Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Στα προηγούμενα εμβόλια δηλαδή δεν είχε παρουσιάσει ανορεξία; Εμένα στο πρώτο εμβόλιο είχε αυτά που περιγράφεις.Θεωρώ δεν είναι κάτι για να ανησυχείς.

Γεννήθηκε 9/8 είναι 3 μηνών !! Απλώς λόγω του ότι περάσαμε κορονοιο στις 40 μέρες  ,κάναμε το πρώτο εμβόλιο τώρα μαζί με το πόσιμο της γαστρεντερίτιδας στον τρίτο ! Δεν έχω δλδ εμπειρία από αλλά εμβόλια για να ξέρω τι να περιμένω ! Φυσικά μας έδωσε οδηγίες η παιδίατρος και είμαι σε επικοινωνία μαζί της ,απλά αλλιώς είναι να ακούς εμπειρίες ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Γεννήθηκε 9/8 είναι 3 μηνών !! Απλώς λόγω του ότι περάσαμε κορονοιο στις 40 μέρες  ,κάναμε το πρώτο εμβόλιο τώρα μαζί με το πόσιμο της γαστρεντερίτιδας στον τρίτο ! Δεν έχω δλδ εμπειρία από αλλά εμβόλια για να ξέρω τι να περιμένω ! Φυσικά μας έδωσε οδηγίες η παιδίατρος και είμαι σε επικοινωνία μαζί της ,απλά αλλιώς είναι να ακούς εμπειρίες ☺️

Και εμείς τριών είμαστε.5/8 η μικρή μου.πέρασε κορονοιο το μικρό; πάντως και στα δυο εμβόλια που εέχει κάνει μέχρι τώρα η μικρή μου έκανε δέκατα Και στο πρώτο Για μία δύο μέρες είχε υπνηλία Και ανορεξία για αυτό σου λέω να μην ανησυχείς,είναι σύνηθες φαίνομενο. το εμβόλιο Γαστρεντεριτιδας σε Ποιο μηνα γινεται κανονικά; Γιατί εμείς τριών κάναμε πνευμονιοκοκου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Και εμείς τριών είμαστε.5/8 η μικρή μου.πέρασε κορονοιο το μικρό; πάντως και στα δυο εμβόλια που εέχει κάνει μέχρι τώρα η μικρή μου έκανε δέκατα Και στο πρώτο Για μία δύο μέρες είχε υπνηλία Και ανορεξία για αυτό σου λέω να μην ανησυχείς,είναι σύνηθες φαίνομενο. το εμβόλιο Γαστρεντεριτιδας σε Ποιο μηνα γινεται κανονικά; Γιατί εμείς τριών κάναμε πνευμονιοκοκου

Ναι αρρώστησα εγώ,βγηκα θετική και κάναμε και στο μωρό τεστ και βγήκε και αυτό θετικό! Εγώ το πέρασα σαν βαριά ίωση ,το μωρό ευτυχώς μου έκανε απλά λίγα δέκατα 2-3 μέρες και είχε πολύ γκρίνια ! Φυσικά ειμασταν σε επικοινωνία με το νοσοκομείο και την παιδίατρο μας καθημερινά και ήταν οι 10 πιο εφιαλτικές μέρες της ζωής μου μέχρι να σιγουρευτώ πως η μικρή είναι καλά και το έχει ξεπεράσει !!Όσο για τα εμβόλια ,απ' όσο ξέρω στον 2ο γίνεται το 6πλο,και στον 3ο του πνευμονιόκοκκου μαζί με το πόσιμο της γαστρεντερίτιδας(προαιρετικά) . Απλά εμείς μεταφέραμε λόγω κορονοιου τα εμβόλια ένα μήνα μετά ! Τώρα στον 4ο θα κάνουμε του πνευμονιόκοκκου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sofoula28 είπε:

