Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις On 25/7/2022 at 10:01 ΜΜ, ο/η Gif-e είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, πως περάσατε το άλμα 34-37? Εδώ και λίγες μέρες η μικρή μου είναι αρκετά ανήσυχη, έχει επηρεαστεί και ο ύπνος της και αναρωτιέμαι αν είναι λόγω άλματος 

Εμείς ως τώρα δεν είχαμε κάτι σημαντικό, εκτός από 2 μέρες που είχαμε δυσκολία στον ύπνο. Αυτό μας συμβαίνει σποραδικά. Και γκρίνια που είχε κάποιες μέρες (υποθέτω από οδοντοφυία) πήρε ομοιοπαθητικά και της πέρασε. Βέβαια δεν το έχουμε ξεπεράσει αυτό το στάδιο, οπότε δεν ξέρω τι άλλο μας επιφυλάσσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 27/7/2022 at 5:37 ΜΜ, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Του έχω δώσει κ γω πιο μικρος όταν ήταν κομματάκια. Όπως μπανάνα , αβοκάντο,πατάτα κ κολοκυθάκι . Τα μασάει αρκετά αλλά δν τρωει φυσικά την ποσότητα που τρωει σε αλεσμένο . Επισης τώρα του πηρα κ κάτι μπισκοτάκια της nutricia και τα μασάει σαν τρελός κ το τρώει όλο. Νεράκι εμένα έπινε από την αρχή μονος του. Επίσης κ με δικό μου ποτήρι που του έδωσα το ήπιε. Πρώτες βοήθειες ήθελα να κανω αλλά δν είχε διαθέσιμο κ ήταν όλα από Σεπτέμβρη. Αν κ με παιδιατρο που το συζήτησα μου είπε πως δν είναι απαραίτητο να ξέρω για να κάνει blw . Εγώ ήθελα από την αρχή να τον ξεκινησω αλλά με τον θάνατο της μητέρας μου τότε δν μπορούσα ούτε είχα ψυχολογία να το κανω. Τώρα βέβαια που το ξεκίνησα κάπως το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι δν τρώει την ποσότητα που έτρωγε . Γτ είναι φαγανός γενικά. Του βάζω τα κομμάτια στην αρχή κ μετά του δινω κ λίγο από το αλεσμένο.Αλλά σιγά σιγά θα τον αφήνω να τρώει μόνο τα κομμάτια. 

Με ενδιαφέρουν κι εμένα τα σεμινάρια πρώτων βοηθειών. Ξέρεις πού μπορώ να απευθυνθώ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/8/2022 at 5:22 ΜΜ, ο/η troia είπε:

Με ενδιαφέρουν κι εμένα τα σεμινάρια πρώτων βοηθειών. Ξέρεις πού μπορώ να απευθυνθώ;

Στον ερυθρό Σταυρό πηρα εγω στη Θεσσαλονίκη. Αν είσαι Αθήνα δν ξέρω αν κανουν . Μπορείς να ρωτήσεις ομως. Κορίτσια να σας ρωτήσω έχει εδώ κ 2-3 μερες κ ο μικρος δν θέλει να φάει. Ενώ γενικά είναι φαγανός κ έτρωγε ποσότητες έχει δυο μερες τώρα που το μεσημεριανό τρώει το μισό με το ζόρι κ το απόγευμα που του δινω γιαούρτι σφραγίζει το στόμα του κ δν το ανοίγει. Δν ξέρω τι έχει πάθει. Πηρα την παιδιατρο τώρα να την ρωτήσω αλλά δν το σήκωσε. Δν ξέρω αν είναι τα δοντάκια γτ μας είπε την προηγούμενη βδομάδα που πήγαμε ότι δν θα βγάλει άλλο σύντομα ! Έχει βγάλει 2 μέχρι στιγμής . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/8/2022 at 6:59 ΜΜ, ο/η sweetheart12 είπε:

