Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Ενα οικιακο της lorelli ηλεκτρικό μονης αντλησης αν και τωρα που διαβάζω έπρεπε να εχω παρει διπλης ανλτησης αλλα θα το παλεψω με αυτο τωρα.. 

Μου έδωσαν ένα της lorelli μονής αλλά νιώθω ότι δε μου κάνει δουλειά. Ένα άλλο δε θυμάμαι εταιρεία που μου είχαν δανείσει έβγαζα καλύτερα και ψάχνω να πάρω άλλο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Μου έδωσαν ένα της lorelli μονής αλλά νιώθω ότι δε μου κάνει δουλειά. Ένα άλλο δε θυμάμαι εταιρεία που μου είχαν δανείσει έβγαζα καλύτερα και ψάχνω να πάρω άλλο.. 

Για τι χρήση το θες; θα κανεις τράπεζα για να επιστρεψεις δουλειά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Μου έδωσαν ένα της lorelli μονής αλλά νιώθω ότι δε μου κάνει δουλειά. Ένα άλλο δε θυμάμαι εταιρεία που μου είχαν δανείσει έβγαζα καλύτερα και ψάχνω να πάρω άλλο.. 

Και εγώ της lorelli έχω μονής άντλησης με βόλεψε ήταν μικρό βολικό και έβγαζα αρκετό γάλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια ποιο θήλαστρο έχετε; 

Εγώ έχω ένα οικιακό Dr brown μονής άντλησης, βγάζει πολύ γρήγορα αρκετό γάλα. Μέσα σε 20 λεπτά μαζεύω 200 ml κι από τα 2 στήθη. Φαντάζομαι αν το αφήσεις περισσότερο θα μαζεύει και πιο πολύ αλλά εγώ δεν το χρειάστηκα οπότε δεν το δοκίμασα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είμαι γνώστης στο θηλαστρο αγορασα τελικα τελειως τυφλα μετα εμαθα πολλα χρησιμα πράγματα.. 

Πολυ σημαντικό είναι να είναι bpa free και ανάλογα την χρηση αν θα είναι μονης ή διπλης αντλησης.. Η χοάνη να ταιριάζει στην θηλή.. 

Το ηλεκτρονικό εχει και ρυθμους αντλησης εγω το εχω στο level 2 το πιο χαμηλό δηλαδή και κανει και 2 λεπτα μασαζ.. 

Εγω βλέπω και τις αξιολογήσεις 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το θέλω για τράπεζα.. Απλα να αφήνω όταν βγαίνω.. Πως μπορώ να ελέγξω τις χοανες αν ταιριάζουν πριν το πάρω;; ξέρει κάποια;. Ας πούμε με αυτό που έχω καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά με τις χοανες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Δεν το θέλω για τράπεζα.. Απλα να αφήνω όταν βγαίνω.. Πως μπορώ να ελέγξω τις χοανες αν ταιριάζουν πριν το πάρω;; ξέρει κάποια;. Ας πούμε με αυτό που έχω καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά με τις χοανες.. 

Μέτρα πόσα εκατοστά είναι η θηλή σου. Όχι η θηλαιω άλω. Και στη συνέχεια μέτρα τη διάμετρο του ανοίγματος της χοάνης (εκεί που μπαίνει η θηλή) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στο πρώτο παιδί είχα δανειστεί από μια φίλη το swing της medela. Γάλα δεν έβγαζα πολύ, αλλά εκανα μεικτή διατροφή στο μωρό, οπότε μπορεί να μην είχα και τόσο πολύ. Ήταν όμως πολύ θορυβώδες. Στη μπέμπα που χρειάστηκα για λίγο διάστημα, δανειστικα νοσοκομειακο.Πολυ πιο γρήγορο, αποτελεσματικό και αθόρυβο. Απλά αν πάρεις με διπλή άντληση βγαίνει λίγο πιο ακριβό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofoula28 εγώ αυτό κατάλαβα δεν ξέρω 😋🙄 όπως και να χει τον έχει βοηθήσει πολύ οπότε μας είπε να το πάρουμε άλλον ένα μηνα.

