Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Ακόμα μια νύχτα ανησυχίας.. Κορίτσια μου έχει κάνει πολλές φορές κακα από χθες. Κάποια με αρκετές βλεννες.. Λέτε να είναι από τα δόντια;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα κορίτσια πώς είστε; εμείς εχθες ειμασταν καλα μπορω να πω, εκανε ομως τον μεγάλο υπνο λιγο αργα και ύστερα στις 8:30 εναν υπνάκο και δεν κοιμοταν με τίποτα 🤦🏼‍♀️ αν την κοιμισω 8:30 ξυπναει.. Αν την κοιμισω 9:30 - 10 μου κοιμάται μέχρι να ξυπνησει για φαΐ.. 

Σας συμβαίνει; 

Καλημέρα! Εμένα πέρασε η φάση του με την γκρίνια και την αϋπνία ευτυχώς. Συνήθως κοιμάται κατά τις 10 11 και ξυπνάει 7 το πρωί. Χθες κοιμήθηκε πιο νωρίς στις 8 και ξύπνησε στις 3 και ξανά πάλι στις 7. Στις 8 τον άφησα πάνω στο κρεβάτι με την πιπίλα και τους λευκούς ήχους και κοιμήθηκε μόνος του έτσι απλά 🤭🥳 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Ακόμα μια νύχτα ανησυχίας.. Κορίτσια μου έχει κάνει πολλές φορές κακα από χθες. Κάποια με αρκετές βλεννες.. Λέτε να είναι από τα δόντια;; 

Απο οτι εχω διαβάσει τα δοντια χαλάνε πανες αλλα οχι στην φαση που τους τρώνε κ θέλουν πολυ καιρο ακομα, αλλα οταν βγαινουν. αν εχεις εντονη ροη ή υπερπαραγωγη πρεπει πρωτα να ρυθμιστούν για να πεις οτι οφείλονται κάπου συγκεκριμένα οι βλεννες. Τα ξέρεις μην σκεφτεσαι παραπανω 😉

Ξαναδιαβασα... Μπορεί να εχω διαβάσει κατι να γραφω κ τελικα να το στείλω βραδυ 😂

Τα κακα του ηταν καλα; δεν ηταν διαρροια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Καλημέρα! Οχι τον κοιμισα 7.30μμ και ξύπνησε 7.15πμ 😁

20211106_075412.jpg

Αα ο δικος σου είναι υπναρας😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω τελικα εστρωσα και το χαλι του σαλονιού, με βλέπω να κυκλοφορώ με voltarol στην κωλοτσεπη 😂 

Και τωρα ξεκινησα να στηνω το δέντρο! Κάνουμε ομως ενα διάλειμμα γιατί πεινασε η κιουρια.. 

Εντωμεταξύ της ακουμπησα την κορυφή του δέντρου μπροστά στο ριλαξ και το ταραξε στα κλωτσιδια μεχρι που επεσε στο πατωμα, θα της παρω σακο του μποξ ετσι οπως κανει😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!! Η δικη μ πονάει, νυσταζει γτ σεν κοιμαται με αποτελεσμα να έχει γκρίνια. Τωρα την ειχα μάρσιπο κ βογκουσε ειχε βάλει το χέρι της στόμα. Την λυπάμαι κ συνεχίζει 3η μερα κακοκεφη. Το βραδυ κοιμήθηκε καλύτερα σε σχεση με τον ύπνο που κανει τιν τελευταίο καιρο. 

@Diana_caterina  η δίκη μ θελει να κοιμαται για βραδυ απο τις 6 αρχιζει η γκρινιτσα. Αυτο ειναι αδυνατον επειδη έχω κ τον γιό μου ν βγουμε εξω. Προσπαθώ 7 ομως να εχει κοιμηθεί. Δεν αντεχει κ η ίδια.. Το πρωί σηκώνεται 7 παρα με 7. Δεν κοιμαται συνεχομενα τις τελευταίες 3 εβδ μπορεί να ξυπνάει κ ανα μια ωρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Απο οτι εχω διαβάσει τα δοντια χαλάνε πανες αλλα οχι στην φαση που τους τρώνε κ θέλουν πολυ καιρο ακομα, αλλα οταν βγαινουν. αν εχεις εντονη ροη ή υπερπαραγωγη πρεπει πρωτα να ρυθμιστούν για να πεις οτι οφείλονται κάπου συγκεκριμένα οι βλεννες. Τα ξέρεις μην σκεφτεσαι παραπανω 😉

