Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ξεκινώ και γω διαδικασιες εξωσωματικής.


Recommended Posts

Η ψυχολογία και η ελπίδα είναι αυτες που θα σε κρατήσουν ζωντανή,μακριά απο τα κακά και στον ίσιο δρόμμο.

Πρίν το ψάξουμε με τον άντρα μου μας φταίγαν όλα.Οτι και καλά δε πετυχαίναμε τη μερα,οτι κυλουσε απ εξω και άλλα....αλλά η αλήθεια είναι οτι όταν τρώς τη σφαλιάρα καταλαβαίνεις.Και η σφαλιάρα της ζωης έρχεται με τις εξετάσεις.

Τότε καταλαβαίνεις την πραγματικότητα,άλλοι το δέχονται,άλλοι όχι.Αλλοι παρατάνε τη γυναίκα για μια γόνιμη,Αλλες παρατάνε τον άντρα για έναν καλύτερο ζωμό.Εμείς έχουμε την ευλογία να έχουμε και οι 2 θεμα.

Μας καταλαβαίνουν μόνο όσοι το περνάνε και κανένας άλλος.Ξέρω την ψυχολογία σου,ξέρω το βραδυ που έκλαψες ξερω πως έπιασες και τον άντρα σου να κλαίει.Ξερω πως δε ζηλεψες ποτέ σου και τωρα το κάνεις.Ξερω πως είναι να κοιτάς και να μην έχεις.

Μη μηλίσεις πουθενά,μη το πεις πουθενά.Αυτό προτείνω.Εμεις δεν ανακατεψαμε κανέναν.Ουτε γονεις ουτε φιλους.Δεν είναι αναγκη να ξερουνε ουτε να ανακατευονται.Το γραφω καλοπροαιρετα γιατι τα πεθερικά πολλες φορες,αθελά τους ή οχι το κανουν.Μυστικό που το ξερουν πανω απο 2 δεν ειναι μυστικό.

Η εξωσωματικη για μενα που τωρα αρχιζω να καταλαβαινω τι γινεται γιατι τωρα ξεκινω και εχω να μαθω πολλα,ειναι καθαρα θεμα επιλογων,τυχης και μιας συγκυριας.

Είναι και μια επιχειρηση.Ολα κοστιζουν και μαλιστα πολυ.Με πολλες παγιδες.Με πολλες κατηγοριες.Ειναι ενα μαγαζακι που τα λεφτα μιλανε και μετρανε.

Θα καταλαβεις ομως κι αλλα.Τι ανθρωπο εχεις διπλα σου.Ποσο αναγκη τον εχεις.Μονο αυτον.

Κουράγιο.Και κάνε οικονομια.Κανε οικονομια στη ψυχη σου,στη ζωη σου και στο πορτοφολι σου.

Εγω θα σε καταλαβαινω παντα οπως και συ εμενα.Καλο κουραγιο σε όλες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να αναφερω επίσης κάποια πράγματα που μπορεί κάποια να μην τα ξερει.

Αρμοδιος για το γυναικειο συστημα αναπαραγωγης ειναι ο γυναικολογος.

Αρμοδιος για τις πολυκυστικες ωοθηκες ειναι ο ενδοκρινολογος.

Αρμοδιος για το σπερμα ειναι ο ουρολογος ανδρολογος και ΜΟΝΟΝ αυτος.

Μετά απο αλλάγη του γυναικολογου μου,γιατι μας πηγαινε στο κεντρο ομονοια μέσω εθνικης λαμιας κατεληξα στα παραπανω.Πολλοι θελλουν να σε αρμεξουν καλά,πριν σε βαλλουν για εξωσωματικη κοριτσια μου.

Μου ειχε γραψει γκλουκοφαζ για τις πολυκυστικες μου και μου ειπε να χασω αλλα 5 κιλα και να αθλουμε.Μετα απο 8 χαμενους μηνες η κατασταση δεν αλλαξε.Μιλουσε για σπερματεγχυση με 35000000 σπερμα με τερατοσπερμια και αφου φυσικά καναμε σπερματογραφημα εκει που μας ειχε στειλει αυτος.Οτι να ναι δηλαδη.

Αλλάζω γιατρό και ξανακάνω εξετασεις,εκτος απο μερικες.Κατευθειαν με εστειλε στον ενδοκρινολογο.Τον αντρα μου σε ουρολογο.Σας γραφω απο κατω με την σειρα τις εξετασεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δικες μου εξετασεις και κοστος.

Σαλπιγκογραφια στο ρεα  150 ευρω

ΑΜΗ  lifecheck ηλιουπολης 40 ευρω.

Ορμονολογικες.

Τ3,Τ4,TSH,FSH,LH,καμπυλη γλυκοζης.(πολυ φθηνες οταν στις γραφουν)

και τα υπερηχογραφηματα που μ εβγαζε ο γυναικολογος.

