Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

εμείς γεννηθήκαμε 5/8 3310 50εκ Και τώρα είμαστε 5600 62 εκ. Ούτε εμείς μπορω να πω ότι έχουμε τρελή ανάπτυξη.

Καλησπερα!! Εγω είμαι απ τις μαμάδες Οκτωβρίου αλλά διαβάζω συνέχεια κ εσας για να λύσω τις απορίες μ.Θηλάζεις ή ξενο δίνεις? Εγω γέννησα 17/10 3760 kg κ τωρα κοντεύουμε τα 5 κιλά. Ποσο γάλα σ πίνει? Εμένα σε κάθε γεύμα ανά 4 ώρες δε ξεπερνάει τα 120γρ κ ανησυχώ μήπως είναι λίγο. Ήθελα κ ρωτήσω κ τη δική σ γνώμη που λες δεν έχετε κ μεγάλη ανάπτυξη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 9 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Και εγώ έχω χάσει αρκετά.. Βέβαια τώρα έχω αρχίσει και τρώω πιο πολλά από επιτρεπτά 

Μόνο εγώ πήρα 2;😂 ξεκίνησα διατροφή, δεν πάει άλλο 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Μια από τα ίδια 😂 Δεν νομίζω ομως να τη πάω σύντομα στο δωμάτιο της... Τουλάχιστον όχι πριν κλείσει έτος... Νομίζω θα ταλαιπωρηθώ πολύ χειρότερα γιατί θα σηκώνομαι συνέχεια μέσα στη νύχτα για να πηγαίνω να βλέπω πως είναι... Ή να έχω δίπλα στο κεφάλι μου το κινητό για να τη βλεπω με κάμερα... Αλλά έτσι θα τρώω κι όλη τη ραδιενέργεια... Είμαστε που είμαστε όλη μέρα με συσκευές μην είμαστε και τις νύχτες 😅 Βέβαια με έχει αγχώσει λίγο ο παιδίατρος γιατί μου είπε αν δεν τη βάλω 6 μηνων στο δικό της δωμάτιο δεν θα βγαίνει μετά και θα φύγει 6 χρόνων λέει 🙄

Εμενα έφυγε 2.5 και εύκολα, πες του χαιρετίσματα 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Μόνο εγώ πήρα 2;😂 ξεκίνησα διατροφή, δεν πάει άλλο 

Εμενα έφυγε 2.5 και εύκολα, πες του χαιρετίσματα 😛

Αν μπορούσα να φάω τα πάντα θα είχα πάρει 12 😝 όταν θα αρχίσω να τρώω θα αναστενάξουν τα γλυκά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

3 μηνών...γιατί αν είναι θετικό το  δείγμα λέει..θα πρέπει η συλλογή να γίνει με αυτόν τον τρόπο...να ναι εντελώς αποστειρωμενη η διαδικασία..ουσιαστικά περιμένεις με ανοιχτή την πάνα..και όταν ουρήσει φέρνεις το κύπελλο κοντά..χωρίς να ακούμπησει πουθενά..ελπίζω να το καταφέρω...αύριο...

 

Εμενα πάντως που έκανε ουρολοιμωξη όταν ήταν 10ημερων μου είπαν  οταν θα χρειάζεται να κανω εξέταση ούρων να πιάνω τα τσισα του με κυπελάκι εννοείται αλλά το μόνο που θέλει είναι να τον έχω πλύνει πριν δε μου ανέφεραν να μην ακουμπήσει το κύπελλο κάπου. Κ μέχρι τώρα έχω κάνει 3 φορές κ δεν έχει δείξει κάποιο μικρόβιο. Αρα μην παιδεύεσαι τόσο για να μη σου ακουμπήσει. Προτιμότερο είναι μια γρήγορη εξέταση ούρων για να δεις αν έχει ουρολοιμωξη παρα να περιμένεις μέχρι να τα κάνει κ περνάνε οι μέρες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.. Δύσκολο βράδυ.. Τελικά δεν πρέπει να είναι το άλμα.. Μάλλον τον έχει πειράξει το εμβόλιο στο γαστρεντερολογο γιατί γκρινιάζει και ακούω γρου γρου από το έντερακι του 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. Δύσκολο βράδυ.. Τελικά δεν πρέπει να είναι το άλμα.. Μάλλον τον έχει πειράξει το εμβόλιο στο γαστρεντερολογο γιατί γκρινιάζει και ακούω γρου γρου από το έντερακι του 

