Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Κορίτσια Καλημέρα σε όλες...

Έχει κάποιες μέρες τωρα που μου μυρίζουν έντονα τα ουρα του μικρού.Πηρα την παιδίατρο να κάνουμε γενικη και καλλιέργεια γιατι φοβάμαι για Ουρολοίμωξη.

Εχει κάνει δυσκοιλιότητα το παιδι από το σίδηρο και διάβασα ότι μπορεί ν προκληθεί κι από αυτό ουρολοιμωξη.Πυρετο δεν έχει αλλα έχει πολύ γκρίνια ενώ γενικά είναι πολύ ήσυχος.

Από την άλλη πίνουμε σίδηρο,D3,bio gaia,infacolic και σκέφτομαι μήπως κάτι από αυτά την κάνει την δουλειά.

🤔🙄😪 

Καλημέρα. Αφού μυρίζουν τα ούρα του και έχει ανησυχία να κάνεις προληπτικά εξετάσεις, είναι συμπτώματα ουρολοιμώξεων. Ελπίζω να μην είναι τίποτα. Πώς σου είπε να συλλέξεις ούρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. Μήπως είναι φραγμενοι πόροι κορίτσι.

@Anna Tsakο ίκτερος πέφτει και με τον θηλασμό. Γι' αυτό πρέπει τις πρώτες μέρες να είναι ανά 2,5-3 ώρες το μωρό στο στήθος μέχρι να ανακτήσει το βάρος γέννησης. Εγώ ευτυχώς δεν είχα θέμα.

Ναι το ξερω απλά εγώ όσο την θηλαζα ανέβαινε, εφτασε στο 19 για αυτό δοκιμάσαμε με τον παιδίατρο να πάρει λίγα γευματα ξένο, την άλλη μέρα είχε πέσει ο ίκτερος καο το συνεχίσαμε μέχρι να μην χρειαστεί να ξανά παμε στην κλινική για μέτρηση! Μετά ξεκινήσαμε να κόβουμε μπουκάλια και να είναι στήθος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Εμείς του έχουμε δώσει το βράδυ δεν το θέλει την μέρα στον απογευματινό ύπνο πολλές φορές τρίβει τα μουτρακια του κι άλλες Όχι...Δεν έχω απάντηση με λίγα λόγια...μια το θέλει,μια Όχι...είναι με τις ώρες του. 

Απογευματινός ύπνος; Μου φαίνεται όνειρο θερινής νυκτός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Να ρωτήσω κάτι, τα πανακια παρηγοριας κάνουν τίποτα ή τσάμπα πράγμα? 

Τι είναι τα πανάκια παρηγοριάς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η IridaP είπε:

Κορίτσια τη βοήθεια σας! Θηλάζω αποκλειστικά και είχα πάρα πολύ πληγωμένες θηλές, σε σημείο να φτιάχνουν τώρα στο 3μηνο. Ενώ δηλαδή το τελευταίο διάστημα υπάρχει βελτίωση σήμερα στο ένα στήθος έχω 2 σπυράκια διάφανα ακριβώς πάνω στη θηλή. Δεν ξέρω τι είναι αυτό, προς το παρόν δεν πονάει ούτε όταν το ακουμπάω ούτε στο θηλασμό. . Έχει καμία ιδέα? 

Δεν μου έχει συμβεί, ωστόσο η μαία μου είχε πει να πάρω την κρέμα purelan της medela Για τις θηλές. Ίσως σε βοηθήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/1/2022 at 5:26 ΜΜ, ο/η Dioni20 είπε:

Χαχαχαχ τελεια περνάτε ...Στο μεταξύ κάθε μέρα κάνουν και κάτι διαφορετικό...σήμερα μου έκανε κι εμένα καινούρια φωνούλα...

Λέμε Αγκου καθαρά και κάνουμε Φωνούλες γενικά αλλά όχι όταν γελάει ακόμα...

Επίσης έχεις 2-3 μέρες που έχει ξεκινησει και πιάνει πράγματα μόνος του και τα τραβάει...οχι συνέχεια βέβαια αλλά πιστεύω σιγά σιγά Θα Το βρει...

