Μετάβαση σε περιεχόμενο

Οιστραδιολη (ε2) αρχή κυκλου


marakipap

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!διαβάζω το φόρουμ συνεχώς. Μας δίνει ελπίδα κ κουράγιο στη προσπάθεια μας.

Ήθελα να ρωτήσω πόσο είναι η ιδανική οιστραδιολη σε αρχή κυκλου για φυσικό κύκλο.? 

Είναι 44 κ το Δεκέμβριο όπως κ αυτό το μήνα δεύτερη μέρα κυκλου είχα πολύ ψηλή δηλ. 170 κ 162 αυτό το μήνα.το Δεκέμβριο ήταν κυστικοκ τώρα πάλι το ίδιο?

Δεν υπάρχει κάτι να φτιάξει αυτή η  τιμή?

Μεγαλώνουμε δυστυχώς κ ο χρόνος προσπάθειας τελειώνει.με φυσικό κύκλο υπάρχει καμία ελπίδα για εγκυμοσύνη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakipap καλημέρα!! Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στις προσπάθειες σου!!!!! Πριν αποκτήσω τα παιδιά μου είχα κάνει και εγώ φυσικούς κύκλους. (3 φορές συνολικά). Στο κέντρο εξωσωματικής που ήμουν το οποίο θεωρείται από τα καλύτερα στην Αττική γινόταν παρακολούθηση της εξέλιξης του ωοθυλακίου στους φυσικούς κύκλους μόνο μέσω υπερήχου κ όχι με αιματολογικές εξετάσεις (αντίθετα στην περίπτωση διέγερσης με φάρμακα εκαναν ανα 2 ημέρες ελεγχο οιστραδιόλης.. Θυμάμαι μου είχε φανεί περίεργη αυτή η διάκριση αλλα κάπως το προσπέρασα). Έτσι μόλις έφτανε η ώρα της ωορρηξίας σου έλεγαν να κάνεις των ένεση κ την επόμενη το έπαιρναν. Στην περίπτωση μου Και τις τρεις φορές το ωάριο έδειχνε καλής ποιότητας ( grade Β )  όμως καμία από αυτές δε γονιμοποίηθηκε. Ωστόσο θα ήθελα να σου αναφέρω το εξής.. Κάποια από αυτές τις φορές, την τρίτη νομίζω αποφάσισα μόνη μου να κάνω έναν έλεγχο ορμονών μιας και έχουν τη συνήθεια στη συγκεκριμένη μονάδα εξωσωματικής να σου γράφουν τις εξετάσεις οπότε πληρώνεις μια απλή συμμετοχή. (είχα κάνει και μια ανεπιτυχή προσπάθεια διέγερσης με gonal μήνες πριν οπότε με ενδιέφερε να δω αν με ειχαν επηρεάσει κάπως τα φάρμακα ή αν είχε επιστρέψει ο οργανισμός μου στα φυσιολογικά του). Έδωσα λοιπόν αίμα τη 2η μέρα του κύκλου και πέρασα να παραλάβω τα αποτελέσματα ύστερα από λίγες μερες.. Δυστυχώς υπήρχε μια βλάβη στο σύστημα τους και μου είπαν να ξαναπάω.. Εγώ λόγω έλλειψης χρόνου και επειδή αυτές οι εξετάσεις έγιναν καθαρά με δική μου πρωτοβουλία σκέφτηκα να ενημερωθώ τηλεφωνικά τουλάχιστον σε σχέση με την FSH που είχα τρελό άγχος αν η ποιότητα των ωαρίων μου ήταν καλή. Όταν μου είπαν 7.2 ένιωσα ανακούφιση και αμέλησα να πάω να τις πάρω. Η ωοληψια έγινε κανονικά... Η γονιμοποίηση δεν προχώρησε.. Πάνω στον προβληματισμό μου σε σχέση με το τι δεν πήγε πάλι καλά σκέφτηκα να κάνω μια επίσκεψη στον γιατρό που εμπιστευομουν τότε και προκειμένου να έχει κ εκείνος μια εικόνα της κατάστασης μου, πέρασα να πάρω τις εξετάσεις αυτές, που ήταν κ οι πιο πρόσφατες ωστε να του τις δείξω. Προς έκπληξη μου συνειδητοποίησα ότι η οιστραδιόλη μου (που στο παρελθόν ήταν σε αντίστοιχη μέρα του κύκλου 42) εκείνο το μήνα ήταν 155!!! Δε μου φάνηκε και τόσο καλό σαν δεδομένο οπότε ρώτησα..Η επισήμανση που έκανε ο γιατρός όταν τις είδε ήταν ότι συνήθως η συγκεκριμένη ορμόνη είναι 40-50 και ότι ίσως για αυτό δε γονιμοποίηθηκε το ωάριο. Από ότι κατάλαβα στον φυσικό κύκλο αν η E2  δεν είναι στην απαιτούμενη τιμη επηρεάζεται η FSH. Αυτές οι δύο τιμές δηλαδή αξιολογούνται συνδυαστικά. Τώρα ως προς το αν μπορεί να φτιάξει δεν έχω ιδέα. Εύχομαι όλα να σου πάνε όπως επιθυμεις.

