Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 7 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Όπου να ναι θα γυρίσει κ εσένα. Ο δικός μου το προσπαθουσε κ χθες το κατάφερε. Τον βάζουμε αρκετές φορές μέσα στη μέρα να καθεται μπρουμυτα όταν είναι ξυπνιος πάντα (η παιδίατρος μας το είπε κ το έχω δει κ σε μια εφαρμογή που έχω), ίσως να βοήθησε κ αυτό. 

Ναι Θέλει μπρούμυτα για να δυναμώνουν αλλά πρέπει να θέλει κ το μωρό.

Η δική μου δεν ήθελε μπρούμυτα καθόλου κ έτσι δεν την έβαζα. Την είχα κοιμησει μεσημέρι κ ξύπνησε μ κλάματα κ την βρήκα μπρούμυτα, από τότε γυρνάει συνέχεια κάποιες φορές στηρίζεται στους αγκώνες της κ κάθεται κ άλλες φορές κλαίει. 3μ κ 1εβδ ήταν τώρα είδα τα μνμ που έχω στείλει στον άντρα μου. Κ όπως τα υπολογίζω πήρε τα 2 άλματα (12ης κ 15-19) συνεχόμενα γιαυτό παραπονιέμαι ότι απ τότε που γυρίσαμε απο τις διακοπές έχει τρελαθεί.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

@Tweemaαν εννοείς τον τρόπο όχι.. Τον είχα δει από άλλον παιδίατρο. Να μην βαζω φ.ο γιατί είναι ενοχλητικό για τα μωρα μου το έχει πει όμως.. Νομίζω αν ειναι ανάγκη μόνο.. 

Προληπτικά ουτε κ εγώ βάζω όρο. Ο παιδίατρος μου είχε πει αν χρειαστεί να τις σταζω σταγόνες απο τον όρο ή γάλα μου, ξέρω ότι δεν κάνει με πίεση. Κ γενικά να ξέρετε δεν αρέσει καθόλου αυτή η αίσθηση στα παιδακια κ σίγουρα ούτε στα μωρά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nik_ol είπε:

Όπου να ναι θα γυρίσει κ εσένα. Ο δικός μου το προσπαθουσε κ χθες το κατάφερε. Τον βάζουμε αρκετές φορές μέσα στη μέρα να καθεται μπρουμυτα όταν είναι ξυπνιος πάντα (η παιδίατρος μας το είπε κ το έχω δει κ σε μια εφαρμογή που έχω), ίσως να βοήθησε κ αυτό. 

Κι εγώ τον βαζω και στην αρχη προσπαθει και μετα νευριάζει που δεν μπορει και γκρινιάζει 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μπρουμιτα γκρινιάζει πάρα πολύ.. Παρόλα αυτά βάζει τους αγκώνες και σηκώνει κορμό με γκρινια και ακολουθεί βέβαια ότι του βάζω μπροστά.. 

Αύριο έχουμε το 2ο εμβολιο.. Του πνευμονιοκοκκου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εμένα μπρουμιτα γκρινιάζει πάρα πολύ.. Παρόλα αυτά βάζει τους αγκώνες και σηκώνει κορμό με γκρινια και ακολουθεί βέβαια ότι του βάζω μπροστά.. 

Αύριο έχουμε το 2ο εμβολιο.. Του πνευμονιοκοκκου; 

Ναι αυτο είναι το 2ο.. 

Εγώ σκέφτηκα ότι για 2 μέρες μετά από αυτό το εμβόλιο η μικρή έκλαιγε ασταμάτητα. Μπας κ την είχε ενοχλήσει αυτό; κ αν είναι αυτό, οιμε έχει άλλες 3 δόσεις νομίζω 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tweema είπε:

@Lia5ο μικρός σου στις 7 κοιμάται; 

Στις 7 τον κανω μπανακι μετα τον ταιζω και 8 παρα κοιμαται. Ξυπναει μια φορα να φαει γυρω στις 4 το βράδυ και μετα πρωι παλι 8 και.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εμένα γκρίνιαζε μπρουμυτα... Καταλάβαινα ότι νευριαζε που δεν μπορουσε να κουνηθεί. Κ ακόμα γκρινιάζει κάποιες φορές δηλαδή αλλά τον σηκώνω  τον ηρεμώ κ τον βάζω ξανά. 