Στον ερυθρό Σταυρό πηρα εγω στη Θεσσαλονίκη. Αν είσαι Αθήνα δν ξέρω αν κανουν . Μπορείς να ρωτήσεις ομως. Κορίτσια να σας ρωτήσω έχει εδώ κ 2-3 μερες κ ο μικρος δν θέλει να φάει. Ενώ γενικά είναι φαγανός κ έτρωγε ποσότητες έχει δυο μερες τώρα που το μεσημεριανό τρώει το μισό με το ζόρι κ το απόγευμα που του δινω γιαούρτι σφραγίζει το στόμα του κ δν το ανοίγει. Δν ξέρω τι έχει πάθει. Πηρα την παιδιατρο τώρα να την ρωτήσω αλλά δν το σήκωσε. Δν ξέρω αν είναι τα δοντάκια γτ μας είπε την προηγούμενη βδομάδα που πήγαμε ότι δν θα βγάλει άλλο σύντομα ! Έχει βγάλει 2 μέχρι στιγμής . 

Και της δικιάς μου της έχει μειωθεί κάπως η όρεξη. Πολύ πιθανό να είναι από δόντια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/8/2022 at 12:04 ΠΜ, ο/η troia είπε:

Και της δικιάς μου της έχει μειωθεί κάπως η όρεξη. Πολύ πιθανό να είναι από δόντια.

Το θέμα είναι ότι το παθαίνει περισσότερο με το μεσημεριανό αυτό ! Τρώει 6-7 κουταλιές κ μετά σφραγίζει το στόμα κ με τα χίλια ζόρια να του δωσω το μισό από το φαγητό που έτρωγε πριν. Το πρωί το αυγό του το τρώει με όρεξη ,τα φρούτα ομως δυσκολεύομαι πάλι να του τα δωσω γτ αρχίζει τα ίδια. Το απόγευμα αφού έχει πεινάσει το γιαούρτι το τρώει . Επειδή ξεκίνησα να του τα δινω σε μικρά κομματάκια εδώ κ 15 μερες περιπου λεω μήπως γι αυτό το κάνει γτ από τότε ξεκίνησε όλο αυτό! Αλλά μια μέρα δοκίμασα πάλι αλεσμένο κ δν το έφαγε όλο. Δν ξέρω έχω ζοριστεί πολύ κ χάνω την υπομονή μου κ του φωνάζω μετά κ ο γλυκός μου κλαίει κ μετά κλαίω κ γώ για το ξέσπασμα μου πάνω του. Απλά έχω χίλια δυο στο κεφάλι μου γτ τρέχω κ για την γαμοβαφτιση κ  είμαι κ όλη μέρα στην κουζίνα για να του φτιάχνω διαφορετικά φαγητά μήπως κ φάει κ το αποτέλεσμα να είναι το ίδιο! Ειδικά όταν έχεις μαθει με ένα μωρό που τρώει κ ξαφνικά δν τρώει σου φαίνεται κάπως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Έχουμε χαθεί λίγο πολύ όλες απ'ότι βλέπω. 

Όσον αφορά το φαγητό, εγώ δίνω το πρωί φρουτοκρεμα και κρόκο, μεσημέρι φαγητό σε κομμάτια, απόγευμα γιαουρτακι. Σε όλα σχεδόν βάζει το χέρι στο στόμα για να βγάλει το φαγητό και να το πιάσει μόνος του. Επίσης, αν του δώσω γεμισμένο κουτάλι τοβαζι μόνος του στο στόμα. Γενικά, τείνει να γίνει ανεξάρτητος στο φαγητό. Για κιλά, αν παίρνει βάρος κλπ έχω σταματήσει να αγχώνομαι πλέον. Έχουμε και 7 δοντακια. Γενικά πάντως η όρεξη παίζει, λίγο ζέστη, λίγο δόντια,λίγο άλματα, όλα επηρεάζουν.

Έκανα και το χειρουργείο για αφαίρεση χολής, σήμερα κλείνω μήνα χειρουργημρνη. Σε τρεις εβδομάδες έχω και την γαμοβαφτιση μας . Ευτυχώς τα είχα σχεδόν όλα έτοιμα πριν μπω χειρουργείο. Εύχομαι να είστε όλες καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 22/8/2022 at 4:40 ΜΜ, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έχουμε χαθεί λίγο πολύ όλες απ'ότι βλέπω. 