Ξαναδιαβασα... Μπορεί να εχω διαβάσει κατι να γραφω κ τελικα να το στείλω βραδυ 😂

Τα κακα του ηταν καλα; δεν ηταν διαρροια; 

Διάρροια δεν είναι.. Έχει βλεννες πάλι.. Τώρα σίγουρα έχω υπερπαραγωγή αφού με το να τρώει όλο το βράδυ φούσκωνω και τη μέρα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Διάρροια δεν είναι.. Έχει βλεννες πάλι.. Τώρα σίγουρα έχω υπερπαραγωγή αφού με το να τρώει όλο το βράδυ φούσκωνω και τη μέρα.. 

Κι εμενα έχει βλεννες στα κακα. Από την υπερπαραγωγή είναι; Και μένα αυτές τις μέρες δεν βγαίνει από το στήθος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Αα ο δικος σου είναι υπναρας😂

Ναι Αν και όλη την υπόλοιπη ώρα γκρινιαζουμε γιατί είμαστε στην κορύφωση του 15-19 Τον ύπνο μας δεν τον χαλάμε 😴

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Ναι Αν και όλη την υπόλοιπη ώρα γκρινιαζουμε γιατί είμαστε στην κορύφωση του 15-19 Τον ύπνο μας δεν τον χαλάμε 😴

Ωωωωω περαστικά σας 😅 εχω να δω τι θα κάνω... Το 15η-19η πεφτει απο αρχες Δεκεμβρίου μεχρι τελη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω μία απορία.. Για οσες ξέρουν.. 

Σε ηλικία 2-3 μηνων ποσα ml γαλα πίνουν; οταν αφηνω γαλα να την ταισουν τρωει 100 ml.. Αν αφησω 120 τα αφηνει τα 20 αν αφησω 100 θελει λίγο ακομη.. Να ανησυχησω; η παιδιατρος οταν της είπα ότι μπορεί να λειπω 8ωρο στο μπιμπερό μου εγραψε 160-180 ml.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Διάρροια δεν είναι.. Έχει βλεννες πάλι.. Τώρα σίγουρα έχω υπερπαραγωγή αφού με το να τρώει όλο το βράδυ φούσκωνω και τη μέρα.. 

Οποτε μην δινεις σημασια στις βλεννες δλδ μην ψαχνεσαι για κάτι άλλο. Κ εμενα το στηθος ειναι σε χαλια κατάσταση. 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mamaofbill είπε:

Κι εμενα έχει βλεννες στα κακα. Από την υπερπαραγωγή είναι; Και μένα αυτές τις μέρες δεν βγαίνει από το στήθος. 

Πιθανόν. Η υπερπαραγωγη δημιουργει βλεννες. Οπως κ οι μυξες που ειπε η Diana_caterina. 

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Ναι Αν και όλη την υπόλοιπη ώρα γκρινιαζουμε γιατί είμαστε στην κορύφωση του 15-19 Τον ύπνο μας δεν τον χαλάμε 😴

 Φτου φτουυυ  ετσι να μεινει. χαχαχα βλεπεις ολα χάλασαν τον ύπνο τους σε αυτο το αλμα!! 

Πώς τα πηγαν τα αγόρια σου μεσα στην εβδ; ωραια που θα εισαι κονταστο σπιτι. 

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εχω μία απορία.. Για οσες ξέρουν.. 

Σε ηλικία 2-3 μηνων ποσα ml γαλα πίνουν; οταν αφηνω γαλα να την ταισουν τρωει 100 ml.. Αν αφησω 120 τα αφηνει τα 20 αν αφησω 100 θελει λίγο ακομη.. Να ανησυχησω; η παιδιατρος οταν της είπα ότι μπορεί να λειπω 8ωρο στο μπιμπερό μου εγραψε 160-180 ml.. 

