Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν θέλω να κάνω την 2η εμβρυομεταφορά μου βιαστικά


Recommended Posts

Kαλησπέρα σας φίλοι και φίλες.

Είμαι 38 ετών και ο άντρας μου και εγώ θέλουμε να γίνουμε γονείς εδώ και 7 χρόνια.

Προσπαθούσαμε με ελεύθερες επαφές χωρίς αποτέλεσμα (δυστυχώς όχι πάρα πολύ οργανωμένα δηλαδή μέρα παρά μέρα αλλά κυρίως στις γόνιμες ημέρες). Τα τελευταία 2 χρόνια ξεκινήσαμε να το ψάχνουμε και κάναμε κάποιες βασικές εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου όπως, ΑΜΥ, σαλπιγγογραφία, FSH, θυροειδή κλπ, 3-4 σπερμοδιάγραμματα και σε όλα τα παραπάνω δεν βρέθηκε κανένα πρόβλημα. Στην συνέχεια κάναμε 2 σπερματεγχύσεις χωρίς να μείνω έγκυος. Οι γιατροί (2-3 ειδικοί εξωσωματικής) που είχα δει, μου είπαν ότι ανήκουμε στην κατηγορία ζευγαριών που δεν συλλαμβάνουν για ανεξήγητους λόγους (κάπως έτσι) και ότι ίσως να υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν φαίνεται αν δεν εξεταστεί περαιτέρω (π.χ ενδομητρίωση) αλλά με την εξωσωματική είναι κάτι που ξεπερνιέται και ότι λόγω της ηλικίας μου καλό θα ήταν να ξεκινήσουμε προσπάθεια εξωσωματικής ώστε να δούμε και μέσα από την διαδικασία πράγματα όπως π.χ αν γονιμοποιούνται τα ωάρια μου με τα σπερματοζωάρια του συζύγου κ.ά τέτοια σημαντικά ζητήματα.

Τελικά αποφασίσαμε να το προχωρήσουμε, οπότε πέρασα από επιτροπή ΕΟΠΠΥ η οποία δεν καθυστέρησε σαν διαδικασία, απλώς ήθελε αρκετή χαρτούρα και εξετάσεις ώστε να μου εγκρίνουν τα φάρμακα εξωσωματικής δωρεάν. Ξεκίνησα την θεραπεία (ενέσεις και συμπληρωματικά χάπια προγεστερόνης κ βιταμίνες) και ο οργανισμός έφτιαξε 8 ωάρια. Από αυτά το 1 έσκασε πριν το προλάβουμε και έτσι ο γιατρός την ημέρα της ωοληψίας μου συνέλεξε 7 ωάρια, από τα οποία τα 4 έφτασαν να γίνουν βλαστοκύστες ΑΑ 5ης ημέρας. Έκανα εμβρυομεταφορά τις 2 βλαστοκύστες λοιπόν (και έχω άλλες 2 κατάψυξη) και 9 ημέρες μετά, δηλαδή την ημέρα που ήταν να μου έρθει και περίοδος, έκανα τεστ β' χοριακής με αποτέλεσμα 38 που είνα θετικό αλλά λίγο χαμηλό. Ταυτόχρονα άρχισα να έχω λίγο αίμα το οποίο σταδιακά αυξήθηκε. 3 ημέρες μετά, αφού συμβουλεύτηκα τον γιατρό μου, επανέλαβα την εξέταση β' χοριακής και δυστυχώς η τιμή μειώθηκε σε 28,55 πράγμα που σημαίνει ότι η εγκυμοσύνη δεν θα προχωρήσει.

Άρα φτάσαμε στην πηγή και εκεί που ξεκινήσαμε να πίνουμε νερό, δυστυχώς θα μείνουμε διψασμένοι για την ώρα. Αφενός χάρηκα γιατί τώρα ξέρω ότι μπορώ να μείνω έγκυος, αφετέρου στενοχωρημένη για την αποτυχία και προβληματισμένη για το απο εδώ και πέρα, τί εξετάσεις θα πρέπει να γίνουν ώστε να δούμε τί μπορεί να έφταιξε για να μην επαναληφθεί.

