Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Τι σκέφτεστε να πάρετε οταν τα μωρα ξεκινησουν να μπουσουλουν; 

Κατι για να τα περιοριζεις για λιγο για να βαλεις πχ σκουπα.. Οταν θα πηγαινω κουζινα θα την βαζω στο καρεκλακι.. Αλλα σκέφτομαι μήπως της αγορασουμε κατι σαν παρκο.. Δεν τα βλέπω όμως ασφαλη.. Σκέφτομαι κατι ψιλο για να μην το καβαλαει κατι που να είναι στο πατωμα και να μπορει να μπαινοβγαινει (σαν πορτα με φερμουάρ) ωστε να της κλεινω το φερμουάρ κ να μενει μεσα.. Κατι παρκα που είναι με διχτυ που δεν είναι σταθερα τα φοβάμαι γιατι αν σηκωθει και χασει την ισορροπία της θα χτυπήσει και θα φυγει μαζι με αυτό... Τα κάγκελα δεν μου αρεσουν σαν ιδεα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Καλημέρα!! Πως ειστε; 

@Diana_caterina εγω είμαι αντιθετη στην στρατα, δεν χρησιμοποίησα  στον γιο μου ουτε κ τωρα θα παρω. Ουτε κ το jumberoo με γεμίζει.. Οσον αφορα τον περιορισμό... Στον γιο μου ειχα ενα παρκο απο mothercare, με βολεψε παρα πολυ γιατί αν θυμαμαι μέχρι κ τα 2 ετη εβαζα οτι πραγματα-παιχνιδια ειχα δικα του, εκτος βεβαια απο τον ιδιο που δεν καθισε ποτε.. 8,5 μηνών σκαρφαλώνε παντού.. Δουλειές εκανα μονο βραδυ εκτος απο το μαγειρεμα πιυ το εκανα οταν έκανε τον πρωινο υπνο. Τωρα τηβ μικρή δεν έχω σκοπο να την βαλω στο πάρκο, το εχω κατεβασει κ το χρησιμοποιώ εδω κ μηνες, εχω μεσα τα παιχνιδακια της, ρηλαξ που δεν κάθισε ποτε, πορτ μπεμπε.. Οπως κατάλαβες το εχω καθαρά για αποθηκευτικο χωρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εγώ θ την πάρω μετά μάλλον !!

Κορίτσια καλημέρα και από μένα! Τι είναι η ισοχρονη;

Εγώ πραγματικά δεν ξέρω τι θα κάνω με τη δουλειά γιατί δουλεύω σπαστό ωράριο καταστημάτων... Γονείς κοντά δεν έχουμε και είναι πάρα πολλές οι ώρες ο άντρας μου δουλεύει ως τις 5:00 6:00 το απόγευμα και δεν ξέρω πραγματικά τι θα γίνει ...Τι να κάνω... Θα Δούμε μέχρι τότε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Καλημέρα!! Πως ειστε; 

@Diana_caterina εγω είμαι αντιθετη στην στρατα, δεν χρησιμοποίησα  στον γιο μου ουτε κ τωρα θα παρω. Ουτε κ το jumberoo με γεμίζει.. Οσον αφορα τον περιορισμό... Στον γιο μου ειχα ενα παρκο απο mothercare, με βολεψε παρα πολυ γιατί αν θυμαμαι μέχρι κ τα 2 ετη εβαζα οτι πραγματα-παιχνιδια ειχα δικα του, εκτος βεβαια απο τον ιδιο που δεν καθισε ποτε.. 8,5 μηνών σκαρφαλώνε παντού.. Δουλειές εκανα μονο βραδυ εκτος απο το μαγειρεμα πιυ το εκανα οταν έκανε τον πρωινο υπνο. Τωρα τηβ μικρή δεν έχω σκοπο να την βαλω στο πάρκο, το εχω κατεβασει κ το χρησιμοποιώ εδω κ μηνες, εχω μεσα τα παιχνιδακια της, ρηλαξ που δεν κάθισε ποτε, πορτ μπεμπε.. Οπως κατάλαβες το εχω καθαρά για αποθηκευτικο χωρο. 

Στην αρχή σκεφτόμουν ότι το παρκο είναι ογκώδες αλλα φοβάμαι να την αφησω κ τελειως να αλονιζει.. Τι θα κανω δηλαδή αν θελω να παω για κατουρημα; είναι επίφοβο το σπίτι μας γιατί δεν εχει και χωρο για να πω οτι θα μπουσουλισει αμεριμνα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Όσες θηλάζετε συνεχίζετε να παίρνετε ασβέστιο και σίδηρο? 