 

Αν καταλαβαινω καλα λες μητρικό. 100μλ να τα χωριζεις. Να δινουν 100μλ κ αν θελει κ αλλο να ανοιγουν το επόμενο σακουλακι κ να  βαζουν λιγο  στο μπιμπερό να το ζεσταινουν. Βλεποντας κ κανοντας. Υποθετω κανενα μωρο δεν ειναι ιδιο στο γαλα. Κ δε νομιζω οτι χρειαζεταινα ανησυχησεις..εσυ θα αφήνεις 100μλ, σακουλακια αναλογα ανα ποση ωρα τρωει. Αν δεις οτι θελει λιγο παραπάνω ας αφηνεις παραπανω. Θα το βρεις σιγα σιγα. 160μλ μητρικό ειναι πολλα νομιζω. Εχω την εντυπωση οτι καποια κοπελα κανει αντλησεις μονο οσως μπορει να σε βοηθήσει λιγο παραπανω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Εχω μία απορία.. Για οσες ξέρουν.. 

Σε ηλικία 2-3 μηνων ποσα ml γαλα πίνουν; οταν αφηνω γαλα να την ταισουν τρωει 100 ml.. Αν αφησω 120 τα αφηνει τα 20 αν αφησω 100 θελει λίγο ακομη.. Να ανησυχησω; η παιδιατρος οταν της είπα ότι μπορεί να λειπω 8ωρο στο μπιμπερό μου εγραψε 160-180 ml.. 

 

Η παιδίατρος σου ειπε πόσο τρωει ένα μωρό 2-3 μηνων που σιτιζεται με μπιμπερό σε 5-6 γεύματα. Εσένα θηλάζει οπότε τρωει περισσότερες φορές από πιο λιγο οπότε και από το μπιμπερό θα φάει λιγότερο είναι μια χαρά.

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Οποτε μην δινεις σημασια στις βλεννες δλδ μην ψαχνεσαι για κάτι άλλο. Κ εμενα το στηθος ειναι σε χαλια κατάσταση. 

Πιθανόν. Η υπερπαραγωγη δημιουργει βλεννες. Οπως κ οι μυξες που ειπε η Diana_caterina. 

 Φτου φτουυυ  ετσι να μεινει. χαχαχα βλεπεις ολα χάλασαν τον ύπνο τους σε αυτο το αλμα!! 

Πώς τα πηγαν τα αγόρια σου μεσα στην εβδ; ωραια που θα εισαι κονταστο σπιτι. 

Αν καταλαβαινω καλα λες μητρικό. 100μλ να τα χωριζεις. Να δινουν 100μλ κ αν θελει κ αλλο να ανοιγουν το επόμενο σακουλακι κ να  βαζουν λιγο  στο μπιμπερό να το ζεσταινουν. Βλεποντας κ κανοντας. Υποθετω κανενα μωρο δεν ειναι ιδιο στο γαλα. Κ δε νομιζω οτι χρειαζεταινα ανησυχησεις..εσυ θα αφήνεις 100μλ, σακουλακια αναλογα ανα ποση ωρα τρωει. Αν δεις οτι θελει λιγο παραπάνω ας αφηνεις παραπανω. Θα το βρεις σιγα σιγα. 160μλ μητρικό ειναι πολλα νομιζω. Εχω την εντυπωση οτι καποια κοπελα κανει αντλησεις μονο οσως μπορει να σε βοηθήσει λιγο παραπανω. 

Του κακοφανηκε του αντρα μου που δε θα πάρω την άδεια και κάνει λες κι εγω δεν την ήθελα 😖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Τη ζύγισα κι εγώ από περιέργεια, 230γρ😂😂

Εγω να σας ρωτησω κατι;;; ολα αυτα τα τσισα τα κανουν οσο κοιμουνται;;; εμενα η δικη μου πρωτα θα ανοιξει ματια κ μετα τιγκαρει πανα κ πρεπει να την αλλαξω κ γρηγορα για να κανει κ κακα ειδαλλως δεν κανει ειναι κ μια κυρια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Η παιδίατρος σου ειπε πόσο τρωει ένα μωρό 2-3 μηνων που σιτιζεται με μπιμπερό σε 5-6 γεύματα. Εσένα θηλάζει οπότε τρωει περισσότερες φορές από πιο λιγο οπότε και από το μπιμπερό θα φάει λιγότερο είναι μια χαρά.