Όσον αφορά το φαγητό, εγώ δίνω το πρωί φρουτοκρεμα και κρόκο, μεσημέρι φαγητό σε κομμάτια, απόγευμα γιαουρτακι. Σε όλα σχεδόν βάζει το χέρι στο στόμα για να βγάλει το φαγητό και να το πιάσει μόνος του. Επίσης, αν του δώσω γεμισμένο κουτάλι τοβαζι μόνος του στο στόμα. Γενικά, τείνει να γίνει ανεξάρτητος στο φαγητό. Για κιλά, αν παίρνει βάρος κλπ έχω σταματήσει να αγχώνομαι πλέον. Έχουμε και 7 δοντακια. Γενικά πάντως η όρεξη παίζει, λίγο ζέστη, λίγο δόντια,λίγο άλματα, όλα επηρεάζουν.

Έκανα και το χειρουργείο για αφαίρεση χολής, σήμερα κλείνω μήνα χειρουργημρνη. Σε τρεις εβδομάδες έχω και την γαμοβαφτιση μας . Ευτυχώς τα είχα σχεδόν όλα έτοιμα πριν μπω χειρουργείο. Εύχομαι να είστε όλες καλά.

Καλησπερααα, όντως έχουμε χαθεί...μεγάλωσαν τα μπουμπούκια μας...κι εμένα  @sweetheart12 ενώ τρώει τα πάντα με όρεξη αυτές τις μέρες έχει μειώσει ποσότητες...εγω το αφήνω επάνω του(τρώει μόνος του άλλωστε) και τρώει όσο θέλει...Δεν τον πιέζω ποτέ και μέχρι στιγμής είναι όλα καλά...Άλλες φορές λιγότερο άλλες περισσοτερο όπως και να έχει θα φάει...

7 δοντάκια ε @Stardust_83? Εμάς τώρα αχνοφαίνεται το πρώτο...Δεν έχουμε κανένα ακόμα 🤭

Αφού λέμε αν βγάλει δόντια θα φάει κι εμάς 🤣😂 

Η ώρα η καλή και να σας ζήσει και το μικρούλη σας...να περάσετε τέλεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλες, ελπίζω να είστε καλά και τα μωράκια σας ακόμα καλύτερα! Ήθελα να ρωτήσω πως τα πάτε με τον ύπνο..τις τελευταίες ημέρες εμένα έχει πολλές διακυμάνσεις και από εκεί που κοιμόταν 2 φορές μέσα στην ημέρα(σύνολο 3 ώρες) έχει κόψει τον πρωινό ύπνο με αποτέλεσμα ν νυσταζει άκυρη ώρα για μεσημέρι και να πηγαίνει πίσω όλο της το πρόγραμμα. Από νυχτερινά ξύπνηματα πως πάτε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια και από εμένα. Ήθελα να γράψω εδώ και μέρες, αλλά δεν έβρισκα χρόνο...

@IridaPκαλά, εμάς ο ύπνος ήταν ανέκαθεν το μεγάλο μας πρόβλημα...Κοιμάται δύσκολα και αργά κάθε βράδυ, ξυπνάει αρκετές φορές συνήθως και μέσα στη μέρα δεν έχει ακόμα σταθερό πρόγραμμα...Μπορεί να κάνει 2 με 3 υπνάκους της μισής ώρας ή έναν μεγάλο των 2 ωρών...Εγώ το μόνο που εύχομαι είναι να καταφέρει να κοιμάται σχετικά νωρίς το βράδυ μέχρι το Δεκέμβρη που θα επιστρέψω στη δουλειά...Και μάλλον τότε θα κόψουμε και το θηλασμό, γιατί με έχει κουράσει και θέλουμε να προσπαθήσουμε και για 2ο παιδάκι.

