Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

@vasiliki 16  ναι σαν να το έχει χονεψει.εμείς από ημερών είχαμε θέμα με την παλινδρόμηση οπότε δεν φαντάστηκα ότι απλά βγάζει το περισιο έτσι μ λέει κ η μαμά μου χαχα! @nik_ol ναι πρέπει να το κοιτάξω το αρχείο να δω πως λένε να κάνει εισαγωγή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 4 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

ως σημάδια ετοιμότητας ποια θεωρούνται;; Γιατί εγώ έβλεπα πραγματάκια που καταλάβαινα ότι είναι έτοιμη .Μόλις κλείσαμε τούς 5 ακριβώς ξεκινήσαμε φρούτα,τώρα είμαστε στη δοκιμή δύο φρούτων,μπανάνα μήλο ως Τρίτη μέρα είμαστε καλύτερα. έφαγε 8-9 κουταλάκια Σήμερα όχι όμως με τρελή ευκολία.δέχεται το κουτάλι απλώς ανατριχιαζει και ξινιζει αρκετά με Την υφή κ τη γεύση λογικά. Αφού τρέμουν τα χερακια της σαν να της έχω βάλει στο στόμα κάτι τρομερό χαχχαχα.προσπαθώ να Την πήγαινω σιγά σιγά να μην τ πάρει στραβά . 

λέτε να μην είναι έτοιμη ακόμα;; Δεν ξέρω ,αν ή ταν θα το έτρωγε αμέσως; ή όλα τα παιδιά κάπως έτσι λειτουργούν;; Μου λενε ότι ως πρώτη επαφή για να συνηθίσει το παιδί δίνεις ρυζαλευρο που είναι πο προσιτό.αλλά οι οδηγίες του γιατρού ήταν από τηβ αρχή φρούτο και μετά λαχανικά. 

Να καθεται με λίγη ή χωρίς υποστήριξη. Να είναι 6 μηνών. Να δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό, δηλαδή να κοιτάει όταν τρώει κάποιος. Να πηγαινει πράγματα στο στόμα. Να έχει υποχωρήσει το αντανακλαστικο της γλώσσας. 

Η δική μου παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε με λαχανικά κ να κρατήσουμε εισαγωγές. Θα και κάνουμε blw κ είναι υποστηρικτική σε αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Ναι πραγματικά δεν καταλαβενουν το λόγο π το κάνουμε λες κ εμείς γουστάρουμε να μην τρώμε πχ! Ξανά λέω πιστεύω πως είναι το πιο δυσκολο κομμάτι του θηλασμου! Εγώ ζυγίστηκα πάλι εχθές από 53,5 έχω πάει 52!!  Μέσα σε μία μισή εβδομάδα δεν υπάρχει αυτό. 

Τι τρως μέσα στη μέρα σου;; εγώ πχ θα φάω για πρωί φρυγανιές με σπιτικη μαρμελάδα καφέ μετά θα φάω φρουτάκια. Κατά τις 3 θα φάω δύο φέτες ψωμί γερμανικού τύπου με λαχανικά μέσα ή και κοτόπουλο που παίρνω έτοιμο μέσα στην εβδομάδα για να βάζω στο τοστ αντί για αλλαντικά και 2 3 πορτοκάλια στημένα κατά τις 6μιση θα φάω μεσημεριανό μαζί με τον άντρα μου. Πχ σήμερα έχω μακαρόνια με σάλτσα, εχθές έφαγα παιδακια κοκορέτσι πατάτες,προχθες γίγαντες τη Δευτέρα φρικασέ. Υπάρχουν πολλές επιλογές. Μόνο γλυκά δεν τρώω γιατί βαριέμαι να φτιάχνω 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μέρες σκεφτομαι ,την mamofbiil;;δεν θυμάμαι καλά το nakename της αν μπορεί να την ταγκαρει κάποια να δούμε πως είναι θυμάμαι είχε την μετακόμιση και ήταν κάπως πιεσμένη τον τελευταίο καιρό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Clairy. Το πρωί θα φάω 1 τοστ η αραβική μόνο γαλοπούλα! Μεσημέρι ότι φαγητό έχουμε  κ εμείς προχθές γίγαντες σήμερα κοκκινιστό μακαρόνια αλλά δεν τρώω ψωμί. Κ βράδυ πάλι κανένα τοστ μόνο γαλοπούλα η φρούτα. Η αλήθεια είναι πως είμαι κ μόνη μ όλη μέρα με το παιδί κ πολλές φορές έχω πεινάσει κ εν τέλει δεν έφαγα γιατί γκρινιαζε οπότε σιγά σιγά κλείνει κ το στομάχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο μικρος σήμερα κοιμάται σχεδόν όλη μέρα....δεννξερω είναι κουρασμένος.;;έβαλα θερμόμετρο δεν έχει κάτι...τον έχω και αγκαλιά γιατί στην κούνια μόνο το βράδυ κοιμάται..εμείς κάναμε εμβόλιο..αυτός έχει υπνηλια...τι φάση δεν ξέρω ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Ο μικρος σήμερα κοιμάται σχεδόν όλη μέρα....δεννξερω είναι κουρασμένος.;;έβαλα θερμόμετρο δεν έχει κάτι...τον έχω και αγκαλιά γιατί στην κούνια μόνο το βράδυ κοιμάται..εμείς κάναμε εμβόλιο..αυτός έχει υπνηλια...τι φάση δεν ξέρω ..