 

Του κακοφανηκε του αντρα μου που δε θα πάρω την άδεια και κάνει λες κι εγω δεν την ήθελα 😖

Του κακοφανηκε γιατι κ αυτος θα στριμωχτει τωρα. 4 ωρες ειναι πολυ καλα ομως. 8-12 θα εισαι; εχω απορια. ποτε γενννησες κ εχει μπει 17η εβδ ο μικρος; πως περναει ο καιρός ετσι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Εγω να σας ρωτησω κατι;;; ολα αυτα τα τσισα τα κανουν οσο κοιμουνται;;; εμενα η δικη μου πρωτα θα ανοιξει ματια κ μετα τιγκαρει πανα κ πρεπει να την αλλαξω κ γρηγορα για να κανει κ κακα ειδαλλως δεν κανει ειναι κ μια κυρια. 

Εμενα τα κάνει όσο κοιμάται 😂

Αντρές παιδί μου.. Και τα κακα να τον αφήσω δεν παραπονιέται. Πρέπει να τον μυρίζω γιατί αυτός δεν γκρινιάζει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Εχω μία απορία.. Για οσες ξέρουν.. 

Σε ηλικία 2-3 μηνων ποσα ml γαλα πίνουν; οταν αφηνω γαλα να την ταισουν τρωει 100 ml.. Αν αφησω 120 τα αφηνει τα 20 αν αφησω 100 θελει λίγο ακομη.. Να ανησυχησω; η παιδιατρος οταν της είπα ότι μπορεί να λειπω 8ωρο στο μπιμπερό μου εγραψε 160-180 ml.. 

 

Είναι στο παιδί. Εμένα πίνει από 180 μέχρι 240 ανά 3ωρο. Μπορεί όμως καμιά φορά να μην φάει τόσο.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιτέλους τελείωσα με το στόλισμα.. Νομίζω ότι δεν εχω ξανα κανει τοσες ωρες😅 και του χρόνου κορίτσια με υγεία και χαρες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Εγω να σας ρωτησω κατι;;; ολα αυτα τα τσισα τα κανουν οσο κοιμουνται;;; εμενα η δικη μου πρωτα θα ανοιξει ματια κ μετα τιγκαρει πανα κ πρεπει να την αλλαξω κ γρηγορα για να κανει κ κακα ειδαλλως δεν κανει ειναι κ μια κυρια. 

 

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εμενα τα κάνει όσο κοιμάται 😂

Αντρές παιδί μου.. Και τα κακα να τον αφήσω δεν παραπονιέται. Πρέπει να τον μυρίζω γιατί αυτός δεν γκρινιάζει.. 

Κι εμένα όσο κοιμάται τσισα😅

💩💩 όταν ξυπνήσει κάνει, μόλις τον αλλάξω 💨

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Diana_caterina είπε:

Επιτέλους τελείωσα με το στόλισμα.. Νομίζω ότι δεν εχω ξανα κανω τοσες ωρες😅 και του χρόνου κορίτσια με υγεία και χαρες! 

Στείλε μας χριστουγεννιατικη φώτο 🤩 και του χρόνου με υγεία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Του κακοφανηκε γιατι κ αυτος θα στριμωχτει τωρα. 4 ωρες ειναι πολυ καλα ομως. 8-12 θα εισαι; εχω απορια. ποτε γενννησες κ εχει μπει 17η εβδ ο μικρος; πως περναει ο καιρός ετσι! 