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marakipap είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!διαβάζω το φόρουμ συνεχώς. Μας δίνει ελπίδα κ κουράγιο στη προσπάθεια μας.

Ήθελα να ρωτήσω πόσο είναι η ιδανική οιστραδιολη σε αρχή κυκλου για φυσικό κύκλο.? 

Είναι 44 κ το Δεκέμβριο όπως κ αυτό το μήνα δεύτερη μέρα κυκλου είχα πολύ ψηλή δηλ. 170 κ 162 αυτό το μήνα.το Δεκέμβριο ήταν κυστικοκ τώρα πάλι το ίδιο?

Δεν υπάρχει κάτι να φτιάξει αυτή η  τιμή?

Μεγαλώνουμε δυστυχώς κ ο χρόνος προσπάθειας τελειώνει.με φυσικό κύκλο υπάρχει καμία ελπίδα για εγκυμοσύνη? 

! Ανω των 80 η ε2 ειναι πιθανοτητα κυστικου που θα το δει και στον υπερηχο ο γιατρος! Για 170 δε το συζητω ,δε προχωραμε καν!!!εγω 42 με φυσικους μαζευα κ τα καταφερα..στον αλλο κυκλο δε θα εχεις τοσο ξανα,ετυχε..αλλα αν εχεις κ 3ο μηνα θα απευθυνθεις σε ενα κεντρο με γνωστη γιατρο να σε κατευθυνει σωστα.μη χανεις χρονο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

! Ανω των 80 η ε2 ειναι πιθανοτητα κυστικου που θα το δει και στον υπερηχο ο γιατρος! Για 170 δε το συζητω ,δε προχωραμε καν!!!εγω 42 με φυσικους μαζευα κ τα καταφερα..στον αλλο κυκλο δε θα εχεις τοσο ξανα,ετυχε..αλλα αν εχεις κ 3ο μηνα θα απευθυνθεις σε ενα κεντρο με γνωστη γιατρο να σε κατευθυνει σωστα.μη χανεις χρονο..

Πόσο τραγικό.. στο συγκεκριμένο κέντρο εξωσωματικής που δε θα πω δημοσίως το όνομα για να μη θεωρηθεί δυσφήμιση προχωρούν στην ωοληψια χωρίς να ξέρουν την οιστραδιόλη...... Προφανώς για να μη χάσουν τα 500 € που κοστίζει η ωοληψια.........!!!! Έξω φρενών είμαι τώρα που το σκέφτομαι..!!!

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Πόσο τραγικό.. στο συγκεκριμένο κέντρο εξωσωματικής που δε θα πω δημοσίως το όνομα για να μη θεωρηθεί δυσφήμιση προχωρούν στην ωοληψια χωρίς να ξέρουν την οιστραδιόλη...... Προφανώς για να μη χάσουν τα 500 € που κοστίζει η ωοληψια.........!!!! Έξω φρενών είμαι τώρα που το σκέφτομαι..!!!

 

 

 

Α καλαααα !!! Απο τέτοια λαθη αστα απειρα!!Και Lh k e2 μετραμε ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Πόσο τραγικό.. στο συγκεκριμένο κέντρο εξωσωματικής που δε θα πω δημοσίως το όνομα για να μη θεωρηθεί δυσφήμιση προχωρούν στην ωοληψια χωρίς να ξέρουν την οιστραδιόλη...... Προφανώς για να μη χάσουν τα 500 € που κοστίζει η ωοληψια.........!!!! Έξω φρενών είμαι τώρα που το σκέφτομαι..!!!

Το συγκεκριμένο κέντρο να ξέρεις @Gelie χάνει την παλιά του αίγλη.... η κεφαλή του κέντρου είναι σαν να έχει βαρεθεί ενώ γενικά είναι εξαιρετικά καταρτισμένος γιατρός.. Κάποια τα αφήνει σε αυτόματο πιλότο δυστυχώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock τι να πω ίσως έχει χάσει όντως την παλιά αίγλη ωστόσο παρατηρώ ότι ολοένα και κάποιοι επώνυμοι απευθύνονται εκεί.. Αυτούς δεν τους ξεπετανε προφανώς...!!!! Εμάς που δεν είμαστε αναγνωρίσιμοι....στον αυτόματο!!!