Όσο για τα υπόλοιπα, έχουμε 4 δοντάκια, τρώμε πλέον τα πάντα απλώς ανάλατα και όταν το φαγητό μας προσφέρεται, της αφήνω τη μερίδα της ανάλατη και της το δίνω χωρίς να το αλέσω, απλώς κομμένο κομματάκια. Δεν της δίνω ακόμα να τρώει μόνη της, πρέπει να το κάνω, τη βλέπω έτοιμη, απλώς πρέπει να το πάρω απόφαση για την ακαταστασία...Btw μου είπαν για κάτι που στρώνεις στο πάτωμα γι' αυτή τη δουλειά, κάτι που μοιάζει με τραπεζομάντηλο. Μήπως το έχετε υπόψη; Ξέρετε πού θα το βρω και με ποια ονομασία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/9/2022 at 1:42 ΜΜ, ο/η IridaP είπε:

Καλησπέρα σε όλες, ελπίζω να είστε καλά και τα μωράκια σας ακόμα καλύτερα! Ήθελα να ρωτήσω πως τα πάτε με τον ύπνο..τις τελευταίες ημέρες εμένα έχει πολλές διακυμάνσεις και από εκεί που κοιμόταν 2 φορές μέσα στην ημέρα(σύνολο 3 ώρες) έχει κόψει τον πρωινό ύπνο με αποτέλεσμα ν νυσταζει άκυρη ώρα για μεσημέρι και να πηγαίνει πίσω όλο της το πρόγραμμα. Από νυχτερινά ξύπνηματα πως πάτε??

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εμείς με τον ύπνο το βράδυ τα πάμε πολύ καλά δόξα το θεο. Από 6 μηνών που έκοψα τον θηλασμό άρχισε να κοιμάται σερί( κ πριν κοιμόταν σερί γτ στις 2,5 με 3 ωρες που ξυπνούσε να θηλάσει ,θήλαζε κ κοιμόταν ταυτόχρονα) Τώρα κοιμάται  συνήθως 21:00 η ωρα με 7-8 το πρωί όπου πινει το γάλα κ συνήθως κοιμάται ακόμη 1 ωριτσα. Όποτε μέσα στη μέρα μου κάνει 2 ύπνους οι οποίοι είναι 30λεπτα κ καμία φορά μπορεί ο ένας να φτάσει το πολύ 1,5 ωρα. Αυτή τη βδομάδα βέβαια τον ξεκίνησα βρεφικό γτ Ιανουάριο γυρνάω δουλειά  κ μπορεί να κοιμηθεί για λίγο το πρωί αφού πιει το γάλα μέχρι να ετοιμαστώ εγώ κ μετά να τον ξυπνήσω για να τον πάω βρεφικό , κ άλλη 1 φορά μέσα στη μερα. Εμένα πάντως κ πιο μικρος όταν ήταν κάθε φορά οι ύπνοι του ήταν μισάωρου με 1 ωρα βαριά κ δν κοιμόταν πάντα σε στάνταρ ώρες. Απλά είχα λίγο πολύ πρόγραμμα στο φαγητό. Βέβαια υπάρχουν μερες που μπορεί να καθυστερήσει καποιο γεύμα του επειδή κοιμάται ,αλλά οκ το επόμενο το δινω στην ωρα του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/10/2022 at 2:57 ΜΜ, ο/η troia είπε:

Γεια και από εμένα. Ήθελα να γράψω εδώ και μέρες, αλλά δεν έβρισκα χρόνο...

@IridaPκαλά, εμάς ο ύπνος ήταν ανέκαθεν το μεγάλο μας πρόβλημα...Κοιμάται δύσκολα και αργά κάθε βράδυ, ξυπνάει αρκετές φορές συνήθως και μέσα στη μέρα δεν έχει ακόμα σταθερό πρόγραμμα...Μπορεί να κάνει 2 με 3 υπνάκους της μισής ώρας ή έναν μεγάλο των 2 ωρών...Εγώ το μόνο που εύχομαι είναι να καταφέρει να κοιμάται σχετικά νωρίς το βράδυ μέχρι το Δεκέμβρη που θα επιστρέψω στη δουλειά...Και μάλλον τότε θα κόψουμε και το θηλασμό, γιατί με έχει κουράσει και θέλουμε να προσπαθήσουμε και για 2ο παιδάκι.