Ή 8-12 ή 10-2 θα μου πει η προϊσταμένη. Υπερεβαλα δεν είμαστε στην κορύφωση 16η είμαστε αλλά γκρινιαζουμε όπως και να χει. 25/7 γεννησα. Ο δικος μου τα 183 γραμμάρια στον βραδινό ύπνο τα εκανε. Τεντώνεται κάποιες φορές και γυρναει απ την αλλη λογικά τότε κατουράει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εμένα τα πάει καλά με τον ύπνο, κάνει ακόμα 3 μέσα στη μέρα, αλλά είναι συντομοι. Απλά τώρα πρέπει συνέχεια να την προσέχω που πάει και τι κάνει για να μην χτυπήσει. Είναι και Ταρζάν σκαρφαλώνει παντού, ανοιγει συρτάρια, βασανίζει το σκύλο 🤣🤣 Πολύ τρέξιμο ναι, αλλά είναι όλα πολύ καλύτερα από πριν από άποψη ψυχολογίας. Εκείνο το σπίτι και η περιοχή μας δημιουργούσε πολλά θέματα. Απλά τώρα έχουμε να πληρώνουμε διπλάσιο ενοικιο 😅. Για βρεφικό δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε ιδιωτικό, πόσο μάλλον νταντά, όταν μαθαίνω ότι ζητάνε 7€ την ώρα. Καλύτερα να μην δουλεύω δηλαδή... Οι ιδιωτικοί βρεφικοι μαθαίνω από γνωστούς ότι πάνε γύρω στα 300-400€ το μήνα. Αν βάλω και τα διόδια για τη δουλειά και τις βενζίνες, πάλι τσάμπα θα δουλεύω. Μια σκέψη είναι να αναζητήσω δουλειά κοντά στο σπίτι και ιδανικά εξ αποστάσεως. Για αυτό μια εγκυμοσύνη τώρα και όχι αργότερα ίσως με έβγαζε από αυτό το αδιέξοδο. Θα μου πείτε, θα κάνεις δευτερο γιατί δεν έχεις λύση για το πρώτο; Αν είχα την βοήθεια που μου υποσχέθηκε η μητέρα μου πριν με αφήσει ξεκρεμαστη, θα ήταν πολύ αλλιώς τα πράγματα. Το δεύτερο μωράκι το θέλουμε, για αυτό και έμεινα έγκυος μόλις 6 μήνες από τη γέννα, αλλά τώρα μέχρι να μπούμε σε σειρά είναι όντως όλα πολύ δύσκολα. Και εγώ αυτό θα πω .. Όταν είναι η ώρα του θα έρθει.. τώρα, αργότερα, όποτε είναι για να μείνει. 
    • Εγώ πάντως που το διάβασα κάπου αυτό με το τζίντζερ δεν έπιασε, μου ερχόταν χειρότερα εμετός .. με βοήθησε να τρώω μόνο ότι μπορούσα να ανεχτώ (πχ μπορούσα μπανάνα αλλά με τίποτα κοτόπουλο) κυρίως από τη μυρωδιά κ έτρωγα σχετικά αμέσως μόλις ξυπνήσω ένα κράκερ μια φρυγανιά κ με βοηθούσε .. θεωρώ ότι είναι ότι σου κάνει περισσότερο εσένα ότι μπορείς να φας .. επίσης με βοήθησε το ανθρακούχο νερό , είχα ρέψιμο κ κααααπως βοηθούσε …
    • 8η ΜΤΩ με αρνητικό τεστ σήμερα με πρωινά ούρα. Τζίντζερ αγάπη κ θα σωθείς!! Εγώ ακόμα όταν δεν είναι καλά το στομάχι μου τρώω ένα κομματάκι κ συνέρχομαι. Από κατάστημα με ξηρούς καρπούς μπορείς να πάρεις αποξηραμένο. Καίει λίγο αλλά στρώνεις αμέσως. 
    • Όπως φαντάζομαι θα έχετε ήδη καταλάβει, τα νέα μας δεν είναι καλά. Σκέφτηκα πολύ για να γράψω, γιατί θεωρώ ότι όσο και να μην γνωρίζεις κάποιον είναι ανθρώπινο (και δή ούσα έγκυος) να επηρεαστείς και να στεναχωρηθείς και δεν το ήθελα για καμία σας. Ωστόσο, αποφάσισα να γράψω μόνο και μόνο για να προστατεύσω τυχόν άλλες κοπέλες που θα πέσουν στο θέμα. Επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου και το ένα μωρό πάσχει από σοβαρό σύνδρομο. Είμαι όμως τρομερά θυμωμένη τόσο με το γυναικολόγο, όσο και τον εμβρυολόγο μου. Κανείς