Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 13 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια τι κανετε; Πως είναι τα μωράκια σας! Εγώ δν είμαι καθόλου καλά. Προχθές ο άντρας μου βγήκε θετικός στον κορωνοιο κ σήμερα από τα ξημερώματα το μωράκι μου εχει πυρετό. Έφτασε 38,3 κ του έδωσα ντεπόν έπεφτε για λίγες ώρες κ μετά πάλι ανέβαινε, δν έχει πέσει κάτω από 37,2 γενικά.Μέχρι στιγμής έχω δώσει 3 φορές ντεπόν.Εγω το πρωί που έκανα ραπιντ ήμουν αρνητική. Πηρα κ την παιδιατρο κ που είπε να του δινω ντεπόν κάθε φορά που ανεβαίνει ο πυρετός. Γενικά έχει γκρίνια όλη μέρα,ακόμη κ όταν κοιμάται ξυπνάει ανα 5 λεπτά με κλάματα κ φοβάμαι μήπως τον πονάει ο λαιμος του όπως κ του άντρα μου.Επίσης του έβαλα κ το οξυμετρο το δικό μας κ έχει πέσει κ το οξυγόνο του. Η παιδίατρος μου είπε ότι τα μωρά το περνάνε ήπια αλλά αυτό εμένα δν μου φαίνεται ήπιο. Πείτε μου ρε κορίτσια εσάς που νοσήσαν τα μωράκια σας ποσό πυρετό έκανα κ για πόσες μερες; Έχω τρελαθεί σήμερα. Κ τα φρούτα του κ τα λαχανικά του δν τα έφαγε . Έτρωγε λίγο κ δν ήθελε κ του έδινα γάλα. Ευτυχως το έπινε το γάλα. 

Καλημέρα. Περαστικά σας κορίτσι μου. Εμείς ευτυχώς για την ώρα δεν έχουμε κολλήσει. Κάνε υπομονή και θα το ξεπεράσει. Λογικό να έχει κοπεί λίγο η όρεξη του.

Εγώ την Δευτέρα πήρα εξιτήριο από το νοσοκομείο, πρέπει να κάνω πολύ αυστηρή δίαιτα και ελπίζω να μην κάνω υποτροπή μέχρι να μπω χειρουργείο. Προσπαθώ να βάλω σε μία σειρά το μωρό μου, εμένα, το σπίτι μου, τις προετοιμασίες για τον γάμο- βάφτιση. Ένας χαμός.

Δόντια έβγαλαν κορίτσια τα μωράκια σας; Εμένα ο δικός μου την Δευτέρα, το κάτω αριστερό, μου το φυλούσε για έκπληξη! Λογικά σε λίγες μέρες θα σκάσει και το δεξί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. Περαστικά σας κορίτσι μου. Εμείς ευτυχώς για την ώρα δεν έχουμε κολλήσει. Κάνε υπομονή και θα το ξεπεράσει. Λογικό να έχει κοπεί λίγο η όρεξη του.

Εγώ την Δευτέρα πήρα εξιτήριο από το νοσοκομείο, πρέπει να κάνω πολύ αυστηρή δίαιτα και ελπίζω να μην κάνω υποτροπή μέχρι να μπω χειρουργείο. Προσπαθώ να βάλω σε μία σειρά το μωρό μου, εμένα, το σπίτι μου, τις προετοιμασίες για τον γάμο- βάφτιση. Ένας χαμός.

Δόντια έβγαλαν κορίτσια τα μωράκια σας; Εμένα ο δικός μου την Δευτέρα, το κάτω αριστερό, μου το φυλούσε για έκπληξη! Λογικά σε λίγες μέρες θα σκάσει και το δεξί.

Καλημέρα κορίτσι μου κ περαστικά κ σε σένα ! Ξέρω πως είναι γτ τα ίδια πέρασε κ ο αδερφός μου με τη χολή του. Ναι είναι λογικό να έχει κοπεί η όρεξη . Σήμερα δν έχει κάνει πυρετό κ ευτυχως το βράδυ κοιμήθηκε. Του έδωσα κ αλγκοφρεν κ εκείνο τον ηρέμησε. 
Εμενα δν έχει βγάλει ακόμα καποιο δοντάκι αλλά έχει εδώ κ λίγες μερες που τρελαίνεται κ όλα τα βάζει στο στόμα κ τα δαγκώνει με μανία κ ειδικα χθες το έκανε πολυ έντονα κ την πιπίλα δν την ρουφάει αλλά την δαγκώνει. Κ λεω μπας κ είναι κάνα δόντι κ έκανε πυρετό; Αλλά αν ήταν δόντι δν θα του έπεφτε ο πυρετός; Προσπάθησα να δω αν πετάχτηκε κάνα δόντι αλλά δν με αφήνει βάζει συνέχεια τη γλώσσα του 🤪😂