Αγκού και κραυγές κάνουμε κι εμείς, αλλά ακόμα η δικιά μου δεν έχει ξεκινήσει να πιάνει. Και ελπίζω όταν αρχίσει, να βρίσκει ενδιαφέρον στα παιχνίδια της και να κάθεται επιτέλους μόνη της για να μπορώ να κάνω καμία δουλειά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/1/2022 at 1:28 ΜΜ, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εμένα ο δικός μου στο ρηλαξ κάθεται για λίγο , ακούει τη μουσικη κ παρατηρεί τα κρεμαστά παιχνίδια ,αλλά μετά από λίγη ώρα θα αρχίσει να γκρινιάζει . Γυμναστήριο δν του έχω πάρει ακόμα,θα το παραγγείλω αυτές τις μέρες . Μετά τον βάζω στο καναπέ κ του κουνάω κάποιες κουδουνίστρες που έχω κ μολις τα ακούει κουνάει χέρια πόδια κ του τις δινω να τις πιάσει . Την μια την κρατάει για κάποια δευτερόλεπτα στη μπουνιτσα του. Κ μετά κάθεται κ στο λίκνο που του βάζω το μομπιλε να παίζει κ του αρέσει κ γελάει . Επισης μπρούμυτα τον βάζω κ γώ για λίγο για να δυναμώσει το κεφάλι κ ο αυχενας αλλά δν του αρέσει κ κάθεται ζητημα 1 λεπτό. Εμένα βγάζει κ ήχους τώρα κ όταν γελάει ακούγεται λίγο μερικές φορές! Του μιλαω κ του τραγουδάω συνεχως κ του κανω μορφασμους . Γενικά ομως τη περισσότερη ώρα την περναμε στο στήθος πιπιλίζοντας μπας κ κοιμηθεί 🤪😂

Όλα αυτά που αναφέρεις αρέσουν και στη δικιά μου, αλλά για λίγο δυστυχώς...Δεν μου αφήνει πολύ χρόνο για να κάνω σοβαρές δουλειές στο σπίτι. Όταν όμως είμαι κι εγώ μαζί της και με βλέπει κάθεται περισσότερο στο γυμναστήριο. Γενικά της αρέσει να είναι με κόσμο, να της μιλάμε και να μας ακούει να μιλάμε. Δεν της αρέσει να κάθεται μόνη της και αυτό μου δημιουργεί πρόβλημα, γιατί μπορώ να κάνω ελάχιστα πράγματα στο σπίτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/1/2022 at 10:30 ΜΜ, ο/η Dioni20 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια...ελπίζω να είστε όλες καλά κι εσείς και τα μωράκια σας ασφαλείς στην ζέστη 🥰🥰🥰

Ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε από δραστηριότητες...εμείς από την ώρα που θα ξυπνήσει εκτός από πολλές αγκαλιές,φιλιά,τραγουδάκια και κουβέντα χαζεύουμε στην κούνια με το μομπιλε καποια ωρα και καθόμαστε και στο γυμναστήριο...

Επίσης προσπαθώ να τον βάζω μπρούμυτα για να δυναμώνει το κεφαλάκι του αν και δεν του το πολυαρεσει.

Με το γυμναστήριο τρελαίνεται.Γενικα του αρεσει να χαζεύει και να απασχολείται αλλιώς γκρινιάζει...

Ρηλαξ έχουμε αλλά του χειροτερεύει την παλινδρόμηση η κλίση που έχει και το αποφευγουμε...

Η ερώτηση είναι έχετε βρει κάτι άλλο που να τους τραβάει το ενδιαφέρον;Σκέφτομαι να πάρω ασπρόμαυρες κάρτες να τις χαζεύει όσο τον έχω μπρούμυτα για να μην δυσανασχετεί...έχει πάρει καμια;

Επίσης έχει ακουστεί το γέλιο σε κανένα από τα μπεμπάκια σας;Εμείς γελάμε πολύ αλλά χωρίς ήχο ακόμα...νομίζω τώρα κάπου στο τρίτο ξεκινούν και ακούγονται. 