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα κι απο εμενα! Μου συστησαν να παρω 6 ημερες cyclacur πριν την αρχη του κυκλου μου με προσπαθεια διεγερσης, ως ηπια καταστολη των ωοθηκων, προκειμενου να μη 'ξεφυγει' σε μεγεθος πιο μπροστα καποιο ωοθυλακιο σε σχεση με τα αλλα κ για να μη γινει ειπαν καποιο κυστικο. Αναρωτιεμαι ομως οταν θα αδιαθετησω και θα παω 2η ημερα περιοδου για υπερηχο και εξετασεις αιματος για να δουμε αν ειναι καλος ο κυκλος για να ξεκινησω, μετα απο 6-7 ημερες cyclacur δεν θα χει ανεβει αρκετα η οιστραδιολη ή κανω λαθος? Οταν ρωτησα για αυτο μου ειπαν οτι επειδη το ξερουν για τη χορηγηση θα το υπολογισουν οτι θα ειναι ανεβασμενη ουτως ή αλλως....απλα μου φαινεται περιεργο, γιατι κι εγω ηξερα απο αυτα που ειχα διαβασει οτι η Ε2 πρεπει να ειναι χαμηλη για να σε ξεκινησουν σε ενα κυκλο με ενεσεις. Εχει κανεις ιδεα σχετικα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Gelie είπε:

@peacock τι να πω ίσως έχει χάσει όντως την παλιά αίγλη ωστόσο παρατηρώ ότι ολοένα και κάποιοι επώνυμοι απευθύνονται εκεί.. Αυτούς δεν τους ξεπετανε προφανώς...!!!! Εμάς που δεν είμαστε αναγνωρίσιμοι....στον αυτόματο!!!

Oι  δυο κυριότεροι συνεργατες του κέντρου κανουν τη δουλεια τους πιο τίμια θεωρώ... η κεφαλή δίνει μεγαλη προσοχή στους διάσημους κυρίως, με αποτυχημενα αποτελεσματα φαντασου σε κοινους θνητούς ουτε καν εμφανίζεται... Δε σχολιάζω καν την υστεροσκόπηση χωρίς μέθη που κανει λες και ειναι μια απλή εξέταση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock εμένα όταν επέτυχε η προσπάθεια δε μπορώ να πω ότι δεν εμφανίστηκε μαζί με τον υπεύθυνο των εμβρυολογων να μιλήσουμε (που είναι κ συνιδρυτής της μονάδας από ότι έχω συμπεράνει)..! Βέβαια δε μας είπαν κάτι διαφωτιστικό.. μόνο ότι φαινόταν πολύ εύκολη η περίπτωση μας αλλά εν τέλει εξεπλάγησαν με την κακή έκβαση.. Επίσης ότι έχω ανεπάρκεια ωοθηκών όπως φάνηκε από την εξέταση amh (που εκ των υστέρων έκανα καθώς πριν την διέγερση θεωρούσε περιττή τη συγκεκριμένη εξέταση κ με επέτρεψε από το να την κάνω). Φυσικά έμεινε ασχιολιαστη αυτη η παράλειψη.. και επισημάνθηκε ότι με άλλο πρωτόκολλο θα παει καλύτερα το θέμα...!! Φυσικά μόλις είπαν αυτά που ήθελαν εξαφανίστηκαν σε χρόνο μηδέν.... ! Στο διάδρομο έτρεχα να κάνω μια τελευταία ερώτηση... Όσο για την υστεροσκοπηση χωρίς μέθη..... Αδιανόητο μοιάζει στο δικό μυαλό κάτι τέτοιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/3/2021 at 7:29 ΠΜ, ο/η marakipap είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!διαβάζω το φόρουμ συνεχώς. Μας δίνει ελπίδα κ κουράγιο στη προσπάθεια μας.

Ήθελα να ρωτήσω πόσο είναι η ιδανική οιστραδιολη σε αρχή κυκλου για φυσικό κύκλο.? 

Είναι 44 κ το Δεκέμβριο όπως κ αυτό το μήνα δεύτερη μέρα κυκλου είχα πολύ ψηλή δηλ. 170 κ 162 αυτό το μήνα.το Δεκέμβριο ήταν κυστικοκ τώρα πάλι το ίδιο?