Όσο για τα υπόλοιπα, έχουμε 4 δοντάκια, τρώμε πλέον τα πάντα απλώς ανάλατα και όταν το φαγητό μας προσφέρεται, της αφήνω τη μερίδα της ανάλατη και της το δίνω χωρίς να το αλέσω, απλώς κομμένο κομματάκια. Δεν της δίνω ακόμα να τρώει μόνη της, πρέπει να το κάνω, τη βλέπω έτοιμη, απλώς πρέπει να το πάρω απόφαση για την ακαταστασία...Btw μου είπαν για κάτι που στρώνεις στο πάτωμα γι' αυτή τη δουλειά, κάτι που μοιάζει με τραπεζομάντηλο. Μήπως το έχετε υπόψη; Ξέρετε πού θα το βρω και με ποια ονομασία;

Καλησπέρα ! Έχεις δοκιμάσει να μην την αφήσεις να κοιμηθεί μετά τις 17:00 το απόγευμα για να σου κοιμηθεί νωρίς το βράδυ; Κ μένα επειδή κοιμόταν μισαωρα πριν κάνα δυο μήνες νυσταζε πάντα γύρω στις 7 κ όταν κοιμόταν μετά το βράδυ πήγαινε 10 κ κάτι για να κοιμηθεί . Όποτε σταμάτησα να τον κοιμίζω εκείνη την ωρα κ τον κρατούσα μέχρι 20:00 κ μετά έπεφτε ντεζα . Όποτε έμαθε κ τώρα 20:30 η ωρα κουτουλάει . Κ μείς τρώμε τα πάντα πλέον. Σε κομματάκια. Εγω του κανω πανκεικ κ τα τρώει μονος του ή του δινω φρούτα που πιάνονται εύκολα κ τα τρώει μονος του. Αλλά μετά από κάποια ωρα βαριέται κ του τα δινω εγώ. Το μεσημεριανό τον ταΐζω γτ μπορεί να είναι πιο λαδερά κ υγρά Ρα φαγητά κ δν πιάνονται η του δινω το κουταλάκι να το βάλει μονος του. Μην σε αγχώνει πάντως θα ερθει η ωρα που μια χαρά θα φάνε μόνα τους. Κ μένα με είχε πιάσει μια τρέλα γύρω από αυτό το θέμα αλλά βλέπω ότι μια χαρά τα καταφέρνει όταν θέλει ο ίδιος. Η λύση για να μη λερώνει  όταν τρώει είναι να πάρεις μια κουρτίνα μπάνιου ή ένα παλιό σεντόνι (δν υπάρχει κάτι ειδικό δλδ ) κ να τα  βάλεις κάτω από το καρεκλάκι κ γύρω για να μη λερωνεται ρο πάτωμα όταν θα πετάει το φαγητό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα κορίτσια μου…τι κάνετε όλα καλά..¡τα ζουζούνια σας πως είναι περπατάτε άραγε έχουμε χαθεί εχω να μπω παρά πολύ καιρό  δεν ξέρω αν μπαίνετε κι εσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς δεν περπατάμε ακόμα. Μπουσουλάμε και κάνουμε βήματα όταν της κρατάμε τα χεράκια. Και πιάνεται για να σηκωθεί από κάτω. Στην ομιλία προσπαθούμε να πούμε μερικές κουβεντούλες. Νομίζω ότι θα μιλήσουμε πριν περπατήσουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα μανούλες τι κάνετε;πως τα πάτε με τα μικρά σας; Εμείς είμαστε 15μισο περπατάμε  λέμε μαμά μπαμπά λίγο γιαγιά ναι και κάτι ακαταλαβίστικα δικά τους,εδώ και δυο εβδομάδες ξυπνάμε συνέχεια το βράδυ μπορεί και ανά μια ώρα και είναι δύσκολα