Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Μετα τις 7 το απόγευμα ξανατρωει το πρωί;;

Ναι περίπου, οι ωρες είναι κατά προσέγγιση. Το βραδινό πες 7.30 μετά το μπάνιο και μέχρι τις 8 εχει κοιμηθεί. Το πρωινό όταν ξυπνήσει ανάλογα από 6.30 μέχρι 7 30 συνήθως, και σύμφωνα με αυτό προσαρμόζονται τα άλλα 3 ενδιάμεσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Ναι περίπου, οι ωρες είναι κατά προσέγγιση. Το βραδινό πες 7.30 μετά το μπάνιο και μέχρι τις 8 εχει κοιμηθεί. Το πρωινό όταν ξυπνήσει ανάλογα από 6.30 μέχρι 7 30 συνήθως, και σύμφωνα με αυτό προσαρμόζονται τα άλλα 3 ενδιάμεσα.

Ριχνετε ύπνο εσείς καλέ!!!🤪🤪ο μικρός ξυπνάει στις 3 ώρες...βέβαια είναι ακόμη με πρόγραμμα θηλασμού..αλλά αν συνεχίσει έτσι γιατί κλαει για φαι δεν μου φτάνουν τα ml...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα τι να πω... Νομιζα οτι εχω γραψει το πρωι αλλα το ξεχασα;; μαλλον😂  

Αρχικα μαγνητικη ολα καλα!!

Εμεις καθε χρόνο καναμε στα πεθερικα αλλα περσι κ φετος οχι.περσι λογω κορονοιου φετος το αποφασισαμε εμεις. Σήμερα θυμηθηκε ο αδερφος του αντρα μου οτι θα μαζευτούν σπιτι του κ του το είπε αλλα το αρνι ειχε βγει απο την καταψυξη αρκετη ωρα κ δεν ειναι κ πολυ καλη ιδέα, αρκετα φορτωμένη ειμαι με όλους. Τα παιδια ξαφνικά παλι θα εχουν παππού - γιαγια κλπ.. Ουφφφφ βαλεριανα χρειαζομαι έχουμε στο μυαλο μας να φάμε κ να βγούμε βόλτα. Ισως περασουμε να πούμε ενα χρονια πολλα, γιορταζει κ ο πεθερος. Γιορτάζει κ το δικο μας ζουζουνελι.. 

Σημερα απο τιε 11 προσπαθουσα να βγω εξω κ καταφερα να βγω στις 15.00, τα νεύρα μου ηταν σε χαλια κατάσταση. @nik_ol ακους; για ποτό πρέπει να πάρουμε κ το μικιο.. Μολις βγήκαμε εξω δεν σταματησε να ειναι μες στην χαρα κ το χαμογελο. Οταν γυρισαμε σπίτι ξεκίνησε παλι γκρίνια. Μολις καθισαμε για φαγητο ηρέμησε πάλι κ μετα την επιασε γιατι ηθελε να κοιμηθει.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mommy to be είπε:

Ριχνετε ύπνο εσείς καλέ!!!🤪🤪ο μικρός ξυπνάει στις 3 ώρες...βέβαια είναι ακόμη με πρόγραμμα θηλασμού..αλλά αν συνεχίσει έτσι γιατί κλαει για φαι δεν μου φτάνουν τα ml...

Είναι το μπουκάλι αλλά είναι και στο παιδί, γιατί όσο θηλαζα με το ζόρι τον ξυπνούσα για να μπαίνει 8 φορές την ημέρα στο στήθος και του έδινα καπάκι το αντλημενο γιατί αλλιώς κοιμόταν νηστικός.

 

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Τωρα τι να πω... Νομιζα οτι εχω γραψει το πρωι αλλα το ξεχασα;; μαλλον😂  

Αρχικα μαγνητικη ολα καλα!!