Ναι αρρώστησα εγώ,βγηκα θετική και κάναμε και στο μωρό τεστ και βγήκε και αυτό θετικό! Εγώ το πέρασα σαν βαριά ίωση ,το μωρό ευτυχώς μου έκανε απλά λίγα δέκατα 2-3 μέρες και είχε πολύ γκρίνια ! Φυσικά ειμασταν σε επικοινωνία με το νοσοκομείο και την παιδίατρο μας καθημερινά και ήταν οι 10 πιο εφιαλτικές μέρες της ζωής μου μέχρι να σιγουρευτώ πως η μικρή είναι καλά και το έχει ξεπεράσει !!Όσο για τα εμβόλια ,απ' όσο ξέρω στον 2ο γίνεται το 6πλο,και στον 3ο του πνευμονιόκοκκου μαζί με το πόσιμο της γαστρεντερίτιδας(προαιρετικά) . Απλά εμείς μεταφέραμε λόγω κορονοιου τα εμβόλια ένα μήνα μετά ! Τώρα στον 4ο θα κάνουμε του πνευμονιόκοκκου! 

Δεν το πιστεύω ότι πέρασε κάτι τέτοιο τόσο μικρό μωρό και ανεμβολίαστο,ευτυχώς κοπέλα μου που βγήκατε και οι δύο υγιείς από αυτο.Δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι τι μπορεί να πέρασες.Τυχερό το μωράκι σου που έκανε μόνο δέκατα. Ναι στο δεύτερο γίνεται το 6πλο και τώρα στον τέταρτο επανάληψη του 6πλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Κι εμείς είχαμε ένα απαισιο βράδυ... Λιποθύμησα πρώτη φορα στη ζωή μου! 😑 Τη τελευταία βδομάδα γενικά έχω κουραστεί πολύ γιατί πέρα από τη γκρίνια που έχει και τα ξενύχτια, ηρθε και το συγκαμα κι έδεσε. Ξύπνησα λοιπόν μέσα στη νύχτα να την αλλάξω γιατι έκανε κακά αλλά βλέπω ότι δεν έχω πετσετα για να πάω να τη πλύνω οπότε πάω να της βρω μια πριν τη σηκώσω να την αλλάξω, ε και στη διαδρομή σκοτεινιασαν όλα κορίτσια, θολωσα κι έχασα τον κόσμο γύρω μου. Γενικά έχω χαμηλή πίεση αλλά φαίνεται με την εξάντληση των ημερών παράγινε το κακό...το επόμενο πράγμα που θυμάμαι είναι τον άντρα μου να φωνάζει τρομαγμένος και το μωρό να κλαίει με αναφιλητα (ξύπνησε το κακόμοιρο από τις αγριοφωναρες του). Α και το καλύτερο; Τρέχαμε σαν τους τρελούς μέσα στη νύχτα μαζί με το μωρό αφού δεν έχουμε που να το αφήσουμε, να βρούμε εφημερεύον νοσοκομείο γιατί πεφτοντας χτυπησα στη γωνια του τραπεζιού το κεφάλι μου και έτρεχε το αιμα ποτάμι... Γυρίσαμε σπίτι χαράματα εγώ με ξυρισμένο κεφάλι στο σημείο (φρίκη κορίτσια), 3 ράμματα ενθύμιο κι έναν φοβερό πονοκέφαλο... Κι ένα μωρό να κλαίει σαν τρελό στο αυτοκίνητο αφού χάλασε το πρόγραμμα της. Τώρα κοιμάται ξεθεωμενη η μικρή μου μετά από 1 ώρα στο στήθος... Φοβάμαι να την ακουμπήσω κάτω μη ξυπνήσει πάλι. Αυτά από μένα κορίτσια, αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όσες παλεύουν μόνες τους χωρίς καμία βοήθεια και ιδιαίτερα στις μανούλες με 2 και 3 παιδιά... Δεν μπορώ να φανταστώ πως τα καταφέρνετε... Είστε ηρωίδες!! 