Εντωμεταξυ τώρα που είπες για τη γαμοβαφτιση έχω κ γώ να τρέξω κ δν έχω κάνει τπτ. Όλα θα τα ξεκινησω μετά τα 40 της μάνας μου. Ευτυχως έχω κλείσει τα βασικά από πέρσι που το ανέβαλα κ φέτος έχω μόνο τα χαρτιά ,να διαλέξω νυφικό κ όλες τις λεπτομέρειες της διακόσμησης κ τα προσκλητήρια.Αυτά βέβαια απαιτούν κ περισσότερο τρέξιμο κ έχω μόνο 2 μήνες για να τα κανω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου κ περαστικά κ σε σένα ! Ξέρω πως είναι γτ τα ίδια πέρασε κ ο αδερφός μου με τη χολή του. Ναι είναι λογικό να έχει κοπεί η όρεξη . Σήμερα δν έχει κάνει πυρετό κ ευτυχως το βράδυ κοιμήθηκε. Του έδωσα κ αλγκοφρεν κ εκείνο τον ηρέμησε. 
Εμενα δν έχει βγάλει ακόμα καποιο δοντάκι αλλά έχει εδώ κ λίγες μερες που τρελαίνεται κ όλα τα βάζει στο στόμα κ τα δαγκώνει με μανία κ ειδικα χθες το έκανε πολυ έντονα κ την πιπίλα δν την ρουφάει αλλά την δαγκώνει. Κ λεω μπας κ είναι κάνα δόντι κ έκανε πυρετό; Αλλά αν ήταν δόντι δν θα του έπεφτε ο πυρετός; Προσπάθησα να δω αν πετάχτηκε κάνα δόντι αλλά δν με αφήνει βάζει συνέχεια τη γλώσσα του 🤪😂

Εντωμεταξυ τώρα που είπες για τη γαμοβαφτιση έχω κ γώ να τρέξω κ δν έχω κάνει τπτ. Όλα θα τα ξεκινησω μετά τα 40 της μάνας μου. Ευτυχως έχω κλείσει τα βασικά από πέρσι που το ανέβαλα κ φέτος έχω μόνο τα χαρτιά ,να διαλέξω νυφικό κ όλες τις λεπτομέρειες της διακόσμησης κ τα προσκλητήρια.Αυτά βέβαια απαιτούν κ περισσότερο τρέξιμο κ έχω μόνο 2 μήνες για να τα κανω. 

Εγώ νυφικό δεν θέλω, ένα φόρεμα θα βάλω. Προσκλητήρια και μπομπονιέρες με πρέπει να κλείσω, να πάρω βέρες, δώρο κουμπαρας. Τα υπόλοιπα τα έχω κλεισμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Πως είστε? Πως τα πάτε με τις τροφές? Εμείς έχουμε φάει μήλο, μπανάνα, αχλάδι αβοκάντο από φρούτα, πατάτα, καρότο κολοκύθι, κοτόπουλο, μοσχάρι, ψάρι κ αυγό. Νομίζω πιο μεγάλη επιτυχία έχει το ψάρι! Δοντάκια προς το παρόν άφαντα. Κορίτσια εσείς που κάνετε αποκλειστικό κ έχετε μπει στις στερεές, τα βράδια πως πάνε? Εμένα σαν να μην άλλαξε κάτι, θέλει γάλα ανά τρίωρο. Μου είπε η παιδίατρος ότι δεν το κάνει από πείνα πλέον αλλά από συνήθεια κ πρέπει σιγά σιγά να της το κοψω.. Αλλά αν πάω να την παρηγόρησω με πιπίλα ή λίγο νεράκι μας ακούει συνήθως το σύμπαν, λίγες φορές έχει πιάσει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Εμείς μόνο γάλα πίνουμε ακόμα.θα αρχίσουμε την Παρασκευή στερεές που κλείνουμε τους 6 μήνες. Με το μεσημεριανό πρώτα και στη συνέχεια θα μπει το φρούτο. Δοντακια εμείς βγάλαμε πριν μια βδομάδα τα δύο κάτω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η IridaP είπε:

Καλημέρα! Πως είστε? Πως τα πάτε με τις τροφές? Εμείς έχουμε φάει μήλο, μπανάνα, αχλάδι αβοκάντο από φρούτα, πατάτα, καρότο κολοκύθι, κοτόπουλο, μοσχάρι, ψάρι κ αυγό. Νομίζω πιο μεγάλη επιτυχία έχει το ψάρι! Δοντάκια προς το παρόν άφαντα. Κορίτσια εσείς που κάνετε αποκλειστικό κ έχετε μπει στις στερεές, τα βράδια πως πάνε? Εμένα σαν να μην άλλαξε κάτι, θέλει γάλα ανά τρίωρο. Μου είπε η παιδίατρος ότι δεν το κάνει από πείνα πλέον αλλά από συνήθεια κ πρέπει σιγά σιγά να της το κοψω.. Αλλά αν πάω να την παρηγόρησω με πιπίλα ή λίγο νεράκι μας ακούει συνήθως το σύμπαν, λίγες φορές έχει πιάσει... 

Αβγό τόσο νωρίς; Πόσο είστε; Με συγχωρείς αλλά η παιδίατρος σου δεν ξέρει τι της γίνεται. Συνέχισε να θηλάζεις κατά απαίτηση του παιδιού. Ο θηλασμός δεν είναι μόνο φαγητό. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι με την ζέστη θα θέλει να θηλάζει περισσότερο γιατί θα ζεσταίνεται. Θα ξεκινήσουν και δόντια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Αβγό τόσο νωρίς; Πόσο είστε; Με συγχωρείς αλλά η παιδίατρος σου δεν ξέρει τι της γίνεται. Συνέχισε να θηλάζεις κατά απαίτηση του παιδιού. Ο θηλασμός δεν είναι μόνο φαγητό. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι με την ζέστη θα θέλει να θηλάζει περισσότερο γιατί θα ζεσταίνεται. Θα ξεκινήσουν και δόντια.