Ασπρόμαυρες εικόνες έχουμε κι εμείς και της αρέσουν. Έχουμε ένα πάνινο βιβλιαράκι που από τη μία έχει έγχρωμες και από την άλλη ασπρόμαυρες εικόνες. Επίσης, επειδή η δικιά μου δεν πιάνει ακόμα, αλλά την τρώνε τα ούλα της, της πήρα ένα γαντάκι που στην άκρη έχει μασητικό. Θα της το δώσω σήμερα για πρώτη φορά και θα σας πω εντυπώσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Όλα αυτά που αναφέρεις αρέσουν και στη δικιά μου, αλλά για λίγο δυστυχώς...Δεν μου αφήνει πολύ χρόνο για να κάνω σοβαρές δουλειές στο σπίτι. Όταν όμως είμαι κι εγώ μαζί της και με βλέπει κάθεται περισσότερο στο γυμναστήριο. Γενικά της αρέσει να είναι με κόσμο, να της μιλάμε και να μας ακούει να μιλάμε. Δεν της αρέσει να κάθεται μόνη της και αυτό μου δημιουργεί πρόβλημα, γιατί μπορώ να κάνω ελάχιστα πράγματα στο σπίτι...

Κορίτσι είναι λογικό που το μωράκι σου προτιμάει την συντροφιά σου και γενικά να είναι με κόσμο. Δεν πειράζει που πάνε οι δουλειές μας πίσω, σαν τον ποιοτικό χρόνο που περνάμε μαζί τους δεν έχει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η troia είπε:

Απογευματινός ύπνος; Μου φαίνεται όνειρο θερινής νυκτός...

Χαχαχα κ μένα το ίδιο 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η troia είπε:

Όλα αυτά που αναφέρεις αρέσουν και στη δικιά μου, αλλά για λίγο δυστυχώς...Δεν μου αφήνει πολύ χρόνο για να κάνω σοβαρές δουλειές στο σπίτι. Όταν όμως είμαι κι εγώ μαζί της και με βλέπει κάθεται περισσότερο στο γυμναστήριο. Γενικά της αρέσει να είναι με κόσμο, να της μιλάμε και να μας ακούει να μιλάμε. Δεν της αρέσει να κάθεται μόνη της και αυτό μου δημιουργεί πρόβλημα, γιατί μπορώ να κάνω ελάχιστα πράγματα στο σπίτι...

Τα μωράκια μας μοιάζουν . Ούτε μένα κάθεται μόνος του . Σου λέω σε όλα αυτά κάθεται από λίγο κ μετά γκρινιάζει για να τον πάρω. Σήμερα κάλεσα κ σύμβουλο θηλασμού μήπως δν κανω κάτι σωστά κ μου κοιμάται μισάωρα κ μου είπε να μην τον αφήνω να γλαρωνει στο στήθος κ να τον ξυπνάω εκείνη τη στιγμή έτσι ώστε να τρώει καλά . Γτ προφανώς τρώει συνέχεια κ από λίγο ο δικός μου. Κ μετά το βράδυ ξυπνάει συνέχεια για να φάει. Κ επίσης όταν τον βάζω στο γυμναστήριο η στο ρηλαξ κτλ να τον αφήνω μόνο κ ας γκρινιάζει γτ αλλιώς θα με θέλει συνέχεια κοντά του κ δν θα μπορώ στο μέλλον να κανω τπτ. Κ γώ δν μπορώ να κανω τπτ από δουλειές στο σπιτι. Ούτε κ για τον εαυτό μου δν μπορώ να κανω πράγματα . Με τα χίλια  ζόρια πλένομαι  κ βουρτσίζω τα δόντια μου το πρωί κ μπάνιο μόνο όταν έρθει ο άντρας μου μπορώ να κανω. Τα δε μποτε ομορφιάς τα έχω ξεχάσει 🤪😂 Θελω να πάω μια ολόκληρη μέρα σε ένα σπα κ να με περιποιηθούν κ να απολαμβάνω το καφεδάκι μου εκεί κ ολα τα σχετικά , αλλά μου φαντάζει τόσο μακρινό όλο αυτό που δν ξέρω ποτέ θα μπορέσω να το κανω … χαχαχα . Ας είναι ομως καλά  κ γερά τα μωρακια μας κ όλα κάποια στιγμή θα τα απολαύσουμε κ πάλι ,απλά μας είναι πρωτόγνωρα ολα τώρα γι αυτό κ ζοριζόμαστε !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sweetheart12 είπε:

Τα μωράκια μας μοιάζουν . Ούτε μένα κάθεται μόνος του . Σου λέω σε όλα αυτά κάθεται από λίγο κ μετά γκρινιάζει για να τον πάρω. Σήμερα κάλεσα κ σύμβουλο θηλασμού μήπως δν κανω κάτι σωστά κ μου κοιμάται μισάωρα κ μου είπε να μην τον αφήνω να γλαρωνει στο στήθος κ να τον ξυπνάω εκείνη τη στιγμή έτσι ώστε να τρώει καλά . Γτ προφανώς τρώει συνέχεια κ από λίγο ο δικός μου. Κ μετά το βράδυ ξυπνάει συνέχεια για να φάει. Κ επίσης όταν τον βάζω στο γυμναστήριο η στο ρηλαξ κτλ να τον αφήνω μόνο κ ας γκρινιάζει γτ αλλιώς θα με θέλει συνέχεια κοντά του κ δν θα μπορώ στο μέλλον να κανω τπτ. Κ γώ δν μπορώ να κανω τπτ από δουλειές στο σπιτι. Ούτε κ για τον εαυτό μου δν μπορώ να κανω πράγματα . Με τα χίλια  ζόρια πλένομαι  κ βουρτσίζω τα δόντια μου το πρωί κ μπάνιο μόνο όταν έρθει ο άντρας μου μπορώ να κανω. Τα δε μποτε ομορφιάς τα έχω ξεχάσει 🤪😂 Θελω να πάω μια ολόκληρη μέρα σε ένα σπα κ να με περιποιηθούν κ να απολαμβάνω το καφεδάκι μου εκεί κ ολα τα σχετικά , αλλά μου φαντάζει τόσο μακρινό όλο αυτό που δν ξέρω ποτέ θα μπορέσω να το κανω … χαχαχα . Ας είναι ομως καλά  κ γερά τα μωρακια μας κ όλα κάποια στιγμή θα τα απολαύσουμε κ πάλι ,απλά μας είναι πρωτόγνωρα ολα τώρα γι αυτό κ ζοριζόμαστε !

Καλά, εγώ αν μαγειρέψω ικανοποιημένη είμαι. Πλυντήρια τα βάζω πρωί πρωί και τα απλώνω όταν τον έχω στο ριλαξ. Και μπάνιο όπως είπες όταν είναι εδώ ο άντρας μου. Και τώρα που δεν δουλεύει πάλι καλά, όταν είναι εδώ με βοηθάει. Σε λίγο που θα ανοίξει ο καιρός και θα λείπει όλη μέρα να δω τι θα κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. Αφού μυρίζουν τα ούρα του και έχει ανησυχία να κάνεις προληπτικά εξετάσεις, είναι συμπτώματα ουρολοιμώξεων. Ελπίζω να μην είναι τίποτα. Πώς σου είπε να συλλέξεις ούρα;

Δυστυχώς οι υποψίες μου επιβεβαιώθηκαν...κάναμε γενικη ούρων και δείχνει μικρόβιο...Έχουμε κάνει και καλλιέργεια αλλά θα ξέρουμε αύριο αποτελέσματα.

Είμαστε στο δρόμο για νοσοκομείο. Δυστυχως θα του παρουν ουρά απο την κύστη 😪 

Αν δείξει μικρόβιο και αυτή η εξέταση θα μείνουμε μέσα...

Ουρά συλλέξαμε με το σακουλάκι Αφού τον έπλυνα καλά με σαπούνι και νερό μετά τον ξέπλυμα με φυσιολογικό ορο και ακούμπησα στο σημείο μόνο με αποστειρωμενες γάζες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Δυστυχώς οι υποψίες μου επιβεβαιώθηκαν...κάναμε γενικη ούρων και δείχνει μικρόβιο...Έχουμε κάνει και καλλιέργεια αλλά θα ξέρουμε αύριο αποτελέσματα.

Είμαστε στο δρόμο για νοσοκομείο. Δυστυχως θα του παρουν ουρά απο την κύστη 😪 

Αν δείξει μικρόβιο και αυτή η εξέταση θα μείνουμε μέσα...

Ουρά συλλέξαμε με το σακουλάκι Αφού τον έπλυνα καλά με σαπούνι και νερό μετά τον ξέπλυμα με φυσιολογικό ορο και ακούμπησα στο σημείο μόνο με αποστειρωμενες γάζες.