Εξετασεις του αντρα μου και κοστος.

απλο σπερμοδιαγραμμα λυμπεροπουλος 90Ε.

σπερμοδιαγραμμα με dfi.                             200Ε

Τ3,Τ4,TSH,FSH,LH και ελευθερη τεστοστερονη.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας γραψω και για το θεμα μας.

Εκεινος απο χτες 35 (να τον χαιρομαι) εγω 33.

Εγω

Πολυκυστικες ωοθηκες,σαλπιγκες οκ,ελεγχος για ενδομητριωση οκ.

Πολυκυστικες.Οσες εχουν το ιδιο με μενα ερευνα ο γυναικολογος αν κανουν οωρηξια(συνηθως δεν κανουμε)και στη περιπτωση που κανουμε ποσο δυνατα ειναι τα ωαρια μας γενικα.Θα παρατηρησετε επισης οτι και η ΑΜΗ σας ειναι ανεβασμενη απο το φυσιολογικο οπως εγω π εχω 7,39.Αυτο συμβαινει γιατι εχω πολυκιστικες.Τωρα για την σαλπιγκογραφια να σας πω ειναι μια πολυ σημαντικη εξεταση.Εγω ευτυχως δεν πονεσα καθολου αλλα εχω ακουσει οτι αν εχεις κανα θεματακι εκει πονας λιγακι.

Ο συζυγος.

Ενω στην αρχη διαγνωστικε με 0% φυσιολογικες μορφες στο σπερμα κατι που ειναι αδυνατον οπως μας ειπε ο ανδρολογος επανελαβε σπερμοδιαγραμμα σ ενα πολυ σοβαρο κεντρο.

Ο λογος για το πρωτο και την αποκλιση απο την πραγματικοτητα ειναι οτι το μετρησε μηχανημα και οχι μικροσκοπιο.

Δευτερο σπερμοδιαγραμμα με τελειως διαφορετικη εικονα.

18 εκ,κινητικοτητα εντος ωριων,φυσιολογικες μορφες 6%.Μια χαρα για εξωσωματικη,περιμενουμε σημερα-αυριο για το dfi(κατακερματισμο) για να μπει στο φακελο για την επιτροπη.ΟΙ εξετασεις του ορμονολογικες εντος οριων και λιγο η τεστοστερονη εκτος249 δηλ με οριο 300 κ πανω.Αυτα.

Οτι θελετε ρωτατε και οτι καινουριο μαθαινω θα το γραφω εδω

Σας αγαπω πολυ καλο κουραγιο σε ολες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

Δικες μου εξετασεις και κοστος.

Σαλπιγκογραφια στο ρεα  150 ευρω

ΑΜΗ  lifecheck ηλιουπολης 40 ευρω.

Ορμονολογικες.

Τ3,Τ4,TSH,FSH,LH,καμπυλη γλυκοζης.(πολυ φθηνες οταν στις γραφουν)

και τα υπερηχογραφηματα που μ εβγαζε ο γυναικολογος.

Εξετασεις του αντρα μου και κοστος.

απλο σπερμοδιαγραμμα λυμπεροπουλος 90Ε.

σπερμοδιαγραμμα με dfi.                             200Ε

Τ3,Τ4,TSH,FSH,LH και ελευθερη τεστοστερονη.

 

 

Καλησπέρα εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες μας...Κ εγώ πριν προχωρήσω σε εξωσωματική έκανα παρα πολλές εξετάσεις γυναικολογικές,ανοσολογικες,αιματολογικές και μοριακό έλεγχο!!!

Τα αποτελέσματα όλων αυτών θα φανούν σε λίγες μέρες γιατί τώρα θα κάνω την πρώτη μου εμβρυομεταφορά.

Για μένα όλο το θέμα της προσπάθειας για ένα παιδί δεν είναι μυστικό το ξέρουν και οι γονείς μας και δυο τρεις καλοί φίλοι...προσωπικά μόνο καλό μου έχει κάνει όταν ο άντρας μου δεν μπορεί λόγο δουλειάς να είναι μαζί μου σε κάποιον γιατρό έρχεται η κολλητή μου και ας περιμένει έξω δεν την νοιάζει...ειναι εκεί και περιμενει!!!
Στην δίκη μου περίπτωση και οι γονείς μου αλλά και τα πεθερικά μου δεν ανακατευθήκαν καθόλου παρόλο που το ξέρουν το μόνο που κάνουν είναι να μας δίνουν θάρρος και θετική ενέργεια χωρίς υπερβολές...

Οσο αφορά τους γιατρούς συμφωνώ ότι κατά βάση κοιτάνε να τα αρπάξουνε γι αυτό και πιστεύω ότι θέλει πολύ ψάξιμο το θέμα γιατρού!!!!

