Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεννάμε με το καλό Σεπτέμβρη του 21!


Recommended Posts

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Celine είπε:

Μια χαρά!!!Κ εμένα δυο κολλητές μου είναι έγκυες αλλά έχουν και άλλο παιδί οπότε τα λέμε από το τηλέφωνο καθημερινά... τουλάχιστον Υπάρχουν κοινά ενδιαφέροντα και δεν χανόμαστε😉

Εσένα το πρώτο σου είναι;;, Ε ναι αυτό ακριβώς τουλάχιστον τα λέτε τηλεφωνικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Vanessa12 είπε:

Εσένα το πρώτο σου είναι;;, Ε ναι αυτό ακριβώς τουλάχιστον τα λέτε τηλεφωνικά 

Ναι!Και παρ'ολα αυτά φοβάμαι πιο πολύ τον θηλασμό παρά το τοκετό 🤔 εσένα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Celine είπε:

Ναι!Και παρ'ολα αυτά φοβάμαι πιο πολύ τον θηλασμό παρά το τοκετό 🤔 εσένα;

Και εμενα και φοβάμαι τα πάντα και αυτό μόνο τον τελευταίο μήνα αλλιώς δεν είχα προβλήματα…ο θηλασμός είναι ιερό πράγμα μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Vanessa12 είπε:

Και εμενα και φοβάμαι τα πάντα και αυτό μόνο τον τελευταίο μήνα αλλιώς δεν είχα προβλήματα…ο θηλασμός είναι ιερό πράγμα μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε ♥️

Ναι επειδή θέλω πολύ να θηλάσω και ακούω διάφορα φοβάμαι μην τα καταφέρω... αλλά ας πάμε βήμα βήμα προηγείται η γέννα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Celine είπε:

Ναι επειδή θέλω πολύ να θηλάσω και ακούω διάφορα φοβάμαι μην τα καταφέρω... αλλά ας πάμε βήμα βήμα προηγείται η γέννα 😅

Θα τα καταφέρεις σίγουρα πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά 🌞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια οσες γινατε μανουλες 2η φορα, και γνωριζετε κατι παραπανω.

Ειναι φυσιολογικο να κλαις με το παραμικρο;νομιζα οτι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης εισαι ευσυγκινητη. Οχι οτι μετα θα ειναι χειροτερα τα πραγματα..🙄

Κλαιει το μωρο κλαιω και εγω, το κοιταζω ολη μερα και παλι συγκινουμαι κανοντας διαφορες σκεψεις. Και μονο που σκεφτομαι ποσο αγαπαω αυτο το μωρο παλι βαζω τα κλαματα..... αισθανομαι παραξενα...τι ειναι αυτη η φαση;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Κοριτσια οσες γινατε μανουλες 2η φορα, και γνωριζετε κατι παραπανω.

Ειναι φυσιολογικο να κλαις με το παραμικρο;νομιζα οτι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης εισαι ευσυγκινητη. Οχι οτι μετα θα ειναι χειροτερα τα πραγματα..🙄

Κλαιει το μωρο κλαιω και εγω, το κοιταζω ολη μερα και παλι συγκινουμαι κανοντας διαφορες σκεψεις. Και μονο που σκεφτομαι ποσο αγαπαω αυτο το μωρο παλι βαζω τα κλαματα..... αισθανομαι παραξενα...τι ειναι αυτη η φαση;;;

Πωπω στην αρχή και εγώ έτσι ήμουν. Πολύ κλάμα. Ειδικά στο μαιευτήριο. Έρχονταν οι μαίες και με ρωτούσαν αν κλαίω από χαρά ή κάτι συμβαίνει! Από την άλλη εγώ ένιωθα συγκίνηση κάθε φορά που έβλεπα την μικρή. Δεν πίστευα ότι ήταν το πλασματακι που ονειρευομασταν 9 μήνες. Γενικα πολύ κλάμα. Φυσιολογικό είναι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Sweeties είπε:

Πωπω στην αρχή και εγώ έτσι ήμουν. Πολύ κλάμα. Ειδικά στο μαιευτήριο. Έρχονταν οι μαίες και με ρωτούσαν αν κλαίω από χαρά ή κάτι συμβαίνει! Από την άλλη εγώ ένιωθα συγκίνηση κάθε φορά που έβλεπα την μικρή. Δεν πίστευα ότι ήταν το πλασματακι που ονειρευομασταν 9 μήνες. Γενικα πολύ κλάμα. Φυσιολογικό είναι! 

Ναι ακριβως αυτο!!!