Δεν υπάρχει κάτι να φτιάξει αυτή η  τιμή?

Μεγαλώνουμε δυστυχώς κ ο χρόνος προσπάθειας τελειώνει.με φυσικό κύκλο υπάρχει καμία ελπίδα για εγκυμοσύνη? 

Καλησπέρα θα σου πω την περίπτωση μου δεν ξέρω αν σε βοηθισει. εγώ είμαι 33 και μετα από μια πολύ στρεσογονα κατάσταση παρουσιάστηκε θυρεοειδής και ορμονολογικη διαταραχή, χάλασε ο κύκλος της περιόδου μου τελείως...πιστεύοντας ότι όλα ρυθμίστηκαν σύμφωνα με τις προτελευταίες εξετάσεις και περιμένοντας καρτερικα την περίοδο μου αυτόν τον μήνα για να ξεκινήσω διέγερση στην 2 μέρα έκανα οιστραδιολη και ηταν 65. Προφανώς δεν μπόρεσα να ξεκινήσω λόγο ότι πρέπει να ειναι κάτω του 50. Επικοινωνίσα με τον γιατρό και μου είπε να μην ανισυχω, θα ξεκινήσω το μακρύ προτοκολο από την 21 μέρα με κάποιο φάρμακο που βοηθάει τον οργανισμό να κατάστείλει την οιστραδιολη και να ρυθμίσει τα ορμονολογικα, παράλληλα θα κάνουμε υπέρηχους να παρακολουθεί και θα πάνε όλα καλά! 

Σου εύχομαι να τα καταφέρεις σύντομα!!!! Σκέψου θετικά, πίστη και επιμονή... Μην ξεχνάς η επιστήμη κάνει θαύματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Gelie είπε:

@peacock εμένα όταν επέτυχε η προσπάθεια δε μπορώ να πω ότι δεν εμφανίστηκε μαζί με τον υπεύθυνο των εμβρυολογων να μιλήσουμε (που είναι κ συνιδρυτής της μονάδας από ότι έχω συμπεράνει)..! Βέβαια δε μας είπαν κάτι διαφωτιστικό.. μόνο ότι φαινόταν πολύ εύκολη η περίπτωση μας αλλά εν τέλει εξεπλάγησαν με την κακή έκβαση.. Επίσης ότι έχω ανεπάρκεια ωοθηκών όπως φάνηκε από την εξέταση amh (που εκ των υστέρων έκανα καθώς πριν την διέγερση θεωρούσε περιττή τη συγκεκριμένη εξέταση κ με επέτρεψε από το να την κάνω). Φυσικά έμεινε ασχιολιαστη αυτη η παράλειψη.. και επισημάνθηκε ότι με άλλο πρωτόκολλο θα παει καλύτερα το θέμα...!! Φυσικά μόλις είπαν αυτά που ήθελαν εξαφανίστηκαν σε χρόνο μηδέν.... ! Στο διάδρομο έτρεχα να κάνω μια τελευταία ερώτηση... Όσο για την υστεροσκοπηση χωρίς μέθη..... Αδιανόητο μοιάζει στο δικό μυαλό κάτι τέτοιο.

Ελεος !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δεν ξέρω για ποιο κέντρο μιλάτε, αλλά αν είναι αυτό που πήγα εγώ και είχα κατευθείαν αρνητική χοριακή, αισθάνθηκα και εγώ ότι μπήκα στον αυτόματο, τότε υπάρχει πρόβλημα. Εγώ δεν έχω κάποιο παθολογικό πρόβλημα, με καλή μήτρα και ωάρια, το μόνο πρόβλημα το σπέρμα του συζύγου. Η εμβρυομεταφορά έγινε με 2 βλαστοκύστες, έπειτα από οωληψία 13 ωαρίων που φυσικά έμειναν αυτές οι δύο βλαστοκύστες. Η εμβρυομεταφορά δεν έγινε τον μήνα της οωληψίας, καταψυχθηκαν και έγινε μετά από 2 μήνες. Τα φάρμακα cyclacur μαζί με το salospir την πρώτη βδομάδα της λήψης τους μου προκάλεσαν υψηλή πίεση και λέγοντας το στο γιατρό μου είπε να αρχίσω την ένεση inohep. Με την inohep συνήλθα, αλλά πριν την εμβρυομεταφορά δεν μου πήραν ποτέ αίμα για την LH και Ε2, που δεν το ήξερα φυσικά καθώς ήταν η πρώτη εξωσωματική (και το έμαθα από γνωστή μου μετά από μερικές μέρες που έχει κάνει σε άλλο κέντρο επιτυχημένη εξωσωματική και εγκυμοσύνη), που αν δεν είναι μέσα στις τιμές που θέλουν σταματούν την προσπάθειά και λένε να γίνει η εμβρυομεταφορά σε επόμενο μήνα. Μετά από την εμβρυομεταφορά άρχισα την λήψη των urtogestan 100 mg από το στόμα (6 την ημέρα), με αφόρητες ζαλάδες και κοιμόμουν όλη μέρα (σαν κοτόπουλο αισθανόμουν). Το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό, και η ανακοίνωση έγινε από την γραμματέα του γιατρού, και ρωτώντας την τι εξετάσεις να κάνω να δω τι έφταιξε η απάντηση ήταν "'έχετε άλλη μια προσπάθεια από την απόφαση της επιτροπής για τα φάρμακα δεν κάνετε και δεύτερη προσπάθεια?". Θα πάω και σε άλλο γιατρό τώρα να κάνω και τσεκ απ για αντισώματα κλπ, αλλά πιστεύω σε μεγάλο βαθμό η αποτυχία οφείλονταν στην μη μέτρηση των ορμονών και προχώρησε έτσι η εμβρυομεταφορα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/3/2021 at 2:35 ΜΜ, ο/η kookoo82 είπε:

Κορίτσια δεν ξέρω για ποιο κέντρο μιλάτε, αλλά αν είναι αυτό που πήγα εγώ και είχα κατευθείαν αρνητική χοριακή, αισθάνθηκα και εγώ ότι μπήκα στον αυτόματο, τότε υπάρχει πρόβλημα. Εγώ δεν έχω κάποιο παθολογικό πρόβλημα, με καλή μήτρα και ωάρια, το μόνο πρόβλημα το σπέρμα του συζύγου. Η εμβρυομεταφορά έγινε με 2 βλαστοκύστες, έπειτα από οωληψία 13 ωαρίων που φυσικά έμειναν αυτές οι δύο βλαστοκύστες. Η εμβρυομεταφορά δεν έγινε τον μήνα της οωληψίας, καταψυχθηκαν και έγινε μετά από 2 μήνες. Τα φάρμακα cyclacur μαζί με το salospir την πρώτη βδομάδα της λήψης τους μου προκάλεσαν υψηλή πίεση και λέγοντας το στο γιατρό μου είπε να αρχίσω την ένεση inohep. Με την inohep συνήλθα, αλλά πριν την εμβρυομεταφορά δεν μου πήραν ποτέ αίμα για την LH και Ε2, που δεν το ήξερα φυσικά καθώς ήταν η πρώτη εξωσωματική (και το έμαθα από γνωστή μου μετά από μερικές μέρες που έχει κάνει σε άλλο κέντρο επιτυχημένη εξωσωματική και εγκυμοσύνη), που αν δεν είναι μέσα στις τιμές που θέλουν σταματούν την προσπάθειά και λένε να γίνει η εμβρυομεταφορά σε επόμενο μήνα. Μετά από την εμβρυομεταφορά άρχισα την λήψη των urtogestan 100 mg από το στόμα (6 την ημέρα), με αφόρητες ζαλάδες και κοιμόμουν όλη μέρα (σαν κοτόπουλο αισθανόμουν). Το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό, και η ανακοίνωση έγινε από την γραμματέα του γιατρού, και ρωτώντας την τι εξετάσεις να κάνω να δω τι έφταιξε η απάντηση ήταν "'έχετε άλλη μια προσπάθεια από την απόφαση της επιτροπής για τα φάρμακα δεν κάνετε και δεύτερη προσπάθεια?". Θα πάω και σε άλλο γιατρό τώρα να κάνω και τσεκ απ για αντισώματα κλπ, αλλά πιστεύω σε μεγάλο βαθμό η αποτυχία οφείλονταν στην μη μέτρηση των ορμονών και προχώρησε έτσι η εμβρυομεταφορα...