Νομίζω παίρνουμε μια ιδέα από το άλμα της 12ης εβδομάδας με βάση την ημερομηνία γέννησης όμως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Στις 7 τον κανω μπανακι μετα τον ταιζω και 8 παρα κοιμαται. Ξυπναει μια φορα να φαει γυρω στις 4 το βράδυ και μετα πρωι παλι 8 και.

Έχει τύχει να τον καθυστερήσεις; έχει δείξει αν θέλει πιο νωρίς;

Εμενα κοιμόταν 19:00-19:30 αλλά βλέπω ότι δεν αντέχει, έχει αρχίσει κ γκρινιάζει από τις 6 κ δεν θέλω να φτάνει η καημενουλα σε αυτό το σημείο. Έχει κοιμηθεί κ στις 6 για λιγο όταν είμαστε έξω όμως μετά κ πάλι δεν αντεχει .στο καρότσι κοιμάται για λίγο. δεν ξέρω τι να κάνω γιατί βγαίνουμε έξω κ με τον μικρό κ είναι δύσκολο να είμαστε σπίτι στις 6. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Ναι αυτο είναι το 2ο.. 

Εγώ σκέφτηκα ότι για 2 μέρες μετά από αυτό το εμβόλιο η μικρή έκλαιγε ασταμάτητα. Μπας κ την είχε ενοχλήσει αυτό; κ αν είναι αυτό, οιμε έχει άλλες 3 δόσεις νομίζω 🙄

Ωχ κατάλαβα τι θα τραβήξω 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Ωχ κατάλαβα τι θα τραβήξω 😂

Σου εύχομαι να μην καταλάβει τίποτα. 

Εγώ πάντως είπα στον άντρα μου όταν θα κάνει η μικρή την β δόση να έχει ρεπό, τουλαχιστον να μην είμαι μόνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Σου εύχομαι να μην καταλάβει τίποτα. 

Εγώ πάντως είπα στον άντρα μου όταν θα κάνει η μικρή την β δόση να έχει ρεπό, τουλαχιστον να μην είμαι μόνη. 

Τόσο χάλια; εμείς θα το κάνουμε την επόμενη Τετάρτη κ λέγαμε να φυγουμε για καμιά εβδομάδα γιατί έχει ο άντρας μου άδεια. Να αγχωθώ από τώρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Σου εύχομαι να μην καταλάβει τίποτα. 

Εγώ πάντως είπα στον άντρα μου όταν θα κάνει η μικρή την β δόση να έχει ρεπό, τουλαχιστον να μην είμαι μόνη. 

Μπα είναι ευαίσθητος.. Στεναχωριέμαι ήδη απο τις πάνες που θα χαλάσουν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Μπορείς αν θέλεις να κάνεις αντλήσεις όταν το μωρό σου πίνει ξένο έτσι ώστε στο επόμενο γεύμα μετά τον θηλασμο να συμπληρώνεις πάλι με δικό σου γάλα κι όχι με ξενο. Σιγά σιγά θα αυξηθεί και η παραγωγή σου. Κι εγώ είχα θέμα με το ξένο, εκτός από πολλές γουλιες μου έκανε το παιδί και διάρροια ή δυσκοιλιοτητα...ειχα αλλάξει πόσα γάλατα μέχρι να βρω κάποιο που να της ταιριάζει καλύτερα αλλά και πάλι της έπεφτε κάπως βαρύ. Εγώ θα σου πρότεινα να της δίνεις στήθος κάθε φορά που πειναει έστω να πιπιλαει αν δεν έχεις καθόλου γάλα και αμέσως μετά να συμπληρώσεις έτσι ώστε να συνδέσει το φαγητο με το στήθος σου

Έχω το θήλαστρο της medela αλλά δεν είχα καταφέρει να βγάλω τότε στις αρχές που είχα κ πιο πολύ γάλα.Σταγονες έβγαζα...μήπως δεν μου ταιριάζε η χοάνη;ποιο θήλαστρο έχεις,;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόση ώρα κρατάει ο κάθε θηλασμός; Εμένα κορίτσια κάθεται και ξεχνάει να βγει, που λέει ο λόγος. Γύρω στη μισή ώρα ανά στήθος, μπορεί να κάτσει . Τρώει, πιπιλαει, μετά ξανατρωει. Στις αρχές κατανόητο. Αλλά και τώρα; Είναι 2 μηνών και 3 ημερών. Αντέχει κανένα 45λεπτο και μετα πάλι γκρίνιαζει. Παίζει να μην είναι πλούσιο το γάλα μου; Έχω και υποθυροειδισμο και λένε επηρεάζει 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mamaofbill είπε:

Πόση ώρα κρατάει ο κάθε θηλασμός; Εμένα κορίτσια κάθεται και ξεχνάει να βγει, που λέει ο λόγος. Γύρω στη μισή ώρα ανά στήθος, μπορεί να κάτσει . Τρώει, πιπιλαει, μετά ξανατρωει. Στις αρχές κατανόητο. Αλλά και τώρα; Είναι 2 μηνών και 3 ημερών. Αντέχει κανένα 45λεπτο και μετα πάλι γκρίνιαζει. Παίζει να μην είναι πλούσιο το γάλα μου; Έχω και υποθυροειδισμο και λένε επηρεάζει 🙄

Εμένα από την αρχή ήταν ένα παιδί που δεν καθόταν ώρα δηλ είμαστε στο άλλο άκρο! 3-5-7λεπτα αν κάτσει 10 σπάνια κάνω πάρτυ! Και ταλαίπωρουμε με φραγμενους πόρους γι'αυτόν τον λόγο! Όσο ήμουν στο νοσοκομείο μίλησα μέσω τηλ με πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού της είπα το θέμα μου και μου είπε ότι επειδή κάθεται τόσο λίγο δεν το αδειάζει καλά και στο τέλος κάθε θηλασμού να βγάζω εγώ μέχρι να αδειάσει ή έστω να αδειάσει αρκετά! 2μηνων είναι ακόμα μικρούλη και το πιο πιθανό είναι να κάθεται όσο το δικό σου όσο μεγαλώνει θα μειώνει την ώρα γιατί δυναμώνει και ρουφάει πιο γρήγορα και πιο πολύ! Δεν παίζει να μην είναι πλούσιο το γάλα σου ξέχασε το! Θα στρώσει σιγά σιγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά μάλλον δεν τη γλίτωσε και ο μπέμπης 🙄 έχει μυξες αλλα χαμηλά, όχι μπούκωμα, και τον πιάνει λίγος βήχας.. Έβαλα ορο, αύριο έχουμε και παιδίατρο 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Τελικά μάλλον δεν τη γλίτωσε και ο μπέμπης 🙄 έχει μυξες αλλα χαμηλά, όχι μπούκωμα, και τον πιάνει λίγος βήχας.. Έβαλα ορο, αύριο έχουμε και παιδίατρο 🙄

Περαστικα σας! Πραγματικά μέχρι τώρα όσα παιδάκια αρρώστησαν και έχουν αδερφάκια βρέφη κανένα δεν γλύτωσε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

 

Καλημέρα κορίτσια. Τι ωραία και πολλά θέματα έχετε αναπτύξει.

Εγώ είμαι 28. Με τον άντρα μου είμαστε από το 2018 μαζί. Μπαμ μπαμ συγκριτικά με τις πιο πολλές εδώ είδα είστε 10 15 χρόνια μπράβο να τα χιλιασετε κορίτσια!! 😁 

Με το καλό όσες θα παντρευτείτε!

Θέμα ορός. Ο μικρούλης μου εδώ και 2 βδομάδες είναι μπουκωμενος. Μυξουλες δεν έχω δει εκτός μύτης αλλά κάνει ρουθουνισμα και δεν αναπνέει καλά και κυρίως το βράδυ. Από την πρώτη στιγμή μίλησα με την γιατρό μου λέει δεν είναι κάτι ορό πριν από κάθε γεύμα. Έχει περάσει καιρός και δεν έχει υποχωρήσει βέβαια. Μήπως το κάνω λάθος? Έχω δει και στο ιντερνετ βίντεο πως το κάνεις αλλά μια λένε καντε το με δύναμη να βγουν από το άλλο ρουθούνι και μια μην το κάνετε δυνατά γιατί μπορεί να προκληθεί ωτίτιδα κλπ

Στο θετικό πρώτη φορά σήμερα ξύπνησε μόνο στις 3 το βράδυ και στις 8 το πρωί 🥳 και κοιμόταν απο τις 10:30

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Περαστικα σας! Πραγματικά μέχρι τώρα όσα παιδάκια αρρώστησαν και έχουν αδερφάκια βρέφη κανένα δεν γλύτωσε!!!