Κορίτσι μου τι πέρασες;;;; Κουράγιο και περαστικά σου!!! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Και εμείς τριών είμαστε.5/8 η μικρή μου.πέρασε κορονοιο το μικρό; πάντως και στα δυο εμβόλια που εέχει κάνει μέχρι τώρα η μικρή μου έκανε δέκατα Και στο πρώτο Για μία δύο μέρες είχε υπνηλία Και ανορεξία για αυτό σου λέω να μην ανησυχείς,είναι σύνηθες φαίνομενο. το εμβόλιο Γαστρεντεριτιδας σε Ποιο μηνα γινεται κανονικά; Γιατί εμείς τριών κάναμε πνευμονιοκοκου

Εμάς της γαστρεντεριτιδας το έκανε τώρα στον δεύτερο μαζί με το πρώτο της εμβόλιο. Στο πρώτο μου παιδί δεν το κάναμε, γιατί μα είπε ότι εφόσον δεν έχουμε επαφή με παιδιά κλπ. δεν κινδυνεύει. Στο δεύτερο τώρα μας το σύστησε, λόγω του πρώτου παιδιού, που πάμε παιδική χαρά κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mamaofbill είπε:

Εμάς της γαστρεντεριτιδας το έκανε τώρα στον δεύτερο μαζί με το πρώτο της εμβόλιο. Στο πρώτο μου παιδί δεν το κάναμε, γιατί μα είπε ότι εφόσον δεν έχουμε επαφή με παιδιά κλπ. δεν κινδυνεύει. Στο δεύτερο τώρα μας το σύστησε, λόγω του πρώτου παιδιού, που πάμε παιδική χαρά κλπ

Ακριβώς το ίδιο και εμάς,είναι το πρώτο μας οπότε δε το θεωρεί αναγκαίο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Πώς είναι ο μαστός σου;;εγώ υποφέρω 😏ενώ το πρωί ήταν μια χαρά το απόγευμα χάλια πάλι γέμισε κόμπους ενώ θήλαζα με σχεδόν όλη μέρα από εκεί..είχε αρκετή γκρινια βεβαια οποτε δεν ξέρω ποσσο αποτελεσματικά θήλαζε..τώρα μέτα τον θηλασμό  προσπάθησα να βγάλω και λίγο με το χέρι και δεν έβγαζε...δεν ξέρω τι φταίει μάλλον η υπερπαραγωγή από την πολύ ώρα που περνά ο μικρός στο στήθος😔 ελπίζω μέχρι το πρωί να καταφέρω να τους λύσω... @Love32

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

 Πώς είναι ο μαστός σου;;εγώ υποφέρω 😏ενώ το πρωί ήταν μια χαρά το απόγευμα χάλια πάλι γέμισε κόμπους ενώ θήλαζα με σχεδόν όλη μέρα από εκεί..είχε αρκετή γκρινια βεβαια οποτε δεν ξέρω ποσσο αποτελεσματικά θήλαζε..τώρα μέτα τον θηλασμό  προσπάθησα να βγάλω και λίγο με το χέρι και δεν έβγαζε...δεν ξέρω τι φταίει μάλλον η υπερπαραγωγή από την πολύ ώρα που περνά ο μικρός στο στήθος😔 ελπίζω μέχρι το πρωί να καταφέρω να τους λύσω... @Love32

Είναι πολύ καλύτερα βέβαια παίρνω κ βολταρεν πρωί βράδυ. Δεν πονάει έφυγε η κοκκινίλα αλλά είναι ένα σημείο σκληρό το οποίο δεν μαλακώνει όσες φορές και αν φάει. Κόμπος θεωρείται αυτό? Ναυτικός θα είναι για να μην λύνετε τόσες μερες 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Είναι πολύ καλύτερα βέβαια παίρνω κ βολταρεν πρωί βράδυ. Δεν πονάει έφυγε η κοκκινίλα αλλά είναι ένα σημείο σκληρό το οποίο δεν μαλακώνει όσες φορές και αν φάει. Κόμπος θεωρείται αυτό? Ναυτικός θα είναι για να μην λύνετε τόσες μερες 🤣🤣

