Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντική βάφτιση!!!!


kalina

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!!! Θα ήθελα να με βοηθήσετε λιγάκι. Περιμένουμε κοριτσάκι και μόλις αποφασίσαμε να δώσουμε το όνομα και της μαμάς μου και της πεθεράς μου. Μαρία Ιωάννα αλλά θέλουμε να την φωνάζουμε Μαργιαννα. Θεωρείται ότι μπορεί να βαφτιστεί έτσι ώστε και στα χαρτιά να είναι Μαργιαννα ή θα πρέπει να φαίνονται και τα 2 ονόματα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η kalina είπε:

Καλησπέρα σας!!!! Θα ήθελα να με βοηθήσετε λιγάκι. Περιμένουμε κοριτσάκι και μόλις αποφασίσαμε να δώσουμε το όνομα και της μαμάς μου και της πεθεράς μου. Μαρία Ιωάννα αλλά θέλουμε να την φωνάζουμε Μαργιαννα. Θεωρείται ότι μπορεί να βαφτιστεί έτσι ώστε και στα χαρτιά να είναι Μαργιαννα ή θα πρέπει να φαίνονται και τα 2 ονόματα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Καλημέρα! Με το καλό να έρθει το μωράκι σας! Εγω έχω γίνει νονά κ έχω δώσει αυτό το όνομα αλλά σε δύο, Μαρία Ιωάννα. Να σου πω μόνο, με όλη την καλή διάθεση, ότι στο όνομα δεν περιλαμβάνεται το γ. Γράφεται δλδ Μαριάννα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!! Ευχαριστώ για την απαντηση,όσο για το πώς γράφεται το έχω ψάξει πολύ και σε όλα τα σάιτ γράφεται έτσι. Πραγματικά σε ευχαριστώ πολυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό το μωράκι σού και με το καλό να του δώσετε όνομαπολύ ωραίο το Μαριάννα! Αλλά ο παπάς θα πρέπει να τα προφέρει κανονικά και τα δύο στο μυστήριο Μαρία Ιωάννα δηλαδή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως ΜΑΡΙΑΝΝΑ είναι κανονικά όνομα και μπορείς να το βαφτίσεις έτσι.. έχω πάει σε βάφτιση Μαριάννας.. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα πλέον.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lisaki 80 είπε:

Παντως ΜΑΡΙΑΝΝΑ είναι κανονικά όνομα και μπορείς να το βαφτίσεις έτσι.. έχω πάει σε βάφτιση Μαριάννας.. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα πλέον.. 

Το Μαριάννα το έχω ακούσει και εγώ. Αλλά εμένα με ενδιαφέρει το Μαργιαννα από το Μαρία Ιωάννα και όχι το Μαρία Άννα. Για αυτό έχω ενδοιασμούς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η kalina είπε:

Το Μαριάννα το έχω ακούσει και εγώ. Αλλά εμένα με ενδιαφέρει το Μαργιαννα από το Μαρία Ιωάννα και όχι το Μαρία Άννα. Για αυτό έχω ενδοιασμούς...

Πιστεύω δεν θα έχεις  πρόβλημα. Έχω δει και βάφτιση με όνομα «Μάγια». Ενταξει μην κάνεις την βάφτιση και σε μοναστήρι!
Βρες έναν παπά και πες του πως αυτό το όνομα θέλεις. Έχουν αλλάξει τα πράγματα και οι παπάδες είναι πιο ευέλικτοι.. Και εγώ προτιμώ  όπως είναι το όνομα του έτσι να το φωνάζεις. Να έχει δυο ονόματα και να το φωνάζεις ενα τρίτο ειναι λίγο κάπως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...