Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η troia είπε:

Να σας ζήσει και καλή ανατροφή! Καλή ανάρρωση σε εσένα!!!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ! Ναι κ μένα μου είπε ο γιατρος ότι γενικά χάνουν βαρος ως 10% αλλά πιστεύω πως αν κατέβει το γάλα κ τρώμε ανά 3 ωρες δν θα έχουμε θέμα όταν πάμε σπιτι. Το σημαντικό είναι να εδραιωθεί ο θηλασμός. Εγω μεχρι στιγμής βγάζω μόνο πρωτογαλα. Κ ο μικρός μου πλήγωσε χθες τη μια θηλή κ πριν λίγο την άλλη. Άντε να δω πως θα τον ταΐσω μετά. Ακόμα δν το πιάνει πολύ βαθεια το στήθος κ το κορυφαίο είναι ότι με τον που τον παίρνω μόνο κοιμάται κ δν ανοίγει το στόμα του .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κοπέλα μου♥️

Εγώ γενικά ενημερώθηκα από πριν, από ομάδες θηλασμού, βιβλία, την αδερφή μου που έκανε αποκλειστικό θηλασμό στην ανιψιά μου και μίλησα με μια σύμβουλο μια φορά.

Οι μαίες μου έδειξαν κάνα δυο στάσεις τις οποίες ήδη ήξερα, κάποιες μου είπαν πιάνει καλά κάποιες όχι, κάποιες ότι θέλω ψευδοθηλες κλπ κάποιες λένε ξυπνα το ανα τόσες ώρες, άλλες όχι. Γενικά ακούς πάρα πολλές απόψεις. Το βασικό νομίζω είναι να λειτουργείς με το ένστικτο, βλέπεις το θέλει το μωρό, πώς ανταποκρίνεται το σώμα σου κ προχωράς. Δεν είναι εύκολο γενικά αλλά αν έχεις ψυχολογία όλα τα εμπόδια προσπερνιουνται. Γιατί δεν γίνεται για κάθε τι να παίρνεις κ μία σύμβουλο τηλ νομίζω. Μαθαίνεις μαζί με το μωρό σου.

Και εγώ έχω διαβάσει κάποια βιβλία και άρθρα γιατί θέλω πολύ να καταφέρω να θηλάσω, το κακό αυτό είναι ότι δεν σου λένε όλες τουλάχιστον παρόμοια πράγματα πιο πολύ σε μπερδευουν!!! Έδωσαν καθόλου ξένο μέχρι να έρθει τ δικό σ γάλα?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Και εγώ έχω διαβάσει κάποια βιβλία και άρθρα γιατί θέλω πολύ να καταφέρω να θηλάσω, το κακό αυτό είναι ότι δεν σου λένε όλες τουλάχιστον παρόμοια πράγματα πιο πολύ σε μπερδευουν!!! Έδωσαν καθόλου ξένο μέχρι να έρθει τ δικό σ γάλα?? 

Όχι, χωρίς την συνεναιση σου απαγορεύεται να δώσουν, αν τους κυνηγήσεις βρίσκουν τον μπελά τους. Εγώ ζήτησα κ μου τον έβαλαν δύο φορές στο στήθος πριν βγω απ' το χειρουργείο.

Το καλύτερο δεν σας είπα. Ο μπαμπάς του που δεν ήθελε να είναι στην γέννα καθόταν τελικά και τα είδε όλα σχεδόν απ' την πόρτα, η γιατρός τον είχε πλάτη, μάλλον από την αγωνία του. Και μετά στο σπίτι ζητούσε να του δείξω την τομή 😂🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσι μου κ από τις συσπασεις πονάω κ στην τομή. Γενικά το πρώτο 24ωρο είναι λίγο δύσκολο ,ζητούσα συνέχως να μου δώσουν παυσίπονο όλο το βράδυ κ γενικά δν κατάφερα να κοιμηθώ Γτ είχα κ τον μικρό να προσπαθώ να τον θηλάσω , κ ειδικά τότε πονούσα περισσότερο! 

Λογικό όσο έχεις και το μωράκι στο στήθος γιατί οι συσπάσεις είναι πιο έντονες Όταν θηλάζει...

Καλή αννάρωση και γρήγορη εύχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσες είστε από καισαρική και γυρίσατε σπίτι αντιπηκτικες κάνετε; Εγώ κάνω, ποναω όταν ξαπλώνω στο πλάι, καμία ως φορά νιώθω να νιώθω βάρος στο στήθος όταν αναπνέω ξαπλωμένη και φυσικά κάτω από την τομή είναι να φουλ μελανιασμενη και έχω κάποια ψιλό οιδήματα..... ομορφιές κορίτσια!