Έκλαψα 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βράδυ ξεκίνησε ωραία.. Οι άντρες πήγαν για ύπνο και εγώ κάθομαι καναπέ τρώγοντας πατατακια επιτρεπτά για αποχή και πίνω και την μπύρα μου χωρίς αλκοόλ. Ελπίζω να κυλισει έτσι ωραία.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τα περαστικά κορίτσια! 😊 Ηταν λίγο δύσκολη η μερα σήμερα γιατί ποναγα αρκετά και το depon δεν βοηθούσε και πολύ...  Αλλά τουλάχιστον κατάφερα να ξεκουραστώ λίγο γιατί κράτησε ο άντρας μου τη μικρή το απόγευμα οπότε έριξα έναν καλό ύπνο! Μιλήσαμε κιόλας με τον άντρα μου, ο κακομοίρης τρόμαξε πολύ και θέλει να βοηθάει περισσότερο λέει και τις νύχτες γιατί ως τωρα τράβαγα τα ξενύχτια μόνη μου, αλλά εκ των πραγμάτων αφού θηλάζω δεν μπορεί να κάνει κι αυτός πολλά... Αλλά δεσμεύτηκε να αλλάζει αυτός πάνες για να μη σηκώνομαι καθόλου από το κρεβάτι... Τον βλέπω να αντέχει μια βδομάδα μόνο 😂 Πάντως με λίγο ύπνο που έκανα το απόγευμα νιώθω άλλος άνθρωπος, πραγματικά και η διάθεση μου είναι καλύτερη αλλά και το σώμα μου. Θα εκμεταλλευτώ τη καλή του διάθεση για όσο με παίρνει λοιπόν 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τα περαστικά κορίτσια! 😊 Ηταν λίγο δύσκολη η μερα σήμερα γιατί ποναγα αρκετά και το depon δεν βοηθούσε και πολύ...  Αλλά τουλάχιστον κατάφερα να ξεκουραστώ λίγο γιατί κράτησε ο άντρας μου τη μικρή το απόγευμα οπότε έριξα έναν καλό ύπνο! Μιλήσαμε κιόλας με τον άντρα μου, ο κακομοίρης τρόμαξε πολύ και θέλει να βοηθάει περισσότερο λέει και τις νύχτες γιατί ως τωρα τράβαγα τα ξενύχτια μόνη μου, αλλά εκ των πραγμάτων αφού θηλάζω δεν μπορεί να κάνει κι αυτός πολλά... Αλλά δεσμεύτηκε να αλλάζει αυτός πάνες για να μη σηκώνομαι καθόλου από το κρεβάτι... Τον βλέπω να αντέχει μια βδομάδα μόνο 😂 Πάντως με λίγο ύπνο που έκανα το απόγευμα νιώθω άλλος άνθρωπος, πραγματικά και η διάθεση μου είναι καλύτερη αλλά και το σώμα μου. Θα εκμεταλλευτώ τη καλή του διάθεση για όσο με παίρνει λοιπόν 😅

Και μόνο ότι το είπε αρκεί.. Το χτύπημα είναι εντάξει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Τι όμορφα,τη θηλάζεις τη μικρή ;

Η θηλάζω όσο μπορώ 3-4 φορές την ημέρα κ μετά μπιμπερό!!Παλεύω με τους θηλασμούς, δυστυχώς δεν κατάφερα αποκλειστικά που ήθελα..😔εσύ οχι νομίζω ή κάνω λάθος; Κάπου το έλεγες σε μια κοπέλα.

Καλά, να μη σου πως τι ποσότητες τρώει !!χτες πήγαμε παιδίατρο για το εμβόλιο πνευμονιόκοκκου κ την ζύγισε!6600γρ κ 63εκ.Ειναι νταρντανομωρο!!🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Καλημέρα εμείς και εκτός άλματος έχουμε ένα τέτοιο πρόγραμμα ,χωρίς να θηλάζω. Κοιμάται κατα τις 9 ξυπνάει στις 12 τρώμε ,πάει 1 να ξανακοιμηθεί και μετά ξανα στις 4 και απο εκεί και με΄τα ξυπνάει ανά μία ώρα μέχρι τις 6 που θα πούμε ότι ξυπνήσαμε για πρωί.Δυσκολευόμαστε πολύ να φτιάξουμε πρόγραμμα,δεν έχει κάτι σταθερό αν και με ξένο.