Κ μένα μ το έχει κάνει αυτό μια φορά ! Κοιμόταν όλη μέρα πιο μικρούλης βέβαια είχα τρελαθεί ! Χαχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Να καθεται με λίγη ή χωρίς υποστήριξη. Να είναι 6 μηνών. Να δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό, δηλαδή να κοιτάει όταν τρώει κάποιος. Να πηγαινει πράγματα στο στόμα. Να έχει υποχωρήσει το αντανακλαστικο της γλώσσας. 

Η δική μου παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε με λαχανικά κ να κρατήσουμε εισαγωγές. Θα και κάνουμε blw κ είναι υποστηρικτική σε αυτό. 

αυτά που αναφέρεις τα κάνει Εκτός από το ότι είναι λίγο μικρουλα,ξεκινήσαμε στους πέντε εμείς. 

εγώ τα δίνω σε μορφή κρεμας και ειδικά τώρα στην αρχή λίγο πιο ρευστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Κορίτσια μέρες σκεφτομαι ,την mamofbiil;;δεν θυμάμαι καλά το nakename της αν μπορεί να την ταγκαρει κάποια να δούμε πως είναι θυμάμαι είχε την μετακόμιση και ήταν κάπως πιεσμένη τον τελευταίο καιρό...

αυτές τις μέρες και εγώ αυτή σκεφτόμουν! @Mamaofbill

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Τι τρως μέσα στη μέρα σου;; εγώ πχ θα φάω για πρωί φρυγανιές με σπιτικη μαρμελάδα καφέ μετά θα φάω φρουτάκια. Κατά τις 3 θα φάω δύο φέτες ψωμί γερμανικού τύπου με λαχανικά μέσα ή και κοτόπουλο που παίρνω έτοιμο μέσα στην εβδομάδα για να βάζω στο τοστ αντί για αλλαντικά και 2 3 πορτοκάλια στημένα κατά τις 6μιση θα φάω μεσημεριανό μαζί με τον άντρα μου. Πχ σήμερα έχω μακαρόνια με σάλτσα, εχθές έφαγα παιδακια κοκορέτσι πατάτες,προχθες γίγαντες τη Δευτέρα φρικασέ. Υπάρχουν πολλές επιλογές. Μόνο γλυκά δεν τρώω γιατί βαριέμαι να φτιάχνω 😂

πραγματικά μπράβο σου που μΑγειρεύεις τόσα,προλαβαίνεις;; 

Δεν ξέρω γιατί ζοριζομαι τόσο με Την κουζίνα,Την αφήνω στο ρηλαξ Όταν θέλω να μαγειρέψω αλλά γκριΝιάζει νευριαζει και έτσι δε μου ειναι πολύ εύκολο όταν κοιμάται πάλι ,που κοιμάται ελάχιστα Την ημέρα κ δύσκολα θέλει απόλυτη ησυχία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Ότι περιγράφεις είναι το αλμα.. Καθομαι κ κοιταζω τα άλματα κ λεω ωχ παναγια μου τι με περιμενει.. Κ μενα μονο στην βολτα ειναι καλα. Μολις φθανουμε κατω στην εισοδο αρχιζει.. 

Νερακι της δινω, εκεινη δεν πινει. Μπορει να θελει να κάνει πολλα αλλα εχει ακομα. Ο υπνος παλι νομίζω οτι ειναι στο παιδι ανεξαρτήτου γαλακτος. 

Είστε ακόμα στην αρχη. Θα παρει το χρονο της κ όταν ειναι έτοιμη θα φαει. 

Σκέφτομαι μη δε τον απασχολώ καλά και βαριέται... Είναι στη φάση τώρα που θέλει να είναι συνέχεια όρθιος αλλά δεν μπορεί μονος του και δεν ξέρω τι να τον κανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

πραγματικά μπράβο σου που μΑγειρεύεις τόσα,προλαβαίνεις;; 

Δεν ξέρω γιατί ζοριζομαι τόσο με Την κουζίνα,Την αφήνω στο ρηλαξ Όταν θέλω να μαγειρέψω αλλά γκριΝιάζει νευριαζει και έτσι δε μου ειναι πολύ εύκολο όταν κοιμάται πάλι ,που κοιμάται ελάχιστα Την ημέρα κ δύσκολα θέλει απόλυτη ησυχία. 