Εμεις καθε χρόνο καναμε στα πεθερικα αλλα περσι κ φετος οχι.περσι λογω κορονοιου φετος το αποφασισαμε εμεις. Σήμερα θυμηθηκε ο αδερφος του αντρα μου οτι θα μαζευτούν σπιτι του κ του το είπε αλλα το αρνι ειχε βγει απο την καταψυξη αρκετη ωρα κ δεν ειναι κ πολυ καλη ιδέα, αρκετα φορτωμένη ειμαι με όλους. Τα παιδια ξαφνικά παλι θα εχουν παππού - γιαγια κλπ.. Ουφφφφ βαλεριανα χρειαζομαι έχουμε στο μυαλο μας να φάμε κ να βγούμε βόλτα. Ισως περασουμε να πούμε ενα χρονια πολλα, γιορταζει κ ο πεθερος. Γιορτάζει κ το δικο μας ζουζουνελι.. 

Σημερα απο τιε 11 προσπαθουσα να βγω εξω κ καταφερα να βγω στις 15.00, τα νεύρα μου ηταν σε χαλια κατάσταση. @nik_ol ακους; για ποτό πρέπει να πάρουμε κ το μικιο.. Μολις βγήκαμε εξω δεν σταματησε να ειναι μες στην χαρα κ το χαμογελο. Οταν γυρισαμε σπίτι ξεκίνησε παλι γκρίνια. Μολις καθισαμε για φαγητο ηρέμησε πάλι κ μετα την επιασε γιατι ηθελε να κοιμηθει.

 

Τέλεια, περιμέναμε νέα σου! Πρόσεχε λίγο αυτό που παρατηρησες και όλα καλά. Κι ο δικος μου θελει ολη την ωρα βολτες, δε μαζεύεται σπίτι 😁 Εμείς που τα παιδιά μας κοιμούνται νωρίς πώς θα μπορούσαμε να βγούμε βραδυ; Όχι ότι εγώ κοιμάμαι αργά, αλλά λέμε τώρα άμα θελήσω 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Είναι το μπουκάλι αλλά είναι και στο παιδί, γιατί όσο θηλαζα με το ζόρι τον ξυπνούσα για να μπαίνει 8 φορές την ημέρα στο στήθος και του έδινα καπάκι το αντλημενο γιατί αλλιώς κοιμόταν νηστικός.

 

Τέλεια, περιμέναμε νέα σου! Πρόσεχε λίγο αυτό που παρατηρησες και όλα καλά. Κι ο δικος μου θελει ολη την ωρα βολτες, δε μαζεύεται σπίτι 😁 Εμείς που τα παιδιά μας κοιμούνται νωρίς πώς θα μπορούσαμε να βγούμε βραδυ; Όχι ότι εγώ κοιμάμαι αργά, αλλά λέμε τώρα άμα θελήσω 😛

Προσπαθώ!! Η σπαστικη.... 8,5 ωρες στο νοσοκομειο 2 νευρολογοι με ειδαν, 1 οφθαλμιατρος κ η @Clairy. Ειπε για τον αυχενα!! Εεε δεν αντεχω να μην σχολιάσω!

Αχ @Lia5 πονεμενη ιστορια αυτο το βραδυ... Εμείς δεν εχουμε βγει ποτε βράδυ τα 5 τελευταία χρονια, ποτε μονοι μας... Μονο στις διακοπες το εχουμε κανει κ αυτο αφου μεγάλωσε!! Τωρα με την μικρη είναι ολα διαφορετικα. Κοιμαται εξω δεν εχει πρόβλημα αλλα την βλεπω οταν μεινουμε εξω κ ξυπνησει θελει το κρεβάτι της. Εσενα επειδη κοιμαται συνεχομενα θα δοκιμαζα να τον κοιμησω κ να τον βάλω καροτσι κ εξοδο. Δεν ξερω βεβαια πως το σκέφτεσαι με ή χωρις παιδι. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Ανα διωρο και το βράδυ;;αν προσπαθήσεις να τις δίνεις κάθε τρίωρο..εμένα για αρχή αυτόνομου είπε η παιδίατρος τα ml που χρειάζεται τα χωρίζω σε μικρότερα γεύματα...για να μπαίνει και στήθος..βέβαια με το μπουκάλι εχει πάθει ντελιριο.του φαίνεται τοσσο εύκολο..αλλά με το που φάει κάνει κακά ..δεν ξέρω τον ενοχλει το γάλα;;είναι σε προσαρμογή ακόμη οπότε θα το δούμε..