Όχι, δεν πηρα καθόλου. Μόνο d παίρνω κ αυτή με το ζόρι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς μας έκαναν δώρο παρκο κ σκέφτομαι να πάρουμε μπαλάκια για να τον βάζω μέσα κ να παίζει. Βέβαια έχω μια αμφιβολία γιατί αν δεν καθίσει τσαμπα τα λεφτά για τα μπαλάκια. Στράτα κτλ δε θα προτιμησω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μιντόρι είπε:

Κορίτσια καλημέρα και από μένα! Τι είναι η ισοχρονη;

Εγώ πραγματικά δεν ξέρω τι θα κάνω με τη δουλειά γιατί δουλεύω σπαστό ωράριο καταστημάτων... Γονείς κοντά δεν έχουμε και είναι πάρα πολλές οι ώρες ο άντρας μου δουλεύει ως τις 5:00 6:00 το απόγευμα και δεν ξέρω πραγματικά τι θα γίνει ...Τι να κάνω... Θα Δούμε μέχρι τότε

Τώρα θα παρεις τις άδειες; εξάμηνο, ισοχρονη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Εμάς μας έκαναν δώρο παρκο κ σκέφτομαι να πάρουμε μπαλάκια για να τον βάζω μέσα κ να παίζει. Βέβαια έχω μια αμφιβολία γιατί αν δεν καθίσει τσαμπα τα λεφτά για τα μπαλάκια. Στράτα κτλ δε θα προτιμησω. 

Και εγω θέλω να παρω μπαλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Κορίτσια καλημέρα και από μένα! Τι είναι η ισοχρονη;

Εγώ πραγματικά δεν ξέρω τι θα κάνω με τη δουλειά γιατί δουλεύω σπαστό ωράριο καταστημάτων... Γονείς κοντά δεν έχουμε και είναι πάρα πολλές οι ώρες ο άντρας μου δουλεύει ως τις 5:00 6:00 το απόγευμα και δεν ξέρω πραγματικά τι θα γίνει ...Τι να κάνω... Θα Δούμε μέχρι τότε

Η ισοχρονη είναι όλο το μειωμένο ωράριο μαζί. Δηλαδή ή γυριζεις στη δουλειά γύρω στους 8 μήνες και δουλεύεις με μειωμένο ωράριο ή 8 ωρο και κάθεσαι επιπλέον μια μέρα ή κάθεσαι 3.5 μήνες και σε πληρώνει κανονικά η δουλειά και γυριζεις στον 1 χρόνο και κάτι μέρες αλλά δουλεύεις κανονικά 8ωρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένα φιλικό ζευγάρι μας πρότεινε https://www.skroutz.gr/s/13845776/Fisher-Price-Εκπαιδευτική-Στράτα-Περπατούρα-Σκυλάκι.html?from=best_sellers_tag 

Δεν ξέρω αν θα το πάρουμε τελικά κ για μετά μάλλον για πάρκο μας βλέπω... Την επόμενη Παρασκευή έχουμε παιδίατρο για το δεύτερο εμβόλιο κ θα τη ρωτήσω για στράτα τη γνώμη της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Ένα φιλικό ζευγάρι μας πρότεινε https://www.skroutz.gr/s/13845776/Fisher-Price-Εκπαιδευτική-Στράτα-Περπατούρα-Σκυλάκι.html?from=best_sellers_tag 

Δεν ξέρω αν θα το πάρουμε τελικά κ για μετά μάλλον για πάρκο μας βλέπω... Την επόμενη Παρασκευή έχουμε παιδίατρο για το δεύτερο εμβόλιο κ θα τη ρωτήσω για στράτα τη γνώμη της. 

Αυτό η ανιψιά μου ούτε που το ακούμπησε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια κι από μένα 😊 Μη πάρετε περπατούρα κορίτσια, είναι όντως επικίνδυνες... Η αδερφή μου που της είχαμε περπατουρα πήγαινε βολίδα στο σπίτι και είχε χτυπήσει πολλές φορές, ιδιαίτερα μια φορά που έπεσε από τις σκάλες (3 σκαλακια μη νομίζετε ότι ήταν πολλές) αλλά παρόλα αυτά χτύπησε άσχημα στο κεφάλι και την είχαμε 20 μέρες νοσοκομείο. Έκτοτε εννοείται η μαμά μου την πέταξε. Εγώ για τη μικρή μου ούτε καν στατική δεν θα επιλέξω γιατί πιστεύω ότι δεν βοηθάει στο να περπατησει μόνη της κι ανεξάρτητη χωρίς στήριξη δηλαδή 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Αυτό η ανιψιά μου ούτε που το ακούμπησε 

Αυτο που παίρνουμε με τόση χαρά κάτι και αυτά ούτε να το φτυσουν 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Αυτο που παίρνουμε με τόση χαρά κάτι και αυτά ούτε να το φτυσουν 😂

Τέλος απο εδω και περα ταπερ και κουταλες μονο😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικά τώρα βλέπω κάτι σε διαφήμιση στο φβ κ λέω θα το θέλει άραγε;

Επίσης κ πολλά ρουχα είναι μόνο για να τα βλέπεις κ δεν τα βολεύουν καθόλου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Πραγματικά τώρα βλέπω κάτι σε διαφήμιση στο φβ κ λέω θα το θέλει άραγε;

Επίσης κ πολλά ρουχα είναι μόνο για να τα βλέπεις κ δεν τα βολεύουν καθόλου. 

