Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 11 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Κορίτσι μου καταρχήν χρόνια σου πολλά να είσαι πάντα γερή! Ξέχασα να ευχηθω συγνώμη!!!  Το bexcero είναι την μηνιγγίτιδας β και όπως είπες η @Clairy.όταν δεν έρχονται σε επαφή με παιδάκια το κάνουν μετά τα 2 όπως η κόρη μου το έκανε στα 2 αλλά επειδή η ίδια πηγαινει παιδικό ο μικρός θα το κάνει νωρίτερα! Εμείς σταματήσαμε το κάθε μήνα εμβόλιο!

Σε ευχαριστώ πολύ πολυ!! εύχομαι και σ'εσένα ό,τι καλύτερο τη νέα χρονιά!! Μόλις γυρίσαμε από παιδίατρο και εμείς από σήμερα ξεκινάμε φρουτάκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Και απαντάω στα χθεσινά εμείς τελειώσαμε από εμβόλια κάναμε 3δοσεις infanrix 2δοσεις prevenar13 και 2δοσεις rotarix

Μπάνιο τώρα που κάθεται σταθερά και καλά τον κάνω μέσα σε μια λεκάνη και στην αρχή τον έχω ξαπλωμένο σε ένα σφουγγάρι από αυτά για την μπανιέρα και μετά κάθεται και παίζει με τα νερά και εγώ πλένω πλατουλα και ποπό

IMG_20211226_111424.jpg

Μου είπε ο γιατρος να τη βάζω και εγώ καθιστή ,έχει αρχίσει και κάθεται απο σήμερα και στο καρεκλάκι της.Είναι μια χαρά,στηρίζεται πολύ καλά καθιστή απλώς εγώ τη φοβόμουν.Οπότε μπανακι καθιστή από εδώ και πέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Valxris είπε:

Και εμάς φωνάζει πολύ ο μικρός επίσης μας χτυπάει πολύ το έχει βρει παιχνίδι,μας αγκαλιάζει κιόλας και έρχεται στο μάγουλο και ανοίγει στομα όχι όμως αυτό που κάνουν να σε φάνε σαν να θέλει να δώσει φιλί ένα πράγμα! Και εννοείται κάνει όλο παλαμάκια ειδικά αν ακούσει την λέξη μπράβο το έχει συνδυάσει!!!!

καλέ πόσο είναι ο μικ΄ρος Και τα κ΄άνει όλα αυτά; Αυτό που λες με το άνοιγμα στο στόμα σα να θέλει να φάει το μάγουλο ένα πράγμα χχαχχα΄. Έχουν τοσή πλάκα. Επίσης έχει αρχίσει και πιάνει όλα τα αντικείμενα στην κουζινα οταν την κρατάω κουτάλες,τάπερ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!

Πώς είστε? 

Εμενα έχει λίγες μέρες που το βράδυ θέλει να γυρνάει μπρούμυτα να κοιμάται !! Δεν τον αφήνω κ έχουμε όλο το βράδυ αυτό !! Έχει ξεκινήσει ένα καινούργιο όταν είναι μπρούμυτα κ παίζει κάθεται λίγο στα γόνατα κ τουμπαρει προσοαθονττας να προχωρήσει στο πλάι 🤣🤣 !

Μπάνιο τον κάνω ακόμα ξαπλωτο . 

Εμένα δεν μ έχει πει ακόμα να τον βάζω να κάθεται ! Γενικά πως μπορούμε να τα βοηθήσουμε να κάθονται καλά χωρίς στιριξη? 

Εμένα μου έδειξε μόνη της οτι είναι έτοιμη να καθίσει ,κάνοντας συνεχώς κινήσεις μπροσ΄τα,ακόμα και όταν ειναι ξαπλώμένη προσπαθεί να σηκωθεί να καθίσει,την είδε και ο γιατρός και μας είπε ότι είναι έτοιμη και να τη βάζω.Μπορείς υποθέτω να τη βάζεις για λίγα λεπτά στον καναπέ στη γωνία με κανένα μαξιλαράκι να συνηθίζει μήπως της δωσεις το ερεθισμα.εφοσον γυριζει μπρουμυτα θεωρω οτι κινητικά μπορεί να το κάνει και να στηρίζεται καθιστή. Στο καρεκλάκι δεν τη βάζεις δηλαδή καθόλου έτσι ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  1. Καλή σας μέρα κορίτσια μου ,κάναμε το επαναληπτικό του πνευμονιόκοκκου σήμερα η μικρή όσο πάει και τα συνηθίζει τα εμβόλια ,δεν κλαίει πια τόσο. Πήραμε 600γρ αυτό το μήναείμαστε 6600 και 66εκ. Ο΄ποτε μας είπε οτι είμαστε πολύ καλά. θα ξεκινήσουμε με φρούτα μήλο,αχλάδι,μπανανα ΄,διαλέγω ένα για αρχήκαι ανα τρεις μερες κάνω και άλλη εισαγωγή. Με τι να ξεκινησω όμως μήλο ή μπανάνα. ;
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/1/2022 at 1:25 ΠΜ, ο/η vasiliki 16 είπε:

εμας πάλι έγινε ακριβώς το ανάποδο,από δύο μηνών π ξεκίνησα το ξένο δε μ έκανε σχεδόν ποτέ γουλιές μέχρι που ξεκίνησε κάποια στιγμή στους 4μιση μήνες..Ενώ υποτίθεται όσο περνάει ο καιρός θα έπρεπε να στρώνει

Και μιας φίλης μου ενώ δεν έβγαζε ξαφνικά στους 3 μήνες άρχισε να βγάζει και αλλάξανε γάλα. Το frizolac comfort πήραν και δεν ξαναβγαλε. Εγώ αυτό του δίνω απο την πρωτη μέρα και ειμαστε μια χαρα. Μου εδωσε η γιατρος να δοκιμάσω της frezyderm αλλα με την πρωτη έβγαλε πολύ γάλα και δεν ξαναδωσα. Είναι λιγο πιο ακριβό γάλα αλλά αξίζει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:
  1. Καλή σας μέρα κορίτσια μου ,κάναμε το επαναληπτικό του πνευμονιόκοκκου σήμερα η μικρή όσο πάει και τα συνηθίζει τα εμβόλια ,δεν κλαίει πια τόσο. Πήραμε 600γρ αυτό το μήναείμαστε 6600 και 66εκ. Ο΄ποτε μας είπε οτι είμαστε πολύ καλά. θα ξεκινήσουμε με φρούτα μήλο,αχλάδι,μπανανα ΄,διαλέγω ένα για αρχήκαι ανα τρεις μερες κάνω και άλλη εισαγωγή. Με τι να ξεκινησω όμως μήλο ή μπανάνα. ;

Καλημέρα!! Μόλις ξεκινήσουν φρούτα ξεκινάνε να πίνουν και νερό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

καλέ πόσο είναι ο μικ΄ρος Και τα κ΄άνει όλα αυτά; Αυτό που λες με το άνοιγμα στο στόμα σα να θέλει να φάει το μάγουλο ένα πράγμα χχαχχα΄. Έχουν τοσή πλάκα. Επίσης έχει αρχίσει και πιάνει όλα τα αντικείμενα στην κουζινα οταν την κρατάω κουτάλες,τάπερ .

Και ο δικός μου. Τον κρατάς αγκαλιά και ο,τι βρει το πιάνει. Τραβαει μαλλιά, τραπεζομάντηλα, βάζει χερια μεσα στα πιάτα. Θέλει από εδώ κ πέρα πολύ πολύ προσοχή. Εμείς ακόμα δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει ειμαστε στη φάση που ηταν μωρό μωρό και ηταν αμιλητο ακινητο χεχεχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vasiliki 16 είπε:

Εμένα μου έδειξε μόνη της οτι είναι έτοιμη να καθίσει ,κάνοντας συνεχώς κινήσεις μπροσ΄τα,ακόμα και όταν ειναι ξαπλώμένη προσπαθεί να σηκωθεί να καθίσει,την είδε και ο γιατρός και μας είπε ότι είναι έτοιμη και να τη βάζω.Μπορείς υποθέτω να τη βάζεις για λίγα λεπτά στον καναπέ στη γωνία με κανένα μαξιλαράκι να συνηθίζει μήπως της δωσεις το ερεθισμα.εφοσον γυριζει μπρουμυτα θεωρω οτι κινητικά μπορεί να το κάνει και να στηρίζεται καθιστή. Στο καρεκλάκι δεν τη βάζεις δηλαδή καθόλου έτσι ;

Τον έβαλα δύο φορές στο καρεκλακι γιατί η πλάτη γίνεται κ ξαπλωτη δηλαδή δεν τον είχα δηλαδή στο τελείως όρθιο. Κ εμένα το κάνει αρκετο καιρό αυτό σηκωνει το κεφάλι κ ζορίζεται να σηκωθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vasiliki 16 είπε:
  1. Καλή σας μέρα κορίτσια μου ,κάναμε το επαναληπτικό του πνευμονιόκοκκου σήμερα η μικρή όσο πάει και τα συνηθίζει τα εμβόλια ,δεν κλαίει πια τόσο. Πήραμε 600γρ αυτό το μήναείμαστε 6600 και 66εκ. Ο΄ποτε μας είπε οτι είμαστε πολύ καλά. θα ξεκινήσουμε με φρούτα μήλο,αχλάδι,μπανανα ΄,διαλέγω ένα για αρχήκαι ανα τρεις μερες κάνω και άλλη εισαγωγή. Με τι να ξεκινησω όμως μήλο ή μπανάνα. ;

Αχ τι ωραία που ξεκινάτε καλή αρχή!! Πόσο είστε? Εγώ θα έλεγα μήλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Αχ τι ωραία που ξεκινάτε καλή αρχή!! Πόσο είστε? Εγώ θα έλεγα μήλο. 