 

Ποιο γάλα του δίνεις ;δώσε λίγο χρόνο να το συνηθίσει και βλέπεις αν σου παρουσιάσει και τίποτα άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Προσπαθώ!! Η σπαστικη.... 8,5 ωρες στο νοσοκομειο 2 νευρολογοι με ειδαν, 1 οφθαλμιατρος κ η @Clairy. Ειπε για τον αυχενα!! Εεε δεν αντεχω να μην σχολιάσω!

Αχ @Lia5 πονεμενη ιστορια αυτο το βραδυ... Εμείς δεν εχουμε βγει ποτε βράδυ τα 5 τελευταία χρονια, ποτε μονοι μας... Μονο στις διακοπες το εχουμε κανει κ αυτο αφου μεγάλωσε!! Τωρα με την μικρη είναι ολα διαφορετικα. Κοιμαται εξω δεν εχει πρόβλημα αλλα την βλεπω οταν μεινουμε εξω κ ξυπνησει θελει το κρεβάτι της. Εσενα επειδη κοιμαται συνεχομενα θα δοκιμαζα να τον κοιμησω κ να τον βάλω καροτσι κ εξοδο. Δεν ξερω βεβαια πως το σκέφτεσαι με ή χωρις παιδι. 

 

Γενικά δεν το σκέφτομαι γιατί δεν έχω αισθανθεί την ανάγκη ακόμα επειδή πάω για υπνο νωρίς. Σκέφτηκα για το καλοκαίρι που θα κάνουμε γάμο και βάπτιση που θα είναι 1 έτους. Πρότεινα στον άντρα μου να το κάνουμε Κυριακή πρωί την ώρα που γίνονται οι βαπτίσεις αλλά δε δέχτηκε να το αλλάξουμε από Σάββατο βράδυ. Και αναρωτιέμαι τι θα κανει ο μικρούλης όταν πάει η ώρα για ύπνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Πόσο είναι τώρα? Εμενα 17/12 εγινε μηνών κ πινει 120μλ στο 3ωρο με 4ωρο κ θεωρώ ότι είναι λίγο κ αγχώνομαι. 

είναι 4μιση,εσενα το μικρό ;

Μην αγχώνεσαι τα ίδια ήμουν και εγώ στις αρχές με ενα τετράδιο στο χέρι να σημειώνω τα ημερήσια μλ να βλέπω τι τρώει. δεν άλλαξε κάτι,πορεύεται το ίδιο.τρελό βάρος δεν παίρνει,αλλά στις καμπυλες είμαστε πολύ εντάξει.κατέληξα στο συμπέρασμα Πώς είναι στο παιδί,δε φταιει το γάλα ή κάτι άλλο.είναι μια χαρά,ευδιάθετη αλλά δεν είναι φαγανη. 

θα τη δω και με τις κρεμουλες σε δύο εβδομάδες που θα ξεκινήσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema τσάμπα πήγες έπρεπε να ρωτήσεις εδώ να σου βγάλουμε γνωματεύση 😂

@Lia5 και εγώ Κυριακή μεσημέρι τον έκλεισα τον γάμο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/12/2021 at 5:57 ΜΜ, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Πόσο είναι τώρα? Εμενα 17/12 εγινε μηνών κ πινει 120μλ στο 3ωρο με 4ωρο κ θεωρώ ότι είναι λίγο κ αγχώνομαι. 