Ναι ένα αυγό κάθε μέρα στην κρέμα, είναι της σχολής που τα δίνουν όλα τα αλλεργίογονα νωρίς. Τι να σου πω κ εμένα γενικά δεν μου πάει η καρδιά να της το κόψω έτσι απλά κ να διαμαρτυρεται, άσε που δεν είναι εύκολο. Μου είπε ότι δεν είναι λογικό να κάνει 2ωρα,να την πάω τλχ στο 4ωρο. Εσένα κάνει 2ωρα σταθερά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η IridaP είπε:

Ναι ένα αυγό κάθε μέρα στην κρέμα, είναι της σχολής που τα δίνουν όλα τα αλλεργίογονα νωρίς. Τι να σου πω κ εμένα γενικά δεν μου πάει η καρδιά να της το κόψω έτσι απλά κ να διαμαρτυρεται, άσε που δεν είναι εύκολο. Μου είπε ότι δεν είναι λογικό να κάνει 2ωρα,να την πάω τλχ στο 4ωρο. Εσένα κάνει 2ωρα σταθερά? 

Όχι, μπορεί και πιο συχνά, μπορεί να κάνει και 3-4 ώρες. Τα μωρά δεν έχουν πρόγραμμα. Το παιδάκι σου αναπτύσσεται και συναισθηματικά και σωματικά.Εγω θα χαιρομουν στην θέση σου. Δύσκολο μεν αλλά αξίζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Όχι, μπορεί και πιο συχνά, μπορεί να κάνει και 3-4 ώρες. Τα μωρά δεν έχουν πρόγραμμα. Το παιδάκι σου αναπτύσσεται και συναισθηματικά και σωματικά.Εγω θα χαιρομουν στην θέση σου. Δύσκολο μεν αλλά αξίζει.

Τώρα είδα ότι ρώτησες πριν, ειναι  6,5 μηνών. Ναι κ εγώ δεν έχω θέμα με αυτό ξέρω ότι δεν θα είναι για πάντα κ έχω βρει τότε ρυθμούς μου στον ύπνο ώστε να μην με κουράζουν τα συχνά ξύπνηματα. Έκανα μεγάλο αγώνα κ υπομονή σε πολλές δυσκολίες για να τη θηλασω, οπότε πλέον το να την ταΐζω τη νύχτα μου φαίνεται ρουτίνα. Πιο πολύ ήθελα να δω αν κ τα δικα σας μωράκια έχουν ανάγκη το βραδινο τάισμα, γιατί η γιατρος μου το παρουσίασε λίγο σαν αδικαιολογητο σε αυτή τη φάση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η IridaP είπε:

Τώρα είδα ότι ρώτησες πριν, ειναι  6,5 μηνών. Ναι κ εγώ δεν έχω θέμα με αυτό ξέρω ότι δεν θα είναι για πάντα κ έχω βρει τότε ρυθμούς μου στον ύπνο ώστε να μην με κουράζουν τα συχνά ξύπνηματα. Έκανα μεγάλο αγώνα κ υπομονή σε πολλές δυσκολίες για να τη θηλασω, οπότε πλέον το να την ταΐζω τη νύχτα μου φαίνεται ρουτίνα. Πιο πολύ ήθελα να δω αν κ τα δικα σας μωράκια έχουν ανάγκη το βραδινο τάισμα, γιατί η γιατρος μου το παρουσίασε λίγο σαν αδικαιολογητο σε αυτή τη φάση. 

Μάλλον δεν είναι επαρκώς ενημερωμένη όσον αφορά τον θηλασμό. Αν θες πάντως υπάρχουν ομάδες που μπορείς να βρεις πολύ χρήσιμες πληροφορίες, ενημέρωση και υποστήριξη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/5/2022 at 4:39 ΜΜ, ο/η sweetheart12 είπε:

Μάλιστα! Καλά κ μείς ξεκινήσαμε μια βδομάδα πριν γίνει 6 περιπου. Έφαγε για μερικές μερες μόνο φρούτα κ το Σάββατο του πρόσθεσα το μεσημεριανό λαχανικά με κρέας. Τι ποσότητα μεσημεριανού της δίνεις; Γτ εμένα δν μου είπε σε γραμμάρια απλά μου είπε να δινω 120γρ κρέας μια πατάτα ένα καρότο κ ένα κολοκύθι. Αυτά όλα είναι για δυο μερες. Απλά εγώ τα μαγειρεύω κάθε μέρα κ έτσι τα κανω μισά τα λαχανικά κ 60γρ το κρέας. Απλά κάθε φορά δν βγαίνουν ίδια γραμμάρια. Για το νερό κ μένα μου είπε ότι μπορεί κ να μην πιει καθόλου . Όποτε δν τους προβληματίζει αυτό. Για το Bexsero δν μας έχει πει ακόμα τπτ η αλήθεια ! Την Πέμπτη θα πάμε να κάνουμε κ τα εμβολια του 6ου μήνα κ ισως την ρωτήσω αν δν μου πει κάτι! Του πνευμονιόκοκκου πόσες δόσεις έχετε κάνει; Εμείς 2. Δλδ 3 κ 5 μηνών τα κάναμε. Κ διάβασα ότι είναι 4 δόσεις κ λογικά οι άλλες 2 γίνονται από 12-15 μηνών . Έτσι διάβασα στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού 