και με τα δυο σκέφτομαι να τις βγάλω από τις κούνιες να βάλω ένα στρώμα κάτω και να κοιμόμαστε εκεί μαζί μέχρι να φτιάξει πάλι ο ύπνος τους…δεν ξέρω αν κάνω καλά η όχι αλλά το ξενύχτι δεν παλεύεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, εμείς είμαστε 14 μηνών, δεν περπατάμε, τρώμε τα πάντα, συνεννοούμαστε μια χαρά, λέμε από πολλές λέξεις την πρώτη συλλαβή. Σε λίγο ξεκινάμε και βρεφονηπιακό. Σε εμάς ο ύπνος έστρωσε ξαφνικά, βέβαια ακόμα ξυπνάει μία και 2 φορές μέσα στη νύχτα, αλλά είναι διαχειρίσιμο. Θα χαρώ να μάθω νέα και για άλλα παιδάκια του γκρούπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 14 μηνών και εμείς 😍 @Xrys_Pa πόσο σε καταλαβαίνω! Την τελευταία εβδομάδα ο ύπνος τους έχει διαταραχθεί ξαφνικα και έχουμε ξυπνηματα ακόμη και ανά μία ωρα... Η αϋπνία δεν αντέχεται... Κατά τα άλλα, πηγαίνουν στο βρεφονηπιακό από τον Σεπτέμβριο με πολύ καλή προσαρμογή, όπου εννοείται ότι τρώνε τα πάντα, έχουν βγάλει από δύο δόντια (μόνο), δεν περπατάνε (η μία είναι τελειως έτοιμη, φαίνεται να είναι θέμα ημερών), επικοινωνούμε άψογα, με λεξούλες, χορεύουμε, γελάμε πολύ και τα συναφή. Γενικα- παρά την τεράστια κούραση των διδύμων- θεωρω ότι είναι μια πολύ καλύτερη φάση σε σχέση με καποιους μήνες πριν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Jaipur είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 14 μηνών και εμείς 😍 @Xrys_Pa πόσο σε καταλαβαίνω! Την τελευταία εβδομάδα ο ύπνος τους έχει διαταραχθεί ξαφνικα και έχουμε ξυπνηματα ακόμη και ανά μία ωρα... Η αϋπνία δεν αντέχεται... Κατά τα άλλα, πηγαίνουν στο βρεφονηπιακό από τον Σεπτέμβριο με πολύ καλή προσαρμογή, όπου εννοείται ότι τρώνε τα πάντα, έχουν βγάλει από δύο δόντια (μόνο), δεν περπατάνε (η μία είναι τελειως έτοιμη, φαίνεται να είναι θέμα ημερών), επικοινωνούμε άψογα, με λεξούλες, χορεύουμε, γελάμε πολύ και τα συναφή. Γενικα- παρά την τεράστια κούραση των διδύμων- θεωρω ότι είναι μια πολύ καλύτερη φάση σε σχέση με καποιους μήνες πριν.

Α εσείς πήγατε και βρεφονηπιακό πως τα πάτε με τις ιώσεις.?είναι αυτό που με φοβίζει περισσότερο ,κοιτάω να βρω μια λυση για να μην τις στείλω ακόμα να πάμε του χρόνου που θα είμαστε 3 χρόνων πια το ανέφερα και στον παιδίατρο και συμφωνεί για του χρόνου όχι ότι δεν θα κολλάνε απλά αλλιώς να είναι 2 και αλλιώς 3 μου ειπε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά βρε κορίτσια...πως είστε ;;

Ήθελα να μπω καιρό και όλο δεν προλάβαινα...