Οπως τα τζιν πχ! Εμεις ενα τζιν το βαλαμε 1 φορα (πολυ αβολο) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Οπως τα τζιν πχ! Εμεις ενα τζιν το βαλαμε 1 φορα (πολυ αβολο) 

Εγω να πω την αλήθεια όταν βγαίνουμε του βάζω πολύ τζιν.. Δεν έχω δλδ ολόσωμα για έξω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγω να πω την αλήθεια όταν βγαίνουμε του βάζω πολύ τζιν.. Δεν έχω δλδ ολόσωμα για έξω.. 

Εμας ήταν στενο κ με δυσκολία καθοταν στο κάθισμα του αυτοκινήτου, τα επόμενα παντελονια ειναι φορμα, υφασμα κ τζιν καμπανα οπότε θα σας πω σε κανα δίμηνο αν αναθεωρησω! 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Όσες θηλάζετε συνεχίζετε να παίρνετε ασβέστιο και σίδηρο? 

Καλησπέρα κορίτσια! Ναι μου είπε να τα συνεχίσω κανονικά για όσο θηλάζω και τα δύο, αν και στο πρώτο παιδί θυμάμαι έπαιρνα σίδηρο για λίγο και ασβέστιο για όσο θήλαζα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nik_ol είπε:

Πραγματικά τώρα βλέπω κάτι σε διαφήμιση στο φβ κ λέω θα το θέλει άραγε;

Επίσης κ πολλά ρουχα είναι μόνο για να τα βλέπεις κ δεν τα βολεύουν καθόλου. 

Ναι τα ρούχα όντως!!Εμένα ενοχλείται με τα πολλά πολλά, εκνευρίζεται.Με το πού γυρίζουμε απο έξω της βάζω τα ολόσωμα ...κ να είναι κ φαρδιά!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι μανούλες που έχουν 2 παιδάκια ίσως μου πουν. . Έχει πάρει καμία τη Σόφι την καμηλοπάρδαλη, είναι καλή για τα ούλα;: γιατί διάβασα κριτικές κ άλλες ήταν αρνητικές,ότι θα ξεβαφει πχ κι άλλες ότι είναι τέλεια!! Είναι μήπως για ποο πολλών μηνών μωράκια;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Ο δικός μου νευριάζει πολυ με τις μπλούζες που είναι στενές στο κεφάλι. 

Ναι κ μένα!!🤣 γι'αυτό προσπαθώ να βρίσκω κρουαζε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια κι από εμένα! Πολλά θέματα ανοίξατε, δεν σας προλαβαίνω 😂😂... Λοιπόν, για πεπερπατουρα δεν χρησιμοποίησα ούτε στον γιο μου, αλλά ούτε και τώρα σκοπεύω. Την βλέπω άσκοπη και επικίνδυνη αγορά. Μια χαρά περπάτησε ο γιος μου και χωρίς αυτήν. Εκτός του ότι ένας γνωστός μου είχε θέματα στο πόδι του και του είπαν πως οφείλονταν στην περπατούρα που τον έβαζαν μικρό οι δικοί του και δεν ήταν έτοιμο ακόμα ως μωρό να περπατήσει. 

Έπειτα για το θέμα του πάρκου, εγώ είχα ένα από Λητώ που είχα πάρει στον γιο μου, φθηνό (τύπου 50 ευρώ;) το οποίο έπαιρνε και στρώματακι και το παίρναμε μαζί στα ταξίδια για κρεβάτι. Με βόλεψε πολύ. Τον έβαζα εκεί μέσα, έπαιζε και γω έκανα καμία δουλειά ή πήγαινα τουαλέτα κλπ. Έχει και αντίστοιχα πάρκα με φερμουάρ στα πλάγια για να μπαίνει και να βγαίνει. Με το λεπτό δίχτυ, όχι το χοντρό (παλιού τύπου δίχτυ). 

Επίσης κορίτσια σε 2 εβδομάδες μετακομίζουμε.Στο σπίτι επικρατεί ένα χάος και ακόμα δεν ξεκινήσαμε να μαζεύουμε τα πολλά. Εχω ξενερώσει εντωμεταξύ γιατί το σπίτι που νοίκιασαμε επαρχία δεν είναι έτοιμο και πήραμε αναβολή 1 εβδομάδα μπας και το ετοιμάσουν. Μένουν ακόμα οι προηγούμενοι μέσα, οι οποίοι χτίζουν σπίτι και δεν τελείωσε κι όλο λένε θα φύγουμε την επόμενη βδομάδα και την επόμενη και δεν το βλέπουμε! Φοβάμαι πως θα φτάσουμε γιορτές και εμείς ακόμα θα είμαστε από δω και από κει με 2 παιδιά στους δρόμους. Εντωμεταξύ μέχρι να φτιαχτεί θα μείνουμε στην πεθερά μου και αυτό είναι πάλι κάτι που δνε θέλω. Εύχομαι να μας πάνε όλα καλύτερα και να φύγουν, να βαφτεί και να μπούμε όσο πιο σύντομα γίνεται. Γιατί με έχει πάρει από κάτω όλο αυτό... 😪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...