Καλημερα...και εμείς είχαμε γκρίνια χθες... Και λίγα 10' κάναμε και εμείς εμβόλιο χθες..από τις 2 παρά κοιμόταν και ξυπνούσε συνέχεια.....7 σηκωθηκαμε  τον έκανα μπανακι...και περίμενα τον Βούδα να ουρήσει με το κυπελακι..ευτυχώς του πήρε μόνο μία ώρα!!!🤪🤪🤪Ελπιζω να βγουν αρνητικά και απλά να χρειάζεται περισσότερη ώρα στον μαστό...τώρα κοιμάται. Σαν πουλάκι..τον βοηθάει πολύ το μπάνιο..μου ρχεται να  τον κάνω πρωί μεσημέρι βράδυ για να κοιμάται..😇😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Εμενα πάντως που έκανε ουρολοιμωξη όταν ήταν 10ημερων μου είπαν  οταν θα χρειάζεται να κανω εξέταση ούρων να πιάνω τα τσισα του με κυπελάκι εννοείται αλλά το μόνο που θέλει είναι να τον έχω πλύνει πριν δε μου ανέφεραν να μην ακουμπήσει το κύπελλο κάπου. Κ μέχρι τώρα έχω κάνει 3 φορές κ δεν έχει δείξει κάποιο μικρόβιο. Αρα μην παιδεύεσαι τόσο για να μη σου ακουμπήσει. Προτιμότερο είναι μια γρήγορη εξέταση ούρων για να δεις αν έχει ουρολοιμωξη παρα να περιμένεις μέχρι να τα κάνει κ περνάνε οι μέρες 

Ευτυχώς σήμερα ήταν πιο εύκολη η διαδικασία....μας πήρε μόνο μία ώρα και είχε αποτέλεσμα...ελπίζω σε αρνητικά αποτελέσματα....😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Καλημερα...και εμείς είχαμε γκρίνια χθες... Και λίγα 10' κάναμε και εμείς εμβόλιο χθες..από τις 2 παρά κοιμόταν και ξυπνούσε συνέχεια.....7 σηκωθηκαμε  τον έκανα μπανακι...και περίμενα τον Βούδα να ουρήσει με το κυπελακι..ευτυχώς του πήρε μόνο μία ώρα!!!🤪🤪🤪Ελπιζω να βγουν αρνητικά και απλά να χρειάζεται περισσότερη ώρα στον μαστό...τώρα κοιμάται. Σαν πουλάκι..τον βοηθάει πολύ το μπάνιο..μου ρχεται να  τον κάνω πρωί μεσημέρι βράδυ για να κοιμάται..😇😇

Εγω σηκώθηκα και τον έβαλα να παίξει. Κουράστηκε και κοιμήθηκε μόνος του 😂😂

Θα πάρεις σήμερα το αποτέλεσμα της γενικής ούρων; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Καλησπερα!! Εγω είμαι απ τις μαμάδες Οκτωβρίου αλλά διαβάζω συνέχεια κ εσας για να λύσω τις απορίες μ.Θηλάζεις ή ξενο δίνεις? Εγω γέννησα 17/10 3760 kg κ τωρα κοντεύουμε τα 5 κιλά. Ποσο γάλα σ πίνει? Εμένα σε κάθε γεύμα ανά 4 ώρες δε ξεπερνάει τα 120γρ κ ανησυχώ μήπως είναι λίγο. Ήθελα κ ρωτήσω κ τη δική σ γνώμη που λες δεν έχετε κ μεγάλη ανάπτυξη 

Kαλημέρ!.Θήλασα 40 μέρες και πλέον δίνω ξένο.Είναι 3μιση μηνων η μικρή μου,πίνουμε 100-120μλ ανα τρεις ωρες .Η αλήθει στο μήνα μας θα επρεπε να εχουμε αγγίξει τα 150μλ αλλά μία δύο φορές ζήτημα αν τα εχει πιει ολο αυτο το διαστημα.Από πολύ μικράκι δε μου ετρωγε πολύ. Παρόλα αυτα ο γιατρος τη βρισκει πολύ  ενταξει στις μετρησεις της ,είμαστε εντος καμπυλών ,οπότε και εγω δεν ανησυχώ και φυσικά δεν την πιέζω να φάει. 