Έτυχε μια πολύ καλή μαία, λέει χρησιμοποιούμε όλες τις διόδους, λέω εμείς τις εξόδους. Το κλουβί με τις τρελές, ξεμαλιασμενες, χάλια και φυσικά εγώ δεν έβγαλα την χειρουργική ρόμπα μέχρι να βγω. Φυσικά ζητούσα καθαρές κάθε τρεις και δύο 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Όσες είστε από καισαρική και γυρίσατε σπίτι αντιπηκτικες κάνετε; Εγώ κάνω, ποναω όταν ξαπλώνω στο πλάι, καμία ως φορά νιώθω να νιώθω βάρος στο στήθος όταν αναπνέω ξαπλωμένη και φυσικά κάτω από την τομή είναι να φουλ μελανιασμενη και έχω κάποια ψιλό οιδήματα..... ομορφιές κορίτσια!

Έτυχε μια πολύ καλή μαία, λέει χρησιμοποιούμε όλες τις διόδους, λέω εμείς τις εξόδους. Το κλουβί με τις τρελές, ξεμαλιασμενες, χάλια και φυσικά εγώ δεν έβγαλα την χειρουργική ρόμπα μέχρι να βγω. Φυσικά ζητούσα καθαρές κάθε τρεις και δύο 😂

Φανταστικές οι εμπειρίες σας 🤣...εγώ θα κάνω την Παρασκευή καισαρική...για να δούμε και η δική μου πως θα πάει...

Αν και νομίζω ότι δεν υπάρχει τρόπος να γεννήσεις χωρίς πόνο,ράμματα,τομές κ.λ.π...είτε φυσιολογικά είτε καισαρική έχουν τα ζόρια τους....

Η μητέρα μου τέσσερα παιδιά φυσιολογικά πολλά ράμματα και πολύ τσούξιμο για μέρες...

Η αδερφή μου επίσης σε σημείο να μην μπορεί να καθίσει... 🙄

Το καλό είναι ότι περνάνε σχετικά σύντομα όλα αυτα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Φανταστικές οι εμπειρίες σας 🤣...εγώ θα κάνω την Παρασκευή καισαρική...για να δούμε και η δική μου πως θα πάει...

Αν και νομίζω ότι δεν υπάρχει τρόπος να γεννήσεις χωρίς πόνο,ράμματα,τομές κ.λ.π...είτε φυσιολογικά είτε καισαρική έχουν τα ζόρια τους....

Η μητέρα μου τέσσερα παιδιά φυσιολογικά πολλά ράμματα και πολύ τσούξιμο για μέρες...

Η αδερφή μου επίσης σε σημείο να μην μπορεί να καθίσει... 🙄

Το καλό είναι ότι περνάνε σχετικά σύντομα όλα αυτα !

Με το καλό, μην φοβάσαι τίποτα. Ότι δυσκολίες και να υπάρχουν όταν παίρνεις αγκαλιά το μωρό σου τις ξεχνάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ! Ναι κ μένα μου είπε ο γιατρος ότι γενικά χάνουν βαρος ως 10% αλλά πιστεύω πως αν κατέβει το γάλα κ τρώμε ανά 3 ωρες δν θα έχουμε θέμα όταν πάμε σπιτι. Το σημαντικό είναι να εδραιωθεί ο θηλασμός. Εγω μεχρι στιγμής βγάζω μόνο πρωτογαλα. Κ ο μικρός μου πλήγωσε χθες τη μια θηλή κ πριν λίγο την άλλη. Άντε να δω πως θα τον ταΐσω μετά. Ακόμα δν το πιάνει πολύ βαθεια το στήθος κ το κορυφαίο είναι ότι με τον που τον παίρνω μόνο κοιμάται κ δν ανοίγει το στόμα του .

Θα αγοράσεις ψευδοθηλές και κοχύλια, τα οποία θα φοράς όταν θα έχεις βάλει κρέμα για τις θηλές. Έχω να προτείνω την κρέμα της medela.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Όσες είστε από καισαρική και γυρίσατε σπίτι αντιπηκτικες κάνετε; Εγώ κάνω, ποναω όταν ξαπλώνω στο πλάι, καμία ως φορά νιώθω να νιώθω βάρος στο στήθος όταν αναπνέω ξαπλωμένη και φυσικά κάτω από την τομή είναι να φουλ μελανιασμενη και έχω κάποια ψιλό οιδήματα..... ομορφιές κορίτσια!