Ευχομαι σύντομα να ήμαστε όλες μανούλες αφού το θελουμε τόσο πολύ💖💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Καλησπέρα εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες μας...Κ εγώ πριν προχωρήσω σε εξωσωματική έκανα παρα πολλές εξετάσεις γυναικολογικές,ανοσολογικες,αιματολογικές και μοριακό έλεγχο!!!

Τα αποτελέσματα όλων αυτών θα φανούν σε λίγες μέρες γιατί τώρα θα κάνω την πρώτη μου εμβρυομεταφορά.

Για μένα όλο το θέμα της προσπάθειας για ένα παιδί δεν είναι μυστικό το ξέρουν και οι γονείς μας και δυο τρεις καλοί φίλοι...προσωπικά μόνο καλό μου έχει κάνει όταν ο άντρας μου δεν μπορεί λόγο δουλειάς να είναι μαζί μου σε κάποιον γιατρό έρχεται η κολλητή μου και ας περιμένει έξω δεν την νοιάζει...ειναι εκεί και περιμενει!!!
Στην δίκη μου περίπτωση και οι γονείς μου αλλά και τα πεθερικά μου δεν ανακατευθήκαν καθόλου παρόλο που το ξέρουν το μόνο που κάνουν είναι να μας δίνουν θάρρος και θετική ενέργεια χωρίς υπερβολές...

Οσο αφορά τους γιατρούς συμφωνώ ότι κατά βάση κοιτάνε να τα αρπάξουνε γι αυτό και πιστεύω ότι θέλει πολύ ψάξιμο το θέμα γιατρού!!!!

Ευχομαι σύντομα να ήμαστε όλες μανούλες αφού το θελουμε τόσο πολύ💖💖💖

Επιτροπή ποσο καιρο εκανες να περάσεις?Περασες Αθηνα?Σ ευχαριστω που απαντησες ευχομαι απο την καρδια μου γρηγορα να πετυχεις και να αποκτησεις το μπεμπε σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

Πολυκυστικες.Οσες εχουν το ιδιο με μενα ερευνα ο γυναικολογος αν κανουν οωρηξια(συνηθως δεν κανουμε)και στη περιπτωση που κανουμε ποσο δυνατα ειναι τα ωαρια μας γενικα.Θα παρατηρησετε επισης οτι και η ΑΜΗ σας ειναι ανεβασμενη απο το φυσιολογικο οπως εγω π εχω 7,39.Αυτο συμβαινει γιατι εχω πολυκιστικες.Τωρα για την σαλπιγκογραφια να σας πω ειναι μια πολυ σημαντικη εξεταση.Εγω ευτυχως δεν πονεσα καθολου αλλα εχω ακουσει οτι αν εχεις κανα θεματακι εκει πονας λιγακι.

Ενδεχομένως αν φτάσεις σε φυσιολογικό δείκτη μάζας σώματος, οι πολυκυστικές ωοθήκες να φύγουν. Επίσης, έκανες μόνο καμπύλη γλυκόζης ή σε συνδυασμό με καμπύλη ινσουλίνης; Σωματικό βάρος, αρρύθμιστο ζάχαρο και πολυκυστικές ωοθήκες είναι συγκοινωνούντα δοχεία. Ο άντρας σου βλέπω ότι έχει φυσιολογικό σπέρμα. Ως εκ τούτου, αν ρυθμίσεις το δικό σου θέμα με τις πολυκυστικές ωοθήκες σε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής, δεν αποκλείεται να πετύχετε φυσική σύλληψη, διότι είσαι μικρή ακόμα. Τέλος, δες το site "to make a mommy". Θα βρεις οδηγό διατροφής που γράφει και για τις πολυκυστικές ωοθήκες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

Επιτροπή ποσο καιρο εκανες να περάσεις?Περασες Αθηνα?Σ ευχαριστω που απαντησες ευχομαι απο την καρδια μου γρηγορα να πετυχεις και να αποκτησεις το μπεμπε σου!

Προτίμησα να μην περάσω επιτροπή γιατί το θεωρώ και χρονοβόρο και ψυχοφθόρο...Από όσο ξέρω θέλει 2-3 μήνες αλλά δεν είμαι σίγουρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η troia είπε:

Ενδεχομένως αν φτάσεις σε φυσιολογικό δείκτη μάζας σώματος, οι πολυκυστικές ωοθήκες να φύγουν. Επίσης, έκανες μόνο καμπύλη γλυκόζης ή σε συνδυασμό με καμπύλη ινσουλίνης; Σωματικό βάρος, αρρύθμιστο ζάχαρο και πολυκυστικές ωοθήκες είναι συγκοινωνούντα δοχεία. Ο άντρας σου βλέπω ότι έχει φυσιολογικό σπέρμα. Ως εκ τούτου, αν ρυθμίσεις το δικό σου θέμα με τις πολυκυστικές ωοθήκες σε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής, δεν αποκλείεται να πετύχετε φυσική σύλληψη, διότι είσαι μικρή ακόμα. Τέλος, δες το site "to make a mommy". Θα βρεις οδηγό διατροφής που γράφει και για τις πολυκυστικές ωοθήκες.