Δε μπαίνω πολύ συχνά για αυτό σου απαντάω τώρα!και εμένα στην αρχή δε μου είχε πει πόσα γραμμάρια και την ξαναρωτησα μου είπε 200 με 250 γραμ!κρέας μου είχε πει την αρχή 50 με 60 και να το αυξήσω τώρα της δίνω γύρω στα 100 γραμ!για το bexsero ήθελα να ε ρωτήσω τι σας είπε και αν σκέφτεσαι να το κάνεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Δε μπαίνω πολύ συχνά για αυτό σου απαντάω τώρα!και εμένα στην αρχή δε μου είχε πει πόσα γραμμάρια και την ξαναρωτησα μου είπε 200 με 250 γραμ!κρέας μου είχε πει την αρχή 50 με 60 και να το αυξήσω τώρα της δίνω γύρω στα 100 γραμ!για το bexsero ήθελα να ε ρωτήσω τι σας είπε και αν σκέφτεσαι να το κάνεις!

Καλησπέρα κορίτσι μου.Κ μένα το κρέας όπως σου είχα πει 60γρ μου είπε κ βασικά του έδινα εκεί γύρω στα 250γρ στο σύνολο να φάει. Αλλά έχει μια βδομάδα περιπου που κολλήσαμε κορωνοιο από τον άντρα μου κ ο μικρος δν τρώει καθόλου παρά μόνο γάλα πινει κ πραγματικά είμαι πολύ στεναχωρημένη. Πάνω που είχαμε μπει σε πρόγραμμα κ θα μας έβαζε κ το απογευματινό την Πέμπτη τώρα πήγαμε σε όλα πίσω. Ούτε τα εμβολια κάναμε γτ ακυρώσαμε το ραντεβού . Επίσης έχει κοπεί κ η όρεξη του δλδ γάλα έπινε 200μλ κ τώρα πινει τα 150 με το ζόρι. Σήμερα δοκίμασα να του δωσω τα φρούτα κ έφαγε 3 κουταλιές με τα χίλια ζόρια. Πραγματικά έχω στεναχωρεθεί πολύ γτ δν ξέρω πως θα επανέλθουμε κ να τρώει πάλι όπως πριν. Όσον αφορα το bexsero είμαι κ γώ σε σκέψεις ,αλλά από την άλλη δν θελω να ρισκάρω με τπτ την υγεία του παιδιού μου. Γτ τώρα κόλλησε πάλι ο άντρας μου κορωνοιο επειδή δν έκανε το εμβόλιο κ εγώ το ίδιο επειδή είπα να το κανω λίγο αργότερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/5/2022 at 10:24 ΜΜ, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου.Κ μένα το κρέας όπως σου είχα πει 60γρ μου είπε κ βασικά του έδινα εκεί γύρω στα 250γρ στο σύνολο να φάει. Αλλά έχει μια βδομάδα περιπου που κολλήσαμε κορωνοιο από τον άντρα μου κ ο μικρος δν τρώει καθόλου παρά μόνο γάλα πινει κ πραγματικά είμαι πολύ στεναχωρημένη. Πάνω που είχαμε μπει σε πρόγραμμα κ θα μας έβαζε κ το απογευματινό την Πέμπτη τώρα πήγαμε σε όλα πίσω. Ούτε τα εμβολια κάναμε γτ ακυρώσαμε το ραντεβού . Επίσης έχει κοπεί κ η όρεξη του δλδ γάλα έπινε 200μλ κ τώρα πινει τα 150 με το ζόρι. Σήμερα δοκίμασα να του δωσω τα φρούτα κ έφαγε 3 κουταλιές με τα χίλια ζόρια. Πραγματικά έχω στεναχωρεθεί πολύ γτ δν ξέρω πως θα επανέλθουμε κ να τρώει πάλι όπως πριν. Όσον αφορα το bexsero είμαι κ γώ σε σκέψεις ,αλλά από την άλλη δν θελω να ρισκάρω με τπτ την υγεία του παιδιού μου. Γτ τώρα κόλλησε πάλι ο άντρας μου κορωνοιο επειδή δν έκανε το εμβόλιο κ εγώ το ίδιο επειδή είπα να το κανω λίγο αργότερα. 

