσε ότι είναι δυνατόν να πονάς?
Μου έχει ήδη πει ότι την επόμενη μεταφορά θα την κάνω με μέθη και φυσικά το δέχτηκα πολύ ευχάριστα. Επίσης μετά τη μηδενική χοριακη διαβασα και διαφορα άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά που συνδέουν την ανώδυνη εμβρυομεταφορα με μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας οποτε θεωρώ ότι ίσως όλη αυτή η ταλαιπωρία και ο πόνος να συμβάλλανε στην αποτυχία. 
Εσεις πως βιώσατε την εμβρυομεταφορα? Υπάρχει κάποια που έχει πονέσει ή όλες το περάσατε ανώδυνα? Αν ναι, είχατε θετικό αποτέλεσμα μετά από αυτή τη μεταφορα? Σας έχει εξηγήσει ο γιατρός σας κάτι περισσότερο απ ότι ο δικός μου (γιατί βασικά εμένα κάπως με έχει αφήσει στο σκοτάδι αν υπάρχει κάποια δυσκολία να φτάσει στο ενδομήτριο και λίγο όλο το θέμα έχει δικαιολογηθεί κάπως σαν απλώς εγώ να είμαι υπερ_ευαισθητη). 
Επίσης άλλη μια ερώτηση, σας είπε ο γιατρός να κάνετε κάποιες μέρες πριν κάποιου είδους πρόβα για να ελέγξει ότι περνάει ο καθετηρας από την περιοχή?
 

Έχω κάνει 4 ΕΤ χωρίς πρόβα και χωρίς ενόχληση, ήταν ίσως το καλύτερο σημείο της διαδικασίας.

Από αυτές στις δυο δεν είχα εμφύτευση και στις άλλες 2 είχα θετική χοριακή μεν παλίνδρομες δε , που όμως καμία σχέση με την ΕΤ  δεν είχαν.

Έχω διαβάσει και άλλες περιπτώσεις με πόνο στην ΕΤ αλλά οντως δεν είναι η πλειοψηφία.

Στην θέση σου θα δοκίμαζα με πρόβα αρχικά και αν όντως δεν ήταν λάθος χειρισμός θα προχωρούσα με μέθη. Δεν είμαι όμως στην θέση σου , ούτε νιώθω τον πόνο σου εκείνη την στιγμή, οπότε σίγουρα μιλάω εκ του ασφαλούς.

Όπως και να προχωρήσεις πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ !!! Έχουμε βλαστοκυστες 5 ημερών στην κατάψυξη. Μάλλον θα βάλουμε μια αλλά δεν το έχω συζητήσει αναλυτικά με τον γιατρό. Με μια γρήγορη κουβέντα στο τηλέφωνο μου είχε πει να βάλουμε μια βλαστοκυστη για να αποφύγουμε δίδυμη κύηση γιατί είναι high risk. Τι να πω τώρα... Θα το ξανασυζητήσουμε μαζί του. Εσύ αναμένεις να κάνεις εμβρυομεταφορα? 

Διάβασα το σχόλιο σου πιο κάτω για την εμβρυομεταφορα, κάπου άκουσα ότι όσες έχουν την μήτρα με οπίσθια κλίση νιώθουν ενόχληση χωρίς να είμαι σίγουρη. Επειδή κι εγώ έχω οπίσθια κλίση στην μήτρα κι εγώ φοβάμαι μην πονέσω... Θα τον ρωτήσω τον γιατρό μου...

Η αλήθεια είναι ότι δε θυμάμαι ή δεν ξέρω καν αν έχω μήτρα με οπίσθια κλίση ούτε ο γιατρός μου έδωσε αυτή την εξήγηση πάντως. 
Εσυ να μην επηρεάζεσαι, όπως θα δεις από τις απαντήσεις κι εδώ, είμαι μάλλον σπάνια περίπτωση. Έχω δυο φίλες που κάναμε εμβρυομεταφορα σε απόσταση 2 εβδομάδων και δεν κατάλαβαν απολύτως τίποτα. Ούτε καν για τη μικρή ενόχληση που ανέφερε η Sandy δε μου είπαν. Οποτε μη δίνεις σημασία, όπως και καμία άλλη κοπέλα που ετοιμάζεται για εμβρυομεταφορα μη διαβάσει το σχόλιο μου και φρικάρει. Αν ήταν κάτι συνηθισμένο θα το συζητούσαμε στο φόρουμ συχνά όπως συμβαίνει πχ με τους πόνους της σαλπιγγογραφιας που αν γκουγκλαρεις αν πονάει θα βρεις πολλά αποτελέσματα. 
Εγω δυστυχώς ενώ είχα 5 βλαστοκυστες, έκανα προεμφυτευτικο λόγω καρυοτυπου του συντρόφου μου και μας τις έβγαλε όλες κακές (λόγω δικής μου ηλικίας τελικά και όχι λόγω καρυοτυπου) κι έτσι περιμένω περίοδο για καινούργια ωοληψια. Γενικα οι στατιστικές για την ηλικία μου λένε ότι σχεδόν 1 στα 10 έμβρυα είναι υγιές οποτε έχω μέλλον μπροστά μου μεχρι (και αν καταφέρω) να πετύχω καλό έμβρυο για επόμενη μεταφορά. Επίσης ο γιατρός μου μου έχει προτείνει να μην κάνουμε προεμφυτευτικο την επόμενη φορά αλλά δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα αν θα πάρουμε αυτό το ρίσκο. Σκέψου ότι έχω ακόμα στην κατάψυξη 5 από τη 2η ωοληψια και 2 από την 1η, σύνολο 7 βλαστοκυστες, για τις οποίες ξέρω ότι έχουν διαφορα σύνδρομα. Πως να παρω την απόφαση να μην κάνω προεμφυτευτικο όταν ξέρω ότι το θέμα αυτό είναι τόσο συχνό σε εμάς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Καλή αρχή! Εννοείται ότι θα σκέφτεσαι θετικά και ό,τι απορία έχεις ρώτα κι εδώ. Αν είναι η πρώτη σου φορά (συγνώμη που δε θυμάμαι - ακόμα μπερδεύομαι σε ποια φάση είστε κάποιες, δεν τα έχω μάθει ακόμα) σίγουρα κάθε δυο μέρες κάτι θα σκέφτεσαι που θα σε απασχολεί οποτε να μας γράφεις πως το βιώνεις. Τι ενέσεις θα κανεις?