Πόσο είναι;;Εγώ που ρώτησα 2 παιδίατρους γιατί αγχωνομουν που τρώει πολύ μου είπαν ότι όσο θέλει θα φάει!!Βάζουμε στο μπιμπερό παραπάνω απ'οσο τρώει συνήθως και πρέπει να το βγάζει το μωρό μόνο του και να μένει και λίγο .Επομένως το κάθε μωράκι ξέρει το ίδιο πόσο θα φάει.Δεν πρέπει να αγχωνόμαστε!!😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

είναι 4μιση,εσενα το μικρό ;

Μην αγχώνεσαι τα ίδια ήμουν και εγώ στις αρχές με ενα τετράδιο στο χέρι να σημειώνω τα ημερήσια μλ να βλέπω τι τρώει. δεν άλλαξε κάτι,πορεύεται το ίδιο.τρελό βάρος δεν παίρνει,αλλά στις καμπυλες είμαστε πολύ εντάξει.κατέληξα στο συμπέρασμα Πώς είναι στο παιδί,δε φταιει το γάλα ή κάτι άλλο.είναι μια χαρά,ευδιάθετη αλλά δεν είναι φαγανη. 

θα τη δω και με τις κρεμουλες σε δύο εβδομάδες που θα ξεκινήσουμε.

4μιση κ σου τρώει 120 σε κάθε γεύμα? Ποιο μικρή που ήταν πόσο έτρωγε? Όπως τα λες με το τετράδιο κ γράφω πόσο έφαγε κ στο 24ωρο μετράω τα μλ κ δεν φτάνουμε πότε τα 700. Ασε τρελό άγχος. Κ εμενα μ λέει η παιδίατρος ίσως του φτάνει αυτό αλλά εμένα με αγχώνει. Πίνει από 90 έως 120 κ σπάνια  150 ανά 3 με 4 ωρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Πόσο είναι;;Εγώ που ρώτησα 2 παιδίατρους γιατί αγχωνομουν που τρώει πολύ μου είπαν ότι όσο θέλει θα φάει!!Βάζουμε στο μπιμπερό παραπάνω απ'οσο τρώει συνήθως και πρέπει να το βγάζει το μωρό μόνο του και να μένει και λίγο .Επομένως το κάθε μωράκι ξέρω πόσο θα φάει.Δεν πρέπει να αγχωνόμαστε!!😊

Εσυ αγχωνοσουν που έτρωγε πολύ εγω που τρώει λίγο. 17/12 έγινε 2 μηνών

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Γενικά δεν το σκέφτομαι γιατί δεν έχω αισθανθεί την ανάγκη ακόμα επειδή πάω για υπνο νωρίς. Σκέφτηκα για το καλοκαίρι που θα κάνουμε γάμο και βάπτιση που θα είναι 1 έτους. Πρότεινα στον άντρα μου να το κάνουμε Κυριακή πρωί την ώρα που γίνονται οι βαπτίσεις αλλά δε δέχτηκε να το αλλάξουμε από Σάββατο βράδυ. Και αναρωτιέμαι τι θα κανει ο μικρούλης όταν πάει η ώρα για ύπνο.

Δεν ξέρω βρε κορίτσι μου.. Πιστεύω οταν κουραστει θα κοιμηθει. Αλλα γενικά  θα κουραστεί οτι ωρα κ να γίνει. 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

@Tweema τσάμπα πήγες έπρεπε να ρωτήσεις εδώ να σου βγάλουμε γνωματεύση 😂

@Lia5 και εγώ Κυριακή μεσημέρι τον έκλεισα τον γάμο 

Για γελια ειναι, θα ειχα γλιτωσει μεγάλη ταλαιπωρία 😜 

στις πριν 19 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Χρόνια πολλα κορίτσια!! Καλά Χριστούγεννα😄🎄🎁🎅

@Tweemaπαμε όλοι μαζί για ποτό, μαμάδες κ μωρά!!! 🤣

 

Καλα χριστουγεννα κορίτσι μου.. Εγω θελω ενα ρακομελο😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Χρονια πολλα κοριτσια.. Καλα Χριστούγεννα να εχουμε, να περάσουμε ομορφα!! Να χαίρεστε οσους γιορταζουν! 

Να χαίρεσαι τον γιοκα σου κορίτσι μου! Να είναι γερός πάντα!