Πριν την εμβρυομεταφορα από όσο ξέρω κάνουν υπέρηχο για να δουν πόσο παχύ είναι το ενδομήτριο και αν προετοιμάστηκε κατάλληλα για να δεχτεί τα έμβρυα. Ο ορμονολογικος έλεγχος E2 που εννοούσα εγώ γίνεται μέχρι να γίνει η ωοληψια ώστε να φανει πόσο έχουν ωριμάσει τα ωαρια.. ή αν υπάρχει πιθανότητα κυστικού.. όπως επίσης και η lh προσδιορίζει τη σωστή στιγμή για ωοληψια στον φυσικό κύκλο.  Δεν γνωρίζω τι συσχετισμος μπορεί να γίνει της Lh και της E2 με την εμβρυομεταφορα. Ίσως τα κορίτσια @Nefeliap και @peacock  γνωρίζουν κάτι παραπάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Πριν την εμβρυομεταφορα από όσο ξέρω κάνουν υπέρηχο για να δουν πόσο παχύ είναι το ενδομήτριο και αν προετοιμάστηκε κατάλληλα για να δεχτεί τα έμβρυα. Ο ορμονολογικος έλεγχος E2 που εννοούσα εγώ γίνεται μέχρι να γίνει η ωοληψια ώστε να φανει πόσο έχουν ωριμάσει τα ωαρια.. ή αν υπάρχει πιθανότητα κυστικού.. όπως επίσης και η lh προσδιορίζει τη σωστή στιγμή για ωοληψια στον φυσικό κύκλο.  Δεν γνωρίζω τι συσχετισμος μπορεί να γίνει της Lh και της E2 με την εμβρυομεταφορα. Ίσως τα κορίτσια @Nefeliap και @peacock  γνωρίζουν κάτι παραπάνω.

Σωστα τα λες..η Lh μετα δε ξαναχρειαζεται μετρηση..καποιοι γιατροι ακολουθουνε μεθοδο μετρησης ορμονων ε2 κ prg για να δουνε αν αποροφουνται σωστα απο οργανισμο κ να μην εχουμε ελλειψη η οποια μεχρι και αποβολη σημαινει στη χειροτερη περιπτωση.εμενα ας πουμε ο γιατρος μου κανει στενο ελεγχο κ ακομα πιο στενο με τη +χοριακη γράφοντας μου καθε βδομαδα να κανω αυτες τις 2 ορμονες κ να ρυθμιζει τα φαρμακα ουτρο κ σικλακουρ σε ολο το πρωτο τριμηνο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/3/2021 at 1:31 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Oι  δυο κυριότεροι συνεργατες του κέντρου κανουν τη δουλεια τους πιο τίμια θεωρώ... η κεφαλή δίνει μεγαλη προσοχή στους διάσημους κυρίως, με αποτυχημενα αποτελεσματα φαντασου σε κοινους θνητούς ουτε καν εμφανίζεται... Δε σχολιάζω καν την υστεροσκόπηση χωρίς μέθη που κανει λες και ειναι μια απλή εξέταση..

Νόμιζα πως η υστεροσκοπηση  χωρίς μέθη και καμιά προετοιμασία είναι προνόμιο του δημοσίου νοσοκομείου (έκανα αφαίρεση πολυποδα έτσι), δεν γνώριζα πως γίνεται κι ιδιωτικά 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γι'αυτό θέλει πολύ προσοχή ή επιλογή του γιατρού!

Τελικά κ Αυτός ο κύκλος δεν είναι καλός. Άρχισε η αντίστροφη μέτρηση προφανώς... να δω θα βρω κάποιον Καλό κυκλο μέσα στη χρονιά? Μπήκε δύσκολα...Καλά οι γιατροί δε μπορούν να κάνουν κάτι όταν ξεκινάει η φθορά? Πώς φτιάχνεται ένα καλό ωάριο σε αυτές τις ηλικίες (44 προς45); η Μήπως δεν θα βρω  κάποιο καλό πια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marakipap είπε:

Γι'αυτό θέλει πολύ προσοχή ή επιλογή του γιατρού!

Τελικά κ Αυτός ο κύκλος δεν είναι καλός. Άρχισε η αντίστροφη μέτρηση προφανώς... να δω θα βρω κάποιον Καλό κυκλο μέσα στη χρονιά? Μπήκε δύσκολα...Καλά οι γιατροί δε μπορούν να κάνουν κάτι όταν ξεκινάει η φθορά? Πώς φτιάχνεται ένα καλό ωάριο σε αυτές τις ηλικίες (44 προς45); η Μήπως δεν θα βρω  κάποιο καλό πια?