Ερώτηση σε όσες έχετε ήδη κάνει το mmr...είχατε παρενέργειες;είδατε τυχόν αλλαγές στο παιδι πχ αφαγίες κ.λ.π; είναι να το κάνουμε τώρα που θα γίνουμε 14 μηνων και ομολογώ ότι με αγχώνει λίγο αυτό το εμβόλιο;

Κατά τ'άλλα εμας περπατάει από 12 μηνων και 9 ημερών...λέει λεξούλες μπαμπα,μαμα(όταν θέλει 😂) ,παππού,καίει,πάει,λέει πολλές φορές την πρώτη συλλαβή από διάφορες λέξεις  και κάνει και πολλά ζωάκια-ήχους...γενικά όλη μέρα κάτι λέει χχαχαχα

Τρώει ακόμα μόνος του τα πάντα με ελάχιστες εξαιρέσεις ακόμα κι όταν βγάζει κάποιο δοντάκι δεν χάνει την όρεξη του...

με τον ύπνο κοιμάται σχετικά καλά γύρω στις 2 ώρες μέσα στην ημέρα και από της 10:30 το βράδυ έως της 8:30-9:00 το πρωί...

κάνει αφυπνίσεις μόνο όταν κάτι τον ενοχλεί-πονάει...κάναμε συγκόιμηση ουσιαστικά από την αρχή...επειδή κι εμείς κι αυτός όμως δεν βολευόμαστε πλέον κοιμαται στην κούνια του δίπλα μας και έρχεται τις "δυσκολες" μέρες μαζί μας...

Δεν είναι απίστευτο πως πέρασε ο καιρός και πόσο πολύ μεγάλωσαν ρε παιδια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Καλή χρονιά βρε κορίτσια...πως είστε ;;

Ήθελα να μπω καιρό και όλο δεν προλάβαινα...

Ερώτηση σε όσες έχετε ήδη κάνει το mmr...είχατε παρενέργειες;είδατε τυχόν αλλαγές στο παιδι πχ αφαγίες κ.λ.π; είναι να το κάνουμε τώρα που θα γίνουμε 14 μηνων και ομολογώ ότι με αγχώνει λίγο αυτό το εμβόλιο;

Κατά τ'άλλα εμας περπατάει από 12 μηνων και 9 ημερών...λέει λεξούλες μπαμπα,μαμα(όταν θέλει 😂) ,παππού,καίει,πάει,λέει πολλές φορές την πρώτη συλλαβή από διάφορες λέξεις  και κάνει και πολλά ζωάκια-ήχους...γενικά όλη μέρα κάτι λέει χχαχαχα

Τρώει ακόμα μόνος του τα πάντα με ελάχιστες εξαιρέσεις ακόμα κι όταν βγάζει κάποιο δοντάκι δεν χάνει την όρεξη του...

με τον ύπνο κοιμάται σχετικά καλά γύρω στις 2 ώρες μέσα στην ημέρα και από της 10:30 το βράδυ έως της 8:30-9:00 το πρωί...

κάνει αφυπνίσεις μόνο όταν κάτι τον ενοχλεί-πονάει...κάναμε συγκόιμηση ουσιαστικά από την αρχή...επειδή κι εμείς κι αυτός όμως δεν βολευόμαστε πλέον κοιμαται στην κούνια του δίπλα μας και έρχεται τις "δυσκολες" μέρες μαζί μας...

Δεν είναι απίστευτο πως πέρασε ο καιρός και πόσο πολύ μεγάλωσαν ρε παιδια;

Καλημέρα! Και οι δύο το έκαναν την Τρίτη που μας πέρασε. Προς το παρόν δεν έχουμε κάτι, όλα ίδια. Λες γι' αυτό να μην κοιμούνται το βράδυ...? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Jaipur είπε:

Καλημέρα! Και οι δύο το έκαναν την Τρίτη που μας πέρασε. Προς το παρόν δεν έχουμε κάτι, όλα ίδια. Λες γι' αυτό να μην κοιμούνται το βράδυ...? 