Σε συνδυασμό οπως το λες.Ειμαι μια χαρα απο αποψη κιλων(67 κιλα 1,72 υψος) μαλιστα τολμω να πω οτι ο δεικτης μαζας σωματος ειναι πολυ αμφιλεγομενος.Οι πολυκυστικες δεν θεραπευονται,δεν υπαρχει καποια γνωστη θεραπεια.Το μονο που ρυθμιζεται ειναι το παχος του ενδομητριου και συνεπως η ποιοτητα των ωαριων.Το σπερμα του συζηγου μου δεν ειναι φυσιολογικο ουτε καν.Εχει ολιγοσπερμια και δεν ενδικνυται με αυτο το σπερμα φυσιολογικη συληψη 5 χρονια προσπαθουμε στοχευμενα,με υπερηχογραφικο ελεγχο για την οωρηξια και δεν...Ισα ισα επειδη ειμαι μικρη εκμεταλευομαι την εξωσωματικη γιατι η ηλικια παιζει πολυ μεγαλο ρολο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Προτίμησα να μην περάσω επιτροπή γιατί το θεωρώ και χρονοβόρο και ψυχοφθόρο...Από όσο ξέρω θέλει 2-3 μήνες αλλά δεν είμαι σίγουρη!

και ποσο σου πηγανε τα φαρμακα αν επιτρεπεται?Τα της διεγερσης εννοω να υπαρχει στο θεμα μια τιμουλα ενδικτικη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου πω στο σύνολο μου βγαινει περίπου 4500€ όλα μαζί χωρίς την κατάψυξη βλαστοκυστεων που θα κρατήσουμε αυτό θα το ξέρω την Παρασκευή ποσο θα κοστίσει...
Τα φάρμακα αν δεν κάνω λάθος κοντά στα 1000!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Evi87 είπε:

Θα σου πω στο σύνολο μου βγαινει περίπου 4500€ όλα μαζί χωρίς την κατάψυξη βλαστοκυστεων που θα κρατήσουμε αυτό θα το ξέρω την Παρασκευή ποσο θα κοστίσει...
Τα φάρμακα αν δεν κάνω λάθος κοντά στα 1000!

Ευχαρισττω κοριτσακι μου!!!!Ζητω τιμες για να μπαινουν κ να βλεπουν οσες περισσοτερες πληροφοριες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

Σε συνδυασμό οπως το λες.Ειμαι μια χαρα απο αποψη κιλων(67 κιλα 1,72 υψος) μαλιστα τολμω να πω οτι ο δεικτης μαζας σωματος ειναι πολυ αμφιλεγομενος.Οι πολυκυστικες δεν θεραπευονται,δεν υπαρχει καποια γνωστη θεραπεια.Το μονο που ρυθμιζεται ειναι το παχος του ενδομητριου και συνεπως η ποιοτητα των ωαριων.Το σπερμα του συζηγου μου δεν ειναι φυσιολογικο ουτε καν.Εχει ολιγοσπερμια και δεν ενδικνυται με αυτο το σπερμα φυσιολογικη συληψη 5 χρονια προσπαθουμε στοχευμενα,με υπερηχογραφικο ελεγχο για την οωρηξια και δεν...Ισα ισα επειδη ειμαι μικρη εκμεταλευομαι την εξωσωματικη γιατι η ηλικια παιζει πολυ μεγαλο ρολο.

Εγώ είδα πιο πάνω 35εκ σπερματοζωάρια και με αυτό το νούμερο δεν έχεις ολιγοσπερμία....

Για τις πολυκυστικές, υπάρχει το σύνδρομο και η εικόνα. Για το σύνδρομο η διάγνωση γίνεται με βάση το ιστορικό και κάποιες άλλες παράμετρους. Η εικόνα φαίνεται υπερηχογραφικά. Αν π.χ. έχεις περίοδο κάθε 3 μήνες, σου ρυθμίζουν τον κύκλο με glucofage, όμως βοηθάει και η διατροφή για να κρατιέται το ζάχαρό σου σταθερό. Η εικόνα μπορεί να φύγει απ' όσο γνωρίζω...Έχεις όντως φυσιολογικό δείκτη μάζας σώματος, αλλά αν σου λένε να χάσεις κάποια κιλά, κάνε το. Κάτι θα ξέρουν αυτοί καλύτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Νικολίνι είπε:

Επιτροπή ποσο καιρο εκανες να περάσεις?Περασες Αθηνα?Σ ευχαριστω που απαντησες ευχομαι απο την καρδια μου γρηγορα να πετυχεις και να αποκτησεις το μπεμπε σου!