Ανέφερα οτι δεν έχουμε ραγδαία ανάπτυξη συγκριτικά με αυτά που θα επρεπε να τρωει και να παρει.Τον πρωτο μήνα πήρε 1200 ΄έπειτα 700 και τωρα πέσαμε στα 560.Βέβαια μετά από κάθε εμβόλιο η μικρή γι μια δυο εβδομάδες  δε μου τρωει καλα. Το κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης μην ανησυχει.έπαψα λόγο να ασχολούμαι με αυτό το θέμα. Άλλωστε αυτα που τρώνε στο κάθε παιδί αποδίδουν διαφορετικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγω σηκώθηκα και τον έβαλα να παίξει. Κουράστηκε και κοιμήθηκε μόνος του 😂😂

Θα πάρεις σήμερα το αποτέλεσμα της γενικής ούρων; 

Τα πήρα κιόλας..ευτυχώς αρνητική....οπότε η φτάει το άλμα και δεν πολύ τρώει και έχει γκρίνια ...η θέλει παραπάνω χρόνο...αλλά πραγματικά ποσο παραπάνω;;θα αρχίσω να μετράω τουλάχιστον 20 λεπτή παραμονή στον μαστό...το βράδυ βέβαια που προσπάθησα δεν ήθελε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. Δύσκολο βράδυ.. Τελικά δεν πρέπει να είναι το άλμα.. Μάλλον τον έχει πειράξει το εμβόλιο στο γαστρεντερολογο γιατί γκρινιάζει και ακούω γρου γρου από το έντερακι του 

Καλημέρα,κάνατε και εσείς το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας,το ακούω από πολλές μαμάδες αλλά ο δικός μας παιδίατρος δεν το προτείνει. Τι σου παρουσιάζει το μικρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Καλημέρα,κάνατε και εσείς το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας,το ακούω από πολλές μαμάδες αλλά ο δικός μας παιδίατρος δεν το προτείνει. Τι σου παρουσιάζει το μικρό;

Όχι το πόσιμο δεν το πήραμε. Δεν το προτείνει καν ο γιατρός. Το hexion κάναμε πάλι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Τα πήρα κιόλας..ευτυχώς αρνητική....οπότε η φτάει το άλμα και δεν πολύ τρώει και έχει γκρίνια ...η θέλει παραπάνω χρόνο...αλλά πραγματικά ποσο παραπάνω;;θα αρχίσω να μετράω τουλάχιστον 20 λεπτή παραμονή στον μαστό...το βράδυ βέβαια που προσπάθησα δεν ήθελε...

Εμενα 20λεπτο δεν έχει κάτσει ποτέ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Όχι το πόσιμο δεν το πήραμε. Δεν το προτείνει καν ο γιατρός. Το hexion κάναμε πάλι 

δεν εχουμε φτασει ακομα εκει😃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εμενα 20λεπτο δεν έχει κάτσει ποτέ 

Βγαίνει τον ξαναβάζω αν τον πάρει ο ύπνος τον ξυπνάω κτλπ..είχα κάνει την διαδικασία πάλι και στον μήνα...ούτε τότε είχε πάρει ικανοποιητικά...στο 10 ,συνήθως σταματάει...να αρχίσω να βγάζω με το θηλαστρο...φοβάμαι θα δημιουργηθεί υπερπαραγωγή πάλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Αν μπορούσα να φάω τα πάντα θα είχα πάρει 12 😝 όταν θα αρχίσω να τρώω θα αναστενάξουν τα γλυκά. 

Αυτό ακριβώς!!! Έχω χάσει από όταν γέννησα 13 κιλά !!! Και στην εγκυμοσύνη πήρα 4!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Αυτό ακριβώς!!! Έχω χάσει από όταν γέννησα 13 κιλά !!! Και στην εγκυμοσύνη πήρα 4!

4;; πως το έκανες αυτό; εγω είχα πάρει 12 που έφυγαν μπαμ και έχω χάσει αλλά 4..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

4;; πως το έκανες αυτό; εγω είχα πάρει 12 που έφυγαν μπαμ και έχω χάσει αλλά 4..