Ναι είναι η πρώτη μου φορά. 

 

Αυριο ξεκινάω ενέσεις,  γύρισα με μια σακούλα βιταμίνες κτλ 

Μια ενεση 175 μλ την ημερα έχω ovaleap

30.08 ωοληψια.  @Vasilique βάλε με στο πινακάκι να χαίρομαι χαχαχαχχαχαποτε έφτασε ο καιρός? Νομίζω τώρα έχω όλη την αγωνία μετά δεν ξέρω μετά θα σας ζαλίζω.  

Απ την ημερα που έκλεισα ραντεβού για τον σημερινό υπερηχο δεν μπορώ να κοιμηθώ:-( χθες έφτασα 4 η ώρα και τίποτα το μάτι γαρίδα) είναι λογικό η εγω αγχώνομαι το σκέφτομαι πολύ? Και δεν θα καταφέρω κάτι αμα συνεχίσω???

16291941378228536075893861198894.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δε θυμάμαι ή δεν ξέρω καν αν έχω μήτρα με οπίσθια κλίση ούτε ο γιατρός μου έδωσε αυτή την εξήγηση πάντως. 
Εσυ να μην επηρεάζεσαι, όπως θα δεις από τις απαντήσεις κι εδώ, είμαι μάλλον σπάνια περίπτωση. Έχω δυο φίλες που κάναμε εμβρυομεταφορα σε απόσταση 2 εβδομάδων και δεν κατάλαβαν απολύτως τίποτα. Ούτε καν για τη μικρή ενόχληση που ανέφερε η Sandy δε μου είπαν. Οποτε μη δίνεις σημασία, όπως και καμία άλλη κοπέλα που ετοιμάζεται για εμβρυομεταφορα μη διαβάσει το σχόλιο μου και φρικάρει. Αν ήταν κάτι συνηθισμένο θα το συζητούσαμε στο φόρουμ συχνά όπως συμβαίνει πχ με τους πόνους της σαλπιγγογραφιας που αν γκουγκλαρεις αν πονάει θα βρεις πολλά αποτελέσματα. 
Εγω δυστυχώς ενώ είχα 5 βλαστοκυστες, έκανα προεμφυτευτικο λόγω καρυοτυπου του συντρόφου μου και μας τις έβγαλε όλες κακές (λόγω δικής μου ηλικίας τελικά και όχι λόγω καρυοτυπου) κι έτσι περιμένω περίοδο για καινούργια ωοληψια. Γενικα οι στατιστικές για την ηλικία μου λένε ότι σχεδόν 1 στα 10 έμβρυα είναι υγιές οποτε έχω μέλλον μπροστά μου μεχρι (και αν καταφέρω) να πετύχω καλό έμβρυο για επόμενη μεταφορά. Επίσης ο γιατρός μου μου έχει προτείνει να μην κάνουμε προεμφυτευτικο την επόμενη φορά αλλά δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα αν θα πάρουμε αυτό το ρίσκο. Σκέψου ότι έχω ακόμα στην κατάψυξη 5 από τη 2η ωοληψια και 2 από την 1η, σύνολο 7 βλαστοκυστες, για τις οποίες ξέρω ότι έχουν διαφορα σύνδρομα. Πως να παρω την απόφαση να μην κάνω προεμφυτευτικο όταν ξέρω ότι το θέμα αυτό είναι τόσο συχνό σε εμάς?

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, όχι μην ανησυχείς δεν φρικαρα έχω υπόψιν πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και η πλειοψηφία δεν νιώθει κάτι στην εμβρυομεταφορα. Θα δείξει ελπίζω να ανήκω στην πλειοψηφία! 