Πωπω ..εμένα κοιμάται 9:30-10:30 ως τις 7-8 το πρωί!!Δεν μετακινείται καθόλου!!!Μόνο αν τηςπεσει η πιπίλα ξυπνάει,την βάζω κ ξανακοιμαται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τα περαστικά κορίτσια! 😊 Ηταν λίγο δύσκολη η μερα σήμερα γιατί ποναγα αρκετά και το depon δεν βοηθούσε και πολύ...  Αλλά τουλάχιστον κατάφερα να ξεκουραστώ λίγο γιατί κράτησε ο άντρας μου τη μικρή το απόγευμα οπότε έριξα έναν καλό ύπνο! Μιλήσαμε κιόλας με τον άντρα μου, ο κακομοίρης τρόμαξε πολύ και θέλει να βοηθάει περισσότερο λέει και τις νύχτες γιατί ως τωρα τράβαγα τα ξενύχτια μόνη μου, αλλά εκ των πραγμάτων αφού θηλάζω δεν μπορεί να κάνει κι αυτός πολλά... Αλλά δεσμεύτηκε να αλλάζει αυτός πάνες για να μη σηκώνομαι καθόλου από το κρεβάτι... Τον βλέπω να αντέχει μια βδομάδα μόνο 😂 Πάντως με λίγο ύπνο που έκανα το απόγευμα νιώθω άλλος άνθρωπος, πραγματικά και η διάθεση μου είναι καλύτερη αλλά και το σώμα μου. Θα εκμεταλλευτώ τη καλή του διάθεση για όσο με παίρνει λοιπόν 😅

Πέραστικα κι από μένα ... ειλικρινά καταλαβαίνω τοποσο δύσκολο είναι αυτό που κάνεις! ♥️Κι μόνο. Που θα αλλάζει πάνα ή θα βάζει το μωρό να ρευτεί πχ είναι βοήθεια ,ακόμα και ψυχολογικά ,θά νιώθεις ότι παίρνεις μια ανάσα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Πωπω ..εμένα κοιμάται 9:30-10:30 ως τις 7-8 το πρωί!!Δεν μετακινείται καθόλου!!!Μόνο αν τηςπεσει η πιπίλα ξυπνάει,την βάζω κ ξανακοιμαται!

Σοβαρά,πες μας πώς τα καταφέρνεις.Θηλάζεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Η θηλάζω όσο μπορώ 3-4 φορές την ημέρα κ μετά μπιμπερό!!Παλεύω με τους θηλασμούς, δυστυχώς δεν κατάφερα αποκλειστικά που ήθελα..😔εσύ οχι νομίζω ή κάνω λάθος; Κάπου το έλεγες σε μια κοπέλα.

Καλά, να μη σου πως τι ποσότητες τρώει !!χτες πήγαμε παιδίατρο για το εμβόλιο πνευμονιόκοκκου κ την ζύγισε!6600γρ κ 63εκ.Ειναι νταρντανομωρο!!🤪

Καλημέρα!!! καλέε μεγάλο μωρό για 3 μηνών ,τι ποσοτητες τρώει; Συγχώρεσε με αλλά σε έχω ρωτήσει τουλάχιστον 3 φορές αν θηλάζεις χαχαχ μπερδεύομαι και με άλλες κοπέλες εδώ.Εμείς είμαστε ακριβώς ένα κιλό κάτω από εσάς,πόσο το γέννησες το μικράκι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vasiliki 16 είπε:

Σοβαρά,πες μας πώς τα καταφέρνεις.Θηλάζεις;

Καλημεραααα 😁 

Εγώ πια πιστεύω είναι στο παιδί 😂 έχω θηλάσει 2 αποκλειστικά, χωρίς συμπλήρωμα : η κόρη μου κοντεύει τα 3 και ξυπνάει ακόμα το βράδυ, ο μπέμπης κοιμάται από 40 ημερών 6 με 8 ώρες σερί.. Χθες κοιμήθηκε 10 με 6, τον ταισα και ξανακοιμηθηκε μια ωρίτσα και σηκωθήκαμε τώρα 🤭

στις πριν 51 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Καλημέρα!!! καλέε μεγάλο μωρό για 3 μηνών ,τι ποσοτητες τρώει; Συγχώρεσε με αλλά σε έχω ρωτήσει τουλάχιστον 3 φορές αν θηλάζεις χαχαχ μπερδεύομαι και με άλλες κοπέλες εδώ.Εμείς είμαστε ακριβώς ένα κιλό κάτω από εσάς,πόσο το γέννησες το μικράκι;

Ο δικός μου είναι 2.5 και πριν 10 ημέρες ήταν 6650 και 64 εκ.. Δεν τον ζυγίζω φοβάμαι τι θα αντικρίσω 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Καλημεραααα 😁 