Μην στεναχωριέσαι κορίτσι μου, έτσι πήραν και στον δικό μου. Να μας πεις τα νέα σου και να είσαι δυνατή για το μωράκι σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλά, εγώ αν μαγειρέψω ικανοποιημένη είμαι. Πλυντήρια τα βάζω πρωί πρωί και τα απλώνω όταν τον έχω στο ριλαξ. Και μπάνιο όπως είπες όταν είναι εδώ ο άντρας μου. Και τώρα που δεν δουλεύει πάλι καλά, όταν είναι εδώ με βοηθάει. Σε λίγο που θα ανοίξει ο καιρός και θα λείπει όλη μέρα να δω τι θα κάνω.

Καλά για να μαγειρέψω πρέπει να έχω κάποιον στο σπιτι έτσι ώστε όταν γκρινιάζει να τον πάρει αγκαλιά κ γενικά να τον απασχολεί αλλιώς αν είμαι μόνη μου  δν μπορώ οχι μόνο να μαγειρέψω αλλά για κατούρημα να πάω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλά για να μαγειρέψω πρέπει να έχω κάποιον στο σπιτι έτσι ώστε όταν γκρινιάζει να τον πάρει αγκαλιά κ γενικά να τον απασχολεί αλλιώς αν είμαι μόνη μου  δν μπορώ οχι μόνο να μαγειρέψω αλλά για κατούρημα να πάω! 

Εγώ ότι φαγητό μπορώ το κάνω στην χύτρα πλέον, οικονομία χρόνου και χρήματος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Μην στεναχωριέσαι κορίτσι μου, έτσι πήραν και στον δικό μου. Να μας πεις τα νέα σου και να είσαι δυνατή για το μωράκι σου. 

Τρύπησαν Το παιδι δύο φορές και τελικά δεν κατάφεραν να του πάρουν 🤬🤬🤬 

Μάζεψαν λίγα ουρα σε σακουλάκι τελικά και έκαναν μια γενική οπου περιμέναμε να βγει περίπου 4 ώρες 😒😒😒 Ενώ μας είπαν σε μισή ώρα θα έχουμε αποτελέσματα....

Ήταν αρνητική σε νιτρωδη ενώ η πρωινή γενική ούρων ήταν θετικη και τελικά μας άφησαν να έρθουμε σπίτι μετά από 6 ώρες ταλαιπωρίας για να περιμένουμε την καλλιέργεια που έχουμε κάνει απο Το πρωί και θα βγει σε κάνα δυο μέρες...

Και ρωτάω εγώ τώρα...Γιατί να μην περιμέναμε εξ αρχής την καλλιέργεια και γιατί να τρυπησουμε το μωρο τσάμπα...πφφφ Ειλικρινά έχω πολλά νεύρα...ταλαιπωρούμε το μωρο χωρίς λόγο...

Να πω ότι δεν έχει τπτ άλλο το παιδι.Ουτε πυρετό,Ούτε διάρροια,Ούτε φαίνεται να πονάει...

Απλά είναι λίγο ανήσυχος και μου μύρισαν διαφορετικά τα τσισα του...Μήπως λοιπόν ήταν λίγο υπερβολική η παιδίατρος που μας έστειλε νοσοκομείο;Δεν ξέρω ειλικρινά 🙄🙄🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dioni20 είπε:

Τρύπησαν Το παιδι δύο φορές και τελικά δεν κατάφεραν να του πάρουν 🤬🤬🤬 

Μάζεψαν λίγα ουρα σε σακουλάκι τελικά και έκαναν μια γενική οπου περιμέναμε να βγει περίπου 4 ώρες 😒😒😒 Ενώ μας είπαν σε μισή ώρα θα έχουμε αποτελέσματα....

Ήταν αρνητική σε νιτρωδη ενώ η πρωινή γενική ούρων ήταν θετικη και τελικά μας άφησαν να έρθουμε σπίτι μετά από 6 ώρες ταλαιπωρίας για να περιμένουμε την καλλιέργεια που έχουμε κάνει απο Το πρωί και θα βγει σε κάνα δυο μέρες...

Και ρωτάω εγώ τώρα...Γιατί να μην περιμέναμε εξ αρχής την καλλιέργεια και γιατί να τρυπησουμε το μωρο τσάμπα...πφφφ Ειλικρινά έχω πολλά νεύρα...ταλαιπωρούμε το μωρο χωρίς λόγο...