 Έχω πολλές γνωστές μου που έχουν κάνει εξωσωματικές και οι περισσότερες μου λένε ότι οι γιατροί δεν σε βάζουν να κάνεις όλες τις διαγνωστικές εξετάσεις από την αρχή, τις πιο εξεζητημένες δηλαδή, π.χ για θρομβοφιλία ή υστεροσκόπηση και το πάνε σταδιακά όσο αποτυγχάνεις με προσπάθειες. Προβληματίζομαι λοιπόν, γιατί δεν θέλω να κάνω την 2η εμβρυομεταφορά μου βιαστικά και χωρίς να έχω σιγουρευτεί ότι ψάξαμε όσο θα έπρεπε τί εφταιξε και αν δηλαδή θα μου προτείνει ο γιατρός τις εξετάσεις που πρέπει. 

Σε λίγες μέρες θα συναντηθούμε για να συζητήσουμε.

Θα χαρώ πολύ να ακούσω σκέψεις και παρόμοια εμπειρία κάποιας κοπέλας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου, όταν συναντηθείτε με τον γιατρό θα συζητήσετε τι καλύτερο μπορείτε να κάνετε!δεν χρειάζεται να βιαστείς εννοείται! καρυότυπο,κυστική ίνωση, θρομβοφιλιες, τα κάνουμε πριν την εξωσωματική είναι βασικά πια..τις θρομβοφιλιες όντως κάποιοι τις κάνουν μετά, αλλά αφού μπαίνεις στο χορό των εξετάσεων κάνεις κι αυτά..τα είχατε κάνει;γενικά τι νομίζεις ότι θα μπορούσε να γίνει και δεν έγινε;τέλος μπορεί να ήταν συγκυριακος ο λόγος (πχ κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία) καλή μου και να μην προχώρησε όπως τόσες εγκυμοσύνες δυστυχώς,χωρίς να υφίσταται κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η maroutsalo είπε:

Κορίτσι μου, όταν συναντηθείτε με τον γιατρό θα συζητήσετε τι καλύτερο μπορείτε να κάνετε!δεν χρειάζεται να βιαστείς εννοείται! καρυότυπο,κυστική ίνωση, θρομβοφιλιες, τα κάνουμε πριν την εξωσωματική είναι βασικά πια..τις θρομβοφιλιες όντως κάποιοι τις κάνουν μετά, αλλά αφού μπαίνεις στο χορό των εξετάσεων κάνεις κι αυτά..τα είχατε κάνει;γενικά τι νομίζεις ότι θα μπορούσε να γίνει και δεν έγινε;τέλος μπορεί να ήταν συγκυριακος ο λόγος (πχ κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία) καλή μου και να μην προχώρησε όπως τόσες εγκυμοσύνες δυστυχώς,χωρίς να υφίσταται κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα.

Maroutsalo σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το σχόλιό σου. Εξέταση για κυστική ίνωση έχουμε κάνει, δεν έχουμε κάνει καρυότυπο και θρομβοφιλίες και επίσης υστεροσκόπηση. Για τον συγκυριακό λόγο που λες,πχ χρωμοσωμική ανωμαλία, το σκεφτήκαμε και εγώ και ο άντρας μου και ανησυχούμε αν όντως τα έμβρυα τελικά δεν ήταν καλά και αν αυτό θα ισχύει και για τα άλλα 2 κατεψυγμένα μια και προέρχονται από την ίδια ωοληψία.

Δεν ξέρω αν δεν έγινε κάτι που έπρεπε να γίνει, δυστυχώς δεν είμαι ειδικός, ούτε έχω εμπειρία στο θέμα της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, προσπαθώ να έχω εμπιστοσύνη στον γιατρό που έχω επιλέξει και ελπίζω να να θέλει πραγματικά να μας βοηθήσει.