Ναι και εγω για μηλο ελεγα.σημερα 5 ακριβώς.Εσείς έχετε αρχίσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

@Smurf88 δε θεωρώ ότι έκανες κάτι λάθος για να παρεξηγηθεί κάποιος! Με τον χαμο που γίνεται είναι δικαίωμα μας το να φοβόμαστε κ να θέλουμε να προστατέψουμε τα μωράκια μας! 

@Tweema μπράβο σας για τα τέστ, καλή ιδέα! Στεναχωριέμαι τόσο για τα μικράκια που ζουν δυο χρόνια τώρα αυτό το πραγμα που δε λέει να τελειώσει! 

@Clairy. @Valxris αγωνιστικούς χαιρετισμούς!!!! Από τις 2 κ μετά ξυπνουσε ανά μια ώρα μέχρι τις 6:30 που δε σταματουσε τα κλάμα.... Πονούσε στα δόντια! Ποτε θα βγουν πιααα;

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς κ από μένα!!! Από τις 23:30 ξυπνούσε ανά μία ώρα μέχρι τις 6:30 όπου κ σηκωθηκαμε... Πήγαμε κ για υπέρηχο καρδιάς σήμερα όλα καλά,δεν εχει τίποτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

καλέ πόσο είναι ο μικ΄ρος Και τα κ΄άνει όλα αυτά; Αυτό που λες με το άνοιγμα στο στόμα σα να θέλει να φάει το μάγουλο ένα πράγμα χχαχχα΄. Έχουν τοσή πλάκα. Επίσης έχει αρχίσει και πιάνει όλα τα αντικείμενα στην κουζινα οταν την κρατάω κουτάλες,τάπερ .

Εννοείται ότι τραβάει τα πάντα και επίσης θέλει να τον κρατάς από τις μασχάλες και να περπατάει-τρεχει για την ακρίβεια, μπορεί να το κάνει ώρες! Στις 14 κλείνουμε 7μηνων! Καλή αρχή με τα φρούτακια για εμένα καλύτερα μήλο γιατί με την μπανάνα μπορεί να κάνει καμιά δυσκοιλιότητα!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Ναι και εγω για μηλο ελεγα.σημερα 5 ακριβώς.Εσείς έχετε αρχίσει;

Όχι δεν έχουμε αρχίσει ακόμη θα πάρουμε οδηγίες την επόμενη εβδομάδα λογικά θα μας πει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Εννοείται ότι τραβάει τα πάντα και επίσης θέλει να τον κρατάς από τις μασχάλες και να περπατάει-τρεχει για την ακρίβεια, μπορεί να το κάνει ώρες! Στις 14 κλείνουμε 7μηνων! Καλή αρχή με τα φρούτακια για εμένα καλύτερα μήλο γιατί με την μπανάνα μπορεί να κάνει καμιά δυσκοιλιότητα!!

 

τη δοκίμασα μήλο Σήμερα αλλα ανατριχιαζε δεν μπορούσε καθόλου να το δεχτεί,λογικό ως πρώτη φορά . Πώς αλλιώς θα μπορούσα να τη δοκιμάσω να της βάλω λίγο γάλα;; Γιατί ένα μηλο σκέτο κάπως στιφο για τη μικρή,αλλά μας είπε ο γιατρός για αρχή να δοκιμασω ενα φρούτο και ανα Τρεις μέρες προσθέτω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

τη δοκίμασα μήλο Σήμερα αλλα ανατριχιαζε δεν μπορούσε καθόλου να το δεχτεί,λογικό ως πρώτη φορά . Πώς αλλιώς θα μπορούσα να τη δοκιμάσω να της βάλω λίγο γάλα;; Γιατί ένα μηλο σκέτο κάπως στιφο για τη μικρή,αλλά μας είπε ο γιατρός για αρχή να δοκιμασω ενα φρούτο και ανα Τρεις μέρες προσθέτω.