Είχε πυρετό εσένα και κάνατε εισαγωγή; να αγχωθω; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Έχει τύχει να τον καθυστερήσεις; έχει δείξει αν θέλει πιο νωρίς;

Εμενα κοιμόταν 19:00-19:30 αλλά βλέπω ότι δεν αντέχει, έχει αρχίσει κ γκρινιάζει από τις 6 κ δεν θέλω να φτάνει η καημενουλα σε αυτό το σημείο. Έχει κοιμηθεί κ στις 6 για λιγο όταν είμαστε έξω όμως μετά κ πάλι δεν αντεχει .στο καρότσι κοιμάται για λίγο. δεν ξέρω τι να κάνω γιατί βγαίνουμε έξω κ με τον μικρό κ είναι δύσκολο να είμαστε σπίτι στις 6. 

Ναι οσο ηταν πιο μεγάλη η μερα τον ταιζα μετα τις 8 οποτε πηγαινε 9 παρα. Επειδη τον ειδα που νυσταζε τον εβαλα σιγα σιγά πιο νωρις. Δε θελω και απο τις 6 για να μην ξυπναει απο το χαραμα οποτε το τραβαω κι εγω λιγο 😁 Φυσικά εγω εναν τον εχω οποτε βαζω πιο ευκολα πρόγραμμα που να βολεύει κι εμενα... Αλλα ειναι απο μονος του υπναρας, δηλαδη την ημερα τον παιρνει καμποσες φορες για λιγο, δεν αντεχει ξυπνιος για ωρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Είχε πυρετό εσένα και κάνατε εισαγωγή; να αγχωθω; 

Οχι πυρετό δεν είχε! Είχε βήχα και μπούκωμα από το μπούκωμα μαζεύτηκαν οι μυξουλες στα πνευμόνια και έκανε ακροαστικα ούτε αυτό όμως ήταν ο λόγος που μπήκαμε από το μπούκωμα δυσκολευόταν να αναπνεύσει κ έπεσε ο κορεσμός του οξυγόνου του δεν μπορούσε να ανασαίνει και από το ζόρι του κοκκίνιζαν τα μάτια του και εβηχε στο τέλος! Τελικά από το 98-100% που είναι το οξυγόνο όταν πήγαμε ήταν 80-82% μπήκε 3ωρες στην μάσκα οξυγόνου! Μην αγχώνεσαι όσο δεν τον βλέπεις να ζοριζεται κατά πάσα πιθανότητα αν του καθαρίζεις καλά την μύτη να το περάσει ελαφρά! Κάνε και ένα τηλ στον παιδίατρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Οχι πυρετό δεν είχε! Είχε βήχα και μπούκωμα από το μπούκωμα μαζεύτηκαν οι μυξουλες στα πνευμόνια και έκανε ακροαστικα ούτε αυτό όμως ήταν ο λόγος που μπήκαμε από το μπούκωμα δυσκολευόταν να αναπνεύσει κ έπεσε ο κορεσμός του οξυγόνου του δεν μπορούσε να ανασαίνει και από το ζόρι του κοκκίνιζαν τα μάτια του και εβηχε στο τέλος! Τελικά από το 98-100% που είναι το οξυγόνο όταν πήγαμε ήταν 80-82% μπήκε 3ωρες στην μάσκα οξυγόνου! Μην αγχώνεσαι όσο δεν τον βλέπεις να ζοριζεται κατά πάσα πιθανότητα αν του καθαρίζεις καλά την μύτη να το περάσει ελαφρά! Κάνε και ένα τηλ στον παιδίατρο

Έχουμε εμβόλιο αύριο, το οποίο λογικά δεν θα κάνουμε, οπότε θα τον πάω να τον δει.. Να δει και την κόρη μου μιας και θα πάω.. Πόσες μέρες κράτησε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Έχουμε εμβόλιο αύριο, το οποίο λογικά δεν θα κάνουμε, οπότε θα τον πάω να τον δει.. Να δει και την κόρη μου μιας και θα πάω.. Πόσες μέρες κράτησε; 

Είχαμε και εμείς εμβόλιο την Παρασκευή που φυσικά δεν κάναμε μας είπε μόλις γίνουμε καλά!!! Από το πρώτο σύμπτωμα μέχρι σήμερα 10μερες και συνεχίζουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Είχαμε και εμείς εμβόλιο την Παρασκευή που φυσικά δεν κάναμε μας είπε μόλις γίνουμε καλά!!! Από το πρώτο σύμπτωμα μέχρι σήμερα 10μερες και συνεχίζουμε!!!

Ρε γαμωτο εμάς είναι και το 1ο.. 😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...