Απλώς, ξέρεις, επειδή η επιθυμία μας να γίνουμε γονείς είναι μεγάλη και είχαμε την πρώτη μας απογοήτευση από την εξωσωματική, προβληματίζομαι στο τί καλύτερο μπορώ να κάνω από εδώ και πέρα και αν θα πάρω τις σωστές αποφάσεις, αν πρέπει να μπω στην διαδικασία να ψάξω και να προτείνω και εγώ πράγματα στον γιατρό μου (π.χ εξετάσεις). Σκέφτομαι επίσης, ότι όλοι αυτοί οι προβληματισμοί δεν είναι καλοί για την ψυχολογία μου, μια και λένε ότι πρέπει να είσαι χαλαρή για να μπορέσει και το σώμα σου να δεχθεί μια νέα ζωούλα, αλλά σε αυτήν την φάση δυστυχώς δεν μπορώ να μην αξιολογώ και να σκέφτομαι τα αποτελέσματα της προσπάθειας που κάναμε.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προφανώς και θα αξιολογήσεις και θα πρέπει να επικρατήσει η λογική.οτι έχουμε ένα σκοπό και θα πρέπει να πηγαίνουμε προετοιμασμένοι κάθε φορά βήμα βήμα.με τον γιατρό σας μαζί και με τον άντρα σου θα τα συζητήσετε και θα δείτε πως θα κινηθείτε.απο την μεριά σου ο,τι ήταν να κάνεις το έχεις κάνει.αν δεν σου είπαν κάτι δεν φταις, επίσης για όλα υπάρχει λύση!ακόμα και για τις χρωμοσωμικως γίνεται μοριακός έλεγχος στις βλαστοκυστες.αν έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου,όπως πολλά κορίτσια τονίζουν εδώ, θα σε πάει βήμα βήμα στην λύση και στην καλύτερη εφικτή κατάσταση.αν δεις ότι δεν σε καλύπτει η συνάντηση που θα κάνετε, παίρνεις και άλλη γνώμη ίσως,γιατί όπως σωστά λες δεν τα ξέρουμε, αλλά είναι χρήσιμο πάντα να έχουμε να συγκρίνουμε με κάτι.εισαι μια χαρά, το ψάχνεις ο,τι μπορείς κάνεις και θα κάνεις κοπέλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καλη επιτυχία σου ευχομαι κ συντομα να είσαι εγκυουλα! Ο γιατρός σου θα σου λυσει σίγουρα όλες τις αποριες. Ειναι στην ίδια φάση με εσενα. Εγώ με χαμηλότερη χοριακη. Καλο θα είναι να κάνεις εξετάσεις για θρομβοφιλια - μερικοί γιατροί τη ζητάνε όταν μείνεις έγκυος -. αν χρειαστεί κ το κρίνει ο γιατρός σου, καλο θα είναι να κάνεις μια υστεροσκοπηση για να ελέγξει  αν είναι όλα οκ με τη μήτρα σου. Άλλωστε αν δεν έχεις κάποια ανωμαλία μητρας, πολυποδα κλπ. θα είναι απλά διαγνωστική κ οχι επεμβατική. Όσο για το αν γενετικά ειναι καλα τα εμβρυα, υπάρχει ο προεμφυτικος έλεγχος που παλι καποιοι δεν το προτεινουν. Και ο καρυοτυπος ζεύγους που την κάνεις πριν ξεκινήσεις. Μπορεί να είναι και θέμα τυχης! Ίσως τα αλλά έμβρυα που έχεις να σου δώσουν εγκυμοσύνη και να πάνε όλα καλά! Εγώ είχα κάνει όλες τις εξετάσεις εκτός από καρυοτυπο κ προεμφυτικο κ ο γιατρός μου έκρινε ότι δεν ήταν καλά τα έμβρυα γενετικά κ δεν τα άφησε η μήτρα να προχωρήσουν. Εγώ σου ευχομαι να σου λυθούν όλες οι απορίες από το γιατρό σου κ η 2η έμβρυο μεταφορά να ειναι η τυχερή σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/2/2021 at 7:20 ΜΜ, ο/η xrisavgi είπε:

Kαλησπέρα σας φίλοι και φίλες.