@Clairy. Εγώ π το ήθελα αρχικά για να αφήσω σε περίπτωση που χρειαστεί πήρα ένα απλό που διαβασα καλές κριτικές. Πώς νομίζεις ότι κάτι δεν πάει καλά?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

@Sofoula28 εγώ αυτό κατάλαβα δεν ξέρω 😋🙄 όπως και να χει τον έχει βοηθήσει πολύ οπότε μας είπε να το πάρουμε άλλον ένα μηνα.

@Clairy. Εγώ π το ήθελα αρχικά για να αφήσω σε περίπτωση που χρειαστεί πήρα ένα απλό που διαβασα καλές κριτικές. Πώς νομίζεις ότι κάτι δεν πάει καλά?

 

Με το πρώτο που είχα δανειστεί δεν πονουσα.. Με αυτό πονάω και πιέζοντας το στήθος την ώρα της αντλησης βγάζω πιο πολύ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Μέτρα πόσα εκατοστά είναι η θηλή σου. Όχι η θηλαιω άλω. Και στη συνέχεια μέτρα τη διάμετρο του ανοίγματος της χοάνης (εκεί που μπαίνει η θηλή) 

Δεν γράφει διστάσεις για την χοάνη στο ίντερνετ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Δεν γράφει διστάσεις για την χοάνη στο ίντερνετ.. 

@Clairy.Για ποιο θήλαστρο ενδιαφέρεσαι; Το swing της medela για παράδειγμα έχει μέσα δύο χοανες. Μια small (21 mm) και μια medium (24mm). Εμένα που η θηλή μιυ είναι 2 εκατοστά, χρησιμοποιούσα τη medium. Δες τα χαρακτηριστικά τους, μήπως λέει τίποτα για τις διαστάσεις της χοάνης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

@Clairy.Για ποιο θήλαστρο ενδιαφέρεσαι; Το swing της medela για παράδειγμα έχει μέσα δύο χοανες. Μια small (21 mm) και μια medium (24mm). Εμένα που η θηλή μιυ είναι 2 εκατοστά, χρησιμοποιούσα τη medium. Δες τα χαρακτηριστικά τους, μήπως λέει τίποτα για τις διαστάσεις της χοάνης. 

Ή της lorelli ή cangoroo διπλης αντλησης.. Της medela Είναι ακριβά 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Ή της lorelli ή cangoroo διπλης αντλησης.. Της medela Είναι ακριβά 🙄

Εγω εχω αυτο σε μονο ομως! Αυτο ειναι διπλο.. https://www.skroutz.gr/s/26302352/Lorelli-Θήλαστρο-Daily-Comfort-Double-Blue-Ηλεκτρικό-Διπλό-10220590002.html 

Οταν παω σπιτι θα μετρησω την διαμετρο της χοανης και θα σου πω να μετρησεις και εσυ την θηλη να δεις αν σου κανει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω εχω αυτο σε μονο ομως! Αυτο ειναι διπλο.. https://www.skroutz.gr/s/26302352/Lorelli-Θήλαστρο-Daily-Comfort-Double-Blue-Ηλεκτρικό-Διπλό-10220590002.html 

Οταν παω σπιτι θα μετρησω την διαμετρο της χοανης και θα σου πω να μετρησεις και εσυ την θηλη να δεις αν σου κανει

Και εγώ αυτο έχω. Και να σου πω πιο πολύ μου άρεσε απο το νοσοκομειακό που χρησιμοποιουσα όσο ήμουν στο μαιευτήριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω εχω αυτο σε μονο ομως! Αυτο ειναι διπλο.. https://www.skroutz.gr/s/26302352/Lorelli-Θήλαστρο-Daily-Comfort-Double-Blue-Ηλεκτρικό-Διπλό-10220590002.html 