Σου εύχομαι καλή διέγερση αν κάνετε από την αρχή τη διαδικασία και όλα να πάνε κατευχην αυτή τη φορά ! Μια δυο τρεις θα γίνει το πολυπόθητο μην απογοητεύεσαι! Έτσι όπως τα λες, εγώ στη θέση σου θα ζηταγα προεμφυτευτικο σίγουρα αν γίνεται. Γιατί να ταλαιπωρηθειτε άδικα ? Μπορείτε να κάνετε προεμφυτευτικο στα ήδη κατεψυγμένα που έχετε ? Έστω και ένα να είναι καλό να βάλετε αυτό ! Ένα θέλουμε !! Θα το βρείτε κάποια στιγμή μην ανησυχείς... ♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ναι είναι η πρώτη μου φορά. 

 

Αυριο ξεκινάω ενέσεις,  γύρισα με μια σακούλα βιταμίνες κτλ 

Μια ενεση 175 μλ την ημερα έχω ovaleap

30.08 ωοληψια.  @Vasilique βάλε με στο πινακάκι να χαίρομαι χαχαχαχχαχαποτε έφτασε ο καιρός? Νομίζω τώρα έχω όλη την αγωνία μετά δεν ξέρω μετά θα σας ζαλίζω.  

Απ την ημερα που έκλεισα ραντεβού για τον σημερινό υπερηχο δεν μπορώ να κοιμηθώ:-( χθες έφτασα 4 η ώρα και τίποτα το μάτι γαρίδα) είναι λογικό η εγω αγχώνομαι το σκέφτομαι πολύ? Και δεν θα καταφέρω κάτι αμα συνεχίσω???

16291941378228536075893861198894.jpg

Καλή αρχή !!! Πάμε δυνατά !!! Και εγώ έτσι έκανα πριν ξεκινήσω τη διέγερση!!! Ξαγρυπνουσα από την ανυπομονησία !! Ήμουν τόσο χαρούμενη και πάλι τώρα έτσι είμαι που προετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορα! Πρέπει να έχουμε θετική ψυχολογία και να ανυπομονούμε πάμε με θετική διάθεση!!  ♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Έχω και εγώ οπίσθια κλίση evaki μου και δεν πόνεσα καθόλου..όπως είπα πριν μια ενόχλησουλα μόνο..μην ανησυχείς καθολου..ίσως σου κάνει και σένα πρόβα για να δείτε πως θα τα πας..

Με καθυσυχασες κορίτσι μου γιατί νόμιζα πως συμβαίνει στις γυναίκες με οπίσθια κλίση λόγω ανατομίας... 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Με καθυσυχασες κορίτσι μου γιατί νόμιζα πως συμβαίνει στις γυναίκες με οπίσθια κλίση λόγω ανατομίας... 😘

Η αλήθεια είναι ότι κατά καιρούς ακούμε διάφορα για την οπίσθια κλίση αλλά νομίζω τίποτα δεν ισχύει τελικα, το ίδιο μου είπε και ο γιατρός..εμείς έχουμε σχεδον όλες στην οικογένεια και δεν μας έχει δυσκολέψει σε κάτι..ξεκίνησες τις ενέσεις? Όλα καλά? Περιμένεις την περίοδο τώρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Καλή αρχή !!! Πάμε δυνατά !!! Και εγώ έτσι έκανα πριν ξεκινήσω τη διέγερση!!! Ξαγρυπνουσα από την ανυπομονησία !! Ήμουν τόσο χαρούμενη και πάλι τώρα έτσι είμαι που προετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορα! Πρέπει να έχουμε θετική ψυχολογία και να ανυπομονούμε πάμε με θετική διάθεση!!  ♥️♥️♥️

Α... δεν είμαι η μόνη τρελή εδω χθες έκανα επίτηδες γενική να κουραστω να ροχαλισω αλλά τίποτα.... θέλω να έρθει 30.08  ψαχαψχ γίνεται? Υπάρχει κάποιο κουμπί?🤣🤣🤣

Ποτε έχεις εμβρυομεταφορα? Με το καλοοοοο να φωλιασουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιτροπή📅

@Maroulita! ->16/9

@Margitc-> 23/9

Ωοληψία ✌️

@Παρασκευαιδου--> 30/8

@Lucia79--> ?

@kk88 -> ?

Εμβρυομεταφορά 🙏

Χοριακή 

@Sandyb -> 23/8

@Vasilique--> 1729 🥰

@Διόνη -> 703 🥰

@Tvz ->1358 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Vasilique είπε:

 

Επιτροπή📅

@Maroulita! ->16/9

@Margitc-> 23/9

Ωοληψία ✌️

@Παρασκευαιδου--> 30/8

@Lucia79--> ?

@kk88 -> ?

Εμβρυομεταφορά 🙏

Χοριακή 

@Sandyb -> 23/8

@Vasilique--> 1729 🥰

@Διόνη -> 703 🥰

@Tvz ->1358 🥰

Δάκρυα χαραααας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...