Μετάβαση σε περιεχόμενο

Tα πρώτα του δοντάκια


admin

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

O Μπέμπης μου εβγαλε δοντακια απο 4 μηνων.τωρα είναι 10 μηνων έχει ηδη 8 δοντάκια και τα τελευταία βραδια ειναι πολυ ανήσυχος και εχει πολλά σαλάκια.Σήμερα είδα ότι ετοιμάζεται να σκάσει αλλο ένα και προβλέπεται πολυ ξενύχτι.:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπεραααααα

εμενα ειναι 3 μηνών και εχει αρχισει να βαζει το χερι ολο μεσα στο στομα και δεν το βγαζει με τιποτα.

Για την ωρα δεν γκρινιαζει μονο να μασαει το χερακι της θελει.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΜΠΕΜΠΑ ΚΑΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΟΥΛΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΣΜΕΝΑ.ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ ΚΛΑΜΑ ,ΣΑΛΙΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΜΙΑ ΑΛΟΙΦΗ ΓΙΑ ΤΑ ΟΥΛΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΟΥΝ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο δικος μου κοριτσια μολις εγινε 4 μηνων αρχισε να μασουλαει τα χερακια του. τωρα ειναι σχεδον 5μιση και εχει μια εβδομαδα εχει γκρινια αλλα δοντι ακομα τιποτα. του βαζω μια κρεμουλα και ηρεμει λιγακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΩΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΣΑΛΙΑ! ΠΡΙΝ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ 6 ΜΗΝΩΝ ΕΣΚΑΣΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΤΩ ΔΟΝΤΑΚΙΑ!!! ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ Η ΓΚΡΙΝΙΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ!ΕΥΤΥΧΩΣ ΗΡΕΜΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΔΙΝΑ DEPON ΣΙΡΟΠΙ. ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ! ΤΑ ΚΑΗΜΕΝΑ ΠΟΝΑΝΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΑΝΟΥΛΕΣ! ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΑΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα παντως που απο 3 μηνων βαζει τα χερια στο στομα και ειχε σαλια κ βαζει στο στομα οτι βρει, παρολο που ξεχωριζουν τα δοντι απο μπροστα οταν την κοιταζω ακομα δεν εχει βγαλει κανενα και κοντευουμε 7,5 βεβαια εγω τα ειχα βγαλει 9 αλλα απ οτι φαινεται θα βγαλουμε πολλα μαζι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιος μου έβγαλε τα πρώτα δοντάκια όταν ήταν 5 μηνών και η αλήθεια είναι ότι με τα δοντάκαι δεν μου άρεσε καθόλου!!:unsure: γκρίνια δεν είχε, ένα βράδυ έκλαψε για 10 λεπτά και μάλιστα αναρρωτιόμουν γιατί κλαίει? και ο άντρας μου το πρωί είδε 2 δοντάκια να ξεπροβάλουν!:)

Η κόρη μου είναι 5 μηνών και ακόμη τίποτε και δεν έχει και πολλά σαλάκια!! να δούμε πότε θα βγουν, την ρωτώ αλλά μου λέει ότι δεν ξέρει!:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα η Εύα μου απο 3,5 μηνών πολλά σάλια κ πρησμένα ούλα. Κοιμόμασταν μόνο με κρέμα για τα δόντια. Τελικά βγάλαμε δόντια στους 9 μήνες. Κόντεψε να μου βγει η ψυχή μέχρι να βγουν τα άτιμα. Τώρα έχουμε αισίως 12 κ συνεχίζουμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις 5,5 μηνων βγάλαμε τα δυο κάτω , στον 7ο μηνα εβγαλε τον εναν πλάγιο κοπτήρα και τωρα βγαζει ταυτοχρονα το ενα πανω στο κεντρο και ενα κατω . Συνολο 5 δοντάκια μεχρι στιγμης :)

Προσωπικά ειμαι κατά των κρεμών και των αναλγητικών . Δεν της εδωσα ποτε τιποτα αλλα δεν μου εδωσε σημάδια οτι πονάει . Ανησυχία ναι αλλα πονο ποτέ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ μωρέ κορίτσια, πόσο μου αρέσουν τα φαφούτικα!!! :woohoo: :silly: :woohoo: :silly: Τρελλαίνομαι!