Εχω φαει τρελη καψουρα με το μικρο,ελπιζω το δακρυ ομως να σταματησει με το παραμικρο...😳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι γίνεται ; Έχω κάτι περίεργους πόνους στην μέση σαν πίεση νιώθω από χθες το βράδυ  και κάθε τόσο μου έρχονται και στην κοιλιά κάτω κάτω έτσι ένα μούδιασμα και πριν έγινε και η κοιλιά μ πέτρα..ακανόνιστοι πόνοι όμως…να ανησυχώ ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vanessa12 είπε:

Κορίτσια τι γίνεται ; Έχω κάτι περίεργους πόνους στην μέση σαν πίεση νιώθω από χθες το βράδυ  και κάθε τόσο μου έρχονται και στην κοιλιά κάτω κάτω έτσι ένα μούδιασμα και πριν έγινε και η κοιλιά μ πέτρα..ακανόνιστοι πόνοι όμως…να ανησυχώ ;;;

Νιώθω σαν πόνοι περιόδου μια με χτυπάει στην μέση μια στην κοιλιά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Vanessa12 είπε:

Νιώθω σαν πόνοι περιόδου μια με χτυπάει στην μέση μια στην κοιλιά 

Εγω ήμουν έτσι λίγες ώρες πριν γεννήσω πάντως!!!! 

Με το καλό!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Εγω ήμουν έτσι λίγες ώρες πριν γεννήσω πάντως!!!! 

Με το καλό!!! 

Δεν είμαι όμως και πολύ σίγουρη…εσένα πως ξεκίνησε βασικά και πως ήταν οι πόνοι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Vanessa12 είπε:

Δεν είμαι όμως και πολύ σίγουρη…εσένα πως ξεκίνησε βασικά και πως ήταν οι πόνοι; 

15/9 στις 9 το βράδυ με πιάσανε ελαφριοι πόνοι περιόδου. Που ερχόντουσαν σε ακανόνιστο χρόνο. 

Όμως αυτό με κράτησε όλο το βράδυ +ότι πονούσε και η μέση.

Την επόμενη το μεσημέρι βγήκε από το κόλπο ένα τεράστιο πράγμα διάφανο σαν ζελέ και πήγα στο γιατρό. Ειχα μικρό συσπασεις και διαστολή 3 μέχρι τις 6.και το βράδυ 11 η ώρα ξεκίνησα να βγάζω αίμα από κάτω. 

00 :15 γέννησα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

15/9 στις 9 το βράδυ με πιάσανε ελαφριοι πόνοι περιόδου. Που ερχόντουσαν σε ακανόνιστο χρόνο. 

Όμως αυτό με κράτησε όλο το βράδυ +ότι πονούσε και η μέση.

Την επόμενη το μεσημέρι βγήκε από το κόλπο ένα τεράστιο πράγμα διάφανο σαν ζελέ και πήγα στο γιατρό. Ειχα μικρό συσπασεις και διαστολή 3 μέχρι τις 6.και το βράδυ 11 η ώρα ξεκίνησα να βγάζω αίμα από κάτω. 

00 :15 γέννησα. 

Εμενα από χθες το βραδάκι με πονούσε λίγο η μέση δεν έδωσα σημασία μέσα στην ημέρα όμως γινόταν και πιο ανυπόφορο μετά πήγα για περπάτημα ήρθα σπίτι πάλι η μέση και τώρα με πιάνουν και κάτι πόνοι σχετικά δυνατοί αλλά εντάξει τους αντέχω για 2-3 λεπτά και μετά ηρεμώ πάλι αλλά η μέση συνεχίζει σαν να φεύγει από την μέση σαν να πάει κάτω ατην κοιλιά και στην κοιλιά νιώθω έτσι πόνους περιόδου…περιμένω να δω Μακαρι να μην είναι ψεύτικος συναγερμός γιατί θα απογοητευτώ πάλι 😓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Vanessa12 είπε:

Εμενα από χθες το βραδάκι με πονούσε λίγο η μέση δεν έδωσα σημασία μέσα στην ημέρα όμως γινόταν και πιο ανυπόφορο μετά πήγα για περπάτημα ήρθα σπίτι πάλι η μέση και τώρα με πιάνουν και κάτι πόνοι σχετικά δυνατοί αλλά εντάξει τους αντέχω για 2-3 λεπτά και μετά ηρεμώ πάλι αλλά η μέση συνεχίζει σαν να φεύγει από την μέση σαν να πάει κάτω ατην κοιλιά και στην κοιλιά νιώθω έτσι πόνους περιόδου…περιμένω να δω Μακαρι να μην είναι ψεύτικος συναγερμός γιατί θα απογοητευτώ πάλι 😓

Ναι ακούγονται σαν πόνοι τοκετού. Εγώ τους είχα από την προηγούμενη νύχτα και γέννησα την επόμενη. Ακόμα σε κρατανε ;

στις πριν 7 ώρες, ο/η Sunny97 είπε:

Κοριτσια οσες γινατε μανουλες 2η φορα, και γνωριζετε κατι παραπανω.