Καλησπέρα κοπέλα μου! Μην στεναχωριέσαι με το μικρούλι σου λογικό να μην έχει όρεξη η παιδίατρος τι σου λέει που τρώει λιγότερο!πως είναι ο μικρούλης; εσείς; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/5/2022 at 11:16 ΜΜ, ο/η Lenia1983 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου! Μην στεναχωριέσαι με το μικρούλι σου λογικό να μην έχει όρεξη η παιδίατρος τι σου λέει που τρώει λιγότερο!πως είναι ο μικρούλης; εσείς; 

Καλά είμαστε κοπέλα μου δόξα το θεό. Κ ο μικρος συνήλθε κ εγω κ ο άντρας μου είμαστε καλα (κάναμε ραπιντ κ είμαστε αρνητικοί) Η παιδίατρος μου είχε κει είναι λογικό να μην τρώει,όπως εμείς οι ενήλικες δν έχουμε όρεξη έτσι κ τα μωρά  κ να του δινω μόνο γάλα. Πριν 2 μερες ξεκίνησα να του δινω πάλι τα φρούτα το πρωί κ σήμερα το μεσημέρι τα λαχανικά με κρέας. Ευτυχως τα έφαγε. Με λίγη γκρίνια την πρώτη μέρα αλλά έτρωγε. Τώρα μας έμεινε χουσουρι ο ύπνος. Από την μέρα που αρρώστησε δν κοιμάται στο λίκνο όπως πριν που τον κοιμιζαμε εκεί αλλά θέλει στην αγκαλιά κ γκρινιάζει πολύ μέχρι να κοιμηθεί κ κοιμάται στο κρεβάτι μαζί μας. Έχω την εντύπωση ότι τον πονάνε κ τα ούλα κ ότι σύντομα μπορεί να σκάσει κάνα δόντι γιατι δαγκώνει με τρελή μανία τα χέρια του κ εμένα 🤪 κ μάλλον γι αυτό δν κοιμάται κ εύκολα . Του έπεσαν ολα μαζί του γλυκου μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλά είμαστε κοπέλα μου δόξα το θεό. Κ ο μικρος συνήλθε κ εγω κ ο άντρας μου είμαστε καλα (κάναμε ραπιντ κ είμαστε αρνητικοί) Η παιδίατρος μου είχε κει είναι λογικό να μην τρώει,όπως εμείς οι ενήλικες δν έχουμε όρεξη έτσι κ τα μωρά  κ να του δινω μόνο γάλα. Πριν 2 μερες ξεκίνησα να του δινω πάλι τα φρούτα το πρωί κ σήμερα το μεσημέρι τα λαχανικά με κρέας. Ευτυχως τα έφαγε. Με λίγη γκρίνια την πρώτη μέρα αλλά έτρωγε. Τώρα μας έμεινε χουσουρι ο ύπνος. Από την μέρα που αρρώστησε δν κοιμάται στο λίκνο όπως πριν που τον κοιμιζαμε εκεί αλλά θέλει στην αγκαλιά κ γκρινιάζει πολύ μέχρι να κοιμηθεί κ κοιμάται στο κρεβάτι μαζί μας. Έχω την εντύπωση ότι τον πονάνε κ τα ούλα κ ότι σύντομα μπορεί να σκάσει κάνα δόντι γιατι δαγκώνει με τρελή μανία τα χέρια του κ εμένα 🤪 κ μάλλον γι αυτό δν κοιμάται κ εύκολα . Του έπεσαν ολα μαζί του γλυκου μου! 

Καλημέρα. Περαστικά σας. Ευτυχώς πέρασε και αυτό. Έχεις αποθηλασει;

Την χορτοσουπα την τρώνε τα μωράκια σας; Εμένα ούτε να την δει δεν ήθελε, άρχισα να του την δίνω με blw και τουλάχιστον βάζει στο στόμα, δοκιμάζει και τρώει λίγο. Το καρεκλακι δεν μας πολύ αρέσει, ίσως γιατί ως δεν κάθεται καλά ακόμη και δεν φτάνει καλά στον δίσκο.

Απογευματινό δίνετε; Ο παιδίατρος να μου είπε να αρχίσω να δίνω ζυμαρικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. Περαστικά σας. Ευτυχώς πέρασε και αυτό. Έχεις αποθηλασει;

Την χορτοσουπα την τρώνε τα μωράκια σας; Εμένα ούτε να την δει δεν ήθελε, άρχισα να του την δίνω με blw και τουλάχιστον βάζει στο στόμα, δοκιμάζει και τρώει λίγο. Το καρεκλακι δεν μας πολύ αρέσει, ίσως γιατί ως δεν κάθεται καλά ακόμη και δεν φτάνει καλά στον δίσκο.

Απογευματινό δίνετε; Ο παιδίατρος να μου είπε να αρχίσω να δίνω ζυμαρικά.

Καλημέρα!!! Τι ζεστή ρε κορίτσια!!! Απότομα δεν έπιασε;

Εμείς σήμερα κλείνουμε τους 6 μήνες κ χθες αρχίσαμε πατάτα... Έφαγε γύρω στα 20 γρ όπως τα υπολόγισα.. καλά είναι άραγε; Πάντως αγώνας το τάισμα 😂😂τι άλλο βάζετε στη χορτοσουπα εκτός πατάτα, κολοκύθι, καρότο; Τι προσθέσατε στη συνέχεια;

Νερό προσπάθησα να της δώσω με το ποτηράκι της NUK που ρουφάει από γύρω γύρω αλλά δεν το ήθελε καθόλου.. εσάς ήπιαν με ευκολία;