Είμαι 38 ετών και ο άντρας μου και εγώ θέλουμε να γίνουμε γονείς εδώ και 7 χρόνια.

Προσπαθούσαμε με ελεύθερες επαφές χωρίς αποτέλεσμα (δυστυχώς όχι πάρα πολύ οργανωμένα δηλαδή μέρα παρά μέρα αλλά κυρίως στις γόνιμες ημέρες). Τα τελευταία 2 χρόνια ξεκινήσαμε να το ψάχνουμε και κάναμε κάποιες βασικές εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου όπως, ΑΜΥ, σαλπιγγογραφία, FSH, θυροειδή κλπ, 3-4 σπερμοδιάγραμματα και σε όλα τα παραπάνω δεν βρέθηκε κανένα πρόβλημα. Στην συνέχεια κάναμε 2 σπερματεγχύσεις χωρίς να μείνω έγκυος. Οι γιατροί (2-3 ειδικοί εξωσωματικής) που είχα δει, μου είπαν ότι ανήκουμε στην κατηγορία ζευγαριών που δεν συλλαμβάνουν για ανεξήγητους λόγους (κάπως έτσι) και ότι ίσως να υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν φαίνεται αν δεν εξεταστεί περαιτέρω (π.χ ενδομητρίωση) αλλά με την εξωσωματική είναι κάτι που ξεπερνιέται και ότι λόγω της ηλικίας μου καλό θα ήταν να ξεκινήσουμε προσπάθεια εξωσωματικής ώστε να δούμε και μέσα από την διαδικασία πράγματα όπως π.χ αν γονιμοποιούνται τα ωάρια μου με τα σπερματοζωάρια του συζύγου κ.ά τέτοια σημαντικά ζητήματα.

Τελικά αποφασίσαμε να το προχωρήσουμε, οπότε πέρασα από επιτροπή ΕΟΠΠΥ η οποία δεν καθυστέρησε σαν διαδικασία, απλώς ήθελε αρκετή χαρτούρα και εξετάσεις ώστε να μου εγκρίνουν τα φάρμακα εξωσωματικής δωρεάν. Ξεκίνησα την θεραπεία (ενέσεις και συμπληρωματικά χάπια προγεστερόνης κ βιταμίνες) και ο οργανισμός έφτιαξε 8 ωάρια. Από αυτά το 1 έσκασε πριν το προλάβουμε και έτσι ο γιατρός την ημέρα της ωοληψίας μου συνέλεξε 7 ωάρια, από τα οποία τα 4 έφτασαν να γίνουν βλαστοκύστες ΑΑ 5ης ημέρας. Έκανα εμβρυομεταφορά τις 2 βλαστοκύστες λοιπόν (και έχω άλλες 2 κατάψυξη) και 9 ημέρες μετά, δηλαδή την ημέρα που ήταν να μου έρθει και περίοδος, έκανα τεστ β' χοριακής με αποτέλεσμα 38 που είνα θετικό αλλά λίγο χαμηλό. Ταυτόχρονα άρχισα να έχω λίγο αίμα το οποίο σταδιακά αυξήθηκε. 3 ημέρες μετά, αφού συμβουλεύτηκα τον γιατρό μου, επανέλαβα την εξέταση β' χοριακής και δυστυχώς η τιμή μειώθηκε σε 28,55 πράγμα που σημαίνει ότι η εγκυμοσύνη δεν θα προχωρήσει.