Ειναι φυσιολογικο να κλαις με το παραμικρο;νομιζα οτι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης εισαι ευσυγκινητη. Οχι οτι μετα θα ειναι χειροτερα τα πραγματα..🙄

Κλαιει το μωρο κλαιω και εγω, το κοιταζω ολη μερα και παλι συγκινουμαι κανοντας διαφορες σκεψεις. Και μονο που σκεφτομαι ποσο αγαπαω αυτο το μωρο παλι βαζω τα κλαματα..... αισθανομαι παραξενα...τι ειναι αυτη η φαση;;;

Δεν έκλαψα καθόλου ακόμα αλλά εχτές ένιωσα ένα συναίσθημα πολύ μελαγχολικο. Σαν να έπεσα πολύ ψυχολογικά χωρίς κανέναν λόγο. Είχε πάρα πολύ καιρό να νιώσω έτσι. Το απέδωσα στις ορμόνες και σε συνδυασμό με την κούραση. Είναι φυσιολογικό να νιώθουμε έτσι, περνάμε τα baby blues. Και μακάρι να μείνουν baby blues και όχι να εξελιχθούν σε κατάθλιψη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ήρθαμε με πόνους και με κράτησαν…μπήκα με διαστολή 1 αλλά έντονους πόνους…με κοίταξαν 2 ώρες μετά γ διαστολή πήγε 2 πονάω όμως πολύ κάθε 10 λεπτά…μου είπαν ότι είναι νωρίς για επισκληρίδειο μου έκαναν μια παυσίπονη στον πωπω και περιμένουμε…να κοιμηθώ ούτε για πλάκα ανά δέκα λεπτά ακριβώς με χτυπάει ενα πόνος αφόρητος…ελπίζω μέχρι το πρωί να έχω φτάσει έστω 5 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Vanessa12 είπε:

Οι πόνοι όσο πάνε δυναμώνουν 

Πώς είσαι κορίτσι μου; Μέχρι τώρα θα έχεις φτάσει κοντά στο τέλος του τοκετού αν δεν έχει τελειώσει ήδη! Εύχομαι τα καλύτερα και περιμένουμε να ευχάριστα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Kate21 είπε:

 

Δεν έκλαψα καθόλου ακόμα αλλά εχτές ένιωσα ένα συναίσθημα πολύ μελαγχολικο. Σαν να έπεσα πολύ ψυχολογικά χωρίς κανέναν λόγο. Είχε πάρα πολύ καιρό να νιώσω έτσι. Το απέδωσα στις ορμόνες και σε συνδυασμό με την κούραση. Είναι φυσιολογικό να νιώθουμε έτσι, περνάμε τα baby blues. Και μακάρι να μείνουν baby blues και όχι να εξελιχθούν σε κατάθλιψη. 

Αυτό ελπίζω και εγώ!!! Δύσκολη περίοδος και αυτή.... 

 

στις πριν 6 ώρες, ο/η Vanessa12 είπε:

Οι πόνοι όσο πάνε δυναμώνουν 

Περιμένουμε νέα σου!!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sweeties είπε:

Πώς είσαι κορίτσι μου; Μέχρι τώρα θα έχεις φτάσει κοντά στο τέλος του τοκετού αν δεν έχει τελειώσει ήδη! Εύχομαι τα καλύτερα και περιμένουμε να ευχάριστα! 

Γεννήσαμε ΦΤ φάγαμε ράμματα μεν αλλά μια μπουμπου 3.340 γρ αλλά εντάξει αξίζει ο κόπος ερωτεύτηκα ♥️♥️♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Vanessa12 είπε:

Γεννήσαμε ΦΤ φάγαμε ράμματα μεν αλλά μια μπουμπου 3.340 γρ αλλά εντάξει αξίζει ο κόπος ερωτεύτηκα ♥️♥️♥️♥️♥️

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου...!!! 

Ολες ερωτευμένες είμαστε από τη στιγμή που γεννησαμε. 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Vanessa12 είπε:

Γεννήσαμε ΦΤ φάγαμε ράμματα μεν αλλά μια μπουμπου 3.340 γρ αλλά εντάξει αξίζει ο κόπος ερωτεύτηκα ♥️♥️♥️♥️♥️

Τα πάντα αξίζουν αυτά τα πλάσματα τελικά. Να σου ζήσει να είναι γερή και καλότυχη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vanessa12 είπε:

Γεννήσαμε ΦΤ φάγαμε ράμματα μεν αλλά μια μπουμπου 3.340 γρ αλλά εντάξει αξίζει ο κόπος ερωτεύτηκα ♥️♥️♥️♥️♥️

Να σας ζήσει!!!καλή ανατροφή και τα ράμματα θα τα ξεχάσεις σε λίγες μέρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Vanessa12 είπε:

Γεννήσαμε ΦΤ φάγαμε ράμματα μεν αλλά μια μπουμπου 3.340 γρ αλλά εντάξει αξίζει ο κόπος ερωτεύτηκα ♥️♥️♥️♥️♥️

Μπράβο κορίτσι μου!!!!ξεμπερδεψες κ συ 🥰🥰🥰 να σας ζήσει 💖💖💖 μόνο εγώ έχω μείνει...😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ παρά πολύ κορίτσια 🥰🥰🥰🥰 

Να τα  χαιρόμαστε να είμαστε καλά και όλα τ αλλά έρχονται 🥰🥰 και εσυ υπομονή αξίζει την αναμονή ♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...