Οταν παω σπιτι θα μετρησω την διαμετρο της χοανης και θα σου πω να μετρησεις και εσυ την θηλη να δεις αν σου κανει

Αα ωραία.. Ευχαριστώ 😁😁

Εγω με το νοσοκομειακο την 3η Μερα που τον είχαν στη λάμπα ειχα κανει 3 αντλήσεις για ένα βράδυ και γέμιζα όλο το μπουκάλι και σταματούσα νωρίτερα. Αφού με κοιτούσαν καλά καλά οι μαιες. Τώρα δεν βγάζω τόσο πολύ.. 60 ml περίπου ίσως και λιγότερο.. Στο ένα στήθος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Εγώ έχω πάρει αυτό πολύ οικονομικό αλλά για την Χρυσή που το θέλω είναι μια χαρά. Προχτές π το δοκίμασα σε 5 λεπτά είχα βγάλει 120μλ κ σταμάτησα Screenshot_2021-11-01-12-47-55-854_com.android.chrome.thumb.jpg.0e71d34b36ba804fb8f2da0bf2b283b1.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Love32 είπε:

@Sofoula28 εγώ αυτό κατάλαβα δεν ξέρω 😋🙄 όπως και να χει τον έχει βοηθήσει πολύ οπότε μας είπε να το πάρουμε άλλον ένα μηνα.

@Clairy. Εγώ π το ήθελα αρχικά για να αφήσω σε περίπτωση που χρειαστεί πήρα ένα απλό που διαβασα καλές κριτικές. Πώς νομίζεις ότι κάτι δεν πάει καλά?

 

Τώρα την Πέμπτη έχουμε επιτέλους τα εμβόλια μας οπότε θα ρωτήσω μήπως το παρουμε και εμείς !!! Γιατί δεν αντέχει άλλο η μανούλα και ο μπαμπακας τα έχουμε παίξει !!! Κορίτσια ερώτηση , δύο μηνών και κάτι τα μωράκια μας τι υποτίθεται ότι "πρέπει" να κάνουν ;;; Ξέρω πως κάθε παιδάκι είναι τελείως διαφορετικό,αλλά θεωρητικά τι θα έπρεπε να κάνει το μωρό μέχρι τώρα ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Εγώ είχα πάρει αυτό:  

https://www.skroutz.gr/s/26347989/Dr-Brown-s-Θήλαστρο-Ηλεκτρικό-Απλό-BF103.html 

Είναι ακριβούτσικο αλλά εμένα πραγματικά με βοήθησε να περάσω σε αποκλειστικό θηλασμό. Το νοσοκομειακο δεν ήταν τόσο καλό. 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Τώρα την Πέμπτη έχουμε επιτέλους τα εμβόλια μας οπότε θα ρωτήσω μήπως το παρουμε και εμείς !!! Γιατί δεν αντέχει άλλο η μανούλα και ο μπαμπακας τα έχουμε παίξει !!! Κορίτσια ερώτηση , δύο μηνών και κάτι τα μωράκια μας τι υποτίθεται ότι "πρέπει" να κάνουν ;;; Ξέρω πως κάθε παιδάκι είναι τελείως διαφορετικό,αλλά θεωρητικά τι θα έπρεπε να κάνει το μωρό μέχρι τώρα ;;;

Εμεις 2 μηνων και 2 βδομαδων εχουμε τα αγκου χαμογελα πολλα, επικεντρωνεται με το βλέμμα σε ενα κουκλακι πχ που κρέμεται και κανει προσπάθεια να πιάσει, αλλες φορες απλα ακουμπάει το αντικείμενο που θελει να πιασει με μπουνια και αλλες φορες θα εχει δυο τρια δαχτυλα που θα κουναει και καταλήγει να το ακουμπαει αλλα ακομη δυσκολεύεται να συνδοιασει την κίνηση απλωνω χερι ανοιγω και κλεινω παλάμη για να το πιασω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Clairy. Σου έγραψα και τις 2 διαμέτρους αλλα εσυ θα χρειαστεις μονο την εσωτερική για την θηλή