Κορίτσι μου @Νικολίνι περυσι τέτοια  μέρα έκανα οωληψια και σήμερα τέτοια μέρα είμαι 7 μηνών  έκανα δυο εξωσωματικες και τώρα περιμενω τη κορουλα μου.. Ευχομαι μέσα από τη καρδια μου να πετυχεις και θα πετυχεις αρκεί να έχεις πιστη υπομονή και επιμονή. Φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας είμαι καινούργια σε αυτή την συζήτηση και θέλω την βοήθεια σας ..😔έχω κάνει σαλπιγγογραφια η μια σάλπιγγα δεν φαίνεται καθόλου κ η άλλη άνοιξε λίγο ο άντρας μου έχει θέμα με το σπερμα κάναμε σπερμοδιαηραμμα στον Λυμπεροπούλου κ εχθες μιλήσαμε με τον γιατρό κ μας είπε ότι φυσική σύλληψη είναι μονοψήφιος αριθμός σε ποσοστό άρα μόνο εξωσωματική.ο άντρας μου πρέπει να κάνει κ έναν υπέροχο στους όρχεις και εμένα από σήμερα μου είπε να πάω τηλ γαι επιτροπή ώστε να κλείσω ραντεβού ! Με αυτές τις εξετάσεις είναι σίγουρος ότι θα πάρω τα φάρμακα και όχι για μια φορά προσπάθεια αλλά για 4 φορές !!! Αφού κάνουμε αυτά τα δυο μετά θα ξαναμιλήσουμε για να μας πει το επόμενο βήμα !!! Είναι σωστή αυτή η διαδικασία τι λέτε ;;; Γιατί ακούω για εξετάσεις πριν από την εξωσωματική πριν καν δλδ τεθεί τέτοιο θέμα σας ευχαριστώ πολύ περιμένω κάποια απάντηση ( όταν είχα κάνει την σαλπιγγογραφια κ μου είπαν ότι έχω θέμα ένιωθα κενή μέσα μου 😔από εχθες έτσι νιώθει κ ο άντρας μου 😔)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Mairaki είπε:

Καλημέρα σας είμαι καινούργια σε αυτή την συζήτηση και θέλω την βοήθεια σας ..😔έχω κάνει σαλπιγγογραφια η μια σάλπιγγα δεν φαίνεται καθόλου κ η άλλη άνοιξε λίγο ο άντρας μου έχει θέμα με το σπερμα κάναμε σπερμοδιαηραμμα στον Λυμπεροπούλου κ εχθες μιλήσαμε με τον γιατρό κ μας είπε ότι φυσική σύλληψη είναι μονοψήφιος αριθμός σε ποσοστό άρα μόνο εξωσωματική.ο άντρας μου πρέπει να κάνει κ έναν υπέροχο στους όρχεις και εμένα από σήμερα μου είπε να πάω τηλ γαι επιτροπή ώστε να κλείσω ραντεβού ! Με αυτές τις εξετάσεις είναι σίγουρος ότι θα πάρω τα φάρμακα και όχι για μια φορά προσπάθεια αλλά για 4 φορές !!! Αφού κάνουμε αυτά τα δυο μετά θα ξαναμιλήσουμε για να μας πει το επόμενο βήμα !!! Είναι σωστή αυτή η διαδικασία τι λέτε ;;; Γιατί ακούω για εξετάσεις πριν από την εξωσωματική πριν καν δλδ τεθεί τέτοιο θέμα σας ευχαριστώ πολύ περιμένω κάποια απάντηση ( όταν είχα κάνει την σαλπιγγογραφια κ μου είπαν ότι έχω θέμα ένιωθα κενή μέσα μου 😔από εχθες έτσι νιώθει κ ο άντρας μου 😔)

Για την επιτροπή θα σου ζητηθούν κι άλλες εξετάσεις εκτός από τη σαλπιγγογραφια και το σπερμοδιαγραμμα. Καταρχάς πρέπει να καταλήξεις στο κέντρο όπου θα πάτε για εξωσωματική και θα σε καθοδηγήσουν για όλα από εκεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mairaki είπε:

Καλημέρα σας είμαι καινούργια σε αυτή την συζήτηση και θέλω την βοήθεια σας ..😔έχω κάνει σαλπιγγογραφια η μια σάλπιγγα δεν φαίνεται καθόλου κ η άλλη άνοιξε λίγο ο άντρας μου έχει θέμα με το σπερμα κάναμε σπερμοδιαηραμμα στον Λυμπεροπούλου κ εχθες μιλήσαμε με τον γιατρό κ μας είπε ότι φυσική σύλληψη είναι μονοψήφιος αριθμός σε ποσοστό άρα μόνο εξωσωματική.ο άντρας μου πρέπει να κάνει κ έναν υπέροχο στους όρχεις και εμένα από σήμερα μου είπε να πάω τηλ γαι επιτροπή ώστε να κλείσω ραντεβού ! Με αυτές τις εξετάσεις είναι σίγουρος ότι θα πάρω τα φάρμακα και όχι για μια φορά προσπάθεια αλλά για 4 φορές !!! Αφού κάνουμε αυτά τα δυο μετά θα ξαναμιλήσουμε για να μας πει το επόμενο βήμα !!! Είναι σωστή αυτή η διαδικασία τι λέτε ;;; Γιατί ακούω για εξετάσεις πριν από την εξωσωματική πριν καν δλδ τεθεί τέτοιο θέμα σας ευχαριστώ πολύ περιμένω κάποια απάντηση ( όταν είχα κάνει την σαλπιγγογραφια κ μου είπαν ότι έχω θέμα ένιωθα κενή μέσα μου 😔από εχθες έτσι νιώθει κ ο άντρας μου 😔)

Καλησπέρα κοριτσακι μου!!!Να κανετε τις εξετάσεις σας αυτες που σας ζητανε,την ωρα που σας τις ζητανε.Εμεις αρχισαμε να ψαχνομαστε και ετσι καναμε τις πιο πολλες.Θελω να πω δηλαδη οτι αυτες που ζητα επιτροπη ειναι οσες χρειαζεται ενας ανθρωπος για να ξερει αν ειναι καλα...δεν ειναι εξωπραγματικες.Ειναι στανταρ για ολους.Εμεις κλεινουμε τους φακελους μας και τωρα θα κλεισουμε ραντεβου.Δε βιαζομαστε γιατι εχουν σκονταψει πολλοι και το λενε εδω στο φορουμ.Τωρα για το τελευταιο που γραφεις,σου απαντω το εξης.Μασα τα δοντια σου,μασα τα γερα και σηκω πανω.Εισαι ετσι γιατι εφαγες την πρωτη σφαλιαρα.Εχει πολλες τετοιες η ζωη,ειδικα σε αυτον τον δρομμο που διαλεξαμε.Σηκω πανω να σε δει κ ο αντρας σου να σηκωθει κι αυτος.Ο ενας θα σηκωνει τον αλλον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

Καλησπέρα κοριτσακι μου!!!Να κανετε τις εξετάσεις σας αυτες που σας ζητανε,την ωρα που σας τις ζητανε.Εμεις αρχισαμε να ψαχνομαστε και ετσι καναμε τις πιο πολλες.Θελω να πω δηλαδη οτι αυτες που ζητα επιτροπη ειναι οσες χρειαζεται ενας ανθρωπος για να ξερει αν ειναι καλα...δεν ειναι εξωπραγματικες.Ειναι στανταρ για ολους.Εμεις κλεινουμε τους φακελους μας και τωρα θα κλεισουμε ραντεβου.Δε βιαζομαστε γιατι εχουν σκονταψει πολλοι και το λενε εδω στο φορουμ.Τωρα για το τελευταιο που γραφεις,σου απαντω το εξης.Μασα τα δοντια σου,μασα τα γερα και σηκω πανω.Εισαι ετσι γιατι εφαγες την πρωτη σφαλιαρα.Εχει πολλες τετοιες η ζωη,ειδικα σε αυτον τον δρομμο που διαλεξαμε.Σηκω πανω να σε δει κ ο αντρας σου να σηκωθει κι αυτος.Ο ενας θα σηκωνει τον αλλον.

Ποσό δύναμη μου έδωσες έχεις δίκιο πρέπει να σηκωθώ πρέπει να πορευτώ με αυτό κ να συνεχίσω για το καλύτερο !!! Εγώ έκλεισα ραντεβού 7/4 στην αρχή μου είπε 27/4 αλλά την πήρα τηλέφωνο πάλι κ την παρακάλεσα έστω μια εβδομάδα νωρίτερα και με εξυπηρέτησε !!!! Αν επιτρέπετε εσυ τι θέμα έχει;;;; Μακάρι το 21 να έχουμε μωράκια στην αγκαλιά μας ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mairaki είπε:

Ποσό δύναμη μου έδωσες έχεις δίκιο πρέπει να σηκωθώ πρέπει να πορευτώ με αυτό κ να συνεχίσω για το καλύτερο !!! Εγώ έκλεισα ραντεβού 7/4 στην αρχή μου είπε 27/4 αλλά την πήρα τηλέφωνο πάλι κ την παρακάλεσα έστω μια εβδομάδα νωρίτερα και με εξυπηρέτησε !!!! Αν επιτρέπετε εσυ τι θέμα έχει;;;; Μακάρι το 21 να έχουμε μωράκια στην αγκαλιά μας ❤️❤️

πολυκυστικες οωθηκες εγω και ολιγοσπερμια ο συζυγος!μακαρι να μας κατσει και να ειναι η χρονια μας καλη δυναμη! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Νικολίνι είπε:

πολυκυστικες οωθηκες εγω και ολιγοσπερμια ο συζυγος!μακαρι να μας κατσει και να ειναι η χρονια μας καλη δυναμη! ❤️❤️

Καλημέρα τι κανείς ;;;;; Ήθελα να σε ρωτήσω πως το διαχειρίζεσαι με τον άντρα σου ;;; Τον έχει πάρει πολύ από κάτω και δεν ξέρω τι να κάνω;;;; Αν υπήρχε το οικονομικό ίσως θα αγόραζα τα φάρμακα κ δεν θα περιμένα την επιτροπή γιατί αυτό μου είπε το πρωί ο άντρας μπυ ποτέ θα περάσουν πι μήνες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mairaki είπε:

Καλημέρα τι κανείς ;;;;; Ήθελα να σε ρωτήσω πως το διαχειρίζεσαι με τον άντρα σου ;;; Τον έχει πάρει πολύ από κάτω και δεν ξέρω τι να κάνω;;;; Αν υπήρχε το οικονομικό ίσως θα αγόραζα τα φάρμακα κ δεν θα περιμένα την επιτροπή γιατί αυτό μου είπε το πρωί ο άντρας μπυ ποτέ θα περάσουν πι μήνες 

Καλησπερα κοριτσακι μ καλα ειμαι!Πως να το διαχειριστουμε?Καταλληξαμε στο απλα να μην το σκεφτομαστε και να περιμενουμε οδηγιες απο τους γιατρους.Μετα απο 16 χρονια σχεσης κοντεψε να μας τρελανει το θεμα αυτο.Εγω 33 αυτος 35 δε βιαζομαστε,το τρεχουμε,το σκεφτομαστε ακολουθουμε κατα γραμμα τις οδηγιες μας μαζευουμε λεφτα.Δεν ειναι μονο εξωσωματικη,ειναι και το μετα.Αλλα οταν λεω δε μιλαμε ενοω γιατι το εχουμε εξαντλησει το θεμα και εχουμε βρει τι φταιει.Εφοσον αποφασισαμε να μπουμε στο προγραμμα της εξωσωματικης τι αλλο να πουμε.Οταν ειναι πχ καποιο ραντεβου με γιατρο συζηταμε την πορεια μας και τα του ρανεβου.Γυρναμε σπιτι κ τελος.Μη τρεχεις για τον απλουστατο λογο οτι δε μπορεις να κανεις τιποτα.Αν μπορουσες πολυ απλα θα εδινες μετρητα κ θα τελειωνες σε 2-3 μηνες.(με την προσπαθεια εννοω γιατι κανεις δεν εγγυαται επιτυχια).Για υτο ειναι πολυ λεπτο το θεμα κ οσο το συζητας τρελενεσαι.Μη σε ρουφηξει την ψυχη το προβλημα γιατι εσυ καλα καλα δεν αρχισες(οπως κ γω αλλωστε) δηλαδη τι να πουνε γυναικες που προσπαθουνε 4 και 6 χρονια με εξωσωματικες?Αν το συζητουσανε κ καθε μερα θα τα χανε διαλυσει τα σπιτακια τους.Υπομονη λοιπον ειναι πολυ μακρυς ο δρομμος.Την επιτροπη τελικα την πηρες?τι σου ειπανε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

Καλησπερα κοριτσακι μ καλα ειμαι!Πως να το διαχειριστουμε?Καταλληξαμε στο απλα να μην το σκεφτομαστε και να περιμενουμε οδηγιες απο τους γιατρους.Μετα απο 16 χρονια σχεσης κοντεψε να μας τρελανει το θεμα αυτο.Εγω 33 αυτος 35 δε βιαζομαστε,το τρεχουμε,το σκεφτομαστε ακολουθουμε κατα γραμμα τις οδηγιες μας μαζευουμε λεφτα.Δεν ειναι μονο εξωσωματικη,ειναι και το μετα.Αλλα οταν λεω δε μιλαμε ενοω γιατι το εχουμε εξαντλησει το θεμα και εχουμε βρει τι φταιει.Εφοσον αποφασισαμε να μπουμε στο προγραμμα της εξωσωματικης τι αλλο να πουμε.Οταν ειναι πχ καποιο ραντεβου με γιατρο συζηταμε την πορεια μας και τα του ρανεβου.Γυρναμε σπιτι κ τελος.Μη τρεχεις για τον απλουστατο λογο οτι δε μπορεις να κανεις τιποτα.Αν μπορουσες πολυ απλα θα εδινες μετρητα κ θα τελειωνες σε 2-3 μηνες.(με την προσπαθεια εννοω γιατι κανεις δεν εγγυαται επιτυχια).Για υτο ειναι πολυ λεπτο το θεμα κ οσο το συζητας τρελενεσαι.Μη σε ρουφηξει την ψυχη το προβλημα γιατι εσυ καλα καλα δεν αρχισες(οπως κ γω αλλωστε) δηλαδη τι να πουνε γυναικες που προσπαθουνε 4 και 6 χρονια με εξωσωματικες?Αν το συζητουσανε κ καθε μερα θα τα χανε διαλυσει τα σπιτακια τους.Υπομονη λοιπον ειναι πολυ μακρυς ο δρομμος.Την επιτροπη τελικα την πηρες?τι σου ειπανε?