Λόγω της υψηλης ε2..εκανες ξανα αιματος ή αρκέστηκε  στον υπερηχο;με σωστη διατροφη κ βιταμινες σιγουρα βελτιωνεται παντα αναλογα βεβαια με το ποσο fsh+αμη εχεις ..ξερω απογοητευεσαι αλλα θα βρεις !!!θελουν υπομονη οι φυσικοι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Πριν την εμβρυομεταφορα από όσο ξέρω κάνουν υπέρηχο για να δουν πόσο παχύ είναι το ενδομήτριο και αν προετοιμάστηκε κατάλληλα για να δεχτεί τα έμβρυα. Ο ορμονολογικος έλεγχος E2 που εννοούσα εγώ γίνεται μέχρι να γίνει η ωοληψια ώστε να φανει πόσο έχουν ωριμάσει τα ωαρια.. ή αν υπάρχει πιθανότητα κυστικού.. όπως επίσης και η lh προσδιορίζει τη σωστή στιγμή για ωοληψια στον φυσικό κύκλο.  Δεν γνωρίζω τι συσχετισμος μπορεί να γίνει της Lh και της E2 με την εμβρυομεταφορα. Ίσως τα κορίτσια @Nefeliap και @peacock  γνωρίζουν κάτι παραπάνω.

Η παρακολούθηση μέχρι την εμβρυομεταφορά έγινε μόνο με υπέρηχο και τα έβρισκε όλα μια χαρά ο γιατρός. Τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς πήγε στραβά αλλά θα κάνω ένα τσεκ απ πριν την δεύτερη προσπάθεια να αποκλείσω κιόλας κάποια πράγματα πχ θρομβοφιλία, αντισώματα, μήπως κάποια ορμόνη που δεν μετρήσαμε έπαιξε ρόλο κλπ. Ας πούμε τώρα ότι απλά δεν ήταν η ώρα να γίνει και να βρω τι πήγε λάθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...
στις On 7/3/2021 at 9:16 ΜΜ, ο/η kookoo82 είπε:

Η παρακολούθηση μέχρι την εμβρυομεταφορά έγινε μόνο με υπέρηχο και τα έβρισκε όλα μια χαρά ο γιατρός. Τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς πήγε στραβά αλλά θα κάνω ένα τσεκ απ πριν την δεύτερη προσπάθεια να αποκλείσω κιόλας κάποια πράγματα πχ θρομβοφιλία, αντισώματα, μήπως κάποια ορμόνη που δεν μετρήσαμε έπαιξε ρόλο κλπ. Ας πούμε τώρα ότι απλά δεν ήταν η ώρα να γίνει και να βρω τι πήγε λάθος.

Καλησπερα κορίτσια μήπως μπορεί κάποια κοπέλα να εξηγήσει λίγο για την οιστραδιολη ποσό πρέπει να είναι η οιστραδιολη για να κανεις εμβρυομεταφορα;ισχύει ότι αν είναι χαμηλή η οιστραδιολη δεν γίνεται εμφύτευση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Despoin είπε:

Καλησπερα κορίτσια μήπως μπορεί κάποια κοπέλα να εξηγήσει λίγο για την οιστραδιολη ποσό πρέπει να είναι η οιστραδιολη για να κανεις εμβρυομεταφορα;ισχύει ότι αν είναι χαμηλή η οιστραδιολη δεν γίνεται εμφύτευση;

Καλησπέρα,,,η οιστραδιόλη πρέπει να είναι χαμηλή στη 2η μετά του κύκλου , μετά πρέπει να ανεβαίνει και όσο ανεβαίνει τόσο καλύτερο για ετ. Τύπου ξεκινάς με 15 τη 2η μέρα και γύρω στη 14η να είναι 500 π.χ. ,,σχετικά τα νούμερα πάντα ανάλογα και την κάθε γυναίκα και το γιατρό που την παρακολουθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η condios είπε:

Καλησπέρα,,,η οιστραδιόλη πρέπει να είναι χαμηλή στη 2η μετά του κύκλου , μετά πρέπει να ανεβαίνει και όσο ανεβαίνει τόσο καλύτερο για ετ. Τύπου ξεκινάς με 15 τη 2η μέρα και γύρω στη 14η να είναι 500 π.χ. ,,σχετικά τα νούμερα πάντα ανάλογα και την κάθε γυναίκα και το γιατρό που την παρακολουθεί.

Μάλιστα 10 ήμερα κύκλου 13/7 ήταν 136 και όταν έγινε η εμβρυομεταφορα δηλαδή με καταψυγμενα 14 ήμερα από εμβρυομεταφορα ήταν 116 πως γίνεται αυτό δεν καταλαβαίνω.γνωριζει κάποια κοπέλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Despoin είπε:

Μάλιστα 10 ήμερα κύκλου 13/7 ήταν 136 και όταν έγινε η εμβρυομεταφορα δηλαδή με καταψυγμενα 14 ήμερα από εμβρυομεταφορα ήταν 116 πως γίνεται αυτό δεν καταλαβαίνω.γνωριζει κάποια κοπέλα;