Χρονια πολλά κορίτσια μου υγεία σε όλους ευτυχία και φώτιση στα σπιτικά μας!!! Χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά κορίτσια! @Tweema να χαίρεσαι τον γιο σου κι εσύ @Valxrisτον άντρα σου και όσους γιορτάζουν! @Clairy.θυμάμαι που το είχες αναφέρει και μου φάνηκε καλή ιδέα γιατί την ημέρα έχει όρεξη γενικά και όταν κοιμάται για λίγο δεν κάνουμε ησυχία ενώ το βράδυ έχει μάθει αλλιώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Εσυ αγχωνοσουν που έτρωγε πολύ εγω που τρώει λίγο. 17/12 έγινε 2 μηνών

Χαχα εμένα τρώει διάφορες ποσότητες αναλόγως ποσο έχει φάει από το στήθος ,που δεν ξέρουμε!!μπορεί να φάει 250 -350ml!!🤪🤪🤪🤪 Γι'αυτό  λέμε το κάθε μωράκι έχει τους ρυθμούς του!!Αν είναι μέσα στις καμπύλες δεν φοβόμαστε τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Χαχα εμένα τρώει διάφορες ποσότητες αναλόγως ποσο έχει φάει από το στήθος ,που δεν ξέρουμε!!μπορεί να φάει 250 -350ml!!🤪🤪🤪🤪 Γι'αυτό  λέμε το κάθε μωράκι έχει τους ρυθμούς του!!Αν είναι μέσα στις καμπύλες δεν φοβόμαστε τίποτα!

Δεν έχετε κάποιο όριο με βάση τα κιλά και την ηλικία του;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά!!καλά Χριστούγεννα με υγεία..σήμερα γιορτάζει το μεγάλο μου αγόρι..,(ο άντρας μου♥️)πήγαμε ένα δΙωρο στους γονείς του άντρα μου για φαγητό...χάρηκαν πολύ με τον μικρό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

4μιση κ σου τρώει 120 σε κάθε γεύμα? Ποιο μικρή που ήταν πόσο έτρωγε? Όπως τα λες με το τετράδιο κ γράφω πόσο έφαγε κ στο 24ωρο μετράω τα μλ κ δεν φτάνουμε πότε τα 700. Ασε τρελό άγχος. Κ εμενα μ λέει η παιδίατρος ίσως του φτάνει αυτό αλλά εμένα με αγχώνει. Πίνει από 90 έως 120 κ σπάνια  150 ανά 3 με 4 ωρες

κατάλαβα ότι αυτός ο υπολογισμός των μλ περισσότερο άγχος μου προκαλούσε,συμπερανα οτι θα φάει όσο θέλει,μόνη της κανονίζει δεν Την πιέζω πια. λειτουργεί με αυτούς τους ρυθμούς,Ίσως να μην τηε αρέσει το γάλα ,δεν ξέρω😛

θα φανεί Μόλις ξεκινήσουμε φαγητό. πάντως ναι,ούτε εσένα τρώει ιδιαίτερα πολύ.στα κιλά Πώς είναι; τι σου λεει ο παιδίατρος;

εμείς εφόσον είμαστε εντάξει στις καμπύλες δεν υπάρχει λόγος άγχουε και πίεσης.άλλωστε και οι μεγάλοι δεν τρώμε όλοι το ίδιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Εσυ αγχωνοσουν που έτρωγε πολύ εγω που τρώει λίγο. 17/12 έγινε 2 μηνών

πιο μικρή έτρωγε περισσότερο απ ότι τώρα.κάπου Στους τρεις μήνες άρχισε να υπάρχει μια άρνηση. ειδικά μετά από κάθε εμβόλιο αγώνας να φάει ,μας έπαιρνε δύο εβδομάδες να επανέλθει. 

Τώρα για την ποσότητα που τρώει το κάθε παιδί δεν ξέρω που οφείλεται Ίσως έχει να κανει με τις ανάγκες του παιδιού. 

πάντως είναι αδύνατη η μικρή μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...