Άρχισε κ χθες ξαφνικά να γυρνάει από ανάσκελα μπρούμυτα όλη την ώρα... Βρήκε το κόλπο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Καλημέρα!!! Τι ζεστή ρε κορίτσια!!! Απότομα δεν έπιασε;

Εμείς σήμερα κλείνουμε τους 6 μήνες κ χθες αρχίσαμε πατάτα... Έφαγε γύρω στα 20 γρ όπως τα υπολόγισα.. καλά είναι άραγε; Πάντως αγώνας το τάισμα 😂😂τι άλλο βάζετε στη χορτοσουπα εκτός πατάτα, κολοκύθι, καρότο; Τι προσθέσατε στη συνέχεια;

Νερό προσπάθησα να της δώσω με το ποτηράκι της NUK που ρουφάει από γύρω γύρω αλλά δεν το ήθελε καθόλου.. εσάς ήπιαν με ευκολία;

Άρχισε κ χθες ξαφνικά να γυρνάει από ανάσκελα μπρούμυτα όλη την ώρα... Βρήκε το κόλπο.. 

Άστα να πάνε, μας βλέπω για κλιματιστικό σύντομα. Εμένα με το 360 ήπιε αμέσως. Του έχω δώσει νερό και με κανονικό ποτήρι και καλαμάκι, ακόμη και σε καπάκι από πλαστικό μπουκάλι γιατί δεν είχα μαζί μου το 360. Στην χορτοσουπα εγώ βάζω σέλινο, λίγο ελαιόλαδο και λεμόνι.

Ο δικός μου από μπρούμυτα γυρίζει ανάσκελα και γενικά είναι πολύ κινητικός, δεν είναι να τον αφήνω χωρίς προστασία όταν κοιμάται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλά είμαστε κοπέλα μου δόξα το θεό. Κ ο μικρος συνήλθε κ εγω κ ο άντρας μου είμαστε καλα (κάναμε ραπιντ κ είμαστε αρνητικοί) Η παιδίατρος μου είχε κει είναι λογικό να μην τρώει,όπως εμείς οι ενήλικες δν έχουμε όρεξη έτσι κ τα μωρά  κ να του δινω μόνο γάλα. Πριν 2 μερες ξεκίνησα να του δινω πάλι τα φρούτα το πρωί κ σήμερα το μεσημέρι τα λαχανικά με κρέας. Ευτυχως τα έφαγε. Με λίγη γκρίνια την πρώτη μέρα αλλά έτρωγε. Τώρα μας έμεινε χουσουρι ο ύπνος. Από την μέρα που αρρώστησε δν κοιμάται στο λίκνο όπως πριν που τον κοιμιζαμε εκεί αλλά θέλει στην αγκαλιά κ γκρινιάζει πολύ μέχρι να κοιμηθεί κ κοιμάται στο κρεβάτι μαζί μας. Έχω την εντύπωση ότι τον πονάνε κ τα ούλα κ ότι σύντομα μπορεί να σκάσει κάνα δόντι γιατι δαγκώνει με τρελή μανία τα χέρια του κ εμένα 🤪 κ μάλλον γι αυτό δν κοιμάται κ εύκολα . Του έπεσαν ολα μαζί του γλυκου μου! 

Μπράβο που είστε όλοι καλά !πάει πέρασε και αυτό!θέλει λίγο υπομονή μέχρι να βρει πάλι τους ρυθμούς του ο γλυκούλης!εμένα έχει φαγούρα στα ούλα και πολλά σάλια!απ' εδώ και πέρα έτσι θα ναι θα έχουν την γκρίνια τους την ανορεξία τους!υπομονή θα κάνουμε για τα παιδάκια μας!💙❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. Περαστικά σας. Ευτυχώς πέρασε και αυτό. Έχεις αποθηλασει;

Την χορτοσουπα την τρώνε τα μωράκια σας; Εμένα ούτε να την δει δεν ήθελε, άρχισα να του την δίνω με blw και τουλάχιστον βάζει στο στόμα, δοκιμάζει και τρώει λίγο. Το καρεκλακι δεν μας πολύ αρέσει, ίσως γιατί ως δεν κάθεται καλά ακόμη και δεν φτάνει καλά στον δίσκο.

Απογευματινό δίνετε; Ο παιδίατρος να μου είπε να αρχίσω να δίνω ζυμαρικά.

Καλησπέρα κοπέλα μου!εμένα ευτυχώς την τρώει γιααραδειγμα σήμερα της είχα γλυκοπατάτα κολοκυθάκι καρότο αρακά και φασολάκια!της έβαλα το λαδακι από πάνω αλλά δε βάζω λεμόνι γιατί με το πορτοκαλί στη φρούτοκρεμα δεν τα πήγε καλά και φοβάμαι να της βάλω λεμόνι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Καλημέρα!!! Τι ζεστή ρε κορίτσια!!! Απότομα δεν έπιασε;

Εμείς σήμερα κλείνουμε τους 6 μήνες κ χθες αρχίσαμε πατάτα... Έφαγε γύρω στα 20 γρ όπως τα υπολόγισα.. καλά είναι άραγε; Πάντως αγώνας το τάισμα 😂😂τι άλλο βάζετε στη χορτοσουπα εκτός πατάτα, κολοκύθι, καρότο; Τι προσθέσατε στη συνέχεια;

Νερό προσπάθησα να της δώσω με το ποτηράκι της NUK που ρουφάει από γύρω γύρω αλλά δεν το ήθελε καθόλου.. εσάς ήπιαν με ευκολία;

Άρχισε κ χθες ξαφνικά να γυρνάει από ανάσκελα μπρούμυτα όλη την ώρα... Βρήκε το κόλπο.. 