Εγώ πια πιστεύω είναι στο παιδί 😂 έχω θηλάσει 2 αποκλειστικά, χωρίς συμπλήρωμα : η κόρη μου κοντεύει τα 3 και ξυπνάει ακόμα το βράδυ, ο μπέμπης κοιμάται από 40 ημερών 6 με 8 ώρες σερί.. Χθες κοιμήθηκε 10 με 6, τον ταισα και ξανακοιμηθηκε μια ωρίτσα και σηκωθήκαμε τώρα 🤭

Ο δικός μου είναι 2.5 και πριν 10 ημέρες ήταν 6650 και 64 εκ.. Δεν τον ζυγίζω φοβάμαι τι θα αντικρίσω 🤣

 

στις πριν 5 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Καλημεραααα 😁 

Εγώ πια πιστεύω είναι στο παιδί 😂 έχω θηλάσει 2 αποκλειστικά, χωρίς συμπλήρωμα : η κόρη μου κοντεύει τα 3 και ξυπνάει ακόμα το βράδυ, ο μπέμπης κοιμάται από 40 ημερών 6 με 8 ώρες σερί.. Χθες κοιμήθηκε 10 με 6, τον ταισα και ξανακοιμηθηκε μια ωρίτσα και σηκωθήκαμε τώρα 🤭

Ο δικός μου είναι 2.5 και πριν 10 ημέρες ήταν 6650 και 64 εκ.. Δεν τον ζυγίζω φοβάμαι τι θα αντικρίσω 🤣

Κορίτσια τι μεγάλα μωράκια έχετε;; Εμείς είμαστε μινιον μπροστά σας με 5600 και 62 εκ. 3 μηνών .Βέβαια ο γιατρός μας λέει πως είμαστε ακριβως στις καμπύλες και είμαστε μια χαρά.Παίζει ρόλο πιστεύετε ο θηλασμός; ;΄Εχουν μεγαλύτερη ανάπτυξη τα παιδιά; Πόσο το γέννησες καλή μου το παιδάκι σου ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

 

Κορίτσια τι μεγάλα μωράκια έχετε;; Εμείς είμαστε μινιον μπροστά σας με 5600 και 62 εκ. 3 μηνών .Βέβαια ο γιατρός μας λέει πως είμαστε ακριβως στις καμπύλες και είμαστε μια χαρά.Παίζει ρόλο πιστεύετε ο θηλασμός; ;΄Εχουν μεγαλύτερη ανάπτυξη τα παιδιά; Πόσο το γέννησες καλή μου το παιδάκι σου ;

Παίζει πιστεύω το βάρος γεννησης και όχι ο θηλασμος.. Βγάζω μεγάλα μωρά εγώ 🤣 ο μπέμπης γεννήθηκε 3880 στις 38 εβδομάδες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια κι αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όσες είχαν ένα θεσπέσιο βράδυ σαν το δικό μου. Πάλι! Η μικρή λες και την κουρδιζεις, ξυπνησε στις 4 και μισή, όπως εχθές και δεν έχει κοιμηθεί ακόμα!!!! Θηλάζει ακατάπαυστα και το μάτι γαρίδα! Έχω δοκιμάσει τα πάντα! Εσύ; Λούσου με ultrex και θα δεις! 😂😂Μόνο αυτό δεν έχω κάνει! Πάει αρχίζω να παραλυω από το ξενύχτι! 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

 

Κορίτσια τι μεγάλα μωράκια έχετε;; Εμείς είμαστε μινιον μπροστά σας με 5600 και 62 εκ. 3 μηνών .Βέβαια ο γιατρός μας λέει πως είμαστε ακριβως στις καμπύλες και είμαστε μια χαρά.Παίζει ρόλο πιστεύετε ο θηλασμός; ;΄Εχουν μεγαλύτερη ανάπτυξη τα παιδιά; Πόσο το γέννησες καλή μου το παιδάκι σου ;

Δεν πιστεύω ότι παίζει ούτε ο θηλασμός ρόλο, ούτε τίποτα. Νομίζω πως είναι αυτό το άτιμο το dna. Εγώ στον γιο μου έκανα μεικτή διατροφή (μητρικό +συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα). Καλά ήταν ολιηοφαγο παιδί, αλλά κι όταν έτρωγε (γιατί ναι το ζήσαμε κι αυτό το καλό για ένα διάστημα) δεν έβαζε εύκολα και πάντα στο βάρος ήταν κάτω από την πράσινη καμπύλη, ενώ στο ύψος στην πράσινη και κάποιες φορές και στην από πάνω. 