Να πω ότι δεν έχει τπτ άλλο το παιδι.Ουτε πυρετό,Ούτε διάρροια,Ούτε φαίνεται να πονάει...

Απλά είναι λίγο ανήσυχος και μου μύρισαν διαφορετικά τα τσισα του...Μήπως λοιπόν ήταν λίγο υπερβολική η παιδίατρος που μας έστειλε νοσοκομείο;Δεν ξέρω ειλικρινά 🙄🙄🙄

Αχ κορίτσι μου όλα αυτά τα περάσαμε 10 ημερών όταν ήταν. Καθόλου υπερβολική. Καλά κάνατε κ πήγατε. Καμία φορά μη σου πω πάντα η καλλιέργεια βγαίνει με μικρόβιο. Η γενική ούρων πως ήταν? Ειδικό βάρος? Πυοσφαιρια? 

Έχω γίνει εξπέρ σε αυτά 3 μήνες τωρα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Τρύπησαν Το παιδι δύο φορές και τελικά δεν κατάφεραν να του πάρουν 🤬🤬🤬 

Μάζεψαν λίγα ουρα σε σακουλάκι τελικά και έκαναν μια γενική οπου περιμέναμε να βγει περίπου 4 ώρες 😒😒😒 Ενώ μας είπαν σε μισή ώρα θα έχουμε αποτελέσματα....

Ήταν αρνητική σε νιτρωδη ενώ η πρωινή γενική ούρων ήταν θετικη και τελικά μας άφησαν να έρθουμε σπίτι μετά από 6 ώρες ταλαιπωρίας για να περιμένουμε την καλλιέργεια που έχουμε κάνει απο Το πρωί και θα βγει σε κάνα δυο μέρες...

Και ρωτάω εγώ τώρα...Γιατί να μην περιμέναμε εξ αρχής την καλλιέργεια και γιατί να τρυπησουμε το μωρο τσάμπα...πφφφ Ειλικρινά έχω πολλά νεύρα...ταλαιπωρούμε το μωρο χωρίς λόγο...

Να πω ότι δεν έχει τπτ άλλο το παιδι.Ουτε πυρετό,Ούτε διάρροια,Ούτε φαίνεται να πονάει...

Απλά είναι λίγο ανήσυχος και μου μύρισαν διαφορετικά τα τσισα του...Μήπως λοιπόν ήταν λίγο υπερβολική η παιδίατρος που μας έστειλε νοσοκομείο;Δεν ξέρω ειλικρινά 🙄🙄🙄

Καλημέρα. Όντως ταλαιπωρία και τελικά δεν βγήκε άκρη απ'ότι κατάλαβα. Τι να  βρε κορίτσι μου, περαστικά να είναι μόνο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Αχ κορίτσι μου όλα αυτά τα περάσαμε 10 ημερών όταν ήταν. Καθόλου υπερβολική. Καλά κάνατε κ πήγατε. Καμία φορά μη σου πω πάντα η καλλιέργεια βγαίνει με μικρόβιο. Η γενική ούρων πως ήταν? Ειδικό βάρος? Πυοσφαιρια? 

Έχω γίνει εξπέρ σε αυτά 3 μήνες τωρα

 

Μόλις ηρεμήσουμε λιγάκι θα σου στείλω τα νούμερα...

Κάναμε εισαγωγή πάντως.Εβαλαν φλέβα και του πήραν αίμα.Σημερα θα του βάλουν και καθετήρα για να πάρουν ουρα γιατί χθες τελικά το τρύπησαν τρεις φορές το παιδι οχι δύο..🥺

Οι καλλιέργειες είναι θετικές αλλά θα ξέρουμε ποιό μικρόβιο είναι ακριβώς αύριο...Μάλλον κολοβακτηριδιο.

Πάντως κάνει σε όλους εντύπωση που δεν έχει αλλα συμπτώματα και παρ'όλα αυτά το καταλαβα 🤔🤔🤔

Κλαίει τρομαριτσα μου όμως και θέλει μόνο αγκαλίτσα..πφφφ τι αλλο θα πάθει δεν ξερω...σε δύο μήνες δύο νοσηλείες...😭😭😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Μόλις ηρεμήσουμε λιγάκι θα σου στείλω τα νούμερα...