Καλησπέρα κορίτσι!θα ναι από τα πιο ζεστά καλοκαίρια λένε για να δούμε!καλή αρχή να έχετε!εγώ ανα δύο μέρες και πρόσθετα κάτι σέλινο μετά φασολάκια μετά αρακά και από προχθές της βάζω γλυκοπατάτα!οσο για το νερό δεν το θέλει καθόλου της δίνω με το εκπαιδευτικό τίποτα της δίνω με το μπιμπερο τίποτα της δίνω χλιαρό δεν το θέλει της δίνω δροσερό δεν το θέλει μόνο με το κουταλάκι της δίνω αλλά δεν τρελενεται και μην φανταστείς 4 κουταλιές να πίνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Άστα να πάνε, μας βλέπω για κλιματιστικό σύντομα. Εμένα με το 360 ήπιε αμέσως. Του έχω δώσει νερό και με κανονικό ποτήρι και καλαμάκι, ακόμη και σε καπάκι από πλαστικό μπουκάλι γιατί δεν είχα μαζί μου το 360. Στην χορτοσουπα εγώ βάζω σέλινο, λίγο ελαιόλαδο και λεμόνι.

Ο δικός μου από μπρούμυτα γυρίζει ανάσκελα και γενικά είναι πολύ κινητικός, δεν είναι να τον αφήνω χωρίς προστασία όταν κοιμάται.

Ναι πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14. Δεν είναι να τα αφήνεις μόνα τους ούτε δευτερόλεπτο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι!θα ναι από τα πιο ζεστά καλοκαίρια λένε για να δούμε!καλή αρχή να έχετε!εγώ ανα δύο μέρες και πρόσθετα κάτι σέλινο μετά φασολάκια μετά αρακά και από προχθές της βάζω γλυκοπατάτα!οσο για το νερό δεν το θέλει καθόλου της δίνω με το εκπαιδευτικό τίποτα της δίνω με το μπιμπερο τίποτα της δίνω χλιαρό δεν το θέλει της δίνω δροσερό δεν το θέλει μόνο με το κουταλάκι της δίνω αλλά δεν τρελενεται και μην φανταστείς 4 κουταλιές να πίνει;

Ούτε εσένα ε; Θα προσπαθήσω κι εγώ με κουταλάκι ή άλλο ποτηράκι μπας και ..  ελπίζω ότι λόγω ζέστης θα το ζητάνε για να δροσιστούν 🤷

Αύριο θα προσθέσω καρότο κ θα πάρω κ τα υπόλοιπα λαχανικά που είπατε..🤗🤗 σήμερα μου ήρθε και ο ατμομαγειρας αλλά δεν έχω ιδέα πώς δουλεύει.. θα το δω αύριο πρωί που θα έχω χρόνο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. Περαστικά σας. Ευτυχώς πέρασε και αυτό. Έχεις αποθηλασει;

Την χορτοσουπα την τρώνε τα μωράκια σας; Εμένα ούτε να την δει δεν ήθελε, άρχισα να του την δίνω με blw και τουλάχιστον βάζει στο στόμα, δοκιμάζει και τρώει λίγο. Το καρεκλακι δεν μας πολύ αρέσει, ίσως γιατί ως δεν κάθεται καλά ακόμη και δεν φτάνει καλά στον δίσκο.

Απογευματινό δίνετε; Ο παιδίατρος να μου είπε να αρχίσω να δίνω ζυμαρικά.

Ναι αποθηλασα εδώ κ 3 βδομαδες περιπου. Είχε αρχίσει να μειώνεται το γάλα λόγω της στεναχώριες οπότε ήταν μια καλή στιγμή να αποθηλασω. Είμαι ευχαριστημένη γτ κατάφερα να τον θηλάσω 6 μήνες .Για μένα αυτό ήταν το ταβάνι κ αφού τα κατάφερα είμαι ικανοποιημένη. Εγώ ακόμα δν δινω κάτι το απόγευμα γτ δν έχω πάει στη παιδιατρο. Εμένα την τρώει τη χόρτο σούπα γτ έχει κ κρέας μέσα. Όταν λες ότι το έδωσε με blw πως το εννοείς; Εγώ θα ξεκινησω σεμινάρια για blw γτ εμένα μου αρπάζει το κουτάλι κάθε φορά που τον ταΐζω κ θέλει μονος του . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια μέχρι στιγμής από λαχανικά του έχω δώσει τα κλασικά με το οποία ξεκινήσαμε πατάτα-καρότο-κολοκύθι κ χθες κ σήμερα του έδωσα κολοκύθα-πατάτα-καρότο κ ένα μικρό ραπανάκι. Κ ξετρελάθηκε γρ ήταν πιο γλυκό λόγω της κολοκύθας . Αύριο θα του δωσω γλυκοπατάτα με καρότο κ δν ξέρω τι άλλο να βάλω σκεφτόμουν κ γώ το σέλινο , για αρακά κ φασολάκι ακόμη δν έχω πάει στην παιδιατρο να μου πει αν μπορώ να του δωσω. Επίσης πορτοκαλί εμένα μου είπε να μην δωσω όταν πήγαμε στο ραντεβού τον προηγούμενο μήνα γι αυτό κ δν του βάζω κ λεμόνι στα λαχανικά . Νερό εμένα πινει δυο τρεις γουλιές με το εκπαιδευτικό . Δν του αρέσει κ πολυ αλλά θα προσπαθήσω να του δωσω κ χλιαρό μήπως κ του αρέσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα. Δεν προλαβαίνω καθόλου να γράφω, αλλά μπαίνω και διαβάζω τα νέα σας. @sweetheart12 Περαστικά σας!