Η μικρή τώρα παρόλο που θηλάζει αποκλειστικά και ειναι και πολύ φαγανη πάλι την ίδια ανάπτυξη έχει μέχρι στιγμής με τον γιο μου. Κατέβηκε στην καμπύλη του βάρους κάτω από την πράσινη γραμμή και στην καμπύλη του ύψους είναι πάνω από την πράσινη. Μας λέει η γιατρός εσείς χοντρά μωρά δεν θα δείτε! Άτιμο dna λέω! Έπιασαν του μπαμπά που τρώει τα πάντα και δεν βάζει γραμμάριο!!! Να σημειώσω πως η μικρή γεννήθηκε 3200 στις 38 εβδομάδες(φυσιολογική δηλαδή) και. 52 εκατ.και ο γιος μου 2880 (κάτω από την πράσινη) και 50 εκατ.  στις 39 εβδομάδες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Mamaofbill είπε:

Δεν πιστεύω ότι παίζει ούτε ο θηλασμός ρόλο, ούτε τίποτα. Νομίζω πως είναι αυτό το άτιμο το dna. Εγώ στον γιο μου έκανα μεικτή διατροφή (μητρικό +συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα). Καλά ήταν ολιηοφαγο παιδί, αλλά κι όταν έτρωγε (γιατί ναι το ζήσαμε κι αυτό το καλό για ένα διάστημα) δεν έβαζε εύκολα και πάντα στο βάρος ήταν κάτω από την πράσινη καμπύλη, ενώ στο ύψος στην πράσινη και κάποιες φορές και στην από πάνω. 

Η μικρή τώρα παρόλο που θηλάζει αποκλειστικά και ειναι και πολύ φαγανη πάλι την ίδια ανάπτυξη έχει μέχρι στιγμής με τον γιο μου. Κατέβηκε στην καμπύλη του βάρους κάτω από την πράσινη γραμμή και στην καμπύλη του ύψους είναι πάνω από την πράσινη. Μας λέει η γιατρός εσείς χοντρά μωρά δεν θα δείτε! Άτιμο dna λέω! Έπιασαν του μπαμπά που τρώει τα πάντα και δεν βάζει γραμμάριο!!! Να σημειώσω πως η μικρή γεννήθηκε 3200 στις 38 εβδομάδες(φυσιολογική δηλαδή) και. 52 εκατ.και ο γιος μου 2880 (κάτω από την πράσινη) και 50 εκατ.  στις 39 εβδομάδες. 

Οπότε η κληρονομικότητα παίζει το ρόλο της ,εμένα γεννήθηκε 3300 και 50εκ. Είμαστε μικρές σε σχέση με άλλα μωράκια αλλά στις καμπύλες στη μέχρι τώρα ανάπτυξή της είμαστε στην πράσινη στο βάρος και ύψος λίγο πιο πάνω.Να τονίσω και οι δυο γονείς είμαστε αρκετά αδύνατοι ,όπως και παππόυδες και θειοι και όλο το σόι χαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Παίζει πιστεύω το βάρος γεννησης και όχι ο θηλασμος.. Βγάζω μεγάλα μωρά εγώ 🤣 ο μπέμπης γεννήθηκε 3880 στις 38 εβδομάδες! 

Εσείς ως γονείς πως είστε; Ναι ,ειναι ξεκάθαρα το dna μάλλον όπως ανέφερε και η @Mamaofbill .Αλλά και ένα μωρό αν γεννιέται κοντά 4 κιλά σίγουρα και στους επόμενους μηνες θα έχει μεγαλύτερο βαρος από ένα παιδί που γεννιέται 3,ακόμα και αν παιρνει ενα κιλό το μήνα. Εμείς τον πρώτα μήνα πήραμε μόνο 1200 με΄τα με δυσκολία πιάναμε τα 700 γραμμάρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...