Φυσάω κ ξεφυσάω ..... στον άντρα μου προσπαθώ να είμαι πιο χαρούμενη όπως είπαμε κ εχθες ... ναι πήρα εχθες τηλέφωνο έχω ραντεβού 7/4 στην αρχή με έβαλε 27/4 κ την παρακάλεσα για πιο νωρίς και μου είπε ότι υπάρχει μια ακύρωση ... τώρα περιμένουμε να κάνει ο άντρας μου έναν υπέροχο να το στείλω στο γιατρό κ μετά να δούμε τι θα μου πει πως συνεχίζουμε γιατί πρέπει να κάνει κ μια θεραπεία ο άντρας μου εσυ πήρες;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mairaki είπε:

Φυσάω κ ξεφυσάω ..... στον άντρα μου προσπαθώ να είμαι πιο χαρούμενη όπως είπαμε κ εχθες ... ναι πήρα εχθες τηλέφωνο έχω ραντεβού 7/4 στην αρχή με έβαλε 27/4 κ την παρακάλεσα για πιο νωρίς και μου είπε ότι υπάρχει μια ακύρωση ... τώρα περιμένουμε να κάνει ο άντρας μου έναν υπέροχο να το στείλω στο γιατρό κ μετά να δούμε τι θα μου πει πως συνεχίζουμε γιατί πρέπει να κάνει κ μια θεραπεία ο άντρας μου εσυ πήρες;;;;

Εμεις χτες φαντασου πηραμε τα αποτελεσματα.θα τα δει ο γιατρος και θα μας πει τι χρειαζομαστε.δεν εχω παρει ακομα τηλεφωνο.Εγω για  να καταλαβω χωρις παρεξηγηση,εχεις ολοκληρωσει τις εξετασεις ολες και σου εχει πει ο γιατρος προχωρα?Αν σου πει πχ θελει μια θεραπεια 6 μηνες ο αντρας σου χτυπα ξυλο τι θα κανεις?Γιαυτο εγω δεν κλεινω.Ποσο χρονων εισαι?σε πιεζει ο χρονος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Νικολίνι είπε:

Εμεις χτες φαντασου πηραμε τα αποτελεσματα.θα τα δει ο γιατρος και θα μας πει τι χρειαζομαστε.δεν εχω παρει ακομα τηλεφωνο.Εγω για  να καταλαβω χωρις παρεξηγηση,εχεις ολοκληρωσει τις εξετασεις ολες και σου εχει πει ο γιατρος προχωρα?Αν σου πει πχ θελει μια θεραπεια 6 μηνες ο αντρας σου χτυπα ξυλο τι θα κανεις?Γιαυτο εγω δεν κλεινω.Ποσο χρονων εισαι?σε πιεζει ο χρονος?

είμαι 31 κ εγώ κ αντρας μου κ προσπαθούσαμε 1 χρόνο ... Εδώ δεν υπάρχει παρεξήγηση μην ανχωνεσαι ρωτά ότι θέλεις .... έχω κάνει σαλπιγγογραφια ορμονολογικές μαγνητική και ο άντρας μου σπερματοδιαγραμμα !!! Η σάλπιγγα η μια Είναι κ κλειστεί και η άλλη υπολειτουργεί ο άντρας μου έχει λίγα σπερματοζωάρια και με φυσική σύλληψη το ποσοστό είναι μονοψήφιος αριθμός !!!! Εννοείτε πως θα κάνει θεραπεία ο άντρας μου αλλα Και πάλι δεν γίνετε μπυ το απέκλεισε ο α γιατρός 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/1/2021 at 1:01 ΜΜ, ο/η Νικολίνι είπε:

Ευχαρισττω κοριτσακι μου!!!!Ζητω τιμες για να μπαινουν κ να βλεπουν οσες περισσοτερες πληροφοριες!

Καλησπέρα σε όλες! Εγώ πέρασα επιτροπή υπάρχει αναμονή διμήνου σιγουρα (επιτροπή Πειραιά που βρίσκεται Αιγάλεω) όμως αξίζει γιατί γλιτώνεις αρκετά χρήματα.Εγω αν δεν περνούσα θα πλήρωνα γύρω στα 700€ τα φάρμακα (η τιμή έχει να κάνει και με τις μονάδες που θα χρειαστεί να λάβεις).επίσης παίρνεις και ένα επίδομα νομίζω γύρω στα 300€ για την εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...