Καλέ ποιος μαγειρεύει τόσα;;; μαρμελάδα ο πεθερός μου την κάνει.. Το μεσημεριανό φτιάχνω μόνο και κάποιες φορές μου φέρνει και η μαμά μου.. Αλλά δεν κάθομαι να φτιάξω λαχανοντολμαδες που θέλουν χρόνο.. Απλά φαγητά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Καλημέρα!!!όσες δίνετε ξένο γάλα Πώς είναι το βραδινό σας πρόγραμμα;; Πώς είστε με τον ύπνο;

Εμεις εχουμε πολύ καλό πρόγραμμα, ελπίζω να μη χαλάσει τώρα με την γκρίνια. Τρωμε βραδινό στις 7.30 οπότε κοιμάται πριν τις 8 το βράδυ και ξυπναει για πρωινό μετά τις 7. Το βράδυ δεν ξυπναει για φαγητό, μπορεί όμως καμία φορά που ψάχνει την πιπίλα για ώρα και δεν τον ακούω γιατί κοιμάμαι βαριά να ξυπνήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Εμεις εχουμε πολύ καλό πρόγραμμα, ελπίζω να μη χαλάσει τώρα με την γκρίνια. Τρωμε βραδινό στις 7.30 οπότε κοιμάται πριν τις 8 το βράδυ και ξυπναει για πρωινό μετά τις 7. Το βράδυ δεν ξυπναει για φαγητό, μπορεί όμως καμία φορά που ψάχνει την πιπίλα για ώρα και δεν τον ακούω γιατί κοιμάμαι βαριά να ξυπνήσει.

Ακούγεται σαν όνειρο 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Ο μικρος σήμερα κοιμάται σχεδόν όλη μέρα....δεννξερω είναι κουρασμένος.;;έβαλα θερμόμετρο δεν έχει κάτι...τον έχω και αγκαλιά γιατί στην κούνια μόνο το βράδυ κοιμάται..εμείς κάναμε εμβόλιο..αυτός έχει υπνηλια...τι φάση δεν ξέρω ..

Και εμένα το κάνει πολλές φορές. Με αποτέλεσμα να τρώει 2 ή 3 γεύματα μόνο. Το είπα την προηγούμενη φορά στην παιδίατρο και μου είπε ότι αν παιρνει όσο βάρος θέλουμε μην τον ξυπναω οποτε τον αφήνω να ξυπνήσει όποτε θέλει. Αντίστοιχη περίπτωση φιλης μου η μικρή δεν επαιρνε το επιθυμητό βάρος και την έβαζε να το ξυπναει το μωρό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Να καθεται με λίγη ή χωρίς υποστήριξη. Να είναι 6 μηνών. Να δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό, δηλαδή να κοιτάει όταν τρώει κάποιος. Να πηγαινει πράγματα στο στόμα. Να έχει υποχωρήσει το αντανακλαστικο της γλώσσας. 

Η δική μου παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε με λαχανικά κ να κρατήσουμε εισαγωγές. Θα και κάνουμε blw κ είναι υποστηρικτική σε αυτό. 

Τι είναι το αντανακλαστικό της γλώσσας και πώς καταλαβαίνουμε ότι έχει υποχωρήσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Γεια σας κορίτσια!!! 

Εγώ ήξερα για όταν περπατάνε ότι φτιάχνουν περπατοπητα, για τα δόντια δεν ήξερα κάτι 😛 όταν έβγαλε ο δικός μου τι πρώτο δόντι η μια γιαγιά του πηρε παιχνιδι κ η άλλη σοκολάτα για να είναι γερο... Τώρα πως θα είναι γερό με τη σοκολάτα δεν ξέρω 🤔😂

@Love32 καλή αρχή!! Ποιο έβγαλε;

Κλαιω🤣🤣🤣😂😂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/1/2022 at 3:25 ΜΜ, ο/η vasiliki 16 είπε:

εμείς δοκιμάσαμε σήμερα πάλι μήλο τηε τ έκανα πρώτα λίγο στον ατμό και έγινε πιο καλά σαν κρεμουλα μετα νε λίγο νερακι,αλλά Ενώ ανοίγει τ στόμα κ είναι πρόθυμη να δοκιμάσει δεν τ καταπινει απλά το κρατάει στο στόμα της😕

Εμείς σταματάμε τη μπανάνα και το μήλο γιατί μας έσφιξαν τα κακακια μας και ειμαστε χάλια ! Αχλάδι μόνο ! Μην αγχώνεσαι για το μήλο ούτε εμένα το έφαγε χθες που της έβαλα ,την ενοχλεί η υφή σίγουρα ! Σήμερα με το αχλάδι ήταν κάπως καλύτερα αλλά και πάλι επειδή πάλι δεν γίνεται τελείως βελουδινος πουρές , δεν το έτρωγε τόσο πρόθυμα πιο πολύ γεύση έπαιρνε και το κρατούσε όπως λες στο στόμα ! Θέλουν το χρόνο τους νομίζω να συνηθίσουν την νέα υφή μην στεναχωριέσαι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Σκέφτομαι μη δε τον απασχολώ καλά και βαριέται... Είναι στη φάση τώρα που θέλει να είναι συνέχεια όρθιος αλλά δεν μπορεί μονος του και δεν ξέρω τι να τον κανω.