Έτυχε μια πολύ καλή μαία, λέει χρησιμοποιούμε όλες τις διόδους, λέω εμείς τις εξόδους. Το κλουβί με τις τρελές, ξεμαλιασμενες, χάλια και φυσικά εγώ δεν έβγαλα την χειρουργική ρόμπα μέχρι να βγω. Φυσικά ζητούσα καθαρές κάθε τρεις και δύο 😂

Εμένα μου έκαναν αντιπηκτικές ενέσεις μέσα στο μαιευτήριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η troia είπε:

Εμένα μου έκαναν αντιπηκτικές ενέσεις μέσα στο μαιευτήριο.

Ναι και εμένα, αλλά η γιατρός μου μου είπε να κάνω κ δέκα μέρες αφού βγω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Ναι και εμένα, αλλά η γιατρός μου μου είπε να κάνω κ δέκα μέρες αφού βγω

Μήπως έκανες και στην εγκυμοσύνη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η troia είπε:

Μήπως έκανες και στην εγκυμοσύνη;

Όχι καθόλου. Έπαιρνα salospir όμως, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Όχι καθόλου. Έπαιρνα salospir όμως, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Ίσως, δε γνωρίζω. Εγώ δεν έπαιρνα. Μια κοπέλα στο θάλαμο που έκανε αντιπηκτικές προληπτικά της είπε ο γιατρός της να τις συνεχίσει και για ένα 10ήμερο στο σπίτι, όπως σε εσένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/11/2021 at 12:20 ΜΜ, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Γέννησα κ γω το πρωί τον μπέμπη μου 3670 γρ . Τώρα είμαι στο δωμάτιο κ περιμένω να μου τον φέρουν να τον θηλάσω. Μου το έφεραν πριν κ ο καημένος πεινούσε κ έκλεγε απλά δν μπορούσα να τον θηλάσω εκείνη την ώρα κ μου είπαν θα μου τον φέρουν αργότερα. Εσείς μετά από πόση ώρα που πήγατε στο δωμάτιο θηλάσατε; Εντωμεταξύ τα πόδια μου δν τα νιώθω ,ακόμα είναι μουδιασμένα . 

Κοπέλα μου να σου ζήσει ο μπουμπούκος σου!Να ναι γερό και καλότυχο το παιδάκι σου!καλή ανάρρωση να έχεις!💙🍼👣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Όσες είστε από καισαρική και γυρίσατε σπίτι αντιπηκτικες κάνετε; Εγώ κάνω, ποναω όταν ξαπλώνω στο πλάι, καμία ως φορά νιώθω να νιώθω βάρος στο στήθος όταν αναπνέω ξαπλωμένη και φυσικά κάτω από την τομή είναι να φουλ μελανιασμενη και έχω κάποια ψιλό οιδήματα..... ομορφιές κορίτσια!

Έτυχε μια πολύ καλή μαία, λέει χρησιμοποιούμε όλες τις διόδους, λέω εμείς τις εξόδους. Το κλουβί με τις τρελές, ξεμαλιασμενες, χάλια και φυσικά εγώ δεν έβγαλα την χειρουργική ρόμπα μέχρι να βγω. Φυσικά ζητούσα καθαρές κάθε τρεις και δύο 😂

Καλησπέρα κορίτσι μου! Εγώ θα κάνω για 20 μερες αντιπηκτικές μου είπε ο γιατρος! Κ μένα πάντως κάτω από την τομή δλδ πριν το αηδοιο η περιοχή είναι πρησμένη. Το είδε κ ο γιατρος σήμερα που μου έβγαλε την γαζα κ μου είπε είναι φυσιολογικό ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς γύρισαμε τη Δευτέρα σπίτι μας!Δεν θηλάζω αποκλειστικά γιατί δε με βοήθησαν οι μαίες τόσο όσο θα έπρεπε η μάλλον τόσο όσο θα ήθελα!ευτυχώς έχω το θηλαστρο και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ!όσο για την καισαρική έκανα ραχιαία νάρκωση που έχει πολλά κοινά με την επισκληριδιο η μεγαλύτερη διαφορά είναι πως δεν έχει καθετηρακι να σου συμπληρώνουν φάρμακο κάθε τόσο που πονάς!δική μου επιλογή ήταν! Το χειρότερο όμως είναι ότι έχω φοβερό πονοκέφαλο που δε με βοηθάει καθόλου στο να μπορώ να ζήσω 1000% τις στιγμές με το μωρό!ελπίζω να μου περάσει σύντομα!Καλή συνέχεια και υπομονή στις μανουλες!Και σε όσα κορίτσια δε γέννησαν με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Κοπέλα μου να σου ζήσει ο μπουμπούκος σου!Να ναι γερό και καλότυχο το παιδάκι σου!καλή ανάρρωση να έχεις!💙🍼👣

Σε ευχαριστώ κοπέλα μου ! Κ σείς να είστε καλά 🌺🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Καλημέρα σε όλες!!!