Κάναμε εισαγωγή πάντως.Εβαλαν φλέβα και του πήραν αίμα.Σημερα θα του βάλουν και καθετήρα για να πάρουν ουρα γιατί χθες τελικά το τρύπησαν τρεις φορές το παιδι οχι δύο..🥺

Οι καλλιέργειες είναι θετικές αλλά θα ξέρουμε ποιό μικρόβιο είναι ακριβώς αύριο...Μάλλον κολοβακτηριδιο.

Πάντως κάνει σε όλους εντύπωση που δεν έχει αλλα συμπτώματα και παρ'όλα αυτά το καταλαβα 🤔🤔🤔

Κλαίει τρομαριτσα μου όμως και θέλει μόνο αγκαλίτσα..πφφφ τι αλλο θα πάθει δεν ξερω...σε δύο μήνες δύο νοσηλείες...😭😭😭

Αχχχ μη μου τα θυμίζεις κλαίω μαζί σου. 10 ημερων ηταν εμένα όταν μου τον πήραν απ την αγκαλιά μου κ μου λένε: εσεις μένετε έξω τώρα αναλαμβάνουμε εμείς. Δε θα τις ξεχάσω ποτέ αυτές τις κουβέντες. Εσενα τουλάχιστον σε έχει εκει. Αυτό να σκέφτεσαι κ του παίρνεις τον πόνο. 

Κοιτα έχω μάθει από τους νεογνολογους τους παιδιάτρους στο νοσοκομείο κ τον παιδονεφρολογο εξω ότι η ουρολοιμωξη στα αγόρια είναι σύνηθες κ δεν ωφειλεται στη καθαριότητα. Τα συμπτώματα είναι αφαγία γκρίνια ανορεξία πυρετός ή ο γογγυσμος(να βογγαει δλδ). Κ ένα απ αυτά να έχει του κάνω γενική ούρων. Εγω από τότε του κάνω συνέχεια κ προληπτικά κ επειδή δε πολυτρωει. 

Το ειδικό βάρος να κοιτάς είναι το φυσιολογικό από 1005 έως 1020. Ούτε πάνω ούτε κάτω. Κοιτάζουν τα νιτρικά κ τα πυοσφαιρια. Κ αν είναι κ τα 3 αυτά καλά δε κάνουμε καλλιέργεια γιατί πάντα δείχνει κάποιο μικροβιο. 

Σου εύχομαι γρήγορα επιστροφή στο σπίτι σας. 

Περιμένω νέα σου

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Αχχχ μη μου τα θυμίζεις κλαίω μαζί σου. 10 ημερων ηταν εμένα όταν μου τον πήραν απ την αγκαλιά μου κ μου λένε: εσεις μένετε έξω τώρα αναλαμβάνουμε εμείς. Δε θα τις ξεχάσω ποτέ αυτές τις κουβέντες. Εσενα τουλάχιστον σε έχει εκει. Αυτό να σκέφτεσαι κ του παίρνεις τον πόνο. 

Κοιτα έχω μάθει από τους νεογνολογους τους παιδιάτρους στο νοσοκομείο κ τον παιδονεφρολογο εξω ότι η ουρολοιμωξη στα αγόρια είναι σύνηθες κ δεν ωφειλεται στη καθαριότητα. Τα συμπτώματα είναι αφαγία γκρίνια ανορεξία πυρετός ή ο γογγυσμος(να βογγαει δλδ). Κ ένα απ αυτά να έχει του κάνω γενική ούρων. Εγω από τότε του κάνω συνέχεια κ προληπτικά κ επειδή δε πολυτρωει. 

Το ειδικό βάρος να κοιτάς είναι το φυσιολογικό από 1005 έως 1020. Ούτε πάνω ούτε κάτω. Κοιτάζουν τα νιτρικά κ τα πυοσφαιρια. Κ αν είναι κ τα 3 αυτά καλά δε κάνουμε καλλιέργεια γιατί πάντα δείχνει κάποιο μικροβιο. 

Σου εύχομαι γρήγορα επιστροφή στο σπίτι σας. 

Περιμένω νέα σου

 

 

Του πήραν ξανά σήμερα υπεριβικα και τουλάχιστον καταφεραν να πάρουν με την πρώτη...

Το ειδικό βάρος ήταν 1010 στην μια εξέταση και 1015 στην άλλη...