Όταν βγάζουνε δοντάκια νομίζουν χάνουν την "μπεμπεκίλα" τους. Να φανταστείτε η δικιά μου που είναι τώρα 5,5 μηνών μου φαίνεται μεγάλη, γαϊδούρεψε! Βάζω μπρος για το δεύτερο!!

Δεν βγάλαμε ακόμα δοντάκι, ας ελπίσω ότι θα περάσει όσο πιο ανώδυνα γίνεται αυτή τη διαδιακσία! Όπως λέει η LaLa, με ανησυχία ναι, πόνο και κλάμα όχι..

Αν δω όμως ότι πονάει, θα καταφύγω κι εγώ σε κρεμούλες και παυσιπονάκια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσια κ μενα μαρεσει η ΄φαφουτιλα'που λεει κ η ιφιγενεια εχουν πλακα κ ειδικα οταν ειναι λιγο μεγαλυτερα πρωτη δημοτικου εχουν πλακα σαν δρακουμελακ:laugια ειναι:laugh:

παντως εγω ειμαι της αποψης αν ποναει μια κρεμουλα ειναι καλη κριμα ειναι να υποφερει μωρε:huh:

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ο μπεμπακος μου ειχε πολλα σαλακια απο 3 μηνων. Εβαζε συνεχεια τα χερακια στο στομα. Μπουκωνε και μπουκωνει ακομα δηλαδη οτι βρει μπροστα του. Τωρα γινεται 8 μηνων και ακομα δεν εχει βγαλει δοντακια. Ουτε κλαματακια κανει. Τι να πω; Ειναι στο καθε παιδι. Παντως θα συμφωνησω με την Ιφιγενεια (που εχει ενα μωρακι κουκλακι) οτι ειναι πιο μωρακια χωρις δοντακια. Πιο μπεμπε...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΜΕΝΑ SWEETYMUMMY ΑΠΟ 3 ΜΗΝΩΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΑ ΣΑΛΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΕΒΓΑΛΕ ΔΟΝΤΑΚΙΑ 8 ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΤΑ 2 ΚΑΤΩ ΧΩΡΙΣ ΚΛΑΜΜΑΤΑ ΚΛΠ,ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ......ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 9 ΜΙΣΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΤΩ ΕΧΟΥΜΕ.......ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟ ΤΟΥ ΔΕ ΒΙΑΖΕΤΑΙ......ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΑΣ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μενα αρχισε να βαζει τα χερακια στο στομα πολυ νωρις...αλλα εγω ημουν απο τις τυχερες μαμαδες που δεν με ταλαιπωρησε καθολου με τα δοντια...απλα εβλεπα οτι ενα καινουριο δοντι εσκαγε....σταματησαμε και πολυ νωρις τα αλέσμενα και τα ιδιαιτερα φαγητα γιατι ειχε πολλα δοντακια κλαι μασαγε κανονικα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μαμάδες.

εγώ εχω διδυμάκια(αγόρι-κορίτσι)είναι 6,5 μηνών .Εχουν σάλια και τα δύο από 3 μηνών αλλά κανένα δοντάκι δεν έχουν βγάλει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια η δικια μου απο 3 μηνων ολη μερα φοραει σαλιαρα μιλαμε αλλαζουμε γυρω στισ δεκα σαλιαρεσ την ημερα.6 και κατι βγηκαν τα 2 κατω δοντακια βεβαια καναν 3 βδομαδεσ να εμφανιστουν ολοκληρα.σημερα εκλεισε τουσ 9 και εχει βγαλει τα σκυλοδοντα που λεμε,επισησ εχουν φουσκωσει και τα πανω μπροστινα...........πολυ σαλιο ομωσ.......το κορυφαιο ειναι οτι προχθεσ τησ πηρα την πρωτη οδοντοβουρτσα και την εχει καταβρει.αυτο το εκανα γιατι εβλεπε που βουρτσιζα τα δοντια μου και ηθελε την οδοντοβουρτσα!!!!βιαζεται να μεγαλωσει και θελει να κανει πραγματα που κανει η μαμα τησ...;) :silly:

zafiraki η φιλη μουπου εχει διδυμα ειναι τωρα περιπου 1,5 χρονων και εχουν βγαλει τα δυο κατω και πανω.....ειναι στο παιδι αλλα ξεκινανε στουσ 6 μηνεσ να βγαζουν και αλλα στουσ 12

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evhdal καλημερα, έκανες πολύ καλά που της πήρες οδοντόβουρτσα, κι εμείς με το που βγάλαμε δοντάκια πήραμε, κ ειδικά τώρα που έχει κ τραπεζίτες της τα βουρτσίζω κάθε μέρα, βέβαια το έχουμε σαν παιχνίδι κ λογικό γιατί είναι πολύ μικρή ακόμη αλλά πιστεύω ότι χρειάζεται απο το πρώτο δοντάκι να καθαρίζουμε τα δοντάκια. Έτσι για να μαθαίνουν απο μικρά ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και τα δικα μας πρωτα δοντακια βγηκαν περιπου στους 5,5 μηνες.

Μπορω να πω οτι ειχε πολυ πονο η καημενουλα κ 1-2 βραδια πριν αρκετη ανησυχια στον υπνο ωσπου ενα πρωι "εσκασαν" τα 2 κατω. Απο τοτε τιποτα.

Ειναι βεβαια πολυ πρησμενα κ τα πανω κ τα κατω ουλα αλλα ακομη...

Παντως κ εγω δεν χρησιμοποιησα καθολου αλοιφη για τα δοντια. Η παιδιατρος μου ειπε οτι η οδοντοφυια ειναι μια απολυτα αναμενομενη κατασταση που την περνουν ολα τα παιδακια οποτε δεν χρειαζεται να καταφευγουμε σε φαρμακα για κατι τοσο φυσιολογικο (εκτος βεβαια κ αν μιλαμε για υπερβολικο πονο).:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zafiraki έγραψε:

Καλησπέρα μαμάδες.

εγώ εχω διδυμάκια(αγόρι-κορίτσι)είναι 6,5 μηνών .Εχουν σάλια και τα δύο από 3 μηνών αλλά κανένα δοντάκι δεν έχουν βγάλει.

Α βλεπω πολλες μαμαδες με διδυμα...μηπως να κανουμε ενα θεμα μονιμο για τις μαμαδες με διδυμα και για αυτες που περιμενουν διδυμα?

Αγαπητο zafirakiκαι εγω ειμαι μαμα διδυμων κοριτσιων και διανυουμε τον 8ο μηνα δοντακια εβγαλε Η Δεσπποινα μολις πατησαμε τον 8ο ενα κατω και η Βασιλικη εβγαλε και τα δυο κατω.Η Δεσποινα ειχε γκρινια αρκετη και εχει ενω η Βασιλικη δεν γκρινιαξε καθολου.Και σου λεει διδυμα μετα...καμια σχεση τα δικα μου εχουν διαφορετικη συμπεριφορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα η Νεφέλη μου ξεκίνησε απο 5 μηνών να έχει σαλάκια και πυρετό.Δεν γκρίνιαζε καθόλου το πουλάκι μου:):P Απλα όσο μεγάλωνε ήθελε κάτι μόνιμα στο στόμα της να μασουλάει και της είχαμε πάρει κάτι λαστιχένια ειδικά για τα δοντάκια(περίπου σαν κουσουνίστρες)της chicco

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγενεια μου σ'ευχαριστω πολυ...Εγω δεν σας εχω δει ολες ακομα αλλα θα ψαξω στις φοτο μελων...αν κρινω παντως απο το κουκλακι σου κι'εσυ μια κουκλα θα'σαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...