Είχα πάρει 6 μέχρι τον 7ο και μετά μ βρήκαν ζάχαρο και μέχρι να γεννήσω δεν μπορούσα να φάω τίποτα για να γλιτώσω την ινσουλίνη οπότε με είχε με διατροφή για πρωινό έτρωγα 2 φρυγανιές κ έχασα άλλα 2 μέχρι να γεννήσω ! Άστο ένα χρόνο τώρα δεν τρώω σαν άνθρωπος γιατί κ στην εγκυμοσύνη έκοψα πολλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Κ εμάς το βράδυ ήταν περίεργο... Είχε πολλά αέρια κ επώδυνα γτ έκλαιγε πριν...δεν έχω αλλάξει κάτι στην διατροφή μου, δεν ξέρω τι έγινε...κ τα κακά της είχαν λίγη βλέννα κ κομματάκια...αύριο έχουμε παιδίατρο για το δεύτερο εμβόλιο οπότε θα την ρωτήσω. Αλήθεια το δεύτερο εμβόλιο έχει παρενέργειες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Κ εμάς το βράδυ ήταν περίεργο... Είχε πολλά αέρια κ επώδυνα γτ έκλαιγε πριν...δεν έχω αλλάξει κάτι στην διατροφή μου, δεν ξέρω τι έγινε...κ τα κακά της είχαν λίγη βλέννα κ κομματάκια...αύριο έχουμε παιδίατρο για το δεύτερο εμβόλιο οπότε θα την ρωτήσω. Αλήθεια το δεύτερο εμβόλιο έχει παρενέργειες?

Εμένα δεν μου έκανε τίποτα στο δεύτερο κοριτσι μ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μαριλου1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Κ εμάς το βράδυ ήταν περίεργο... Είχε πολλά αέρια κ επώδυνα γτ έκλαιγε πριν...δεν έχω αλλάξει κάτι στην διατροφή μου, δεν ξέρω τι έγινε...κ τα κακά της είχαν λίγη βλέννα κ κομματάκια...αύριο έχουμε παιδίατρο για το δεύτερο εμβόλιο οπότε θα την ρωτήσω. Αλήθεια το δεύτερο εμβόλιο έχει παρενέργειες?

Εμεις το κάναμε χθες..εχει λίγα δεκατα όπως  και στο προηγούμενο αλλά σε αυτό ..Πολύ γκρίνια..δεν ηρεμεί μόνο αγκαλιά και στήθος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Εμεις το κάναμε χθες..εχει λίγα δεκατα όπως  και στο προηγούμενο αλλά σε αυτό ..Πολύ γκρίνια..δεν ηρεμεί μόνο αγκαλιά και στήθος...

Κάναμε και αυτό της γαστρεντερίτιδας...και έχει κάνει 4 φορές κακά από το πρωί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Είχα πάρει 6 μέχρι τον 7ο και μετά μ βρήκαν ζάχαρο και μέχρι να γεννήσω δεν μπορούσα να φάω τίποτα για να γλιτώσω την ινσουλίνη οπότε με είχε με διατροφή για πρωινό έτρωγα 2 φρυγανιές κ έχασα άλλα 2 μέχρι να γεννήσω ! Άστο ένα χρόνο τώρα δεν τρώω σαν άνθρωπος γιατί κ στην εγκυμοσύνη έκοψα πολλά.

Πραγματικά ρε κορίτσι έχεις ταλαιπωρηθει παρα πολυ εσυ με το φαγητό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς αυριο έχουμε το 3ο εμβόλιο που ουσιαστικά είναι η επαναληπτική δόση του πρώτου. 

Κορίτσια δε θυμάμαι ποια κοπέλα είχε ρωτήσει για το εξάμηνο του ΟΑΕΔ... Με πηραν σήμερα τηλέφωνο για να μου πουν να βάλω κάποια επιπλέον δικαιολογητικά.. Ρώτησα κ μου είπαν ότι είναι 650€ μεικτά κ πιστωνονται κάθε 1η του μήνα. Επίσης μου είπαν ότι αυριο θα πληρωθω το συμπληρωματικο επίδομα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nik_ol είπε:

Εμείς αυριο έχουμε το 3ο εμβόλιο που ουσιαστικά είναι η επαναληπτική δόση του πρώτου. 

Κορίτσια δε θυμάμαι ποια κοπέλα είχε ρωτήσει για το εξάμηνο του ΟΑΕΔ... Με πηραν σήμερα τηλέφωνο για να μου πουν να βάλω κάποια επιπλέον δικαιολογητικά.. Ρώτησα κ μου είπαν ότι είναι 650€ μεικτά κ πιστωνονται κάθε 1η του μήνα. Επίσης μου είπαν ότι αυριο θα πληρωθω το συμπληρωματικο επίδομα. 

Εγώ το συμπλήρωματικο το έχω πάρει. Ναι είναι 650μεικτα και Μ είπαν 568 καθαρά. Από 1-5 του μήνα πληρώνουν. 

Άστο ανυπομονώ να φάω δίχως αύριο. Νομιζω θα τρώω μερεντα με τσιπούρα ανακατεμένη 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...