Επίσης είχαμε  12 πυοσφαιρια στη μια και 15 στην άλλη...🙄 αλλά ήταν από σακουλάκια οπότε λέει είναι λογικά να υπάρχουν και τα νιτρώδη στην μιαβεξεταση βγήκαν θετικά στην άλλη αρνητικά...

Έτσι μου τον πήραν εμένα την πρώτη φορά...σπαει η καρδιά σου κομμάτια...Τουλάχιστον τώρα είμαστε μαζί ❤

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Μόλις ηρεμήσουμε λιγάκι θα σου στείλω τα νούμερα...

Κάναμε εισαγωγή πάντως.Εβαλαν φλέβα και του πήραν αίμα.Σημερα θα του βάλουν και καθετήρα για να πάρουν ουρα γιατί χθες τελικά το τρύπησαν τρεις φορές το παιδι οχι δύο..🥺

Οι καλλιέργειες είναι θετικές αλλά θα ξέρουμε ποιό μικρόβιο είναι ακριβώς αύριο...Μάλλον κολοβακτηριδιο.

Πάντως κάνει σε όλους εντύπωση που δεν έχει αλλα συμπτώματα και παρ'όλα αυτά το καταλαβα 🤔🤔🤔

Κλαίει τρομαριτσα μου όμως και θέλει μόνο αγκαλίτσα..πφφφ τι αλλο θα πάθει δεν ξερω...σε δύο μήνες δύο νοσηλείες...😭😭😭

Κουραγιο βρε κορίτσι μου!!! Εύχομαι να γίνει το συντομότερο δυνατόν καλά το μικρούλι σου!!! Έχετε ταλαιπωρηθεί πολύ!!! 

Εμείς κάναμε το πρωί τα πρώτα μας εμβόλια κ σήκωσε 37.8 πριν λίγο κ την έχω αγκαλίτσα που θηλάζει κ είναι ζεστή κ ήρεμη κ είμαι έτοιμη να κλάψω.. 😥😥 εσάς σας είχαν κάνει πυρετό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Κουραγιο βρε κορίτσι μου!!! Εύχομαι να γίνει το συντομότερο δυνατόν καλά το μικρούλι σου!!! Έχετε ταλαιπωρηθεί πολύ!!! 

Εμείς κάναμε το πρωί τα πρώτα μας εμβόλια κ σήκωσε 37.8 πριν λίγο κ την έχω αγκαλίτσα που θηλάζει κ είναι ζεστή κ ήρεμη κ είμαι έτοιμη να κλάψω.. 😥😥 εσάς σας είχαν κάνει πυρετό;

Έχω την εντύπωση ότι στα βρέφη πυρετός θεωρείται όταν είναι πάνω από 38

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Μόλις ηρεμήσουμε λιγάκι θα σου στείλω τα νούμερα...

Κάναμε εισαγωγή πάντως.Εβαλαν φλέβα και του πήραν αίμα.Σημερα θα του βάλουν και καθετήρα για να πάρουν ουρα γιατί χθες τελικά το τρύπησαν τρεις φορές το παιδι οχι δύο..🥺

Οι καλλιέργειες είναι θετικές αλλά θα ξέρουμε ποιό μικρόβιο είναι ακριβώς αύριο...Μάλλον κολοβακτηριδιο.

Πάντως κάνει σε όλους εντύπωση που δεν έχει αλλα συμπτώματα και παρ'όλα αυτά το καταλαβα 🤔🤔🤔

Κλαίει τρομαριτσα μου όμως και θέλει μόνο αγκαλίτσα..πφφφ τι αλλο θα πάθει δεν ξερω...σε δύο μήνες δύο νοσηλείες...😭😭😭

Τι συμπτώματα θέλουν παραπάνω από αυτά που έχει το μωρό, πρέπει να τα είχε όλα δλδ;

Καλά, απαράδεκτοι που το τρύπησαν τρεις φορές, εμένα μια και πόνεσε η ψυχή μου. Δεν υπάρχει τρόπος να ελέγξουν αν έχει ούρα πριν;

Κουράγιο κορίτσι, τι να πω! Ευτυχώς τώρα είστε μαζί. Περαστικά σας και να εύχομαι γρήγορα να γυρίσετε σπιτάκι σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...