Άρα φτάσαμε στην πηγή και εκεί που ξεκινήσαμε να πίνουμε νερό, δυστυχώς θα μείνουμε διψασμένοι για την ώρα. Αφενός χάρηκα γιατί τώρα ξέρω ότι μπορώ να μείνω έγκυος, αφετέρου στενοχωρημένη για την αποτυχία και προβληματισμένη για το απο εδώ και πέρα, τί εξετάσεις θα πρέπει να γίνουν ώστε να δούμε τί μπορεί να έφταιξε για να μην επαναληφθεί.

 Έχω πολλές γνωστές μου που έχουν κάνει εξωσωματικές και οι περισσότερες μου λένε ότι οι γιατροί δεν σε βάζουν να κάνεις όλες τις διαγνωστικές εξετάσεις από την αρχή, τις πιο εξεζητημένες δηλαδή, π.χ για θρομβοφιλία ή υστεροσκόπηση και το πάνε σταδιακά όσο αποτυγχάνεις με προσπάθειες. Προβληματίζομαι λοιπόν, γιατί δεν θέλω να κάνω την 2η εμβρυομεταφορά μου βιαστικά και χωρίς να έχω σιγουρευτεί ότι ψάξαμε όσο θα έπρεπε τί εφταιξε και αν δηλαδή θα μου προτείνει ο γιατρός τις εξετάσεις που πρέπει. 

Σε λίγες μέρες θα συναντηθούμε για να συζητήσουμε.

Θα χαρώ πολύ να ακούσω σκέψεις και παρόμοια εμπειρία κάποιας κοπέλας.

Καλημέρα. Ελπίζω επόμενη φορά θα πάει όλα καλά. Έχω διαβάσει και για ένα καινούργιο μέθοδο " Μοριακό έλεγχο μικροβιωματος"

Λένε ότι βοηθά πολύ να βρεις αιτία μην εμφυτεύσει εμβρύων.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Μόλις γύρισα κι εγώ απο τη Β' επιπέδου... Επιβεβαιώσαμε ότι είναι κοριτσάκι. ΠΗΤ 23/8 σταθερά, βάρος 487γρ. Όλα φυσιολογικά. Πλακούντας μπροστά και πλάγια και τράχηλος 38χιλ με μέτρηση απο την κοιλιά (στην αυχενική ήταν 35χιλ.)... Και τέλος κορίτσια μου... έχω πάρει 6 ολόκληρα κιλά!!! Μια χαρά μου τα βρήκε όλα ο γιατρός μου. Σε 6 βδομάδες, 4/6 , θα κάνουμε καμπύλη ζαχάρου!
    • Εγω το πρώτο μου παιδί το γέννησα με καισαρική όποτε λογικά και το δεύτερο έτσι θα πάει δεν πιστεύω ο γιατρός να με πάει φυσιολογική γεννά λίγη παίρνουν το ρίσκο μετά από καισαρική να σε βάλουν να γεννησεις φυσιολογικά έχουν περάσει και 2 χρόνια από την καισαρική όποτε το εχω ξεγράψει πλέον το φυσιολογικό τοκετο  κοριτσια εύχομαι να είστε τυχερές να ζήσετε αυτήν την όμορφη στιγμή με την φυσιολογική γεννά 😊
    • Mια χαρά η β επιπέδου, τέλεια! Κι εγώ κορίτσια με φυσιολογικό τοκετό θέλω.. Θα ξεκινήσετε τίποτα ασκήσεις ή κάποια προετοιμασία? δεν έχω ψάξει ακόμη γι' αυτό.. @Elk εσύ πώς το ξέρεις ότι θα σε πάει καισαρική? Εμένα αυτό που αγχώνει κορίτσια είναι ότι γεννάμε Αύγουστο.. Αν τύχει να λείπει ο γιατρός και δεν προλάβει να έρθει? Γενικά τι κάνουν? Μένουν απίκο και περιμένουν την κάθε μία πότε θα την πιάσουν οι πόνοι?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...