Πόσες έχουμε μείνει ακόμα;;Εμείς μπαίνουμε αύριο προγραμματισμένα και μια αγωνία την έχω...🤪 

Καλημέρα!!! Ήρθε κ η ώρα η δική σου επιτέλους!!! Με το καλό!! Νομίζω εμείς οι δύο κ η @annatsak αν δεν κάνω λάθος έχουνε μείνει ακόμα.. 

Εμείς πήγαμε εχθές στον γιατρό 38+3 κ ήταν 2700 η μικρή. Μια σταλιά μου φαίνεται.. Μου είπε ότι δε με βλέπει να γεννάω από μόνη μου κ να πάω στις 27/11 με ραντεβού στο μαιευτήριο για πρόκληση.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Καλημέρα σε όλες!!!

Πόσες έχουμε μείνει ακόμα;;Εμείς μπαίνουμε αύριο προγραμματισμένα και μια αγωνία την έχω...🤪 

Καλημέρα και από εμάς! Άντε με το καλό κορίτσι, όλα θα πάνε καλά! Να μας γράψεις νέα σου μόλις μπορέσεις. Θέλω να μοιραστώ μία φώτο μαζί σας, μόλις μου τον είχαν φέρει αφού με πήγαν στο δωμάτιο 🥰💙🙏

IMG_20211118_131008.thumb.jpg.661fc5683dde3d7de45b41032b2f5930.jpg

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα και από εμάς! Άντε με το καλό κορίτσι, όλα θα πάνε καλά! Να μας γράψεις νέα σου μόλις μπορέσεις. Θέλω να μοιραστώ μία φώτο μαζί σας, μόλις μου τον είχαν φέρει αφού με πήγαν στο δωμάτιο 🥰💙🙏

IMG_20211118_131008.thumb.jpg.661fc5683dde3d7de45b41032b2f5930.jpg

 

Ψυχούλα ομορφηηηη!! Να σας ζήσει ο μπέμπης σας γέρος και καλοτυχος να είναι!! Πολύ όμορφη εικόνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Καλημέρα σε όλες!!!

Πόσες έχουμε μείνει ακόμα;;Εμείς μπαίνουμε αύριο προγραμματισμένα και μια αγωνία την έχω...🤪 

Άντε κορίτσι μ όλα καλά θα πάνε!!εχω χαθεί κορίτσια αλλά τρέχω όλη μέρα με την μικρή με τον νεκταριο!δεν σας ξεχνώ σκέφτομαι την κάθε μια ξεχωριστά σε όσες δεβ ευχήθηκα να σας ζήσουν τα μπεμπακια και οι υπόλοιπες με ένα πόνο ευχομαι όλα καλά με την βοήθεια του θεού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Καλημέρα!!! Ήρθε κ η ώρα η δική σου επιτέλους!!! Με το καλό!! Νομίζω εμείς οι δύο κ η @annatsak αν δεν κάνω λάθος έχουνε μείνει ακόμα.. 

Εμείς πήγαμε εχθές στον γιατρό 38+3 κ ήταν 2700 η μικρή. Μια σταλιά μου φαίνεται.. Μου είπε ότι δε με βλέπει να γεννάω από μόνη μου κ να πάω στις 27/11 με ραντεβού στο μαιευτήριο για πρόκληση.. 

Κι εμάς 38+4 2700 ήταν ο μικρός...όντως μια σταλιά...δεν πειράζει!!!Γερά να είναι τα μωράκια μας...φτάνουν οι μέρες και για εσάς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα και από εμάς! Άντε με το καλό κορίτσι, όλα θα πάνε καλά! Να μας γράψεις νέα σου μόλις μπορέσεις. Θέλω να μοιραστώ μία φώτο μαζί σας, μόλις μου τον είχαν φέρει αφού με πήγαν στο δωμάτιο 🥰💙🙏

IMG_20211118_131008.thumb.jpg.661fc5683dde3d7de45b41032b2f5930.jpg

 

Ψυχηηηηη μου...να τον χαίρεσαι κορίτσι μου!!!Μια μπουκίτσα πλασματάκι...😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Καλημέρα σε όλες!!!

Πόσες έχουμε μείνει ακόμα;;Εμείς μπαίνουμε αύριο προγραμματισμένα και μια αγωνία την έχω...🤪 

Ολα καλά θα πάνε κοπέλα μου!Να σκέφτεσαι ότι θα έχεις μετά το μωράκι σου αγκαλιά!ξέρεις τι νάρκωση θα κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...