Ο παιδίατρος μας μας είπε να μην βάζουμε μέσα στα φρούτα και γενικά στα φαγητά κάτι για να αλλάξει η γεύση όπως πχ παλιά που έβαζαν μπισκότα κρέμες γάλα γιατί αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να συνηθίσει την γεύση του φρούτου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια ...επιστρεψαμεΚαι εμείς από τη ζυγιση .εμείς τελικά θα ξεκινήσουμε μάλλον το επόμενο 15 ημερο στέρεες ο μικρός πήρε  1 κιλό σχεδόν...με την μεικτή διατροφή..οπότε δεν συντρέχει λόγος για την εισαγωγή..θα ξεκινήσουμε με λαχανικά μου είπε...Τωρα έχουμε ραντεβού ξανά στις 24 για τα επαναληπτικά εμβόλια..μηνιγγίτιδα θα κάνουμε στον 8 νομίζω 3 δόσεις...μπρούμυτα δεν γυρίζει ακόμη μόνο στο πλάι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Πώς έγινε κρεμούλα το μήλο? Δεν μπορούμε ούτε λίγο γάλα να βάλουμε? @Clairy. 

Εμένα δεν μου είπε ένα ένα φρούτο.. Μήλο αχλάδι και μετά από 10 μέρες πρόσθετο μπανάνα έγινε κρέμα πάντως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εμένα δεν μου είπε ένα ένα φρούτο.. Μήλο αχλάδι και μετά από 10 μέρες πρόσθετο μπανάνα έγινε κρέμα πάντως 

απ οτι ότι αντιλαμβάνομαι μόνο σ εμας είπε ενα φρούτο..σκέφτομαι Μήπως τ παραβλέψω κ δώσω ένα ακόμη μαζί γιατί αλλιώς δεν μπορεί να το φάει. 

γίνεται πάντως κρέμα με λίγο νερακι π έβαλα για να βοηθήσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η vasiliki 16 είπε:

απ οτι ότι αντιλαμβάνομαι μόνο σ εμας είπε ενα φρούτο..σκέφτομαι Μήπως τ παραβλέψω κ δώσω ένα ακόμη μαζί γιατί αλλιώς δεν μπορεί να το φάει. 

γίνεται πάντως κρέμα με λίγο νερακι π έβαλα για να βοηθήσει. 

μήλο αχλάδι Πώς ή ταν  σαν γεύση;; έφαγε;; @Clairy.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Smurf88 είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Προσπαθώ εδώ και 2 ώρες περίπου να κοιμησω την μικρή 🙄🙄🙄 πάνω που κοιμάται, ξυπνάει κ φτου κ από την αρχή!! Έχει λίγες μυξες από εχθές κ την ταλαιπωρούν..

Αχ αυτός ο κοβιντ!!! Κ εγώ ξέρω πολλούς που έχουν αλλά το κυριότερο είναι ότι παρεξηγήθηκα με μια φίλη μου χθες που με κάλεσε στο σπίτι της κ της είπα ότι θέλω να πάω αλλά είμαι λίγο διστακτική!

Αχ αυτός ο κόβιντ ,όντως !Κι εγώ μάλωσα με τη φίλη μου γιατί είπα ότι προσέχω γιατί μωρό κ λέει αν είναι να κολλήσουμε είναι θέμα τύχης κλπ...άστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Εμένα δεν μου είπε ένα ένα φρούτο.. Μήλο αχλάδι και μετά από 10 μέρες πρόσθετο μπανάνα έγινε κρέμα πάντως 

Εγώ θα έλεγα να κρατήσεις την εισαγωγή π πρότεινε η παιδίατρος 2 μέρες είναι θαπερασουν. Όσο φάει λένε εξξαλου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

απ οτι ότι αντιλαμβάνομαι μόνο σ εμας είπε ενα φρούτο..σκέφτομαι Μήπως τ παραβλέψω κ δώσω ένα ακόμη μαζί γιατί αλλιώς δεν μπορεί να το φάει. 

γίνεται πάντως κρέμα με λίγο νερακι π έβαλα για να βοηθήσει. 

Νομίζω η εισαγωγή τροφών έχει σκοπό την ανάδειξη πιθανής αλλεργίας..σε κάθε περίπτωση ...το μικρό απλά δοκιμάσει την γεύση...θέλει περίπου 10 δοκιμές στην κάθε γεύση για να χέις αποψη..

Και εμάς στα λαχανικά 1 την φορά μας είπε..για όταν ξεκινήσουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vasiliki 16 είπε:

μήλο αχλάδι Πώς ή ταν  σαν γεύση;; έφαγε;; @Clairy.

Ακόμα δεν τρώει που έχω βάλει και μπανάνα.. Βασικά τρώει αλλά δεν το πετάει κιόλας.. Πάντως τα κακά άλλαξαν μορφή. Να κάνεις αυτό που σου είπε ο δικός σου γιατρός θα έλεγα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...