Εμείς ξεκινήσαμε χορτόσουπα πριν 2 μέρες, αλλά δεν της αρέσει καθόλου, ενώ για τη φρουτόκρεμα τρελαίνεται. Ίσως ήταν λάθος που της έδωσα πρώτα το φρούτο, γιατί είναι γλυκό και συνήθισε στις γλυκιές γεύσεις, αλλά η παιδίατρος μου είπε να έχω υπομονή και να προσπαθώ κάθε μέρα τις ώρες που πεινάει και κάποια στιγμή θα τα φάει. Εμάς μας επέτρεψε σταδιακά όλα τα λαχανικά εποχής, αλλά ξεκίνησα με πατάτα καρότο κολοκύθι και τζίφος...Σταδιακά μας επέτρεψε και πράσινα π.χ. χόρτα, αρακά, φασολάκια, μπρόκολο, μυρωδικά, αλλά και λεμόνι. Τα 2 τελευταία τα έβαλα ήδη μήπως και της φτιάξω τη γεύση και τα φάει, αλλά δεν...Επομένως η γιατρός μου επέτρεψε να της ξεκινήσω το κρέας που κανονικά θα το βάζαμε μία εβδομάδα μετά τα λαχανικά μήπως της αρέσει καλύτερα...Ζυμαρικά θα ξεκινήσουμε σε λίγο, επιτρέπεται όμως το ρύζι, αλλά μου είπε η γιατρός να το αποφύγω, γιατί μπορεί να της προκαλέσει δυσκοιλιότητα. Παράγγειλα μια βιολογική κρέμα από το φαρμακείο για να της βάζω μερικές κουταλιές μέσα στη φρουτόκρεμα. Επίσης χθες για να φάει λίγα λαχανικά, της τα έκρυψα μέσα στη φρουτόκρεμα, αλλά θέλω να τη μάθω σιγά σιγά να ξεχωρίζει τα γεύματα και να έχουμε και κάποιο πρόγραμμα σιγά σιγά, γιατί ακόμα δεν έχουμε ούτε πρόγραμμα ύπνου, ούτε φαγητού...Το blw το σκέφτηκα πάντως κι εγώ για τα λαχανικά, γιατί κάπως έτσι ξεκινήσαμε και με τα φρούτα. Δηλαδή της κράταγα και έγλυφε τα φρούτα πριν ξεκινήσουμε φρουτόκρεμα και πού και πού έτρωγε και κανένα μικρό κομματάκι. Η παιδίατρος είναι υποστηρικτική με το blw, αλλα΄ όχι ακόμα. Επίσης μου είπε ότι είναι καλή μέθοδος για να απασχολείται και να της δίνω εγώ με το κουτάλι, γιατί ακόμα δεν είναι σε φάση να φάει επαρκώς με το blw. Και ειδικά το κρέας δεν θα μπορεί καν να το φάει. Κι εγώ πάντως θέλω να διαβάσω οδηγίες για το πώς γίνεται, γιατί με ενδιαφέρει...Κρέμα εγώ αποφάσισα να μη δώσω προς το παρόν από μόνη της, ειδικα΄ αυτές από το σουπερμάρκετ. Θα βάζω μόνο κάποιες κουταλιές στη φρουτόκρεμα. Όσο για το απογευματινό, εμείς δυστυχώς δεν έχουμε κανένα πρόγραμμα ακόμα, τρώει όποτε θέλει, κοιμάται και ξυπνάει επίσης όποτε θέλει (αυτή στιγμή κοιμάται π.χ.), οπότε η έννοια του απογευματινού γεύματος δυστυχώς δεν υπάρχει σε εμάς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Μόλις γύρισα κι εγώ απο τη Β' επιπέδου... Επιβεβαιώσαμε ότι είναι κοριτσάκι. ΠΗΤ 23/8 σταθερά, βάρος 487γρ. Όλα φυσιολογικά. Πλακούντας μπροστά και πλάγια και τράχηλος 38χιλ με μέτρηση απο την κοιλιά (στην αυχενική ήταν 35χιλ.)... Και τέλος κορίτσια μου... έχω πάρει 6 ολόκληρα κιλά!!! Μια χαρά μου τα βρήκε όλα ο γιατρός μου. Σε 6 βδομάδες, 4/6 , θα κάνουμε καμπύλη ζαχάρου!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...