Εμένα με εχει βολεψει αυτο και εχω μεγάλη θηλή και τυχαία το πετυχα το μέγεθος 😅 και εχει και καλες κριτικές.. Εγω πρέπει να γινω sponsored απο την lorelli γιατι εκτός απο τον εργονομικο μαρσιπο (αν και εχω κ ενα της lorelli) οοολα τα υπόλοιπα είναι lorelli και την βολευτηκα πολυ την εταιρεία γιατι ειναι οικονομική και μου έχουν βγει εντάξει τα προϊόντα της 

AddText_11-01-02.23.26.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εμεις 2 μηνων και 2 βδομαδων εχουμε τα αγκου χαμογελα πολλα, επικεντρωνεται με το βλέμμα σε ενα κουκλακι πχ που κρέμεται και κανει προσπάθεια να πιάσει, αλλες φορες απλα ακουμπάει το αντικείμενο που θελει να πιασει με μπουνια και αλλες φορες θα εχει δυο τρια δαχτυλα που θα κουναει και καταλήγει να το ακουμπαει αλλα ακομη δυσκολεύεται να συνδοιασει την κίνηση απλωνω χερι ανοιγω και κλεινω παλάμη για να το πιασω! 

Και μεις στην ίδια φάση είμαστε περίπου απλώς χαμογελακια δεν έχουμε τόσα πολλά η τουλάχιστον συνειδητά!επίσης όταν βλέπει κουκλάκια κλπ κουνάει χέρια πόδια όλο "χαρά" όμως δεν ξέρω αν είναι για να τα πιάσει η όχι!! Τα χέρια μπουνιτσες ακόμα,ανοίγει και μας κάποιες φορές 2-3 δάχτυλα αλλά σπάνια ! Και από φωνουλες αααα εεε και χθες είχαμε το πρώτο αγκουυυ !! Απλώς αγχωνομαι ,δεν ξέρω γιατί !! 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Ή της lorelli ή cangoroo διπλης αντλησης.. Της medela Είναι ακριβά 🙄

Ναι ισχύει. Κι εγώ δεν το αγόρασα, το είχα δανειστεί από φίλη. Πάντως αυτό σε νοιάζει εσένα, να ξέρεις τη διάμετρο ανοίγματος της χοάνης. Ώστε να ταιριάζει με τη θηλη σου. Τώρα το ποιο θήλαστρο θα σου ταιριάξει είναι προσωπικό θέμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Και μεις στην ίδια φάση είμαστε περίπου απλώς χαμογελακια δεν έχουμε τόσα πολλά η τουλάχιστον συνειδητά!επίσης όταν βλέπει κουκλάκια κλπ κουνάει χέρια πόδια όλο "χαρά" όμως δεν ξέρω αν είναι για να τα πιάσει η όχι!! Τα χέρια μπουνιτσες ακόμα,ανοίγει και μας κάποιες φορές 2-3 δάχτυλα αλλά σπάνια ! Και από φωνουλες αααα εεε και χθες είχαμε το πρώτο αγκουυυ !! Απλώς αγχωνομαι ,δεν ξέρω γιατί !! 😅

Και εγω τα ιδια σκέφτομαι 😂 μην αγχώνεσαι το καθε παιδι στην ώρα του! Εμεις της μιλαμε πολυ για να τα κανει τα αγκου και της λεω γλυκόλογα και μου χαμογελαει.. Νομίζω ότι αυτη είναι μια παρότρυνση! Και της δινω πραγματακια και της λεω πιασε το κουνελάκι ή το κουκλακι σου.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχετε σκεφτεί καθόλου πανακι παρηγοριας;.. Η μικρη είναι ανήσυχη μετα απο ωρα που λειπω.. Και για να μην βάλουμε πιπιλα σκέφτομαι για πανακι παρηγοριας.. Αλλα δεν ξέρω κιόλας πως να το εφαρμοσω ως τακτική.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...