Καλημέρα, ρε συ έχω διαβάσει ότι τους πέφτει λίγο βαρύ το συγκεκριμένο....στο μεταξύ κάνουν αφαγίες,πυρετους μετά από δέκα μέρες κ.λ.π κ.λ.π ίσως ναι αν μέχρι το εμβόλιο είχατε καλούς ύπνους και μετά το εμβόλιο άλλαξε ίσως να τα έχει επηρεάσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Καλημέρα, ρε συ έχω διαβάσει ότι τους πέφτει λίγο βαρύ το συγκεκριμένο....στο μεταξύ κάνουν αφαγίες,πυρετους μετά από δέκα μέρες κ.λ.π κ.λ.π ίσως ναι αν μέχρι το εμβόλιο είχατε καλούς ύπνους και μετά το εμβόλιο άλλαξε ίσως να τα έχει επηρεάσει...

Τωρα που το λες, δεν αποκλείεται... Αφαγία ευτυχώς δεν είχαν, πυρετό μας είπε πως αν κάνει, κάνει σε 7-12 μέρες. Για να δούμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Jaipur είπε:

Τωρα που το λες, δεν αποκλείεται... Αφαγία ευτυχώς δεν είχαν, πυρετό μας είπε πως αν κάνει, κάνει σε 7-12 μέρες. Για να δούμε....

Μακάρι να το περάσουν ήπια μωρε...ταλαιπωρουνται κι αυτά κι εμείς...😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Καλή χρονιά βρε κορίτσια...πως είστε ;;

Ήθελα να μπω καιρό και όλο δεν προλάβαινα...

Ερώτηση σε όσες έχετε ήδη κάνει το mmr...είχατε παρενέργειες;είδατε τυχόν αλλαγές στο παιδι πχ αφαγίες κ.λ.π; είναι να το κάνουμε τώρα που θα γίνουμε 14 μηνων και ομολογώ ότι με αγχώνει λίγο αυτό το εμβόλιο;

Κατά τ'άλλα εμας περπατάει από 12 μηνων και 9 ημερών...λέει λεξούλες μπαμπα,μαμα(όταν θέλει 😂) ,παππού,καίει,πάει,λέει πολλές φορές την πρώτη συλλαβή από διάφορες λέξεις  και κάνει και πολλά ζωάκια-ήχους...γενικά όλη μέρα κάτι λέει χχαχαχα

Τρώει ακόμα μόνος του τα πάντα με ελάχιστες εξαιρέσεις ακόμα κι όταν βγάζει κάποιο δοντάκι δεν χάνει την όρεξη του...

με τον ύπνο κοιμάται σχετικά καλά γύρω στις 2 ώρες μέσα στην ημέρα και από της 10:30 το βράδυ έως της 8:30-9:00 το πρωί...

κάνει αφυπνίσεις μόνο όταν κάτι τον ενοχλεί-πονάει...κάναμε συγκόιμηση ουσιαστικά από την αρχή...επειδή κι εμείς κι αυτός όμως δεν βολευόμαστε πλέον κοιμαται στην κούνια του δίπλα μας και έρχεται τις "δυσκολες" μέρες μαζί μας...

Δεν είναι απίστευτο πως πέρασε ο καιρός και πόσο πολύ μεγάλωσαν ρε παιδια;

O ομοιοπαθητικός μου αυτό μου συνέστησε να το κάνουμε αφού εδραιωθεί η ομιλία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η troia είπε:

O ομοιοπαθητικός μου αυτό μου συνέστησε να το κάνουμε αφού εδραιωθεί η ομιλία...

Ναι έχω διαβάσει ότι τα πάει λίγο πίσω και δεν μου αρέσει και πολύ σαν ιδέα...ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω με αυτό εμβόλιο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Ναι έχω διαβάσει ότι τα πάει λίγο πίσω και δεν μου αρέσει και πολύ σαν ιδέα...ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω με αυτό εμβόλιο....

Ούτε κι εγώ, γιατί είναι το επόμενο εμβόλιο που πρέπει να κάνουμε τον άλλο μήνα και ξεκινάμε και παιδικό σταθμό που θα μας τα ζητήσουν τα εμβόλια...Λέω να κάνω μία επίσκεψη σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο να ακούσω τη γνώμη της ή να προφασιστώ ότι αρρωσταίνει στον παιδικό και να το καθυστερήσω λίγο ακόμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...