Δεν ειχες παρει οιστρογονα; Το ενδομητριο σου ποσο ητανε; 
σου γραφω αναλυτικα τα δικα μου
2η μερα περιοδου ειχα ε2: 34 και ενδομητριο 6,4 
Ξεκινησα ενεσεις διεγερσης 150 μοναδες καθε μερα  
5η μέρα ενεσεων ειχα ε2:64 
8η μέρα ενεσεων ειχα  Lh:7,6 ε2:360 prg : 0,4 
ειχα ένα ωαριο 16εκ και ενα μικρο ωαριο 11,5 
10η μερα εκανα ωοληψία 
15η μερα εκανα ετ και ειχα ε2: 177 μου ειπε οτι την θελουν πανω απο 150 
 & prg:31,7(τη θελουν πανω απο 20)ειπε ειναι ολα οκ!ειχα και ενδομήτριο 9,5  
8η μερα ετ η 
ε2:307 και η prg:48  
12η εκανα
 χοριακη ηταν 780 mLU/ml Prg:22 και ε2:400  
15η ξανακανω χοριακη
:1860 e2:460 και prg:29 (ειπε οτι τη θελουν πανω απο 22) μου προσθεσε συκλακουρ και  
18η μερα εκανα 3η χοριακη:
6074 ε2:487   prg:34 καθε δευτερα μετραγα ε2 και prg & μου ελεγε αν ειμαι Οκ και ποσο να αυξησω.αυτο γινοτανε μεχρι και την 11η βδομαδα που εκανα  κ την αυχενικη και τοτε τα εκοψα ολα τα φαρμακα,διοτι αναλαμβανει ο πλακουντας και δεν θα υπηρχε κινδυνος αποβολής πλεον.. ετσι μου ειχε πει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Χαχαχα αμάν μωρέ κι αυτος Άλιεν... 😆 Τι περιμένουν να δουν από ένα μικρακι ούτε μισό κιλό;;  Σε ευχαριστώ πολύ κι εσύ να τον χαίρεσαι τον κούκλο σου!! 🩵🩵
    • Καλημερα κοριτσια μου!!!☀️❤️ Ειμαστε στο πλοιο κ φευγουμε διακοπουλες!!! Επιτελους ξεκουραση, ξεγνοιασια, ηλιος, θαλασσα!!!! Κ φσκ εγω κ το αγορι μου να  χαρουμε ο ενας τον αλλο (οσο μπορουμε 😜😇) @annitakianna κοριτσι μου γλυκο πραγματικα αυτες οι στιγμες ειναι μοναδικες!!!🥹✨️🥰 κ η διαφορα των κουκουνιων τεραστια συγκριτικα μ τον 1ο υπερηχο!!!!!  Με το καλο να ερθει η μερα γ τις αυχενικες σας να χαρειτε κι εσεις τα μωρουδελια σας!!!❤️🙏🤰🧿 λιγο εμεινε!!! 😁 @Xrisa95 μου ειπαν σε μια εβδομαδα θα εχω τα αποτελεσματα!! Την αλλη παρασκευη με το καλο!! Προς το παρον πριν λιγο ελαβα τις επαναληπτικες γ την tsh κ την FT4 κ ηταν μια χαρα!!😁 υπομονη τωρα μια βδομαδα!! Χρυσα μου απ οσο γνωριζω απ τις φιλες μου ολα τα πακετα της νιπτ εχουν κ το φυλο... βεβαια ξερω κ ελαχιστες περιπτωσεις που εχει βγει λαθος αποτελεσμα..🥴
    • Όσον αφορά το μέγεθος του μωρού, εμένα πλέον δεν μου βγάζει μήκος. Μου είχε πει ότι θα μετράμε πλέον μόνο κεφάλι, κοιλιά και πόδια και με βάση αυτό απλά θα υπολογίζουμε το βάρος. Θεωρώ ότι θα υπάρχει τρόπος να μετράς και το μήκος, αλλά δεν νομίζω να το κάνουν τώρα που μεγαλώνει το μωράκι και δεν φαίνεται ολόκληρο στην οθόνη... Τουλάχιστον, εγώ δεν είχα κάποιο γιατρό να μου μετράει το μήκος μετά τον 4ο μήνα... 
    • Νομίζω ότι έχει δίκιο κ η @Kiddoκαι για τους νέους γιατρούς! Το είδα κ εγώ με τον δικό μου που είναι πιο νέος από τους άλλους  
    • Τι τέλεια νέααααα 🥰🥰 Μπράβο το μωράκι μας 🥰🥰🥰🥰 Με το καλό στη Doppler να πάνε όλα τεεεελεια😍❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...