από τους δύο δεν μπήκε στον κόπο να μου πει μετά την αυχενική (την οποία έκανα και σχεδόν στην εκπνοή της προθεσμίας γιατί ήταν Αύγουστος, άλλο τραγικό και αυτό), όταν και είχαμε 2 δείκτες να χτυπούν καμπανάκι (καρδιά και αιματολογικές) ότι όσο νωρίτερα διαπιστωθεί τυχόν χρωμοσωμική ανωμαλία σε δίδυμη κύηση και γίνει διακοπή (και δη μέχρι τις 16 εβδομάδες), τόσο καλύτερη είναι η έκβαση για το άλλο μωρό. Δεν με ενημέρωσαν καθόλου, σε δικές μου ερωτήσεις τι θα γίνει εάν μου έλεγαν μόνο γενικά και αόριστα (λέγοντας μου μάλιστα μη προτρέχεις!!ακόμα και στην άμνιο ο εμβρυολόγος μου έλεγε δεν χρειάζεται να ξέρεις από τώρα!!!). Εκ των υστέρων και πολύ αργά, διαπιστώνω ότι έπρεπε να είχα κ΄άνει τροφοβλάστη ώστε να προλάβω να κάνω διακοπή πριν τη 16η εβδομάδα....Τώρα, μου λένε ότι εάν κάνω διακοπή άμεσα η πιθανότητα πρόωρου τοκετού για το άλλο μωρό (που είναι γερό) είναι σχεδόν 50% (με ότι συνεπάγεται αυτό για την υγεία του), προτείνουν δε να συνεχίσω την εγκυμοσύνη και για τα 2 μέχρι 30-32 εβδομάδες, ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες για το δεύτερο!!!Το συνειδητοποιείτε; Να μεγαλώσω ένα μωρό για να γίνει θυσία για το άλλο. Νιώθω τόσο θυμό και με εμένα (που βασίστηκα στο γυναικολόγο και τον εμβρυολόγο και δεν έτρεξα ήδη από την αυχενική να πάρω και δεύτερη και τρίτη γνώμη, κάτι που έκανα τώρα που δεν έχει κανένα πια νόημα) και με τον άντρα μου γιατί με έβγαζε υπερβολική και ήταν σίγουρος ότι είναι όλα καλά (εάν είχε συμμεριστεί την αγωνία μου και δεν με έκανε να νιώθω τρελή, θα το είχα ψάξει περισσότερο, θα είχα πάρει και άλλη γνώμη. Αλλά επέμενε ότι δεν είναι κάτι και εγώ το γιγαντώνω....). Δεν θέλω να σας κουράσω άλλο, απλά ήθελα να πω σε οποιαδήποτε τυχόν βρεθεί σε παρόμοια θέση, εάν υπάρχει κάποια ένδειξη,να ψάξετε όλα τα ενδεχόμενα, μη μείνετε στις θετικές πιθανότητες και ότι αποκλείεται να συμβεί σε εσάς, να πάρετε δεύτερες και τρίτες και τέταρτες γνώμες για να γνωρίζετε και να είστε σε ΄θέση να πάρετε την καλύτερη απόφαση για εσάς και το μωρό σας έγκαιρα. Από την πρώτη στιγμή αυτής της εγκυμοσύνης, μόλις έμαθα ότι είναι δίδυμα, φοβόμουν την προωρότητα και ότι αυτή συνεπάγεται...Τώρα καταλήγω ότι θα προτιμούσα ΄χίλιες φορές να είχε αποφασίσει η φύση, παρά να πρέπει να πάρω και να ζήσω με αποφάσεις που κανείς άνθρωπος δεν θα έπρεπε να πάρει....Εύχομαι σε όλες σας τελειόμηνες εγκυμοσύνες και μακάρι να είμαι η τελευταία που ζει έναν τέτοιο εφιάλτη.
    • Πολύ τρέξιμο έχετε, αλλά θα μπουν σύντομα όλα σε μια σειρά πιστεύω. Ναι όταν περπατάνε πάει άλλο level! Κόβουν και τους υπνους... Εμένα από 13-14 μηνών κάνει έναν ύπνο μόνο μέσα στη μέρα...  Αφού δεν μπορεί η μαμά σου κοίτα για βρεφικό αν βρεις θέση ή/και νταντά. Γιατί θα αρρωσταίνει συνέχεια και πάλι θα θες κάποιον να στην προσέχει. Με το καλό να σβήσετε το πρώτο σας κεράκι 😊 Και μην ανησυχείς. Το 2ο θα έρθει όταν είναι η ώρα του 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...