Αγκαλιά θελει να είναι ορθιος να παρακολουθει τα παντα... Οτι εκανες απλα θα τα κανεις να είναι όρθιος.. Κάθεται στο πωπουδινι με στήριξη; 

στις πριν 1 ώρα, ο/η lenaki92 είπε:

Τι είναι το αντανακλαστικό της γλώσσας και πώς καταλαβαίνουμε ότι έχει υποχωρήσει?

Οτιδήποτε εισχωρει στο στομα τους, το βγαζουν απευθειας έξω με την γλωσσιτσα. Οταν σταματησουν να το κάνουν αυτο σημαίνει οτι υποχωρησε. 

@vasiliki 16αυτο που ξινιζει είναι λογικο.. Σκεψου οτι μέχρι τωρα οτι εβαζε στο στομα δεν αισθανοταν καποια γευση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Αγκαλιά θελει να είναι ορθιος να παρακολουθει τα παντα... Οτι εκανες απλα θα τα κανεις να είναι όρθιος.. Κάθεται στο πωπουδινι με στήριξη; 

Οτιδήποτε εισχωρει στο στομα τους, το βγαζουν απευθειας έξω με την γλωσσιτσα. Οταν σταματησουν να το κάνουν αυτο σημαίνει οτι υποχωρησε. 

@vasiliki 16αυτο που ξινιζει είναι λογικο.. Σκεψου οτι μέχρι τωρα οτι εβαζε στο στομα δεν αισθανοταν καποια γευση. 

Ναι καθεται και δε θελει καθόλου ξάπλα τώρα. Ειχε 2 μήνες που έπαιζε αρκετή ώρα στο γυμναστήριο και έκανα καμία δουλειά. Τώρα θέλει να τον κρατάω συνέχεια καθιστο/όρθιο οπότε δε θελει να παίζει στο γυμναστήριο και δε βρίσκω κάτι να του παρω κατάλληλο για τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Καλέ ποιος μαγειρεύει τόσα;;; μαρμελάδα ο πεθερός μου την κάνει.. Το μεσημεριανό φτιάχνω μόνο και κάποιες φορές μου φέρνει και η μαμά μου.. Αλλά δεν κάθομαι να φτιάξω λαχανοντολμαδες που θέλουν χρόνο.. Απλά φαγητά.. 

είδα κατι για σπιτική μαρμελάδα και λεω μπράβο αχαχαχαχ 😂 αναρωτήθηκα τι δεν κάνω σωστά. 

πάντως για μεσημεριανό και εγω απλά φαγητά κάνω. Καλά λαχανοντολμαδες ούτε πριν Την μπέμπα έκανα😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Εμεις εχουμε πολύ καλό πρόγραμμα, ελπίζω να μη χαλάσει τώρα με την γκρίνια. Τρωμε βραδινό στις 7.30 οπότε κοιμάται πριν τις 8 το βράδυ και ξυπναει για πρωινό μετά τις 7. Το βράδυ δεν ξυπναει για φαγητό, μπορεί όμως καμία φορά που ψάχνει την πιπίλα για ώρα και δεν τον ακούω γιατί κοιμάμαι βαριά να ξυπνήσει.

Εκεί με Την πιπίλα Την πατάω και εγώ και αφού ξυπνήσει τελείωσε μόνο με γαλα μου ξανακοιμαται. 

πάντως μπράβο σας,όντως πολύ καλό πρόγραμμα. Έτσι ήταν εξαρχής; οπότε Ίσως είναι αυτό που λενε ότι είναι στο παιδί; Δεν ξέρω ,Ίσως να έχει συνηθίσει να ξυπνάει; προσπαθώ να της δίνω ενα καλό γεύμα πριν κοιμηθεί για να Μην πεινάει,αλλά πάνω από 120 δεν τρώει με.τίποτα.Πόσο σου τρώει τελευταίο γεύμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Ακούγεται σαν όνειρο 😂

πραγματικά σαν όνειρο ααχχαχα 

αλλά η αλήθεια υπάρχουν και αυτα.Της αδερφής μου και τα δύο παιδιά από πολύ μωρά κοιμόντουσαν 10-9 χωρίς να κανει κάτι ιδιαίτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...